annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Uit onze Raadzaal. B?e Jaargang Zaterdag 9 November 1935 Uitgave KIEZEBRINK Co. |o. 12 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 bladen. n i NIEUWSTIJDINGEN. I i) a. b. P. VAN DER VEEN. SNEEK, 15 October 1935. Aan de Gemeenteraad. De heer A. P. Lankhorst te Heerenveen, eigenaar van B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorsteen aan: No. X 07.351.11(71). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het'perceel sectie D, no. 97, bij de Oudvaart, ter grootte van 80 are, van A. P. Lankhorst te Heerenveen. No. X 07.6(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te bepalen dat door hen zal worden be sloten omtrent het verpachten van gemeente- landerijen. SNEEK, 29 October 1935. Aan de Gemeenteraad. De Gemeentewet, een nadere omschrijving gevende van de in art. 167 aan de raad toegekende autonome bevoegd heid met betrekking tot de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente, bepaalt in art. 172: „Hij besluit omtrent het verhuren, verpachten of op eenige andere wijze in gebruik geven der gemeente-eigendom- men”. Sedert de wijziging van de Gemeentewet in 1931 is de mogelijkheid geopend, deze macht van de raad onder goedkeuring van de Gedeputeerde Staten over te dragen aan burgemeester en wethouders (artt. 212 en 213). Het komt ons in het belang van een soepele afdoening van zaken en ter vermijding van overbodige administra tieve arbeid wenselijk voor, dat door U van de bevoegdheid tot delegatie gebruik wordt gemaakt met betrekking tot* de verpachting van gemeentelanderijen. Tot nog toe stoffenbijslag uit te keren van 1.per week. SNEEK, 26 October 1935. Aan de Gemeenteraad. Bij schrijven van 17 October 1935 is door den Minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen bericht, dat No. 208. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van S. Koopmans, hoofd der openbare schippersschool, houdende verzoek hem als hoofd over te plaatsen naar de o. 1. school no. 2. SNEEK, 22 October 1935. Aan de Gemeenteraad. De heer S. Koopmans, hoofd der openbare schippers school, heeft in een hierbijgaand adres tot U het verzoek gericht hem als hoofd over te plaatsen naar de openbare lagere school no. 2, ter vervulling van de vacature, ont staan door het aan den heer J. van der Velde verleend eervol ontslag. Toen de heer Koopmans zijn verzoek om overplaatsing bij ons indiende, was reeds een oproeping van sollici tanten voor hoofd van school 2 geplaatst en hadden zich reeds enkele sollicitanten aangemeld. De sollicitatietermijn is thans gesloten; het onderzoek naar de geschiktheid der gegadigden is nog lopende. Tot deze gegadigden behoort ook adressant. In overeenstemming met het advies van den Inspecteur van het lager onderwijs, dat zich bij de stukken bevindt, komt het ons, onder deze omstandigheden hel beste voor, niet op het gedaan verzoek in te gaan, maai den heer Koopmans, naast de anderen, gewoon te beschou wen al? sollicitant. Van de uitslag van het in gang zijnde onderzoek zal dan afhangen of zijn naam op de voordracht wordt geplaatst. Wij geven U in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het adres van S. Koopmans, hoofd der openbare schippersschool, houdende verzoek hem als hoofd over te plaatsen naar de o. 1. school no. 2; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders van 22 October 1935, no. 208; BESLUIT: aan adressant mede te delen dat tegen voldoening aan zijn verzoek bezwaar bestaat. Aldus enz. I I SNEEK, 15 October 1935. Aan de Gemeenteraad. W. Hoppe en J. Wuring hebben verzocht het recht van inning van de voor het gebruik van het parkeerterrein Nb. 1.842.97. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het voorstel van het lid van de Raad, den heer P. van der Veen, om aan de daarvoor in aanmerking komende per sonen gedurende het tijdvak van 27 October het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, ^35 ^t.e,n me*.Maart 1936 een brand- no. 97, groot 80 are, gelegen bij de Oudvaart, op welk perceel betrekking hebben de raadsbesluiten van 5 Augustus 1935, no. 8 en 7 October 1935, no. 9, heeft zich thans tot verkoop van dit perceel aan de gemeente bereid verklaard tegen een prijs van 1000.per 36% are of in totaal van ƒ2175. Wij herinneren er aan, dat! bij het laatste der boven aangehaalde raadsbesluiten tot onteigening van het perceel in het belang der volkshuisvesting was besloten. Deze onteigening behoeft, wanneer door U op de bereidverkla ring van den heer Lankhorst wordt ingegaan, dan geen voortgang te hebben. Wij stellen U voor tot aankoop te besluiten. De prijs schijnt ons, al met al, acceptabel en met het oog op de uitvoering van het plan tot aanleg van een kanaal tussen de Oudvaart en de Houkesloot, waar omtrent wij U thans spoedig voorstellen hopen te doen, is het gewenst binnenkort de beschikking over het perceel te hebben. Wij geven U derhalve in overweging het volgende be sluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 15 October 1935, no. X 07.351.11(71); BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedeputeerde Staten tot aankoop van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 97, ter grootte van 80 are, van A. P. Lankhorst te Heerenveen, voor de som van ƒ2175.onder bepaling, dat de aanvaarding en betaling zullen geschieden op 1 Januari 1936 en dat de kosten op de te sluiten transactie vallende komen voor rekening van de gemeente. Aldus enz. SNEEK, 29 October 1935. Aan de Gemeenteraad. De Minister van Sociale Zaken heeft ons bij rondschrij ven van 17 October jl., no. 200-1353, afd. W. en S., mede gedeeld, dat in het tijdvak van 27 October 1935 tot en met 28 Maart 1936, evenals de vorige winter is geschied, aan ondersteunde en bij een werkverschaffing geplaatste werklozen een brandstoffenbijslag van ten hoogste ƒ1. per week mag worden verstrekt. Wij hebben, naar aanleiding van dit schrijven besloten aan de bovenbedoelde personen voorlopig 1 H.L. cokes per week te doen verschaffen, ons daarbij voorbehoudende, zodra het kouder mocht worden, te overwegen op welke wijze het nog resterende bedrag zal kunnen worden aan gewend. Wij hebben hierbij dezelfde gedragslijn gevolgd als in de vorige winter. Toen is met ingang van de eerste week van Januari 1935 overgegaan, tot de uitkering van het maximum der bijslag. Ernstige klachten over het onvoldoende der getroffen voorziening hebben ons niet bereikt. Reden om nu anders te handelen dan toen, hadden wij niet. Uw medelid, de heer P. van der Veen, is van oordeel, dat onmiddellijk moet worden overgegaan tot uitkering van het door den Minister als maximum genoemde bedrag van 1.per week en heeft een daartoe strekkend voor stel bij U ingediend. Van mening als wij zijn, dat voorlopig met de door ons getroffen maatregel voldoende in de behoefte wordt voor zien, raden wij U, dit voorstel niet aan te nemen. Het is wel juist, zoals de heer Van der Veen aanvoert, dat, als gevolg van een door den Minister in de steunregeling aangebrachte wijziging thans meer werklozen tot de zgn. dubbel-uitgetrokkenen behoren dan het vorige jaar het geval was, waartegenover staat dat sedert het begin van dit jaar de normen voor steunverlening - behalve voor de landarbeiders zijn gewijzigd in die zin, dat als hoofd uitkering wordt betaald ƒ9.50 in plaats van ƒ9.en als gezinsledenbijslag ƒ1.in plaats van ƒ0.75 per persoon. De daling der lonen heeft tot dusver op de hoogte der uit kering geen noemenswaarde invloed uitgeoefend. Aldus, enz. Het voorstel van den heer Van der Veen luidt: No. 1.842.97(2). Voorstel van het lid van de Raad, den heer P. van der Veen, om aan de daarvoor in aanmerking komende personen gedurende het tijdvak van 27 October 1935 tot en met 28 Maart 1936 een brandstoffenbijslag uit te keren van ƒ1.per week. in het tijdvak van 27 October 1935 tot en met 28 Maart 1936, evenals de vorige winter is geschied, aan onder steunde werklozen en bij een werkverschaffing geplaatste werklozen een brandstoffenbijslag van ten hoogste ƒ1. per week mag worden verstrekt. Door Burgemeester en Wethouders van Sneek is beslo ten aan de daarvoor ter plaatse