Officieel Orgaan der Gemeente Sneek 6 Ho. 20 Eerste Blad B2e Jaargang Uitgave KIEZEBRIHK Co. Zaterdag 7 December 1935 annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Dit No. bestaat alt 2 bladen. Uit onze Raadzaal. r R ek N R It u t. in in Lu n 1Z. i 93 e ur Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.5O, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT’ is een Advertentiebla Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën wordeu in belde bladen opgenomen Leden-werkgevers: a. a. INGEKOMEN: b. c. d. d. Leden-werknemers: a. a. b. b. d. d. het :k VERTROKKEN: SNEEK, 2 December 1935. Ter constituering van n plaats- Voorzitter: 5 V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum LIJST VAN INOEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE NOVEMBER 1935. B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorstAen aan: No. 1.842.73(16). Aanbeveling van Regenten van het Old Burger Weeshuis voor de benoeming van een nd van dat college. SNEEK, 25 November 1935. Aan de Gemeenteraad. In verband met het bedanken van den heer Dr. H. Klein voor zijn benoeming tot regent, bevelen wij bij U aan, ter voorziening in de per 1 Januari 1936 optredende vacaiure- Keuning, de heren: Joh. Schijfsma, fabrikant van zilverwerken en H. Meindersma, landmeter. Wij vertrouwen, dat U uit dit tweetal een keuze zult willen doen. Regenten van het Old Burger Weeshuis: J. KEUNING, Voorzitter. H. J. HAIJTINK, Secretaris-Boekhouder. n P No. 1.851.3.02.7-2(1). Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 2. H. Aldus enz. J. DE GROOT, lid van de gemeenteraad. >m au en se an ks 1- it a 1. en :et le e. 2. 1. 2. 1. 2. u. n 2. 2. 1. 2. 1. 2. 1. 2. 2. in t. ïn. :K 1. 2. 2. 2. Johanna van der Ploeg, dienstbode, van le Steenklipstraat 21 naar Amsterdam, Nicolaas Maesstraat 5; Philippus Eekma, orgeldraaier, van le Steenklipstraat 60 naar Bolsward, Pater Brug- manstraat 6; Hessel Jan Visser, kantoorbediende, van Schaapmarktplein 15 naar Rotterdam, Briel- schelaan 380; Aagje Reinsma, huishoudster, van Schoolstraat 14 naar Makkum, Kerkstraat 3; Lijsbert Netters, wed. van W. M. Wilbers, zon der beroep, van Oude Koemarkt 15 naar Zeist, Jagerslaan 17; Sijke van .der Meulen, hulp in de huishouding, van Schoolstraat 26 naar Dockum, Ger. Pastorie, Koornmarkt A 179; Trijntje Bou- riaus, dienstbode, van Priorstraat 54 naar Zeist, Oranje Nassaulaan 26; Hiltje Stiensma, dienst bode, van Groot Tinga 2 naar Idsegahuizen 31; Harm Jan Udema, banketbakker, van Grootzand 53 naar Groningen, Coendersweg 65 a; Geertje Bakker, echtgen. van H. C. S. Zwarts, zonder beroep, van Parallelweg 33 naar Nijmegen, Bor- neostraat 16; Klazina de Jong, dienstbode, van Koopmansgracht 10 naar Groningen, Albertstr. 9 a; Jeintje Eringa, bakker, van Oosterdijk 19 naar Dockum, Keppelstraat D 134; *Hendrikus van Doom, schipper, aan boord naar Jutphaas, aan boord; Harmen Tamminga, los werkman, van Franekervaart 24 naar Wommels, no. 261; Jan van der Kooij, zonder beroep, van Frederik Hendrikstraat 59 naar Wommels 171; Luitske Broersma, echtgen. van Sietze Gorter, zonder Aan de Gemeenteraad. Het bestuur van de R.