Brugslultlno. GESLOTEN MEUBELHUIS - SNEEK Een heerlijke PINDAS I Colbert Costuum Firma JOHs. TBOMP - Sneek Fa.H.HENSTRA IVOROL EEN GRATIS KOOPDAG OOK VOOR UI Zaterdag 7 Maart 1036. UitgaveKIEZEBRINK Co Eerste Blad No. 46 Officieel Gedeelte. versnapering 3 Populaire prijzen Ollldesl Orgaan Oer Gemeente Sneek. Luchtbescherming. bij TROMP, SNEEK naar maat in eigen electrisch bedrijf eiken dag versch gebrand. Prima kwaliteit en lagen prijs Het Gemeentebestuur van SNEEK maakt bekend dat in verband met de op 12 Maart a.s. te houden lucht- beschermingsoefenlng, op die dag de electriscbe brug, de brug op [het einde van de Oude Koemarkt en die over de Waterpoortsgracht zullen zijn van 15—16S uur en van 20^—22 uur. Sneek, 7 Maart 1936. 52e Jaargang RECLAME KOLOM. NiEUWSliJDINGEN. fli; weg wel be- 37.00 47,00 57,00 U slaagt nergens beier en voordeeliger CHOCOLADE- en FAAS ARTIKELEN in dit blad fheerenkleeding SNEEK W. Burgstraat 9 Engros Opoerlcht 1901 HOOGEND. Door het geweldige succes, dat we verleden jaar hadden, hebben we besloten dit jaar in MAART, APRIL en MEI een GRATIS KOOPDAG te houden: Dus 3 DAGEN. Als de gelukkige Is, wordt alles GRATIS en FRANCO thuis bezorgd. Zou U dat niet welkom zijn 7 Die kans Is er, dus komt U binnen. Als bijzondere aardigheid geven we bij ieder Ameublement een kamer Linoleum gratis. Dus is DE KOOP altijd een GOED KOOP. De datum van de dag ligt nu reeds verzegeld bij de heer Notaris Banning, alhier. Geen bezoek van ons, daar U deze kosten toch zelf moet betalen. De kortste weg duskom tot ons. U moet onze prijzen eens vragen en die ontzettende voorraad eens komen zien I Vakkundige voorlichting. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLE1NZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 kend was. Er werd recht op de; gracht aangereden; op den kant stond een lan taarn, die slechts een flauw licht ver spreidde, evenals een lantaarn aan de overzijde van het water. Juist tusschen deze twee lantaarns door was de straat aan de overzijde, de Korte Veemarktstraat, nog zichtbaar. Zeer waarschijnlijk heeft de chauffeur gemeend tusschen die lantaarns door te moeten rijden. Plotseling immers voor weinig geld Beleefd vragen we uw aan dacht voor onze aanbieding Xb'jnncmcnt: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.00. AdvertentiCn: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting, idvertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT «tukken en levensmiddelen mogen nooit door verbranden, doch moeten steeds door begraven vernietigd worden. In twijfel ge vallen raadplege men de ontsmetten». 8, Personen, die vloeibaar mosterdgas op de huid hebben gekregen, worden be handeld met een mengsel van chloorkalk (bleekpoeder) en magnesia (of talk) in ver- houding i op i. Onverdunde bleekpoeder mosterdgas m, dat ;unnen ontstaan. Met DE STAKING DER LIFTJONGENS IN. NEW YORK. De besprekingen tusschen den buige- meester van New York en, de afgevaardig den van de stakende lift jongens zijn op niets uitgeloopen. Nog steeds vinden da den van geweld plaats tegen de niet bij de vakvereemging aangesloten liftjongens, die stakers, welxe met scheermessen en ha mers gewapend zijn, voor hun zaak trach ten te winnen. In de Park Avenue schijnen tal van hui zen in staat van beleg te zijn. Vergeefs trachten de werkwilligen deze huizen te verlaten. De politie doet al het mogelijke om de stakers, die de huizen belegeren, te rug te dringen. Talrijke brievenbussen in de zakenwijk zijn met water volgespoten. Edward MacGrady, de plaatsvervangende minister van arbeid en stakingsdeskundige der regeering te Washington, is te New York aangekomen om te trachten de sta king van het huispersoneel te regelen. McGrady bevond zich te Akron in Ohio, waar het personeel van de Goodyear rub ber staakt, toen mevr. Perkins, de minister van arbeid, hem naar New York