15 Eerste Blad Uitgave KIEUINH Co. annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek n DE VIERDE MAN <12 (15 59 DOUWE EGBERTS fcektes FR1ESCHE HEEREN BAAI I h Woensdag 20 November 1935 52e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen FEUILLETON I ril 1 I k et I perSIS BJ Alle Advertentiën wordexi in belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting RECLAMEKOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Natuurkundig Genootschap. I Nadruk verboden. 31. ■fe" ANNO 1753 1 t F Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbeg. Oosthem. Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren. Wyckcl. Langweer Boztim te er •hun tocht zou het grootste deel der vogels omkomen, en alleen zij die de sterkste ca paciteiten als trekvogel hebben, overleven. Veel slachtoffers vergden de vuurtorens; bij de Brandaris vliegen jaarlijks wel een 500 a 600 trekkende vogels tegen het licht, doch op Helgoland zijn in één nacht wel 20000 leeuweriken omgekomen. De Duitschers heb ben er wat op gevonden door in donkere nachten de torenschacht met schijnwerpers te verlichten; dat is ook in Nederland toe gepast met zeer goed resultaat. Nadat spr. nog even gewezen heeft op de F (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche), door UDO VAN EW.0UD fli L den oen al ian- zou dat sch 35 ns 15. en 16 Is, 1 ees ka al )es- ran sch an, ieïi ai de eld 'ert lag da da gs- ier Ier :e- 2e >5, to a ,r T n b L- .3 l- er- its ae- de Er re de ij ler is, sn- :r- pe- ad it- en sr- 79 er n- I sporen steeds loodrecht op de aarde kunnen vallen. En hoe weet het zaadje, diep in de grond, in welke richting het zijn wortels moet uitzenden? We raken hier in het gebied van de zwaartekracht. Op een wentelend rad bleken de zaadjes zich wat de richting der wortels betreft, niet te kunnen oriën- teeren. Hier speelt de zwaartekracht dus een rol en misschien hebben magnetische verschijnselen bij hoogere wezens ook in vloed. Vooral de Franschen doen de laatste jaren ten opzichte van het oriënteeringsver- mogen belangrijke onderzoekingen. Postdui ven, tijdelijk beroofd van hun gezichts-, reuk- en gehoorzintuigen bereikten toch hun nest. Maar plaatste men het dier een solo- noïde op de kop, waardoor een magnetisch veld ontstond, dan was ’t z’n oriënteerings- vermogen absoluut kwijt. Spr. wil bij het „waarom” echter niet lang stilstaan en nog iets vertellen van het ring- onderzoek. Dit ringen mag alleen worden gedaan door menschen met een groot ver antwoordelijkheidsgevoel en groote kennis van vogels, omdat onoordeelkundig ringen groote gevaren voor de dieren meebrengt. Het ringonderzoek heeft al bewezen, dat er vogels zijn als kapmeeuwen en ook kieviten die de Oceaan kunnen oversteken, en een stern in Alaska geringd werd in Afrika te ruggevonden. Men begrijpt dat het resul taat van dit exact onderzoek afhankelijk is van de medewerking van leeken, de men schen moet dus interesse voor dit ringen- onderzoek worden bijgebracht en vooral de Duitschers zijn daarin uitnemend geslaagd, zoodat aan de Vogelwarte Rossitten tal van bijzonderheden betreffende de trek zijn be kend geworden. Men weet bv. iets over de treksnelheden. Spreeuwen vliegen met een snelheid van 55 60 K.M. per uur, de trek kende zwaluw 27 A 30 K.M., maar de zwa luw die men ver van zijn nest brengt en dan vrijlaat, vliegt naar zijn nest terug met een snelheid van ver over de 100 K.M. Trek kende kieviten vliegen 35 K.M., leeuweriken 3234 K.M. Bij mooi weer is de snelheid geringer, doch zit een koude golf achter de vogels dan krijgt men een zgn. rush, en kan de snelheid van spreeuwen bv. 75 K.M. be dragen. De vogels trekken .liefst met de wind een beetje schuin tegen; bij wind in de rug staat de trek stil, evenals bij mist. De vogels vliegen als regël slechts enkele tientallen meters boven de aarde, boven de zee zeer laag. De vogels die op de trek hier in ons land de winter doorbrengen, zijn vogels uit Scandinavië, dus niet uit het Oosten, ook uit Groenland komen hier eenden, tapuiten enz De Scandinaafsche vogels verlaten Scan dinavië en volgen dan niet de kustlijn doch 1 I I -V' ontvangen, waarin de politie geadvi seerd werd zich