’s annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek )r 1 'E DE VIERDE MAN I Uitgave KIEZEBB1NK Go. jo. 11 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 2 bladen. Woensdag 6 November 1936 62e Jaargang FEUILLETON s II )nd OFFICIEEL GEDEELTE. A Uil NIEUWSTIJDINGEN. I Alle Advertentlën worde» in beide bladen opgenomen Regelprljs O cent. Abonnementen belangrijke korting 1. 2. AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. P- 16 Nov. Harmonie. Black 26. P- P D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum j schreef in een hoofd deren sterven”, dat het leende de eerste hulp, waarna hij per politieauto naar het St. Antonius zie kenhuis werd vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Politie en marechaussee stellen eien onderzoek in naar de schuldvraag. Woensdag 6 Nov. Amicitia. Meijer Hamels Revue: „Van lach tot lach”. :t. re :t. :t :t. :t. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche). door UDO VAN EWOUDi Nadruk verboden. :t. :t. :t. P- :t. :t. d. d Dinsdag 19 Nov. Nat. Crisis-Cotni- té. Voetbalwedstrijd 810 ’s avonds op ver licht terrein. „Gezochte begaf zich hedenavond na aankomst onmiddellijk naar de oude stad en wel perceel Alte Jakob strasse 13, dat den indruk maakt van een ouderwetsch woonhuis. Op haar klop pen ontving zij geen gehoor, waarna ziji haar intrek nam in hotel „Zwei brücken Hof” aan de Königsallee. Ook ik heb hier m’n tenten opgeslagen. Be geef u djis na aankomst zoo spoedig mogelijk naar genoemd hotel, waar u, indien ik niet aanwezig mocht zijln, bericht zult vinden. E.” op het gebied der dierenbescherming ver dienstelijk werk doen vooral ook onder vrienden en vriendinnetjes, dan steunen zij reeds het werk dat zij later moeten over nemen. Hierna geeft spr. het woord aan den spreker vart, den avond, De heer S. Plat gevoelt de moeilijkheid hier voor zoo’n heterogeen gezelschap te moeten spreken; hij hoopt dat grooten en kleinen er echter iets aan zullen hebben. Het is nog altijd noodig liefde tot de dieren aan te kweeken, ook de jeugd zondigt op dit gebied nog veel, al is hierbij vaak minder boos opzet dan wel onwetendheid en onna denkendheid de hoofdoorzaak. Spr. hoopt dat onderwijzend personeel en ouders in dezen steeds met dierenbescherming mee zullen werken. De jongens en meisjes hier aanwezig zijn allen prijswinnaars. Een der bezwaren aan deze wedstrijden verbonden is dat zoo iets vaak leidt tot een soort hoogmoed; als dat met deze wedstrijd ook het geval zou zijn, zou deze avond meer kwaad dan goed doen. Gij kinderen zult U niet laten voorstaan op de door U gewon nen prijs, doch U deze avond blijven herin neren als een waar U de liefde tot het dier nog eens extra is ingeprent. Volg de raad van den voorzitter op en wees de dieren een vriend. We hebben eerbied te toonen voor het dier, dat ook Gods schepsel is. Hoe veel gelegenheid is er voor de jeugd die liefde tot het dier te toonen; de vogels in de win ter verzorgen, eh als de winter voorbij is, als dus de vogels nestelen en de tijden van het nest uithalen dreigen, heb ook dan eerbied voor de jonge vogels. Wie wreed is voor het dier is het vaak ook voor den mensch; men kan van zachtzinnig door het aanschouwen van veel wreedheid wreed worden, als een maal de voet is gezet op het verkeerde pad glijdt men gemakkelijk af. De wreede keizer Nero was in zijn jeugd een zeer zachtzinnig kind. Met welk een aanhankelijkheid beloont ’t dier de zorg van den mensch. Slechts nog enkele weken geleden is het dat hier iemand overleed. Hij had een hond, die na het over lijden van zijn baas buiten de stad een nieuw