Uitgave KIEZE3RINK Co. No. 44 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Strijdende Zielen Zaterdag 29 Februari 1988 52e Jaargang FEUILLETON Dit No. bestaat uit 3 bladen. Werk! NIEUWSTIJDINGEN. r E/1 EEN WASCHDAG ZONDER MOEITE 33. Controle op de oplaag toegestaan. 177a CTS. P. GROOT PAK NIEUWE SNEEKER COURANT Alle Advertentlën worde» In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting GEVONDEN VOORWERPEN. HZ. tó-ft. Roman van HUGO BETTAUER (Nadruk verboden) Wordt vervolgd. boek, welks inhoud niet voor anderen be- ZELFWERKEND WASCHMIDDEL -7 Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sr.eexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s tl a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemeium, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Zoo’n waschdag is mogelijk, mits U H.Z. gebruikt. Vroeger was het wasschen een vermoeiend getob. Met H. Z. wordt de waschdag een genot en U krijgt de groote wasch schoon zonder zelf te werken „Koopt tandpasta uit eigen land. Dat geeft meer werk in Nederland.'’ „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta. De zuivelbereiding in Friesland. Dezer dagen heeft het licht gezien het be kroonde antwoord op de prijsvraag Land bouwkunde, uitgeschreven door Ged. Staten van. Friesland, ter voldoening aan de bepa lingen omtrent het door wijlen dr. L. A. Bu- ma aan de provincie Friesland vermaakte legaat. Het bekroonde antwoord is „een be schrijving van het verband, dat tusschen landbouw en veeteelt in Friesland en de fa briekmatige zuivelbereiding in haar ver schillende vormen bestaat en van den in vloed, dien de verplaatsing van het zuivel bedrijf van de boerderij naar de fabriek op de ontwikkeling van landbouw en veeteelt in deze provincie heeft uitgeoefend”, van de hand van J. M. Dijkstra, veearts te Kollum. In het eerste deel houdt de schrijver zich uitvoerig bezig met het historisch gegroeide en treedt in beschouwingen omtrent de taak en de waarde van vooraanstaande organi saties in landbouw en zuivel. Achtereenvol gens behandelt hij de particuliere fabriek, 't unantieel verband, het onderwijs aan de landbouwwinterscholen, meikerscursussen, de zuivelbereiding, de zuivelproducten en de zuiveleigenschappen. Van zijn conclusies uit het tweede deel, nl. omtrent den invloed die de verplaatsing van het zuivelbedrijf van de boerderij naar de fabriek op de ontwikkeling van landbouw en veeteelt heeft uitgeoefend, moge het vol gende worden vermeld. Door de grootere Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen II/2 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2527 Febr. 1936: mutsje; bruine ceintuur; rijwielen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2527 Febr. 1936: rozenkrans, A. Monkel, Iepen laan 16; grijs jasje, H. van Wieren, Bosch- straat 29; jpaar kinderhandschoenen, v. d. Velde, Geeuwkade 7; vulpen, A. Smeding, W. Lodewijkstraat 21; moersleutel, F. Tin- ga, Monnikstraat 4; wit hondje, S. Tiche laar, Kloosterdwarsstraat 63. Maandag 9 Maart. Louis Davids met Jan Musch e.a. in de Harmonie. Maandag 9 Maart. 8 uur. Onder de Lin den. Jaarvergadering deelnemers Sneekex Onderlinge Brandwaarborgver. couverts bij scherpe belichting onder een microscoop. Teneinde hem niet te beïn vloeden, had ik hem niet gezegd waar 't scherwijze moest bewerken, dat zijn roman gelezen werd en zijn drama zouj worden op gevoerd! En nu begreep ik ook, waarom niemand van de familieleden of bekenden der vermeende Muller, Moller, Jensen, Pfeiffer en Cohen zich aanmeldde, waar om Hartwig noch bekende noch loochende, waarom hij de première van zijn drama liet samenvallen met het proces, waarom het meisje met de kleine voeten zulke groote schoenen achterliet en waarom alle vijf van middelbare lengte waren. Deze vijf waren immers één en