annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek IVOROL HOLLANDSCH ZWITSERSCHE keepen KWALITEIT Do. 50 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 21 Maart 1936 52e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. I NIEUWE SNEEKER COURANT Alle Advertentiën worden in belde bladen opgenomen G. Zijlstra. HET EERSTE KIEVITSEI. Hansje Oosthoek o.a. den, thans gedetineerd, was door de Gro- strekken. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting O i i' s d a g s te Woudsend, Hceg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppcnhuizen, Uitwcllingerga, Oudega W.), IJsbrccliiuin, Wolsum. Harich, Hemclum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen ping, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. de gemeente Sneek aan te koo; I gtuuu, glUOl JU 40 ct. per M2., kom, aan de Oudvaart. Bouw van nieuwe Jachthuizen. De Raad van Beheer stelde voor over te gaan tot het bouwen van 2 dubbele jachthuizen in da nieuwe kom in aanslui- WEDERRECHTELIJKE VRIJHEIDSBEROOVING. Het gerechtshof te 'Leeuwarden heeft een geval van vrijheidsberooving behan deld. Een 63-jarige vrouw C. H. te Mee- I DOOS 20 CT.-TUBE 40 ert 60 CT. 3 geval kunnen in de nieuwe chthuizen worden gebouwd. gedragen, zoowel de groote modellen als de 1 ningsche rechtbank voor dit feit veroor- toques. Aan het slot heeft de heer Stockmann een woord van dank voor de groote opkomst ge bracht, de hoop uitgesproken dat het ge toonde in de smaak der dames was gevallen en daarbij de wensch gevoegd, dat als zij zich iets wenschten aan te schaffen, zij haar schreden zouden richten naar het Hooghuis, De heer P. Henstra opent morgen, Za terdag, op Leeuwenburg 24 zijn nieuwe spe ciaalzaak in dierenvoeding, dierengenees- en reinigingsmiddelen, aanverwante artike len en land- en tuinbouwzaden. We hebben in deze zaak een kijkje genomen en er een keurig ingerichte winkei gevonden. Achter het groote pand zijn een aantal gerieflijke hokken en kooien ingericht. Het is nl. de bedoeling van den heer Henstra hier een dierenpension te openen, waar men, als men met vacantie gaat zijn huisdieren in ’n goed tehuis kan achterlaten. Uit een boom gevallen. Gistermiddag is te Bobeldijk onder de ge meente Berkhout de arbeider G. Bakker uit een boom gevallen en op den beharden rij weg terecht gekomen. De man is met een ernstige schedelbreuk opgenomen en is spoeuig daarna aan de gevolgen overleden. TRANSPORTRIJWIELEN. De Commissaris der Koningin heeft het volgende aan de burgemeesters in deze provincie geschreven: De Minister van Waterstaat schrijft mij met betrekking tot nevensvermeld onder werp het volgende. „Ingevolge artikel Ó2bis, derde lid, en artikel 63, eerste lid, van het Motor- en Rijwielreglement (Staatsblad no. 527 van 1935) moeten transportrij wielen, waar mede over een weg wordt gereden, en rij- of voertuigen geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, bij donker voorzien zijn van twee witte voorlichten en een rood achterlicht, zoolang zij zich op een ver harden weg bevinden. De lantaarns mo gen naar haar zijkanten geen gekleurd licht en naar haar achterzijde geen licht uitstralen (artikel Ó2bis, derde Ld, en ar tikel 63, tweede lid). Dit voorschrijft wordt herhaaldelijk overtreden. De oorzaak is, dat veelvuxdig gebruik wordt gemaakt van z.g. stormlantaarns, welke naar alle zij den hetzij wit, hetzij rood licht uitstralen. Wel tracht men soms, door allerlei hulp middelen aan bedoeld voorschrift te vol doen, b.v. door een deel van de lan taarn met gekleurd of ongekleurd papier te bedekken. Maar die hulpmiddelen zijn in den regel niet afdoende, temeer.omdat de lantaarn dikwijls aan één punt zoo is opgehangen, dat zij draait en het licht dus niet steeds naar de voorgeschreven of toe gelaten richting gekeerd is.” Namens voomoemden Minister noodig ik U uit, te bevorderen, dat door de ge meentepolitie aan naleving van de boven genoemde voorschriften nauwkeurig de hand wordt gehouden. HERBEREKEN ING VAN PENSIOENEN. De commissie voor georganiseerd over leg voor het voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs heeft beraadslaagd over het ontwerp van wet tot herberekening van pensioenen van burgerlijke en, militaire ambtenaren. Hierbij bleek, dat de in de commissie vertegenwoordigde organisaties van oordeel waren, dat de pensioenen zoo lang mogelijk onaantastbaar dienen te blij ven en dat het tijdstip voor een regulari- satie der pensioenen nog niet is aangebro ken. Mocht niettemin het ontwerp tot wet worden verheven, dan dienen de Lage inva liditeitspensioenen gesauveerd te worden. LOONSVERLAGING BIJ PHILIPS. De directie van Philips heeft volgens het Volk den metaalbewerkers in haar be drijf een dezer dagen een nieuwe loonsver laging aangezegd. Deze loonsverlaging komt, volgens 't blad, neer op een vermindering van het uurloon met van één tot zes ct., terwijl geconstateerd kan worden, dat de gemid delde verlaging in de onderscheiden groe pen twee, drie en vier cent per uur zal bedragen. De moderne metaalbewerkersbond, waarin ongeveer 40 procent der 1000 i 1100 betrokkenen georganiseerd zijn, is van oordeel, dat de oeconomische toe stand, waarin de ondernemingen van Phi lips verkeeren, niet van zoodanige aard is, dat deze loonsverlaging gewettigd is. Aan vaarding van de aangekondigde verlaging der loonen werd dan ook verworpen. Mooie, opdracht voor Nedterlandsche sleepers. Naar men verneemt heeft L. Smit en Co’s Intern. Sleepdienst wederom een mooie op dracht in zicht. Binnenkort zullen n.l drie sleepbooten zich naar Scapa-Flow begeven, teneinde den aldaar gelichten Duitschen slagkruiser König Albert, die in 1918 door de eigen bemanning naar den bodem der zee was gezonden, naar den slooper te Rosyth te brengen. De König Albert ligt met de kiel naar boven, drijvende gehouden op groote luchttanks. Het is nog niet bekend, welke sleepers voor dit werk zullen worden aangewezen. Reeds eerder hebben Neder- landsche schepen eenheden van de oude Duitsche vloot van Scapa-Flow wegge sleept, o.a. het slagschip Bayern. ting met die welke verleden jaar zijn ge bouwd, twee daarvan te verloten en 2 toe te wijzen aan eigenaren van groote motor- booten. Dit laatste voorstel wordt door verschil lende aandeelhouders bestreden. Het re sultaat van deze discussie was dat het be stuur zijn voorstel in dien zin wijzigde, dat 2 jachthuizen verloot zullen worden onder de eigenaren van kleine schepen, en 2 onder die van groote motorbooten. Dit voorstel, alsmede het voorstel tot den bouw, werd aangenomen. Over de wijze van aanbesteding dér jachthuizen werd nog vrij uitvoerig ge discussieerd. Het bestuur stelde voor weer te handelen als verleden jaar, d.w.z. aan besteding onder georganiseerde patroons en aandeelhouders, die niet georganiseerd behoeven te zijn. De heer E. W. Schaap echter stelde voor de aanbesteding uitsluitend onder aandeelhouders te doen plaats hebben. Dit voorstel dat tot uitvoerige discussie aanleiding gaf, werd door het bestuur be streden. H.i. eischt het belang van de N.V. een zoo ruim mogelijke publieke aanbe steding. Het bestuursvoorstel werd tenslotte aan genomen met 24 stemmen vóór, 9 tegen en 7 blanco. Rondvraag. Bij de rondvraag werden nog een groot aantal meer interne zaken ter sprake ge bracht en besproken, waarna de verga dering om ruim 11 uur werd gesloten. deren, zoo’n honger, dat zij de grendel van het hok verbrak en naar verscheidene menschen in het dorp ging om een boter ham te bedelen. Eerst toen kwam dit er gerlijk feit aan het licht. Verdachte was 28 November gearresteerd. Zij had haar schoondochter, die ietwat achterlijk is, be- wogen geen proces-verbaal te teeken.n 'en geen inlichtingen te verstrekken. In Mei 1935 was het slachtoffer in een zieken huis tè 'Groningen opgenomen. Prof. En gelhardt verklaarde nog nooit zoo’n geval van ondervoeding te hebben meegemaakt. Na haar ontslag uit het ziekenhuis kwam zij weer bij de schoonmoeder terug en de vrijheidsberooving begon opnieuw. Ver- dachte ontkende, dat er een grendel ‘aan de deur van het hok heeft gezeten, zoo- j dat zij haar schoondochter ook niet heeft 1 kunnen ópsluiten. De proc. generaal ge