No. 34 Eerste Blad Uitgave K1EZEBRINS 8 Co. annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Zaterdag 25 Januari 1936 Dit No. bestaat uit 3 bladen. Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Alle AdvertentlSn wordea In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting wees BEGROTING GASBEDRIJF. BEGROTING WATERLEIDINGBEDRIJF. Wateronderzoek. D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. SNEEK, 14 Januari 1936. Aan de Gemeenteraad. De sectie was samengesteld als volgt: P. van der Veen, voorzitter, G. L. Dokkum, J. de Groot, J. A. Maseland, M. Oppenhuizen, H. Tromp en A. H. Vis. Rapporteur: L. Rasterhoff. InstaUatiefauur. Volgno. 8 der baten. Een lid wenste aan burgemeester en wethouders de vraag te stellen of naar hun mening nog moet worden doorgegaan met het vragen van een vergoe-' ding van 10 cent per week van de huurders der 70 ge- meentewoningen, waarin een electrische installatie is aan- gebracht. Bij het antwoord op zijn vraag zou dat lid tevens gaarne vernemen of in de vastgestelde vergoeding een bedrag is begrepen wegens afschrijving op de waarde der installatie, dan wel of de wekelijkse bijdrage uitsluitend een vergoeding van rente omvat. Gasverbruik. Volgno. 1 der baten. Een lid zou het op prijs stellen dat aan de raad werd overgelegd een vergelijkend overzicht van het gasverbruik over de verschillende maanden in de jaren 1934 en 1935. Cokes voor werklozen. Volgno. 2 der lasten. Een lid der sectie zou gaarne zien, dat voortaan een zodanige regeling werd getroffen, dat aan de gasfabriek voldoende cokes voor verstrekking in de winter aan de werklozen beschikbaar werd gehouden. Thans moeten de werklozen zich bij particuliere hande laren van cokes voorzien, hetgeen voor hen nadelig is. Waarborgsom. Volgno. 8 der baten. Het had een lid der sectie getroffen, dat van een gasverbruiker, die alleen van meter verwis selde, bij het aanbrengen van de nieuwe (muntgas) meter een waarborgsom van ƒ2.50 werd gevorderd. Hij vroeg zich af, of deze handelwijze wel juist was. Volgno. 7 der lasten. Een lid zou gaarne zien onderzocht of de mogelijkheid bestaat dat de kosten van het chemisch en bacteriologisch onderzoek door de provinciale keurings dienst voor waren, worden verlaagd. den Commissaris van politie? Met tal van voorbeelden werd aangetoond, dat de laatste keer bij het opruimen van sneeuw weinig systematisch is te werk gegaan; verschil lende drukke punten en ook de toegangswegen tot de stad, waren enkele dagen schier onbegaanbaar. Is het niet juister zo werd ten slotte nog gevraagd dat het zandstrooien en het sneeuwopruimen in één hand wordt gelegd? BEGROTING OPENBAAR SLACHTHUISBEDR1JF. Tarieven. Volgno. 1 der baten. Een lid stelde de vraag of door wijziging van de tarieven niet kon worden bereikt, dat in het slachthuis meer vee wordt geslacht dat voor consump tie elders bestemd is. Een ander lid der sectie meende te weten dat binnenkort weer een aanvang zal worden gemaakt met het afslachten van vee. Is het niet mogelijk zo vroeg hij dat dan ook aan het slachthuis alhier slachtingen worden verricht? Hoofdstuk III. Een lid der sectie vestigde de aandacht op de gevaar lijke toestand voor het voetgangersverkeer op het kruis punt KlokkenhuisOude KoemarktGaligastraat. Ook de toestand bij de spoorwegovergang bij de Parkstraat achtte dit lid onhoudbaar. Bestaat er geen mogelijkheid dat d overgang verbreed en het trottoir doorgetrokken wordt? stand van die van andere jaren. Gewezen werd in verband hiermede op de onzekerheid met betrekking tot het gas verbruik en op de mogelijkheid, dat door de aanleg van de weg SneekJoure, de uitgaven voor werklozenzorg zullen dalen. Deze onzekere elementen in het oog vattende, acht het aan het woord zijnde lid, de voorgestelde dek- kingsmaatregelen alleszins verantwoord. Hij wenste er echter bij burgemeester en wethouders op aan te dringen dat, indien de'omstandigheden zich zodanig ontwikkelen dat inderdaad ingrijpende maatregelen nodig blijken, deze bijtijds worden getroffen. Een lid dat reeds aan het woord was geweest, bracht nog in het midden, dat bij de benoeming van wethouders in 1935 de indruk is gewekt dat het met de homogeniteit in het nieuwe college wel los zou lopen. Het heeft dit lid echter verbaasd, dat van die homogeniteit bitter weinig terecht is gekomen. Reeds in enkele raadsvergaderingen bleek uit de gehouden stemmingen en zelfs