Officieel Orgaan der Gemeente Sneek I Uitgave KIEZEBBUïK Co. Zaterdag 2 November 198S Me Jaargang 9.10 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 bladen. DE VIERDE MAN FEUILLETON OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentiën wordexi In beide bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Adv. dje hem naar zijn woning bracht. ^5. - Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizën, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche). door UDO VAN EWOUDi Nadruk verboden. had er de lucht van gekregen, dat zij bewaakt werd en had daarom de vlucht genomen naar het buitenland, waar niet alleen haar arrestatie heel wat moeilijker zou zijn, maar boven dien de kans bestond, dat zij alle rela ties met haar handlangers voorloopig zou verbreken Met dat al bleek het een interessant geval, dat zeker de moeite waard was om er z’n gewone journalistieke bezig- het Leek een film, waarvan intusschen het eind nog niet te zien was. Zijn voorgenomen reis naar Den Haag om te onderzoeken waar de pseudo ver pleegster gesolliciteerd kon hebben, was nu overbodig geworden. Juffrouw Martens had' immers pertinent be weerd, dat haar huurster precies om 9 uur was thuis gekomen. Ze kon dus onmogelijk in den Haag geweest zijn, zelfs wanneer zé op het perron onmid- Emiel Wils had zich, overeenkomstig het advies van den inspecteur, ter rus te begeven doch de snelle opeenvolging van gebeurtenissen was oorzaak, dat hij den slaap niet kon vatten. Zijn gang naar de woning van inspecteur Sanders, wien hij van zijn wantrouwen jegens de verpleegster deelgenoot had gemaakt, leek hem reeds eenige dagen geleden en toch waren jn werkelijkheid sindsdien niet veel meer dan twaalf uren verloopen. Wat was er in dien tijd al niet gebeurd: het verwijt van Van Manen, die niet hebben kon, dat hij, heid kon worden ben laste gelegd. Eto zijin taak als verslaggever wat serieuzer opvgtte dan de meeste zijiner collega’s, het interview met zuster Robert, die hem, blijkens haar overhaast vertrek, scheen te hébben doorzien, de ontmoe ting met den geheimzinnügen bezoeker op het portaal, die hem opzettelijk den rug had toegekeerd, daarna weer naar de knant om het onderhoud met de verpleegster uit te werken, bezoek aan het hoofdbureau, de club in Palais Royal, wéér naar het bureau en wéér naar de woning van de verpleegster.... aanraking zou komen. Maar nu? Ze Onmiddellijk trof hij de noodige voorbereidingen, liet zich met den hoofdcommissaris verbinden, dfen hij in korte trekken van een en ander op de hoogte stelde en gaf een der chauf feurs opdtacht hem om half drie mlet een snelle wagen van z'ijtn. woning te komen halen. Het was intusschen kwart over elf geworden. Opnieuw greep hij naar de telefoon, schakelde automatisch het nummer van Wils in en wachtte tot hij diens stem hoorde. „Hallo, ouwe jongen, heb jie zin in een nachtelijk auto-ritje Waar heen Dat zal ik je onderweg wel vertellen. Maar ’t kan een paar dagen durenGeen bezwaar? Accoord! Neem je pas en een koffertje met wat toiletbenoodigdheden mee en vervoeg je precies half drie aan mijn huis Opblijven? Ben je dwaas kerel. Neem nog een paar uurtjes rust, je zult het noodig hebben. Tot straks 1’* Vyf minuten later zat hij in een taxi, I I Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek- In de afgeloopen maand bedroeg het aantal bezoekers 3101 en het aantal uit geleende bande^t 5565, aan werkloozen werden t>p véirtoon Van de werkloozen- kaart samen uitgeleend 483 banden, waaronder 52 studieboeken. dellijk een electrische trein naar Am sterdam terug 'had genomen. In dat