In 1 niet zinkt Firma JOHs. TROMP - Sneek Lekker Onder andere Firma TROMP-Sneek BLESS in doosjes van 10 stuks 30 ct. Woensdag 25 December 1935. 52e Jaargang Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co No. 25 PUROL Een lekker SIGAARTJE Hulsel Orpin der Gemeente Steek. TROMP, SNEEK DIPLOMA’S LANDMACHINIST Bode’s echte Urker Kransen in busjes voor 25 cent; Bode’s Tafeikoeken in busjes voor 20 cent. I DINSDAGS KLEINZAND 5—7 Bureau: - TELEFOON 2200 SNEEK RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. van I Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bi) Apoth. en Drogist be de tusschenliggenden verkeersweg, éindè- Lijk tot stand komen, dank zij de mede werking, waartoe het Rijk (Departe ment van Waterstaat) en het Werk fonds zich thans bereid hebbed ver klaard en die een ?oodanige subsidi- eering en voorschotregeling inhoudit, dat uitvoering van leze belangrijke werken zonder bezwaar kan geschie den. i Op verdere verbetering van den mr. P. J. Troelstraweg, kan in het volgend jaar nog niet worden gerekend. Desge vraagd toch hebben de Gedep. .Sta ten dezer provincie medegedéeld, dlat o.a. omtrent de richting van het riing- kanaal nog geen beslissing genomen is; het tracé van dit kanaal moet evenwel bekend zijn, vooraleer de voorgeno men vjerbetering van genoemden wég definitief kan worden voortgezet. Ove rigens blijven B;. en Wi in zake het ag. kanalenplan djligent. heidsklasse. De begrooting 1936 werd vastgesteld met een eindcijfer van ƒ9899. van de Hollarid-Week van de Koninklijke en van Loosdrecht. N. Rt. Ct. Betaling van belasting. Bij een aantal belastingschuldigen schijnt nog steeds de meening te bestaan, dat zij Engros firma JOHs. TROMP, Sneek Kon. verbonden Ned. Watersportvereenigingen. In de Industrieele Club te Amsterdam is de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de Koninklijke Verbonden Ne- derlandsche Watersport Vereenigingen. De waarborgsom voor een beroep op den Zeilraad werd verlaagd van f 25 tot f 15. De datum van inschrijving voor ’t jollen- kampioenschap werd niet meer bindend in het reglement opgenomen, maar zal voor taan door de technische commissie worden vastgesteld. Langdurig werd gediscussieerd over ver laging van het inleggeld voor het jollen- kampioenschap. Spaarne stelde voor geen inleggeld meer te heffen, welk voorstel reglementair niet in behandeling kon wor den genomen. Een voorstel van den heer Sieverts (De Leede) tot verlaging van f 10 tot f 1 werd verworpen met 326 stemmen. Aangenomen werd daarna het bestuurs voorstel (verlaging tot f7.50). Het bestuur werd gemachtigd een jaar boekje uit te geven. Bij het voorstel het bestuur te machtigen de Noorsche Drakenklasse als nationale klasse aan te nemen, zoodra voldoende zekerheid bestaat, dai er minstens tien jach ten dezer klasse in Nederland zullen zijn, deelde de voorzitter mede, dat zich thans zeven gegadigden hebben aangemeld. De ontwerper, de heer Anker, vraagt zeven En- gelsche ponden als ontwerpershonorarium voor elk jacht, dat wordt gebouwd. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS DONDERDAG 26 DEC. 2e KERSTDAG vanaf 8 uur avonds In onze feestelijk versierde AMICITIA FOYER DANCING In onze gezellige sfeer zult U dien avond al uw kennissen aantreffen. THE HOT AIR OPTIMISTS In volledige bezetting. Onze bekende eonsumptle tegen gewone prijzen. Entrée 60 ct. (bel. inbegr.) Zorgt dat U tijdig aanwezig zijt. Hoewel men in de wereldoorlog reeds be schikte over vliegmachines voor het over brengen van berichten, heeft de Postduif in die dagen toch ook vooral groote dien sten bewezen, vooral in de slag bij Verdun, en eenige jaren terug is daar dan ook een standbeeld verrezen voorstellende een Post duif. Een bewijs der dankbaarheid voor de groote verdiensten van deze dieren. Ook in Nederland heeft men veel voor veredeling van de Postduif gedaan, vooral wat betreft het opvoeren van tempo en af- standvliegen en thans behoeven de Holland- sche vogels niet meer voor de Belgische onder te doen. De tegenwoordige Postduif vliegt gemakkelijk afstanden van 1000 12001400 kilometer. Ook Sneek telt zijn Postduivenliefhebbers en ook hier zitten vele vogels, welke met succes deze afstan den hebben gevlogen. Gelijk voorgaande jaren houdt de plaat selijke Postduivenver. „l’Estafette” haar jaarlijksche tentoonstelling thans in de zaal Hanenburg. Pracht exemplaren zijn hier te bewonderen. Er zijn vele inschrijvingen uit alle deelen van het land, want ondanks de zgn. malaise groeit en bloeit de Postduivensport en trekt deze telken jare meer liefhebbers. Het is trouwens een mooie en dankbare sport en vooral voor de jongere generatie uitermate geschikt; ze kweekt liefde aan voor de dien ren in het algemeen en voor de duif in het bijzonder. Vooral de jongeren worden opgewekt deze tentoonstelling te bezoeken. Zij wordt gehouden in hotel Hanenburg le en 2e Kerstdag en indien men zelf Postduivenlief hebber zou willen worden, dan zal men de bezoekers daar gaarne nader inlichten om trent deze sport. klasse, deze f 74.834 minder zouden op brengen dan genaamd is voor 1935; dat m;nder aan reserve beschikbaar kan worden gesteld een bedrag van f 158.000dat de winst der lich.be drijven f 44.466.84 lager wordt ge raamd; dat de opbrengst van de op centen op de dividend- en tantième- belasting f 15.000 minder is geschat, dan komt men daardoor reeds tot een tekort 5jan f 479.517.61 plus f 146.253.78 is f 625.771.39. Plaatst men daartegen- over enkele hoogere inkomsten, als: grootere ontvangst van het rijk we gens uitkeering uit het werkloosheidls- subsidiefonds f 147.230, meer te ont vangen ter zake van de grondbelas ting f 5940.uit het grondbedrijf f 25.596.25, zoomede eenige uitgaven, die lager, en inkomsten, die hooger geraamd kunnen worden dan voor 1935, dan komt men ten slotte tot een te dekken tekort van ongeveer f 390.000. Op vele posten is besnoeid, enkele zyn geschrapt. Op deze wijze is rond f 40.000 gevonden. De aahgekondigde salarisverlaging brengt f 60.000 op, de plaatsing van de gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelasting in de 3e klasse f 22.600, verhooging van de opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting van 55 op 75 f 66.000 en een st.raatbelasting pl.m. f 204.000 (heffingspercentage 6.5 van de belastbare opbrengst). Wat de werkgelegenheid betréft, in 1936 zullen enkele groote werken tér hand worden genomen, welke ais mid del tot 'bestrijding^ der werkloosheid, een belangrijken invloed zullen hebben In de eerste plaats hopen B. eii W. dan met den aanleg, voor zooveel mo gelijk in werkverschaffing, van het luchtvaartterrein te beginnen. En ver der zal de vernieuwing van de Hoek- sterpoortsbrug en van de Noorderbrug, samengaande met verbetering van den Xbonnement: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens grafts ge plaatst in de