Wanneer I MODERNE BRIL? BRILLEN in alle prijzen. Vero. HOFSTEDE Corset Mag. De Duif Eerste Blad Firma Wed. S. Joustra Zoon zijn PINDAS lekker? Wanneer ’t de allerbeste zijn en eiken dag verschl tromp, Sneek TROMP - Sneek. /aspirin Dames Mwl Orgaan der Ceneeele Sneek. M. PEL Jzn. SCHAPENPLEIN av Oltnwe KIMR'ITO ft Ce No. 53 Woensdag 1 April 1936. ■miw SHEERER COURANT M WYMBRITSERAOEEL IDie Is toch fijn 52e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. DE ARB. VER. V. LIJKVERBRANDING beschouwt crematie als meer hygiënisch en vooral als meer piëteitvol. - TELEFOON 2200 SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECLAMEKOLOM. 1 d. P ij p e k a m pS c h u- DINSDAGS Bureau: en een Leeuwarder zaak, .emmer en L.W.V. te Leeu- Avondschool voor lager theor. nijverheids onderwijs te Sneek. (5-j. cursus). Heden werd het „Getuigschrift” uitgereikt aan: F. Tienstra, R. IJsselstein, S. Spoel stra, J. Bakker, S. Schuil en Jac. Schuil te Sneek; J. Rienstra te Gauw en H. Bijlsma te Uosterlittens. Bevorderd werden: van kl. 1 naar kl. 2: J. van Dijk, D. Jonker, F. Ruiter, S. de Boer, G. Hoekstra, G. Beetsma, F. Spijkerman, D. Rijpkema, M. Dijkstra, H. Ferwerda, S. van der Sluis, R. Herema, M. Lusthoff, R. Wa genmakers, H. Wester, G. Zijlstra, Johs. Visser, S. IJsselstein, G. Jonkmans, Sneek; H. Vellinga, B. Vellinga, B. Bijlsma, Ijlst; A. Hoekstra, Oppenhuizen en F. Draaisma te Rien. Van kl. 2 naar kl. 3: J. Beetsma, W. B. J. Bos, R. Kerkstra, R. van Roeden, Johs. van der Berg, Sneek; J. de Jong, R. Nagelhout, BELEGEN WIJNEN PRIMA GEDISTILLEERD FIJNE ADVOCAAT Anno 1864. TELEFOON 2912. SNEEK Electrische PindasbranderU. I I Alléén prima glazen. Wanneer men U het aardig B blikje Vero met 50 sigaartjes voor fl.voorlegt, dan ver klapt de banderolle den prijs, want anders zoudt U dit artikel zéér beslist duurder taxeer en.. Het succes is dan ook pver- weldigend Vraagt ze Uw Winkelier. En gros Het adres in tabaksfabrikaten Grootzand 18 Tel. 3054 het product van vertrouwen g Een goed passend wordt U vakkundig verkocht en aangepast in Tel. 2183, Firma Veldman Sterk verlaagde prijzen Vraagt zichtzending Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS KLEINZAND 5—7 is het oordeel van iedere goede rooker, die van een WHITE ASH sigaar geniet. Prijzen: 612 ct. Verpakking: 10-25-50-100 stuks Alléén bij zorgt j Aspirin voor 1 l B een betere circulatie van B '■B het bloed en veroorzaakt B B zodoende de uitscheiding B f van schadelijke stoffen, B F die pijnen veroorzaken. B Daarom ook voor UNeemt r \trjnnement: per jaar 2.50, fr. p post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Xdvertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Groote sorteering Solide reparatie «inrichting. Letterkundig Nieuws. Ter gelegenheid van de Boekenweek ver scheen zoo juist de derde druk van Trygol Gulbranssen’s meesterwerk „EN EEUWIG ZINGEN DE BOSSCHEN”. Dit in Noor wegen bekroonde boek is volgens de statis tieken momenteel in Nederland de meest gevraagde roman. (Adv.) eenigingsleven wat bekend is. Men had vooroordeelen en tegenslagen te overwin nen, maar nu de 50 jaar dan in voorspoed is bereikt bieden wij gaarne onze geluk- wenschen aan, wij gevoelen ons gelukkig aan deze uitvoering te mogen meewerken en hopen dat dit de band tusschen Uwe en onze ver. nog zal versterken. Spr. biedt bloemen aan. De v o or zit te r van S.G.V., de heer J. Spoelstra richt nu nog een harte- ïijk woord van gelukwensch