Eerste Blad RADION Firma Wed. S. Joustra Zoon GRATIS TOEGANG Officieel Orgaan der tawle Sneek. Kt No. Bl ÜltnavBKIÏZERRINR 8 Cl) PROPAGANDA-VOORSTELLINGEN BI I. D Wie 3-cents SIGAREN wenscht van kloek model en voor den prijs prima, neme een proef met SCOTT ROYAL doosjes 10 stuks 30 ct. Voor den handel bij 52e Jaargang D Woensdag 25 Maart 1936. Minax SHEERER COURANT m WYHBRITSERADEEL NIEUWS van SU 11 NIEUWSTIJDINGEN. Op 25, 26 en 27 Maart in onze zaal zeer interessante CONCERTGEBOUW „DE HARMONIE” Willem Lodewijkstraat 4, Sneek TROMP, SNEEK f I 1 VERKADE AJOUR, een lekker biscuitje 20 ct. per pond POLÖWAFELTJES 25 ct. per X pond Vraagt ze uw winkelier. TROMP, SNEEK RECLAMEKOLOM. I 4 Aanvang 2.15 en 8 uur n.m. De voorstellingen zullen worden opgeluisterd door filmvertoning, loterij en verdere attracties I\ tl BELEGEN WIJNEN - PRIMA GEDISTILLEERD FIJNE ADVOCAAT Anno 1864. TELEFOON 2912. SNEEK t 1 Ju 'bonncmcnt; per janr 2,50, ff, p pust ƒ3,00. Advertentlën: 9 ct. p, regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. „MORGENROOD”. ONGELUKKEN. BRAND EN WAT ER HET GEVOLG VAN WAS. A f//' SNEEK - TELEFOON 2200 1 (7 i RAW. 140 1 Iedere bezoekster ontvangt gratis aardige verrassingen Niets te kopen! Niets te betalenl DINSDAGS Bureau: I/, /j VOOR DAMES BOVEN 16 JAAR 1 ssacot waarneemt. ^e vereeniging verrichtte verdienstelijke arbeid. Al heel spoedig richtte zij de kna- penvereeniging Timotheus op, die thans nog bestaat. In Febr. 1891 strekten hare bemoeiingen zich uit tot het Zondagsschoolwerk. Het ging aanvankelijk tamelijk primitief; de school werd gesticht in een woonkamer „bij de oude vrouw Boersma op de Steen klip”, zooals de notulen melden. Zij ontving hiervoor f 15.per jaar. In October 1892 werd een kinderkerk ge sticht. Het onderricht werd door de jonge lieden gegeven in een lokaal van de bewaar school op de Oude Koemarkt. De financiën lieten niet toe, dat het lied .net orgelspel kon worden begeleid. Men schafte zich daarom ’n trek-harmonica aan /oor de som van f 8.Het scheen best te gaan, want klachten vernamen we niet. Veel werk werd er aanvankelijk gemaakt /an de tractaat- en geheelonthoudings-pro- paganda. Later wijzigde zich de arbeid van Je vereeniging, omdat de tractaat-propa- ganda bij aparte organisaties werd onder gebracht. „De Vriendschap” kan bogen op een xnappe staat van dienst, al moge er dan door de aard van haar wérk geen groot gerucht van uitgaan. Het tegenwoordig bestuur bestaat uit de n.h. S. v. d. Werf, voorzitter, Johs. Slump, penn., S. v. d. Werf Jr., secretaris en IJ. ochuil, algem, adjunct. Zij denkt dit feit feestelijk te vieren op Dinsdag 31 Maart a.s. in de Harmonie. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS KLEINZAND 5—7 half drie ’s middags plaats. Iedere deelnemer, die den tocht vol brengt, krijgt een medaille. Er zijn mooie prijzen1 uitgeloofd voor de best wandelende groep en de beste wandelaars. De jury bestaat uit de commissaris van J. v. d. Zijp, keurend arts bij het bureau voor Me dische Sportkeuring te Sneek en de heer A. H. Vxs, voorzitter van de gemeentelijke commissie tot bevordering der lichamelijke opvoeding. Vdvertentiën worden tevens grafts ge plaatst in de SNEEKER COURANT NIEUWE simwiw ARBEIDERS ZANGVEREEN. In de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van de Arb. Zangver. „Morgenrood” on der leiding van voorzitter W. Schuil, wer den de jaarverslagen van secretaris, R. S. Dijkstra, en penningm., B. H. Wempe, goedgekeurd. Uit deze verslagen bleek dat het ledental, zoowel als dat der donateurs, iets achteruitgaande is en hoewel het fi- nantieel verslag vrij gunstig was, heeft de in het begin van dit jaar gehouden jaarlijksche uitvoering een zoodanig tekort opgeleverd, dat dit onmogelijk uit de ge wone ontvangsten kan worden gedekt, zoodat aan B. en W. toestemming