Uitgave KBZEBRfflK Go. ïo. 13 lEeste Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Uit onze Raadzaal. I 52e Jaargang Woensdag 13 November 1935 Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. 8 Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden in belde bladen opgenomen V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op de verzoeken van de besturen van bijzondere lagere scho len, om toekenning over het dienstjaar 1930 van de ver goedingen, bedoeld in art. 101, le en 9e lid der Lager- onderwijswet 1920 en van de bijdrage in de kosten van het De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Sneek. In tie loop tier maand Oct. ’35 werd aan bovengenoemd kantoor op spaar bankboekjes ingelegti' f 44.938.39 en terugbetaald -62.323.0'9 I 22750 meter Itoogl Reuter bericht, tiat de Amerikaan- sche baHonVaarders die gisteren met tie bali-on Explorer II zijn opgestegen Voor een tocht naar, de stratosfeer, een hoogte hebben bereikt Van 22570 meter. Volgens de bemanning Van de ballon, die dit cijfer seinde, was men met een zeer groote snelheid Vgn bijna honderd meter per minuut opgestegen. Op het oogenblik dat men in contact was met de ballonVaarders verkeerden dezen in moeilijkheden. Nader wordt gemeld, dat deze moei lijkheden overwonnen werden en dat de ballon Vervolgens een hoogte be reikte Van 22570 meter. Een bericht van de b allenvaarders meldt, dat zjf hiermede him doel bereikt hebben en tiat zjj zouden dalen. Reuter meldt nog: De daling van den béülon is goe< Verloopen. Op een afstand van 370 K.M. ten westen Van het punt van uit gang, Rapid City, is de ballon weer veilig op de aarde neergekomen. Tot dusver stond het record' op naam van den Russischen ballon Osoa- wiachim,, tiie in het voorjaar van 1934 een 'hoogte van 22.000 meter bereikt heef t, maar vervolgens by de daling is verongelukt. N. R. Ciï. Ongelukken. Zaterdag is het zoontje van tie Vee houder F. aan den Oudendijk onder Workum op een melkauto geklommen. Bij een bocht schijnt hij zich niet goed Vastgehouden te hebben, want hij werd van de auto geslingerd. De chauffeur], 'die niet bemerkt had, dat het knaapje op de auto was ge klommen reed door, daar hij ook van het ongeval niets merkte. Voorbijgan gers vonden den jongen hevig bloe dend op den weg en waarschuwden tien dokter. In 'emstigen toestand is bet knaapje naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. VERGADERING Van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 11 NOVEMBER 1935, 's avonds 7|4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig bij> de opening 14 leden. Afwezig de heer J. de Groot, die schriftelijk meedeelde, bij de opening niet aanwezig te kunnen zijn, doch in dat schrijven verzocht na behandeling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten over de melkverkoop op Zondag, wat wordt toegestaan. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 7 October 1935. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Adres van het bestuur van de R.-K. Werklieden Ver. „Leo XIII” te Sneek, houdende verzoek te besluiten, dat aan zgn. kastrekkende werklozen, die aan kasuitkering minder ontvangen dan zij op grond van de geldende steunregeling zouden ontvangen, het verschil zal worden gesuppleerd. (1.842.97). B. en W. stellen voor dit adres te stellen in hun handen om advies. De heer Van der Veen dringt er op aan dat het advies zo mogelijk in de eerstvolgende vergadering aan de orde zal komen; misschien dat de raad op dit adres een gunstiger be slissing neemt dan op sprekers destijds ingediend voorstel en in dat geval zal het gewenst zijn, als de werklozen er van zullen profiteren, dat het zo spoedig mogelijk wordt ingevoerd, omdat na 1 Januari tal van werklozen weer trekkend worden. De Voorzitter: B. en W. moeten eerst een onderzoek instellen, doch zullen spoed betrachten. b. Adres van hel bestuur van de Soc. Dem. Vrouwen club te Sneek, houdende verzoek om invoering van school- voeding van gemeentewege. Adressen van de Sneker Bestuurdersbond en van het bestuur van „Volksonderwijs” afd. Sneek, houdende ad- haesiebetuiging aan bovenomschreven verzoek. (1.851.2. 