-K. Werkliedenvereniging „Leo XIII”, heeft in een adres dat door U in de raadsvergadering van 11 November 1935 aan ons om advies is gezonden, verzocht te bepalen, dat voortaan aan „kastrekkenden” in deze gemeente een bijslag op hun kasuitkering zal worden verleend, tot het bedrag, waarmede de kasuitkering blijft beneden hetgeen zij aan steun ingevolge de geldende steunregeling zouden ontvangen. Daarnaast heeft het be stuur verzocht te bevorderen, dat ook aan kastrekkenden, gelijk aan de personen die onder de steunregeling vallen, gedurende het winterseizoen een brandstoffenbijslag zal worden verstrekt. Overweging van deze aangelegenheid heeft ons aanlei ding gegeven tot het maken van de volgende opmerkingen: Van de 330 personen, die op dit oogenblik steun trekken en die in hoofdzaak met Januari weer kastrekkenden zul len worden, zijn er 91 die een hogere steunuitkering ge nieten dan hun kasuitkering. Deze 91 personen kunnen in de volgende groepen worden ingedeeld: De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. 1. E. Elema, J. Haytink. nodig om te komen tot een verbod van melkbezorging op Zondag”. ♦Evert van Dijk, reiziger, van Huizum naar Winsemiusstraat 28; *Jenje Wijbenga, wed. van S. de Moed, winkelierster, van Huizum naar Kleinzand 54; Joukje Bosma, winkeljuffrouw, van Leeuwarden naar Galigastraat 14; Grietje Alkema, zonder beroep, van Alkmaar naar Ga- ligasiraat 20; Durkje Baarda, zonder beroep, van Dirksland n. Schoolstraat 28; Elisabeth Swart- senburg, wed. van H. F. van Vloten, zonder be roep, van Den Burg (Texel) naar Stationsstraat 5; «-Ulbe Harkema, chauffeur, van Oudega (W.) naar Vesperstraat 11Gatze van der Meer, kan toorbediende, van Den Helder naar Ged. Pol 21 Anne Visser, zonder beroep, van Ijlst naar Zo- merrak 4; Klaas Scheffer, zonder beroep, van Bozum naar Oppenhuizerweg 144; Cornelia Schotanus, dienstbode, van Ijlst naar le Fritte- mahovenstraat 8; Jan Sustring, goudsmid, van Drachten naar Grootzand 63; Ida Jantina Kam- perman, off. Leger des Heils, van Leeuwarden naar Kleinzand 20a; Anna Terpstra,, zonder be roep, van Siegerswoude naar Kloosterstraat 19; Albertha Trijmje Rinsmai, echtgen. v. P. Tjalle- ma, zonder beroep, van Lemmer naar Willem- straat 24; Anna Rinia, dienstbode, van Mak kum naar Willemstraat 16; Johannes Baptist Antonius Roosenstein, étaleur, van Huizum naar Singel 54; Sijtske Plat, onderwijzeres, van Wom mels naar Bloemstraat 17; Klaasje Jot, dienst bode, van Enkhuizen naar aan boord „Verwis seling”; Anna Theresia Meijer, dienstbode, van Maastricht naar le Oppenhuizerdwarsstraat 6; Gerhard Drenth, koopman, van Leeuwarden n. Julianapark 17; Klaaske Wijbenga, echtgen. van G. Drenth, zonder beroep, van Leeuwarden n. Julianapark 17; Harmke Hof, dienstbode, van Beetsterzwaag naar Korte Veemarktstraat 6; ♦Herre Gaastra, onderwijzer, van Oosthem naar 2e Woudstraat 23; Aaltje Anna Vrolijk, zonder beroep, van Zandvoort naar Grootzand 61; ♦Tiese Christoffel Tiesema, electr. lasser en plaatwerker, van Harlingen naar Bourbonstraat 18; Catharina Aüda Boogert, verpleegster, van Amsterdam naar Leeuwarderweg 53; Gerril Johan Wijbrandi, bakkersknecht, van Veenwou den naar Willem Lode wijkstraat 29; IJbeltje van der Zee, dienstbode, van Wierum naar Wester- singel 30; *Wietske van der Pal, wed. van J. Bekema, zonder beroep, van Bolsward naar Bothniakade 14; *Jacob Feenstra, assuradeur, van Olterterp naar Johan Willem Frisostraat 24; Meintje Jongma, dienstbode, van Beetgum naar Kanaalstraat 8; Albertus Brandenburg, bezorger, van Workum naar 2e Oosterkade 