zal wor den verzocht voor het houden van een ver loting. Teneinde weer meerderen in de ge legenheid te stellen lid van „Morgenrood” te worden, is besloten de contributie aan merkelijk te verlagen en te brengen op 13 cent per week, jeugdige leden 10 cent en gehuwde paren 20 ct. per paar per II HERDENKING 100-JARIG BESTAAN GEBOUW SYNAGOGE TE SNEEK.. zo.terdagnmiaag 1 uur werd m ae syna goge armer net luo-jarig bestaan van net geoouw op zeer bescneraen wijze neroacnt. Niet alieen de leden van oe eigen ge meente, doch ook een aantal van buiten was aanwezig. Voorts waren onder de aanwezigen ae burgemeester en beide wet houders dezer gemeente. De Weleerw. Heer Levisson, Opperrab bijn, hield een herdenkingsrede, waaraan wij het volgende ontleenen; „Hoe kan Jacob blijven bestaan, want hij is klein”. Van dit profetenwoord wil spreker uitgaan bij zijn rede bij het hon derdjarig bestaan van deze synagoge. Hon derd jaren heeft deze synagoge de Jood- sch© gemeente hier gediend, nn uiteraard heeft zich heel wat in dezen tijd oinnen haar muren afgespeeld. Zij heeft de ge meente grooter zien worden, zoo zelfs, dat zij moest worden verbouwd. Zij heeft velen zien komen; velen zien gaan. In vreugd en nood was zij de plaats van samen komst voor de gemeente. Veel is er ook gebeurd, dat we heden niet in herinnering zullen brengen. Meeningsverschilien, die tot strijd hebben aanleiding gegeven, maar die van een breeder standpunt bezien, al zeer gering waren. De synagoge heeft ten slotte de gemeente zien kleiner worden, zoodat thans de vraag de geesten vervult hier; hoe zal de gemeente blijven voortbe staan, „hoe kan deze gemeente Jacobs blijven bestaan, want zij is klein”. De groote veimindering van ’t leden aantal van de gemeente is wel allereerst te zoeken in 't vertrek van de Joden naar elders. Doch ook de algemeene religieuze afval heeft hier inbelangrijke mate haar invloed doen gelden. De synagoge behoort te zijn de plaats van samenkomst in een joodsche gemeen te. In oorsprong is de synagoge niet aller eerst bestemd voor het gebed, maar zij is de plaats, waar men de thora hoorde ver kondigen, waar men „leerde”. Uitvoerig staat spreker stil bij de beteekenis van den bouw van de synagoge, de zin van het Joodsche gebed, de richting waarheen men bidt, die hij vooral met bet oog op de niet-Joden, die aanwezig waren, uiteenzet. Een gemeenschap, wier leden zich niet op regelmatige tijden vereenigen, die geen plaats van samenkomst heboen, die el kander niet in vreugd en leed vinden, is geen levende gemeenschap. Moge de synagoge weer het symbool worden van de levende Joodsche gemeenschap. In zijn rede vlocht de geleerde spr. een woord van dank tot B. en W. dezer ge meente die met hun tegenwoordigheid hier in deze tijden niet alleen de Joden van Sneek, doch van de geheele wereld ’n dienst doen, welke iedere Jood zeer zal waar deer en. Na afloop van deze plechtigheid werd in het achter de synagoge gelegen vergader lokaal, gelegenheid gegeven het Bestuur te complimenteer en. De Voorzitter, de heer A. Kuyt, roept alle aanwezigen het welkom toe, en wei in de eerste plaats den Opperrabbijn en diens echtgenoote. Hij memoreert, dat het thans de eerste maal is, dat Z.Weleerwaarde hier alg definitief benoemd opperrabbijn aanwe zig is, en spreekt zijn vreugde er over uit, dat deze thans door hechtere banden aan het ressort Friesland, en dus ook aan de gemeente Sneek verbonden is, dan tijdens de interimaire waarneming. Hij vergelijkt het afscheid van den inte- rimairen Opperrabbijn en de begroeting van ’den definitieven met het afscheid en de begroeting der Thora op het Vreugde feest der Wet. Verder begroet hij de bestuurders der stad; hij stelt het op prijs, dat zij geko men zijn, niettegenstaande dat de Jood sche gemeente slechts een zeer klein deel van