09.2). B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen om advies. De heer Van der Veen dringt ook hier op spoed aan; spr. gelooft dat de toestand ernstiger wordt dan vorige jaren, het aantal werklozen is stellig groter. De heer Greidanus zegt dat zijn partij op 13 Februari 1933 alreeds een adres tot de raad richtte, waarin de eis van schoolvoeding voorkwam, doch dat werd aan de kant gelegd. Later heeft het werklozenstrijdcomité er op aangedrongen en ook op een ouderavond van school 1 is deze zaak aan de orde geweest. In April kwam de zaak opnieuw in de raad en beloof den B. en W. dat zij hun aandacht had. Spr. constateert echter, dat niets is gedaan; als dat wel gebeurd was had men de onder voeding, die er nu is, kunnen voorkomen. Spr. hoopt dat, nu er al slachtoffers zijn, men zo spoedig mogelijk zal ingrijpen. De Voorzitter: Destijds is een onderzoek ingesteld en gebleken, dat er geen ondervoeding was. Wij kunnen over deze zaak niet beslissen, voordat adviezen van de hoofden zijn ge vraagd, die zijn inderdaad gevraagd doch nog niet alle inge komen. Een dergelijk onderzoek moet volgens de Leerplichtwet eerst ingesteld; de heer Greidanus weet dit als jong raadslid misschien niet, doch mist dan ook elke grond voor een beschul diging als hij uitte. Zodra de gevraagde adviezen zijn ingeko men, hopen we deze zaak in de raad te brengen. De heer S ij t erna: Het ligt toch zeker ook in de bedoeling de thans fungerende schoolarts te horen? De Voorzitter: Dat verzoek is al gedaan. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. (De heer De Groot komt ter vergadering.) Punt III. Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een lid van dat college. (Bijlage 126; dossierno. 1.842.73). De aanbeveling luidt: de h.h. S. L. Frankena, leraar R.H.B.S. Dr. H. Klein, arts. De heer Smeding zegt dat zijn fractie buiten de aanbe veling om zal stemmen; zij meent dat ook haar partij iets te zeggen behoort te krijgen in dit college en zal stemmen op dr. H. de Vos. De Voorzitter: U weet dat de stemming geheim is. U kunt natuurlijk stemmen wie u wilt. Dr. H. Klein krijgt 9, dr. H. de Vos 5, de heer S. L. Frankena 1 st.; dr. H. Klein is dus benoemd. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de voorwaarden voor de levering van gas door de gemeente- gasfabriek. (Bijlage 114; dossierno. II 07.353.8(5 g).) De heer D o k k u m zegt dat in de regel de officiële stukken het gemakkelijk maken een oordeel over een voorstel te vellen, (doch nu hebben we een samensmelting van twee oude ver ordeningen en het is moeilijk voor de leden die twee oude te vergelijken met dit nieuwe voorstel. Het ontbreekt aan een memorie van toelichting, zodat in de paar dagen, die ons gelaten worden voor de bestudering der stukken, het ons niet wel mogelijk is alle finesses te beoordelen. Wel kreeg spr. de indruk, dat het bedrijf zich heeft laten leiden door de gedachte dat het niet alleen geheel moest beheersen de aflevering van het product, doch ook over de installaties zich alle beslissingen wilde voor behouden. Alinea 4 van artikel 9 bepaalt bv.: Derhalve mintier ingelegti tian terugbetaalti f 17.384.70 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 39. 