*/ouandscHZWITSERSCHEreepen: KWALITEIT AMICITIA THEATER Colbert Costuum Fa. H. HENSTRA, HOOGEND. MODJO NIEMEIJER’S HitnaveKIEZEBRINK Co Eerste Blad No. 48 Let D bij het kopen van Biscuits Sneeuwwit DE 3 cents sigaar mag met volle recht bijzonder worden aanbevolen evenals de 4 cents „Atlanta” die ver boven vele merken in die prijsklasse uitsteekt 1 ■i Mian MEEKER OOURJUrr «o WYMBRITSERAOEEL Officieel Orgaan der Gemeente Sneek. Zaterdag 14 Maart 1936. naar maat Vanaf heden tm. Maandag a.s. I Bespreekt Uw plaatsen! ’n PRACHTFILM TROMP Sneek TROMP, SNEEK waar alle nieuwe en courante tabaks fabrikaten voorradig zijn. 52e Jaargang 9 9 00 vanaf - RECLAME KOLOM. I TABAK EEN GEBEURTENIS!!! NIEUWSTIJDINGEN. Uitgebreide prijscourant vindt u in dit blad. - per M pond 35 per pond 30 per X pond 25 Vraagt ze uw winkelier. wel op de kwaliteit Wij hebben uitsluitend Bis- kwies uit de beste grondstof fen vervaardigd en van eerste klas fabrieken. DE LUCHTBESCHERMINGSPREEK VAN Ds. COHEN TE DOKKUM. DE ZONDAGSBOOT VAN HARDERWIJK. U slaagt nergens beter en voordeeliger KOFFIE - THEE Ster No. 3 Ster No. 4 Ster No. 5 KON HAAR MANTEL NIET AANTREKKEN. SNEEK - TELEFOON 2200 gij de eerste pijnen wij Heeren Pijp- fheerenkleeding SNEEK W, Burgstraat 9 NIEUWE ENEEKEB COURANT Rijkspostspaaröank. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Sneek. In de loop der maand Febr. ’36 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd f 44.473.89 en terugöetaald - 51.977.31 LILIAN HARVEY en WILLY FRITSCH weer tezamen in U. F. A.’s grootste werk der laatste jaren: ZWABIE RD/EN Alle oordeelen van publiek en pers samengevat in één woord Engros Engros b'jnnement: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.00. Aavertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden rnededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting, dvertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Pergamus, 323—538, het rijk van Con- stantijn, welker naam beteekent: burg der verheffing. Had Smyrna de diepste ver volging doorstaan, na de overgang van Constantijn werd de chr. kerk tot staats godsdienst verheven. Deze geweldige sprong was oorzaak, dat zeer velen tot de kerk toetraden wier geloof niet rein was1, waarvan de kerk de nadeelen onder vond. De waarschuwing te^en deze ge meente is dan ook: Ik weet dat gij woont waar de satan woont. Rome, eens de plaats door Paulus geroemd om haar geloof, werd nu de woonplaats des satans I af en waarschuwde de huishoudster, die Ik. ï-J l.V—I-z.-J1—- rlf»n clipr» TnmiHrln 1 q tx/orrl T»r»^r^in politieke overwegingen. Op paneel van de zolderdeur Ingetrapt 3 hii pas gedooptziin vrouw I haastte zich een onbekend mansper langs de trap hij aan den d< opgestaan, welken weg hij moest gaan De gemeente van Jezus Christus van haar stichting tot haar voleinding. De heer A. Schmutzler sprak Woens dagavond in hotel Hanenburg over boven staand onderwerp. Na opening met gebed zeide hij Bij de behandeling van dit onderwerp is noodig te letten op het boek der Open baringen. Dit boek wordt beschouwd als gesloten met zeven zegelen. Ook het boek Deuteronomium en Daniël worden als duistere boeken beschouwd. Doch om ze te begrijpen moet men ze lezen en verstaan. De duisterheid is slechts in schijn; immers het woord openbaring zegt reeds dat het niet gesloten is. Van het boek Daniël kan dit niet in alle opzichten gezegd worden; immers daarin wordt gezegd dat het toe gesloten is. Degene die verstandig is, zal de Openbaring verstaan. Hiermee is niet de wetenschap bedoeld, die aan de uni- versiteiten geleerd wordt; de Geest die het boek heeft geïnspireerd, zal Echt geven om het te verstaan. Dat Deuteronomium niet wordt begre pen ligt hieraan, dat men niet aan Mozes gelooft. Spreekt men van dit boek, dan wil het heerlijke, vrije evangelie, maar ken van Mozes noodig, omdat zij ons spre- Ii van het paradijs; Openbaring 21 spreekt