1256. 1 r* ïf1 f Woensdag '1 Januari 1936. ültjpveKIEZEBRINK A Co No 27 “Eerste Blad iiel Orgaan hr Gemeente Onset. i 1 81e Jaargang Buitenland. I I SNEEK -TELEFOON 2200 •V het opvoeren de bewapeningen en de angst z 4 NIEUWSTIJDINGEN. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. i i Vrschijnt DI1SDAOS er. VRIJDAGSAVONDS Bureau: ILEINZAND 5—7 Het Collegium Musicorum. In het bericht in Uw blad van 28 December over de uitvoering van de Arb. Zangver. „Morgenrood staat ver meld, dat ’t muziekgezelschap „Colle gium Musicorum” van Leeuwarden voor de eerste maal in Sneek zal op- treden met de yjtvoering van oude ka- mermuziek uit de 16e, 17e en 18e eeuw. Ik wil hierbij wijzen op een onjuistheid, daar dit reeds 2 keer in Sneek gebeurd is, n.l. op een der jeugdconcerten uit gaande van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en bovendien op een avond vóór de leden van 't Nut. Daar deze beide uitvoeringen zeer mooi wa ren, is ’t te hopen, dat de a.s. uitvoe ring van „Morgenrood” zeer veel pu bliek zal trekken. F. W. C. DE HAAS, Voorzitter UTut. als ze koloniaal gebied hebben verkngen, zonder hulp van andere mogendheden hun koloniën kunnen exploiteeren, het blijft vaar dat de verschrikkelijkste gevaren vooi den vrede voortvloeien uit het feit, dat e een groep pauper mogendheden is, welke <olo- nïën en rijkdommen ontbreken, maar de tot de tanden gewapend zijn en bereid rsico’s te aanvaarden om zich koloniaal bezit te verschaffen. En de volken, die tot de „ge lukkige” bezitters van deze wereld tehoo- ren, die koloniën tot verzadigens toe bezit ten, kunnen zich van deze feiten niet ifma- ken met zich zelf nog sterker bewaïenen, om hun bezit te handhaven; het is dtidelijk dat, wil men betere internationale verhou dingen scheppen, men het recht dei niet- bezitters zal moeten erkennen en in ten of aadere vom tot een betere verdeeliig der koloniën, of tot een soorf gemeenschappelijk bezit zal moeten komen. Doch rijp zijn de geesten van deze tijd daarvoor zeker niet, en dil koloniale probleem is wel een der ernstigste waarmee het jaar 1936 zal hebben te tobben. Zoo is het beeld van nationale en inter nationale verhoudingen aan het einde van 1935 en het begin van 1936 er een van groots onzekerheid, onzekerheid die gevaar lijk de chaos nadert, en niet zonder angst gaat de menschheid haar eerste schreden in 1936. Dat moge een ieder voor zich zelf bedenken, opdat hij voele zijn verantwoor delijkheid als deel dier menschheid voor wat het nieuwe jaar haar zal brengen. tijd niet méér kon gebruiken. Mlaaff dan blijft er nog een zeer groot zeer bruik baar deel over, dat zelfs voldoende diep onder dep bodem gelegen is om voor groote bommen geen vrees ,te behoeven te koesteren. Twee groote problemen doen zjch voorverlichting en luchtver- versching; beide zyn technisch betrek kelijk gemakkelijk op te lossen. VeeS moeiüjker en kostbaarder is het vraag stuk van tie toegangswegen. Vokjr elke galerij rekent men op ten hoogste zee toegangen met een capaciteit van 300 man per uur per toegang. Wanneer men nu weet, dat Parijs 4 millioen in woners telt en dat men rekent, dat daarvan in oorlogstijd 40 pet. „thuis” blijft, dan komt men op een schuil plaatsbehoefte van meer dan 1 millioen man (ook na aftrek van hen, die buiten aan het werk moeten blijven). Ook be draagt de diepte beneden den bega- nen grond 17—20 M.., waardoor het vraagstuk van de toegangen nog moéi- lijker wordt. Het voornaamste is, dat er wel voldoende ruimte is. Maar geheeile ’nrichtiing voor dit doel zou toóh een 200300 mulioen franc kosten. Op zoek naar verzonken kunstschatten. Het Italiaansche bergingsvaartuig Ar- tiglio, dat o.a. bekendheid verwierf door het bergen van den goudschat van het gezonken Britsche schip Egypt, be vindt zich sedert eenige dagen nabij de haven van Porto Longone op het eiland Elba, waar het zal trachten de kunst schatten en sieraden terug te‘ vinden, die aan het einde der 18de eeuw Napo leon uit de Italiaansche steden en mu sea naar Frankrijk liet