tehuis vond. Doch eenlge dagen later werd het dier hier op het graf van den overledene gevonden! Aan de andere zijde mag dierenbescher ming ook niet vervallen in overdrijving en sentimentaliteit. Dat kan de zaak der die renbescherming schaden. Het is een geluk, dat er de laatste jaren wettelijke voorschrif ten zijn gekomen inzake dierenbescherming, doch het ontbreekt daarbij wel eens aan doordringen in de psyche van het dier. Spr. noemt enkele voorbeelden. De psyche van het dier is zoo geheel anders als die van de De reporter las het briefje nog1 eeni- ge malen door alvorens zijtn meening kenbaar te maken. Eindelijk ?ei hij, terwijl hij Sanders het epistel over de tafel weer toeschoof „We zullen maar niet te lang wach ten met aan deze invitatie gevolg te geven. Het begin van onze expeditie hier lijkt me nogal hoopvol. We heb ben nu althans een adres, dat we in het oog kunnen houden, al zal dan ook nog moeten blijken in hoeverre dit voor ons onderzoek van beteekénis kan zijn.”' De inspecteur scheen dezelfde mfefe- ning te zijln toegedaan. Hij riep den kellner om af te rekenen en een mi nuut later stonden beiden in de breede Graf Adolphstrasse, waar de bestuur der van een juist voorbij rijdende Notaris E. Elema alhier veilde heden middag finaal in het café „Onder de Lin den” een voormalige huisstede met omlig gend erf en twee perceeltjes weiland, ge legen aan de grintweg te Offingawier, sa men groot 13/2 pdm. De toewijzing had als volgt plaats: De huisstede met omliggend terrein, groot O. 8 pdm., aan den heer A. Sijtsma q.q. te Offingawier voor f 552. Perceel 2. Het stukje weiland aan de weg te Offingawier, groot U/2 pdm., aan den heer S. Jellema te Offingawier voor f 1021 Perceel 3. Het stukje weiland, groot 1.2 pdm., gelegen naast perc. 2 aan de weg te Offingawier, aan mevr. jhr. E. J. W. de Beijer te Arnhem voor f 765. Vervolgens twee perceelen hooiland, ge legen in het Potschar aan de Potten onder Scharnegoutum, samen groot 5.71.20 H.A. Hiervan had de toewijzing als volgt plaats: Het eerste perceel hooiland, groot 6.4 pdm. en het tweede, groot 9.1 pdm., bij cu mulatie, aan den heer G. Zijlstra te Sneek voor f5627. Ten slotte nog een perceel weiland, gele gen onder Abbega, met daaraan grenzend hooiland aan de Hissemeer, samen groot 3.13.70 H.A. of 8’/2 pdm., aan mevrouw P. J. ter Plegt te Haarlem voor f 448.per pdm. Woensdagen 6,. 13 en 20 Nov. 8.15 qpr. Hotel Hanenburg. Lezingen door c|en heer A. Schmutzler, pred. te Leeuwarden. 2e Lezing: onderwerp „Abessinië, begin van de Rasisenstrijid”. Hoewel de omstandigheden, waaron der Wils en Sanders het ruime Sta tionsplein betraden geen gelegenheid lieten om zich te vermeien i|n den aan blik, die de stad op dezen zonnigen winterochtend bood, kostte het hun toch eenige moeite zich geheel los te maken van.' de herinneringen, die bei den aan een vorig bezoek bewaarden. Uit de hall van het station komqnd, bleven zij even staan als om het wel bekende stadsbeeld diep in zich op te nemen' en Wils, de gedachten van zijln metgezel radend, kon' dan ook niet na laten op te mqrken, dat ook hij het betreurde in deze stad die misdaad te moeten achtervolgen. Slechts enkele stappen' scheidden hen van het Hansa Hotel, dat de Arn- hemsche rechercheur genoemd had als de plaats, waar hij eventueel bericht voor hen zou achterlaten. Zij zochten zich een weg tusschen de af en aan rijdende taxi’s door, naar den ingang van het hotel, dat bewaakt werd door een met veel good gegalonneer- oogenblik gekomen achtte om zich tot hem te wenden. „Weinig, maar niet onbelangrijk”, ?ei deze eindelijk, Wils