1111 Stnetta zó in de melk, zó opgelost Sme£la vlug oplossende anijsblokjes Smefla kou-verdrijvend Smelta In ‘t niet zinkt Firma JflBs. TROMP - Sneek Weet II Firma JOHs. TROMP - Sneek Onder andere Fin JOHs. TROMP - Sneek Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co No. 26 Dit No. bestaat uit 2 bladen. Oilicieel Orgaan der Eeneeete Sneek. 52e Jaargang Hoofdpijn, Kiespijn. Zaterdag 28 December 1935. RECLAME KOLOM. e NIEUWSTIJDINGEN. IAvanWKENBURG'S K mLLVERTRAATI K' .1 INGEZONDEN. TONNEMA SNEEK Verschijnt Favoriet Royales kistjes 50 st. 1.25 Modjo Sneeuwwit 3 ct. Toto doosjes 10 stuks 25 ct. 4 cents sigaar Atlanta in kistjes van 50 en 100 stuks. KLEINZAND 5—7 Bureau: SN EEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. •LEElTfrARDEIV 1 Een weldoener der menschheid. Vereeniging tot bevordering der gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland. Verwilderde honden op de Veluwe. Men meldt uit Apeldoorn aan de N. Rt. Ct.: De politie te Apeldoorn kreeg Maandag kennis dat op de Arnhemscheweg ter hoogte van de Woeste Hoeve een troep wolven was gesignaleerd. Een chauffeur had de dieren waargenomen. De politie heeft onmiddellijk daarna opsporing verricht. Zij vond daar ter plaatse in het versche sneeuwdek in drukken van pooten, die echter zoowel van honden als van wolven afkomstig konden zijn. De veldwachters en jachtopzieners, als mede de politie te Arnhem, had zij inmiddels gewaarschuwd. Later op den dag hebben Apeldoornsche politiemannen de bedoelde dieren gevonden. Het bleken verwilderde honden te zijn. De politie-inspecteur E. Ijtsma heeft drie van hen doodgeschoten; de andere dieren zijn ontkomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) jes, en Verkrijgbaar bij Uw winkelier in aantrekkelijke pakjes 10 cents, bevattende 12 tabletten voor even zoveel koppen melk. alles, wat goedkoop is, vergeleken bij Pindas, en die van ons, dagelijks in eigen electrisch bedrijf met zorg gebrand, zijn niet alleen goedkoop, maar bekend als de beste. zijn bek .wijd geopend en de oogetn ang stig heen en weer róllend, waarbij hijl een akelig sissend geluid laat hooren. Dan gaat de wezel tot den aanval over en beeft zich met een vasten en bere kenden sprong op de valk geworpen. Deze heeft inmiddels zijn prooi in den steek gelaten en zich hevig krijschend in de lucht begeven met den wezel op den rpg. Het schouwspel in het luchtruim is nauwelijks te beschrijven. De valk, die een geweldig kabaal maakte, verhief zich met snellen krachtigen vleugelslag steeds hooger en bereikte daarbij een hoogte van zeker 75 meter. Daar werd de strijd ten einde gestreden tusschen den vogel en zijn kleinen belager. Deze had zich vastgebeten in den nek van de valk en zoog de valk het bloed uit. Zpo krachtig als eprst de vleugel slag van de valk was, zoo onregelma tig werd hij nu,. Zichtbaar verloor de vogel aan'kracht. Nog enkele oogen- blikken en de strijd is beslecht in het voordeel van den wezel. Stuurloos, als een vallend blad koïnt de trotsche valk naar beneden getuimeld, nu en dan een krampachtige poging aanwen dend om zich van zijn belager te ont doen en (zijn evenwicht te herkrijgen, hetgeen hem echter niet meèr mag gelukken. Nog twee krachtige vleugel- stooten en de doodstrijd is gestreden. Bij de (komst van dqn ooggetuige verdween de wezel haastig tusschen het kreupelhout. Hij had zijn prooi in de lucht den nek doorgebeten. k geld noodig te hebben, dat hij op een ge- makkelijke manier kon bemachtigen, mits getuige hem de sleutels van het huis wilde overhandigen. Getuige, die ook bij ten vriendin, die in het perceel van Wijngaar denstraat diende, op bezoek kwam, wist een sleutel Van dit huis te bemachtigen, welke zij aan H. overhandigde. Kort daarop ver telde H. haar, dat hij daar inbraak had ge pleegd, doch dat er hoegenaamd geen geld was gevonden. Later kreeg hij ook den sleutel van het perceel in de Banstraat, waar getuige werkte. De verdediger mr. M. H. Huygens stelde deze getuige eenige vragen, waaruit zou blijken, dat zij aanvankelijk èn bij de politie èn tegenover den rechter-commissaris geheel andere verklaringen had afgelegd. Getuige kwam thans op die verklaringen terug. Het Bestuur der afd. Sneek: D. WEENINGS, Voorzitter. B. SCHERMER, Secr.