geval zou ze toch minstens twee en een half uur noodig gehad moeten hebben om weer 'thuis te komen en daar ze om 7.10 was vertrokkenNeen, dat was uitgesloten. Maar hoe had de zaak zich dan toegedragen Ze had toch inder daad in den trein gezeten; de conduc teur, zoowel als de forens uit Haarlem hadden haar ‘immers gezienEn wie was de Vierde man, die bankier Leu- vensteyn moest hebben vermoord Wat wisten ze nu eigenlijk nog? Goed beschouwd: niets. Nog niet eetns, of de verpleegster werkelijk medeplichtig- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen aan de firma GEZUSTERS SINNEMA en haar rechtverkrijgenden vergunning is ver leend tot het uitbreiden van de was- en strijkinrichting in het perceel Regenboog- straat no. 6, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 902, door bijbouw van een ketelhuis, waarin te plaatsen een nieuwe ketel en door vervanging van de bestaande schoorsteen door een nieuwe. SNEEK, 2 November 1935. Wat zal de toekomst brengen. Over dit onderwerp sprak Woensdag avond in hotel Hanenburg pred. A. Schmutz- ler uit Leeuwarden. Na opening met gebed betoogde spr. dat chaotische toestanden in geheel de wereld heerschen zoowel op sociaal als zedelijk ge bied. Crisis teistert overwonnenen en over winnaars uit de wereldoorlog. Is uit die crisis beterschap te verwachten of ineen storting? Om daarover een oordeel te vellen moeten we eerst de ware oorzaken van deze crisis en oorlog kennen. Denkt men dat Mus solini deze strijd begonnen is uit overmoed? Er zijn factoren die hem noodzaken, al kan een Christen daarmee nooit sympathiseeren. Maar een wereld met 20 millioen werkloo zen, die 70 millioen vrouwen en kinderen achter zich aansleepen, heeft ook in Italië spookbeelden opgeroepen, welke verant woordelijk zijn voor de wanhoopsdaad, waartoe Italië nu overgaat. En wanhoops daden kunnen leiden tot revolutiedaden. Wij staan blijkbaar tusschen 2 perioden van de wereldgeschiedenis in: of ondergang van het menschdom of ingang tot een nieuwe era. Wij als Westersche volken golden als de beschaafde volken, doch we zien zede loosheid, ontwrichting, verval allerwege, we staan in een verheerlijking van de hartstoch ten en juist de jeugd is daarvoor ontzaglijk vatbaar. Als nu de enkeling ontaardt, dan kan het niet anders of de geheele maat schappij ontaardt. Waar gaat dat heen? Wat zal de toekomst brengen: hel of heil staat? Vanwaar komt de «redding? In vele landen zijn proeven genomen het menschdom te redden. In Rusland, in Ame rika, in Italië, in Duitschland, elk wil naar zijn idee het menschdom veranderen. Waar om? De idee van Moskou was het geheele menschdom te verbroederen, het bblsjewis- me wilde de geheele wereld doorgaan, de Komintern is druk bezig met propaganda, de Volkenbond heeft het paard van Troje met Rusland ingehaald. Heeft Lenin redding gebracht, waren de gruwelen in Rusland ge pleegd die redding? Zeker het Czarisme droeg de grootste schuld daaraan, maar als er vrijheid, broederschap moest komen had men anders moeten optreden. Alles werd weggevaagd wat niet-arbeider was, ja spoe dig werden die arbeiders ook uitgeroeid, die niet geheel met dit regime sympathiseerden. Daarna kwam de strijd tegen de godsdienst en kerk, omdat het bolsjewisme met zijn menschen-vergoding feitelijk zelf een gods dienst is. Na Lenin moest Trotski, de internationa list, wijken voor Stalin, de nationalist hij zette „Rusland” de nationale gedachte op de eerste plaats. Er is heel wat gebeurd sedert dien, maar hij invloed ten goede kunnen oefenen. Reeds Jesaja spreekt van den Volkenbond, als in het laatst der tijden