annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Uitgave KIEZEBRIH Co. No. 43 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 2' bladen. Woensdag 26 Februari 1936 SLe Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. een auto aangereden en gedood. 'ft' NIEUWE SNEEKER COURANT Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting DE SCHOOLVOEDING. ■a f Alsnu zijn de vragen aan de orde. STRAAT AAN DE SMIDSBUURT. Door Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. V (Bijlage 21; dossierno. X 07.351.32(23)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer S ij t e m a zal niet tegenstemmen, omdat een andere regeling niet wel mogelijk is. Wijzen wij het verzoek af, dan zal de huurder een andere woning zoeken en zal dit huis leeg blijven staan. Doch spr. gaat niet mee met de argumenten in het verzoek aangevoerd, want dan zou bij al dergelijke ver zoeken rekening moeten gehouden met de financiële toestand van de verzoekers, en dat zou incidentele beslissingen veroor zaken, welke niet gewenst zijn. Spr. gaat mee om utiliteits- redenen. Het huurpeil zou dan meer stand kunnen houden. Een en ander zou spr. aanleiding kunnen zijn den heer Smeding steun te ver lenen bij zijn aandrang op B. en W. de zaak nog eens onder ogen te zien. De Voorzitter: We kunnen er nog eens over spreken, doch spr. vreest dat er moeilijk een wijziging zal komen in het standpunt van B. en W. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 24 FEBRUARI 1936, ’s avonds 7>/4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. De heer S m e d i n g vraagt en verkrijgt verlof om na afhan deling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten over het verzoek der Smidsbuurtbewoners om verplaatsing der straat, welk verzoek door B. en W. afgewezen is. De heer Van der Veen krijgt hetzelfde verlof voor een vraag en een voorstel betreffende 'de schoolvoeding. Aan de orde is: Punt Notulen van de vergadering van 27 Januari 1936. KON. ZEILVEREEN. „SNEEK”. Zaterdagavond werd de tweede lezing over het Wedstrijdreglement, met Ir. J. C. v. Hoolwerff, voorzitter van de K.Z. en M.V. „De Kaag”, in de foyer van het Amicitia-theater gehouden. Dank zij de uitstekende indruk die de eerste avond gemaakt heeft, waren er thans heel wat meer belangstellenden aanwezig o.a. ook uit Groningen en Leeuwarden, terwijl de vertegenwoordigers van de om liggende zeilvereenigingen ook weer pre sent waren. De voorzitter, de heer A. ten, Cate, sprak in z’n openingswoord z’n blijdschap over de groote opkomst uit en gaf direct daarna het woord aan Ir. v. Hoolwerff, die eerst even een korte repetitie hield van het in de eerste cursus besprokene, en daarna met behulp van lantaarnplaatjes weer een groot aantal „gevallen” op het projectie- doek bracht, die uitvoerig werden bespro ken, uitgelegd en nageplozen, en tot ge animeerde onderlinge besprekingen aan leiding gaven. Over 't algemeen echter bleek men 't steeds met den heer van Hoolwerff eens te zijn. Deze besloot de tweede lezing met het vertoonen van een mooie serie wedstrijd en zeilkieken, o.m. om het verschil tus- schen de oude gaffeltuigen en de moderne torentuigen duidelijk uit te laten komen. Verder deelde hij mede, na de pauze van de laatste lezing op Zaterdagavond a.s. een paar smalfilms te zullen vertoonen. Ook deze slotavond belooft dus weer goed te worden. If 1LLILL 1. INULULCJL VU.IL U.C KC-/ guuc/ KUU I j iw awv. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van de Commissie tot wering van school verzuim over 1935. (1.851.2.04.6). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslagen omtrent de bijzondere gesubsidieerde scholen voor voorbereidend lager onderwijs over 1935. (1.851.11 B). Deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende mede deling, dat zij om formele redenen geen goedkeuring kun nen verlenen aan het raadsbesluit van 9 December 1935, no. 10, strekkende tot het verlenen van ongevraagd eervol ontslag aan den heer J. A. C. Schepel, als heelkundige voor de armenverzorging. (208.) B. en W. stellen voor het besluit te nemen, dat in ontwerp bij de stukken is gevoegd. De Voorzitter: De goedkeuring is onthouden omdat wij het raadsbesluit niet met argumenten hadden toegelicht, die nu echter bij het raadsbesluit opgenomen worden. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. d. Besluit van Gedeputeerde Staten tot niet-goedkeu- ring van het raadsbesluit van 13 Januari 1936, no. 9, tot aanvulling van het Reglement voor het Old Burger Wees huis. (1.842.73). B. en W. stellen voor: dat de Raad beslisse, of hij van het besluit van Gedeputeerde Staten bij de Koningin al of niet in beroep zal komen. De heer S ij tem a stelt voor in beroep te gaan bij de Kroon. De heer Smeding steunt dit voorstel, dat met 105 st. wordt aangenomen. Voor stemmen de leden Tromp, Boeijenga, Greidanus, Sijtema, Kratht, De Groot, Van der Veen, Smeding, Dokkum en Mase- land; tegen stemmen de leden Hogeveen, Zuiderbaan, Oppen huizen, Blok en Vis. De Voorzitter zegt, dat waar bij een andere kwestie gezegd is dat B. en W. de argumenten van de raad niet vol doende tot hun recht lieten komen, het gewenst is, dat deze zaak bij de Raad van State zal worden verdedigd door voor standers van het voorstel, daar B. en W., die tegen het voorstel waren, moeilijk argumenten zullen kunnen vinden. e. Schrijven van den heer Commissaris der Koningin ten geleide van een missive van den Minister van Binnen landse Zaken, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het bevorderen van de Koninklijke goedkeuring van het raads besluit van 13 Januari 1936 no. 15, tot wijziging van de Verordening op de heffing van een reinigingsbelasting. (ill 07.353.8.) B. en W. stellen voor op grond van de bij den Minister van Binnenlandse Zaken bestaande bezwaren, waardoor het verkrij gen van de Koninklijke goedkeuring uitgesloten moet worden geacht, het raadsbesluit van 13 Januari 1936, no. 15, in te trekken. De Voorzitter: Wij hebben alles gedaan om hét voorstel er door te krijgen. De heer B o e ij e n g a acht het verstandig niet in beroep te gaan, omdat dat toch niets zal baten. Een andere vraag is of de aangenomen regeling niet geoorloofd is, omdat ze onbillijk zou zijn. Spr. acht het juist billijk; misschien zit dé kwestie in de degressieve heffing der verordening en er is dus een moeilijk, heid, die nu niet is op te lossen. Maar de groep niet-natuurlijke personen, die nu met f 10 belast wordt, betaalt meer dan tal van hoog aangeslagenen, dat acht spr. onbillijk. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op de gemeente-politie. (Bijlage 19; dossierno. V 07). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot verhuring van de gebouwen met open terrein staande en gelegen aan het einde van de Jacht havenstraat, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 880 en tot verhuring van een op genoemd perceel staand houten gebouwtje. (Bijlage 20; dossierno. X 07. 351.32(66)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de huur van de woning Westersingel no. 27. P. VAN DER VEEN. De Voorzitter zegt dat het D. B. meent, dat het moeilijk is met het oog op de financiële toestand der gemeente verhoging van het bedrag te vragen, waarom men zich genoodzaakt zag de schoolvoeding enigszins in te krimpen. Volgens art. 10 van het reglement van orde zal nu dienen uitgemaakt of hier de bijzondere omstandigheden aanwezig zijn, die directe behandeling van het voorstel—Van der Veen nodig maken. De heer Van der Veen: Het D. B. is nu al van plan deze Woensdag en Zaterdag geen schoolvoeding te verstrekken, daar om zijn stellig de dringende factoren aanwezig om sprekers voorstel te behandelen. Als het om praeadvies naar B. en W. wordt verwezen, zal dat 3 a 4 weken duren en zal het voorstel weinig meer kunnen uitwerken. De Vo or z i 11 e r' Tot en met 15 Februari is f 377.29'/2 aan schoolvoeding besteed; wordt op dezelfde wijze doorgegaan, dan zal, rekening houdend met nog enige toename der kinderen, f 125 per week nodig zijn, zodat tot 1 Mei, zijnde nog 11 weken^ in totaal