25; Harmen Ferwerda, monteur electr. en radio, van Har lingen naar Kleinzand 36;Hermanus Teunis Sip- ma, bakker, van Surhuisterveen naar Schaap marktplein 13; Eibert de Boer, koopman, van Alkmaar naar Singel 33; Rudolf Meesters, chauf feur, van Abbega naar lepenlaan 30; Elbrigje Wolthuizen, dienstbode, van Amsterdam naar Prins Hendrikkade 18; Johannes Osinga, verze keringsagent, van Workum naar Geeuwkade 29; Ebel van der Schoot, colporteur stofzuigers, van Leeuwarden naar Galigastraat 14; Obbe de Leeuw, zonder beroep, van Oldeouwer naar Lijnbaansbuurt 17; Saakje van der Zee, dienst bode, van Hommerts naar Maria Louisestraat 29. G. Velsink. P. Sijperda. Jac. Dijkstra. B. v. d. Zee. H. Miedema. F. Hoekema. H. Koopmans. S. Siemonsma, No. 1.842.973(2). Voorstel van het raadslid den heer J. Greidanus, betreffende steunverlening van gemeentewege met advies van Burgemeester en Wethouders. I No. 1.842.973(2). Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der R.-K. Werkliedenvereniging „Leo XIII” om te be sluiten, dat aan „kastrekkenden” een bijslag op hun kasuitkering zal worden verleend, zomede gedurende het winterseizoen een brandstoffenbijslag. Plaatsvervangend voorzitter: 1. de Burgemeester. 2. D. Zuiderbaan. SNEEK, 2 December 1935. Aan de Gemeenteraad. Wij doen U hierbij toekomenden aanbeveling van be noembaren ter vervulling van de vacature welke op 1 januari 1936 in ons college zal ontstaan door de periodieke No. Aanbeveling Gymnasium voor de benoeming van een lid /an dat College. SNEEK, 2 December 1935. Aan de Gemeenteraad. Uw medelid de heer J. Greidanus heeft aan U het vol gende voorstel gedaan: 1. de Raad besluit, Burgemeester en Wethouders uit te nodigen er bij de regering op aan te dringen, dat de ver strekking van de Kersttoeslag aan de werklozen en andere ondersteunden ten minste gelijk zal zijn als het vorige jaar, namelijk 35 pct. van het steunbedrag. 2. de Raad besluit aan de tewerkgestelden in de werk verschaffing een Kersttoeslag van 35 pet. te verstrekken, berekend over het gemiddelde van de vier laatste uitkerin gen aan de betrokken tewerkgestelden. 3. de Raad besluit aan armlastigen en georganiseerden welke door het bereiken van de 65-jarige leeftijd naar het Burgerlijk Armbestuur zijn overgeheveld, een Kersttoeslag van f 2.50 te verstrekken. 4. de Raad besluit aan alle ondersteunden van het Bur gerlijk Armbestuur een brandstoffentoeslag van f 1.per week te verstrekken. Wij veroorloven ons aan dit voorstel direct ons advies toe te voegen. Wij ontraden U aan dit voorstel gevolg te geven. Even als andere jaren is ook thans van den betrokken minister een circulaire te verwachten, waarin de kwestie van het verstrekken van een kerstuitkering aan steuntrekkenden en werklozen wordt behandeld. Op het spoedig verzenden daarvan behoeft naar het ons voorkomt onzentwege geen invloed te worden uitgeoefend. Evenmin zouden wij dit willen trachten te doen op de be slissing van den Minister betreffende de hoegrootheid der uitkering. Het raakt hier een aangelegenheid waarbij het hele land is betrokken. Het kan bezwaarlijk worden ver wacht dat van een adres van de een of andere gemeente raad invloed in dezen uit kan gaan. De raad is naar onze mening niet bevoegd een besluit te nemen, als door den heer Greidanus voorgesteld. Ook de beslissing omtrent het verlenen van