van het nieuwe paradijs. Zoo over- - 1 paradijs tot paradijs, met als een pijler boek Daniël. Jezus Christus staat in het boek der Openbaringen als het centrale middelpunt. Reeds in hoofdstuk 1 ziet Johannes de evangelist de Verheerlijkte in schitterende kleeding te midden van de zeven kande laars, een beeld van Zijn werk op aarde: een licht te zijn te midden der duisternis. Daar krijgt Johannes opdracht aan de zeven gemeenten brieven te schrijven, die in goddelijke lofprijzingen beginnen met het goede naar voren te brengen, met het doel het kwade dat er werd gevonden te overwinnen door het goede. Jezus kan wel gemeenschap hebben met den zondaar, Ik weet dat gij i de plaats door Paulus geroemd om haar r 1 1 A I genoemd. Constantijn had het christendom omhelsd om j zijn sterfbed is hij pas gedoopt; zijn en kinderen heeft hij vermoord. Athanasius protesteerde tegen deze manier van opne ming, doch Constanten stoorde zich daar om buiten te komen. Zijn Eerwaarde wees hem toen de buitendeur, waardoor de man ijlings verdween. De kapelaan had zich inmiddels door de kerk naar den toren begeven en is de klok gaan luiden, ten einde de omwonenden te waarschuwen, dat er onraad was. Een ingesteld onderzoek heeft nog geenerlei licht gebracht. De op perwachtmeester der marechaussee heeft onmiddellijk den rijkspolitiehond uit Uf- felte ontboden, doch hiermede werd geen resultaat verkregen. Vermoedelijk is de in sluiper op de sacristie geklommen en door een zolderraam binnengekomen. Voor zoo ver is na te gaan, wordt niets vermist. Door het hoofd der Kon. Marechaussee, der Rijksveldwacht en Gemeentepolitie zijn ter drukkerij van de Firma Kamminga te Dokkum ten dienste der justitie in beslag genomen het zetsel en de voorraad van een preek van ds. Cohen, j.l. Zondag door dezen uitgesproken, in verband met de luchtbes chermingsoefeningen. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. In het Wormdal bij Kerkrade is een smokkelaar, die op het haitgeroep met bleet staan door een Duitscne beambte doodgeschoten. Een tweede smokkelaar wist te ontkomen. Tijdens hun vlucht wier pen de mannen pakken weg, die 50 K.G. frauduleus over de grens gebrachte koffie bevatten. Daar het slachtoffer geen papie ren bij zich droeg kon zijn identiteit nog niet worden vastgesteld. Hij is 35 a 40 jaar oud. ZIJN VADER VERDRONKEN? Dinsdagavond zijn door de gemeente politie te Coevorden gearresteerd G. K. en A. E., die er van worden verdacht in den nacht van 1 en 2 januari 1919 den heer T. Kampman, vader van eersten ver dachte, in het Coevorderkanaal te hebben geworpen. De heer K. is 2 januari 1919 spoorloos verdwenen. Na lang zoeken vond men zijn lijk in de stuw te Holtheme. Er was toen geen aanleiding om aan misdrijf te denken. Toen echter in het laatst van 1935 de weduwe K. kwam te overlijden, zijn er uit latingen gedaan, die er op wezen, dat G. K. zijn vader in het water zou hebben ge worpen. De gemeentepolitie vond daarin aanleiding een onderzoek in te stellen en het verzamelde materiaal heeft Dinsdag avond aanleiding gegeven tot voormelde arrestatie. Een bijzonder motief voor deze misdaad was er met. Aangezien zoowel de verdron kene als verdachte hier bekend staan als liefhebbers van een stevigen borrel, wordt verondersteld dat men hier met een dron- kemansgeschiedenis te maken heeft. De politie zet het onderzoek voort. Eenige tijd geleden heeft de gemeente raad van Harderwijk een politieverorde ning vastgesteld, volgens welke concessie voor het binnenkropen van de haven slechts kan worden verkregen op voor waarde, dat ’s Zondags geen passagiers aan wal zullen worden gezet. reeds bekend waren. Hij schijnt echter gezegd te hebben, dat men het hem, om zijn aandeel in deze zaak, in de dienst on aangenaam had gemaakt. Hjj is toen op bevel van de marine- autoriteiten van de Mamix gehaald en met vier dagen kamerarrest gestraft. Hij vertrekt nu 