en hulde tot oprichtsters en tegenwoordig bestuur. Daverend applaus klonk op na elke rede. De presidente sprak een woord van Woudsend; H. Kooistra, Ijlst; A. Attema, Heeg en M. Visser, Woudsend. Van kl. 3 naar kl. 4: Tj. van der Werf, D. van der Berg (v.w.), W. Moraal, Jac. de Vries, F. Hiddinga, Sneek; W. Wijnja, K. Douma, Ijlst; U. Nijholt, A. Hiemstra, Oudega; D. Finnema, Woudsend en I. Berg- sma, Jutrijp. van kl. 4 naar kl. 5: S. Geertsma, H. Dijk stra, H. de Vries, Sneek; Johs. Meijer, Uit- wellingerga; R. van Dijk, IJsbrechtum; P. Kuipers, Oudega en G. de Boer, Koudum. Wandeltocht afd. Sneek Friesch Wandelverband. Het is nog maar luttele weken geleden dat deze afdeeling werd opgericht, en toch or ganiseerde zij Zaterdagmiddag reeds een wandeltocht, waaraan niet minder dan 300 personen deelnamen. Bewijs van energie bij het bestuur, bewijs ook dat aan de Wandel sport de nabije toekomst is. Geloopen werd over 28 K.M., van de start plaats Hotel Hanenburg naar Oosthem over Nijlanderzijl naar Bolswgrd en vandaar terug naar hotel Hanenburg via IJsbrech tum. Vertrokken werd half drie, de aan komst lag tusschen 6.45 en 7.30. De jury bestond uit de h.h. J. H. G. van d?n Berg, commissaris van politie, dr. J. W. v. d. Zijpp en A. H. Vis, voorzitter van de Gem. Commissie voor Lich. Opv. Behalve talrijke persoonlijke deelnemers liepen groepen van een zevental vereenigin- gen mee, waaronder ook een van S.G.V. al hier. Wat deze vereenigingen betreft, gingen de eerste prijzen, medailles uitgeloofd door hotel Hanenburg naar D.O.S. te Li warden, Kracht en Vriendschap te Lemmer kreeg een eervolle vermelding. De medaille voor de beste individueele looper, uitgeloofd door den voorzitter van het Friesch Wandelverband, den heer Turk- sma, werd het eigendom van onzen stad genoot den heer Van der Meulen, eervolle vermeldingen kregen de dames M. Groen, Oldeboorn en H. v. d. Horn, Huizum en de heeren A. C. Bijlinga, Leeuwarden en B. Wester, Oppenhuizen. Ieder deelnemer die de tocht volbracht er was slechts één uitvaller kreeg een herinneringsmedaille van de afd. Sneek. De voorzitter van deze afdeeling, de heer Spaander, reikte de prijzen uit en drukte er zijn voldoening over uit dat de eerste tocht door Sneek georganiseerd een succes was, waarvoor ook de deelnemers dank toekomt. VEILIGHEIDS BEZETTINGEN IN DORPEN IN HET NOORDEN. Het N. v. h. N. schrijft uit zeer betrouw bare bron: Er is absoluut geen sprake van, om Leeuwarden weer een garnizoen te geven. Evenmin wordt er aan gedacht Leeuwar den of een andere plaats in naaste omge ving een z.g. veiligheidsbezetting te geven. bestaan van nabij heeft meegemaakt. Spr. werpt een blik terug op die jaren en 1 con stateert dat bij de gewestelijke uitvoering in 1921 op het oude IJ sbaanterrein, toen de heer Wierstra de leiding nog had, de heer Kan voor het eerst als jurylid, in Friesland optrad, en dat is dé aanleiding geweest dat deze later Fries werd. Die uitvoering slaagde schitterend, doch er was een totaal gebrek aan belangstelling van de zijde van het publiek, en defmancieele uitkomsten gaven buitengewone zorg. In 1926 gaf Thusnelda in samenwerking met de commissie voor de lich. opvoeding een uitvoering op het H.B.S.