de geheele gemeente uitmaakt. Ook de heer M. v. d. Heyden te Leeu warden, .vertegenwoordiger van het ressort P. Eppinga. f Vrijdagmiddag is de heer P. Eppinga, wijnhandelaar te dezer stede, tengevolge van een hartverlamming plotseling over leden op het Sneeker Meer, waar hij met den heer D. Oppenhuizen in diens Regenboog aan het zeilen was, na een eierzoektocht. Dit tragisch sterfgeval bracht groote ont roering teweeg in de wijde vriendenkring van deze 53-jarige krachtige persoonlijk heid, wiens heengaan daar zoowel als in het Gereformeerde vereenigingsleven een groote leegte laat. De overledene, een joviale, hu mane figuur, vol humor, was bestuurslid van de anti-rev. kiesvereeniging „De Vrije fries voorzitter van het Willem Lodewijk- tonds voor sciiipperskinderen, verschillende malen lid van de commissie van administra teurs der Gereiormeerde kerk en gedurende twee perioden van zeven jaar kd van het bestuur der ver. voor Chr. onderwijs alhier. Up 1 Januari jl. is hij atgetreden en was niet onmiddellijk herkiesbaar. hotel Hanenburg te Sneek rabbijn Dasberg, van de Permanente Com- sterweg, Oosthem, Nijlanderzijl, Bolsward, missie te Amsterdam, van verscheidene Bolswarderweg, Nijland, IJsbrechtum, kerkbesturen en van tal van oud-leden der Sneek, Noorderhorne. Het eindpunt is ook Sneeker gemeente. i weer hotel Hanenburg. De start vindt om Het neutrale Friesche Wandel Ver band, dat pl.m. 500 leden telt, zond de volgende motie aan H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana, den Commissa ris der Koningin in de provincie Friesland, den burgemeester en den commissaris, van politie te Leeuwarden: „Het bestuur van het Friesche Wandel Verband, in vergadering bijeen te Harlin gen, spreekt er zijn teleurstelling over uit dat op denzelfden dag, waarop, naar reeds eenigen tijd uit een publicatie in net officieel orgaan van het Verband Sport en Natuur bekend was, door het Verband een te Sneek te houden wandeltocht was ge organiseerd, door de „Nationale Sportver- eeniging De Geuzen” een wandeltocht wordt georganiseerd in de omgeving van Leeuwarden dat voormelde vereeniging „De Geuzen”, die weliswaar statutair een neutraal ka rakter heeft, doch de facto geheel wordt geleid door tot de Nationaal Socialistische Beweging behoorende personen en voor de groote meerderheid bestaat uit tot die beweging behoorenden, zoodat het doel dus niet in de eerste plaats schijnt het beoefenen der gezonde, ontspanning bren gende wandelsport, doch het voeren van politieke propaganda, thans de tubercu losebestrijding aangrijpt als het doel, waar voor zij haar met propagandistische be- j doelingen opgezetten tocht uitschrijft.” Engros Op den straatweg OldenzaalEnschede is het ruim 11-jarig zoontje van den heer E. Heideman uit Oldenzaal, dat daar fietste, aangereden door een zware vracht auto. Het kind werd met een zware hersen schudding en een schedelfractuur in het ziekenhuis te Oldenzaal opgenomen, waar het, zonder tot bewustzijn te zijn geko men, is overleden. Te Akkerwoude sloegen de paarden van een mestwagen op hol, met het gevolg, dat de bestuurder, de heer G. Reitsma, onder den wagen geraakte en op slag werd gedood. De man was 50 jaar oud. Te Dokkum viel de 60-jarige Jan Ade- ma, die bezig was met het „buiten-om- schoonmaken” van een hoerenhuis boven van de ladder. Hij werd bewusteloos opge nomen en naar huis vervoerd, waar hij kort daarna is overleden. 