SNEEKER COURANT alles, wat goedkoop is, vergeleken bij Pindas, en die van ons, dagelijks in eigen electrisch bedrijf met zorg gebrand, zijn niet alleen goedkoop, maar bekend als de beste. Vraagt ze uw winkelier. Engros I Amsterdam tegen. Besloten werd een prijsvraag uit te schrij ven voor het ontwerp van een kajuit-zeil- jacht, dat zoowel toer- als wedstrijdeigen- schappen zal bezitten. Een bedrag van f 350 werd beschikbaar gesteld voor prijzen en honorarium voor detailteekeningen. De heer Rol (De Schinkel) drong er daarbij op aan, dat samenwerking met den Noord-Neder- landschen Watersport Bond zal worden ge zocht. Van bestuurszijde werd op grond van de ervaring betwijfeld of een dergelijke samen werking te bereiken is, het bestuur is echter bereid pogingen daartoe aan te wenden. De K.V.N.W.V. zal als nationale autori teit voor Nederland op het gebied van ijs- zeilen aansluiting zoeken bij de Euröpaische Eissegel Union. De heer Dragt (Amsterdam) verdedigde 6 en 7 Juni: Watersport Vereeniging Am sterdam; 18, 19, 20 en 21 Juli: Kaagweek, Kon. Zeil-, Roei- en Motorsportver. De Kaag; 414 Augustus: Olympische Zeilwed strijden Kiel; 19 en 20 Augustus: Sneek; 13, 14, 19 en 20 September: Kampioen schap Int. 12 voetsjollenklasse. Als voorzittende vereeniging werd op nieuw aangewezen de Koninklijke met 53 stemmen, De Maas 4, De Kaag 3, De Schin kel 2 stemmen en 11 blanco. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat voor de keuzewedstrijden in de Olympia- jollen zijn aangewezen de volgende zeilers: Honigh en Nolles (Het Nieuwe Diep), De Wit, E. G. van der Stadt en Lemstra (Zaan- landsche Z. V.), Jan Maas (Loosdrecht), Borgerhof Mulder (De Kaag), Kagchelland, Van der Valk en De Jongh (Rotterdamsche Z. V.). Het N.O.C. heeft zich bereid ver klaard zoo noodig de uitzending van den Nederlandschen jollenzeiler en zijn plaats vervanger te bekostigen. Uit de rondvraag stippen wij aan, dat de lijksche termijnen, aanvangende in de maand volgende op die, welke in de dagteekening van het aanslagbiljet is vermeld, heeft voor gesteld, terwijl zij leidt tot renteverlies voor den Staat. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van financiën thans aan de ontvangers der directe belastingen nieu we voorschriften verstrekt omtrent de tijd stippen waarop tot vervolging moet worden overgegaan, zulks teneinde tot een regel matiger betaling dier middelen door de be lastingschuldigen te geraken. Een kapitein der artillerie gedeserteerd. Naar men aan de N. Rt. Ct. meldt, doet I de militaire politie te Breda op ’t oogenblik nasporingen naar de verblijfplaats van den kapitein J. L. v. D. der artillerie, tegen wien door de militaire autoriteiten een onderzoek is gelast wegens feitelijke desertie in vre destijd. Eenige weken geleden was de overplaat sing van kapitein v. D. met ingang van 1 Januari a.s. gelast van Breda naar Den Hel der, welke overplaatsing, naar aan dat blad wordt medegedeeld, als een disciplinaire strafmaatregel moest worden opgevat. Eenige dagen na ’t bekend worden dezer overplaatsing heeft kapitein v. D. zijn corps zonder bericht verlaten en is daar tot op heden niet teruggekeerd. Er zouden aanwijzingen zijn, dat aan een ongeluk of een wanhoopsdaad niet gedacht behoeft te worden. zegt men bijvoorbeeld „wat hij kan, kan ik ook”, maar wat de bekende Firma de Heer nu weer gebracht heeft in een schitterende sorteering Chocolade onder den juisten en