het briefje toe schuivend. Deze las: den portier, bij w'ien Sanders naar de aanwezigheid van den heer Evertsen uit Holland informeerde. De man stel de zich in verbinding met een even eens, zij het in een minder imposlant uniform gestoken collega, die in een, vrijwel geheel door de centrale van de huistelefoon in beslag genomen kan toortje troonde #n keerde, na. met deze eenige woorden gewisseld te hebben, terug met de verzekering het ernstig te betreuren, te moeten' mededeelen, dat de heer Evertsen wel een kamer besproken had, maar daar den afge- loopen nacht geen gebruik van had gemaakt. Of meneer Evertsen dan misschien een brief had achter gelaten voor Mr. Gevers Dat bleek inderdaad het geval. De portier begaf zich wederom naar de loge, waar zijn collega reeds met een couvert in de hand gereed stond. S,an ders stak het epistel in z'ijn binnenzak, drukte den portier een muntstuk in de hand en liet zich 'daarna, op den voet door Wils gevolgd, door den glh- 'zen deur draaien, welke toegang gaf tot het aangrenzende restaurant. Zij namen plaats aan een tafeltje voor een der ramen, lieten zich door een uiterst .beleefden kellner koffie brengen en terwijl Wils een sigaret op stak, verdiepte Sanders zich in het schrijven van den rechercheur. Het bleek slechts een kort briefje te zijln. Nadat hij het had doorgelezen, staarde hij eenigen tijd zwijgend naar buiten. Hoewel het geduld van den reporter op een zwaren proef werd gesteld, wachtte deze rustig af tot de inspecteur het taxi werd aangeroepen. „Ik vrees, Mid”, begon Sanders., toen de chauffeur den wagen in bewe ging zette, dat we de politie hier er niet buiten zullen kunnen houden. Wanneer dat perceel in de Alte Jako'b- strasise werkdijk een rol in deze ge schiedenis speelt, zal de Dusseldorf- sche recherche ons wellicht belangrijke inlichtingen kunnen verschaffen. Niiet onmogelijk dunkt het me dan ook, dat we hier met een bende te doen heb ben, die zoo spoedig mogelijk móet worden opgeruimd en dat zullen we uiteraard niet zonder assistentie van de collega’s hier kunnen klaar spelen.” „Naar inijta. meening ligt het zelfs voor (de hand, dat deze bende een in ternationaal karakter draagt. Wan neer we bedenken, dat zuster Robert zoo’n goede bekende is van de Belgi sche justitie, bestaat er alle reden om aan te nemen, dat deze onderneming in verschillende landen haar vertak kingen heeft. Wat Holland, België en Duitschland betreft, schijnt 'dat in ieder geval wel vast te staan.” Sanders gaf niet direct antwoord. Eenigszins nerveus x trommelde hij met de vingertoppen op den ruit van de taxi, een gebaar, dat Wils niet van hem kende en daarom zijln verwonde ring opwekte. „Is het zelfvertrouwen zoek?” vroeg hij spottend, toen Sanders zijn roffel even moest onderbreken, daar de taxi met een scherpen hoek de Königsallee opzwenkte. „In 't geheel niet; maar jouw opmer king over dat 'internationale karakter heeft me plotseling te denken gege- vooral niet te veel zien.” Geslaagd voor het examen van zwemleeraar, uitgaande van den Ne- deilandschen Zwembond, onze vroe gere stadgenoot R. Broersma. Afd. Sneek' Dierenbescherming. Bovengenoemde afdeeling hield gisteren in hotel Hanenburg een propaganda verga dering, die druk bezocht was, door ouderen zoowel als jongeren, de laatsten waren ge komen om de prijzen in ontvangst te nemen door hen gewonnen bij de opstellenwedstrijd ter gelegenheid van Dierendag door het be stuur der afd. voor alle lagere en ulo-scho- len alhier uitgeschreven. De v o o r z i 11 e r, de heer J. Lust, heette allen welkom, in het bijzonder den spreker van den avond den