overbrengen met een Fransch schip, dat nabiji Porto Longone schipbreuk Led en zonk. Eeni ge jaren geleden heeft éen anaere ber- gingsmaatschappij eens' een poging ge daan, doch de zee bleek toen te diep op de plaats, waar het wrak rust. Men heeft de, plaats van het wrak nauwkeu rig vastgesteld en over eenige dagèn zullen de duikers hun eerste onderzoek instellen. Engeland’s oudste drieling. De oudste drieling van Engelaind, drie vrouwen, die bij baat geboorte de namen Geloof, Hoop en Liefde hebbep gekregen, viefde Zaterdag haar 79en verjaardag. De vrouwen zijn dochters van een boerenarbeider en aLe drie ge trouwd. Zjj zijn er heelemaal niet trotsch op een drieling te zijn en zuilen ook wel niet op haar verjaardag bij elkaar komen, althans met Kerstmis hebben zjj elkaar ook niet bezocht, hoe wel zjj alle drie nog in dezelfde plaats wonen. Een Chineesch generaal pleegt zelfmoord. Hsoe Fan-ting, de oude revolution- naire generaal, chef van den staf vain het eerste leger, hèeft Zaterdagavond, naar Reuter uit Nanking meldt, zelf moord, gepleegd, door zich voor het mausoleum van Soen Jat-sen in zijn zwaard te storten. In zijn testament verklaarde hij, daf hij bloed en hart offerde aan de geest van Soen Jat-sen, om de leiders van China uit hun egoïsme en verraad wak ker te schrikken. Zijh offer dient onver wijld verzet tegen de Japansche politiek te ontketenen. De zelfmoord van den generaal, het eerste geval van dien aard in de Ch&- neesche republiek, heeft groot opzien gebaard. J. D. Rockefeller Sr. De petroleummagnaat Rockefeller, die 96 jaar is, heeft de éérzucht honderd te worden. Om dien leeftijd te fcunnSn bereiken zal hij den raad volgen van zijn doktoren en niet meer golf spelen. I? DE TOESTAND. Laval heeft Zaterdag in de Fransche Kamer een meerderheid van 20 stemmen gehaald; met 296 tegen 276 st. is een motie van wantrouwen verworpen. De geringe meerderheid wijst er al op hoezeer het heeft gespannen. De aanvallen op hem waren zeer fel en hij heeft er alleen weerstand aan kunnen bieden door ondubbelzinniger dan ooit zijn trouw aan de Volkenbondspolitiek te betoogen en daarbij te verklaren, dat Frankrijk zich aan Engelands zijde zou scharen als het, om de sancties, door Italië zou worden aangevallen. Inderdaad hadden voor een dergelijke eventualiteit reeds besprekingen tusschen de Engelsche en Fransche staven plaats gehad, en was Italië daarvan niet onkundig gela ten. Laval stak het ditmaal ook niet onder stoelen en banken dat hij ontevreden was over de houding van Mussolini, die zoo’n felle redevoering had gehouden toen de vredesvoorwaarden, die nu dood zijn, hem reeds bekend waren. De Fransche minister president was van oordeel, dat dit stellig aan de ontvangst dier voorwaarden in En geland geen goed had gedaan. Het onbevredigende in de houding van Laval blijft dat hij geen woord heeft ge zegd over de onbillijkheden jegens Abes- sinië, in de door hem opgestelde vredes voorwaarden vervat. Hij had geen spijt, het initiatief tot deze voorstellen te hebben genomen en zou zijn actie ten behoeve van den vrede voortzetten, zeide hij. Men mag dus coneludeeren, dat Frankrijk in de Volkenbond het standpunt zal innemen dat Abessinië belangrijke concessies moet doen. Men kon van Laval niet anders ver wachten, immers in de loop van zijn rede voering is ook eindelijk de aap uit de mouw 'gekolien, dat hij in dit voorjaar bij de be sprekingen met Mussolini, deze de vrije hand heeft gelaten ten opzichte van Abes sinië, „alleen”, zeide Laval, „had hij er niet op gerekend dat Italië zijn plannen door middel van een oorlog zou verwezenlijken”. Uit hoofde van zijn beloften aan Mussolini inzake Abessinië staat Laval dus geenszins vrij als het op ’t ontwerpen van vredesvoor waarden aankomt. En daarom is het goed, dat de raad van den Volkenbond het zoeken van een weg naar den vrede weer aan zich zelf getrokken heeft en de opdracht daartoe aan Frankrijk en Engeland gegeven heeft ingetrokken. Laval heeft zeer terecht in de Kamer gezegd, dat de