Officieel Orgaan der Gemeente Sneek HZ Woensdag 11 Maart 1930 Wave KIEZEBRINK Co. ïo. 47 Eerste Blad S2e Jaargang annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Dit No. bestaat uit 2 bladen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke hortin fl Alle AdvertentlBn worden in belde bladen opgenomen NIEUWSTIJDINGEN. Navordering van f375.000. Ensemble Louis Davids. succes, dat zij ten ZELFWERKEND WASCHMIDDEL Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum DE ZUIDSLAVISCHE MUNTEN- FABRIEK WERKTE VOOR EIGEN REKENING. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclitum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Zondag 15 Maart. Harmonie. Populaire avond Supportersver. Smeek. Na afloop bal. Maandag 16 Maart. 8 uur. Ornder de Linden. Jaarverg. afd. Sneek Centr. Gen. voor Kinderherstellings- en Vakantiekolo nies. AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Woensdag 11 Maart. 8.15 uur. Hotel Hanenburg. Openbare lezing predikant A. Schmutzler. razende rit, welke zij te paard met den gouverneur aanbond, was een ware oogen- lust. Willy Birgel liet zich weer zien als een zeer sterk karakterspeler Het vaste lasten-ontwerp. Verschenen is de memorie van antwoord in zake het vaste lasten-ontwerp. Daarin wordt melding gemaakt van verscheidene wijzigingen in het wetsontwerp. Zoo is het stelsel van de huurverlagingen geïndividualiseerd, waarbij zal gelden de norm van 80 pct., met de huur van 1 Jan. 1931 als uitgangspunt, en een huurprijs zal worden vastgesteld, beneden welken de wet van toepassing zal zijn. Niet toepasselijk zal zij zijn op nieuwe woningen. Ook zal een individueel stelsel van erf- jachts-canonverlaging worden ingevoerd, doch slechts in de gevallen, waarin de erf pachter zijnerzijds zich een verlaging van Maandag 16 Maart. Café Leeuwen, 8 uur. Jaarverg. Ver. voor Ziekenhuisver zekering. Zware brand. Een zware brand heeft gewoed in een der drie groote landbouwschuren van de boerenhofstede van C. en R. van Ackeren te Heikant, een buurtschap in de gemeente St. Jansteen (Zeeuwsch Vlaanderen). De landbouwschuur is geheel afgebrand, 20 stuks rundvee en twee jonge paarden kwamen in de vlammen om. Ook werden naar schatting meer dan 100.000 kg. vlas een prooi der vlammen. Twaalf paarden konden worden gered. De brandweer, die kort na het uitbreken van den brand gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse en kon uitbreiding van den brand voorkomen. Men vermoedt, dat er kwaadwilligheid in het spel is. „Men mag verwachten, dat deze Ufa-film de noodige keeren geprolongeerd zal moeten worden, een succes, dat zij ten volle verdient „Het Vaderland”„Dit emotioneel gegeven is bijzonder knap en boeiend door Paul Martin in beeld gebracht „en Fritsch zoowel als Harvey heb ben niet teleurgesteld. Integendeel „Harvey wist prachtig het frêle we zentje van de danseres uit te beelden. De Gisteravond trad Louis Davids met zijn ensemble op in de Harmonie. „Louis Davids’ lachavonden” staat op ’t programma, maar we moeten bekennen, dat al is aan de lach in dit programma een groot deel gewijd, we toch wel het meest genoten hebben van de voordrachtkunst van Dora Gerson, een kunst welke slechts een enkele maal het amusante raakte en zich vooral uitte in een prachtige weergave van een aantal vrij wrange levensliedjes als „Wiegenlied für Erwachsene”, Das Lied vom verlassenen Madchen”, het „Zeitchanson”: „Die Weit is weit geworden” enz. Hier openbaarde zich een talent waarmee wij al te zelden kennis maken, welk een prachtig suggestieve voor dracht en gebaren en wat een dramatische felheid soms! Van luchtiger genre maar even meesterlijk