laste den gemeenteveldwachter ter plaats., een onderzoek in te stellen, daar hiermed,. de zaak staat of valt. Uit het verdere ver hoor van verdachte bleek, dat de schoon dochter een spaarbankboekje van ongeveer duizend gulden had. Verdachte heeft later een huisje gekocht van f 2800, waarop f 2000 hypotheek werd genomen. Op een vraag van den president, hoe zij aan dit geld kwam, zeide verdachte steeds zui nig te zijn geweest. Hierna nam de procureur-generaal damesconfectie zoowel als kleeding naar maat. De vorige week slaagde voor het eind examen werktuigbouwkunde aan de M. T. S. te Leeuwarden onze stadgenoot de heer 28 November gearresteerd. Zij had haar deeid tot twee jaar gevangenisstraf. De vrouw heeft kans gezien haar schoondoch- I ter, die met haar man bij verdachte in- woonde, van Januari tot November 1935 met tusschenpoozen op te sluiten in een soort koestal en haar het noodige voed- I sel onthouden. In den avond van 6 November kreeg waar zij immers zoo’n rijke keuze vinden in 1 de vrouw, moeder van twee jeugdige kin- N.V. SNEEKER JACHTHAVEN. Gisteravond hield de N.V. Sneeker Jachthaven hare goed bezochte Algemeene Vergadering van Aandeelhouders in de keurig gerestaureerde bovenzaal van het café „Onder de Linden”. In z’n openingswoord zeide de voorzit ter, de heer J. Volkers Sr., een fout te noeten herstellen. Hij heeft n.l. op de feestavond, die ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan gehouden is, verzuimd Leze avond te sluiten en de aandeelh ou ders te bedanken voor de aangeboden ca- ieaux en de feestcommissie voor hare werkzaamheden. Spr. doet dat thans nog en deelt tevens mede, dat het kantoortje op de haven vergroot zal worden wat met het oog op de uitbreiding van de ha ven noodzakelijk geworden is. Nadat de notulen van de vorige alge meene vergadering en de buitengewone al gemeene vergadering waren goedgekeurd volgde het Rapport van de Commissie tot het nazien van de rekening 1935. Dit werd uitgebracht door den heer W. T. Stam, die mede namens den heer E Hazelhoff rapporteerde dat de commissie de administratie in volmaakte orde heeft bevonden, en voorstelde den penningmees ter, den heer T. Ferwerda, met dank voor zijn werkzaamheden te déchargeeren. De penningmeester noemde hierna ver schillende cijfers, waarna de rekening on der applaus werd goedgekeurd. Benoeming Commissie tot het na zien der rekening 1936. Hiertoe werden aangewezen de heeren C. Bakker en Ir. G. J. A. Nieveen. Bestuursverkiezing. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren T. Ferwerda en H. T. v. d. Zee werden met groote meerderheid van stem men herkozen en namen hunne benoeming wederom aan. Uitloting obligaties. Van de obligatieleening 1934 werden uitgeloot de nummers 43, 159, 106, 277, 143, 88 en 242. Aankoop grond. De Raad van Beheer stelde voor van de gemeente Sneek aan te koopen een stuk grond, groot 3000 M2. tegen den prijs van gelegen achter de nieuwe kom, aan de Oudvaart. De voorzitter lichtte dit voorstel uitvoe rig toe. Nu ’t in de bedoeling ligt achter de Jachthaven een zweminrichting en een plantsoen aan te leggen, acht de R. van Beheer het noodig bedoelde grond aan te koopen om later voor een eventueele uit breiding te kunnen gebruiken. Met de gemeente Sneek is overeenge komen een stuk grond langs de sloot die langs de haven loopt aan de gemeente af te staan. De sloot zal dan gedempt worden, waarna op kosten van de gemeente een af scheiding zal worden geplaatst, die ver der door de N.V. onderhouden moet wor den. De 84 M2. grond die de N.V. hier moet afstaan wordt bij het aan te koopen terrein teruggegeven. De N.V. krijgt daar dus-de beschikking over 3084 M2. land, voor de som van f 1200. De heer A. Wuring acht de bestaande havens groot genoeg, en z.i. kunnen er in de oude kolk nog wel een aantal jacht huizen worden gebouwd. De heer Ferwerda antwoordt hierop dat de grond na aankoop voorloopig braak blijft liggen. Er zal n.l. niet eerder worden gegraven dan wanneer dat uit eigen mid delen kan geschieden. Wel zullen eerder eenige veranderingen worden aangebracht, het