25 Maart met de Chris tiaan Huygens. Vele Indische bladen noemen dit een pijnlijk, beschamend en miserabel slot. ANTI-SEMIETISCHE UITSPATTINGEN IN POLEN. Te Przytyk, in de buurt van Radom, hadden anti-semietische uitspattingen plaats gehad, waarbij een Jood en een anti-semie- tisch betooger gedood waren. Woensdag hebben anti-semieten, die den dood van een hunner wilden wreken, een honderd Joodsche winkels in brand gestoken. Po- litie-afdeelingen uit Kielce, Radom en Warschau werden met steenworpen ont vangen. Zij moesten van de wapens ge bruik maken. Van de betoogers werden zes menschen gedood en 19 gewond. Men vreest voor ernstige onlusten in den omtrek. Z’N 23STE. De petroleumventer C. Vork te: Noorden (Z.H.) deed dezer dagen aangifte van de geboorte van een 23e kind. Hiervan zijn er 22 in leven en van deze zijn er 8 gec huwd of in betrekking, zoodat njen dage lijks met 14 kinderen om den disch ge schaard zit. ENGELSCHE PERSONENTREIN RIJDT OP EEN GROEP WEGWERKERS IN. Een personentrein van Blackpool naar Liverpool is Woensdagmorgen dicht bij Preston op een groep van 70 wegwerkers in gereden van welke er 4 gedood en één zwaar gewond werden. Vijf man hebben zich plat voorover gegooid en de trein over hun lichamen laten passeeren. Toen hij voorbij was had een van hen het spraakvermogen van schrik verloren. Het ongeluk is gebeurd bij dichten mist maar bovendien door het te laat passeeren van een voorafgaanden sneltrein die zooveel rook verspreidde dat de mannen die op zes minuten tusschenpoos hadden gerekend den tweeden trein niet zagen aankomen. OUDE KNAAP 1 Uit Parijs meldt Reuter: In de beroemde „praehistorische vel den” te Les Eyzies in Dordogne, heeft men het geraamte opgegraven van een hol bewoner, dat naar men gelooft, zeven tot acht duizend jaar oud is. Deze „velden”, zooals zij worden ge noemd, zijn buitengewoon rijk aan oude overblijfselen en de grot van Les Eyzies, met haar realistische teekeningen vanprae- historische dieren, mannen en vrouwen, wordt jaarlijks door duizenden toeristen bezocht. Het geraamte van dezen holbewoner is in het museum te Les Eyzies onderge bracht. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 7.503.42 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 38. ZWEM- EN POLOCLUB „NEPTUNUS”. Woensdagavond, 11 Maart, hield de Z. en P.C. „iNeptunus” haar jaarlijksche le denvergadering in hotel Hanenburg. Aanwezig waren 13 leden. De voorz. opende deze vergadering en heette de aanwezigen welkom, de notulen der vorige vergadering werden na lezing door de secretaresse onveranderd goedge keurd. De penningmeesteresse gaf hierna verslag van de stand der financiën. De ontvangsten hadden bedragen f 167.84, de uitgaven f 165.59, zoodat een batig saldo in kas was van f 2.25. Evenwel bedroeg de schuld bij de K.N.Z.B. f 10.zoodat hierdoor het batig saldo verandert in een nadeelig. De kascontrole-comm., bestaande uit de dames v. d. Hey en Hendriksma hadden de kas in goede orde bevonden. Ingekomen waren mededeelingen van 4 leden die voor hun lidmaatschap- bedank ten. Daar de heer Bakker als lid had bedankt, was er een bestuursvacature, doch deze werd voorloopig aangehouden. Voor de medische sportkeuring gaven zich 4 dames en 1 heer op. De wenschelijkheid werd uitgesproken dat dit aantal zich aan-' merkelijk zou uitbreiden. Besloten werd een schrijven te richten aan de K.N.Z.B. om aan te dringen op een spoedig en definitief antwoord inzake de contributieverlaging. Door den heer v- de Pijpekamp werd voorgesteld commis- sie’s in te stellen, respectievelijk^ voor Zwem en Polo alsmede een voor het werven van nieuwe leden. Een zestal dames stelde zich hiervoor beschikbaar. Getracht zal worden eenzelfde aantal heeren te vinden. Besloten wordt aan den heer J. Kok, lid van „Neptunus”, een medaille aan- te bie den voor zijn menschlievend en moedig optreden bij het auto-ongeval van 3 Maart j.l. Hierna sloot de voorzitter deze verga dering. INBRAAK IN DE R.