Firma JOHs. TBOMP, Sneek Firma JOHs. TBOMP - Sneek No. 17 BEKENDMAKING. Zo'n rheumaiiek1. Een lekker SIGAARTJE BLESS in doosjes van 10 stuks 30 ct. Heel Orgaan Oer Gemeente Sneek. 52e Jaargang Eerste Blad ültqave KÏEZEBBINK Co Woensdag 27 November 1935. II I i I 5 Speciaal aanbevolen RITMEESTER FIAT 6 cent, groot succes! NIEMEIJER’S Roode Ster en Dubbel Ster in Feest-verpakking Vero luxe blikjes 50 stuks f 1 Toto, doosjes 10 stuks 25 ct. I Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAMEKOLOM. OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. I I t I spr. niet stil. Tot 1950 hebben we voor alsnog met toeneming der bevolking te rekenen, en dus bij gelijkblijvende wel- I i BORSTPLAAT CHOCOLADELETTERS CHOCOLADEFIGUREN LUXE DOOZEN en alles wat er bij behoort in voorraad voor wederverkoopers bij Firma JOHs. TBOMP - Sneek Engros 0—1 [bay er] naar veeteeltproducten te verwachten. Dch niet alleen de totale bevolking doet bij deze kwestie mee, doch ook de consumptie per hoofd der bevolking, dus de koopkracht. Deze is de vorige eeuw sterk gestegen doordat de voor uitgang van de wetenschap de tech niek zoo geweldig deed ontwikkelen dat de productie sterk steeg; van 1800 tot 1860 steeg het tarweverbruik en aardappelverbruik dan ook tot een ze ker verzadigingspunt; de tarweproduc- tie nam nog tot 1885 toe, daarna kreeg de massa der Westersche bevolking blijkbaar voldoende brood per hoofd, zoodat de consumptie niet meer steeg, met aardappelen is het ook zoo. Langzamerhand komen dan de meer 1 1 1 1 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Boer, J. Hoekstra en G. Alberda. De agenda der ajgemeene vergade ring werd behandeld en gat geen aan leiding tot opmerkingen. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer Ids de Boer en tot Zijn plaatsver vanger de heer Johs. Koopmans. De voorz. bracht de heer S. Alberda dank voor de Wijze waarop hij zijn be stuurslidmaatschap gedurende 7 jaar vervulde. De heer dr. ir. M- D|. Dijt werd nu door den voorz. welkom geheeten. Ir. Dijt sprak over de toekomst van de veeteelt en zuivelbereiding in Ne derland. De geheele economische politiek der Nededandsche regeering, zoo betoogde spr .wordt thans beheerscht door de vraag betreffende de toekomst van onze veeteelt en om die eenigszins te kennen moeten we verleden en heden goed kennen. In het vooruitzien, dat regee- ren is, speelt de ervaring van het ver leden een groote rol. Spr. stond eerst stil bijl het bevol kingsvraagstuk. De ontwikkeling in de laatste eeuw is een zeer bijzondere ge weest. Was deze groei in vonge eeuwen zeer geleidelijk, in de laatste eeuw is er een ongekende groei geweest. De bevolking van Europa groeide van 160 millioen tot 640 millioen in de periode van 1800 tot 1934. De produc.ie van goederen is echter ook geweldig ge stegen, zoodat ondanks deze bevol kingsaanwas per hootd het verbruik aanmerkelijk is gestegen. De koopkracht, in goederen uitge drukt, was in 1929 6 maal zoo groot a.s in 1820. Een dagloon ter waarde van 20 pond tarwe is in vroegere perioden eeuwen ongeveer gelijk gebieven, doch door de enorme ontwikkeling der in dustrie is die koopkracht in de 19e eeuw geweldig gestegen. Zal nu de bevolking zoo blijven stij gen? De laatste 10 jaar is in de Wes tersche staten de lijn der geboorten sterk gedaald, in ’t bijzonder in Duitsch- land en de Ver. Staten. In de Ver. Staten schatte men in 1920 dat de bevolking die toen 120 millioen be droeg, in 2000 190 millioen zou zijn; van 1927’28 nam het geboortecijfer echter sterk af, in 1929 kwam de crisis en men schatte toen dat omstreeks 1955 de bevolking 137 millioen zou be dragen en in 1934 maakte men een nieuwe schatting en berekende dat de bevolking in 1940’50 een maximum van 130 millioen zou bereiken- en dan sterk zou dalen. Ook in Duitschland rekende men in 1933 dat men dalen zou tot een cijfer van 