s Pindas BOUMA’s Goedkope Rijwielwinkel 3 ets. Modjo SNEEUWWIT LekkerI I Eerste Blad Woensdag 22 Januari 1936. Voor RIJWIELEN en ONDERDELEN naar: Verreweg de laagste prijzen! ASPIRIN Heel Ofjaao der fiemeeele Sneek. No. 33 Uitgave KTKZERRINK S Co jER OOURMT M WYMBRITSEIUIDEEL annex ME VERSCH frn LEKKER TROMP - Sneek TROMP, SNEEK TROMP Sneek. 62e Jaargang RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. van Bode’s echte Urker Kransen in busjes voor 25 cent; Bode s Tafelhoeken in busjes voor 20 cent. 1'^ 4 Vlodrop liggen dieper dan die van de Zuid-Limburgsche velden, waarvan de Maurits de grootste diepte 'heeft, n.l. 306 meter. Teze diepte der kolenlagen is intus- schen geenszins een bezwaar voor loo- nende exploitatie. Niaar de indertijd officieel vastgeleg de verwachtingen zou het mijnveld Vlodrop 8Ö0.0001.000.000 ton steen kolen per jaar kunnen opieveren. De kolenrijkdom van het mijnveld VlodropHerkenbosch, dat zich uit strekt over een oppervlakte van circa 1000 h.a., wordt geschat op zestig mil- Loop van de bevolking der gemeente Sneek in 1935. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1935 uit 7727 m. en 8127 vr., to taal 15.854 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 149 m. en 146 vr., door vestiging met 362 m. en 507 vr., samen met 511 m. en 653 vr., is 1164 personen in totaal. Zij verminderde door overlijden met 79 m. en 60 vr., door vertrek met 394 m. en 510 vr., samen met 473 m. en 570 vr., is 1043 personen in totaal. De bevolking vermeerderde in 1935 dus met 38 m. en 83 vr., totaal 121 personen, zoodat het aantal inwoners op 1 Jan. 1936 bestond uit 7765 m. en 8210 vr., totaal 15.975 inwoners. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 110, het aantal ingeschreven echt scheidingen 4. Het aantal levenloos aangegeven kinderen bedroeg 20. Gemeentetuinen. Wy wijzen belanghebbenden op de in dit nummer voo.komende bekendma- king betreffende de verhuring der gé- meentetujnen. r I kloek model en kwaliteitTbeter dan andere. Verpakt In kistjes van 50 stuks. Voor den Handel bij zijn de typi sche sympfo- f men van een opkomen- de verkoudheid: 1 ontdekte tijdens zijin roildë twee man nen, die bezig waren aan de brandkas ten te boren. Toen de boeven zich be trapt zagen, sprong een van hen door een glazen raam naar buiten, waarop hij den nachtwaker aanviel. De tweede inbreker volgde spoedig en het was voor den nachtwaker gelukkig, dat op zijn geschreeuw de machinist van de fabriek wakker weid en het terrein ver lichtte, waarop de beide mannen in een auto, die langs den Elburgerstraatweg stond, ontvluchtten. Later in den nacht werd' onder We- zep een auto aangehouden, waarin twee mannen en een vrouw zaten. Deze men- schen werden er van verdacht meer van de inbraak te weten en zij’ werden gearresteerd. Allen ontkenden echter iets van de inbraak te weten en bij na ben moeten hullen, medegedeeld, dat ér benzinegebrek ontstond, toen de machi ne op 23 November van het vorige jaar zich op 35 kilometer van Klein-Amerika bevond. De eerste dagen van het verblijf in de tent Is Kenyon ziek geweest; thans is hij echter geheel hersteld en dë ka pitein van de „Discovery” kon tot zijn voldoening seinen, dat hy er, ondanks de gedwongen eenzaamheid, met alle daaraan verbonden moeilijkheden, „pa tent” uitzag. Een defect aan "de radiozender was oorzaak, dat de vliegers niets van zfichl hebben kunnen laten hooren. De vliegers besloten te dalen en een plek te zoeken, waar aj hun tent kon den opslaan. De afstand naar