in aanmerking komende personen voorlopig 1 H.L. cokes per week te doen ver strekken. Met dit besluit blijven Burgemeester en Wethouders bij de uitvoering van het bericht van den Minister, in de lijn van de vorige jaren toegepaste regeling. Ondergetekende meent dat bij de argumenten die vorige winters konden gelden, om tot verstrekking van de maxi mum bijslag door den Minister van Sociale Zaken toege staan, over te gaan, als: dat 1 H.L. cokes per week voor eenigszins behoor lijke verwarming onvoldoende is; dat het stoken met cokes voor geregeld aanhouden van de kachel aanvullende brandstof noodzakelijk maakt, ook voor het steeds opnieuw aanzetten; voor de komende winter nog kunnen worden toegevoegd: a. dat de steuntrekkenden meest behoren tot de dubbel- uitgetrokkenen, waardoor de steun ƒ1.lager is, b. dat door loonsverlagingen de steun automatisch lager wordt, c. dat de levensmiddelenprijzen, mede door regerings maatregelen, helaas een stijgende lijn vertonen; terwijl, zó men de vorige winters al van de veronderstelling mocht uitgaan m. i. ten onrechte dat van de steun nog iets af kon voor aanschaffing van brandstof, dit deze winter wel ten ene male als uitgesloten mag worden geacht, wat in meerdere, zelfs gesaneerde gemeenten, ook zo wordt gevoeld. Een en ander is voor ondergetekende aanleiding om U voor te stellen aan genoemde werklozen de door den Mi nister van Sociale Zaken toegestane maximum brandstof fenbijslag te verlenen en daartoe het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; BESLUIT: aan de door den Minister van Sociale Zaken genoemde werklozen en bij de werkverschaffing geplaatsten, gedu rende het tijdvak 27 October 1935 tot en met 28 Maart 1936, de maximum brandstoffenbijslag, 1.per week, te verlenen. Abessinië, begin van den Rassenstrijd. In hotel Hanenburg hield de heer A. Schmutzler, pred. te Leeuwarden, zijn 2e lezing over bovenstaand onderwerp. Abessinië, zoo ving hij na de opening met gebed aan, is thans het middelpunt der wereldgeschiedenis. Tot voor kort wisten wij van dit land eigenlijk niets; met één slag is nu de heele wereld daarover in spanning. Twee rassen zijn het die elkander bekampen en deze worsteling heeft ons veel te zeggen. Met deze titanenstrijd heeft Europa veel te winnen of te verliezen. Allereerst is daar het prestige van den Volkenbond. Mussolini heeft de eerste steen daartegen geworpen en vol spanning wachten'wij de uitslag af. Geeft Italië geen krimp, dan gaat de Vol kenbond bankroet; verliest Italië zijn ver zet, dan heeft Europa het gelag te betalen. Immers, de kleurlingen zien uit naar bevrij- ding; zij verwachten een nieuwe era, Xvaar- mee een nieuwe tijd ingaat. Binnen enkele dagen is het 17 jaar gele den, dat het laatste schot in den grooten oorlog werd gelost. Vier jaar duurde deze broedermoord, waarbij de bloem der naties werd vernietigd. 13 millioen gesneuvelden vielen er; 20 millioen verminkten of kreu pelen waren het gevolg. Dat was een hel op aarde. En wilt ge’ een plastische voorstel ling, wat dit aantal gesneuvelden beteekent? Als allen schouder aan schouder naast el kaar worden gelegd zullen ze een weg be dekken van Madrid naar Moskou. 1 Juli 1916 ving de slag aan de Somme aan. In 24 uur viel op elke meter' per minuut een granaat. Dat was een hel en in die hel leefden menschen. Voor de kosten van één dag oorlog moeten arbeiders met een flink salaris 40 jaar lang arbeiden. Het vertrouwen van de volkeren in elkaar is totaal weg; met een menschenleven wordt niet meer gerekend. Vóór 1914 hadden we vrede op aarde, men verwachtte nooit meer oorlog. In Den Haag werd uit de gift van Carnegie het Vredespaleis gesticht; 48 na ties sloten zich aan om hun geschillen voor het Hof van Arbitrage te beslechten. Doch de spreuk: Wie den vrede wil, bereide zich ten oorlog, heerschte nog altijd bij de regee- ringen, inplaats van het devies: Wie den vrede wil moet dien waarlijk ook willen. Een andere macht kwam op: het inter nationale socialisme. Alle menschen zou den broeders zijn, zoo leerde dit. Maar 1914 sloeg ook deze