zond, hoe- ;ebouwen zwaar ig. Volgens de waar het liftverkeer gestremd is. 6. Bij besmettii terdgas moeten de ken worden uitgetrokken, liefst buitens- EIEREN IN PLAATS VAN BLIKVLEESCH Den laatsteu tijd doen allerlei geruchten de ronde over maatregelen, ebe genomen zullen worden, wanneer het voor onder steunden besciukbaax gestelde blikvleesch vexormkt is. Thans meent de Maasbode te kunnen meededen, dat den werkloozen dan goed- koope eieren worden verstrekt. Voor dat doel worden er 40 milhnen stuks uit de markt genomen. Door dezen ma^trp^p] zal dan tevens de prijs op de vnje markt war den gesteund. is, dat met dit toestel projectie van films mogelyk wordt op plaatsen, waar dit tot nu toe niet kon. mj onderwijsinrichtingen, cultureele instellingen, enz. kan het toe stel, dat ook voor normaalfilms brandvei- ligueid biedt, goede diensten bewyzen. Vv mineer een op het toestel gelegde uim geheel is geprojecteerd, ligt de nlm on- middellijk voor de volgende voorstelling gereed en wanneer het toestel niet wordt stilgezet, zal de projectie automatisch voortduren. Het zal mogelijk zijn bij „door- loopende” voorstellingen de Contimovie voor de geheele projectie te doen zorgen. De uitvinder, die behalve in Nederland ook in verscheidene andere landen zijn vinding heeft gepatenteerd en die reeds van vele zijden belangstelling voor het toestel mocht ondervinden, heeft het ap paraat zoodanig geconstrueerd, dat er zoo wel gewone als aagprojectie mee mogelijk is. wel de toestand te Akron ernstig is. Een troep van 5000 stakers drong Dins dagnacht Park Avenue binnen, sloeg er de ruiten stuk, drong in de woningen I van rijke menschen door en ranselde niet- stakers af. De politie wist de menigte te verstrooien. Er zijn verscheidene werkwilligen uit Cleveland, Pittsburg, Buffalo en andere groote steden gekomen om zich als ver vangers van de stakers aan te melden. Thans heeft Bambrick, de leider van de liftwerkers, gedreigd te New York een al- gemeene staking te ontketenen. In de verschillende torenhuizen zijn tel kens om de zes verdiepingen telegram bestellers geplaatst, die elkaar de telegram men etappegewijs overgeven. Bambrick, de leider van de staking, heeft op een groote vergadering o.m. uit geroepen: „Indien er morgen nog geen vergelijk is getroffen, dan zullen we het bevel geven de heele stad omver te halen.” De stakers dringen aan op een algemeene staking, geldig voor de heele stad. Zij wil len, indien er van overheidswege kracht gebruikt wordt, daar een kracht tegenover stellen. De bewoners van Park Avenue hebben zich aaneengesloten onder leiding van den advocaat Bellinger tot vorming van een commissie voor de bescherming van de rechten der bewoners. Bellinger bedient in zijn eigen huis de lift. Hij is daarbij gewapend met een jachtgeweer. In verband met de moeilijkheden, ver oorzaakt door de staking onder de lift bedienden te New York kan nog worden meegedeeld, dat in den nacht van Dins dag op Woensdag 75 menschen door de politie zijn gearresteerd. De politie heeft niet minder dan 600 gevallen van geweld pleging geconstateerd. Bij de vechtpartijen m de buurt van Central Park zijn heel wat menschen gewond. Pogingen tot be middeling, gedaan door den onderminister van arbeid, zijn niet geslaagd. Volgens de politie ondervindt men in 1300 toren huizen of andere groote ge‘ de gevolgen van de staking stakers zelf zijn er 4000 gebouwen, het liftverkeer gestremd is. Een tweede poging van burgemeester Laguardia om een einde te maken aan de staking van liftjongens is mislukt. In be sprekingen, die niet minder dan zeven uur duurden, konden partijen niet tot overeen stemming geraken. De staking duurt dan ook voort. TONNEMA’S Rocco’s 2 ons voor 1 kwartje. Lekker! Bode’s Urker Kransen per busje 1 kwartje Ovaaltjes van Melle, lekkere cakes 3 voor 1 dubbeltje. Van Melle’s Cakes in caisses, 5 voor 1 