was ’t „Schiffsjungenlied”. Hoe zou de man die het internationale cabaret voor het eerst in Nederland bracht, Pisuisse, Davids om deze medewerkster benijd heb ben. Ook gisteren hebben we weer een paar maal van de zijde van het ensemble een pro test gehoord tegen de pogingen van publiek en pers om kunstenaars in bepaalde hokjes in te deelen, die bij de kleinkunst, die bij de groote kunst enz. Maar mogen wij dan op merken, dat wat het publiek doet toch niets anders is dan registreeren wat het daar op het podium waarneemt, waar de kunstenaar zich zelf immers indeelt naar zijn talent! Men denke maar eens aan wat Dora Gerson RIJKSWEG No. 43. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbe steed in werkverruiming het maken van twee bruggen van gewapend beton in de Dinsdag 31 Maart en Woensdag 1 April. Jacobijnerkerk te L’warden, 8 uur. Toon- kunstkoor „Concordia”. Matthaus passion. waarmede het programma besloot, een nie mendalletje, waarin het geheele ensemble optrad, en waarin al te duidelijk bleek dat een voordrachtkunstenares toch niet altijd een actrice is. Ook het omgekeerde is na tuurlijk niet immer het geval, maar het man nelijk gedeelte van het Musschenpaar dat in dit ensemble, men vergeve ons de orni thologische ketterij, wel als vreemde eenden in de bijt fungeerde is nu eenmaal van alle markten thuis. Jan Musch gaf monolo gen en liedjes, hij begon met Thüringer sage, een parodie op de romantiek, die, hoe kan het ook anders bij Musch, die op dit terrein zijn sporen heeft verdiend, natuurlijk knap was, al vonden we „Happy End” nog veel beter; in de Vlaamsche monoloog „C est la vie” was het echter al bijna too- neel wat Musch gaf en in „De beul” en „Re petitie” was het natuurlijk heelemaa! too- neel, daar zien wij Musch toch het liefst, omdat hij een acteur is bij uitnemendheid en een cabaretartist met meer bescheiden ta lent. Mary Smithuysen toonde zich de gerouti neerde actrice in de eenactertjes en gaf dansend een monoloog, een in ieder ge val knappe vondst voor een kort nummertje. Anton Gerlach en Wim Sonneveld assis teerden in de eenacters, waarin ook verdien stelijk meewerkte Louis Davids zelf. En zoo belanden wij dan bij de ziel van dit en semble, bij dezen onvolprezen geestigen conferencier, wiens liedjes het ook nu weer 200 deden, liedjes vol Jordaanhumor, waar van de „Erfenis van linke Toon” een pri meur - ’n voortreffelijk staal was, maar ook van wat fijner inslag als bv. zijn „Luchtkas- teelen”. Natuurlijk moest ook „De Kip” op dringend verzoek uit de zwak bezette zaal, waar de lotgevallen van deze kip- haan echter duchtig werden meegezongen het ontgelden. Het was een zeer mooie en amusante avond, en zonder de andere leden van het ensemble te kort te doen, meenen we het mooie er van voor een groot deel te mogen boeken in het credit van Dora Gerson, en het leeuwendeel van het amusante in dat van Louis Davids zelf. Wij zouden dit ensemble gaarne ’n tot weerziens toeroepen, maar zien we het weer nu het publiek zoo in ge breke blijft belangstelling te toonen voor ’t beste wat Nederland thans aan cabaret- kunst biedt? ZAKENNIEUWS. De heer Will. H. Tromp, gedipl. as- sistent-apotheker en dus vakkundig, heeft Zaterdag aan de Peperstraat 5 zijn nieuwe drogisterij „De Papaver” geopend. huur heeft moeten laten welgevallen. Verder is een percentage van 5'/2 pet. toegestaan voor tweede en verdere hypo theken en is het vaste lastenontwerp ook toepasselijk verklaard op vorderingen, ge dekt door hypotheken op landelijke eigen dommen. Op nieuwe leeningen zal de wet niet van toepassing zijn. Instelling van een rijkstoezicht op de hypotheekbanken wordt