uit een minder- heidsnota dat er meningsverschillen bestonden. Verder wenste hetzelfde lid op te komen tegen het be toog van „een ander lid”, dat de indruk zou kunnen wek ken alsof burgemeester en wethouders alleen thans met zulke grote moeilijkheden hebben te kampen. Ook het vorige college van burgemeester en wethouders moest zijn taak vervullen onder’ intense crisisomstandigheden. Een zeker deel van de raad had zich toen bij het uiten )jan zijn critiek, wel iets meer rekenschap kunnen geven van de moeilijkheden, welke het dagelijks bestuur had te over winnen. Van andere zijde werd hier tegenover opgemerkt, dat juist het feit dat telken jare op versobering werd aange drongen bewijst, dat het deel van de raad, waaraan het hierboven neergeschreven verwijt is gericht, een open oog had voor de ernstige moeilijkheden, waaraan het hoofd moest worden geboden. Wat betreft de kwestie van de homogeniteit in het dagelijks bestuur werd van dezelfde zijde in het midden gebracht dat indertijd in de raad is gezegd dat bij het voeren van practisahe gemeentepolitiek eerder homogeniteit zal bestaan tussen een vrijzinnig democraat en een anti-revolutionair dan tussen een anti revolutionair en een sociaal democraat. Principiële ver schillen zullen uiteraard blijven bestaan. Een lid, dat nog niet eerder van zijn mening had doen blijken, verheugde zich er over, dat zonder belastingver hoging een sluitende begroting is verkregen. De wijziging in het afschrijvingssysteem voor de gemeentewoningen juichte dit lid toe. In het algemeen had de ingediende begroting de instem ming van de sectie. Sneeuwopruimen. Volgno. 4 der lasten. De sectie zou gaarne vernemen wat de oorzaak is geweest, dat bij de laatste sneeuwval niet onmiddellijk tot opruiming van de sneeuw werd over gegaan. Men had vernomen, dat dit verband hield met de geldende steunregeling vbor werklozen. Gevraagd werd of dat inderdaad het geval was. Een lid stelde nog de vraag of het geen aanbeveling ver dient bij het opruimen van sneeuw meer systematisch te werk te gaan, rekening houdende met de eisen van het verkeer. Wordt te dezen aanzien wel overleg gepleegd tussen den Directeur-boekhouder der gerneentereiniging en Volgno. 293. Gevraagd werd of de verlichting van het Stationsplein met kwiklampen een proefneming betreft. Uit een aesthe- tisch oogpunt kon men de verlichting niet bewonderen. Enkele leden wensten de aandacht van burgemeester en wethouders te vestigen op de slechte verlichting van het kruispunt SingelHooiblokstraat. Het was een lid opgevallen, dat op bepaalde punten (b.v. de Eierbrug) de verlichting soms later werd ontsto ken dan elders in de stad. UITGAVEN. Volgno. 229. Een lid vestigde er de aandacht op dat ten kantore van den gemeente-ontvanger reeds meer dan twee jaar een kracht werkzaam is tegen een beloning van ƒ5.per week. Is er geen aanleiding die wel zeer lage beloning te verhogen? BEGROTING REINIGINGSBEDRIJF. Opzichter. Lasten. Gevraagd werd of burgemeester en wethouders al enige ervaring hebben opgedaan met het functioneren van de dienst der gerneentereiniging zonder opzichter. Volgno. 237. Een ander lid wenste te waarschuwen tegen een al te sterke bezuiniging op deze post. Een ander lid sprak als zijn oordeel uit, dat bij het streven naar versobering niet kan worden ontkomen aan het aantasten van hetgeen wenselijk of zelfs noodzake lijk is. Andere leden wezen nog op de werkelijke uitgaven voor dit doel over 1934, die h. i. de plaats gehad hebbende verlaging rechtvaardigen. Begrotingsstukken» Sectieverslagen en Memorie van Antwoord. No. X 07.352.11(22). Rapport van de le sectie uit de gemeente raad betreffende het onderzoek van de gemeentebegroting voor 1936. BEGROTING ELECTRICITEITSBEDRIJF. Tarieven. Volgno, 1 der baten. De sectie wees er op, dat de begro ting van baten en lasten van het electriciteitsbedrijf voor 1936 nog een gering nadelig saldo aanwijst. Zij zou mede in verband met de omstandigheid, dat een eventueel exploitatie-overschot niet mag worden aangewend ten behoeve van de gemeentelijke huishouding doch gereser veerd moet worden gaarne vernemen of de mogelijkheid bestaat tot verlaging van de prijs van de stroom, waarvoor thans 23 ct. per kWh. wordt betaald, over te gaan. Een lid zag zich gaarne ingelicht over de werking van het in 1935 ingevoerde huishoudtarief „R”. Heeft dit tarief beantwoord aan de gekoesterde verwachtingen? Volgno. 