de volkeren de vrede willen en zwaarden tot spaden smeden, maar hun landen vervuld zijn van krijgs- wagens! Ook de Volkenbond kan de vrede niet ver zekeren, men denke aan wat met het conflict Japan-China gebeurde. Rest het katholicis me en fascisme. Millioenen verwachten dat Rome weer het middenpunt zal worden, waaruit de vrede zal uitstralen. De wereld- machtsgedachte van, het katholicisme is niet verdwenen. Maar zal dat de wereld redden? Wat heeft het gedaan in het Abessijnsch- Italiaansch conflict; is er in Milaan geen mis gehouden om Gode te danken dat gods dienst en de beschaving aan Abessinië ge bracht werden? Openbaring 18 voorzegt ook van Rome de val. Het fascisme mogen wij niet onderschatten, overal vinden we het. Omdat de menschen bij het tegenwoordige staatsbestel geen baat vonden, zijn ze tot het fascisme gekomen. Het moge echter hier of daar verbetering brengen, maar ook daaraan zal de overwinning niet zijn. Ten slotte het gele gevaar. Eenmaal heeft de volksverhuizing Rome weggevaagd; als Japan opkomt, staat het mene tekel voor het Westen aan de muur. Japan beschouwt zich als een volk der góden, de keizer kan beschikken over lichaam en ziel van ieder Japanner. Daaruit vloeit een verschrikkelijke bedreiging voor het Westen voort. Wat de mensch zaait, maait hij, de welvaart van het Westen heeft te dikwijls gesteund op onderdrukking der koloniale volken, die nu hebben geleerd dat wij wel de naam Chris ten dragen, doch het in werkelijkheid niet zijn. Ze hebben de wapenfabricage bij ons geleerd en brengen het geleerde bij hen zelf in toepassing. Als Japan en daarmee de koloniale volken loskomen gebeurt er wat! De oorlog tusschen blank en geel is onaf wendbaar, hij staat ons te wachten. Niets hebben we dus gevonden wat ons de heilstaat kan brengen. Is er dan geen heilstaat, geen verwachting? Spr. zal het daarover in volgende lezingen hebben en a.s. Woensdag behandelen: „Abessinië, het be gin van den rassenstrijd”. Volksonderwijs Sneek. De afdeeling Sneek van Volksonderwijs hield gisteravond een ledenvergadering in de serre van Hotel Poelman. De Voorzitter, de heer Mr. P. C. Andreae, kon slechts weinig belangstellenden het wel kom toeroepen maar onder de aanwezigen bevond zich een drietal leden uit Hom merts, die in ’t bijzonder werden verwel komd. 67 JAAR EN LENIG ALS EEN KAT. Hoewel jij stijtve gewrichten had, toen zij 57 jaar was. Kunt ge Uw teenen aanraken, zonder Uw knieën te buigen? Zoudt ge diit kunnen doen als ge 67 jaar z'ijt? Er is geen ehkele reden waarom ge dit niet zoudt kunnen, indien ge dezelfde me thode als deze dame volgt om „fit” te blijven. Zij schrijft: „Toen ik 56 jaar was begonnen polsen en enkels op te zwellen. Ik was niet meer in staat mijn hoofd te draaien. Waar ik er niets voor voelde 'een „echte oude dame” te wor den, 'besloot ik een proef met Kruschen Salts te, nemen. Ik heb het nu regel matig 10 jaar lang genomen en ik bén volkomen gezond. Ik wandel dagelijks 3 h 4 K.M. of zelfs meer en kan ge makkelijk mijn teenen aanraken, zonder mijn knieën te buigen, wat ik een prachtig resultaat vind, want in twee ma'anden ben ik 67 jaar. Vandaag vroeg men mij nog hoe ik het klaar speelde er zoo uitstekend te blijven uitzien. Mijn antwoord wasIk bgn een „Kruschenist”.” Mevr. E. M. P. Er is een zekere, veilige weg om „fit” te blijven„De kleine dagelijksche dosis”. Kruschen is een wetenschappe lijke samenstelling van zes minerale zou ten, die Uw afvoerorg/men in prima conditie houden, zoodat alle afvalstof fen, die Uw bloed verontreinigen en Uw gezondheid in gevaar brepgen, langs de natuurlijke