Klein- Amerika hebben zij afgelegd met een slede, die zij in de vliegmachine hadden meegenomen. Gebrek aan voedsel had den zij niet, omdat zij voor acht weken levensmiddelen 'hadden meegenomen. Thans echter begonnen de voorraden geleidelijk op te raken'de redders had den dan ook niet veel later moeten ko men. Vraagt ze Uw winkelier. Engros 'bonnement: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.60. AdvertentiCn: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Xdverientiën worden tevens grafts ge plaatst in de SNEEKER COURANT lioen ton ontgïnbare kolenlagen. De kwaliteit dier kolen (anthraciet) is uit stekend. Beruchte dynamietbende op het spoor. De Ryksrecherche speurde sedért da gen reeds naar de daders van de bru tale inbraak, die eenige dagen geleden werd gepleegd in het kantoor van 'de Zuivelfabriek der N'.V. J. Ei. Schaap en Co. te Nunspeet. De nachtwaker Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant; van samenstelling 14 ets. per ons (2 ons voor 25 cts4 Sneeuwstormen teisteren Amerika. Boven de Vereenigde Staten woe den buitengewoon hevige sneeuwstor men. Het verkeer ligt op tal van plaat sen 'stil. Het luchtvaartverkeer is stop gezet. Het spoorwegverkeer is over groote gebieden stopgezet Men spreekt over „een stormfront”, dat zich uit strekt Van Maine tot Florida. Zes personen zijn omgekomen en 25 gewond tengevolge van een wervel storm by Vernon in Florida. Te New York is het Zondag nood weer geweest, dat met een buitenge woon hevig onweer gepaard ging. Het verkeer óp straat was geheel in de war. 20.000 sneeuwruimers probeerden vergeefs de straten van ‘de sneeuw te ontdoen. Er hebben zich verscheiden verkeersongelukken voorgedaan. Tot nu toe zyn te New York tengevolge van de vorst tien personen om "het le ven gekomen. Uit Pittsburgh wordt gemeld, dat het geheele verkeer daar moest wor den stopgezet. Te Philadelphia ligt de sneeuw 30 c.m. dik. In staten van het midden Westen ligt 45 c.m. sneeuw. Later. In den storm, welke de Zui- dehjke staten Florida, Georgië en Ala bama heeft geteisterd, zyn 17 personen om het leven gekomen. Ook veel vee IS omgekomen. In New York en andere steden is een twintigtal personen om het leven gekomen door de groote koude, welke in het getieele noorden van het land heerscht. Gedurende het weekeinde zyh 17 per sonen ten gevolge van de felle koude bezweken. 40 personen zijn min of meer zwaar gewond bij stormongevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zyn alleen in het noorden van Florida al 13 menschen om het leven gekomen, onder wie. een negergezin van zes leden. De schade wordt geschat op ver scheidene honderdduizenden dollars. Het centrum- van den storm schijnt zich van de Golf van Mexico langs de kust van den Atlantischen Oceaan zee waarts te bewegen. In verscheiden steden hagelde het zoo fel, dat ettelijke personen werden gewond. In Nieuw Engeland zyn 6 menschen gedood. Te Boston ligt de sneeuw een voet hoog, te New York een halven voet. Te Scranton, in Penii- sylvanië, zyn alle scholen gesloten. Het verkeer van Maine naar het noorden van Maryland ligt stil. Men verwacht, dat de temperatuur nog verder zal dalen. vochten. Ook paste de gevonden hoed op het hoofd Van één der inbrekers, terwijl twee arrestanten eenigé schram men aan hun gelaat hadden. Het gevonden spoor van den auto band ial wonden onderzocht door den politie-deskundige, Hen heer Van Leid den 'Hulsebosch. Nog Wondt gemeld, dat de beide vrouwen “weer op vrije voeten zijin ge steld. De hoofdman zelf en