overwogen. De verplichting tot aflossing van obligaties moet gelijken tred houden met de verplichte periodieke aflossingen van de zijde van hypothecaire debiteuren. Aan de gemeenten zal, in verband met het belang der verlaging van de vhste lasten op onroerende goederen, worden toegestaan 10 opcenten op de gemeentefondsbelasting méér te heffen. Tegen een Inlandsch sigarettenbedrijf te Batavia is, naar de Java Bode verneemt, eenigen tijd geleden door den belasting dienst een navordering tot een bedrag van f 375.000, wegens onjuiste belastingopgave, ingesteld. De vordering is door bedoeld bedrijf reeds voldaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 111/2 en 12^2 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden ge deponeerd op 710 Maart: Huissleutel Vulpen Deel van bankbiljet Huis sleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 710 Maart: Beurs met inhoud, D. Abma, ie Woudstraat 39; Houten vat, D. de Jong, 2e Badhuisbuurt 1Paar grijze kinder- handschoenen, H. de Vries, Oude Koe markt 17; Rijwiel, R. Westra, Joh. W. Frisos t raat 22; Kindertaschje, P. Hof meester, ie Woudstraat 11; Kinderwantje, J. Ozinga, 4e Frittetnahovens.tr. 6; Kope ren gewicht, Schriemer, 3e Woudstr. 29. Donderdag 19 Maart. Russische Ge luidsfilm „Gelukkige Jeugd”. De eerste ooievaars. Naar uit Heusden aan de ’s Hert Ct. wordt gemeld, zijn daar op de oude nest- plaats de eerste ooievaars aangekomen, het geen ruim drie weken vroeger is dan ver leden jaar. gemeente Wonseradeel in den Rijksweg HarkezijlAfsluitdijk. Laagste inschrijver was de fa. J. Haitsma te Harlingen voor f28.844. F. D1. EEN BEETJE H Z GEEFT VEEL SCHOON GOED De grootste wasch krijgt U door de speciale I werking, die het sop van H. Z. zelfwerkend I waschmiddel bezit, in een oogwenk helder. Het vuil vliegt er uit Probeer het eens. Uit Belgrado wordt aan de N. R. Crt. bericht De Zuidslavische politie heeft een, zwen- delaffaire ontdekt, waardoor de staat scha de van eenige honderdduizenden dinar moet hebben geleden. De toedracht van de zaak is ongeveer als volgt: De A. G. Kownica heeft van den staat het monopo lie verkregen tot het slaan van alle mun ten. Kort geleden nu kreeg de firma op dracht tot het slaan van stukken van 50 dinar. Bij aflevering van de munten wer den eenige cHché’s achtergehouden, waar op de Kownica voor eigenrekening begon te fabriceeren en wel volgens het officieele recept, d.w.z. met de voorgeschreven le- geering. Daar de productiekosten per stuk slechts 12 dinar bedragen, maakte de firma per stuk een muntwinst van 38 dinar. Hoeveel stukken er geslagen zijn, staat op het oogenblik nog niet vast. De voorzitter, directeuren en eenige hooge ambtenaren van de bekende particuliere bank Boskovic, aan welke de Kownica A. G. toebehoort, zijn in hechtenis geno men en een groot aantal aandeelhouders zijn op het politie-bureau ontboden. Men verwacht nog meer arrestaties. EEN MODE-KONING GESTORVEN. Te Parijs is de mode-koning Jean Pa tou gestorven. Patou beroemde er zich op de vrouw aan goede sport-kleeding te hebben geholpen en in het algemeen de vrouwenkleeding te hebben aangepast aan de grootere vrijheid, die er na den oorlog op welhaast elk gebied is ingetreden. Pa tou is ook de uitvinder geweest van de „parfum-bar”, waar men zich een parfum- cocktail naar den smaak van het eigen reuk-orgaan kon laten mengen. Tevens had hij in zijn zaak een afdeeling jngericht. waar mannen onder het drinken van een kopj thee of een borrel op hun vrouw konden wachten wanneer deze bij Patou aan het passen was. De mannequins van het huis Patou waren heel mooie, meestal Engelsche of Amerikaansche meisjes. Dat