annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE KEEPENKWALITEIT Ko. 42 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 22 Februari 1936 5re Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. s NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën wordpu In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting 1 Jaarlijksche uitvoering Thusnelda. Aldus enz. SNEEK, 17 Februari 1936. .Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 10 Februari 1936. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 17 Februari 1936. Aan de Gemeenteraad. Aldus enz. SNEEK, 10 Februari 1936. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 10 Februari 1936. Aan de Gemeenteraad. D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga> Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. No. V 07(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op de gemeentepolitie. B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorstellen aan: In verband met de bezwaren, welke zijn gerezen tegen de terugwerkende kracht van de bij Uw besluit van 13 Januari 1936, no. 13, in de verordening op de gemeente politie aangebrachte wijzigingen, zijn wij in overleg getre den met den Minister van Binnenlandse Zaken over de opneming van een gewijzigde overgangsbepaling in die verordening. Onder verwijzing naar het bij de stukken gevoegd schrij ven van den Minister, waaruit blijkt dat deze bewindsman zich met ons voorstel kan verenigen, bieden wij U het navolgend ontwerp-besluit ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 17 Februari 1936, no. V 07(1); BESLUIT: behoudens Koninklijke goedkeuring, de Verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eisen van benoembaarheid en de bezoldiging van de gemeente politie, in die zin te wijzigen, dat art. 36 wordt gelezen als volgt: „Artikel 36. Gedurende het tijdvak 1 Maart 1935 tot en met 31 Januari 1936 wordt de bezoldiging van de ambtenaren van politie, waaronder begrepen het diplomageld, berekend overeenkomstig de bepalingen dezer verordening, zoals die werden vastgesteld bij raadsbesluit van 25 Februari 1935, no. 8.” No. X 07.351.32(23). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de huur van de woning Westersingel no. 27. Bij raadsbesluit van 29 September 1920, no. 18, goed gekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 5 October 1920, no. 2, is aan ons machtiging verleend de woning Westersingel no. 4, thans no. 27, te verhuren voor 770.per jaar. Op verzoek van den huurder, Dr. C. M. Bpizer, is bij raadsbesluit van 3 April 1933, no. 24, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 12 April 1933, no. 95, dit bedrag verlaagd tot ƒ700. Van denzelfden huurder bereikte ons 27 Januari jl. op nieuw een verzoek om verlaging van de huur. Ook thans menen wij U te moeten voorstellen aan dit verzoek te vol doen, gelet op de in meer dan één opzicht gewijzigde ver houdingen welke sedert het nemen van Uw laatste besluit in dezen, zijn ingetreden. Een huurprijs van ƒ600.per jaar komt ons billijk voor en daarom stellen wij U, onder overlegging van de op deze aangelegenheid betrekking hebbende stukken, voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 10 Februari 1936, no. X 07.351.32(23); BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, de huurprijs van de woning, thans genummerd Westersingel no. 27, met ingang van 12 Mei 1936 te verlagen van ƒ700.tot ƒ600.per jaar. Aldus enz. No. 1.851.2.06 B (3). Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den Heiligen Martinus alhier om toekenning van een vergoeding voor de kosten van uitbreiding van de speelplaats bij de R.K. Jongensschool. I Bij raadsbesluit van 7 October 1935, no. 6, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 16 October 1935, no. 14, zijn door de gemeente Sneek verhuurd aan G. Mollinga de gebouwen met open terrein, staande en gele gen aan het einde van de Jachthavenstraat, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 880, voor een huur prijs van ƒ260.per jaar, terwijl bij hetzelfde raadsbesluit het op genoemd perceel staande houten gebouwtje werd verhuurd aan O. Bergsma tegen een huur van ƒ25.per jaar. Mollinga heeft de huur tegen 1 Mei 1936 opgezegd, terwijl J. Kuipers zich bereid heeft verklaard onder dezelfde voorwaarden als welke thans gelden, Mollinga als huurder op te volgen. Tegen deze wisseling bestaat o. i. geen bezwaar. Om tot een eenvoudiger gang van zaken te komen, zou den wij U willen voorstellen ons te machtigen de gebouwen met open terrein voor een huurprijs van ƒ260.per jaar en het op het terrein staand houten gebouwtje, voor het geval dit opnieuw verhuurd moet worden, voor een huur prijs van ƒ25.per jaar te verhuren, terwijl het vaststellen van de nadere voorwaarden dan aan ons zou kunnen worden overgelaten. Om hiertoe te geraken stellen wij U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 10 Februari 1936, no. X 07.351.32(66); BESLUIT: No. X 07.351.32(66). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot verhuring van de gebouwen met open terrein, staande en gelegen aan het einde van de Jachthaven straat, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 880 en tot verhuring van een op genoemd perceel staand houten gebouwtje. Zoals U bekend is, werd de laatste jaren door het Na tionaal Crisis-Comité aan de gemeenten een uitkering ver leend voor het toekennen van extra-steun aan werklozen. Het ligt in het voornemen in de loop van dit jaar tor opheffing van het N.C.C. over te gaan. In verband hier mede zal de subsidiëring in de kosten van extra hulp aan werklozen voor aanschaffing van kleding, dekking ei. schoeisel voor 1936 rechtstreeks vanwege het departement van Socale Zaken geschieden. Voor de steunverlening komen alleen in aanmerking werklozen, die hetzij uitkering ontvangen ingevolge een gesubsidieerde steunregeling, hetzij bij een van rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst. Werklozen, die uit een werklozenkas trekken, kunnen, indien en voor zover zij daaraan behoefte hebben, eveneens voor de hier- bedoelde extra hulp in aanmerking komen. In het algemeen zullen slechts die kastrekkers voor extra hulp in aanmer king komen, die kastoeslag ontvangen, of steun zouden genieten indien zij geen kasuitkering ontvingen. De steun is in de eerste plaats bedoeld voor de grootste gezinnen, waar tengevolge van langdurige werkloosheid met betrekking tot het aanschaffen van kleding, dekking en schoeisel zodanige achterstand is ontstaan, dat ver strekking van extra hulp noodzakelijk blijkt. Zij mag uit- Het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den Heiligen Martinus alhier is voornemens over te gaan tot uitbreiding van de speelplaats van de R.K. Jongensschool aan de Hooiblokstraat. De bestaande speelgelegenheid bij die school is veel te klein, zodat de leerlingen noodgedwongen gebruik maken van de openbare straat. Gelet op het toe nemend verkeer ter plaatse en de aanwezigheid van een kruispunt, moet worden erkend dat deze toestand niet van gevaar is ontbloot. Het schoolbestuur wenst het terrein te vergroten met ongeveer 291 M2. en raamt de uitgaven daarvan als volgt: grondaankoop (291 M2.)ƒ3400. inrichten van het terrein- 895. overige kosten- 205. sluitend in de vorm van genoemde goederen worden toegekend (levensmiddelen en brandstoffen mogen niet worden verstrekt). Over 1936 mag per gemeente niet meer worden besteeu dan een bedrag, berekend door vermenigvuldiging van het aantal werklozen met ƒ4.20. Ter bepaling van het aantal werklozen zal worden genomen het gemiddeld cijfer over de eerste 10 maanden van 1935. Dit aantal bedraagt voor deze gemeente 572. Van het bedrag ad ƒ4.20 per werkloze komt ƒ2.ten laste van de gemeente en ƒ2.20 voor rekening van het rijk. In totaal zal derhalve mogen worden uitgegeven ƒ2402.40, van welk bedrag ten laste der gemeente blijft 1144.— Voor de nadere voorwaarden, waaronder de rijksbijdrage kan worden verleend, verwijzen wij U naar de bij de stukken gevoegde brief van den Minister van Sociale Zaken van 29 Januari 1936, no. 200-1395, afd. W. S. aan het einde van de Jachthavenstraat, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 880, met uitzondering van het onder 2 bedoelde houten gebouwtje, te verhuren voor een prijs van ƒ260.per jaar; 2. het op genoemd terrein staand houten gebouwtje c. q. te verhuren voor een prijs van ƒ25.per jaar; een en ander volgens nader door Burgemeester en Wet houders te stellen voorwaarden. Samen 4500. Daar de school deel uitmaakt van een niet uitsluitend voor het geven van schoolonderwijs bestemd gebouw, kan het schoolbestuur niet verlangen dat de benodigde gelden met toepassing van art. 72 der Lager-onderwijswet 1920 door de gemeente beschikbaar worden gesteld. Het zal de uitbreiding zelf moeten bekostigen, waarna op grond van art. 84 der aangehaalde wet na de voltooiing een vaste jaarlijkse vergoeding in de gedane uitgaven kan worden toegekend. De ingediende aanvraag voldoet aan de eisen, in de Lager-onderwijswet 1920 omschreven, zodat zij vatbaar is voor inwilliging. Na ontvangst van het verzoek zijn bij ons wel bezwaren gerezen tegen de prijs, welke het schoolbestuur voor de benodigde grond heeft begroot. Wij stelden daarom voor alvorens ons standpunt ten aanzien van de aanvrage te bepalen de waarde van de gedeelten terrein te doen schatten door drie deskundigen. Het Kerkbestuur stemde in met deze regeling. De aangewezen deskundigen hebben de waarde geschat op 2700.zodat de totale kosten van de voorgenomen verbeteringen nader kunnen worden ge raamd op ƒ3800. Daar de thans bestaande toestand inderdaad onbevre digend is en door de uitbreiding van het speelterrein de normale eisen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, naar onze mening niet worden overschreden, geven wij U in overweging het verzoek in te willigen. De jaarlijkse uitgaaf, welke daaruit voor de gemeente zal voortvloeien bedraagt krachtens art. 84, juncto art. 79 der wet 3.92 van de geschatte waarde der uitbreidingen. Deze op 3800.stellende, zal de jaarlijkse vergoeding kunnen worden begroot op 148.96. Wij