dubbeltje, Verkade’s Gember- en Mintakeps 2 ons voor 1 kwartje. Kwatta’s Vedergewicht chocolade mooi gesorteerd, 2 ons v. 1 kwartje. VERKADE’S TOFFEE in verschillende smaken, 1 Kwartje per HALF POmD Gebaksorteering van Melle, zeld zaam lekker, 1 kwartje p, half pond Tonnema’s King Pepermunt, 18 cent per ons. 10 cent per ons, Kwatta’s schitterende PtTascheltjes, 2 ons voor 1 kwartje. De Heer's Monte Carlo Bonbons, 2 ons voor 1 kwartje. Tonnema’s Italiano 16 ct. p. ons. Verkade’s heerlijke 5 cents reepen. Lekker en goedkoop koekje Bakkertjes van Melle per h pond 17X cent. engst van de j.l. Dinsdag npjesdag ten bate van de T.B.C. door de Chr. Nat. zag de hoofdagent den wagen in de gracht verdwijnen, die ter plaatse zeer diep is en een hoogen wal heeft. De hoofdagent alarmeerde terstond die op het bureau aanwezige agenten, die met behulp vaif toegesnelde burgers bovenmen- schelijke pogingen in het werk hebben ge steld de slachtoffers van dit ongeluk te redden. De auto was met den motor naar bene den diep in den bodem van de gracht weggezakt, zoodat de inzittenden met ge weld voorover moeten zijn geslagen. Daar de portierraampjes open stonden, liep de wagen onmiddellijk vol, zoodat de inzitten den door het koude water werden be vangen en waarschijnlijk geen moeite heb ben kunnen doen, om zich te redden. Eenige der toegesnelden begaven zich te water en spoedig was ook de heer Hoppe met zijn kraan wagen aanwezig; de verongelukte auto werd door die kraan gegrepen en iets opgeheschen zoodat men bij de portieren kon komen en deze ope nen, al ging uiteraard met een en ander nog ongeveer een kwartier heen. Toen kon men echter de slachtoffers bereiken en werden deze via een praam op de wal gebracht. Twee mannen werden het politiebureau binnen gedragen, de anderen in de wo ning van den heer B. Kok aan den Water poortsgracht. Met een drietal zuurstoftoe- stellen hebben zes dokters getracht de levensgeesten weder op te wekken. Helaas bleken allen reeds overleden te zijn. De commissaris van politie stelde on middellijk de politie te Leeuwarden met het ongeluk in kennis, die de familieleden van de slachtoffers waarschuwde. Deze kwamen zoo spoedig mogelijk per taxi naar Sneek, waar de stoffelijke resten her kend werden. Het echtpaar Hempenius had twee kinderen. Ook de andere slacht offers waren gehuwd, en laten kinderen na. De stoffelijke resten werden naar het lijkenhuisje van het St. Antoniuszieken- huis vervoerd; die van Hempenius en zijn echtgenoote werden later vervoerd naar Stiens, die van de anderen naar Leeu warden. Wij vernamen nog, dat zich bij het ge zelschap een zesde persoon had bevonden, iemand uit Joure. Deze zou aanvankelijk medegaan naar Leeuwarden, maar is op het laatste oogenblik per taxi naar Joure vertrokken, zoodat hij hierdoor aan den dood is ontsnapt. De auto is niet noemenswaard bescha digd. Alleen is ze bedekt met een dikke laag vifti en is de bekleeding' bij het uit halen der ongelukkigen iets beschadigd. De wagen is door de politie in beslag genomen en in een garage opgeborgen. De opbrei gehouden Bloemi bestrijding der T.B.C. "door de Chr. Nat. Werkmansbond bedroeg f 198.60. BURGEMEESTER GEVANGEN IN ZIJN EIGEN RAADHUIS. De nieuwe burgemeester van Doom, de heer J. H. E. baron van Nagell is Dins dag in een plechtige raadszitting geïnstal leerd, waarbij de komische noot niet ont brak. IV. Als nu, ondanks alle voorzorgen, iemand toch met het gas in aanraking komt, wat dan te doen De behandeling der gaszieken behoort te geschieden door een arts. Maar vaak is deze niet ter plaatse, terwijl andere hulp ontbreekt. Dan moeten wij ons zelf kunnen helpen. Want het is merkwaardig, noe groot het verschil in verloop eener door gas veroorzaakte ziekte is, wanneer men cnrect, dan wei pas na eenige tijd, den pa tiënt hulp verleent. De volgende maatregelen dienen te wor den genomen: 1. De gaszieken worden zoo spoedig mogelijk buiten de met gas besmette at- mosteer gebracht. Dat beteekent dus brengen in de gasdichte schuilplaats of liever, als dat mugenjk is, na atxoop van de aanval in de fnssche buitenlucht. 