heer S. Plat en den in specteur der Ver. voor het veevervoef den heer v. d. Akker, die morgen de veemarkt gaat bezoeken. Het doet spr. bijzonder veel genoegen hier zooveel jongeren te zien; on getwijfeld is het ons aller plicht aan men- schelijk lijden de aandacht te schenken, doch die plicht hebben wij ook te vervullen tegen over de dieren; voor het lijden van mensch en dier hebben wij oog te hebben, zij het met gradueel verschil. Het is spr. een groot genoegen te mogen constateeren, dat hiér in Sneek de belangstelling voor dierenbescher ming steeds groeit. Buitengewone medewer king ontvangen wij steeds van het personeel der diverse scholen, dat bleek nu weer bij de opstellenwedstrijd. Het organiseeren van een opstellenwedstrijd is moeilijk; een der gevaren is de concurrentie tusschen de scholen, daarmee zijn elders onaangename ervaringen opgedaan; wij hebben dat hier voorkomen door aan elke school een afzon derlijke wedstrijd te organiseeren en de regeling daarvan geheel over te laten aan het personeel; dank zij hun buitengewone medewerking, slechts één schoolhoofd ver leende deze niet, mag deze wedstrijd zeer geslaagd heeten. De wijze der uitdeeling der prijzen had echter niet de volle sympathie van alle schoolhoofden, men wilde daar gaarne alle kinderen aanwezig zien bij deze uitdeeling. Ook wij zouden dat gaarne hebben gewild, doch onze beperkte middelen laten dat niet toe. Het spijt spr. dat de heer Pasma in ver band hiermede niet bereid was van zijn school de namen der prijswinnende kinderen op te geven, hij wilde dat alleen als alle kinderen tot de bijeenkomst waren uitge- noodigd. Blijkbaar heeft de heer P. niet ge voeld welke kosten daaraan verbonden zou den zijn. Het spijt spr. dit hier te moeten zeggen, maar hij is de ouders der kinderen uit de 5e en 6e klasse van openbare school 3 deze verklaring schuldig, opdat zij weten dat niet wij de schuld zijn dat hier de prijs winnende kinderen van die school ontbre ken. De aanwezigheid der vele meisjes en joh- gens doet spr. genoegen, ook de jeugd kan mensch. Hun lust- en leedgevoel is moeilijk te bepalen, daarom moeten de dierenbe schermers vooral studie maken van het dier. Hoe staat het bijv, met het schrikgevoel van het dier; roofdieren schijnen bijna niet schrikachtig te zijn. De schrik gaat ver volgde dieren ook niet „in de beenen” zit ten. Het hert; vluchtend voor de honden, is, als het ontsnapt is, direct weer volkomen monter. Wiliam Long stuk over „hoe de di< sterven bij het dier ook heel iets anders is als bij de menschen. Daarom moet steeds studie gemaakt van het dier door de die renbeschermers en is het goed dat ook de jeugd boeken als van Long leest. Van jullie, kinderen, zegt spr., verwach ten wij, dat je bij het opgroeien eerbied zult blijven toonen voor het dier als schep sel Gods, Die ons begaafd heeft met ver stand, ook opdat wij het dier zullen ont zien en gebruiken waartoe Hij het bestemd heeft te gebruiken. Liefde dus voor het dier, voor het huisdier in het bijzonder, maar ook voor al de dieren in de natuur, ook voor hen die misschien onze vijanden schijnen, de roofdieren, die ook aan allerlei martelin gen bloot staan. Wij hebben allen lief te hebben en te ont zien, omdat het schepselen Gods zijn. De voorzitter reikte een 30-tal prijswin naars hun prijzen uit, de eerste prijzen be stonden uit vulpennen, de tweedte uit vul- potlooden, daarna richtte hij eenige woor den van waardeering en aanmoediging tot een meisje, dat zich daadwerkelijk hier zeer verdienstelijk had gemaakt ten opzichte der dierenbescherming. Namens het bestuur bood hij haar een collier aan. De jeugd werd getracteerd, waarna de heer P. Henstra, eenige bijzonder fraaie films vertoonde: „In het aquarium van Artis” en „Bloeiende bloemen en plantenbewegingen”. De V o o r z. dankte ,de heer Henstra voor deze vertooning, zoowel als voor de bereid willigheid waarmee hij zich steeds ter be schikking der afd. stelt, den heer Plat voor diens rede, en het personeel der scholen voor hun medewerking, waarop hij bij voorbaat voor volgende keeren een nieuw beroep doet. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de firma LOOTS en FRITSMA, garagehoudster te Sneek, om vergunning tot het inrichten van een werkplaats voor het repareren van automo bielen en motoren, waarbij als krachtwerk- tuigen zullen worden gebezigd 7 electro- motoren met een gezamenlijk vermogen van 9/2 P.K., in het gebouw Oude Koemarkt no. 16 b, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie B, no. 3836; H. VAN DER GOOT, garagehouder te Sneek, om vergunning tot het inrichten van een werkplaats voor het repareren van automo bielen en motoren, waarbij als krachtwerk- tuigen zullen worden gebezigd 3 electro- motoren, respectievelijk van ‘/2, 1 en 1 P.K. en 1 viercylinderbenzinemotor van 5 P.K., in het gebouw Leeuwarderweg no. 1 b, ka dastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 1038; dat op Woensdag 20 November 1935, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de verzoeken bezwaren in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zowel de verzoekers als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heersende op vatting, slechts tot hoger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 6 Nov. 1935. Maandag 11 Nov. 2 uur. Amicitia. Feest Ouden van Dagen. 13, 14, 15, Boys Bazar. Dinsdag 12 Nov. 8.15 uur. Harmo nie. Symphonia Concert. A u t o - o n g e 1 u k. Hedenmiddag 1 uur is de metselaar D. Hendriksma,, wonende in de Self- help alhier, toen hij op z’n rijwiel op de Leeuwarderweg naar de lepenlaan wil de oversteken, door de luxe ajito B 21227, eigen aan Hooijtsma te Bo zum, gegrepen en vrij ernstig aan het hoofd Verwond. Dr. v. d. Zijpp ver ven.” Hij keerde /ich met een ruk om en keek Wils strak in het gelaat. „Zou jij het onder deze omstandig heden vreemd vinden, Miel, wanneer aan het licht kwam, dat de bende ook in apdere Duitsche plaatsen leden telt? B.v. in Hannover of in een centrum.' van vreemdelingenverkeer als Bad Harzburg „Aha, ik begrijp, waar je heen wilt. Hellinget’s compagnon nietwaar, die zich plotseling meende te moeten te rugtrekken, toen het er op aan kwam zlij'h pension in de Harz met een hypo theek te belastenÓnmogelijk dunkt het me niet, tenzij het onderzoek' heeft uitgewezen, dat de man volko men vriji uitgaat.” „Dat laatste punt kunnen we gevoe- gelijk uitschakelen. De Rotterdamsche recherche schijnt nog steeds niet aan het eind vap haar onderzoek en ver moedelijk zullen dlaar 'nog wel eenige dagen mee gemoeid zijln. Vergeet niet, dat het hier een vreemdeling betreft, van wien bij ons te lande niets, maar dan ook in 't geheel niets bekend is. Enfin”, besloot hij, het gesprek afbre- kerid, daar de wagen nu voor Hotel „Zweibrücken Hof” stopte, „we zullen maar afwachten wat de eerstvolgende dagen aan het licht brengen”. En toen ook de reporter zich gereed wilde ma ken om uit te stappen, liet hij er haastig op volgen: „Blijf jij zoolang in den wagen lot ik weet, dat de kust vrij is. Ons spel zou totaal bedorven zlijin, wafaneer jij' daar binnen tegen ■Zuster Robert aanliep. Laat je dus 1 NIEUWE SNEEKER COURAh 1.1. ■■h I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1