annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan Uit onze Raadzaal. z//0Z( der Gemeente Sneek r. Ho. 31 Eerste Blad Uitgave KÏEZEBRINK Co. Woensdag 15 Januari 1936 53e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen /aSPIRINL NIEUWSTIJDINGEN. Z'' Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenomen Begelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEEL IN GEN. no. 8, tegen een huurprijs van 175.per jaar en onder Vrij dag s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. behoort het recht de salarissen van zijn personeel vast te stellen en met een beetje goede wil zouden best in dit reglement de regenten als de bevoegde autoriteit, welke de salarissen regelt, kunnen worden aangewezen en als de salarissen dan in het reglement van het O.B.W. zelf worden vastgelegd, zou er niets tegen zijn deze zaak aan het O.B.W. over te laten. De heer D o k k u m wil niet meer treden in deze zaak zelf; spr. geeft toe dat er, als de raad een andere beslissing wil dan B. en W. nu weer voorstellen, een amendement zal moeten komen. Maar het gaat spr. om iets geheel anders. B. en W. zijn geen wetgevende macht en de raad is niet alleen een ver tegenwoordigend lichaam, doch de raad heeft het bestuur en B. en W. voeren de bestuursdaden van de raad uit. Nu is hier een vorige vergadering een wettig besluit inzake deze kwestie genomen. B. en W. waren z. i. verplicht geweest dat besluit in een artikel in dit reglement te redigeren. De heer Boeijenga onderstreept volkomen het betoog van den heer Sijtema; het geldt hier een eeuwenoud recht en de raad heeft besloten dat recht ook nu aan het O.B.W. te laten. Spr. meent dat waar al zoo vaak getracht wordt de autonomie een deuk te geven, wij ons daartegen dienen te verzetten. Ged. Staten maken bezwaar, maar spr. meent dat de raad het hoofd niet moet buigen en spr. meent, dat B. en W. dat ook niet hadden moeten doen, daar hier een wettig besluit van de raad genomen was. De plicht van B. en W. was geweest met een voorstel dat ’s raads mening belichaamde te komen. De Voorzitter: Door het besluit van de raad, een vorige maal genomen, was deze materie nu in het reglement in het geheel niet geregeld. Het voorstel van B. en W. is nl. toen wel verworpen, maar geen amendement aangenomen om er een andere regeling voor in de plaats te stellen. Ged. Staten hebben nu alsnog een regeling gevraagd. Vandaar dat B. en W. nu met een voorstel komen deze zaak overeenkomstig ons ambtenaren reglement te regelen. B. en W. moeten de raadsbesluiten uit voeren, maar als die in strijd komen met bepaalde reglementen, zal men toch niet vergen dat B. en W. daarmee geen rekening houden. Als de raad het voorstel van B. en W. niet wil, kan men het amenderen; de raad is vrij, doch dan heeft men het nog niet gewonnen; de Kroon zal dan vermoedelijk uitspraak moeten doen. Het lijkt spr. niet voor de hand liggend, dat Ged. Staten met de mening van de raad accoord zullen gaan. De heer S ij t e m a stelt nu als amendement voor te schrappen het onder 1 en 2 genoemde en te lezen: „de beloningen van den secretaris-boekhouder en het overig personeel worden door re genten geregeld”. De heer Maseland gaat mee met de redenering van den heer Dokkum; een vorige keer is .hier een wettig besluit ge nomen en daarom kan de raad niet anders dan nu dat besluit handhaven. Spr. zal dus voor het amendement stemmen. Dit amendement wordt nu met 12 tegen 3 stemmen aange nomen. Voor stemmen de leden Dokkum, Tromp, Vis, Greidanus, Kracht, Smeding, Van der Veen, De Groot, Blok, Sijtema, Ma seland en Boeijenga. Tegen stemmen de leden Hogeveen, Oppenhuizen en Zuider- baan. Punt X, Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhuring van de woning Molen de Hen no. 8 en een per ceel weiland, deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 954, aan J. P. van der Laan. (Bijlage 7; dossierno. X 07.351.32(58.)) B. en W. adviseren: In Uw vergadering van 29 Januari 1934 werd onder no. 5 besloten tot verhuring aan J. P. van der Laan, alhier, van de woning Molen de Hen, no. 8, en een perceel wei land. groot ongeveer 2.6 pondemaat, gelegen tussen de Leeuwarderweg en de