dempen van de ingang der nieuwe kolk en het graven van een kanaal naar het nieuw te graven verbindingskanaa] OudvaartHoukesloot. Maar dat zal niet eerder gebeuren dan wanneer het noodig blijkt. In geen geval zal opnieuw geleend worden. In dat kom nog 14 jachthuizen worden gebouwd. Na eenige discussie wordt het bestuurs voorstel met algemeene stemmen aangeno men. BIOSCOOPNIEUWS. In het Amicitia theater opnieuw een film, welke de aandacht van ieder lief hebber verdient. „Verraad”, waarin Victor Mac Lagien een prachtige creatie geeft van de verrader. John Ford, de regisseur, heeft, aldus ue leiegiaar hier dingen gedaan, die ver boven zijn gemiddelu niveau liggen en ook uitstekend verantwoorde tnm geworden zijn, inzonderheid de eerste heiit geeft een Sterk geneei te zien, zonder inzinkingen, vaar zijn al dadelijk weinige, maar indnn- gcuue ueeideri, u.e ue situatie voortreirelijk I Hierna nam de procureur-generaal re- weergeven. Een mistige avond in een armoe- quisitoir. Door een fout, in de dagvaarding nici penen door de mist. Lr ligt een biljet laste gelegde mishandeling en heeft het m'ue etalage: „tien pond naar Amerika k°f ziel1 slechts te bepalen tot de vrij- riei uour Hypo aigerukte aanplakbiljet, dat heidsberooving. Spr. betoogt ^dat hij over igen de beeiien van het meisje, tegen ue Laste ^gelegde vrijheidsberooving. De deepen van een man, die schuw door de straten loopt: de toto op het biljet geeit netzehde gezicht te zien als de man, die het uiijci men opgeraapt, z.00 gaai de film vouit, 111 een goed gevoelden motivischen oouw, zonder veel woorden, maar met een «aax uitrekende geluidsmontage. uuk m ue uameciiiig van Zijn uienschehjk materiaal heeft hij zeer fraaie accenten be reikt, het meest met den reusachtigen Victor mac Lagien in de hoofdrol. Men krijgt bij wijlen een sterke beklemming om dezen uuo, die worstelt om zich te oevnjden uit uezen muur van strakke, argwanende ge- zaCiitcii, waarin alleen de oogen steken, tot icu laatste anes zich oplost in de steekvlam uit een revoiverioop, die den geweldigen kerei neervelt. uin tot een zuivere waardeering te ko men, moet nien natuurlijk niet uit het oog .e.uezen, dat men h,er tenslotte toen weer met een 111111 in het crimineeie genre te doen heeit, een genre, dat het gemakkelijkste is uit een oogpunt van dramam.gie en vorm- I gevmg. L>och The Iniormer steekt ver boven de middelmaat van dit soort films uit. Wat het seizoen ons verder nog aan nims moge brengen, zij maakt een goede xans om tot de beste films van het seizoen gerekend te worden. Wij bevelen haar aan in de aandacht van filmlieihebbers, zij het dan met het voorbehoud voor volwassenen. ZAKENNIEUWS. it een Advertennebl..- Openbaar Vervolgonderwijs. In tegenwoordigheid van den heer F. W. 2. de Haas, voorzitter van de commissie van toezicht op het L. O. in de gemeente Sneek, had Donderdagavond in school 4 de bevordering der leerlingen plaats en tevens de uitreiking van de getuigschriften. Het diploma werd uitgereikt aan: IJtje Bootsma, Aaltje Bootsma, Pierkje Bos, Wietske Bos, Grietje Delcambre, Jetske de Jong, Sijbrigje Poepjes, Tietje Poepjes, Jan- neke van der Sloot, Ruurdje Tjallema, Lut- ske Visser en Gerard Laagland; 3 leerlingen antvingen geen getuigschrift, terwijl aan 2 meisjes het diploma reeds verleden jaar was uitgereikt. Naar de 2e klasse werden bevorderd 13 leerlingen, doch 4 konden niet overgaan. jaarlijks wordt door de afdeelingen Sneek van de B. v. N. O., 't N.O.G. en Volksonderwijs ter bevordering van getrouw schoolbezoek een bedrag beschikbaar ge steld voor boeken, die worden uitgereikt aan hen, die ten hoogste 3 verzuimen ge durende de wintercursus hebben; 16 leer lingen met slechts in totaal 19 verzuimen mochten een boek in ontvangst nemen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 111/2 en 121/2 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden ge deponeerd op 20 Maart: Bos sleutels aan touw Benzinevat (Sinclair). Aanwezig en te bevragen bij de navol- j gende ingezetenen, onderstaande voorwer-1 pen, als gevonden aangegeven