299. Volgens enkele leden komt het voor, dat auto’s komende van de richting Poortezijlen, de doodlopende kant van de Singel inrijden. Zij oordeelden het gewenst dat het te plaatse aangebrachte waarschuwingsbord door een dui delijker bord wordt vervangen. Het waarschuwingsbord bij de Korte Pijpsteeg, zo deel de een lid mede, onderschept het licht van de daar ge plaatste lantaarn. Hij gaf in overweging enige verande ring aan te brengen. GEMEENTEBEGROTING. Algemene beschouwingen. Een lid kon niet nalaten er de aandacht op te vestigen, dat van bepaalde zijde er steeds op is gewezen dat het vorig college van burgemeester en wethouders de ernst van de toestand der gemeentefinanciën niet voldoende inzag en in gebreke bleef, de nodige bezuinigingsmaat regelen te nemen. Na de verandering in de samenstelling van het college van burgemeester en wethouders had het aan het woord zijnde lid verwacht, dat voorzieningen waren getroffen, welke aan de verwekte verwachtingen hadden beantwoord. Daarvan is hem echter niets gebleken. Nergens m de begroting kan worden geconstateerd, dat op meer ingrijpende wijze is bezuinigd dan in vorige jaren. Het lid wiens betoog hier wordt weergegeven plaatste deze opmerkingen niet met de bedoeling afkeuring uit te spreken over het beleid van burgemeester en wet houders zoals dat in de opgemaakte.begroting tot uitdruk king komt. De strekking er van is meer, het vorige college te verdedigen tegenover vroegere aanvallen van een be paald lid van de raad, dat herhaaldelijk meende zijn af keuring over het beleid van dat college te moeten uit spreken. Een ander lid kon dit betoog onderschrijven en er nog op, dat het lid van de raad, dat thans deel uitmaakt van het dagelijks bestuur, bij de behandeling van de be groting voor 1935 tal van posten aanwees, welke z. i. met 10 konden worden verlaagd. Gezien deze houding had het aan het woord zijnde lid nu een ander resultaat ver wacht. Andere leden der sectie spraken eveneens hun verwonde ring uit over het feit, dat het lid van de raad thans wethouder dat gedurende 4 jaar critiek heeft uitgeoe fend op het beleid van het vorig college van burgemeester en wethouders, thans niet de gelegenheid heeft aangegre pen om metterdaad te bezuinigen op de kosten der ge meentehuishouding. Kennisneming van de begroting heeft deze leden*wel enigermate teleurgesteld, want afgaande op de uitlatingen in de raadsvergadering van 3 September 1935 van de leden die zich toen achter het nieuwe college van burgemeester en wethouders hebben geschaard, hadden zij verwacht dat dit college een meer positieve lijn' zou aangeven, welke het bij het financieel beleid wenst’te volgen. Wel is bij het sluitend maken der begroting belastingverhoging verme den, doch dit was alleen mogelijk door bijna het gehele tekort afgezien van de hogere raming van enkele in komsten en de vermindering van sommige uitgaven waar op het college geen invloed kon uitoefenen te dekken uit het reservefonds. De aan het woord zijnde leden onder schrijven de uitlating van burgemeester en wethouders in de inleidende beschouwingen, dat het college zich er van bewust is, dat niet telken jare tot dekking van tekorten belangrijke bedragen aan het reservefonds kunnen worden onttrokken. Zij wensten er nog op te wijzen, dat wanneer met het aanwenden van de reserves voor overbrugging van begrotingstekorten zou worden doorgegaan, dit op de duur zou leiden tot algehele uitputting van het fonds. Het zittend college zou dan wel de voldoening smaken, een verhoging van op de burgerij drukkende lasten te hebben afgewend, doch het zou in werkelijkheid de moeilijkheden, welke werden ondervonden, op het volgende college van burgemeester en wethouders hebben afgeschoven. Dit zou geen gezonde financiële politiek zijn. De daaraan verbonden moeilijkheden ten volle erken nende, zouden de leden wier inzicht hier wordt weergege ven, toch gaarne vernemen volgens welke richtlijnen bur gemeester en wethouders voornemens zijn behouden-' onvoorziene omstandigheden verder in het algemeen hun financiële politiek te voeren. Een ander lid der sectie merkte op dat, in aanmerking nemende het korte tijdsbestek waarin de begroting moest worden samengesteld, aan het college van burgemeester en wethouders moeilijk kan worden verweten, dat het thans geen ingrijpende maatregelen voorstelt. De positie der gemeentefinanciën, welke inderdaad zorgwekkend