Sneker-Leeuwardertrekvaart, deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 954. De verhuring geschiedde voor de tijd van twee jaren tegen een huurprijs van ƒ200.De waterschaps- en zeedijkslasten kwamen voor rekening van den huurder. Daar een gedeelte van het weiland in de loop van het jaar 1935 door de gemeente in gebruik werd genomen voor de aanleg van straten en het inrichten van bouwterreinen, werd de huur in de loop van dat jaar verlaagd tot onge veer 175. Van der Laan heeft verzocht wederom tot onderhandse inhuring in de gelegenheid te worden gesteld tegen een huurprijs van 175.per jaar en overigens tegen de thans geldende voorwaarden. Hij is bereid te huren voor twee jaren. Hiertegen bestaan bij ons geen bezwaren. De gebo den huurprijs kan billijk genoemd worden, terwijl bij pu blieke verhuring vermoedelijk geen hogere opbrengst zal worden verkregen. Wij stellen U dan ook voor tot vaststelling van het vol gende besluit over te gaan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 23 December 1935, no. X 07.351.32(58); BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten voor de tijd van twee jaar te verhuren aan J. P. van der Laan, veehouder te Sneek, ingaande wat het perceel wei land betreft 5 Maart 1936 en wat de woning betreft 12 Mei 1936, een perceel weiland, gelegen tussen de Leeuwar derweg en de Sneker-Leeuwarder trekvaart, deel uitma kende van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, gaaf hef niet langer! Verkouden, hoesten, K tranende ogen, j Hier neemt men: W het product van vertrouwen N VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 13 JANUARI 1936, des avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. De heer Greidanus vraagt en verkrijgt vergunning om na behandeling der agenda vragen tot B. en W. te richten be treffende de schoolvoeding en de nieuwe regeling van steun uitkering aan de arbeidsbeurs. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 9 December 1935. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Schrijven van E. W. Schaap, houdende mededeling, dat hij met ingang van 1 Januari 1936 bedankt als lid van het Burgerlijk Armbestuur. (VI 07.58). Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van Dr. J. A. C. Schepel, betreffende het voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan hem eervol ontslag te verlenen als heelkundige voor de armen verzorging. (208.) B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer S ij t e m a zegt dat volgens dit schrijven deze ont- slagkwestie wat onzuiver is geworden. De heer Schepel heeft nl. naar hij schrijft nooit een benoeming aanvaard, dus kan hij z. i. nooit ontslagen worden. Hij voegt daaraan toe een verzoek tot rehabilitatie, omdat de bladen nu zijn ontslag hebben ge meld, hem door de raad verleend, dat hij niet aangevraagd had. De Voorzitter moet enigszins in de geschiedenis terug gaan. Oorspronkelijk was dr. Bouma altijd belast met de chi rurgische praktijk, daar hij hier de enige chirurg was, en dat ging zonder haken of ogen. Toen dr. Hoorenman hier ook kwam als tweede chirurg, solliciteerde hij ook en heeft men jaar om jaar een dezer chirurgen benoemd. Later kwam voor dr. Bouma dr. Kingma en voor dr. Hoorenman dr. Kehrer en waren die jaar om jaar de chirurg. Zij kregen hun benoeming thuis en stuurden geen bericht van aanneming. Toen dr. Kehrer was vertrokken was dr. Kingma weer alleen; nog later kwam diens assistent dr. Schepel en hebben wij deze ook een beurt gegeven. Deze heeft nooit de benoeming aangenomen, maar wel de praktijk uitgeoefend; daaruit bleek zijn aanvaarding der benoeming. Hij heeft zijn vertrek niet meegedeeld en ook geen ontslag geno men, waarom wij hebben voorgesteld hem eervol te ontslaan, waartoe de raad besloot. Wij zijn geen rehabilitatie schuldig. De heer S ij t e m a is bevredigd, want nu blijkt dat dr. Schepel de praktijk heeft waargenomen en dus practisch de benoeming heeft aanvaard, zodat er ook een ontslag moet zijn. Z. h. s. verenigt de raad zich nu met het voorstel van B. en W. c. Adres van de afd. Sneek van de Ned. Bond van kleinhandelaren in groenten en fruit, houdende verzoek op de dagen, waarop verkoop van goedkope groenten