beweging, zoodat heel de broederschap verdween. Dan waren er de Christenen. Deze ge loofden niet in de mogelijkheid van een oor log; was Christus, de Vredevorst, niet op aarde gekomen? In Zijn Naam hadden zij den oorlog moeten verhinderen, doch dit lieten zij na en nu worden de wapenen weer gezegend. In 1918 slaakte men de verzuchting: Ein delijk vrede 1 Doch de groote ontgoocheling volgde; niets dan ellende, armoede en werk loosheid waren de gevolgen, en zeide men vóór 1914 dat er een weinig menschen te veel op aarde waren, na den strijd meende men dat er veel te veel waren, doch dit is een dwaling. De Volkenbond heeft sinds zijn bestaan talrijke samenkomsten gehouden. Wat is ’t gevolg? Dat Japan en Duitschland er uit gegaan zijn en meerdere staten er over den ken eveneens te bedanken. Wij maken een mee, waarin de bewapening sterker is door gevoerd dan ooit te voren. Frankrijk heeft zijn oostgrens versterkt van Zwitserland tot België als in den oorlog Verdun; Engeland zal zijn vloot uitbouwen; Duitschland her- wapent zich; Italië wil een luchtvloot zoo groot, dat de zon er door verduisterd wordt. En Amerika en Japan blijven niet achter, terwijl Rusland een staand leger van 1 mil lioen manschappen heeft met een in de per fectie uitgevoerde transportgelegenheid per vliegtuig. Het gaat om de wereldheerschap pij. Doch heeft het menschdom dan niets geleerd? Het Oosten zal zich keeren tegen het Westen en als Japan en China straks vereenigd zijn, zullen ze zich haasten zich te ontdoen van het gehate juk der blanken. En als dan de vraag rijst, hoe ’t zal komen, dan behoeven wij niet in het duister te zit ten, het antwoord is ons geopenbaard in den bijbel. Als Daniël bij koning Nebukad- nezar in Babel aan het hof is, heeft deze koning een droom (Daniël 2 3135). Deze droom bevat de wereldgeschiedenis. - Eerst kwam de heerschappij van Babylon, één en ongedeeld; daarna van de Meden en Perzen; ten derde Griekenland; ten vierde het Romeinsche rijk en het vijfde zal geen wereldmacht zijn: tien koninkrijken zullen ontstaan waar eerst de Romeinsche adelaar heerschte. In 800 greep keizer Karei de Groote naar de wereldheerschappij; bij zijn dood werd zijn rijk gedeeld en ontstond de erfvijand- schap tusschen Frankrijk en Duitschland; in de 16e eeuw doet Karel V een poging, maar Willem 1 en de Reformatie doen zijn pogin gen stranden. Napoleon staat op; 1812 ziet hem verslagen in Rusland, 1813 bij Leipzig, 1815 bij Waterloo. En waarom heeft Duitschland in 1918 de zege niet bevochten? Omdat het een gedeeld koninkrijk zal zijn. Zelfs Rusland zal de heerschappij over de wereld niet bezitten. Heeft dit iets te maken met Abessinië? Zeer zeker, want wat zich daar afspeelt, is slechts het voorspel van de eindbeslissing. No. X 08.17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Ambtenaarsverordening en het Werkliedenreglement. SNEEK, 22 October 1935. Aan de Gemeenteraad. In de Ambtenaarsvérordening (art. 36, 3e lid) en in het Werkliedenreglement (art. 47, 3e lid) is de volgende bepaling opgenomen: „Voor zoveel de raad dit jaarlijks bij de behandeling der gemeentebegroting bepaalt, ontvangen de ambtenaren (werklieden) een vacantiegeld van ƒ1.50 (ƒ2.voor elke vacantiedag”. Toen voor enkele jaren bij een wijziging der boven genoemde verordeningen, de tot die tijd genoten vacantie- bijslag werd ingetrokken, is, op verzoek van de organisa ties van het gemeentepersoneel, het beginsel in de ver ordeningen gehandhaafd. Toegekend is sedert dien de bijslag behalve in 1930 echter niet. Blijkens een door den heer Minister van Binnenlandse Zaken tot de Gedeputeerde Staten dezer provincie gericht schrijven bestaan bij dezen bewindsman tegen handhaving van de boven weergegeven bepalingen overwegende be zwaren, waarom hij verzoekt tot intrekking over te gaan. Ofschoon de door den heer Minister voor zijn verzoek aangevoerde gronden ons niet buitengewoon sterk schijnen, nu er niet de minste reden is om aan te nemen dat de gemeenteraad van Sneek onder de huidige omstandig heden tot toekenning van een vacantiebijslag zou