zjfn beide helpers bullen naar Zwolllle wonden over gebracht en aldaar in bewaring wonden gesteld. r' Nieuwe locomotoreh voor de spoorwegen. Te N'ed. Spoorwegen hebben naar de Tel. meldt, aan de N.V. Werkspoor opdracht gegeven tot het bou,wen van 27 Diesel-electrische locomotoren. Men is bij de Spoorwegen tevreden over de reeds in gebruik zijnde loco motoren, hetgeen dan oók aanleiding is geweest om aan het bestaande aantal van deze soort tractiemiddelen weder om eenige uitbreiding te geven. Ellsworth en Kenyon gered. Aan de ongerustheid omtrent het lot van de Zuidpoolvliegers Ellsworth en Kenyon, die 23 November naar Klein- Amerika in het Zuidpoolgebied vertrok ken, doch waarvan men sinds dien niets meer hoprde, is thans een einde gekomen. Vrijdagmiddag werd te Londen draadloos bericht ontvangen, dat Ells worth en zijn begeleider Hollick-Ke- nyon door een reddingscolonne, welke was uitgezonden door de Discovery II, zijn gevonden en aan boord van het schip zijn gebracht. Een defect aan hun radiozender was oorzaak geweest, dat zij niets van rich hddden laten hooren. Zoodra wy, aldus het verhaal van den kapitein, met ons schip, de Discovery II, de Walvischbaai genaderd waren, gingen <wij de omgeving verkennen. Reeds op een van de eerste tochten, die groepen manschappen op ’de ijs velden maakten, ontdekten zy een oranjekleurige tent. Zij lag tegen een hooge ijsrand' ge vleid en wij merkten haar op, toen He zon een wijle het geheel landschap in een schitterende gloed zette. Wij kon den de tent evenwel niet bereiken; er 'lagen te veel spleten en barrières tusschen haar en onze groep. 'Maar we wisten nu de plek en keerden yhngs naar het schip terug. Van het schip af weiden lichtseinen gegeven, in de hoop, dat de bewoners van de tent die zouden opmerken en zoo mogelyk ook hunnerzijds pogingen zouden doen ons te bereiken. De licht seinen werden evenwel niet beant woord. Een der beidé vliegmachines, die we aan boord hadden, aldus gaat het ver haal verder, steeg op. De machine was voorzien van allerlei, waaraan de ge- zochten behoefte zouden kunnen heb ben, levensmiddelen, medicijnen, brie ven etc. Op ongeveer 10 kilometer afstand van onze basis in de Walvischbaai za gen de inzittenden der vliegmachine de oranjekleur van de tent. Een mannenfiguur, die later Herbert Kenyon bleek te zijn, kwam uit de tent opening te voorschijn en wuifde naai de inzittenden van het vliegtuig. Deze wierpen pakketten met levensmiddelen, aan parachutes gebonden, naar hem toe der onderzoek heeft men ook sporen gevpnden, die in andere richting we zen. Het is de Amsterdamsche politie thans gelukt een zeer goede bekende en vier van zijn kornuiten te arrestee- ren. Het is N de V., die den bijnaam „Witte Nëlis” verworven heeft. Behal ve deze De V. zijn nog vier personen, twee mannen, van wie er een in de zelfde woning als De V. woont, en twee vrouwen van hun bed gelicht. Boven dien heeft de politie drie auto’s in beslag genomen, die in het bezit van de bende van Witte Nëlis wanen. Het onderzoek, dat dë Rijksrecher- che ih de kantoren van Schaap te Nunspeét heeft ingesteld, heeft, naar we in de Telegraaf lezen, een interes santen loop genomen. Er zyn den laat- sten tyd herhaaldelijk brutale inbra ken in zuivelfabrieken gepleegd, waar bij" de dieven gebruik maakten van dy namiet om de brandkasten te forcee- ren. De werkwijze nu van de gestoorde inbrekers in Nïmspeet, heeft, voor zoo ver de sporen dit nawijzen, een groote overeenkomst met de dynamietaansla- gen en alles wijst