Patou ook zelf gaarne goed ge kleed ging, is gebleken toen hij eens een reis naar Amenka ondernam en een per soonlijke garderobe van honderd pakken bij zich had! Wat niet wegneemt dat Pa tou den wereldoorlog dapper heeft mee gemaakt. BIOSCOOPNIEUWS. Van Vrijdag af krijgen we in het Ami- citia Theater „Zwarte Rozen”, de su- perfilm met Lilian Harvey en Willy Fritsch, welke in de groote steden al stampvolle bioscoopzalen trekt. Hieronder enkele persuittreksels. „De Maasbode”: „want ze (Lilian. Harvey) is hier weer in haar element en ’t middelpunt van een, ondanks het op standige scenario vriendelijke romantiek, waarvoor ze geknipt is. En zonder twijfel is de regisseur Patri Martin er in geslaagd, een vlotte en dikwijls mooie film, te ma ken „Het is werkelijk een volledige re habilitatie „Willy Fritsch, haar oude part ner, doet zich van zijn beste zijde ken nen „De Avondpost”„Een vrijwel uit verkochte zaal heeft volop genoten van het samen heroptreden van het populaire] twee tal opdat het reservefonds ook rentegevend kan presteerde als voordrachtkunstenares en wat worden gemaakt, door het verstrekken van zij in „Repetitie” liet zien, het eenactertje gelden onder eerste hypothecair verband van huizen. De heer B. Groeneveld wilde hieraan nog toevoegen de clausule dat alleen hypotheek verstrekt wordt op panden, verzekerd bij de Sneeker Onderlinge. Deze clausule ging den voorzitter echter te ver, maar hij is bereid zooveel mogelijk als regel aan te nemen dat de panden bij de Sneeker Onderlinge ver zekerd moeten zijn, of tz.t. worden. Na eenige besprekingen werd het be stuursvoorstel met algemeene stemmen aan genomen. Rondvraag. De heer A. Veen informeerde naar de mo gelijkheid van verlaging der herverzekering en zelf iets meer risico te nemen wat z.i. in verband met de gunstige finantieele positie der vereeniging heel wel mogelijk is. De Voorzitter antwoordde dat de herver zekering voor eenige jaren gesloten is. hei bestuur voelt echter veel voor het denkbeeld van den heer Veen en zal daarmede, als ’t Contract afloopt, rekening houden. De heer Veen pleit verder voor meerdere' verlaging van de groote panden, daar te hooge verzekering bij brand voordeel op zou kunnen leveren. De Voorzitter zegt dat over dit onder werp reeds meerdere malen is gesproken, maar z.i. is het een voordeel van de Sneeker Onderlinge dat bij totale vernietiging door brand het volle bedrag op de polis vermeld wordt uitbetaald zonder verplichting tot herbouw. Volgens den heer Knegt, die eeni ge jaren geleden hierover voor de Vereeni ging heeft gesproken, moet die gunstige bepaling behouden blijven. Het Bestuur voelt echter wel iets voor een herbouw-clausule, en als het wist, dat de vergadering er mee accoord kon gaan, was er al lang een voorstel tot het opnemen van een herbouw-clausule van het bestuur gekomen. Dat zou veel werk en onaange naamheden voorkomen. l^it de discussies bleek echter duidelijk dat de vergadering prijs stelde op behoud van de tegenwoordige bepalingen die te vens van groot propagandistisch belang ge acht worden voor de Vereeniging. De ver gadering ging derhalve niet met het denk beeld van den heer Veen accoord. Meer leverde de rondvraag niet op, zoo- dat de goed bezochte vergadering hierna werd gesloten. Sneeker onderlinge Brandwaarborgvereeniging. Bovengenoemde vereeniging hield Maan dagavond onder presidium van den heer R. Nieveen haar Jaarvergadering op de bo venzaal van café „Onder de Linden”. In z’n openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat de vereeniging in het afge- loopen jaar gelukkig gewerkt heeft, daar er geen groote branden hebben plaats