op 19 Maart: Boodschaptasch, B. Nijboer, Fra- nekervaart 10; Beursje zonder inhoud met ritssluiting, B. Haga, 3e Woudstraat 25,: Omslag om autowielen vast te zetten, Wit- teveen, Prins Hendrikkade. Modeshow Hooghuis. Het Hooghuis firma Carl Stockmann trof het gisteren met zijn modeshow. Het prachtige weer der laatste dagen belooft zoo’n mooi seizoen, dat er niet veel dames thuis bleven, nu er gelegenheid was de nieu we kleedij te gaan bezichtigen, welke bij zoo n seizoen hoort. De groote opkomst be wees opnieuw hoe gaarne men zich naar het Hooghuis begeeft om daar omtrent de mode voorgelicht te worden. Met onverdeelde be langstelling volgden zij wat er achtereenvol gens werd getoond. In de eerste plaats noe men wij mantelcostuums de groote mode drie kwart mantels, leuke getailleerde sportieve costuums in compose, geruit jasje met effen rok. Verder waren er elegante fantasiemantels in talrijke variaties van stof en kleur; georgette mantels in marine en zwart met soutache garneering en handge- borduurd. Van eigen atelier werden ook tal van japonnetjes getoond. Bij dit alles werd een rijke 'keuze hoeden met elegantie voor- Aan de spanning welke er ieder jaar weer om dezen tijd in het „laag” dier Friesche eierzoekers heerscht, is een einde gekomen. Gisterochtend is tiet eerste kie vitsei gevonden. Hansje Oosthoek van Idaard was zoo gelukkig het onder be hoor van zijn dorp te rapen. Hij heeft zijn vondst opgezonden naar H. M. de Ko ningin. De kievit is met zijn ei niet aan den laten kant dit jaar. In 1935 werd het eer ste ei gevonden op 23 Maart te Hijdaard en in 1934 te Murmerwoude op 21 Maart. 1933 was vroeg met 16 Maart toen het bij Wageningen werd gevonden, maar het re cord, althans volgens de door ons bijge houden aanteekeningen, houdt 1912, toen het eerste ei op 9 Maart te Gaast werd geraapt. Een record dat wel eens lang ongebroken zou kunnen blijven, tenzijl b.v. wat men noemt de steeds voortschrijdende techniek, zich ook tot de kievit gaat uit- L. C. Dt NIEUWE SNEEKER COURANT is een auonuementsorgaan. verschijn' Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in dc stad f2.50, naar buiten tr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT en wordt gratis bezorgd bij alitn die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SnccKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, lutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburcn, öffingawier, Terzool, Abbega Oosthcm. Deersum, Scliarnegoutum. Roodhuis. Gaastmcer. Balk, Stavoren, Wyckcl. Langweer, Bozum genue ueeiueu, me ue situatie voortreffelijk u.ge'wijk, semmmen van soldaten en kerels kon niet worden vastgehoudein aan de ten nen pond naar Amerika kof zich slechts te bepalen tot de vrij- over ue straat dwarrelt tegen zijn beenen, tuigd is, dat verdachte^schuldig is aan ^de schoondochter zat zoo onder den ban van verdachte, dat er niets uit haar was te krijgen en zij later weer is teruggekomen op de afgelegde verklaringen. Nadat de man zich van het spaarbankboekje had meester gemaakt, was de liefde spoedig weg en heeft de vrouw meer dan een o .ies- teiüeven moeten leiden. Spr. wist niet wat hij in deze zaak meer moest verafschu wen, de harteloosheid van de schoonmoe der of de lamlendigheid van den man, die alles maar toeliet. De vrouw werd achter op de fiets naar Groningen vervoerd en niettegenstaande professor .Engelhardt geld had gegeven voor een auto, heeft men het durven bestaan haar weer achter op de fiets te zetten. Gezien het erg rlijk optreden van verdachte eischte spr. be vestiging van het vonnis en verzwaring van de straf tot vijf jaar. De verdediger mr. v. d. Brink vroeg schorsing van de behandeling ten einde de schoondochter te hooren en een onderzoek naar de sluiting van het hok in te stellen. Het hof besliste, dat de zaak weer in han den van den rechter-commissaris te Gro ningen moet worden gesteld ten einde een nieuw onderzoek in te stellen. Tevens zal een psychiatrisch onderzoek worden inge steld naar de schoondochter en verdachte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1