dezelfde persoon en deze eene persoon kon niemand anders zijn dan de verloofde van Hartwig, juf frouw Lotte Frohlich. Von Dengem wischte zich het zweet van het voorhoofd en liet de gemoederen der toehoorders eenigszins tot kalmte komen, aleer hij verder sprak. Het zou misschien m’n plicht zijn ge weest dit alles het O.M. mede te deelen en zoodoende het proces te voorkomen. Daar ik echter m’n plicht niet mechanisch opvat, deed ik dat niet, maar wachtte rustig de ontwikkeling van den eersten dag van het proces af, omdat daardoor de affaire veel sneller tot oplossing zou worden gebracht dan door het opnieuw aanhangig maken van het instellen van 'n onderzoek. En bovendien wilde ik mij nu ook de exacte bewijzen voor hetgeen ik wist, verschaffen. Daarvoor heb ik den avond van gisteren gebruikt. Met recht nam ik aan, dat juffrouw Fröhlich met haar hospita de première van het drama in ’t Kleist-Theater zou bijwonen. Nauwelijks hadden ze de woning verlaten toen ik het huis binnenging en de kamer van de jon ge dame aan een nauwkeurig onderzoek on derwierp. bijzonder dan wel de heer v. Ledden Hulse- bosch, hun op de hielen zitten. Na de pauze gaf spr. demonstraties met ultra-violette stralen, de op het violet in het spectrum volgende stralen met korte golf lengte, welke niet meer door het oog waar neembaar zijn. Zij werken sterk in op een fotografische plaat en hebben het vermogen tal van stoffen te doen fluoresceeren. Spr. gaf hier eenige demonstraties met een kwik- booglamp (kwarts) en toonde daarnaast lichtbeelden van met gefiltreerd ultra-violet licht ontdekte ongerechtigheden, die anders dan hun omgeving op dat licht reageerden, in tal van documenten, waarbij bleek, hoe zeer dergelijke lampen tot de onmisbare outillage van den politie-scheikundige, die met zijn tijd meegaat, behooren. Dr. H. Klein, die presideerde, sprak een hartelijk woord van dank tot spreker, die een aandachtig gehoor had gevonden bij een in flinken getale opgekomen publiek. om ging. Na eenige minuten deelde hij mij mede, dat de beide brieven zonder twijfel op den 2en Juni aan het bijkantoor S. W. 8 waren gepost. Ik werd door een dui zeling overvallen, moest me aan een stoel vasthouden, om niet te tuimelen. Ik ver zocht me zelf te mogen overtuigen en zag Donderdag 5 Maart. Uitvoering Koor- klassen. De HuishoudsdwoL De nieuwe huishoudschool alhier zal op 11 Maart a.s. officieel geopend worden door minister Slotemaker de Bruine. Tot hulp in de huishouding aan deze school is benoemd mej. G. Zandstra te Fra- neker, tot stoker de heer G. Stallinga alhier. Natuurkundig Genootschap Het Nut In een bijeenkomst van de leden van bo vengenoemde vereenigingen sprak gister avond in de Harmonie de heer C. J. van Ledden Hulsebosch, politie-scheikundige te Amsterdam, over „Documentenonderzoek”. Spr. wees er op dat niet alleen vervalschte geschreven stukken, maar ook gedrukte stukken als bv. valsche stadion-entréekaar- ten in de Strafwet onder ’t misdrijf „valsch- heid in geschrifte” worden gerangschikt en dat nog altijd de wet van 1838 van kracht is, waarbij de wetgever gelast dat betwiste documentefi ter griffie moeten blijven ge deponeerd om deskundigen gelegenheid te geven ze te kunnen onderzoeken. Maar al bestaat dan die wet reeds bijna 100 jaar, de wetenschap van het documentenonderzoek is in dien tijd zeer vooruitgegaan en de tegen woordige onderzoeker heeft heel wat meer noodig da|i het simpele brilleglas of de loupe, waarmede de oude onderzoeker zijn werk verrichtte. Grondige kennis van de bo tanie en van de natuur- en scheikunde, van de fotografie en van het hanteeren van de microscoop is tegenwoordig vereischt om ’t papier op samenstelling, formaat, snijkant, souche, kleur en dikte, lijming, poreusheid en gewicht te kunnen onderzoeken, ook de liniëering, de