2. Zoolang de zieke in met gas be zwangerde lucht moet blijven, moet hij een gasmasker dragen. De helper beschik- ke dus over een reserve-gasmasker, of bin- de voor neus en mond een doek gedrenkt in neutraliseerende vloeistof (soda-oplos- sing) of schoon water. 3. Gaszieken worden zoo spoedig mo gelijk naar de geneeskundige hu.ppost ver voerd. Als verstikkend gas is gebruikt, moet dit vervoer steeds liggend geschie den, omdat deze patiënten, ook als zij nog Schijnbaar geheel gezond zijn, veel erger ziekteverschijnselen krijgen, wanneer zij zich ook nog vermoeien. a>ij twijfel neme men steeds het ergste geval aan: wij zagen im mers dat vaak vrij onschuldige gassen ter bedekking van gevaarlijke bij een bombar dement worden gebruikt. 4. Knellende kleedingstukken worden losgemaakt; bij liggend vervoer warm toe dekken. Patiënten, die met verstikkend gas in aanraking zijn gekomen klagen vaak over dorst. Zij moeten dan steeds warme dranken gebruiken en niet meer dan noo dig is om het dorstgevoel te doen ver dwijnen. 5. Bewusteloozen (koolmonoxyde-ver- giftiging) neme men een eventueel aan wezig kunstgebit uit de mond. nu 1-met vioeibaar mos- 1 besmette kleedingstuk- huis. Ontsmetting dient zeer voorzichtig te geschieden door deskundigen; bij ern stige besmetting deze voorwerpen t/j M. diep begraven; in de kuil na afloop een inke laag chloorkalk werpen. 7. Levensmiddelen bleven in verpakte toestand eenige tijd tegen gasvormig mos terdgas beschermd. Dranken daarentegen nemen 't gas onmiddellijk op en moeten wor den weggeworpen. Tegen spatten vloeibaar mosterdgas zyn verpakte levensmiddelen niet bestand, ook met als zij met ceilo- phaan ontwikkeld zijn. Besmette kleeding- VIJF PERSONEN BIJ EEN AUTO-ONGELUK OMGEKOMEN. Dinsdagavond te ongeveer elf uur is alhier een ontzettend auto-ongeluk ge beurd, dat aan vijf personen: de 31-jarige Y. Hempenius, caféhouder, zijn echtgenoo te L. Hempenius geboren Bouma, onge veer 33 jaar, J. de Vries, steenhouwer, 30 jaar, H. Oosterhof, 33 jaar, koopman, H. Jansen, 29 jaar, handelaar in radio- artikelen, allen wonende te Leeuwarden, het leven heeft gekost. De radio-handelaar Jansen moest een toestel in Sneek plaatsen, van welke gele genheid de andere leden van het gezel schap gebruik maakten om ook eens naar Sneek te gaan. Na verschillende café's te hebben bezocht, zouden zij om ongeveer 11 uur weer van het Martiniplein af ver trekken, waar hun auto geparkeerd stond tegen de muur van het kantoor van de A.B.T.B. Een hoofdagent van politie, die op de stoep van het politiebureau stond, zag den wagen vertrekken, een 4-persoons auto no, B 18815, die ten name stond van J. G. Algra te Huizum. Een vry dikke mist bemoeilijkte het uitzicht, doch de hoofdagent vermoedde, dat de bestuurder met De kleine raadzaal, vertelt de Tel.,, was overvuld van autoriteiten en belangstel - lenden, toen na het voorlezen der offïcieele bescheiden de voorzitter, loco-burgemees- ter jhr. mr. H. A. van Asch van Wijck, verzocht den burgemeester binnen te lei den. Dit bleek echter niet mogelijk. De heer van Nagell had zich namelijk zoolang in een kamer teruggetrokken, waarvan op dat oogenblik de deur niet meer open wil de. Gelukkig bevond zich onder de aanwe zigen de commandant van de befaamde Doomsche vrijwillige brandweer en met zijn hulp wist men na eenigen tijd de on willige deur te forceeren. Toen kon eindelijk de loco-burgemees- ter den heer Van Nagell welkom heeten en den wensch uitspreken, dat de nieuwe burgervader de hoognoodige samenwer king in raad en gemeente zou weten tot stand te brengen. EEN. NEDERLANDSCHE VINDING OP FILMGEBIED,. Onder