ge had, en de schadevergoedingen alleen kleine branden betroffen. Vervolgens bracht spreker dank aan den vertrokken Commissaris, den heer J. B. Feenstra, voor het vele werk dat hij voor de vereeniging heeft gepresteerd. Nadat de notulen waren goedgekeurd, bracht de Directeur-Boekhouder, de heer Joh. Schijfsma het verslag van het bestuur uit over 1935, welk jaar volgens het verslag zeer gunstig genoemd kan worden. Aan premiën werd ontvangen f 9242.79, aan herverzekering werd betaald f5233.42; saldo f4009.37. Aan poliskosten, provisie en hyp. verkl. werd ontvangen f215.47, totaal f 4224.84. Aan schaden werd betaald f 949.80, terug van de herverzekering f 666.41, blijft voor rekening van de Onderlinge f283.39; de algemeene onkosten bedroegen f 2340.15, to taal der uitgaven f 2623.54. Voordeelig saldo f 1601.30, rente van de beleggingen f5854.61, saldo winst f7455.91. Wanneer deze geheel bij het reservekapi- taal wordt gevoegd, dat f 114378.04 be draagt, stijgt dit op L Januari 1936 tot f 121833.95. Het koersverlies op effecten geleden werd van de koersreserve afgeboekt, zoodat deze koersreserve bedraagt f5025.61. Het ge heele bezit van de Onderlinge bedraagt dus f 126859.56. In vergelijking met het verzekerd kapitaal, dat op 1 Jan. 1936 bedroeg f 12.680.507.— in doorloopende posten en f 155.070.in tijdelijke verzekeringen, is dit een zeer groot reserve-kapitaal. De vrees die wel eens wordt geuit tegenover een Onderlinge, dat men voor een omslag kan komen te staan, is dan ook volgens het verslag tegenover de Sneeker Onderlinge hoe langer hoe meer ongegrond. De Sneeker Onderlinge staat sterker dan ooit, daar naast een zoo groote eigen reserve ook nog een zeer ruime her- verzekeing op alle posten is afgesloten, waardoor de Onderlinge bij elke schade maar telkens voor een klein gedeelte risico draagt. De beleggingen van het reserve-kapitaal bestaan uit eerste hypotheken op landerijen met voldoende overwaarde f71.250.en effecten f54.105.De hypotheken zijn alle volwaardig, de rentebetalingen kwamen stipt op tijd binnen. Door de nog steeds doorgaande prijs dalingen, kwamen ook dit jaar nog weer be langrijke verlagingen voor op diverse pos ten, welke echter weer bijna geheel door de vele nieuwe posten, die ook dit jaar weer ingeschreven, werden, konden worden op gevangen. Na 1 Jan. vertoont het verloop ook al weer een stijgende lijn. Verslag ContrÖle-Commissie. De contróle-commissie, bestaande uit de heeren A. Douma, G. Vrolijk en L. Witte- veen, rapporteerde bij monde van eerstge noemde, die o.a. mededeelde dat de koers verliezen op effecten f3811.78 hebben be dragen, welk verlies over 1936 weer inge haald kan worden. De Commissie stelt voor de balans en de verlies- en winstrekening goed te keuren en den Directeur-Boekhou der décharge te verleenen, waartoe met aller instemming wordt besloten. Verkiezingen. De periodiek aftredende commissaris, de heer N. J. de Vries werd met groote meer derheid van stemmen herkozen. Ter vervulling van de vacature-J. B. Feen stra, droeg het bestuur het volgende vijftal voor, de h.h.: 1. J. Keuning, 2. L. Broersma, 3. E. King- ma, 4. D. W. Dikland, 5. A Douma, waar van de heer J. Keuning werd benoemd, aan wien mededeeling van zijn benoeming zal worden gedaan. Tot leden van de Commissie tot het na zien der rekening 1936 werden aangewezen de heeren B. Groeneveld, G. Vrolijk, en L. Witteveen; plaatsvervangers de heeren IJpes, Th. Tromp en D. W. Dikland. Aanvulling reglement. Het bestuur stelde voor over te gaan tot aanvuling van art. 5 van het Reglement, NIEUWE SNEEKER COURANT HZ 17- 8 i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1