adviseren U het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen een adres van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den Heiligen Martinus te Sneek, houdende verzoek om toekenning van een vergoeding voor de kosten van uitbreiding van de speelplaats van de R.K. Jongens school; Gelet op het advies van Burgemeester en Wethouders van 17 Februari 1936, no. 1.851.2.06 B (3); BESLUIT: aan het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den Hei ligen Martinus te Sneek op grond van art. 84 der Lager- Friesch Wandelverband. Dit verband had gisteravond in hotel Ha nenburg een vergadering belegd, om zoo mogelijk te komen tot oprichting’ van een Sneeker afdeeling. De heer Spaander sprak het woord van welkom. Er is een Friesch Wandelver band, dat reeds verschillende afdeelingen telt, alleen Sneek ontbreekt als belangrijke schakel en men hoopt heden tot de oprich ting van een afdeeling alhier over te kun nen gaan; spr. geeft dan het woord aan den heer T u r k s m a, van Leeuwarden, die blij is hier gezichten te zien van personen die De dames gymnastiekvereeniging „Thus- nelda” welhaast 50 jaar oud, op 29 Maart a.s. wordt dat heuglijk feit herdacht heeft Woensdag haar jaarlijksche uitvoe ring in de Harmonie gegeven. Een vereeni- ging, die 50 jaar haar medewerking ver leende aan de lichamelijke opvoeding van de vrouw heeft een reputatie op te houden en dat heeft zij stellig ook ditmaal gedaan, al zouden de eerste werkende leden dezer ver- eeniging, die in de tachtiger jaren aan der gelijke uitvoeringen meewerkten, stellig wat vreemd opzien van wat de tegenwoordige leden presteeren, zooals dat dan ook om gekeerd het geval zou zijn. En toch gelooven wij dat ook in de gymnastiekoefening zelve, vooral in de latere jaren, een gelukkige ontwikkeling valt waar te nemen en meer nog dan voorheen het geheele lichaam in dergëlijke oefeningen wordt betrokken en meer ook de nadruk wordt gelegd op de in- dividueele ontwikkeling dan voorheen, toen dat misschien wel eens achtergesteld werd bij het straffe gelijkvormige der massale oefening. De adspiranten hebben met hun vrije oefening van ’t bondsfeest Pinksteren 1936, waarmede zij het programma openden en welke er vlot werd afgebracht, een goed beeld van zoo’n moderne oefening gegeven, waarna Lytse Pier ook een duit in het zakje deed en kwam demonstreeren „hoe zij aan lichaamsoefeningen deden”. Zij deden dat met een yrije oefening, oefeningen aan het touw en het stellig moeilijke, voor de toe schouwers spannende, springen met aanloop door een raam. De meisjes van klas b en c speelden een sprookje: „Een jongen dwaalde in ’t bosch”, waarbij een fee en elfen en dwergen uit een knap gevonden decor het tooneel bevolkten en de meisjes van klas a dongen met even veel succes naar de waardeering van het publiek met hun leuke potpourri van kinder liedjes en dansjes. In het volgend nummer van de meisjes klas b kwam de ernst van het leven eener gymnaste al even om de hoek kijken, zij gaven een lenigheids- en rhythmische oefe ning, waarna de dames een colonne stok uit voerden, knap werk, trouwens deze groep werkte de geheele avond uitstekend; we kre gen later van haar nog een correct nummer stok-oefeningen en een nummer knots-oefe- ningen besloot een serie goede prestaties der dames. Ook aan de adspiranten was een belangrijk deel van het programma toever trouwd, we zagen van haar oefeningen met één knots, een knappe lenigheids- en rhyth mische oefening en met de damesgroep ga ven zij een nummer brugturnen. De meisjes klas c gaven voor de pauze nog een korte rhythmische oefening. Er was voor een waardig slot van deze avond gezorgd, de adspiranten voerden vol gratie een dans uit, „Lentestemmen”, waar van een deel herhaald werd toen luid ap plaus van ’t publiek kennelijk die bedoeling had, en de Dames sloten met een „Grotes ke”, moeilijk omdat hier in beweging expres sie van gemoedsstemming werd verlangd, welke echter dikwijls uitstekend werd ge naderd, in het bijzonder in „Verlangen”. Mevrouw Kan kreeg bloemen voor het vele, dat zij ter voorbereiding van den avond had gedaan; zij had, als voorzitster, ook het openingswoord gesproken en daarin o. a. den burgemeester mogen welkom heeten be nevens eenige officials op gymnastiekgebied enz. Een avond van welverdiend succes voor Thusnelda, waarvan echter een 'zeer belang rijk deel den directeur, den heer C. Kan, toe- komt; wiens bekwame leiding haar stempel op dit openbaar optreden drukte. behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten Burgemeester en Wethouders te machtigen: 1. de gebouwen met open terrein, staande en gelegen No. 1.841(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: I. het beschikbaar stellen aan het plaat selijk crisiscomité van een bedrag uit de gemeentekas voor het verstrekken van extra hulp aan werklozen (steunverlening B) over 1936; II. het aanvaarden van een bijdrage van het rijk; III. wijziging der gemeentebegroting voor 1936. ■j NIEUWE SNEEKER COURANT 'I i l I i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1