-Penningm. G. DE BOER. Een strijd tusschen dieren. De Limburger Koerier geeft het vol gende, niet alledaagsche, verhaal van een ooggetuige van een strijd op Leve/i en dood tusschen verschillende boscih- bewoners. De aandacht van den wandelaar werd getrokken door een gteluid, ko mende van een open ptók. Daar was een groote valk zoo druk bezig zich te goed te doen aan het nog warme en dampend rose vleesch van een tortel- djjjf, dat hij geen aandacht had voor wat pm hem heen gebeurde. Maar plot seling laat de roover een angstig luid gekrijsch hoorgn. Hij heeft een kleinen wezel opgemerkt, die in gebukte hou ding onbewegelijk toekijkt, gelokt door den reuk van het bloed. De valk klemt zijn klauwen in de rest van rijln prooi, Aan de inwoners van Sneek. In dit blad komt een advertentie voor van het kortweg genoemde „Typografen T.B.C.- fonds”. Wij vestigen hierin de aandacht op de verkoop op Nieuwjaarsdag van het „Ge- luksbloempje”, waarvan de opbrengst is be stemd om ons Sanatorium, Herstellingsoord en Kinderhuis in stand te houden en uit te breiden. Velen (ook buitenstaanders) zijn in de 25 jaar van het bestaan onzer Vereeni ging geholpen. Nog meerderen en vooral in dezen tijd, wachten op onze hulp. Geef dus met milde hand. Uw gave groot of klein, wordt in dank aanvaard. Vrouwen en meisjes, die ons op Nieuw jaarsdag behulpzaam willen zijn met de verkoop, verwachten we Dinsdagavond tus schen 6 en 7 uur in de „Harmonie”, Sperk- hem. DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Konimg Leopold betuigde den am bassadeur, den voorzitter en secreta ris van de Kamer van Koophandel zijn erkentelijkheid voor het fraaie ge schenk. Hij bracht eveneens dank aan de constructeurs, dje de mailboot, welke frs. 4500 heeft gekost, jn op dracht van de Britsche. Kamer van Koophandel hebben vervaardigd. Op de b.rug is een plaquette aangebracht, welke de bijzonderheden omtrent die schenking vermeldt. wtórotn het duurdere óók minder gaat Omdat het goedkoopere zoo goed is I Heeren Rookers, attentie s.v.p. I Champ Clark Riant blikjes 10 stuks 40 cent. Panter de Luxe, blikjes 10 st. 40 ct. kistjes van 50 stuks. Favoriet Royales, doosjes 10 stuks 25 ct. Regal Tosca doosjes 10 stuks 30 ct. EdelSbaar Goudstaafjes doosjes 10 stuks 30 cent enz. enz. Vraagt Uw winkelier. Opgericht 1901. HET adres voor Tabaksfabrikaten. Abonnement: per Jaar 2.50, fr. p post ƒ3,60, Advertentien: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT nen te verdrijven is een taijnhardt’s Poeder. Per stuk 8 ct. doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Levering van alle soorten DRUKWERKEN als: Verkoopkaarten, Mu ziekstukken, Aanplak- en Verkoopbiljetten, Nota’s, Wissels, Kwitantiën, Re glementen, Verkoopboek Bestekken, Visite- V erlovingskaarten, Trouw- en Rouwbrieven, Programma’s, Tekstboek jes, Menu’s, Enz. Enz. Prijsopgaaf op aanvraag. pe*n scheikundige te New York heeft een procédé gevonden, waardoor die smaak van ricinus-oliie zeer aangenaam wordt. Kerknieuws. Zondag jl. werd cand. A. Nijhuis van Sneek bij de Geref. kerk te Donkerbroek be vestigd door ds. C. v. d. Woude van Leeu warden met een predikatie over Hebr. 3: 5 en 6. De nieuwe leeraar sprak over Jes. 40 :1 en 2. Toegesproken werden ds. C. v. d. Woude, consulent ds. Boon, de