50-j’arig bestaan Bapt Jongel. vereen. „De Vriendschap” te Sneek. Den 29 Maart a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat de Bapt. Jongel. vereen. „De Vriendschap” werd opgericht. Als eerste president trad op de heer K. -- --- -- Kuipers. De jongeman woonde te Bozum 1 ae “?er J. v. d. Berg, dr. J. en was in Sneek werkzaam als kuipers- knecht. Zijn hart ging echter uit naar het) predikambt en na eenigen tijd vertrok hij naar het seminarie te Hamburg. Achtereenvolgens namen verschillende jongelieden de voorzitterszetel in, tot dat in Aug. ’96 de heer Kuipers in Sneek terug kwam als herder der gemeente en hij het voorzitterschap van „de Vriendschap” weer aanvaardde. Slechts enkele jaren, want in 1900 werd hij beroepen te N. Pekëla. Weer anderen namen zijn plaats als voor zitter in, tot in 1903 de heer S. v. d. Werf de functie in handen nam en deze heden nóg Di week. Eveneens zal het gemakkelijk worden gemaakt om donateur te worden, door maandelijks che betaling van 10 ct. Als bestuursleden werden herkozen M, MollKrüger, A. de Vries en R. S. Dijk stra, secretaris; leden van de kascommis sie: mej. S. Stoelinga, J. v. Gorkum en H. de Jong. Het jaarlijksche uitstapje, te hou den de laatste Zondag in Juni, gaat dit maal naar Drente, o.a. bezoek Natuur vrienden te Zuidlaren. Aan de 1 Mei-dag zal worden meege daan door het zingen van de „Strijdtie- derenfantasie”, onder begeleiding van „Steun in de Strijd”. Eveneens werd goed gevonden mee te doen aan de Plan-dag in de maand Juli, waar opgevoerd zal wor den „Plan-spel”, met zang-, muziek-, spreek- en bewegingskoren. Verschillende leden gaven zich op voor huisbezoek voor nieuwe leden de con tributieverlaging brengt mee, dat minstens 15 nieuwe leden moeten worden gewonnen en donateurs. Met een krachtige opwek king werkzaam te zijn en te blijven werd de goedbezochte vergadering om pl.m. 11 gesloten. Vrijdagmiddag heeft te Dreumel, Bra bant, een ernstige brand gewoed. Vermoe delijk tengevolge van het spelen met luci fers door kinderen brak brand uit in de boerderij van den landbouwer Weijn in de Dorpsstraat. Het vuur greep zeer snel om zich heen en sloeg over naar het brandstoffenpakhuis van den caféhouder en kolenhandelaar Van Stevelen. Binnen korten tijd stonden pakhuis, café en ga rage in Echte laaie. Een enorme hitte verspreidde zich, waardoor het rieten dak van de tegenover gelegen slagerij van den heer De Reuzen eveneens door de vlam men werd aangetast. Onder de dorpsbewoners ontstond toen groote consternatie. Een man, die op het dak van het perceel van den ijzerhandelaar en smid A. van Rossum stond, om wa ter in de vuurzee te werpen, verkeerde ’n tijd in levensgevaar. Het huis was onder hem gaan branden en slechts met de groot ste) moeite wist men hem door middel van ladders te redden. Zoo gingen vier perceelen in vlammen op. De brandweer van Dreumel en Leeu wen konden weinig uitrichten. Na de brand ontstonden in het anders zoo rustige dorpje ernstige ongeregeldhe den. Wei een dertig dorpelingen deden zich te goed aan de jenever, die uit het café was gered, met het gevolg, dat het zeer roerig werd. De burgemeester was zelfs genoodzaakt politie uit de omliggende gemeenten te requrreeren. Eenige personen werden gearresteerd. Door de brand zijn 35 personen dak loos geworden. De schade bedraagt pl.m. f 25.000. Friesland, wordt welkom geheeten, even als zij, die van verre gekomen zijn om dit jubileum bij te wonen, zoowel als de ge meenteleden zelve. Verder herinnert hij aan het 90-jarig ju bileum, waarbij zijn vader zaliger de vraag van aartsvader Abraham ten opzichte van zijn vrouw (Genesis 17 17) in verband met de synagoge bevestigend heeft beant woord, en hij durft nu het voorafgaand deel van het genoemd vers ook met „Ja” te beantwoorden. Immers volgens een uit spraak geldt, dat een gemeente niet kan sterven. Daarna citeert hij in verband met het 100-jarig jubileum Psalm 100, daarin dank brengend aan het Opperwezen, terwijl hij de stichters gedenkt door vers 6 van Psalm 77 (den psalm van dezen dag). Beide citaten zijn zoo toepasselijk, doordat de getalwaarden van de daarin voorkomende woorden 100 bedragen. Hij weidt hierover uit, en besluit met de bede van Ps. 