van alle inmenging in de „hollandische Angelegenheit” te onthouden, daar men anders niet zou kuntaen instaan voor het leven der bei de gevangenen. Deze laatsten, zoo werd voorts medegedeeld, zouden onmiddetl- l'ijk in vrijheid worden gesteld, zoodra men de zekerheid had, dat de Holland- sche inspecteur naar zijtn land was te ruggekeerd en uit een persoonlijk door den commissaris onderteekende adver- iets ontgaan zou. Ongeveer een uur verstreek zonder dat zich iets bijlzonders voordeed'. Hij” hoorde de voetstappen van vlugge ka mermeisjeS', die jn de op een der zij gangen van deze, verdieping uitkomen de vertrekken aan het werk schenen te zijn en den zwaren tred van een of an deren nieuwen gast, die, geëscorteerd door een koffers, toreenden liftboy, wiens onregelmatige voetstappen van dit zware werk getuigden, z’n. kamer opzocht. Bij elk dezer geluiden echter boog Sanders zich voorover en drukte hjj1 zijn oor tegen het sleutelgat om te hooren of zij verband hielden met het doen en laten van zijn overbuurvrouw. Eindelijk scheen zijn geduld te zullen worden beloond. Nadat het eenigen tijd volkomen stil was geweest, vernam hij plotse ing weer het schuiven van de liftdeuren, zooals dat reeds eenige malen tot hém was doorgedrongen. Ditmaal echter scheen slechts één persoon de lift te verlaten, vermoedelijk dus de’ liftboy zelf, die snel in ,zjjn richting kwam. Even on verwachts als zij gekomen waren, hiel den de .schreden op. Toen werd bijl de In de eerste vergadering van dit seizoen van het Natuurkundig Genootschap in café Leeuwen, sprak gisteravond de heer Jan Strijbos bij lichtbeelden voor een voor dit genootschap bijna ongekend groot publiek over „Trekvogels en Vogeltrek”. Spr. betoogde ter inleiding dat van de vogeltrek de quintessens nog niet bekend is; over het „hoe” kan spr. wel iets vertellen, inzake het „waarom” moet hij het antwoord schuldig blijven. Oorspronkelijk zijn de vogels waarschijn lijk alle standvogels geweest in de tijden toen meer gelijkmatige temperaturen over de geheele aarde heerschten. Bij de verbre king van die gelijkmatigheid kwam toen de trek, er kwam immers in de door koude ge teisterde streken voedselschaarschte. Oor spronkelijk is dus de trek een voedselkwes- tie, die later tot een automatische impuls geworden is. De Duitschers hebben belangrijke onder zoekingen gedaan op het gebied van deze trek, zij beschikken daarbij over twee zeer belangrijke trekstations Rossitten aan de Kuhrische Nehrung en Helgoland. In ons land is het onderzoek van vrij recenten datum, dr. Jan Verweij en G. A. Brouwer bewegen zich op dit gebied, in 1919 werd een waarnemingsstation Noord- wijk aan Zee gesticht, dat wegens geldge brek is opgedoekt, en nog pas een paar jaar is het station Texel opgericht, waarvan echter de vraag is of het de meest geschikte plaats is. Wat de richting van de trek betreft, deze vangt in de herfst in Z.W. richting aan en is dan over ’t geheele land verspreid; als de vogels echter de kusten bereiken of rivier dalen, worden zij daar samengedrongen en krijgt men dus een trekbeeld in gecompri meerde vorm. De terreingesteldheid kan dus de trekweg stimuleeren. De gunstige ligging van ’t waarnemingsstation Rossitten is dus gemakkelijk te verklaren, de vogels uit het Oosten in Z.W. richting vliegend dralen de Oostzee over te steken en hier vindt men dus groote vogelmassa’s samengedrongen. Hetzelfde verschijnsel kan men waarnemen aan de Bosporus; ongehoorde vogeldrom- men, gestuit door de Zwarte Zee, de Zee van Marmora enz., treft men daar soms aan; ook rivierdalen, bergruggen, bosch- randen stimuleeren tot de keuze van een bepaalde trekweg, men noemt dat „leid- liniën”, welke door het terrein zelf worden aangegeven. Het trekinstinct houdt eerst op met werken zoodra de vogels voor onover komelijke moeilijkheden komen, zoo trof men vogels uit het verre Noorden aan die op de zuidelijkste punten van Z.