afgevaardigden van de genabuurde kerken en verder kerkeraad en gemeente. Z.Eerw. werd toegesproken door ouderling Hoekstra, die liet zingen Ps. 135 1, door ds. C. v. d. Woude, door ds. Boon, namens de classis Drachten, als con sulent en namens de gemeente van Duurs- wolde, door ds. Retel en door ds. Mellema namens de kerken van Hoornsterzwaag en Oosterwolde. De vriendin van getuige hierboven ge noemd, heeft den verdachte herhaalde malen voor het huis aangetroffen en heeft ook ge zien, dat getuige S. met den man heeft ge sproken. Toen zij de huissleutel miste, ver dacht zij haar vriendin, van wie zij wist, dat zij met een inbreker omging, doch zij waarschuwde haar mevrouw niet. Zij kon geen reden opgeven, waarom zij zulks niet deed. Verdacht moest tenslotte toegeven, dat hij tweemalen een sleutel van mej. S. heeft ge verschillende der gestolen goederen zich be vonden, in het bijzijn van v. d. B. geopend. Verschillende eigendommen van het wees huis, als lijfgoederen, huishoudelijke voor werpen, dekens enz. kwamen te voorschijn. Toen deze eenmaal ontdekt waren, heeft de man bekend. Hij is op transport gesteld naar Arnhem, waar hij is opgesloten. Auto over den kop geslajgen op den Afsluitdijk. Op den afsluitdijk is Dinsdagavond een personenauto, waarin zich vijf men- schen bevondën, door de gladheid van de'n weg geslipt en over den kop gesla gen. In dfen auto bevonden zich de heer en mevrouw Schillern met hun dóchtertje, wonende aan de Ruysdiael- kad'c te Amsterdam, alsmede het echt paar De'nseman uit de Jan Evertsen- straat. De auto kwam uit de richting Amsterdam en bevond zich reeds hal verwege den afsluitdijk toen de be stuurder, de heer Schillern, door die gladheid van het jyegdek plotseling de macht óver zijn stuur verloor. De wagen slóeg over dien kop en «werd! ernstig beschadigd. De heerten Schillern en Denseman wisten ujit den auto *te komen j zij waren niet gewond. Ook het meisje' bleek er met den. schrik te zijn afgekomen. Mevrouw Schillern 'en mevrouw Denseman hadden vrjj ernstige wonden aan het hoofd. Crt. Ni. v. d. D|, Kerstgeschenk voor prins Boudewijn. Het Belgische kroonprinsje Boude wijn. heeft van de Britsche Kamer van Koophandel een Kerstgeschenk ont vangen, waarmede hij ongetwijfeld zeer ingenomen zal zijn. Zondagmiddag werden, aldus meldt de Telegraaf, de Britsche ambassadeur te Brussel, sir Esmond Ovey en de heeren Clark Hall en Oxley, respectie velijk voorzitter en secretaris van de Britsche Kamer van Koophandel ,te Brussel door konijgg Leopold op< hef kasteel te Laeken ontvangen om helt vijfjarig prinsje ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Kamer van Koophandel een fraaie imitatie aan te bieden vain de boot OstendeDover, welke den naam draagt van Prins Bou dewijn. De prins, die naast z'ijlni vader stond toen bovengenoemde heeren hun opwachting kwamen maken, was opge togen over het prachtige Kerstcadeau, dat hem werd aangeboden. Het bootje is ongeveer een mete'r lang en is een nauwkeurige nabootsing van het ge lijknamige mailschip. Het wordt elec- trisch voortbewogen en de brug, waar het scheepje onder door kan varen, is voorzien van een electrische installa tie, waardoor zij kan worden opge haald. De heer Oxley zette de boot in de vijver van het kasteel te Laeken, nadat het ijs gebroken was en bracht het schip, tót groote vreugde van den klei nen prins in beweging. hebben ingescheept aan boord van het Amérikaansche stoomschip „American Importer”, dat op 29 December a.s. te Cobh in Ierland aankomt en den vól genden dag te Liverpool. Volgens een naasten vriend van Lindbergh, wiens naam niet genoemd wordt, zou Lindberghs besluit verband houden met de wijze waarop de zaak- Hauptmann door den gouverneur van New Jersey weer aan de orde is gé stekt ,en