122, vrs. 79. Hierna verkreeg het woord de heer C. Heymans, sedert 1899 voorganger der gemeente. Zijn toespraak begon met de wensch: „Moge ge gezegend zijn door den Eeuwige, den Bouwmeester van hemel en aarde”, den welkomstgroet tot allen, die vereenigd waren om deel te nemen aan de herden king van den dag, waarop een eeuw ge leden dit Godsgebouw werd ingewijd. Een feestelijke herdenking is het niet; want in dezen voor ons zoo zwaren tijd van beproeving, van versmading en ver achting, past dit niet. Laat slechts de vie ring van de honderdjarige hierin bestaan door in ons diepste wezen te overdenken, hoe zeer zij onze aanhankelijkheid verdient. Welk een blijdschap moet onze voorva deren bezield hebben, toen zij het geluk hadden dit gebouw te betreden 1 Hoe har telijk moeten zij niet de woorden van den psalmist hebben uitgeroepen: „Ik verblijd mij in degenen, die tot mij zeggenWij zul len in het Huis des Heeren gaan.” (Psalm 122 1). Hedenmorgen lazen wij uit de Thoraroi over den bouw, de oprichting en voltooiing van den tabernakel, of tent der samen komst. Nadat alles gereed was, wat er toe behoorde, ontbrak er nog iets aan, n.l. de heerlijkheid Gods moet op het werk rusten. Zoo is het ook bij het door ons aan God gewijde bedehuis. Het moge goed afgewerkt zijn, voltooid is het niet, of de heerlijkheid Gods moet er in zetelen; d.i. de wijding door Gods heerlijkheid. Die wijding kunnen de gemeentenaren mee brengen; die heerlijkheid trekt met de aan dachtig biddenden den tempel Gods bin nen. Spreker sluit met de bede: Psalm 122, vers 710. De heer M. v. d. Heyden uit Leeu warden kwam vervolgens namens het res- sortaal bestuur gelukwenschen, waarbij hij ook zijn persoonlijke felicitatie voegde. Hierna was het woord aan onzen bur gemeester, den heer P. J. de Hoop, die constateerde dat inderdaad sedert zijn komst hier de Joodsche gemeente vrij sterk in ledental is achteruitgeioopen. Maar spr. weet, en dit moet ook de geheel© Joodsche gemeente moed geven, dat corporaties met klein ledental vaak groote dingen kunnen presteeren, omdat dikwijls ieder lid van zoo’n gemeenschap zijn verantwoordelijk heid ten opzichte van het geheel zoo zeer gevoelt. Spr. twijfelt er dan ook niet aan <?f ook de thans zeer kleine Joodsche ge meente te dezer stede wachten betere tij den. Hij biedt namens het stadsbestuur de hartelijke gelukwenschen aan de 'kleine schare aan. D© h.h. G. Heymans en L. Velleman bo den daarna namens de te dezer stede gevestigde Israel, vereenigingen geschen ken aan. De eerste het opnieuw schilde ren van de synagoge en nieuwe electri- sche lampen voor dat gebouw, de laatste een mand bloemen. Nadat de oud-leden dezer gemeente, de h.h. A. Kuyt en De Bruin van Leeuwar den nog hunne gelukwenschen hadden aan geboden, kreeg de doopsgezinde predikant van IJtens, ds. van Riemsdijk het woord; deze die van de zijde der Joden zeer veel goeds heeft genoten en hun groot© sympathie toedraagt, sprak een rede uit, waarin hij op de waarde van het Jo dendom voor de wereld nadruk legde en wees op de dwaasheid van het anti-semie- tisme. De opperrabbijn Levisson dankte daarna ds. van Riemsdijk; de woorden van een voorganger eener andere religie heb ben het geheele Jodendom goed gedaan. De v o o r z. sprak daarna woorden van dank tot allen die gesproken hadden, ge schenken hadden aangeboden of door hun aanwezigheid blijk hadden gegeven van be langstelling. Schriftelijke gelukwenschen waren o.a. binnengekomen van FRIESCH WANDELVERBAND. De afdeeling* Sneek van het Friesch Wandelverband schrijft een wandeltocht uit over 28 km. op Zaterdag 28 Maart. De route is van hotel Hanenburg t© Sneek den vroegeren opper- af over Noorderhorne, Bolswarderweg, Ijl- Hp Pprmanpnfp Cnm- j --i -r-> i n missie te Amsterdam,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1