een kerst uitkering aan bij de werkverschaffing te werk gestelde personen, behoort tot de competentie van den Minister. De ten vorigen jare van den bewindsman ontvangen brief handelt ook over deze aangelegenheid. Wij moeten U der halve adviseeren niet met het voorstel van den heer Grei danus mee te gaan. Niet de raad, maar het Burgerlijk Armbestuur beslist over het verlenen van uitkeringen in welke vorm ook aan armlastigen. Zo de raad hieromtrent een besluit nam zou dit zijn in strijd met de Armenwet. Ook van deze voorstel len moeten wij U derhalve de aanneming ontraden. Aldus enz. j i SNEEK, 16 November 1935. Aan de Gemeenteraad. In de raadsvergadering van 21 Januari 1935 kwam bij een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vast stelling van een nieuwe verordening op de winkelsluiting mede in behandeling het adres van de melktappersvereni- ging „Ons Belang” houdende verzoek om de verkoop van melk op Zondag aan beperkende bepalingen te onderwer pen. Hoewel B. en W. voornamelijk op grond van hygiëni sche motieven afwijzend meenden te moeten adviseren, aanvaardde de raad met vrij grote meerderheid van stem men een motie van den heer Boeyenga, waarbij B. en W. werden uitgenodigd alsnog een artikel inzake een vent en tapverbod in genoemde Verordening op te nemen. Gevolg gevende aan deze motie kwamen B. en W. op 15 April bij bijlage 45 met een nieuwe gewijzigde vaststel ling van de verordening op de winkelsluiting, waarin als art. 2 opgenomen was een verbod om melkwinkels op Zondag voor het publiek geopend te hebben, behoudens dan enkele uitzonderingen. Nadat in de Raad nog eens de nadruk op het meïktappen was gelegd, werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Inderdaad regelt art. 7, derde lid, van de Winkelsluitingswet, wan neer de winkels gesloten moeten zijn, meteen de uitzen ding en aan huis bezorging van koopwaren, zodat een af zonderlijke bepaling inzake melkbezorging niet nodig scheen. Art. 2 van deze verordening kon echter ook na herhaalde bespreking de goedkeuring van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart niet verwerven op gronden, ten dele ontleend aan de Winkelsluitingswet 1930, anderszijds aan het verzoek van de melktappersvereniging „Ons Belang”, dat strekt tot het verbieden van melkbezorging op Zondag. Zooals de zaak er in deze vorm thans voorstaat, lijkt hel mij niet dienstig er op door te gaan. Ze is vast gelopen, m.i. mede door de omstandigheid, dat B. en W., in stede van een pleidooi ter verdediging te voeren, meenden fe moeten en te kunnen volstaan met het inzenden van de notulen der vergadering aan den Minister, een houding, die afbreuk moest doen aan de kracht van het betoog. Zal in het belang van de melkslijters en in de geest der bevol king een maatregel in dezen kunnen worden getroffen, dan zal dit moeten geschieden op de wijze, zoals die ge regeld is in tal van plaatsen in ons land (waaronder ook Amsterdam, ’s-Gravenhage en Rotterdam), waar in afwij king van art. 7, derde lid der Winkelsluitingswet, een verbod van melkbezorging op ^Zondag in de Winkelslui- tingsverordening opgenomen is. Om tot deze maatregel te komen heeft de Minister in zijn brief van 10 September 1935, waarvan B. en W. zo welwillend waren de leden van de raad een afschrift toe te zenden, een achterdeur opengelaten, daarmee te kennen gevende, t.a.v. een