er op, dat dé inbre kers ook in dit geval het plan had den de kast op te blazen. Rondom het slot waren de gaten geboord, waarin men, nadat ze geruimd zijn, de spring stof pleegt te plaatsen. Een belang rijke aanwijzing is echter een deken, die in ‘het kantoor werd gevonden. De dynamietbandieten gebruikten steeds een deken om het geluid van dë ont ploffing te smoren en te yoorkomen, dat de stukken we,gspringen. Bij het onderzoek in dë melkfabriek en naaste omgeving zijn de sporen van een autoband en een hoed gevonden, die aan een der inbrekers toebehoorde. Voorts ging de politie van de veron derstelling uit, dat dë twee inbrekers, die bij hun betrapping pardoes door een ruit waren gesprongen, wel eens schrammen konden hebben opgeloo- pen. Dan was er nog de nachtwaker, die met één der daders had gevochten en dezen misschien zou kunnen her kennen. Op deze gronden is men tot de ar restatie van Witte Nelis en zijn man nen overgegaan. De nachtwaker der melkfabriek is met de gearresteerden geconfronteerd. Hij kon geen pertinen te verklaring afleggen, dat hij één der mannen van gezicht herkende. Wel toonde gestalte van één der drie ver dachten veel overeenkomst met die van den man met wien hy had ge beten brieven vallen en (Juildden ver volgens met gebaren aan, waar de „Dis covery II” zich bevond, met de bedoe ling, dat Kenyon zich daarheen zou be geven. Kenyon begreep. Even nog begaf hy zich naar het binnenste van de tent. Dat was voor de zoekenden een aanwijzing, dat ook Lincoln Eilsworth nog in leven was. Kenyon liep vervolgens in de richting van de „Discovery”. Met behulp van de opvarenden van dit schip kwam hij vei lig en wel aan boord en later werd oók zijii makker gehaald. Kenyoh heeft wat aangaat de oorzaak van het langdurig stilzwijgen, waarin hy en zijn makker zich wekenlang heb- De ontvanger der directe belastin gen te Sneek brengt onder aandacht van belanghebbenden, dat de aansla gen Personeele Belasting 1935 waarvan de aanslagbiljetten gedateerd zijn vóór 1 November 1935 en de aanslagen In komsten Belasting 1935/36 waarvan de aanslagbiljetten gedateerd zyn jn of vóór Juli 1935, alsmede de tabaksver- gunningen binnenkort voor vervolging in aanmerking komen. Geslaagd voor het diploma Duit- sche Handelscorrespondentie mej. R. Toering te Ijlst, opgeleid door den heer R. Brandsma. ZAKENNIEUWS. In een der showrooms van den heer F. Ozinga, off. Torddealer, aan de Parkstraat, kan men thans de LIN COLN ZEPHYR V 12 bewonderen, een auto geconstrueerd door en ge bouwd in dë Lincoln fabrieken, in sa menwerking met de Ford fabrieken. De wagen heeft een 12-cylindter motor in V-vorm en ontwikkelt 110 rem-p.k. De stroomlijn is hier wel tot het ufceir- ste doorgevoerdgebroken js met de conventioneele Chassis- of dhassjiisraam- constructie, men heeft deze vervangen door een geheel stalen carfossene, met een geheel stalen geraamte, waarin de motor gemonteerd is en waaraan de overbrengingsorganen zyn bevestigd. De wagen Teeft een buitengewoon mooie lijn, een zeer groote inwendige ruimte, waarbij" zoowel 3 zitplaatsen achter- als voorin mogelyk zijin, er is een speciale veerophanging welke on geëvenaard ry-comfort waarborgt. Ge heel achterin zijn nog ruimten voor het reservewiel dat van buiten af be reikbaar 'is en de bagageruimte, welke van binnenuit toegankelijk is. Kenmer kend aan de carrosserie zijn nog de zeer smalle treeplanken, die afgewerkt zijn met een gepolijst metalen strip. De koplampeh zyn in de voorspatschermen ingebouwd; de