aan- trekkelijken naam Licht in Gewicht, en dan 2 ons voor 1 kwartje, over treft alles 1 Voor den Handel bij vervolgens op grond van de tijdsomstandig heden een verlaging der afdracht van de inleggelden voor zeilwedstrijden van de K. V.N.W.V. De heer Jongsma (De Koenen) wilde al- geheele afschaffing van de afdracht aan ’t Verbond. Deze voorstellen werden door het bestuur bestreden op grond van het feit, dat een kleine verlaging van de afdracht een be langrijke verhooging van contributie voor enkele vereenigingen met zich zal brengen. Na eenige discussie, waarbij het bestuur toezegde de tarieven zoo noodig te herzien, werd het voorstel Amsterdam ingetrokken. Naar aanleiding van de voorstellen van Amsterdam en De Koenen tot verheffing van de Noord-Nederlandsche 16 M.2-klasse tot nationale wedstrijdklasse, gaf de voor zitter een uiteenzetting van hetgeen het be stuur in deze heeft gedaan. Aan het besluit van de vorige algemeene vergadering kon geen uitvoering worden gegeven, daar de Noord-Nederlandsche Watersport Bond weigerde mede te werken de vergroote B.M.- klasse te vervormen tot een eenheidsklasse. De technische commissie is bereid het voorstel Amsterdam te aanvaarden mits het mogelijk is met den N.N.W.B. voor de 16 M.2-klasse eenzelfde overeenkomst te tref fen als voor de gewone B.M.-klasse. Komt een dergelijke overeenkomst tot stand, dan wordt de vergroote B.M.-klasse derhalve als nationale klasse erkend zooals zij thans I De heer Dragt (Amsterdam) verzette zich tegen de erkenning van een buitenlandsche klasse als nationale klasse, waartegenover de voorzitter en de heer Jongsma (De Koe nen) vooral wezen op het belang der inter nationale betrekkingen. Het bestuursvoor- ,,„6 «v stel werd aangenomen met de stem van1] hun aanslagen in de directe belastingen kunnen voldoen in twee termijnen, te weten ongeveer de helft enkele maanden na ’t ont vangen van het aanslagbiljet, en het restant tegen het tijdstip waarop de laatste termijn vervalt. Deze meening is echter geenszins in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever, die zich een betaling in maande- Notaris R. Mulder, f Zaterdagmorgen, is de heer R. Mul der, rustend notaris alhier, in den ouderdom van 72 jaar overleden'. No taris Mulder werd den 14 October 1863 te Zuidhorn geboren, waar hij onder leiding van den kantonrechter, mr. An- dreae, in de rechten studeerde. Hij werd benoemd aan het kantoor der registratie te Schiedam en eenigen tijd daarna als deurwaarder te Medembtik. Daar begon zijn studie voor het noa- riaat. In 1891 volgde zijn benoeming tot candidaat-notaris te Hoorn aan het kantoor van den bekenden notaris H. W. J. Sannes. Den 23 Januari 1905 werd hij benoemd tot notaris te Heeg waar hij ruim 20 jaar werkzaam wat en verschillende openbare functies bè kleedde. Met ingang van 16 April 1925 werd hij benoemd tot notaris te Sneek. Oc tober 1933 werd hem op ve.zoek eer vol ontslag uit deze func ie vetieend, waarna hij nog eenige jaren een wel verdiende rust genoot. Ver. Oud-LeerlingenSneeker Ambachtsschool Zaterdag 21 Dec., 's middags 3 uur werd de eerste vergadering gehouden van de in Nov. j.l. opgerichte vereeni- ging van Oud-Leerlingen Sneeker Am bachtsschool V.O.L.A. Door de voorz., den heer J. Ring- nalda werd een' woord vain welkom tot de aanwezigen gesproken en het doel der vereeniging voorde nieuwe leden en .gasten nader toegelicht. Hierna las de secr. de notulen voor van de oprichtingsvergadering d.d|. 