over gaan, achten wij over de andere kant deze zaak practisch van zo weinig betekenis, dat een weigering om aan het verzoek van den heer Minister te voldoen, ons niet gemoti veerd schijnt. Wij stellen U daarom voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 22 October 1935, no. X 08.17; BESLUIT: le. de Ambtenaarsverordening, vastgesteld bij raads besluit van 15 Juni 1925, no. 7, laatstelijk gewijzigd bij raadsbesluit van 25 Februari 1935, no. 9, te wijzigen in die. zin, dat daaruit het 3e lid van artikel 36 vervalt, ter wijl in verband hiermede in artikel 3, 2e lid, vervallen de woorden: „terwijl het 3e lid van dat artikel slechts van toepassing is, voor zoveel betreft een vacantietoeslag gedurende het aantal dagen, waarop de overige ambte naren recht van vacantie hebben”. 2e. het Werkliedenreglement, vastgesteld bij raads besluit van 15 Juni 1925, no. 8, laatstelijk gewijzigd bij raadsbesluit van 25 Februari 1935, no. 9, te wijzigen in die zin, dat daaruit het 3e lid van artikel 47 vervalt, ter wijl in verband hiermede in artikel 4, le lid vervallen de woorden: „behalve het 3e lid dat van toepassing is voor zoveel betreft de daarin bedoelde vacantietoeslag gedu rende het aantal dagen waarop de overige werklieden recht op vacantie hebben”. Aldus enz. No. 1.754.21 (11a). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandse verpachting van het recht van inning van de voor het gebruik van het parkeerterrein op het Oud Kerkhof geheven wordende rechten voor het plaatsen van per sonenauto’s. werden wij jaarlijks door U gemachtigd, de landerijen, waarvan de huur afliep en die niet onder zgn. melkvoor- zieningsvoorwaarden waren verhuurd, in het openbaar te verpachten. Sporadisch komt het daarnaast voor, wanneer bijzondere omstandigheden daartoe aanleiding geven, dat een enkel perceel buiten de openbare verhuring wordt ge houden en onderhands wordt verpacht. De onder „melkvoorzieningsvoorwaarden” verpachte landerijen worden als regel onderhands toegewezen aan de vorige huurders tegen de door den opzichter der ge- meentelariderijen geschatte huurprijzen. Deze huurders hebben indien althans een behoorlijke nakoming van de verhuringsvoorwaarden is verzekerd in verband met de kosten en de moeite welke zij zich hebben getroost om hun veestapel en de inrichting van hun bedrijf, in het belang van een hygiënische melkvoorziening, op een hooger peil te brengen, enige aanspraak op continuatie van de huur tegen een redelijke huurprijs. Ook de raad heeft zich bij opvolgende besluiten op dit standpunt gesteld. Blijkens de bewoordingen van het ontworpen besluit, dat wij U hierbij ter vaststelling aanbieden, zal de over dracht van bevoegdheid alleen betreffen de verpachting van de „losse” landerijen, ’s Raads bevoegdheid tot ver huring van andere gemeente-eigendommen zoals de sathe „Welgelegen”, de sathe „Sperkhem”, het tolhuis bij „De Dille” c. a. en het oud-tolhuis onder Loënga c. a. blijft onverkort. Wij vestigen er Uw aandacht op, dat onze besluiten tot onderhandse verpachting, genomen krachtens Uw delege rend besluit, ingevolge art. 228 der Gemeentewet, de goed keuring van Gedeputeerde Staten behoeven. Hierin ligt mede een waarborg, dat de belangen der gemeente behoor lijk zullen worden behartigd. Wij stellen U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 29 October 1935, no. X 07.6(3); BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, te bepalen dat burgemeester en wethouders zullen besluiten omtrent het verpachten van de losse gemeentelanderijen en dat bij de uitoefening van deze bevoegdheid de volgende regelen in acht zullen moeten worden genomen: 1. een pachtovereenkomst mag niet worden aangegaan voor langer dan vijf jaren; 2. aan de gemeenteraad wordt tenminste eenmaal per jaar mededeling gedaan van de gevallen waarin burge meester en wethouders van de hun bij dit besluit toege kende bevoegdheid hebben gebruik gemaakt onder over legging van de gesloten pachtovereenkomsten. Aldus enz. NIEUWE SNEEKER COURANT o I I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1