wahrmee Lindbergh het niet eens is. Het buitenverblijf van het echtpaar Lindbergh te Hopewell is reeds geruimen tijd geleden ter be schikking gesteld van een Instelling voor kinderverzorging. Dat de Lind bergh’s voornemens zouden zijn zich voor goed in Éqgeland te vestigen uÜlt veiligheids-overwegingen voor hun kind, zou echter onjuist zijn. Vermoedelijk zullen Zij echter niet naar de Vereenigde Staten térugkee- ren, vóór de Hauptmann-epigode ach ter den rug en vergeten zal zïjn. A r b. Z a n g v e r. „Morgenrood”. Men schrijft ons: Wij verwyzen gaarne naar de adver tentie in dit blad, waarin de jaarijk- sche „uitvoering van de Arb. Zangver- eeniging („Morgenrood” wordt aangle- kondigd op Zondag 5 Januari 1936, dit maal jn .samenwerking met de afdeeün- gen Sneek der S.D.A.P. en het I.v.A.0. Zooals wij van „Morgenrood” ge wend zijln, heeft zij ook thans weer voor de noodige variatie in haar programma gezorgd. Daarvan getuigen niet aLeen de keuze van de zangnummers, doch pok de medewerking, die zy voor deze avond heeft gekozen. zegt men bijvoorbeeld „wat hij kan, kan ik ook”, maar wat de bekende Firma de Heer nu weer gebracht heeft in een schitterende sorteering Chocolade onder den juisten en aan- trekkelijken naam Licht in Gewicht, en dan 2 ons voor 1 kwartje, over treft alles I Voor den Handel bij De verhuizing van de familie Lindbergh. Het bericht van de j;New York Times”, waarvan wij melding maakten, dat de familie Lindbergh op weg naar Engeland is om zich daar blijvend te vestigen, schijnt juist te zijn. Het staat thans n.l. vast, dat Kolonel Lindbergh met rijn vrouw en ziln zoon tje zich Zaterdagavond te middernacht NIEUWE SIEEKER COURANT annex S0IEEKER OOURAMT M WYMBR3TSERADEEL welke geheel afwijkt vlan die dèr ge wone viool en cello, ook bizonder van klank. Op de viola d’amore en de viola da gamba bevinden zich bovendien nog een aantal metalen snaren, die niet worden aangestreken, maar door hum medeklinken de toon versterken èn ver fraaien. Om de zuivere uitbeelding van deze muziek zoo ver mogelijk te benaderen treedt het gezelschap bij haar eigen nummers op in de kleederdraèh.t, dïe in die vervlogen eeuwen, gebtruiikelijk was, terwijl de aankleeding van het tooneel eveneens in die stijl wordt ge houden. Hier is dus wel een gelegenheid om voor matige prijs (de entrée is gesteld op f 0.50,, alles jjibegrepen) een avond van zeer bizondere kunst te genieten. Gehouden IJswedstrijden. Op de enkele hardrijderijen die in Fries land op de korte baan zijn gehouden, bleek, dat de eersten van voor twee jaar nog aan het hoofd staan. Zoo won te Kortezwaag B. v. d. Veen te War jg; te Wirdum P. Eisinga te Grouw, de eerste prijs. Van de vrouwen bleek te Woudsend de snelste de kampioene mej. G. Bijlsma te Eernewoude, te Wolvega mej. U. Nienhuis te Makkinga. Een juweelendiefstal. De 39-jarige particuliere detective H. H., heeft zich voor de Haagsche rechtbank ie verantwoorden gehad wegens twee teiten van inbraak, door middel van valsche sleu tels. Het eerste feit betrof een bezoek, dat H. op 7 Mei jl. zou hebben gebracht aan een pand in de Van Wijngaardenstraat te ’s Gravenhage, alwaar verschillende kasten en laden werden onderzocht. De buit be droeg hier slechts ongeveer twaalf gulden, zijnde de inhoud van een bridge-potje, toe- behoorende aan een inwonend heer. Het tweede feit had betrekking op de 12 Mei 1935 gepleegde inbraak ten huize van mevr, de wed. A. J. A. Kleeblad. De Dieu Sterling aan de Banstraat te ’s Gravenhage. Hier bedroeg de buit ongeveer f 10.000 aan juweelen. Behalve de benadeelde getuigen werd in deze zaak gehoord de 31-jarige Duitsche dienstbode Fr. S., thans ged., die eenigen tijd te voren met den verdachte relatiën had aangeknoopt, welke leidden tot trouwplan- vuu