-K. PASTORIE TE WOLVEGA. Dinsdag op Woensdagnacht is een po ging tot inbraak gedaan in de R.-K. pas torie te Wolvega. Omstreeks half één hoor de de kapelaan verdachte voetstappen op zolder. Onmiddellijk sloot hij den zolder de de huishoudster, die beneden sliep. Inmiddels werd boven een en onbekend manspersoon naar beneden. Hier vroeg leken die intusschen ook was Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLEINZAND 57 aan niet en noemde zich zelf pontifex maximus: bekleed met goddelijke macht. Tal van misbruiken slopen indie staat ver volgde niet meer de kerk, doch de kerk vervolgde de geloovigen. Dan ontstaat -de strijd om het pausdom; Chrysostomus werd gevangen genomen en gedood omdat hij zich verzette tegen het streven der bisschoppen om Rome de- macht over heel de kerk te geven. Rome overwon op de z.g.n. roover-synode, door met geweld in te grijpen. Onreinheid en schennis der zuiverheid bij de benoeming tot kerkelijke ambten, d‘e z.g.n. simonie, kregen de overhand en toen de Franken later ‘de Romeinen overwonnen, offerden deze, zich noemende christenen, him vrou wen aan hun afgoden. God kwam met Zijn zwaard, en door de volksverhuizing werd Rome’s macht vernietigd. Allen die God getrouw blijven en over winnen zullen van God een nieuwen naam ontvangen, welke naam op een keursteen gegrifd zal zijn. Zij zullen niet bevreesd behoeven te zijn, ook niet voor hun da- gelijksch brood. God zorgt voor de Zijnen en hun brood en water zullen gewis zijn. Met dankgebed besloot spr. zijn rede. maar de zonde haat Hij tot in het diepst van Zijn wezen. Spr. leest dan Openb. 2 1 v.v., de brief aan Efeze. Dit is de stad waar Pau lus gepreekt heeft, doch met Silas daar vandaan verdreven werd. Efeze, een hei- densche stad, wier naam beteekent: wen- schelijk, wordt nu door Christus het eerst genoemd. Hij heeft Zijn gemeente volko men in de hand; de apostelen hebben allen het evangelie met strijd en moeite gebracht, doch allen doordrongen van de begeerte de boodschap Gods daar zuiver en rein te brengen. De werken der Efeziërs waren bij God bekend; niet alleen hun ge loof, want als alleen het geloof zalig zou maken, zouden ook de duivelen zalig wor den, want de Schrift leert dat ook zij ge- iooven. De apostelen verzetten zich tegen de overheden, omdat zij niet nalaten Konden te spreken van wat zij gezien en gehoord hadden. Zoo is het nu nog. Er zijn feiten, dat predikers in de gevangenis werden opge sloten, doch ook daar nog tot een zegen van anderen werden, omdat zij niet na laten konden te getuigen van het heil, dat zij in Christus hadden verworven. De Efeziërs nu werden geprezen omdat zij zich verzetten tegen de valsche leeraren, die in de gemeente wilden insluipen. Toch ontvangen zij een bestraffing, omdat zij hun eerste liefde hadden verlaten. Er werd een verkoeling gevonden; de ijver voor Christus was afgenomen. Zoo vinden wij ook nu nog veel koudheid en liefdeloos heid; het gevolg zal zijn dat onze kande laar zal worden gedoofd en ons licht zal worden weggenomen. In Efeze trachten de gnostici, de schrift- verdraaiers,- ingang te vinden. Met een schijn van hoogere kennis wilden zij de gemeente van het geloof in Christus af trekken en verleiden tot allerlei onschrif tuurlijke handelingen. Doch Jezus prijst deze gemeente, omdat zij zich tegen deze leeraren verzette. De tweede gemeente, Smyrna, welker naam was welriekend, bestond van 100 323. De naam wijst ook op de groote bit- terheid, Waarmee Christus Zijn leven heeft gelaten. Deze gemeente heeft groote ver volgingen doorstaan vanaf Nero tot Dio- cletianus. De bittere strijd was oorzaak dat deze gemeente tot een welriekende reuk werd. Het geloofsleven is een strijd tegen sa tan in de eerste plaats, maar ook tegen de overheden en machthebbers dezer wereld. Christus heeft het voorzegd, dat allen die Hem