eventueele watermerken en vlekken, de ouderdom, worden nagegaan; ook van het schrijfmateriaal, de lijm van de enveloppen, het lak der zegels, dient men alles grondig te kunnen onderzoeken, waar bij dan nog komt het schriftonderzoek zelve, het moeilijkste van alles, waarvoor de gra- phologie volledig dient beheerscht, welke zoowel antwoord kan geven omtrent vragen betreffende psyche van den schrijver als op de vraag hoe de schrijver zijn schrijfmate riaal hanteerde. Na deze korte inleiding ging spr. over tot het bij lichtbeelden behandelen van speciale gevallen van vervalschingen, anonieme brie ven, enz., waarbij we eenig medelijden kre gen met de overtreders van de wet, die blijk baar zoo weinig kansen van succes hebben als wetenschappelijke criminalisten, en in ’t BIOSCOOPNIEUWS. Zonder eenig voorbehoud mag de film aanbevolen worden welke nu in het Ami- citia Theater gaat n.l. „Episode” met Paula Wessely. Niet ten onrechte wordt deze film met deze kunstenares ge noemd het beste wat de bioscoop kan bieden. Het Vaderland schrijft: Dit is een in alle opzichten, zoo voortref felijke film, dat het zien ervan den toe schouwer een van het begin tot het eind door niets onderbroken genot verschaft. Men weet niet wat men meer moet prij zen: het scenario, het spel of de regie; zij hebben elk voor zich een belangrijk aan deel in de totstandkoming van een werk, dat filmkunst van hoog gehalte mag hee- ten. Paula Wessely speelt met een eenvoud, een warmte en een hartstochtelijke over gave, die vrijwel uniek zijn. Haar gelaats trekken zijn zelfs nauwelijks mooi te noe men, maar welk een bewogenheid kan er uit spreken, hoe zijn zij een spiegel der ziel! En zij heeft haar gelaat niet eens noodig om expressief te zijnmen zie slechts het scènetje, waarin zij een opge stemd is, dan zou men er meer uit kunnen opmaken. 'Nochtans er is iets, dat me opvalt: in alle vijf brieven ligt de punt achter eiken zin niet zoo laag als het eigenlijk zijn moest, maar ongeveer een millimeter te hoog. Maar dat is niet zoo’n groote zeldzaamheid en mag dan ook ze ker geen aanleiding zijn tot verstrekkende conclusies. Aldus de grapholoog. Bij' mij kwamen echter allerlei merkwaardige gedachten op ik vermoedde nieuwe mogelijkheden. De vijf brieven waren gedateerd op den jen Juni, den dag, waarop de annonce in die Generalanzeiger was verschenen. Aan de poststempels had ik vrijwel geen aandacht geschonken, daar zij over het algemeen zeer onduidelijk waren. Nochtans kon ik uit drie brieven opmaken, dat de brieven door het postkantoor S. W. 8 behandeld waren, wat evenwel ten slotte van heel weinig belang is. Onder deze omstandighe den echter, nog geheel onder den indruk van de woorden van de grapholoog, nam ik op mijn kamer een vergrootglas, waar mee ik kon vaststellen, dat alle vijf brie ven in Berlijn S. W. 8 waren gepost. Bij drie brieven kon ik ook den datum 3 VI ontcijferen. Op de andere twee brieven was de datumstempel zoo onduidelijk, dat ik niets met zekerheid 'kon vaststellen. Hoe langer ik echter door mijn vergrootglas op de verbleekte, nauwelijks leesbare tee- kens staarde, hoe sterker ik begon te ge- looven, dat er op de twee brieven niet 3 VI, maar 2 VI stond. Bevend van opwinding haastte ik mij naar den directeur van het postkantoor om daar het stempel te laten onderzoeken. Men heeft daar voor dergelijke doeleinden de beschikking over zeldzaam fijne ver- grootinstrumenten en andere apparaten. De directeur, de heer Wüllner, interesseer de zich voor de zaak en onderzocht de spoedig daarop in het helle licht en bij dertigvoudige vergrooting in het papier van *en zegel duidelijk en onmiskenbaar den door het stempel veroorzaakten in druk welks contouren den 2 VI aantoon den. Het was dus niet meer aan, twijfel onder hevig dat twee van de vijf