16 Nov. 1935. Vervolgens werd een bestuur be noemd en statuten en reglement vast gesteld. Daarna volgde een zeer mooie en leerzame lezing van de dir. der A.B.S., de heer C. Ovaa, toegelicht met licht beelden, over: „Materie en Materia len”. Deze lezing werd door de aanwe zigen met belangstelling gevolgd, waar na de voorzitter den heer Ovaa dank bracht. Het bestuur is nu samengesteld uit de volgende heeren: J. Ringnalda, Sneek, le voorzitter; D. Volkers, Sneek, 2e voorzitter; H. Buwalda, Sneek, le secr.; W. Bakker, Ijlst, 2e secr.; A. Stallinga, Sneek, le penn.; C. v. Mee keren, Hindeloopen en 'H. Boonstra, Bolsward, algemeene commissarissen. Bij bovenstaande bestuursleden zijn alle inlichtingen betreffende deze ver eeniging te verkrijgen. Vrede op Aarde. De duif het symbool van de Vrede. Men schrijft ons: Sinds eeuwen is de duif al afgebeeld als symbool van de vrede en zooals het met iedere diersoort gaat heeft men getracht door oordeelkundige kruisingen de diersoor ten te veredelen en deze dienstbaar te ma ken aan het algemeen belang. Met de duiven is dit eveneens zoo gegaan. Door verschillende kruisingen van Smerel Meeuw, Korwaalduif, Hoogvlieger en wel licht nog andere soorten is het gelukt een product te fokken, dat onze hedendaagsche postduif is geworden en vooral de Belgen hebben in deze zeer veel bereikt. Lang voor dat telefoon, telegraaf, radio etc. hun werk konden aanvangen was het vooral de Post duif, die er in voorzag spoedig vaak kost bare berichten over te brengen. Vooral wer den zij in die jaren gebruikt voor het over brengen van beursberichten, vaak over zeer verre afstanden. Er zijn met de Postduif op die wijze kapitalen verdiend door speculan ten. Vooral België, waar de oorlogen bijna steeds zijn uitgevochten, heeft het nut van de Postduif in ruime mate ondervonden, daar men al spoedig helaas de duif, het symbool van vrede, dienstbaar moest maken aan het leger. 1 Drie meisjes ontvlucht uit een doorgangshuis te Amsterdam. Een sensationëele ontvluchting van drie jeugdige meisjes uit het Doorgangshuis is en derhalve zonder verandering tot een- „Beth-San” aan de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam, heeft Zondagmorgen groote consternatie in de omgeving van dit tehuis verwekt. Op zeer brutale wijze heeft het De wedstrijddata werden vastgesteld o.a.: drietal kans gezien door een raam aan de voorzijde het gebouw te verlaten en te vluchten. Zondagmorgen omstreéks kwart voor elf, schrijft De Crt, hoorden enkele voorbijgan gers, die het gebouw passeerden, plotseling glasgerinkel. Tot hun ontzetting zagen zij, dat achtereenvolgens drie meisjes uit het tehuis, door een grootendeels verbrijzelde ruit van een der groote ramen sprongen. De meisjes sprongen van het raamkozijn op de hooge stoep van het huis en renden vervol gens weg. Het kleinste meisje kwam bij de sprong te vallen. Zij viel in de dikke glasscherven op de stoep, wardoor zij zich licht aan een van haar handen verwondde. Zij herstelde zich onmiddellijk en holde haar vriendinnen achterna. De weinige wandelaars, die deze vreemde vertooning zagen, en veronderstel den dat binnen in het gebouw iets verschrik kelijks gebeurd moest zijn, waren blijkbaar zoo onthutst, dat geen van hen te hulp schoot. „Er is brand, brand!” schreeuwde een der vluchtelingen. Daarop waarschuwde 't publiek de brand- heer Van ’t Hoogerhuijs (Rotterdamsche Z. weer, die dadelijk met groot materiaal uit- V) aandrong op een wijziging in de orga nisatie van het jollenkampioenschap; dat de heer Rol (De Schinkel) een vurig pleidooi hield voor samenwerking met den N.N.W.B. en dat de heer Moes (Loosdrecht) wed- rukte. Tot dusver zijn de meisjes, die zonder hoed of mantel het gebouw verlaten hebben, niet gevonden. - - - Vermoedelijk worden zij door kennissen strijd-concentratie propageerde in den trant schuil gehouden. ingesteld voor: ELECTRISCH-. STOOM-, MOTOR- en KOELBEDRIJF zijn in 10 12 maanden studie te behalen. Van groot belang voor alle bedrijven alsmelk- en zuivelfabrieken, wateroemalen, pompstations, slachthuizen, wasscherij n enz. Besteedt Uw vrijen tijd in Uw belang en volgt hier voor een schriftelijke opleiding bij ST CA Apeldoorn, Dir. Ing. J. BETLEM. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt. Aan de universiteit van Utrecht is vorderd tot apotheker onze stadgenoot heer A. S. A. Brenninkmeijer. Douwe Egberts Kalender 1936. Wij ontvingen weer een exemplaar deze practische, in meerdere kleuren uitge voerde kalender. Ze bevat weer de post- tarieven, de afstandstabel van binnen- en buitenland, internationale verkeersteekens enz. De verbruikers van Douwe Egberts Koffie en Thee kunnen deze practische maandkalender ontvangen tegen inzending van 50 punten, welke verpakt worden bij deze artikelen. Kerknieuws. Tot predikant bij de Vrije Ev. gemeente te Groningen is beroepen ds. Berkhof, vroe ger pred. bij de Chr. Geref. Kerk alhier. Zooals men weet is ds. Berkhof wegens zijn afwijkende meening over het chiliasme door de Algemeene Synode der Chr. Geref. Kerk te Zwolle het vorige jaar uit zijn ambt ontzet. Gemeentebegrooting van Leeuwarden. 'B:. en W. van Leeuwarden hebben den gemeenteraad de ontwerp-begroo- ting voor 1936 aangeboden. Daaraan ontleenen we: In nog sterker mate dan op 'de be grooting voor 1935 drukken op die voor 1936 de oeconomische zorgen; eenig teeken, dat op verbetering duidt, is niet aan te wijzen, integendeel de cri- sislasten zijn sinds de vaststelling van de vorige begrooting nog toegenomen. Hoe ernstig de toestand te dezen op zichte in onze gemeente is géwordén, doen de uitgaven, voor 1936 in to aal geraamd ten behoeve van armenzorg en crisissteun duidelijk zien. In uit gaaf beloopt die raming thans f 1.057.586.16, dat is ongeveer eenv^fde deel van ajle uitgaven 'der begrooting en f 146.253.78 meer dan in 1935. Het aantal werkioozen is nog steeds stijgen de en bedroeg op 1 ^December 1935 2020 tegen 1618 op denzelfden datum van 1934. Doch ook doet de aantasting van het oeconomisch weerstandsvermo gen der maatschappij door de crisis, haar in,vloed gevoelen op de inkomsten, meer in het bijzonder op die uit de personeele belasting; deze moeten door de huurverlagingen en ondanks het feit, dat vele nieuwe woningen zijn gebouwd f 58.500 lager worden geraamd. Stelt men daarnaast, dat het nadeelig slot van den dienst 1934 f80.898.72 meer bedraagt dan van 1933; dat de rijks- uitkeering .ingevolge artikel 3 sub c der wet van 15 Juli 1929 zooals dezle Laatstelijk is gewijzigd bü de wet van 4 Maart 1935 f47.818.05 minder is; dat bi? de handhaving van een aantal van 55 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting naar de 2e j Ij 4 I 1 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER OOURAHT m WYMBR1TSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1