40 millioen; in alle landen da^al’t het geboortecijfer. De bevolljjng der wereld zou dus tot 1950 stijgen en daarna achteruitgaan, zoodat dan een deelname bleek dat de boeren zich voor j producten zou kunnen ontstaan. Doch bij deze verre toekomst staat ZO'N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Xbonnement: per jaar 2.50, fr, p post ƒ3.00. Advertentie»»: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Kistjes 50 st. Favoriet Royales, f 1.25. De BURGEMEESTER der gemeente WYMBR1TSERADEEL maakt bekend: lo. Dat, ter voldoening aan artikel 72 a in verband met de artt. 63 en 10 der Ont eigeningswet, een commissie uit Gedepu teerde Staten der provincie Friesland bijge staan door de daartoe door het algemeen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeentehuis van Wymbritseradeel te Sneek, Marktstraat 1, ZITTING zal houden de 20e DECEMBER a.s. te IO/2 uur (v.m.), teneinde de bezwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van onteige ning voor aanleg van het wegvak Joure Sneek van weg no. 43 (Groningen-Drachten -Heerenveen-Sneek-Zurich-Haarlem) van het Rijkswegenplan 1932, en nodigt belang hebbenden uit om hun bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen; 2o. Dat de stukken, bedoeld in ’t eerste lid van artikel 12 der Onteigeningswet en ter voldoening aan artikel 72 a, in verband met de bepalingen van de artt. 64 en 12 dier wet, ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente van 30 November 1935 totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3o. Dat het uitgewerkt plan van het ge hele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet voor een ieder ter inzage zat liggen ter griffie der provincie Friesland, '1 weebaksmarkt 52, tegenover het postkantoor te Leeuwarden. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. SNEEK, 26 November 1935. De Burgemeester voornoemd, H. M. MARTENS. moest het z’n invoer beperken, ge paard met een autarktisch streven, is dit de reden van de slechte toestand in Duitschland, de tearing kwam om de rente veilig te steden, en Ne derland zelf stelde paal en perk aan de uit voer naar Duitschland. Dfc. zal echter geen uitkomst kunnen brengen als de schuldenstructuur zoo bljjf.. Dan is er niet veel heel te verwach.en van grooter export naar Dui.schland, er zal dus een verandering van deze structuur moeten komen voor die uit voer naar Duitschland beter zal wor den. Bijl vorige crises liet men de zaak uitzieken en de productie ging toch altijd harmonisch vooruit, nu bemoei, diel regeering zich met de productie en alles stagneert. De crisis begon met de akkerbouw en tot Jan. ’31 was het advies der be voegde instanties deze te beperken en de veeteelt uit te breiden, doch het is altijd Zoo geweest dat de veetee-tcrisis aanstaande was als er een crisis in de akkerbouwproducten was. De akker bouw koopt dan minder van de in dustrie, de industrie-arbeiders koopen dan minder zuivelproducten. De vee teelt werd hier ui.gebreid van 1920 tot 1927. Toen was er tot ’30’31 een daling, daarna een scherpe uitbreiding. Dat werkte de scherpte van de crisis in de veeteelt in de hand en nu gaat men de veestapel inkrimpen; doch het succes daarvan komt niet direct tot uiting, tegen ’37 en ’38 kan men wel een achteruitgang in zuivelproduc.ie verwachten terwijl er dan groo er con sumptie is te verwachten, omdat de al- gemeene conjunctuur in Amerika en Engeland- al sterk vooruit gaat. Daar om is het jammer dat 'de regeering d^ze politiek van achter de ma,kt aanoo- pen volgt. Het is bekend dat de boer, die een vaste richting in zijn bedrijf houdt er het best aan toe is, het was ook beter dat Nederland voet bij stuk had gehouden in zijn landbouwpolitiek. Spr. heeft tijdig een woord van waar- Afd. Sneek Friesche Mij. Deze afdeeling hield Zaterdag een ledenvergadering in café Leeuwen. De voorz., de heer