1 De haring brengt goed geld op. De reedersvereeniging ,,Schevenin- gen” is met spanning de beslissing wachtende van minister Deckers op het verzoek der haringreeders om de haringvisscherijl nog tot begin Decem ber te mogen, uitoefenen. Door de vastgestelde contingentee- ring der haringvisscherij hfeeft men diit seizoen 150.000 vaten, haring minder op de markt kunnen brengen dan ver leden jaar bm deze tijd. De prijzen welke men- fhans voor de haring maakt jdjta, echter veel beter dan verleiden jaar, n.l. thans f 9f 9.50 tegen f 7. in 1934. Wordt het verzoek der Schevening- sche reeders niet toegesitaan, dan zal de haringvloot moeten terugkeeren en tie visscherijl stop gezet worden. i Vroeger werd’' steeds tot begin De- tember doorgevischt, doch daar men wegens de verminderde èxport met voorraden bleef zitten is toen de con- tingenteering ingevoerd. De heer Zuiderbaan: Nu bij deze verordening komt de zaak in orde, men krijgt nu schriftelijke bewijzen van de aan vragen tot aansluiting, tot nog toe kon men zich mondeling aan melden. Nu weet men dus in het vervolg ook, wie de waar borgsom stortte. De heer S ij t e m a heeft zich in de vergadering der commis sie zijn mening voorbehouden over punt 5 van art. 22, dat luidt: „Indien om enige reden, ter beoordeling van de Directie in overleg met den beheerder van de centrale kas, moet worden overgegaan tot afsluiting van de toevoer van electriciteit en/of water is de Directie bevoegd ook de toevoer van gas te doen afsluiten.” Spr. zegt dat het hier drie afzonderlijke bedrijven betreft, elk met afzonderlijke rekening, begroting en boekhouding en zelfs afzonderlijk personeel, en dan gaat het bezwaarlijk als <fr een conflict is met een der bedrijven) dat op te lossen met behulp van een der andere bedrijven. Spr. vindt dat te ver gaan en wil dit punt 5 schrappen; het bedrijf dient een dergelijke kwestie zelfstandig op te lossen. De heer Zuiderbaan: De heer Sijtema ziet het wat te formeel als hij dit afzonderlijke bedrijven noemt. Om commer cieel een zuiger oordeel te krijgen, zijn deze bedrijven boek houdkundig gesplitst, doch overigens vormen ze samen onze gemeentebedrijven en daarom acht spr. het juist, dat als iemand aan zijn verplichtingen tegenover een bedrijf niet voldoet, men hem niet Iaat profiteren van de voordelen, die de andere be drijven bieden. Men zou anders bv. het water kunnen laten afsnijden en gas en electriciteit blijven betrekken. De Voorzitter: Er moet al een hele kwestie zijn als men tot dergelijke maatregelen overgaat en als het zover is zou men kunnen concluderen, dat als men het ene bedrijf niet betaalt, men straks ook allicht het andere niet zal betalen; men heeft dan hierdoor de stok achter de deur. Dit artikel dient echter voor uitzonderingsgevallen. De heer Smeding steunt de bezwaren van den heer Sijte ma; men ziet deze kwestie wat te veel van de zijde der be drijven. De heer Dokkum: Er staat niet dat men automatisch ook door de beide andere bedrijven wordt afgesneden, er staat dat het bedrijf de bevoegdheid heeft; men kan dus nog naar om standigheden handelen. Spr. acht daarom het bezwaar van deze bepaling niet groot. De heer M a s e 1 a n d trekt een parallel met een particuliere onderneming, die verschillende afdelingen met diverse artikelen heeft; de gesplitste boekhouding is daar ook terwille der goede commerciële organisatie. Het is nu voor spr. logisch, dat als iemand in één afdeling van dat bedrijf niet betaalt, de onder nemer zal zeggen aan alle afdelingen de levering aan die per soon te staken. Als deze bepaling dan hier nog getemperd wordt door bewoordingen die bepalen, dat men naar omstandigheden kan handelen, acht spr. deze bepaling een volkomen toelaatbaar machtsmiddel tegenover onwilligen. De heer De Groot vindt deze bepaling ook kras, al ont kent hij niet dat men ten opzichte van wanbetalers ook maat regelen moet kunnen nemen. Doch daarvoor zijn de gewone publiekrechtelijke instanties. Maar zo iemand afsluiten van de waterleiding, terwijl we een verordening hebben die voorschrijft dat we allen bij de waterleiding moeten zijn aangesloten en men dus als men dat niet meer is, direct in overtreding is, gaat spr. te ver. Men zou dit dan ook wel kunnen uitbreiden tot het onderwijs of de stadsreiniging! Het is gelukkig dat de directeur van de gasfabriek niet tevens directeur van een ge vangenis is, want dan zou iemand door hem direct opgepakt