-sportterrein, die een groot succes was, ook de goedgeslaag de uitvoering bij het 45-jarig bestaan, waaraan een receptie voorafging, herinnert spr. zich nog. Het K.N.G.V. wenscht U thans te oom- plimenteeren met Uw 50-jarig bestaan, het kend. Het aanvankelijke Vermoeden dat zij dit geld aan de roulette-tafel zou heb ben verloren, is tot dusverre nog niet be vestigd. DE MAXIMUM SNELHEID VAN VLIEGTUIGEN. Dr. George W>. Lewis, leider van het researchwerk van de luchtvaart-adviescom- missie in de Ver. Staten heeft verklaard, dat tenzij er een technische uitvinding van beteekenis wordt gedaan, de snelheid van een vliegtuig beperkt zal blijven tot onge veer 900 K.M. per uur. (Het bestaande wereldrecord bedraagt thans 709 K.M. per uur). Het werd in 1934 door een Itali- aanschen vlieger met een watervliegtuig gevestigd. OQK LANGDURIGE KOUDE DOODT HET LEVEN NIET. De Russische hoogleeraar Kapteref te Moskou heeft eenige jaren lang geëxperi menteerd met eieren van zeeorganisme en zelfs kleine krabbetjes, die een jaar of twee, drie in volmaakt bevroren toestand waren bewaakt. Nadat daarop warmte werd toegevoerd, ontwikkelde het organische le ven zich weer. Men gaat probeeren ook tot nieuw leven op te wekken van vroegere organismen, die duizenden jaren in het ijs hebben' gezeten of in hard bevroren grond. De Moskousche hoogleeraar is, wat dit betreft, zeer hoopvol gestemd. 50-JARIG BESTAAN „THUSNELDA”. In de Harmonie is Zondagavond het 50- jarig bestaan van bovengenoemde dames gymnastiekver. op waarlijk luisterrijke wijze herdacht. Als presidente fungeerde mej. Groen hout, die allen welkom heette op deze ge denkwaardige avond, in het bijzonder richtte spr. dat woord van welkom tot mevrouw A. de GrootPrakken uit Apel doorn, de mede-oprichtster en eerste presi dente van Thusnelda, aan haar en de andere oprichtsters hebben we eigenlijk deze avond te danken, want zonder haar werk en strijd zou Thusnelda niet hebben bestaan, dat aanvankelijk als dames-gymnastiekver. te gen groote vooroordeelen had te kampen. Ongetwijfeld zal ook mevrouw de Groot hedenavond verbaasd staan over het ver schil in kleeding en oefenstof van toen en, nu, maar in het programma is nog een herinnering aan de goede oude tijd. Spr. doet mevrouw de Groot door het jongste lid van Jong Thusnelda bloemen aanbie den. Dan richt zij het woord tot den oud- directeur, den heer Wierstra, die veel hef en leed met onze ver. heeft meegemaakt, ook het tegenwoordige Thusnelda weet wat zij den heer Wierstra aan dank schuldig is, de ver. wenscht den heer W. nog vele jaren van welverdiende rust toe. Zeer ver heugd is spr. ook de heer burgemeester hier welkom te mogen heeten, die steeds belangstelling toont voor onze uitvoerin gen, de heer Vis, afgevaardigde van het K.N.G.V., de heer Zandstra, voorz. van de turnkring Leeuwarden en afgevaardig- den van vele vereenigingen enz. Het spijt spr. dat de heer L. de Jong uit 't Meer, dien men gehoopt had hier te zul len zien, was verhinderd te komen, hij stuurde echter bloemen en een schriftelijke gelukwensch van dezen oud-kringvoorzitter van het gewest Friesland, die Thusnelda van haar geboorte af heeft gekend, kwam binnen. Zich richtend tot de leden hoopt spr. dat zij allen er toe zullen medewerken de naam van Thusnelda, Jong Thusnelda en Lytse Pier steeds hoog te houden. Spr. leest de ingekomen gelukwenschen voor en dankt daarna bestuur en leider van Quick te Huizum, die zoo bereidwillig wa ren hun heerenafdeeling ie graad aan deze uitvoering te laten meewerken en de oud-leden van Greate Pier die hedenavond een nummer zullen geven en daarmede blijk geven de banden die hen met Thus nelda verbonden nog niet vergeten te heb ben, de heer