plaats vindt, telkens twee leden van de bond daarbij werk zaam te stellen. (1.842.54.) B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen ter afdoening. De heer Greidanus vindt het wel goed als 2 kleinhande laren meewerken, doch hoopt niet dat dit vergezeld zal gaan van verhoging der prijzen der groenten, want dat zou ten nadele der werklozen zijn. De Voorzitter gelooft niet dat de medewerking der han delaren gratis zal worden gegeven, bovendien zal men moeilijk heden met de contróle krijgen. De heer Dokkum leidt ook uit het gesprokene van den Voorzitter af, dat de bedoeling van B. en W. is dit verzoek af te wijzen, doch hun argumenten kent de raad nog niet. Spr. zou daarom prefereren dat B. en W. praeadvies uitbrachten aan de raad. Inderdaad worden thans de handelaren gedupeerd door de verstrekking dezer groenten; zij hebben toch al veel van de crisis te lijden en hun debiet is door deze maatregelen ook geringer geworden. Spr. zou daarom willen dat B. en W. deze zaak nog eens onderzochten en advies uitbrachten. Als er werkkrachten bij de distributie nodig zijn, zou men die uit deze kringen kunnen betrekken, desnoods één inplaats van twee. Spr. stelt voor dat B. en W. praeadvies zullen uitbrengen. De heer Sijtema voelt hiervoor veel; het geldt hier een financieel belang van consumenten en handelaren en de raad doet beter de behartiging dier belangen zelf in handen te houden dan ze over te dragen aan B. en W. Spr. steunt het voorstel-Dokkum. De heer Blok is de zaak zo helder als glas, doch zal niet tegen het voorstel-Dokkum stemmen. Z. h. s. wordt het voorstel-Dokkum aangenomen. B. en W. zullen dus praeadvies uitbrengen. d. Adres van het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van den H. Martinus te Sneek, houdende verzoek om ver goeding, ingevolge art. 84, le lid, der l.o.wet, voor de kos ten van uitbreiding van de speelplaats bij de R.K. Jongens school. (1.851.2.06 B(3)). B. en W. stellen voor dit adres in hun handen te stellen om advies. De heer Oppenhuizen is geschrokken van het bedrag dat gevraagd wordt, nl. f 4500.—, terwijl de verbetering van de Kruizebroederstraat maar f5000.zal kosten. De heer Maseland zegt dat deze zaken niet .met elkaar vergeleken kunnen worden. In dat bedrag van f4500'— zijn ook de kosten van de grond begrepen. De Voorzitter: Dat alles kan besproken als ons advies ter tafel is; nu is die kwestie niet aan de orde. Conform het voorstel van B. en W. besloten. e. Schrijven van Regenten van het Old Burger Wees huis, houdende verzoek bij het treffen van een regeling omtrent de vaststelling der jaarwedde van den secretaris boekhouder van genoemde instelling, te blijven in de tot nu toe gevolgde lijn. (1.842.73.) Dit schrijven wordt gevoegd bij punt 9 der agenda. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 16 December 1935. (X 07.352.651.) Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt III. Benoeming van twee armvoogden. (Dossierno. VI 07.58.) Aanbevolen worden: in de vacature-E. W. Schaap: 1, A. Zandstra; 2. S. Feenstra. Benoemd wordt de heer A. Zandstra met 15 st. in de vacature-C. Hofstra: 1. C. Hofstra; 2. A. J. Nijdam. Benoemd wordt de heer C. Hofstra met 15 st. Punt IV. Benoeming van twee leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs. (Dossierno. 1.851.2.02.7-2.) Aanbevolen worden: in de vacature-J. S. Koopmans: 1. J. S. Koopmans; 2. H. J. Haytink. Benoemd wordt de heer J. S. Koopmans met 15 st in de vacature- A. Slob: 1. A. Slob; 2. J. Blok. Benoemd wordt de heer A. Slob met 14 st.; de heer J. Blok had 1 st." Punt V. Benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. (Dossierno. 1.851.2.04.6.) Aanbevolen worden: in de vacature-R. Posthumus: 1. R. Posthumus; 2. H. Frankena. in de vacature-S. Plat: 1. S. Plat; 2; J. van Manen. in de vacature-H. F. Ringnalda: 1. H. F. Ringnalda; 2. Joh. Spoelstra. in de vacature-L. Bakker: 1. L. Bakker; 2. W. van der Meulen. in de vacature-E. Smit: 1. E. Smit; 2. H. Vrolijk Gzn. Benoemd worden de h.h. R. Posthumus met 15, S. Plat met 15, H. F. Ringnalda met 15, L. Bakker met 14 en E. Smit met 15 st. De heer W. v. d. Meulen had 1 st Punt VI. Benoeming van 3 leden der Commissie voor lichamelijke opvoeding. (Dossierno. 