S. Kooistra, sprak een woord van welkom, waarna de secretaris, de heer H. deBoer. de notulen las welke onveranderd werden vastgesteld. Er werden 4 nieuwe leden aangeno men. Wat de ingekomen stukkien betreft, werd besloten dat ook door deze afd. een candidaat voor voedingscontroieur aan het hoofdbestuur zal worden voor gedragen. £e medailles bij de najaarskeuring gewonnen, werden uitgereikt; de voorz. wenschte de winnaars geluk, het deed hem genoegen dat uit de groote I sterk afnemenie vraag naar landbouw- W 1 i 1 1 1 1 1 1 dit deel van het bedrijf ook in tijden van malaise blijven interesseeren. De heer H. M. Martens, burge meester van Wlijimbritseradeel, reikte met een geestig toespraakje de door hem uitgeloofde medaille uit aan de heer S, Kooistra, terwijl hij namens regenten van het O. B. W,. de wissel- prijis door dat college beschikbaar ge steld, voor dit jaar overhandigde aan den heer Lemstra. Deze bejde prijswinnaars spraken woorden van dank, waarna de heer van D ij k als vertegenwoordiger van de glucosefabriek Sas van Gent, de door deze fabriek beschikbaar gestelde wisselbeker ter hand stelde aan den heer Gerbrandy van Nijland, waarvoor ook deze een woord van dank sprak. De secretaris reikte daarna alle an dere medailles uit. De heer S,_ Alberda trad periodiek als bestuurslid af en was niet herkies baar, in zijn plaats werd benoemd de heer S. v. d. Wier Alberda. De secretaris Las de begrooting 1936, de uitgaven Zijn geraamd op f 1137.50, het tekort op ruim f 308, welk bedrag aan de reserve onttrokken wordt. De rekening 1935’36 zal worden nagezien door de h.h. Jansma, Hok- werda en Boersma. De commissies voor de vraagpunten werden als volgt samengesteld Die voor de meer gelijkmatige verdee- ling der melkproductie over het geheele jaar de h.h. R. Jongsma, H. J. Bootsma en G. Gerbrandij. Die voor de vraag betreffende het verbruik en de waarde van stikstofhou- dende meststoffen uit de h.h. I. de vaart ook een uitbreiding van de vraag 714—214 De moord te Boxmeer. Dezer dagen werd na een bezoek aan het caté Bos te Boxmeer de 20-jarige Siebers door een van zyn ka,- meraden met een mes gedood. Als de dader meldde zich aan P. A. Nader hand ist echter gebleken, dat niet hij, doch zijn a.s. zwager P. den jongen Siebers had vermoord. Op de avond van het misdrijf had de knaap acht glazen bier gedronken. Daarop trok hij met Siebers en zijn a.s. zwager naar buiten. Kort daarop omstond ruzie, waarbij de jongen zijn slachtoffer de doodelijke steek toebracht. De bedoe ling om Siebers te dooden heeit b'ij P., die een vriend van hem was, ech ter niet voorgezeten. De reden waarom A. eerst de schuld aan de moord op zich heeft genomen, moet men, schrijft de TeL, zoeken in het feit, dat A. verloofd was met een zuster van den dader. Toen de jongens het café, waar zij de verjaardag van het slachto.fer hadden gevierd, en rijkedjk veel bier hadden gedronken, verheten, hebben zij ruzie gekregen over aanbe- sted.ng van melknjden. De twist werd steeds heviger en de jongen, die voor zyn leeftijd veel te veel had gedronken, heeft een mes in handen gekregen, waarmede hij Siebers de doodedjke steek heeft .oegebracht. Toen Siebers was gevallen en zij be gonnen te beseffen, wat er gebeurd was, zijn zij haastig weggeloopen naar de ouders van P. Hier vertelden zij', dat er gevochten was en dat Siebers op de weg lag. De vader is gaan k.jken en vond het lijk. Intusschen schijn. A. te gen zijn aanstaande schoonouders te hebben gezegd, dat hij de schuld op zich zou nemen en dat hij de moord zou bekennen. De politie heeft hem gearresteerd, doch in de cel is A. tot inkeer geko men. „Wat ben ik begonnen riep hij uit. „Ik heb het niet gedaan.” Toen de politie aan de bekentennis ging twijfelen, is de jonge P. aan een verhoor onderworpen, die toen beken de. schuwing tegen deze catastrophale ont wikkeling laten