en mevrouw Bos die voor deze avond de zaal gratis ter beschikking stelden en de heer Riemersma (sigaren magazijn Bloemhof) die de foto’s van Thusnelda in zijn etalage etaleerde. Spr. biedt tenslotte Jong Thusnelda, na mens Thusnelda, een vaandel aan; op Jong Thusnelda bouwt Thusnelda haar toekomst, moge dit vaandel steeds in eere gehouden worden. Spr. doet het vaandel daarna over reiken aan de kampioene van Jóng Thus nelda, die de eer zal hebben vaandeldraag- ster te zijn. Mevr. M. v. rink komt namens de ouders van de le den van Lytse Pier gelukwenschen, zij doet dit met te meer genoegen omdat zij zelve de avond van het 30-jarig jubileum als presidente heeft geopend, toen was de heer Wierstra onze eminente leider. Ook toen werd er goed gewerkt, maar ook nu kan Uwe ver. terugzien op een goede staat van dienst, en dit gouden jubileum toont een wederopbloei Uwer ver., welke de reser ve vormt voor een goede toekomst. Thusnelda is moeder geworden van een gezonde boy, Lytse Pier, en wij hopen dank tot allen die het woord hadden ge voerd, waarna begonnen werd met de uit voering van het programma. De uitvoering zelve bracht van de di verse afdeelingen van Thusnelda een aantal nummers, welke ook reeds in de jaarlijk- sche uitvoering waren gegeven, we behoe ven daarbij dus nu niet stil te staan, het was alles zoo mogelijk nog beter dan de vorige keer, en zal voor velen, die niet geregeld meer gymnastiekuitvoeringen bij wonen, een openbaring geweest zijn betref fende de nieuwere opvattingen omtrent gymnastiek. Trouwens deze, en alle andere bezoekers hebben die opvattingen nog eens knap tegenover de oudere gesteld gezien Het Handelsblad meldt dat de militaire autoriteiten ter plaatse nog niet hebben kunnen vaststellen of het een burger- of een militair vliegtuig geweest is. Evenmin heeft men precies kunnen vaststellen op welke hoogte het vliegtuig koerste. Ten aanzien van letters of cijfers kunnen even min nog positieve mededeelingen verstrekt worden. Bij de legerleiding in Den Haag was Za terdagochtend nog geen ambtelijk rapport over deze aangelegenheid binnengekomen. Zoolang een dergelijk rapport niet is ont vangen en men dus van het gebeurde nog niet volledig op de hoogte is, kunnen be zwaarlijk inlichtingen worden gegeven. Intusschén vernam het blad nog, dat van het onderzoek zal afhangen, of er aanlei ding zal zijn voor een offideele stap, te Berlijn. MELKTAPPERSORGANISATIE. Oostelijke en Noordelijke melkslijtersor- ganisati.es uit ons land hebben opgericht een Federatieve Bond met een voorloopig bestuur bestaande uit de volgende perso nen: Postma, Leeuwarden, Zuidema, Gro ningen; An bergen, Azewijn; Moerman, Hel lendoorn; Te Riet, Deventer; v. d. Boom, Ommen en Eifelink, Winterswijk. Secretariaat: N. Anbergen te Azewijn. VERDUISTERING IN INDIË. De politie van Batavia heeft mevr. J. H. L., in dienst bij de Industrieele Maatschap pij Gebrs. van Swaay, gehoord in verband met een verduistering ten bedrage van zesduizend gulden. De verdachte heeft be dankt U voor de prettige verhouding welke U met het Verbond heeft gehandhaafd en biedt U zijn eeremetaal aan, dat al wel in het bezit is van een vijftal Friesche gym nastiekver., doch dat U als dames gym nastiekver. voor het eerst in Nederland ten deel valt. Spr. wenscht de ver. groei en bloei toe tot in lengte van dagen. De heer Th. Zandstra komt namens de kring Friesland van het K.N.G.V. com- plimenteeren. Spr. brengt Thusnelda hulde voor de