Wanneer Firma Wed. S. Joustra Zoon I Schoonmaak Paschen in zicht Firma JOBs. W- SU lente Bled PitnaveKISZEBRïNK 5 Co 52e Jaargang zijn PINDAS lekker? tromp, Sneek Zaterdag 11 April 1986. 34 25 90 85 IHIM Irgm der twnli M. No. S6 ER OOURART M WYMBRITSERUD BENSDORP TROMP, Sneek DAMES fr w RECLAME KOLOM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. f f 6845.28 f NIEUWSTIJDINGEN. f 688 5.66s TUINKALENDER. f I CNadruk verboden.) 2d dat zij verbrand of verslingerd zijn, terwijl andere zich in het bezit bevonden van per sonen, die inmiddels ter ziele zijn en geen aandacht hadden geschonken aan de be treffende briefjes. Mogelijk ligt dus voor den Franschen staat een klein buitenkansje in het verschiet. afstanden van plan. 15 c.m., ter- j! minstens 7 c.m. diep moet wor- Afbetaalde woningen Winst huren Saldo winst 524-23 7416.45 164.94 935-26 Wanneer’t de allerbeste zijn en eiken dag verschl Electrlsche Pindasbranderij. BELEGEN WIJNEN PRIMA GEDISTILLEERD FIJNE ADVOCAAT Anno 1864. TELEFOON 2912. SNEEK REEPJES in verschillende smaken 20 voor 1 kwartje. Engros 90. 177.66 .329-50 24.66 .132.— 422.23 175.50 heb- ge- aan e te Totaal Het uit te keeren dividend aan de leden wera bepaald op 3 pet., het getal leden bedraagt 83. Na half April breekt voor den moestuin de tweede periode aan: de tijd voor latere groentesoorten. Zorg voor boonen, staken, rijs, bietenzaad, enz. Tenslotte zij nog vermeld, dat men met het uitzaaien van bloemen gerust nog kan wachten; het gure weer van de laatste da gen is weer 'n bewijs, dat de tweede helft van April en begin Mei daar de beste tijd voor is. Koopt nu uw kousen bij „Lampe” Voor de Paaschdagen extra voordeelig. DAMESKOUSEN Fil d’ écosse 64 59 52 46 39 36 ZIJDEN KOUSEN 1.20 1.10 2. Mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, rech- ter-plaatsvervanger in de rechtbank te ’s Gravenhage; mr. T. Taconis, griffier bij de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden; mr. L. Vliegenthart, substituut-griffier bij de rechtbank te ’s Gravenhage. VERDUISTERINGEN DOOR EEN KASSIER. Dinsdagmiddag heeft de Utrechtsche Rechtbank de zaak behandeld tegen een 53-jarigen oud-kassier, thans wonende te Utrecht, die terecht moest staan wegens verduistering van geld en geldswaardige papieren in zijn functie als kassier te Bar neveld. Verschillende ingezetenen van de gemeente zouden daardoor zijn gedupeerd. Verd. gaf het hem ten laste gelegde vol- dat zij omringd zullen zijn door de politieke politie, indien zij in mijn nabijheid komen. Het is een buittengewone stand van zaken in het tegenwoordige Duitschland, dat een vrije Ariër er minder rechten heeft dan een Jood. De Joden kunnen nog steeds in hun loges van èion bijeenkomen, maar vrije ger- manen zijn direct verdacht, indien zij .blijken vrienden van mij te zijn. De verjaardagsgeschenken van den staat zijn dit jaar politie-onderzoeken bij en ar- Aanbevelingen voor rechters te Leeuwarden. De rechtbank te Leeuwarden heeft ter vervulling van twee vacatures van rechter in haar college opgemaakt de navolgende alphabetische lijsten van aanbeveling: 1. Mr. K. T. Dorama, substituut-griffier bij de rechtbank te Leeuwarden; mr. F. A. Holleman, substituut-griffier bij de recht bank te Amsterdam; mr. H. J. van Maanen, substituut-griffier bij de rechtbank te Zwolle; Heerensokken - Dames- en Kinder kousen - Sjaals - Handschoenen de nieuwste snufjes, net iets voor dePaschen! Totaal De uitgaven: Onderhoud materialen Emmabloem collecte Contributies Ziekenhuisverpleging Pensioenpremie Zuster Sanatoriumverpleging Administr. en verg, kosten Versterkende middelen Salarissen Onkosten ongevallen verz. Diversen ledig toe. Hij had in de jaren vóór 1933 een belangrijk verlies geleden. Door spe culatie was zijn gansche bezit, dat onge veer f 70.000 bedroeg geheel verloren, ge gaan. Verd. had toen het geld, dat hij van cliënten onder zijn beheer had, gebruikt voor verdere speculaties, om zoo zijn eigen verliezen te dekken. Dit was hem niet ge lukt en hij was steeds verder in de put ge raakt. De cliënten, die hun geld of hun stukken terugvorderden werden met een kluitje in het riet gestuurd of op sleep touw gehouden. Verd. genoot in Barneveld een vertrou- menspositie. Hij wist al jaren, dat de te korten niet meer te dekken zouden zijn. Het bleek, dat het totale tekort ongeveer f 100.000 zou bedragen, terwijl