hooren. Spr. zou het veel beter achten, dat aJ.es in het werlj; gesteld werd de veeteeApioductie op peil te houden, dan is men gereed a-s de grootere vraag komt. De vooruit gang der veestapels in het bui.en.and is niet zoo groot dat er al spoedig overproductie van boter bij een hers-e^ van de koopkracht zou zijn, reeds geeft Engeland een gewe dige toeneming van de boterconsumptie te zien, dat heeft zijn koopkracht voor een groot dè-el bewaard, dus als andere afnemende landen er in slagen die te herstellen zal ook daar de boterconsumptie sterk toenemen. Wat is er dan op tegen dat Neder land zijn natuurlijke omstandigheden bewaart om het aangewezen land te blijven van boter everancier van West- Europa. De algemeene toestand gaat allerwege vooruit en daarom moet'Ne derland gebruik maken van alle om standigheden zijn zuivelproductie appa raat te handhaven. 'Als de oms aardighe den ons defaitist zouden maken, zouden wij' verkeerde maatregelen nemen, doch we moeten optimist blijven en ons pro- ductie-apparaat handhaven, omdat de tijd nabij is, dat er weer afname van onze zuivelproducten zal zijn. Er is daarvoor nog een groote toekomst weg gelegd. Na deze rede volgde een belang wekkende discussie, waarna de voor zitter een woord van dank tot den spréker richtte. Beslissing Zeil ra ad. In de zitting van de Zefflraad der K.N.N.W.V. op 21 November j.l. kwam o.a. in behandeling het hooger beroep van den heer H. C. Geveke, inzake de beslissing van het wedstrijdcomi van de K.Z.V. Sneek op een protest van den heer W. B. v. d. Meer. De Zeilraad besliste dat het wed- strijld-comité ten onrechte het protest van de Li van dr. v. d. Meer in be handeling heeft genomen, omdat dit jacht niet heelt voldaan aan het voor schrift udjt art. 43 A om bij de eerste redelgike gedegenheid de protestvlag te toonen. Derhalve moet de uitslag van de wedstrgd door het wedstrijd-comité wor den herzien en vastgesteld worden naar de volgorde van aankomst der be- troKken jacnten. in oveneg met de partijen gaj niette min de Zeiuaad inoiticieel zijn opvat ting omtrent de pDais gehad hebbende aanvaring, welke rnidt als volgt: De aanvaring had volgens de beide stuurlieden puaais omda. een der jach ten de boei van de Ljn vaji aankomst had bereikt, zoodat art. 31 niet van toepassing was. Dit aLe verklaringen bl^kt, dat de jachten elkaar niet kruisende konden naderen, zeilende over VeischLlende ooeg, zoodat art. 30 F moet worden toegepast. Op grond van dit artikel moet het jacht, dat over stuurboord lag, in casu de Li, uiitw^ken voor het jacht dat over bakboord lag, de Car men, eigenaar H. C. Geveke. Indien derhalve het protest vo.gens de voorschrirten ware ingediend, had het wedstnjd-comi.é de Li moeten ua.- sluiten. HEEG. Vrijdagavond jl. heeft de dam club alhier weer haar eerste Districtswed- strijd tegen Oppenhuizen gehouden, waarbij Heeg met 7/22/2 won. De stand was tenslotte als volgt: Heeg Oppenhuizen. A. iNautaF. Wijnja C. CnossenD. v. d. Meer A. HoogeterpJ. Zijlstra R. v. Netten-G. Bijl IJ. Boersma—J. Zijlstra J. HuizingaG. Wijnja B. de VriesJ. Douma Th. v. d. SchootA. Teppema H. v. d. SchuitC. Wijnja F. v. NettenF. Zijlstra luxe producten in de afnamesfeer der massa; suiker was in de Middeleeuwen alleen voedsel voor vorsten, doch steeg in de 19e eeuw sterk in de consumptie van de massa, zoo is het ook met de zuivelproducten. In het verloop van de vorige land bouwcrisis nam liet verbruik der zui velproducten sterk toe, de massa be trok dus toen zuivelproduc.en in haar afnamesfeer. Tot de groote oorlog gojf- de de conjunctuur steeds vry regelma tig op en neer, eerst in tienjarige, lafer in zevenjarige perioden, dit was de in- dustrieconjunctuur, de landbouw had veel langer conjunctuurgolven. De bo- terpnjs daalde van 1870 tot 1896 dan ook veel minder dan het algemeen prijsniveau, de tarwe daalde toen veel meer, omdat