wijze waarop zij de kring steeds steunde en medewerking verleende, terwijl hij nog een extra woord van lof spreekt voor de keurige verzorging der correspon dentie van deze dames gymnastiekvereen.; spr. biedt als herinnering een plaquette aan. De voorz. van de gymnastiekvereen. Quick te Huizum, de heer J. Werkho ven zegt dat al is Thusnelda op 1 April opgericht, die oprichting verre van een Aprilgrap was, ze was werkelijkheid, nu al 50 jaar lang en dat beteekent nog al wat aan liefde, energie en doorzettingsver mogen, zooals ieder weet die in het ver in de oefeningen van Lytse Pier en die van een aantal oud-leden van Greate Pier. Er werd, toen deze heeren op heusch kra nige wijze vrije oefeningen volgens de oude opvatting ten beste gaven, zelfs gelachen in de zaal, zoozeer is de gymnastiekoefe ning in enkele jaren geëvolueerd. Ook de dames 'brachten oud tegenover nieuw, in de vorm van stokoefeningen in de uniform van Thusnelda van eenige tien tallen jaren terug niet de oudste dus en de luchtige kleedij van heden, waarbij niet alleen het verschil in kleeding maar ook in oefening opviel. De heerenafdeeling ie graad van Quick te Huizum luisterde de uitvoering op met oefeningen aan paard, rek, brug en met individueele vrije oefeningen. Opluisteren is wel het goede woord want ze presteer den iets .wel heel bijzonders, stuk voor stuk en in elke oefening, en toonden daar mede niet alleen hun natuurlijke aanleg voor dit werk, maar ook hun ernstige trai ning onder deskundige leiding, welke die van den tumleeraar, den heer J. de Jong te Huizum is. Donderend applaus verwier ven de prestaties van dit keurtroepje, dat door de presidente dank werd gebracht, die betoogde dat nu wel gebleken is dat het een eer voor Thusnelda was dat Quick bij deze uitvoering medewerking wilde ver- leenen. De presidente huldigde voorts de heer en mevr. Kan, resp. als leider en secreta resse van Thusnelda en bood hun zilveren couverts aan, waarvoor de heer Kan mede namens zijn echtgenoote hartelijk dankte. Het officieele deel van den avond was hiermede beëindigd, er was een druk bal na, waarbij de Co-Ja-Sho band musiceerde, die dat -ook tijdens de uitvoering had ge daan. ten roofvogel te overmeesteren, waarbij hij licht gewond werd en zijn kleeren scheur de. De vogel had een vlucht van twee-en- halven meter. De vogel is weer in vrijheid gesteld. EEN DUITSCH LEGERVLIEGTUIG BOVEN VENLO. Men meldt uit Venlo aan de N. R. C.: Vrijdagmiddag omstreeks half vijf heeft een Duitsch legervliegtuig op zeer geringe hoogte enkele malen gecirkeld boven de Frederik Hendrikkazerne, waarin de troe pen van het tweede en zeventiende regi ment infanterie gelegerd zijn. Hierbij zette de vlieger boven het kazemeterrein den motor af, terwijl de waarnemer een bewe ging maakte, waarbij hij met zijn boven lichaam betrekkelijk ver buitenboord van het toestel kwam. Vermoed wordt dat de waarnemer foto’s van de ligging van de kazerne heeft gemaakt. Onmiddellijk hierna zette het eenmoto- rige toestel, dat gemerkt was met de let ters D-E.F.V.A., koers in de richting van de Duitsche grens en het was toen weldra uit het gezicht verdwenen. Naar het blad vernam, was het toestel niet uit de richting van de grens gekomen, doch uit ongeveer noordelijke richting, waaruit men afleidt, dat het ook verder het land in is geweest. De garnizoenscommandant heeft van het gebeurde telefonisch aan de legerleiding mededeeling gedaan. Het ligt wel in de bedoeling