weg naar den vrede er niet gemakkelijker op geworden is, in derdaad nu hij niet meer vrij over lappen van Abessinië kan beschikken, lijkt Laval’s wil om de vredespogingen voort te zetten, voorloopig op weinig te zullen uitloopen. Nu Engeland zich aan de Volkenbondspoli tiek houdt en Laval uitdrukkelijk heeft ver zekerd, dat ook te zullen doen, welke ver zekering noodig was om hem nog een kleine meerderheid in de Fransche Kamer te be zorgen, zullen voorloopig de militairen aan het woord blijven. Heel vlot gaat het de laatste tijd met de Italianen niet. De Abessijnen zijn op een aantal plaatsen in het Noorden tot het of fensief overgegaan, en, zeer verstandig, niet in een breed front, doch met afzonderlijke overmachtige groepen, die vooruitgeschoven Italiaansche posten en nederzettingen aan vallen. Een succes van beteekenis is daarbij de herovering van Addi Abbi in Tembien geweest. Ongetwijfeld is door de Abessijn- sche successen de kans voor de Italianen spoedig een breed offensief op dit front te beginnen kleiner geworden, misschien zelfs te loor gegaan. Verdere conclusies veroor loven de tot nog toe ontvangen berichten echter niet. Rusland en Uruguay. Uruguay heeft de diplomatieke betrekkin gen met Rusland verbroken, omdat het Rus sische gezantschap centrum was van com munistische actie. Plaatselijk Crisiscomité. Het Plaatselijk Crisiscomité dankt align, die medewerkten tot het doen plaats hebben der Kerstinzameling voor de verleende hulp, de ingezetenen voor den steun aan ons werk bij die gelegenheid verstrekt en deelt mede, dat de opbrengst bedroeg f382.65. Naast versterking der kas werd dit geld ook be steed voor het uitreiken van 80 kerst-pak- ketten. BIOSCOOPNIEUWS. Van heden Woensdag 1 Januari af tof en met Maandag a.s. gaat in het A m i c i t i a Theater de première voor Friesland van de nieuwe Nederlandsche film: Het leven is niet zoo kwaad. Ze is wat de rollen betreft bezet met de sterren, die zoe geleidelijk weg aan het Nederlandsche film-firmament zijn gaan schitterenvan wie we dan in de eerste j plaats wel mogen noemen Lou Bandy, Fien- j tje de la Mar, Aaf Bouber en Dolly Mollin- ger, terwijl we ook Cees Laseur, Lau Ezer- man en Adriaan van Hees in dit illustre ge zelschap ontmoeten. Lou Bandy speelt hier de rol van een standwerker van de Nieuw- markt, die door de revue-ster Anita Mara (Fientje de la Mar) ontdekt wordt en door haar overgehaald in een revue op te treden, waarbij allerlei wederwaardigheden zijn deel zijn en dat van Annie, Lou’s meisje. De in houd vertellen we hier niet, maar Lou Bandy heeft weer de lachers op zijn hand! Haro van Peski blijkt een voortreffelijk regisseur, er is bij de liedjes muziek van Max Tak, en er is dans van het Muriloff ballet van de Nationale revue. Wat wil men nog meer? Oss. De rechtbank te ’s Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in een aantal Ossche strafzaken. Allereerst werd vonnis gewezen in de zaak tegen den 58-jarigen landbouwer H. L. van Erp en der 'U’-jarigen arbeider N. J. van Geenen, ter zatte van uitlokking van de brandstichting op 10 Augustus 1926 in de woning, bewoond door de families Bevers en v. Zandvoort, waarbij een vrouw en drie kinderen den dood vonden. Van Erp werd veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf, Van Geenen werd vrijgesproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. De eisch tegen Van Erp was acht jaar gevangenis straf en tegen Van Geenen vijf jaar. De uitspraak in de zaak tegen den 47- jarigen Osschen arbeider M. F. de Bie, we gens uitlokking van de roofoverval te Óyen, waarbij in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 A. Verhoeven werd gedood en P. Verhoeven ernstig gewond, werd wegens onvolledig heid van het onderzoek aanvankelijk uitge steld. Nog werd ter zitting gehoord de rijks- veldwachter-brigadier J. L. Verkoelen uit Oyen. Nadat hij was gehoord, persisteerde de officier van justitie bij zijn eisch: vijftien jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroor deelde De Bie tot tien jaar gevangenisstraf. Mej. J. van BallegooyVossenberg, bij genaamd Hanneke van Martekus, de hospita der Ossche bende, hoorde wegens heling van goederen uit diverse diefstallen afkomstig, vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis tegen zich uitspreken. De eisch was zeven jaar gevangenisstraf. Ter zake van de inbraak en den roof overval bij den kassier der Boerenleenbank te Heesch werd Koosje de Bie veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eisch was tien jaar ge vangenisstraf. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Het dagelijksch beslui.;' de Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede heeft in zijn laatstgehouden vergadering een resolutie aangenomen van den onderstaanden inhoud: Het dagelijksch bestuur van de Vereeni ging voor Volkenbond en Vrede, in aanmer king nemende, dat krachtens de bepalingen van het grondverdrag de leden van den Volkenbond niet slechts de verplichting heb ben op zich genomen om sanctie-maatrege- len toe te passen, teneinde daden van agres sie te doen eindigen, doch ook om de ter ritoriale integriteit en de bestaande poli tieke onafhankelijkheid van alle leden van den bond te eerbiedigen en te handhaven tegen eiken buitenlandschen aanval, vaststellende, dat de voorstellen tot het doen eindigen van het conflict tusschen Abessinië en Italië, gelijk opgemaakt door de ministers Laval en Hoare, duidelijk bren gen een oplossing, die voor Italië kennelijk voordeeliger is dan die, welke vóór den aan val door het comité van vijf uit den Raad werd voorgelegd, zoodat zij bij volledige aanvaarding zouden gaan gelijken op een premie voor den aanvaller en een onge- wenscht precedent zouden scheppen, spreekt er zijn groote voldoening over uit dat het ernstige gevaar, waarmede een oogenblik de Volkenbond in beginsel en doel werd bedreigd, is afgewend, doordat de Raad deze voorstellen metterdaad heeft ter zijde gesteld, vertrouwt, dat de leden van den Bond de sanctie-politiek krachtig zullen voortzetten en in het algemeen vermeden zal worden alles wat het gezag van den Bond zou ver minderen. Deze resolutie is van de zijde der veree niging ter kennisneming toegezonden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond en den voorzitter van de sanctiecommissie te Genève, aan den minister van buitenland- sche zaken te ’s Gravenhage, aan de Unie van Volkenbondsvereenigingen en de voor naamste daartoe behoorende organisaties. Het vertrek van de Lindbergh’s uit Amerika. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw zijn, zooals bekend, met hun driejarig zoon tje naar Engeland gegaan, waar zij zich, naar men zegt, slechts voor eenige tijd, willen vestigen in de hoop op deze Wijze te ontsnappen aan de voortdurende be dreigingen waaraan zij in hun vader land blootstaan, aam de ach ervolging door persfotografen en de schaamteloo- ze publiciteit die al hun gedragingen vervolgt. Een persoonlijke vriend van de fami lie heeft in de ;,New York Times” be schreven welke verschrikkingen liet echtpaar vrijwel doorioopend te verdu ren heeft sedert hun eerste kind hét slachtoffer van kidnappers was gewor den. Een gestadige stroom van dreig brieven bereikte dagelijks den beroem den vlieger, evenals zoovele prominen te personen in de Vereen. Staten, maar ttyjnnement: per Jaar 2.50, Ir. p post ƒ3.60. A d v e r t e n 11 n 9 et. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. 