deze aan het eind der afnamemogelijkheden was gekomen, doch de zuivel had toen nog groote elasticiteit wat de vraag betreft. De periode 18801900 is dan ook geken merkt door een zeer sterk toenemend verbruik der zuivelproducten. Hoe zal dat nu in de toekomst gaan, zal de koopkracht zich zoo ontwikkelen dat er meer verbruikt wordt Spr. is ten dezen optimist. D.e productie-appa- ratuur laat veel grooter productie toe en de bevolking kan dus belangrijk meer opnemen; als de koopkracht der massa omhoog gaat, zal men zich meer en meer van de margarine tot bo.er, kaas enz. wenden, als .de prijzen daar van n.l. aan de vrije concurrentie zijn overgeleverd. De margarine was niet anders dan een aanvulling der vet- productie toen er een bo.ertekort voor de massa was. Op welke wijze en wanneer zal die koopkracht zich nu herstellen? Er is een strooming die meent, West- Europa leeft op te hoog niveau. Deze vraag nu houdt zoo nauw verband met zijn onderwerp, dat spr. op deze poli tieke tendenz wel even moet ingaan. De mogelijkheid tot grooter productie is potentieel aanwezig, doch de po.i.ieke -richting is nu andersom. Bij het streven van die richting naar lager niveau ver wissel men de staat met de indiividu- eele producent. De laatste moet naar lager niveau als hij niet concurreeren kan, doch voor de staat geldt alleen dat wat zijn geheele apparaat produ ceert, ook ongeveer geconsumeerd moet worden. Als we leven op lager niveau dan het productie apparaat toe laat, gaan we dus kapot. De staat con curreert niet, deze fungeert niet als koopman, onze export dient slechts om de import te betalen, dat geld; voor elk land. Als we op lager niveau leven, kunnen wij minder invoeren en zuLen wij ook minder uitvoeren, dat is we tenschappelijk juist. In deze crisis is voorts vertroebe lend dat de internationale handel stag neert, door het bestaan der interna tionale schulden. Voor de oorlog had Duitschland meer vorderingen dan schulden, dus rente te vorderen, er is echter geen goud genoeg die rente te betalen en zoo’n crediteurstaat heeft altijd een passieve handelsbelans met een verschil dat ongeveer de rente der vorderingen uitmaakt. Na de oorlog is Duitschland debiteurs.aat geworden, de Ver. Staten werden credi:eurstaao Maar daarmee verandert de economi sche structuur niet direct, Dtui schland ging door meer in te voeren dan uit te voeren, daardoor werd de econo mische structuur al gekker en gekker. Duitschland maakte steeds nieuwe schulden doch kon geen rente betalen, en men wilde ztfn goederen niet, dus Voetbal en een ontevreden vader. Een vader, die verontwaardigd was over het feit, dat zijn zoon niet mocht meespelen in het voetbalteam van de middelbare school van Lake Charles (Ver. Staten), heeft den leider van het team neergeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De 500ste vlucht van de Graf Zeppelin. In de zeven jaren, gedurende welke de „Graf Zeppelin” in bedrijf is, heeft het luchtschip thans 499 vluchten ge maakt. Vrijdag begon te Pernambuco de 500ste. Hetgeen een record isl In totaal bedraagt de afstand, welke de „Graf” reeds heeft afgelegd, 33 maal de aardomtrek. I 3 I 1 St. Nicolaas. 1—0 1—0 0—1 1—0 1—0 1—0 '/2—l/2 Pijnen van rheumatiek-aanvallen maken U soms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: Uitsluitend verkrijgbaar Inde oranje-bandbulijes v. 20 tabl. 70 ct*. en oranjezakje* V. 2 tabl. 410 dl. SI. Nicolaas. Karel I, Victor Hugo, Ritmeester, Velasques, Gulden Vlies, Hofnar, Schimmelpenninck Sigaren in heele, halve en kwart kistjes en in blikjes van 10 stuks. Favoriet Royales, doosjes 10 stuks 25 ct. Niemeijer’s Koffie in prachtige luxe busjes Edel8baar goudstaafjes doosjes 10 stuks 30 ct. Voor den Handel bij UUCdS. Lidl VIC VUUi BUUTSNEE® COURANT - annex MEEKER OOURAMT en WYMBRITSERADEEL i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1