zoo deelt men ons verder mee om na verloop van zekere, niet te lange tijd, dergelijke be zettingen te doen geschieden in dorpen bij rivieren of belangrijke verkeerswegen. Zulks zou dan geschieden met de militaire politietroepen. Dergelijke bezettingen ko men tot heden benoorden Zwolle niet voor. Tot zoover de ons verstrekte mededee ling, waaruit blijkt, dat de in Leeuwarden gekoesterde verwachtingen inzake een her bezetting wel niet zullen worden bewaar heid, maar dat het Noordeh in het alge meen meer gemilitariseerd zal worden dan tot nu toe het geval is. AANVAL VAN EEN BUIZERD. Een der jachtopzieners van den heer Lewin op het landgoed de „Duinsche Hoe ve” te Rosmalen was bezig met het oefe nen van jachthonden, toen er plotseling een buizerd neerstreek, welke zich in den nek van een der honden vastklemde. Met groote moeite wist de opziener den groo- dat deze haar voetstappen zal drukken. Een commissie uit de ouders der Lytse Pieren heeft gemeend U op deze blijde dag een vlag te moeten aanbieden voor L. P. Als een symbool dat L. P. stamver want is aan het opgeheven Greate Pier is op de vlag een phoenix geteekend, wellicht zal eenmaal uit Lytse Pier Greate Pier weer ontstaan. Spr. wenscht Thusnelda toe dat het zoo mogelijk nog verder in bloei zal toenemen, en richt een ernstig woord tot de Lytse Pieren, opdat zij hun vlag onbesmet zullen houden, iedere slechte daad door een hunner als turner bedreven zou een smet op die vlag zijn. Mevrouw A. de GrootPrakken wenscht namens de eerste bestuursleden van Thusnelda geluk. Toen wij de vereeni- ging oprichtten waren er ontzaglijk veel vooroordeelen te overwinnen, maar met onze eerste uitvoering voor een overvolle zaal hadden wij het pleit gewonnen. Spr. is overtuigd dat er sedert dien veel ver anderd is, doch de ijver bij onze werk zaamheden kan stellig ook nu niet verbe terd worden. Een overeenkomst tusschen de gymnasten van Thusnelda van voor 50 jaar en nu vindt spr. in het korte haar, groot verschil echter is er in kleeding, toen' droegen we onze korte rokjes, beenen en armen en hals bedekt, nu is alles uitgela ten wat maar eenigszins kan, spr. kan de leden van nu daarom zoo echt benijden. Spr. vindt het een groot voorrecht Thus nelda na 50 jaar te mogen complimentee- ren en biedt uit naam der oud-bestuursle- den een herinneringsmedaille aan welke een plaatsje aan het vaandel moge vinden. Moge de vereeniging ook verder groeien en bloeien. De heer A. H. Vis had niet gedacht I nadat hij 14 dagen geleden afscheid I had genomen als lid van het hoofdbestuur van het K.N.G.V., hier hedenavond als zijn vertegenwoordiger te zullen staan. Doch spreker heeft de opdracht van het Bondsbureau gaarne aanvaard, waar niet alleen sprekers moeder een der oprichtsters van Thusnelda is geweest en twee zijner spruiten er nu bij zijn aangesloten, doch spr. zelf de laatste 20 jaar van Thusnelda’s een onze verlaagde tarieven hiervoor en Uitsluitend verkrijgbaar Ir de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tebl. a 10 es. NIEUWE SNEEZER COURANT gemakkelijke wekelijkse contributie stelt zij de arbeidersklasse in staat mee te werken aan haar cultureel streven. Indien gij gevoelt, breek dan met de sleur bouw mee! Neem kennis van vraag alle inlichtingen bij A. DE VRIES, Jan van Nassaustraat 18 B. SCHERMER, Maria Louisestraat 5 Zij gevoelt zich daarom in de eerste plaats culturele vereniging. Door een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1