toe passing van art. 9 der Winkelsluitingswet, aan de hand van de Zijne Excellentie toegezonden gegevens nog niet zo grif afwijzend fe staan als Burgemeester en Wethou ders. Naar aanleiding van het bovenstaande heb ik de eer de volgende motie bij U in te dienen: „De Raad der gemeente Sneek, gelezen het schrijven van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart van 10 September 1935, nr. 41229, verzoekt B. en W. aan de hand van genoemd schrijven maatregelen te willen treffen, No. 1.838.1(1). Motie van het lid van de raad, den heer J. de Groot, om Burgemeester en Wethouders uit te nodigen maatregelen te treffen, welke kunnen leiden tot het in het leven roepen van een verbod om op Zondag melk te bezorgen. Plaatsvervangende leden werkgevers: H. F. Ringnalda. A. Holwerda. A. Douma Jzn. F. Dam. D. Volkers. L. de Vos. S. Groninger. S. Alberda. Plaatsvervangende leden werknemers: S. Molenaar. J. Zeilstra. H. Laskewitz. B. Modderman. Johs. v. d. Horst. S. Jansma, P. Kingma. W. Vogelvanger. 1.851.33.02.7-2(1). van Curatoren van SNEEK, 2 December 1935. Aan de Gemeenteraad. Onder overlegging van een schrijven van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs bevelen wij bij U aan voor de benoeming tot lid dier commissie ter voor ziening in de vacature, welke op 1 Januari a.s. zal ontstaan door de periodieke aftreding van het lid, den heer E. Elema, A. Brandsma W. Buwalda. P. v. d. Veen. G. Vonk. G. Reehoorn. 2. Johs. v. d. Horst. 1. B. Frankena. 2. J. de Boer. Aldus enz. aftreding van den heer Ds. H. Veldkamp: 1. H. Veldkamp, predikant, Nauwe Noorderhorne 11. 2. J. Dethmers, arts, 1ste Oosterkade 4. Het College van Curatoren van het gymnasium, Dr. H. KLEIN, Voorzitter. J. R. WOLFENSBERGER, loco-secretaris. No. 1.839.6(4). Aanbeveling van Burgemeester en Wet- louders voor de benoeming van een voor- itter, een plaatsvervangend voorzitter, leden a plaatsvervangende leden der Commissie an toezicht op de Arbeidsbeurs, bedoeld in <rt. 13 der Arbeidsbemiddelingswet 1930. SNEEK, 26 November 1935. Aan de Gemeenteraad. De zittingsperiode van de Commissie van toezicht op le Arbeidsbeurs, bedoeld in artikel 5 van de verordening ip de gemeentelijke arbeidsbeurs te Sneek expireert inge volge het 5e lid van dat artikel met de afloop van dit jaar. Ter constituering van een nieuwe commissie hebben wij, ia de organisaties bedoeld in artikel 13, 5e lid, der Arbeidsbemiddelingswet 1930 te hebben gehoord, voor de oenoeming van een voorzitter en een plaatsvervangend voorzitter en van de leden en plaatsvervangende leden •vaaruit deze commissie ingevolge art. 5, le lid der hier voor genoemde Verordening moet bestaan, de hieronder staande aanbeveling opgemaakt, uit welke wij U verzoeken een benoeming te doen. Bij het opmaken daarvan hebben wij rekening gehouden met het bepaalde bij art. 5, 2e lid, der Verordening, nl. dat als voorzitter en als plaatsvervangend voorzitter een lid van Burgemeester en Wethouders moet worden aan gewezen, evenals met het bepaalde in het 3e lid van dat artikel, dat voor elk lid een bepaald persoon als vervanger moet worden aangewezen. Aanbeveling. 1. F. Blok. 2. de Burgemeester. s NIEUWE SNEEKER COURANT b. c. SS c. c. i tl I i I NM 1. 1. 2. 1. 1. 1. 1. 1. 1. 2. 1. I 1 I Punt 1. Punt 2. Ponten 3 en 4. I 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1