1.855.3.) Aanbevolen worden: in de vacature-R. Frank: 1. R. Frank; 2. F. J. Japenga. in de vacature-H. Hofstra: 1. H. Hofstra; 2. H. Klaibeda. in de vacature-S. de Wolf: 1. S. de Wolf; 2. J. de Haan. Benoemd worden de h.h. R. Frank met 15, H. Hofstra met 14 en S. de Wolf met 15 st. De heer H. Klaibeda had 1 st. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het opnemen en beleggen van kasgeld en het, zo nodig, belenen bij de .Nederlandse Bank N.V. van de aan de gemeente toebehorende obligaties en aandelen. (Bijlage 3; dossierno. X 07.352.626.) Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende wijziging van het raadsbesluit van 18 Maart 1935, no. 3, waarbij de heer H. J. Haytink voor 'de tijd van vijf jaar is benoemd tot secretaris-boekhouder van het Old. Burger Weeshuis. (Bijlage 4; dossierno. 208.) Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het reglement voor het Old Burger Weeshuis. (Bijlage 5; dossierno. 1.842.73.) Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Den heer S ij t e m a spijt het dat deze zaak weer ter tafel komt, zij wordt vervelend en kleinzielig zou spr. bijna zeggen. Er ligt bij een ander punt dezer agenda een vinnige verdediging van verkregen rechten, er wordt daar zelfs gezegd da't een hogere macht niet moet gaan zitten op de stoel van een lagere, - - - daarom doet het spr. vreemd aan dat B. en W. nu voor de Sectie D> n°. 954 en de woning genummerd Molen de Hen tweede maal trachten een historisch recht van regenten van het O.B.W. aan de raad te brengen. Aan het O.B.W. zelf bepaling: GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau Van poli tie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IIV2 en 1272 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd óp 1Ö14 Januari: Rijwielen 'Me’.kbus'haak Manchetknoop Handbesdhermer. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, o.vderstaande voorwerpen, als gevonden aangegevetn op 1014 Januari: Zwaïte gymnastiek schoen, Kamstra, Potbuurt 6; "Paar gymnastiekschoenen, Norb'ruis, Rozen straat 23,'Tuinha k, A. Faber, 3eSteen- klipstraat 12; Knot wol, P. Huisman, 3e Zomerrakbuurt 11Blauw dames- yest, F. Venema, v. d. Heijbuurt 25; Bruine heerenhahdschoen, Wieling, ParkbUurt 21; 'Schroevendraaier, J. Zwaga, Salverdastraat 12; Kinderhand - schoen, J. Meijer, le Oppenhuizerdwars- straat 6; Tabakspijp, E.. Eijer, scheeps boord LooxmagrachtBruine kirider- want, W. de Vries, Prinsengracht 14; Dameshandschoen, D|. de Boer, Iepen laan 8. i Echtelijk drama te Eindhoven. "De politie te Eindhoven heeft Zon dag in arrest gesteld de vrouw van een zekeren van "Bi., die na eén lang durig verhoor heeft bekend haar man met een schot uit een revolver te (heb ben vermoord. Zondagochtend om streeks half elf werd nabij de Tweede Kanaaldrug te Eindhoven het lijk ge vonden van Van Bi., die na een onder zoek van dr. Sporenberg, vermoord bleek te zijn door een schot in het hart. Op de plek waar het lijk (werd gevonden ontdekte de politie indrukken van damesschoenen. De politie gliing toen over tot de arrestatie van de vrouw van Van B,., die bekende haar man Van betrekkelijk verren afstand te heb ben tneergeschoten, omdat hij 'n ver houding had met een andere vrouw. De vrouw ïs ter beschikk&ng der jus titie gesteld. De vrouw 'heeft bij haar verhoor aan de politie verklaard, dat het slachtoffer zelf haar den revolver heeft gegeven, wélken zij' na hét ple gen van de dgad, in het kanaal heeft geworpen. Deze verklaring komt de politfiie wat zonderling' voor, daar inmiddels bekend was geworden, dat de gearresteerde de 23-jarige Duitsche Anna Szabo, afkom stig uit Essen, reeds geruiimen tijd een verhouding met zekeren A. van K. had. Hierin heeft de politie aanleiding ge vonden ook dezen man, als verdacht van medeplichtigheid te arresteeten. Zijn verhoor heeft echter niet tot na- derie aanwijzingen geleid. Beiden zljjln ter beschikking der justitie gestód. NIEUWE SNEEKER COURANT l=a Ulhlultend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van M tabL 70 ct». en cranjezakjes van 2 tabl. i 10 ets.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1