waarlijk wilden volgen, vervolging en verdrukking zullen ervaren. De chr. ge meente heeft het ondervonden; eerst dé Joden, dan de Romeinen waren vervolgers en waar Jezus Christus internationaal is, is de vervolging eveneens internationaal. Sa tan gaat door vanaf Abel tot op de dagen van Polycarpus, die door de Joden werd verbrand; daarna kwam de vreeselijke ver volging onder Diocletianus van het laatst dier 2e tot het begin der 3e eeuw. Ontzet tend waren de middelen, waarmee men de Christenen vervolgde. Er werd een py- ramide opgebouwd uit 70000 schedels van gedoode christenen. Velen waren er die hun geloof verlieten, maar meerderen ble ven hun Heiland trouw en lieten daarvoor hun leven. Voor wederverkoopeis tegen fabrieksprijzen. Speciaal wijzen rookers op De Holland-Veluwe-Iijn, die gedurende bet heele jaar een dienst op Amsterdam onderhoudt, heeft zich met dit standpunt van de Raad kunnen vereenigen, doch twee andere reederijen, de reederij Van der Zwaag te Amsterdam en de reederij Van der Schuyt te Rotterdam hebben resp. bij Ged. Staten en bij den minister hun be zwaren tegen het raadsbesluit ingebracht. Ged. Staten hebben thans de Raad ver zocht de wijziging der politieverordening volgens het genomen raadsbesluit te willen intrekken. Men verwacht, dat, wanneer de Raad van Harderwijk op zijn standpunt blijft staan, Ged. Staten de verordening tot ver nietiging zullen voordragen bij de Kroon. DE BOM OP DE ZEVEN PROVINCIËN. Dezer dagen hebben wij melding ge maakt van een interview van de Ind. Crt. te Soerabaja met den officier-vlieger Cop pers, die indertijd de bom op de Zeven Provinciën heeft geworpen en die op het punt stond te repatrieeren met de Mamix van St. Aldegonde. In het interview had hij geen bijzonderheden verteld, die met Heftige rheumatische pijnen verdreven. Vrouwen komen er gemakkelijk toe zich in het begin over pijnen geen zorgen te maken. Zij zeggen: „Het zal binnen een paar dagen wel over zijn”. Maar al te dik wijls echter worden deze 2 dagen, 2 we ken. De pijn treedt veelvuldiger op, om zich tenslotte in een bepaalde spier of ge wricht vast te zetten. Dan is het zoover dat de rheumatiek weer een nieuw slachtoffer heeft gemaakt. Rheumatiek moet gij be strijden direct wanneer gij de eerste pijnen voelt. Onderstaande brief van mevr. D. S. zal U interesseerei* „Ik leed aan heftige pijnen in mijn schouderbladen. De pijnen waren zoo erg, dat ik mijn armen met meer boven mijn hoofd kon brengen. Mijn mantel kon ik zonder hulp niet aantrekken. Ik begreep dat dit rheumatische pijnen waren. Om dat ik nog jong ben, wilde ik er eens en voor goed een eind aan maken. Ik dacht: ik moet het kwaad bij de wortel aanpak ken. Dikwijls had ik over Kruschen Salts gelezen. Dit leek mij daarom het juiste middel. Toen ik mijn tweede flacon had opgebruikt, waren mijn pijnen volkomen verdwenen. lederen morgen op de nuch tere maag nam ik een dagelijKSche dosis. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn vrien den. Het doet mij oprecht genoegen, dat ik U'dit kan schrijven”. Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak door urinezuur in het bloed, dat ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoop te afvalstoffen. De zes zouten waaruit Kru schen Salts is samengesteld, sporen lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen, terwijl bovendien de geheele gezondheidstoestand enorm zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende drogis ten 10.90 en f i.6o per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel ais op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. pen ligt hieraan, dat men niet aan Mozes gelooft. Spreekt men van dit boek, dan denkt men allereerst aan de 10 geboden; men 1 niet de wet des Heeren. Toch zijn de boe ken van het paradijs; Openbaring brugt de bijbel met zijn bogen de afstand van J - het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1