4dvertentiën worden tevens gratis ge plaatst .in de SNEEKER COURANT En jaar van groote moeilijkheden is ien eine, moeilijkheden welke ook geen oplos sing vonden en dus het nieuwe jaar al bij den aanvang belasten met een schier niet te draden gewicht aan onzekerheden, welke der beschouwer allerminst optimistisch om- treit dat nieuwe jaar kunnen stemmen. Er is enzekerheid schier op elk terrein, zoowel in iet binnen- als in het buitenland. Als we naar het eigen land zien, ontwaren we in zijn economische toestand geen verbetering; het aantal werkloozen stijgt nog steeds, er i is nog niets te bemerken van die verbete ring, welke in de Ver. Staten, in Zuid-Ame- rika, in Engeland, in Canada en in Scan dinavië is ïngetieden. Een verbetering daèr, waarvan we echter opnieuw in het onzekere verkeeren of zi blijvend zal zijn. Immers gedeeltelijk is ie ongetwijfeld gevolg van t voor oorlog, dof ’t Italiaansch-Abessijnsch conflict opgeropen, welke tot een tijdelijke vermeerdering un orders aanleiding gaven. Anderdeels is de verbetering ongetwijfeld een begin van ferstel in landen, welke door de crisis eerdei geteisterd werden dan het onze, en waar liet herstel dus ook eerder intreedt. Maar ons lad is als doorvoerland voor zijn welvaart ver een groot deel afhankelijk van de voorspod van Duitschland, waar een tijdelijke industieele opleving door gewel dige bewapenigsorders, weer tot stilstand kwam toen gerek aan middelen Duitsch land belette mer grondstoffen te betalen. Zoolang er gen gezond economisch herstel bij onze Oostajke buren intreedt, zal ook in Nederland ct herstel niet volkomen kun nen zijn, al za men allicht eenigszins pro- fiteeren van df opleving welke uit het Wes ten komt. In vrband met dit oplevingstekori in ons land, vcgeleken bij een aantal andere landen, zal mei er wel mee moeten rekenen, dat het valuhvraagstuk ook in 1936 nog door hef Neirlandsche staats- en econo misch leven zil spoken. In 1935 heeft de val van den guMen meer dan eens gedreigd, minder door lijn innerlijke technische positie dan wel door gebrek aan vertrouwen bij het eigen volk in ons ruilmiddel, wanneer poli tieke crises dreigden. Bij de g-egeven labiele binnenlandsche politieke ’erhoudingen kan het dan ook nauwelijks anders of ook de onzekerheid omtrent orze valuta zal in 1936 een factor van betedfepis blijven. Maar (e politieke en economische onze kerheden n ons eigen land zijn hoe groot ook op z:h zelf problemen van kleiner orde dan lie, waarmee ook ons land in aan raking kmt in de internationale verhoudin gen. Het ongetwijfeld belangrijkste ver- schijnsel i de internationale politiek was in 1935 he eerste actieve optreden van den Volkenboid in een geschil, waaruit een oor log was vortgekomen, de Italiaansch-Abes- sijnsche orlog, waarbij de Volkenbond overging ot het toepassen van sancties tegen denaanvaller-staat. Voor de eerste maal wen het ook het Nederlandsche volk duidelijk, at het lidmaatschap van den Vol kenbond ekere voordeelen op het gebied der colleceve veiligheid kan meebrengen, doch dat eze voordeelen niet zonder zeker risico kunen worden verkregen. De voorons land zoo profijtelijke neutra liteit van 914-18 bestaat niet meer. Dat is ook voorons volk een buitengewoon be- langrijke wijziging in de buitenlandsche po litiek, waavan de gevolgen niet te overzün zijn in ee. tijd zoo rijk aan conflicten ds het jaar 936 dreigt te worden. Nog im mer is he Italiaansch-Abessijnsch conflict niet gelikvideerd en dreigen daaruit allerlei verwikkeligen. In het Verre Oosten gaat Japan voot gebieden van China af te rik ken en slat zelfs het oog op Buiten-Mm- golië, dat ot de Russische invloedssfeer le- hoort. En wanneer meh beseft hoe groite belangen Ie Ver. Staten en Engeland in China heblen, weet men meteen dat met iet woord „Paiific” ook een der moeilijkst )p- losbare m;ar tevens dreigendste problemen genoemd s, waarbij ook Nederland, (bor Indië, betokken is. Ook dit is een Her vraagstuklen, waarbij bevolkingstoename en gebrek aan koloniale mogelijkheden een rol spelen, zooals dat het geval is met Ifelië en ook met Duitschland. In tijden van algemeene welvaart en ’rije wereldhandel zouden dergelijke problenen vermoedelijk minder acuut gevaar opfcve- ren dan in deze tijden van depressie, m het gobrek aan koopkracht tal van naties roopt zich zooveel mogelijk binnen eigen greizen te redden, waarbij steeds weer het gmrek aan eigen productiegebieden van goud stoffen wordt gevoeld. Het moge dan een raadsel zijn hoe dergelijke verarmde nities, fF 1 in zijn geval gingen die dreigementen steeds vergezeld van zinspelingen op de tragedie van