zal worden verbruikt 11 X f 125 plus f377 of f 175o’ Voor den heer Blok is het dringende niet van dien aard, dat hij kan zeggen, dat art. 10 van toepassing is, doch spr. wil daarop niet dieper ingaan, omdat de hoofdzaak is de vraag, of, gezien de gespannen toestand der financiën, het geoorloofd is het bedrag van f 1000 tot f1750 te verhogen. Als we ons tot die vraag bepalen, kunnen we van alle verdere beschouwingen afzien, ook van de interpretatie van art. 10. Is boven het voor- stel-Van der Veen niet te verkiezen enige inkrimping van de schoolvoeding, om het nog een tijdje te kunnen volhöuden met de f 1000? B. en W. menen dat, gezien de financiële toestand, men het krediet niet moet verhogen en de schoolvoeding enigs zins inkrimpen. De heer Zuiderbaan is ook overtuigd', dat men niet met een voorstel moet komen dit bedrag te verhogen. De school voeding was hier sedert jaren niet toegepast, dus nieuw en niemand verwachtte dat er zoveel kinderen zouden deelnemen. Had men dat wel verwacht, dan was men niet tot een opzet der schoolvoeding overgegaan, als welke men nu koos. Het is moeilijk iets in te krimpen. Van B. en W. is echter geen voorstel te verwachten tot verhoging van het krediet, maar spr. heeft er geen enkel bezwaar tegen het voorstel-Van der Veen direct in behandeling te nemen. Er zal nu gestemd worden over de vraag of er dringende De Voorzitter: De huren zijn in het algemeen gedaald en nu kan iemand in omstandigheden verkeren, dat hij zegt: dit huis is mij nu te duur, ik wil het alleen blijven huren als de huur meer in evenredigheid met de huur van andere huizen wordt gebracht. Dit is een der argumenten waarom wij voor stellen het verzoek in te willigen; niet dat we met dit huis zouden blijven zitten; wij erkennen eenvoudig dat in de huidige tijdsomstandigheden de huur te hoog is in vergelijking met de huur van andere huizen. De heer Dokkum: De heer Sijtema kan moeilijk bezwaar hebben tegen het voorstel van B. en W. en de overwegingen daarvan, die zijn immers volkomen zakelijk. De heer Sijtema heeft bezwaar tegen de argumenten van het verzoek. De heer Maseland: Die ook niet overgenomen zijn door B. en W. De heer Sijtema: Maar op die gronden zouden er toch meer verzoeken kunnen inkomen en dan zouden we een zeer wankele basis voor de huurbepaling krijgen. Adressant moet niet de indruk krijgen, dat we voor zijn argumenten zijn gezwicht. Z. h. s. wordt alsnu conform het voorstel van B. en W. be sloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: I. het beschikbaar stellen aan het Plaatselijk crisis comité van een bedrag uit de gemeentekas voor het ver strekken van extra-hulp aan werklozen steunverlening B over 1936; II. het aanvaarden van een bijdrage van het rijk; III. wijziging der gemeente-begroting voor 1936. (Bij lage 22; dossierno. 1.841.) Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Van der Veen wil even zijn teleurstelling uit spreken over het feit, dat het beschikbaar gestelde bedrag dit jaar belangrijk lager is dan het vorig jaar. De berekening is nu gemaakt naar, het aantal werklozen van de eerste 10 maanden, en dat is vermenigvuldigd met 420. Het is aan te nemen, dat de gemiddeld'; steun welke nu verstrekt wordt, niet hooger zal worden dan 5 a 6 gulden, voor hen die er voor in aanmerking komen, m. a. w. een druppel op een gloeiende plaat. Wanneer in het schrijven van het departement dan ook wordt betoogd, dat het moet dienen voor aanschaffing van kleding, dekking en schoeisel, gelooft spr. dat daarvan niet veel terecht zal komen. Wij kunnen er niets aan veranderen, doch spr. wilde dit hier toch even opmerken. De Voorzitter: Inderdaad kunnen wij hieraan niets ver anderen, doch er zal mee gedaan worden wat kan. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van den Heiligen Martinus alhier om toekenning van een ver goeding voor de kosten van utbreiding van de speelplaats bij de R.K. Jongensschool. (Bijlage 23; dossierno. 1.851. 2.06 B). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wéthouders nopens wijziging van de instructie voor den opzichter- keurmeester van het openbaar slachthuis, hulpkeurmeester van de keuringsdienst van vee en vlees. (Bijlage 24; dos sierno. IX 08.3). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. De heer Smeding zegt dat de Smidsbuurtbewoners teleur gesteld zijn over de weigering van B. en W. hun straat te ver plaatsen. De afwijzing geschiedde om financiële redenen. 12 be woners hebben zich daarna bereid verklaard in de vorm van enige huurverhoging een vergoeding te geven en opnieuw een verzoek tot B. en W. gericht, dat is afgewezen. Gemeentewerken raamt de kosten op f 600, dan zou de bleek tegen de huizen komen; de straat is nu bovendien vrij slecht. Spr. zou gaarne willen, dat men die toestand nog eens onder ogen zag. Als men toch wil bestraten kunnen de kosten daarvan van de f600 afge trokken worden en wordt het meerdere dus f 500. De huurders zijn bereid minimum 5 ct. per week bij te dragen in de vorm van huurverhoging. De Voorzitter: Het komt het D. B. voor dat de mensen, die hier jaren gewoond hebben bij de bestaande toestand, na onder de gegeven omstandigheden deze verandering niet zo dringend nodig hebben. De financiële toestand laat niet toe aan zo iets f600 te besteden. De heer B 1 o k: Er kan niet gezegd worden dat de straat nood zakelijk vernieuwd' moet, al wil men liever tegelbestrating. De huren zijn nu hoog genoeg, dus men moet die niet opvoeren; gaat men nu omhoog, zoals de mensen aanbieden, dan zal men toch later weer omlaag willen. Spr. acht het niet dringend nodig deze verandering aan te brengen. De heer Zuiderbaan zegt dat d'e begroting voor Open bare Werken al zo gespannen is, dat men voor dit doel geen f 600 kan vinden. Deze verandering is niet dringend noodzake lijk. Als de financiële toestand wat verandert, kan men nog eens zien. De heer Smeding zegt dat men niet volstaan kan met naar vroeger te verwijzen, we hadden toen ook overal balstenen en dat is ook al veranderd. Hier in de Smidsbuurt is de straat slecht. Als de mensen een kleine vergoeding willen geven, gelooft spr. dat deze voor de bewoners belangrijke verbetering niet om financiële redenen behoeft over te gaan. De heer Tromp vindt in het gezegde van den heer Smeding wel elementen deze zaak nog eens te overwegen. De heer Smeding weet blijkbaar dat 12 bewoners wat meer huur willen betalen, dus komt van het uitgegeven bedrag ook iets terug. Als dan deze woninkjes ook wat prettiger bewoonbaar worden, zou men ook wat meer vastigheid aan de huurders hebben; dat is van belang, zoals we straks bij een ander punt hebben gezien. Gistermiddag is op den rijksstraatweg te Zevenbergsche hoek het 7-jarig dochtertje van J. Deykers spelenderwijze tegen een passee- rende personenauto opgeloopen. Spoedig daarna is het kind aan de daarbij opgeloopen verwondingen overleden. Laffe aanranding. Naar eerst thans bekend wordt is het 16- jarige meisje A. N. uit Wilgenroosstraat te Eindhoven Zondagavond het slachtoffer van een laffe aanranding geworden. Toen zij om half zeven het huis verliet werd zij gegrepen door drie carnavalsvierders, die haar blind-’ doekten, een prop in den mond duwden en naar een auto sleepten. Bij het dorpje Aalst hebben de onverlaten haar in het bosch gebracht en haar met vuist slagen deerlijk toegetakeld. Zij werd daarna nog herhaaldelijk getrapt en geslagen en op andere wijze mishandeld, waarna zij haar be wusteloos achter de kerk lieten liggen. Bewoners vonden het meisje 's avonds laat bloedend en met gehavende kleeren. De politie stelt een onderzoek in, aldus meldt de N.R. Crt. DOOR EEN VLIEGWIEL GEGREPEN. Op de drukkerij „Libertas" te Utrecht is de 22-jarige ongehuwde hulp-drukker F. de W. uit Bilthoven bij' het verrichten van werkzaamheden aan de rotatiepers door het vliegwiel gegrepen en meege sleurd. De man was vrijwel op slag dood. Tot arts werd bevorderd de heer D. Groeneveld, geboren te Sneek. Autobussen. Ged. Staten hebben de aan de Wed. D. Zwaagstra Zonen te Tjerkwerd verleende vergunningen voor een dienst