wegen volkomen worden verwijderd. Strialende gezond heid voor één cent per dag. Kruschen Salts is, uitsl'.tuii.end verkrijlg- baar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij voorkomt. hebben de bolsjewisten hun doel bereikt na de eerste 5 jaar? Neen, dat was te hoog ge richt. Ja, tal van fabrieken zijn ontstaan onder de zwaarste omstandigheden voor de arbeiders, slavenarbeid en erger is er ge vergd. Maar Rusland is ook het meest mili- tairistische land, een mlilioen soldaten staat dag aan dag onder de wapenen, terwijl de industrie vooral oorlogsmateriaal fabriceert. Zal dit land ons de heilstaat kunnen bren gen? Neen, voorzeker. De toekomst hoeft niet in het duister te liggen, die wordt ons immers ontsluierd in Gods Woord, de bijbel. Deze geeft al een voorspelling over het huidige Rusland in Ezechiël, waar gesproken wordt van Mesech en Tubal wat naar spr. betoogt Moskou en Tobolsk moet beteekenen. Het doel van Moskou is de beschermer der volkeren van het Oosten te wezen, welnu daarop wordt reeds in hetzelfde hoofdstuk van Ezechiël gewezen, zooals spr. aan de hand van dat bijbelboek aantoont. Spr. wijst bij deze drang naar het Oosten van Rusland op dat wat het met Japan gemeen heeft. Het ge heele volk in Japan is nl. anti-kapitalistisch, communistisch, met de keizer als hoofd. Rusland en Japan hebben dus iets gemeen, hun haat tegen het kapitalistische Westen. Doch ook Rusland zal zijn ondergang vin den, zooals Gods Woord het zegt. Ook het communisme zal de wereld niet redden. Zal hef kapitaal, het Amerikaansche goud dat dan wel kunnen doen? Is de wereld daarvan beter geworden, denk maar aan de wapenindustrie, dan weet men genoeg; dit zal zeker de wereld niet redden. Enkele ka pitalisten alleen profiteeren van den oorlog. Hotchkiss, de machinegeweerfabriek, heeft sedert 1914 tweemal een bonus van 100 op zijn kapitaal uitbetaald en keert op dit verdrievoudigd kapitaal nu 90 dividend uit. Zulk kapitalisme, met zijn bedrog, kan zeker de wereld niet redden. Bedrog, ja in de wereldoorlog leverden Engelsche fabri kanten aan Duitschland, Fransche fabrikan ten leverden de zwavelkoolstof aan Duitsch land, waaruit ’t fosgeen bereid werd, waar mee de Fransche soldaten vergast werden! Het kapitalisme bracht tot nu toe slechts ellende, en in de toekomst? In het boek Ja cobus wordt duidelijk de afrekening voor speld, zooals spr. met teksten trachtte te be wijzen. In menig land is die afrekening al geschied. Zal dan Genève, de Volkenbond, redding brengen, verbroedering? In zeventien jaar zijn heel wat conferenties gehouden, maar kan hij helpen, terwijl groote landen uittra den? Er is geen vertrouwen, daarom heeft ook die Bond geen vertrouwen. Deze bond zou eerst wedergeboren moeten worden uit de Tien geboden en de Bergrede, dan zou heden een paar dagen voor alan ande ren over ‘te Laten en het vooruitzicht, dat het tweede bedrijf in het buiten land zou spelen, vermocht de aantrek kelijkheid voor een amateur-detective als hij nog slechts te verhoogen. ’t Was tegen eenen voor hij eindelijk in slaap viel 'en reeds een uur later waarschuwde hem een ratelend afloo- pende wekker, dat het tijd was zich voor den nachtelijken autorit met in specteur Sanders gereed te maken. Duitschland en als je nu nog 10 minu ten wacht, kan ik je ook vertellen of Rijnland dan wel Westfalen het doel van den tocht is”, antwoordde Wils. „Zóó lang zal ik je geduld maar niet op den proef stellen, beste jongen. Je hebt met 'deze opmerking alweer zoo'n duidelijk bewijs van je scherpzinnig heid geleverd, dat ik me waarlijk ge lukkig prijs zoo’n