auspiciën van de Filmassociatie „Visie” heeft te Amsterdam een demon stratie plaats gehad met de continu-pro- jector „Contimovie”, een projectie-appa- raat, dat het mogelijk maakt films te ver- toonen zonder eenige bediening van het toestel. Reeds vele jaren is in tal van landen getracht een toestel te construeeren om automatisch en continu films te vertoonen zonder dat daarvoor bediening noodig is. Tal van pogingen op dit gebied zijn ge daan, doch practische resultaten konden tot dusver niet worden bereikt. Thans is een nederlander, de heer H. van der Schalie, uit ’s Gravenhage er m geslaagd een dusdanig toestel te .constru eeren. De uitvinding berust niet geheel opi me chanische principes, doch grootendeels op die van de zwaartekracht van de film, die de fricties van het apparaat in beweging brengt. Dit heeft tot gevolg, dat de film in den projector niet aan spanning onderhe vig is, waardoor een regelmatige projectie wordt verzekerd en het breken der film als gevolg van de spanningen in het toestel is uitgesloten. Wanneer door andere oorza ken een film breekt, schakelt het toestel zich zelf uit en houdt de projectie on middellijk op. De „Contimovie” zooals de uitvinder zijn toestel heeft genoemd kan worden ingericht voor de projectie zoowel van normaalfilm als van alle breedten smal film, al dan niet met geluid. Ook kan het toestel zoowel korte als lange films verwerken. Het groote belang van deze uitvinding raadplege men de ontsmetten. op de huid hebben gekregen, worden (bleekpoeder) en magnesia (of talk) in ver werkt zoo heftig en onder zoo groote warmteontwikkeling op 1-j— brandwonden zouden een doek, voorzien van dit mengsel wordt de huid afgedept (niet wrijven). Reeds gevormde blaren mogen nooit worden opengemaakt. 9. In geval van mosterdgasbesmetting, na deze behandeling de patiënt zoo snel mogelijk naar de ontsmettingsplaats bren gen, óf, indien mogelijk, een warm bad doen nemen met gebruik van veel groene zeep. De gedragen kleeren flink luchten. 10. Is de patiënt slechts met mosterd gasdampen in aanraking geweest, dan spoele men mond en keel, alsmede de o ogen, met een 2 pet. dubbel-koolzure- soda oplossing (het .bekende zuiverings zout) óf met een oplossing van 1 op 4000 water met kaliumpermanganaat (door som migen gebruikt als mondspoeling, donker paars van kleur, bij iedere drogist te krijgen). 11Traanverwekkende gassen nooit verwijderen door uitwrijven; men spoele de oogen met boorwater,. 2 pet. dubbelkool- zure soda of zuiver (gekookt en afgekoeld) water. 12. Idem bij niezen-verwekkende gas sen; opsnuiven van de zwakke chloorgeur aan bleekpoeder geeft verlichting van de bijkomende hoofdpijnen. 13. Brandwonden door brandbommen veroorzaakt worden als gewone brandwon den behandeld: omslagen met lijnolie en kalkwater, of met boorzuur, of met een oplossing van 10 gram pikrinezuur inl 80 gram alcohol op 1 liter water, of door on derdompelen in water. Blaren nimmer openmaken. Ik hoop hiermede te hebben laten zien, dat wij geenszins zoo hulpeloos staan te genover het gasgevaar uit de lucht, als sommigen willen doen voorkomen. Dat neemt niet weg, dat het gevaar groot is en blijft, vooral voor ouden van dagen en kinderen. Een ieder overlegge voor zich zelf, hoever hij in tijden van spanning met zijn voorzorgsmaatregelen wenscht te gaan. Gelukkig is er nu nog geen reden, onmiddellijk tot inrichten van schuilplaat sen, enz. over te gaan. Speciaal wensch ik te waarschuwen tegen het nu reeds koopen der benoodigde chemicaliën. Deze zijn nl. snel aan bederf onderhevig en verliezen hun werkzaamheid bij niet-doehnatige be handeling in een jaar. Moge het nooit noodig zijn, dat wij de hierboven bespro ken maatregelen werkelijk zullen moeten treffen! DOOS 20 CT.-TUBE 40 ew 6O~CT7 NIEUWE STOKER COURANT annex SHEERER OOURAHT m WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1