is, wordt thans wel zeer sterk beheerst door tal van onzekere factoren. Deze omstandigheid onderscheidt de huidige toe- Natuwkundig Genootschap. Voor het Natuurkundig Genootschap trad Dinsdagavond in café Leeuwen op dr. R. Brinkman van Groningen met het onder werp: „Physische en Chemische processen in het zenuwstelsel”. Ofschoon de titel wat weidsch genomen is, zal spr. zich in zijn betoog hoofdzakelijk beperken tot de resultaten der nieuwste onderzoekingen op het gebied der over draagbaarheid van de chemische zenuwprik- keling en wel speciaal wat betreft het auto nome, het onwillekeurige zenuwstelsel, dat de vegetatieve organen verzorgt, het zenuw stelsel dus waarop de wil geen invloed uit oefent. De weg waarlangs organen elkaar be ïnvloeden loopt langs het zenuwstelsel of langs de bloedbaan en spr. wenscht hier te laten zien hoe de weg langs het zenuw stelsel eigenlijk is een verfijning van de weg langs het bloed. Als men bij een hond de zenuwen van ’t hart wegneemt, blijft dat hart werken, brengt men nu een kat in de nabijheid van zoo’n hond, wekt men bij dit laatste dier dus een emotie op, dan ziet men dat het hart, ondanks de weggesneden ze nuwen, toch geëmotionneerd wordt; de ver klaring daarvan is al geruimen tijd bekend, bij emotie scheidt de bijnier adrenaline af, welke in het circuleerend bloed opgenomen wordt en dus ook het hart bereikt, waar het de snellere klopping veroorzaakt, oneven redig snel zelfs, zooals bij zoo’n proef blijkt, hetgeen het gevolg is van het wegnemen van het zenuwstelsel van het hart. Er is dus via de bloedweg wel een aanpassing, doch het blijkt dat de fijnere aanpassing vooral van het zenuwstelsel moet komen. Nu kan de vraag gesteld of het zenuwstelsel altijd werkt, dus eigenlijk geen rust kent. Inder daad staan heel veel organen altijd onder invloed van het zenuwstelsel, spr. demon streerde dit bij een projectie van het konij nenoor, blijkbaar gaat naar de ooren een voortdurende prikkel van het zenuwstelsel uit, snijdt men de betreffende zenuw van dit oor door dan ziet men immers dat de bloedvaten hun spanning verliezen en ze geheel met bloed gevuld worden. Allang heeft men vermoed dat er verband was tusschen beide contacten, welke orga nen met elkaar in verbinding kunnen bren gen, dus tusschen het contact via het zenuw stelsel en dat via de bloedcirculatie. Neemt men nl. bij een hond de bijnier weg, dan reageert het hart toch nog op emoties, er blijkt nl. adrenaline uit het zenuwstelsel te komen. De zenuw werkt dus blijkbaar ook met deze stof, ze schiet een beetje adrena line af op de gewenschte plaats; terwijl bij de bijnierwerking dus een geweldige ver kwisting van adrenaline plaats heeft omdat ’t via de bloedbaan overal heen gaat, wordt het bij de zenuwwerking alleen afgeschoten op de gevoelige plaats; men kan dus spre ken van een lokale micro-injectie door de zenuw. Toen men eenmaal ontdekt had dat de eene helft van het zenuwstelsel, de sympa- ticus, dit deed, vroeg men zich af of de andere helft, de vagus, die de remmende invloed uitoefent, ook op een dergelijke manier werkt. Spr. demonstreerde nu eerst aan het nog kloppende kikkerhart dat bij prikkeling van de vagus de hartbeweging geremd werd (een buitengewoon interes sante demonstratie, welke spr. hierbij in- laschte, was nog het toonen van de bloeds omloop in de buikvliescapillairen van een kikker), waarna hij de proef beschreef, wel ke had bewezen, dat ook de vagus die rem mende werking door het afschieten van een stof uitoefent. Men nam twee kloppende kikkerharten, welke enkel door een vloeistof (zoutoplossing) met elkaar in verbinding stonden. Prikkelde men nu de vagus van een der kikkerharten, dan stond het bedoelde hart (A) een oogenblik stil, om daarna weer met kloppen aan te vangen, doch even nadat deze klopbeweging was hervat bleek bij het andere hart (B) net kloppen geremd. Het was vrij duidelijk, dat dat alleen kon als een stof uit hart A bij de hervatting der klop beweging geperst, via de zoutoplossing hart B had bereikt, en daar nu de remmende in vloed veroorzaakte. Blijkbaar produceerde dus de vagus ook een stof welke de aanlei ding was tot die remming. De neurologen wilden aanvankelijk niet aan deze verkla ring, zij waren veel meer geneigd in phy sische dan in chemische richting te denken, zij verwierpen dus de idee van een micro- NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1