assistent in m’n on middellijke nabijheid te hebben. Straks zullen we 'den weg nagr Utrecht inslaan en daaruit volgt dus, dat we vermoede lijk eenige dagen in het Rijlnland zSt- len doorbrengen. We gaan naar Düs seldorf, Miel; bij mijn terugkomst op het bureau heb ik bericht gekregen, dat zuster Robert daarheen getrokken is, misschien wel met het doel om het carnaval mee te vieren.” Sanders gaf zijn metgezel nu een volledige explicatie van hetgeen zich na de mislukte huiszoeking in de wo ning van d,e Verdwenen verpleegster had afgespeeld. Deze luisterde aan dachtig tot 'de inspecteur zijn verhaal geëindigd had en dit besloot met de woorden „Zóó Miel,'staan op het oogenblik dte zaken en ik heb alle reden om aan te nemen, d'at je er geen spijt van hebt aan m’n invitatie om mee te gaan ge volg te hebben gegeven”. „Niet het minst! Alleen hoop ik, dat onze expeditie niet al te lang zal duren want tenslotte bestaat er ook nog zoo iets als een „Mercuur”, die 'dergelijïce uitstapjes van haar redactieleden slechts waardeeren kan, wanneer er voldoende copie inzit.” Schier geruischloos gleed de zware acht-cylinder, die uiterlijk 'in geen en kel opzicht aan een politie-au.o herin nerde, de spaarzaam verlichte stad uit. Een stoere chauffeur in ’t eenvoudige uniform, dat zijn vakgenooten gewoon lijk plegen te dragen, hield met zekere hand het stuur, 'terwijl Sanders en Wils, diep in de kraag van hun jas gedoken, de beenen omhuld door een plaid, het zich achterin zoo behaaglijk mogelijk hadden gemaakt. „Ik zou j'e den raad willen geven voorloopig te trachten nog een paar uurtjes van je verloren nachtrust in te halen, wanneer ik niet wist, dat je natuurlijk smacht naar eenige ophel dering met 'betrekking tot onzen nach telijken tocht,” zei Sanders, terwijl de laatste lantaarns 'langs de Amstel voor bij gleden. „Een beetje benieuwd ben ik wel, ja. Overigens ben ik, ondanks je zwijg zaamheid, gedurende de vijf minuten, die we in dezen zeer comfortabelen wagen doorbrengen, toch alweer jets wijzer geworden. De reis gaat naar Natuurkundig Genootschap. Gedurende het winterhalfjaar 1935— 1936 zullen de volgende Lezingen ge houden worden. Maandag 18 November 1935. Jan P. Strijbos, Haarlem: „Trekvogels en vogeltrek”. Donderdag 19 December 1935. Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz, Amersfoort „De reis van Hr. Ms. K XVIII met een uiteenzetting over het we.enschappelijk onderzoek.” Dinsdag 21 Januari 1936. Dr. R. brinkman, Groningen: „Physische en chemische processen in het zenuwstel sel”. Donderdag '27 Februari 1936. C. J. van Ledden Hulseb os, Amsterdam „Documentenonderzoek, U Itra violette stralen, daarbij toegepast en het ver der gebruik van 'deze stralen in de kri- minalistiek”. Maart 1936. Dr. J. C. Th. Schreu der, Sneek. Deze Lezingen zijn uitsluitend toegan kelijk voor leden van het Genootschap. De contributie bedraagt f 5.en f 1.50, in overleg met het bestuur te bepalen. Aangifte voor het lidmaatschap bij den secretaris, den heer F. W. C. de Haas, Singel 36. toch Lag de oplossing van het raadsel alleen in een scherpe bewaking van deze verdachte. Intusschen viel 'het niet te ontken nen, dat hun kansen om de zaak tot een goed einde te brengen de Laatste uren belangrijk waren verminderd. Zoolang de verpleegster in de stad was geweest en onkundig bleef van het feit, dat zij' verdacht werd, bestond die mo gelijkheid, dat zij op een of andere manier met haar medeplichtigen iri o NIEUWE SNEEKER COURAh annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) HINDERWET.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1