en opgesloten kunnen worden! Spr. meent dat de middelen, welke het bedrijf op andere wijze ten dienste staan, voldoende zijn, hij heeft ten minste over de bestaande toestand nooit een klacht gehoord. De heer S ij t e m a: Al deze bedrijven hebben een afzonder lijke verordening en het moet mogelijk zijn, de moeilijkheden met de eigen verordening van die bedrijven op te lossen. De directie der bedrijven moet uitmaken of men met onwil te doen heeft en als die er is acht spr. het niet onmogelijk in elke ver ordening bepalingen op te nemen om de moeilijkheden te regelen, die ten opzichte van elk bedrijf met onwilligen kunnen rijzen. Als in een groot particulier bedrijf een afnemer in één afdeling moeilijkheden heeft, doch in andere afdelingen nooit, zou de ondernemer dan wel direct ook alle leveringen uit die andere afdelingen aan den betrokkene stop zetten? De heer Blok voelt iets voor de redenering van den heer Sijtema, doch de heer Sijtema moet dit in verband brengen met het artikel dat beroep op B. en W. openlaat; ontstaat er zo’n geschil, dan kan de delinquent beroep op B. en W. aantekenen. Dat geeft voldoende waarborgen. Het voorstel-Sijtema punt 5 van art. 22 te schrappen, komt in stemming. Voor stemmen de leden Greidanus, Van der Veen, Smeding, Sijtema en De Groot. Tegen stemmen de leden: Vis, Kracht Maseland, Dokkum, Blok, Zuiderbaan, Hogeveen, Boeijenga, Oppenhuizen en Tromp. Dit voorstel is verworpen met 105 st. Z. h. s. wordt het artikel nu ongewijzigd aangenomen. De gehele verordening wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Punt V. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van S. Koopmans, hoofd der openbare schippers school, houdende verzoek hem als hoofd over te plaatsen naar de O. L. School no. 2. (Bijlage 115; dossierno. 208). Het advies van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform besloten. „Burgemeester en Wethouders kunnen voorschriften vaststel len, waaraan bij de aanleg van binnenleidingen en de plaatsing van gasverbruiktoestellen moeten worden voldaan, zowel wat betreft de wijze waarop daarvoor te verrichten werkzaamheden moeten worden uitgevoerd, als wat aangaat de personen, die werkzaamheden aan binnenleidingen of aan gasverbruikstoestel- len mogen verrichten.” Zelfs over de personen die de installatie aanleggen behouden B. en W., dus het bedrijf, zich de controle voor. Spr. zal nu geen wijzigingen voorstellen; in het algemeen moet men maar afwachten hoe deze verordening in de praktijk zal werken, doch hij gelooft dat een voorontwerp dezer verordening wel eens had mogen worden gezonden aan de ver. van installateurs, tenminste als de winkeliers nog iets mee mogen inbrengen. Er is wel eens meer op gewezen, dat dit nodig is om ook die in staat te stellen nog iets te verdienen, men denke aan de verkoop van toestellen door het bedrijf. Spr. gelooft dat de verordening wel wat eenzijdig is samengesteld. De Voorzitter: De bedoeling is niet dat het bedrijf alle aanleg zelf zal uitvoeren, doch het is wel de bedoeling alle aanleg te controleren en er is daarvoor veel te zeggen. Ieder die zich installateur noemt is nog niet behoorlijk deskundig; daarom is het voor het bedrijf wel gewenst dat men toezicht houdt. Blijkt het later dat de aanleg niet voldoet, dan is nu de installateur aansprakelijk en niet zijn lastgever. De heer Zuiderbaan: Deze verordening is eigenlijk ge heel in de geest van wat de heer Dokkum gaarne wenst. De binnenleidingen worden immers geleverd door het particulier bedrijf. Toezicht is echter nodig om te voorkomen, dat er lei dingen worden gelegd, die niet aan de eisen voldoen. Waar het electriciteitsbedrijf zijn erkende installateurs kent, wilde ook de Ver. van Gasfabrikanten die kant uit. Als de aanleg in nieuwe woningen wordt aanbesteed, kan het gebeuren, dat men mensen krijgt wier werk niet in het belang van den bouwer, doch ook niet in dat van het bedrijf