brieven op den 2en Juni, dus op den dag voor het ver schijnen van de annonce, waren gepost! Von Dengem schreeuwde deze woorden bijna de zaal in, zijn kalmte scheen hem in den steek te hebben gelaten en het pu bliek was niet meer te houden, krijschte, brulde en gesticuleerde. Minuten verliepen alvorens Joachim von Dengem verder kon spreken. Wat beteekende dat, dat twee der verdwenen meisjes in staat waren geweest de annonce te beantwoorden, nog vóór ze verschenen was? Niets meer of minder dan dat zij geheel in overleg met den ver meenden moordenaar handelden, dat zij later wenschten te verdwijnen, dat de brie ven moesten worden gevonden en Hartwig als vermoedelijke moordenaar gearresteerd moest worden! Met één slag, in het onder deel van een seconde, stond me nu alles duidelijk voor den geest: Het ging hier niet om een vijfvoudigen moord, maar om een vijfvoudige comedie, gespeeld met het doel Thomas Hartwig uit de duisternis op te heffen, hem tot het middelpunt van een geweldige sensatie te maken, die logi- practische bedrevenheid en theoretische ken nis der bewerking van den zuivel en voorts het in gebruik riemen van technisch veel hoo- ger staand materiaal, heeft men meer, betere en uniformer producten gekregen. Dit ge voegd bij de betere wijze van afzet der pro ducten en de contróle op productie en afzet, heeft geleid tot betere finantieele resultaten. Dit had tengevolge een verhooging van de gemiddelde hoeveelheid melk en van het vet percentage per koe, voorts een verhooging van de productie van wintermelk. Als nega tieve gevolgen van dezen omkeer geeft de schrijver op: a. achteruitgang van den ge zondheidstoestand van den veestapel, b. da ling van het peil, waarop de melkwinning stond, en c. achteruitgang van de melkbe- handeling. De actie gevoerd door de fabrie ken om meer melk te ontvangen, heeft be vorderd, dat er een behoefte aan meer voed sel voor het melkvee ontstond. Mede daar door is er een streven ontstaan om de vet- weiderij te verminderen, ’t ontginningswerk te bevorderen, bouwland aan té leggen tot grasland, de weidecultuur te bevorderen en meer veevoer te verbouwen. en dictie. De Tijd: Er gaat van Paula Wessely dat ondefi- nieerbaar-charmante uit, dat hangt om het wezen der echte Wiener Madel. Iets lief- guitigs, openhartigheid met ’n tik brutali teit, bij allerlei gelegenheid snel opkomen de melancholieke weemoed en véél lief de. „Die Wessely”, zooals héél Weenen de ik me worden. Steeds weer zag ik die blauwe, goedige jongensoogen van Hart wig op me gericht en het was me, alsof ze vroegen: Jij, dwaas, geloof je nu werkelijk dat iemand als ik in staat zou zijn arm zalige vrouwen, die niemand iets misdaan hebben, te worgen, in het water te gooien, te begraven? Waar blijft je menschenken- nis Zegt die je niet, dat een man als ik, misschien een impuls volgend, een ernstige misdaad zou kunnen begaan, maar zeker niet vijf weloverwogen moorden achter el kaar? Kort voor den aanvang van het proces was jk zoo ver, dat ik den politiedienst wilde verlaten, om als mijn eerlijke over tuiging te kunnen uitspreken, dat ik Hart wig voor onschuldig hield. In deze stem ming begaf ik mij naar de griffie en liet me nogmaals de brieven der vermisten geven, qpi ze letter voor letter te onder zoeken. Er viel mij niets bijzonders op en slechts met groote moeite en geheel tegen m’n overtuiging kon ik er toe komen, ze naar een bekend grapholoog te brengen, die ook steeds door de rechtbank als des kundige wo?dt gedagvaard. Ik persoonlijk hecht aan graphologie niet zooveel waarde als velen mijner ambtgenootenik ben er van overtuigd, dat in tallooze gevallen de aard van het handschrift veel meer door den onderwijzer is beïnvloed dan door het karakter van den schrijver en ik weet ook, dat vele justitioneele fouten uit grapholo- N. Rt. Ct. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gisteravond is te Apeldoorn op een on- bewaakten overweg nabij Beekbergen een vrachtauto, bestuurd door den ruim 30-ja- rigen H. Nieuwenhuis, uit Apeldoorn, door een lokaaltrein van het traject Apeldoom- Dieren gegrepen en ongeveer 170 M. mee gesleurd. De cabine van den vrachtauto kwam voor de locomotief terecht. De laad bak stak aan één kant uit en versplinterde op dien afstand eenige langs de spoorweg staande telegraafpalen. Door ontsporing van de locomotief, kwam de trein tot stilstand. Het deerlijk verminkte lijk van den be stuurder, die de eenige inzittende van den vrachtauto was, vond men onder de derde wagon. De geheele trein bestond uit 6 wagons. Onmiddellijk zijn wegwerkers van de Nederlandsche spoorwegen met het her stellen van den gestoorden treindienst aan den gang gegaan. De machinist verklaarde op het laatste oogenblik den vrachtauto gezien te hebben, ’t Uitzicht bij den spoor wegovergang is overigens goed. Een in de buurt zijnde landbouwer had gezien, dat de bestuurder van den vracht auto op het laatste oogenblik nog getracht had te remmen. Tegen 7 uur was de ge heele spoorbaan weer vrij voor het trein verkeer. Het lijk is per trein naar Apeldoorn overgebracht en vandaar per ziekenauto naar het Algemeen ziekenhuis te Apel doorn vervoerd. Het slachtoffer was on gehuwd. haar noemt en roemt, is op het witte doek de incarnatie van het Wiener Madel. Zij is niet mooi, maar de blik van haar oogen, haar figuur, heel haar levensfrisch wezen stelen uw hart, veroveren het, ook tegen uw wil, „stormenderhand”. Regisseur en auteur is Walther Reisch. Hij heeft Paula Wessely omgeven met een keur van leden van het Hof burgtheater, die op verrassende wijze hun tooneelspe- lersaard hebben afgelegd. In het voorprogramma een lachfilm. Stan Laurel en Oliver Hardy in „Twaalf Ambachten, dertien ongelukken”. Zondag l Maart. 8 uur. Harmonie, Afd. Sneek Centrale Bond van Transportarbei ders. Prop, feestavond. Rede Sormanie, opvoering „Robbedoes” enz. Bal na. Terzijde stond echter naast het uitroep- teeken met potlood geschreven: Misschien ook voor ons een oplossing! Maar nu moet ik mezelf van een straf bare lichtzinnigheid beschuldigen. Het was mijn plicht geweest, het boek in den zak te steken en zoowel den inhoud als het auteurschap der handteekening te onder zoeken. Ik deed dat niet, daar ik meende geen reden te hebben om Lotte Fröhlich mede in de zaak te betrekken en de op merking, welke ik eenvoudig aan Hart wig toeschreef, slechts als een kleinen schakel in m’n bewijsketting beschouwde. Wellicht, dat hij door dit boek op het denkbeeld was gekomen vrouwen van het leven te berooven. Maar van hoe weinig beteekenis zou dit tenslotte tegenover de nuchtere justitie zijn geweest! Von Dengern vervolgde: Het onderzoek tegen Hartwig liep ten einde; het openbaar ministerie verleende rechtsingang; de datum van het proces werd vastgesteld. Ik zelf voelde me in deze periode allerminst op m’n gemak en hoe vaker de officier me verzekerde, dat het bewijsmateriaal tegen Hartwig over stelpend was, des te onstandvastiger voel- wonden monoloog uitspreekt met den rug naar de camera en alle uitdrukkingsver mogen wordt gelegd in houding, gebaar gische conclusies zijn voortgekomen. Ook professor Hennes, de grapholoog, dien ik bezocht, kon me aanvankelijk niet veel wijzer maken. Het is het gemaniereerde, geaffec teerde schrift van vrouwen, die haar uiter ste best doen om ook in haar brieven een goeden indruk te maken, zeide professor Hennes. Betroffen het bladen uit een dag- AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Zaterdag 29 Februari. Foyer Amicitia. Lezingen ir. J. C. van Hoolwerff voor de Kon. Zeilver. Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1