-Afrika overwinteren. Het trekonderzoek wordt verricht door het ringen der vogels; hier te lande gaat dit ringen uit van het rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie te Leiden. De vogel vliegt niet in één ruk naar zijn doel, legt dagtra- jecten af en houdt zich onderweg ook wel eens een paar dagen op. De ooievaar doet bv. 6 7 weken over zijn tocht. Door de ringen van opgevangen of gedoode dieren kunnen wij iets omtrent de trekwegen en de winterverblijven der vogels ontdekken. Wij weten nu dat de kapmeeuw uit Nederland de winter doorbrengt aan de Zwitsersche meren en de kusten van de Middellandsche Zee en ook in Tunis. De ringen leveren ook het bewijs voor het vaste domicilie en het constante huwelijk bij verschillende vogel soorten, het vogelpaar gaat dan bij de trek uit elkaar, doch komt na de trek weer samen om een nest te bouwen. Er zijn vogels wélke reeksen van jaren hun nest op dezelfde plaats bouwen. Spr. nam een paar zelfde zilvermeeuwen waar, die telken jare weer hun nest maakten; een kievitenpaar draaide 4 jaar op hetzelfde plekje in een weiland bij Castricum zijn nestkuiltje. De vraag hoe de vogels hun weg vinden, ook de jongen die nog nooit eerder trok ken, is in het duister van het mysterie ge huld, al weten we wel in welke richting moet gezocht. Ook enkele menschen onder de cultuurvolken bezitten een verrassend groot oriëntatievermogen en bij de natuur volken, bv. de Eskimo’s, de Boschjesmannen, de Australische inboorlingen is dit sterk ontwikkeld. Spr. gelooft dat een Fokker en een Lindbergh dat vermogen ook hebben, hijzelf bezit het ook eenigermate. Niet alleen de vogels hebben het trek- instinct, ook tal van insecten, ook eenige cetaceën, en ook bv. de bisons die de trek wegen maakten welke later door de aanleg- gers van wegen en spoorwegen in Noord- Amerika vaak werden gevolgd, zoozeer hadden de dieren de kortste weg weten te vinden. Ook de trek van de paling, van de zalm, de ansjovis door een zintuigelijke werking, waarvan wij geen notie hebben, is bekend. En zelfs onder de planten treffen we oriënteeringsvermogen aan, een padde stoelensoort kan zich zoodanig oriënteeren ten opzichte van het aardoppervlak, dat de vliegen de Noordzee over, volgen dan de Engelsche kust en steken in de regel bij Calais over. Een goudhaantje, dat in een kooi binnen een uur aan voedsèlgebrek sterft, kan uit Scandinavië komend uren lang over zee vliegen zonder voedsel te be hoeven. Soms oriënteeren de dieren zich op hun vlucht naar de wind, als deze aanvan kelijk gunstig voor de trek, later ruimt kan het zijn dat de vogels weer terugvliegen; men noemt dat de verkeerd gerichte trek. Sommige ornithologen zijn van meening, dat de trek vooral een soort selectie is, op had" zij trouwens De verdw'ijtning van itvertsen, die nu toch ook terug had. kunnen zijn, was gevolgd door de ont voering vaïi Wils en als „dritte iim Ban de” genoot hij nu de speciale bewaking van een ander lid van' dit illustre ge selschap, dat zeker niet zou aarzelen tegen hem op dezelfde Wijze op te tre den, wanneer het daartoe zijn kans schoon zag. Thans waande men hem rustig in hotel Eden, waar men hem, wanneer hij zich althans niet al te lang schuil zou houden, ongevaarlijk achtte en in de laatste plaats was er dan nog het Dusseldorfsche politie corps, dat de tegenstanders voorloopig eveneens onschadel.jk hadden gemaakt. In den koffer n.L, we ke de recher- cheux-kruier voor meneer Muber uit Rotterdam in hotel Eden had algege- ven, "had zich, verborgen tusschen de tich daarin bevindende*- kleeren, een briefje van den hoofdcommissaris bfe- vonden. waarin deze mededeelde zoo juist een anoniem schrijven te hebben Het meisje, dat den haar zoo plotse ling overrompe enden bezoeker, die overigens, een zeer be.rouwb„ren in druk maakte, min of meer verbaasd had aangestaard, kreeg ze f geen ge legenheid om te antwon.d n, Wan. even snel als, de oude heer gekomen was, bleek hij' ook weer verdwenen. Zij wierp een blik o;> het visitekaar je, dat den naam Eri h Friedrligh Fedorra ver meldde, daarna op het ge dstan en le vervolgens beide voorwerpen haa tig i de zak van haar scho.t gl den,, toen zij bemerkte, dat haar col ega die n d'e andere kamer werkte, nieu sgierfig haar hoofd'om de dteu' s ak. Sanders wa inmidd. s teruggerend naar de kamer van z jln o erbuurvTouw, waar hij, zonder een moment te aarze len, binnenging. Zooa's hj verwacht had, was het vertrek vr.jwel