is. Spr. gelooft, dat dit toezicht ook een belang is voor de bona fide installateurs. De verkoop van toestellen is ook in overleg met installateurs tot een hier hun zeer bevredigende oplossing gekomen. De heer Dokkum: In art. 19 wordt die verkoop zo geregeld, dat de particulieren a contant doch ook op afbetaling kunnen kopen, doch als de installateurs willen betrekken komen zij voor het afbetalingssysteem niet in aanmerking. Alweer een bewijs, dat de samenwerking niet zo con amore met de instal lateurs gaat als men het voorstelt. Men onthoudt hun hier een faciliteit, die de particulier wel heeft. De Voo rz.: Men kan een toestel van het bedrijf betrekken de betaling is dan een kwestie tussen gasverbruiker en bedrijf, die dan de draagkracht van den verbruiker kan beoordelen. Doch als de installateurs leveren, dan geldt het een risico tussen deze leveranciers en den gebruiker, en de eersten zullen in de prijs enige rekening met het risico der afbetaling houden. Zou het bedrijf dat overnemen, dan zou dat alle risico hebben omdat het dan den verbruiker niet kent. Z. h. s. wordt art. 9 aangenomen. Bij art. 12 punt 5 zegt de heer Greidanus, dat een waar borgsom van f 2.50 gestort moet, dan kan men 2 stellen en een lamp krijgen. Heeft men later als men de toestellen terug brengt en dus geen gasverbruiker meer is, de kwitantie niet, dan krijgt men de waarborgsom niet terug. De Voorzitter: Ja, daarvoor dient juist de kwitantie; als men iets betaald heeft en de kwitantie verliest, loopt men kans nog eens te moeten betalen. Als iemand verhuist en een nieuwe bewoner komt in een huis, heeft deze geen waarborgsom ge stort. De heer Zuiderbaan: Er is eenmaal een geval geweest als de heer Greidanus bedoelde; er was toen niet uit de boeken te bewijzen dat de rijksdaalder gestort was; als de kwitantie er geweest was was het bewijs wel geleverd geweest. De heer Greidanus: Maar als men niet betaalt krijgt men de stellen niet. De heer Maseland: Dat zou wel mogelijk zijn, als men eerst installeert en daarna de rijksdaalder vraagt. De Voorzitter: Als iemand iets kapot maakt aan de stellen moet de schade van de rijksdaalder betaald worden. De heer Greidanus weet dat ’t vaker dan één keer voor kwam dat iemand zijn rijksdaalder niet terug kreeg. De heer Zuiderbaan: Er is eenmaal een klacht geweest. Spr. houdt zich aanbevolen voor de namen der andere gevallen. De heer Maseland spreekt dan over art. 11 „De verbruiker is verplicht de Directie of de door haar aan te wijzen personen, steeds toe te laten tot de gasmeter en verdere toestellen.” Als men iemand weigert toe te laten, zou men dus de ver ordening overtreden. Het is in grote gemeenten voorgekomen dat personen in zulk een valse kwaliteit doordrongen in de woning om zich aan kwade praktijken schuldig te maken. Spr. verzoekt dus aanvulling in dit artikel met de bepaling, dat de persoon, die toegang vraagt, voorzien moet zijn van een legi timatiebewijs. De Voorzitter geeft toe dat in grote plaatsen zo iets kan voorkomen, maar in kleinere plaatsen kent men elkaar; trouwens de beambten kunnen zich legitimeren. De heer Zuiderbaan: Als een verbruiker van den be ambte een legitimatiekaart vraagt, heeft hij het recht, als de beambte die niet heeft, hem toegang te weigeren; doch dat voorschrift hoeft niet in de verordening. De heer De Groot: Dat hoort thuis in de instructie. De heer Maseland: Als de eis van legitimatie maar ergens formeel voorgeschreven wordt is het in orde. De heer Dokkum komt nog terug op de bezwaren van den heer Greidanus; art. 2 schrijft invulling door hem, die zich wil aansluiten, van een formulier voor. Als nu iemand 20 jaar muntgas had, moet dan een eventuele nieuwe bewoner dezelfde formaliteit vervullen? Spr. geeft in overweging voor de waar borgsommen een behoorlijk register aan te leggen, dat levert dan bewijs dat er gestort is. NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1