eenige jaren geleden en de vrees voor het lot van den twee den zoon werd bij de ondiers voortdtu- rend wakker gehouden. Twee bepaalde voorva'Ien schijnen ten slotte de stoot tot het vertrek te hebben gegeven. Het eerste was een „truc” van een boulevardblad om een foto van Jou, het zoontje, te bemachtigen. Op een dag, dat jou door zijn gouvernante in een auto van school werd gehaald, kwam een andere wagen de weg ver sperren; Lindbergh's auto stopte en de doodelijk verschrikte gouvernante met het kind op de arm werd terstond! om- rftigd door een aantal mannen. Het feit, dat zij slechts een paar on schuldige „snapshots” maakten, heeft niet verhinderd, dat de ouders den jon gen niet meer naar school wilden stu ren. Een ander feit dat van invloed is ge weest op Lindbergh’s besluit is het nachtelijke bezoek geweest van gouver neur Hoffmann in de cel van Haupt mann, die opnieuw van zijn onschuld getuigde. Het aantal dreigbrieven nam na di, bezoek schrikbarend toe en het werd duidelijk, Slat ook Hauptmann’s dood hieraan geen einde zou maken. Kolonel Lindbergh zal in Engeland zijn werk als technisch adviseur van vliegtuigfabrieken behouden en ook zijn biologische studiën voortze.ten. Hij blijft Amerikaan. Het bericht van Lindbergh’s vertrek heeft in het land een schokkende in druk gemaakt. De „New York Herald Tribune” noemt het een „schande voor het land”, dat een „man van groote verdienste gedwongen wordt die Ver. Staten te verlaten door het bedrijf van op sensatie beluste nieuwtjesjiagers, kleine politieke stokers en schendbla den.” Weer een vijfling. De Daily Telegraph meldt uit Mana gua (Nicaragua), dait de vorige week in het gezin Laines in het dorpje Mia.a- galpa een vijfling is geboren. De drie meisjes- en twee knapen maken hét goed. Djt is de eerste vijfling, welke sedtort de geboorte van de vijfling Van de fa milie Dionne, hu twee Jaar en zevetn maanden gebeden, het levenslicht aan schouwt. Vier d o o d e n b 'ij ilawine-ongeluk. Uit Chur wordt gemeld, dat op de Flix-Alp drie gymnasiasten uit Zurich, van 16 tot 18 jaar oud, die met andere vrienden een skitocht maakten, door een. lawine zijn bedolven. De lijkefn kon den. geborgen worden. Bij Davos zijn twee broers tijdens een storm door eén lawine bedolven. De jongste, een 15- jarige jongen, kwam om het leven. Tegen bevolking safneming in Zweden. Teneinde de afneming dier bevolking tegen te gaan, is bij het Zweedsche parlement een voorstel ingediend om de belastingen voor groote gezinnen te verlagen en een belasting voor vriji- gezelleh in te voeren. Wilde aardappelen. Voor de Academie der wetenschap pen, te Parijs, is meegedeeld, dat al 20 jaar in het departement van de Gers een aardappelsoort zich in het wide voortplant. Ze draagt bloemep en zaad, maar plant zich door knoj jn voort, die gedurende den winter ito Jen grond niet rotten en !n het volgende voorjaar ontkiemen en spontaan een nieuwe plant vóórtbrengen. De Parijische catacomben en de lucht beschermingsdienst. Te Parijs heeft men de vraag in stu die genomen of men in geval van lucht aanvallen geen nuttig gebruik zou kun nen maken van de aldaar bestaa nde ca tacomben van groote afmetingen. Wij, ontleenen dienaangaande aan de Siècle médical, dat men aldaar met g. oote steengroeven te maken heeft, die in derdaad voor'het bovengenoemde doei gemakkelijk bruikbaar zouden kunnen worden gemaakt. Het eenige bezwaar zouden de kosten zijn. Ongeveer e.èn vijfde van de oppervlakte .van Parijs is op een dergelijke wijze ondermijnd. Dat is in hoofdzaak het zuidelijke deel van de stad (bijna het geheele ten zuiden van de Seine gelegen gedeéltel). Een deel is niet bruikbaar omdat men daar geen behoorlijke steunwerken heeft - aangebracht; een ander deel is reéds - gebruikt voor het opbergen van de mik - lioenen doodsbeenderen, afkomstig van de opgeruimde begraafplaatsen, die men by de uitbreiding van Parjj» inder- i .i 14 mUWE SNEEKER COURANT annex SHEERER OOURABT M WYMBRITSERAOEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1