op deze f- Ide wijze gemeubileerd ais zijn eigen kamer. In een der hoeken bji het raam stond een divan. Daarachter bevond zich een radiator van de centrale ver warming, welke ged e tel k bedekt werd door een der overgoïrdijinen en tusschen die radiator en dén bui en muur hij had dat op z’n kamer reeds gezien was een vrij hoekje;, waar hij zich met eenige moeite wel iln kon wringen. Weliswaar zóu de warm te, die de radiator ui straalde, b.j een Lang verblijf ondragelijk wo.den, mar zóólang behoe de hij het waarschjjn.ijk niet uit te houden en de schulilp.aats, geheel verborgen door de dichte p ooien van het gordijn, was overigens zóó mooi, dat hij dit inconvenient maar over het hoofd moest zien. Nauwelijks had hij zich in den war men hoek geïnstaEeerd, waarbij hij nog kamer aan de overzijde op de deur geklopt en op hetzelfde oogenblik, sprong Sanders op en greep de deur knop. Tegelijkertijd werden twee deuren geopend, die van Sanders' kamer ech* ter slechts op een kier, he geen vol doende was om hem in de gelegenheid te stellen elk woord, dat aan de over zijde van den gang gesproken werd, op te vangen. Het was de lif.boy, die hei eerst sprak. „Juffrouw Portel’e, er is een telegram voor u beneden, eigenhandig at te ge ven”. Daarop de aangesprokene, die niet in het minst verrast scheen: „Ik kom”. Dit was voor "Sanders hst moment, waarop hij gewacht had. Nauwelijks bewees het dichtslaan van een hek, dat beiden zich in de lift hadden begeven, of Sanders snelde den gang af in de richting van waar kort tevoren cle stemmen der kamermeisjes tot hem waren doorgedi'ongen. Inderdaad va.'Jdl hij daar twee meisjes, die bezig waren in twee aan elkaar grenzende kamers dé bedden op te maken en zich bij dit werk op vrij luiden toon met elkaar on derhielden. Een'van haar overhandigde hij een vistiekaartje, dat hij reed' ge reed had gehouden en terwijl hij het stukje karton vergezeld liet gaan van een geldstuk, dat het meisje waar schijnlijk meer belang inboezemde, zei- de hjij: „Wilt u over een kwartier de be woonster van Kamer No. 53 zeggen, dat deze heer haar in de ontvangsalon wenscht te spreken. Denkt u er wel aan: over een kwartier!” Dat 'laatste fiiet Verzuimd. Evertsen, die -- plan te twijfelen naderde men thans het einde van deze affaire, niettegen staande hij er zelf nog geen idéé van had, wie de werkelijke dader van den moord op bankier Leuvensteyn eigen lijk was. Sanders had een der zich in het ver trek bevindende fauteuils bij de deur geschoven, waar elk gerucht van het geen zich op den gang afspeelde tot hem doordrong. Daar kon hij zich vrij - - overgeven aan zijd meditaties, zonder tentie in een der Dusseldorfsche büa- de kans te loopen, dat hem daarbuiten den, waarvan de tekst was voorgeschre ven, zou blijken, dat ook deze de zaak als afgedaan beschouwde. Deze laatste maatregelen van dé te genpartij waren oorzaak, dat Sanders zich op dit oogenblik niet al te onge rust maakte omtrent het lot van Wils en Evertsen. Zij waren weliswaar bei den aan den willekeur van de bende overgeleyerd, maar voorloopig zou hun leven geen yevaar 'dopen. Zoolang hij, Sanders, zoowel als de Dusseldorfsche politie zich van elk daadwerkelijk o;> treden onthield en uit niets zou blijken, dat men op de hoogte was van het be staan van het perceel in de Alte Jakob- strasse was er geen vuiltje aan de lucht; zi, het dan, dat men rekening zou heb ben te houden met de mogelijkheid van rijzend wantrouwten bij de tegenstan ders, wanneer het vertrek van den Hol- landschen inspecteur en de advertentie van den hoofdcommissaris wat al te lang op zich zouden laten wachten. TVlaar zooveel tijd meende Sanders niet noodig te hebben. Wanneer de voorteekenen niet bedrogen en op het oogenblik bestond er niet de minste reden om aan het welslagen van zijd l k' De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT i; een i.' n u, in en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeicer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), Ijsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. NIEUWE SNEEKER COURANT -k 4 r ■■Wt f Ir A 3* u I- e a W A ---

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1