Bolsward— Franeker v.v. en een dienst Parrega Bols ward v.v. samengevoegd, na wijziging en uitbreiding van eerstgenoemde vergunning, tot een vergunning voor een dienst Parrega BolswardFraneker/Sneek v.v., dagelijks, behalve Zondags, met dien verstande, dat de dienst op het gedeelte hoek weg Bolsward Franeker en weg naar Bolsward tot Sneek enkel op Dinsdag, Woensdag en Donderdag mag worden uitgeoefend. Weg Afsluitdijk—HarkeziJL Het maken van een aarden baan voor het weggedeelte AfsluitdijkHarkezijl van den rijksweg GroningenHaarlem is voor de som van f 168.000 opgedragen aan den aan nemer W. J. Boltje te Heerenveen. Bij de gehouden aanbesteding had de firma Van Hattem en Blankevoort te Bever wijk voor hetzelfde bedrag ingeschreven. Bij een te Den Haag gehouden loting was de heer Boltje nu de gelukkige.' De heer ,V a n d'er Veen heeft de volgende schriftelijke uiteenzetting ingediend: A. Ondergetekende wenst gaarne, a.s. Maandag 24 Februari 1936, na afhandeling van de raadsagenda, in de gelegenheid te worden gesteld, de volgende vraag te richten tot Burgemeester en Wethouders: „Ligt het in het voornemen van Burgemeester en Wethouders, nu het blijkt, dat door de grote deelname aan de schoolvoeding, het gevraagde crediet van f 1000.— voor dit doel niet toereikend is om op de tot Zaterdag 22 Februari gevolgde, sobere, wijze van voedselverstrekking door te gaan tot de, in het voorstel van 2 December jl. genoemde, datum: 1 Mei 1936, aan de Raad voor te stellen dit bedrag te verhogen?” B. Indien deze vraag door B. en W. niet bevestigend wordt beantwoord, zal ondergetekende gaarne in de gelegenheid wor den gesteld het volgende voorstel te doen, met verzoek dit direct in behandeling te nemen (Art. 10 (4) Regl. v. Orde). De Raad der gemeente Sneek; BESLUIT: aan Burgemeester en Wethouders een zodanige verhoging van het verleende crediet van f 1000.—ten behoeve van School voeding, toe te staan als nodig mag blijken om met deze voe ding door te gaan tot aan Mei 1936, op dezelfde voet als tot en met Zaterdag 22 Februari het geval was. To e 1 i c h t i n g. Uit de grote deelname, bijna 200 kinderen, is wel gebleken, dat schoolvoeding in een grote behoefte voor ziet, wat niet minder gedemonstreerd wordt door de deelnemen de kinderen zelf. Het bedrag van f 1000.is dan ook, na aftrek van de gemaakte kosten voor aanschaffing van diverse artikelen als borden, lepels, enz., niet toereikend tot 1 Mei a.s. op dezelfde wijze door te gaan, zodat reeds de met de uitvoering van deze nuttige, nodige, werkzaamheden belaste hoofden van de scholen besloten om met ingang van de week aanvangende 24 Februari de voeding te verstrekken op 4 dagen der week, en Woensdag en Zaterdag te laten vervallen. Begrijpelijk, maar zeer te betreu ren is deze maatregel. Van de zeven dagen blijven dan de schoolkinderen drie verstoken van de extra voeding, waaraan toch grote behoefte bestaat. Ondergetekende meent, dat toch minstens op dezelfde voet met schoolvoeding moet worden doorgegaan tot en met einde April, hoewel zonder moeite te verdedigen is, dat, zoals in meerdere plaatsen, het gehele jaar door met dit werk moet worden doorgegaan. Evenwel is het te hopen, dat, in tegenstelling met U935, in welk jaar het werk lozencijfer steeds bij de 600 was en zelfs in de zomermaanden niet noemenswaard daalde en in September al weer boven de 560 steeg, dit jaar door uitvoering van werken iets meer zal dalen, indien tenminste de uitvoering van deze werken niet lang meer op zich laat wachten. Is dit wel het geval, dan zal zeker 1936 geen gunstiger beeld'geven dan 1935 en een reden te meer zijn om met schoolvoeding zo lang mogelijk door te gaan. Aan dacht verdient tevens nog dat einde Maart de brandstoffentoe slag vervalt, hoewel toch nog verwarming nodig is, zodat van de uitkering nog een gedeelte afgenomen moet worden voor brandstof en daarmede het gedeelte voor voeding nog geringer wordt. Reden te over om aanneming van b.g. voorstel aan te bevelen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1