achterspatschermenzïjn voorzien van metalen platen, die de wielen voor een belangrijk gedeelte af schermen. Bijzondere aandacht is ook besteed ‘aan doelmatige warmte-isola- tie en getódsdemping. XDnder de automobielen van een hoo- gere prijsklasse, neemt deze Lincoin- wagen stellig een zeer waardige plaats in. Melkdrinken op school. Deed voor kort het schaken zyn in trede by het lager oriderwjjs, thans is tydelyik een nieuw en uitzonderlijk vak in het leerplan van een drietal Noord- HoUandsche scholen ingevoegd, nJ. melkdrinken. Dit nieuwe vak heeft zijn ontstaan te danken, aldus het Hdbl., aan de zuivelpropaganda, die geruimen tijd, o. m. onder het devies „drinkt meer melk” in ons land gevoerd is. Het doel er van was het gebruik van zuivelproducten te vefhoogen; als een der middelen om het melkverbruik op te voeren werd destijds aanbevolen, het verstrekken van rrielk als bijvoeding aan schoolkinderen. Bij" wijze van proef is men hiermede begonnen op "dé scholen van de Nóord-Hollandsche dorpen Kwadijk, Middelie en Warder, gelegen bij Edam. De leerlingen, die de scholen van de eerste twee plaatsen bezoeken krijgen van rijkswege gedurende drie maanden dagelijks een beker melk mét vastgestelden inhoud te drinken. Na dit tijdvak komen de schoolkinderen van het plaatsje Warder aan de beurt, om eveneens gedurende een kwartaal een gelijke hoeveelheid melk te drin ken. Alle leerlingen zyh van tevoren gewogen en gemeten, waardoor feeds binnenkort nagegaan kan worden, wel ken invloed het melkgebruik heeft op de gezondheid van de eerste groep leerlingen in vergelijking met de twee de groep, die dan nog geen melk ge dronken heeft. Als medisch controleur treedt bju deze proefneming op de ijispecteur van de Volksgezondheid, dr. Doyer te Hil versum, terwijl de plaatselijke school artsen tusschentyds hun medewerking verieenen. Het onderwijzend personeel der scholen kwyt zich met veel animo van zyh taak en ook de jeugdige proef konijntjes, die de belangrijkheid van een dagelijksch melkkwartiertje begrij pen, doen hun uiterste best. Trokken sommigen wellicht vroeger een leelijk gezicht, als hun thuis melk voorgezet werd, thans overwinnen zij geheel hun Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 ingebeelde melkvrees. De proef wordt genomen door de Noord-HoLlandsche districtscommissie no 17, waarvan voor zitter is de burgemeester der drie plaat sen, de heer W. R. Drost. Wanneer gunstige resultaten bereikt worden zullen pogingen worden ge daan om het melkdrinken bij meer scholen in te voeren. Het m_ynveld Vlodrojj Herkenbosch. Naar de Limb. Koerier verneemt, schijnen er thans ernstige plannen te bestaan tot ontginning van het uitge strekte kolenveld onder de gemeenten Vlodrop en Herkenbosch. Deze plannen tot exploitatie van dit kolenveld zouden uitgaan van hetzelfde consortium, dat in 1926 voor de tyd van iVa jaar in optie had verkregen het z.g. mijnveld Vlodrop, dat in 1920 door het Rijk werd gebracht onder het voor Staatsmyhexploitatie gereserveerd ge bied. Aan het hoofd van dit consortium stond-, en staat ook thans, de million- nair H. Biermans, geboortig uit Her kenbosch en thans woonachtig te Pa rijs. De kolenlagen van Herkëribosc’h en I urn NIEUWE SIEEKEE COURANT TONNEM A C,c. SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PCPERMLHTV Zwaar hoofd en moe gevoel in de benen. JF Neemt dan H AF het product van vertrouwen JJitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabi. a 10 ets. >4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1