jij,ccxi 'gciwirau. nen. Ten einde deze laatste te kunnen ver- Naast enkele strijdliederen word: n.l. I wezenlijken, had verdachte haar gezegd, ten gehoore gebracht het uit vier cou- - - - - - - pletten bestaande nummer „Laatste Zonnestraal”, woorden van L. Prins, muziek van J. Paardekoper, waarvan mevr. Prins, 'Slneek, welwilend de pianobegeleiding op zich hee^t geno men, <na de pauze zal worden uiige- voerd de ','JLentenachtsfan asie”. Dit is een cantate voor gemengd koor mqt sopraan- en baritonsoli en orxestbe- ge^ejding, woorden van Pou. de Mionit, inuziek van J. Paardekoper. Deze can- tare, we.ker uitvoer.ng ca. drie kwartier de aandacht vraagt, is een dicmerlijke beschrijving van een lentenacht. Een meer pitgehreide uitjeenze.tifng van het no. vindt men in het programma ver meld, waarvan reeds een 1000-tal ex. in onze stad zijln verspreid. Voor de medewerking op deze avond zal worden gezorgd door het muziek gezelschap j, Collegium Musicorum” van Leeuwarden. Deze medewerking verleent het in tweeërlei vorm. Het ver zorgt n.l. de orkestbegeleiding van de „Lentenachtsfantasie”, maar daarnaast treedt h^t ook zelfstandig op met een 8-tal muzieknummers.1 En dit laatste is nu wel het zeer bij zondere van deze avond, dlat Sneek thans voor de eerste maal te beurt valt. Het bizondere van dit optreden is n.l., dat wij hier kunnen genieten van de oude kamermtiziek uit de 16e, 17de en 18de eeuw, i welke muziek geheel af wijkt van de tegenwoordige door haar apart klankbeeld. Ip diq tijden, toen nog geen opera’s in groote concertza len en schouwburgen sterk klinkende orkesten noodig maakten, beoefende men de kamermuziek op schoonklin kende instrumenten, die thans geheel in onbruik zyn geraakt. „Collegium (Miusicorum”, genoemd naar het mu ziekgezelschap van die naam, dat in het begin der 17de eeuw ondèr lèid&ng van (Vredeman de Vries een periode van bloei beleefde in de Friesche hoofdstad, vertolkt deze oude muziek op de instrumenten, die destijds ge bruikt werden.. De bezetting van het orkest isClavecymbel, mevr. J. Kueter- Zwager; Quinton, R. P. Sipkqns; Viola d’Amore, Salvatore Sterk; Viola da Gamba. ,K. Kueter; Bas Gamba, B. Molenaar, t Het clavecymbel, ook wel cymbalo genoemd, is de voorlooper van de piano. In tegenstelling met de piano is het feitelijk een tokkeilinstrument met minder geluidsterkte, doch met een schoone, zilveren klank. Bij deze ziN veren klank passen de overige instru menten volkomen aan. Hèt zijn alle 5-, 6- en 7-snarige strijkinstrumenten van het z.g. Gamba-model, met zachte toon en door een andere snarenstemming, kregen. Hij heeft dien echter aan een ander gegeven en deze persoon zou volgens hem, de inbraken hebben gepleegd. Het O. M. waargenomen door mr. Cohen Tervaert, verzocht voorlezing van het straf blad van H., waaruit bleek, dat deze reeds herhaalde malen wegens vermogensdelicten is veroordeeld. De officier achtte ondanks de ontkentenis van verdachte, diens schuld aan beide feiten volkomen bewezen en daar H. een voor de maatschappij gevaarlijk per soon is, vorderde spr. vier jaar gevange nisstraf. Weesvader aangehouden. Op verzoek van den commissaris van po litie is in de afgeloopen week te Roermond aangehouden en naar Tiel overgebracht zekere P. J. v. d. B., verdacht van verschil lende verduisteringen van goederen, ten na- deele van het Burger Weeshuis te Tiel, als mede van oplichting voor f 1500, meldt de Tel. De heer v. d. B., die sinds jaren met zijn echtgenoote optrad als vader en moeder van het weeshuis, genoot te Tiel aller achting. De weesvader, die per 1 October jl. is ont slagen, had allerlei huisraad in depót op geslagen. De politie heeft de kisten, waarin KIEZEBRINK Co. - Sneek - Kleimand 7 Tel. 2200

Sneeker Nieuwsblad nl | 1935 | | pagina 1