het totale een lezing gehouden voor een aantal genoo- digden over het gebruik van hout als kracht- stof voor motoren. Voor den tocht werd ge bruik gemaakt van een gewone V 8 Ford auto standaardmodel, voorzien van een op de kofferplaats ingebouwden generator, waardoor de wagen in zijn uiterlijk nauwe lijks van een benzine-collega verschilde. Vooral voor vrachtauto’s, waar de brand stofkosten een voorname factor der bedrijfs kosten zijn, schijnt voor het houtgas, waar tegen in goedkoopte geen andere krachtstof kan concurreeren (voor benzine ook afge zien van de daarop drukkende belasting) wel een toekomst weggelegd. Men denke in dit verband’ ook aan de boschgebieden in de koloniën waar hout overal ter plaatse te krijgen is en op andere grondstof veelat belangrijke vrachtkosten vallen. Op de reis BerlijnLonden was voor 6 mark beuken- brandhout verbruikt. Storingen als gevolg van de gebruikte brandstof waren niet op getreden, het optrekken in het verkeer bleek niet minder snel en soepel dan met de ge wone benzine-aandrijving. Doodielijk ongeluk. Te Ooster-Nijkerk is het zesjarig zoontje van den landbouwer G. Broïiwer, bij een poging om op een rijdende melkauto te klimmen, onder den wagen geraakt. Het ventje werd dood opgenomen; hij had een zeer ernstige schedelbreuk bekomen. vereeniging en het t.b.c.-consultatie- Onze ijverige huisbezoekster, zr. Molenaar, komt een woord van dank toe voor haar werklust en toewijding, evenals onzen penningmeester, die uit de aard der «tak met zr. Molenaar pracüsch voor het meeste werk staat. De voorz. bracht den secretaris dank voor diens werk, waarna de heer Hogeveen namen» de kascammi.ssie, waarin met hem zitting had de heer E. P. Kingma, ver slag uitbracht. Geconcludeerd werd tot decharge met dank aan den penningmees ter voor diens keurig beheer. De penningmeester, de heer B. Hof stee gaf daarna een specificatie der ont vangsten en uitgaven. De ontvangsten hadden bedragen: Sport en Liefdadigheid Emmabloem collecte Subsidie's Bijdragen Burg. Armbestuur Rente Coupons Contributie leden Bijdrage premie-verz. Zuster Giften Bijdrage verpl. fonds Prov. Fr, Ver. Groene Kruis Bijdrage „Draagt Elk. Lasten” Bijdrage Ouders, Fam. ’en Ver. Opbrengst winkelbusjes Opbrengst bonnen Bijdrage ongevallen verz. Bijdrage Ned. Verb. v. Vakver. Totaal Er is dus een tekort van f 40.385. De voorz. dankte ook den penningm. voor zijn vele werk, en wees er nog eens op dat de ver. aller steun, behoeft om te voorkomen, dat zij haar taak zal moeten beperken. Het aftredend bestuurslid de heer R. A. Posthuma werd herkozen; het bestuur stelde voor een negende lid aan het bestuur toe te voegen, bij voorkeur uit gerefor meerde kringen, waarvoor het aanbeval dr. Dethmers, die, niet aanwezig, dan ook door de vergadering met algemeene stem men werd benoemd. In de commissie voor het nazien der re kening 1936 werden benoemd de h.h. E. P. Kingma en K. Kracht. Balans op 31 December 1935. Bezittingen Amsterdamsche Bank Diverse Debiteuren Effectenrekening Gebouwen in totaal Huurrekening Timmerschuur Kassarekening Land bij de Prinsengracht Spaarbank Sneek V oorschotrekening „SELFHELP”. Aan het, in de op 30 Maart jl. gehou den algemeene vergadering, uitgebracht verslag over het boekjaar 1935 der Coöpe ratieve vereen. „Selfhelp” alhier, ontlee- nen wij het vólgende: Het totaal der ontvangsten en uitgaven was f25653.41 en het totaal der balans f 107137.16. bedrag van de verduistering f 12.400 be liep. Diverse benadeelden werdén als getui gen gehoord. Ze hadden hun spaargelden aan verd. toevertrouwd en waren door zijn misstap ten zeerste gedupeerd. De officier requisitoir nemend, eischte drie jaar gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. Maris. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Brandstoffenbijslag. Naar wij vernemen, heeft de minister van Sociale Zaken het van enkele zijden ontvan gen verzoek om de regeling inzake den brandstoffenbijslag voor ondersteunde werkloozen, welke tot 1 April jl. van kracht was, te verlengen, moeten afwijzen. De minister heeft bij zijn beslissing over wogen, dat de middelen om de verlenging dezer regeling te bekostigen, hem ontbreken. Het vervoer van rijwielen door de Spoorwegen. De sneltreinkaarten zullen verdwijnen en daarmede de wieltjes in de reisgids. Er ko men nu rijwielkaarten in drie prijzen, nl. van 90, 65. en 30 cent. Bij gebruik van die van 65 cent heeft de spoorweg de keuze van de trein, waarmede de verzending plaats vindt, echter moeten de spoorwegen zorgen, dat het rijwiel binnen 24 uur ter beschikking van den reiziger is, zonder dat 10 cent ver schuldigd zijn voor het niet direct aan de trein in ontvangst nemen. Hiervan zullen in de eerste plaats gebruik maken zij, die uit een bepaalde plaats een uitstapje gaan ondernemen en hun rijwiel vooruit zenden, hetgeen in de zomer bij dui zendtallen geschiedt, en waarvoor tusschen de groofe stations, zoo noodig, speciale rijwieltreinen worden ingelegd. Bij de beide andere soorten rijwielkaar ten, die tot en'met 40 km. 30 cent en voor verdere afstand 90 ct kosten, heeft de rei ziger de keus van de trein en behoeft hij zich dus niet meer af te vragen of misschien deze trein geheel of gedeeltelijk een snel- of D- trein is. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het niet in de bedoeling der spoorwegen liggen om veel treinen voor rijwielvervoer uit te sluiten en zou zich dit slechts tot enkele beperken. Ook zou het niet in het voornemen liggen de electrische en Diessel-electrische treinen uit te sluiten. Houtgasauto bezoekt ons land. De leider van het officieele Duitsche Hout-voorlichtings-orgaan, de A. T. F., Forstmeister dr. von Monroy, die met prof. Bergius zijn land vertegenwoordigde op de internationale houtpropaganda-conferentie, welke van 1 tot 4 April te Londen gehouden werd, maakte de reis van Berlijn naar Lon den in een met houtgas gedreven auto. Op zijn terugreis-heeft de heer von Monroy ten bureele van 't Staatfboschbeheer te Utrecht - ijke and nen 'van lin nen an- •in. het de Hig pd, op als :ze ien >e- ag e n UITBETALING OUDERDOMSRENTE. De directeur van het Postkantoor noo- digt de rentetrekkers, wier rente anders Maandag 13 April, 2e Paaschdag, zou wor den uitbetaald, uit zich voor deze uitbe taling de volgende dag, dus Dinsdagmor gen, tusschen 9 en 12 uur ten postkantore willen vervoegen. VER. TOT BESTRIJDING DER T.B.C. TE SNEEK. Deze ver. hield Dinsdagavond haar jaar vergadering in „Onder de Linden”, onder presidium van den heer Maseland, die de aanwezigen welkom heette en er op wees dat de financiën der ver. de aan dacht verdienen. Er is een, wel is waar klein, tekort, en zorgelijk is het dat de inkomsten dalen; de wedstrijden van Sport en Liefdadigheid hébben het afgeloopen jaar weer minder opgebracht; aan de ijver van de commissieleden ligt dat niet, zooals spr. van nabij heeft kunnen constateeren, doch ook daar laat de crisis zich gevoelen, spr. wenscht Sp. en L. dit jaar weer groo- ter succes. Spr. hoopt dat de daling m de ontvangsten der Ver. tot Bestr. der t.b.c. aanleiding moge zijn voor hen, die nog geen lid zijn, deze zeer nuttige ver. door toe te treden als lid te steunen; ook bij feestelijke gelegenheden en door middel van de busjes, zooals er bij de fa. Mein- dersma geplaatst zijn, gedenke men onze ver. In het algemeen zal het bestuur dank baar zijn voor alles wat de financiën der ver. kan versterken. De secretaris, de heer R. Posthuma, las de notulen welke onveranderd werden vastgesteld, waarna dezelfde heer het jaar verslag uitbracht. Dit verslag gewaagt van een rustig jaar, en van de medewerking van Sport en Liefdadigheid, van welke commissie weer een belangrijk bedrag werd ontvangen. Een woord van dank aan allen die zich inspanning en moeite getroosten om geld bijeen te brengen voor het helpen der lij dende menschheid. Ook zeggen wij, aldus het verslag, dank aan allen die door hun contributie onze inkomsten hielpen ver meerderen, en spreken de wensch uit, dat meerderen hun voorbeeld mogen volgen, door lid onzer vereeniging te worden. Onze vereeniging zal in 1937 vijf en twintig jaar hebben bestaan, en wij hopen bij die gele genheid actie te voeren om ons ledental uit te breiden. Ook dit jaar kon van het uitzenden van kinderen naar vacantie-kolo- nies niets komen. Op 1 Januari 1935 stonden onder toe zicht 135 gezinnen met 157 patiënten. Ge durende 1935 zijn onder toezicht gekomen op advies consultatie-bureau-arts 14 gezin nen met 16 patiënten. Afgevoerd werden wegens herstel, vertrek of overlijden 17 gezinnen met 23 patiënten, zoodat op 1 Januari 1936 nog onder toezicht stonden 132 gezinnen met 150 patiënten. In 1935 werden 1225 gezinnen bezocht met totaal 1771 bezoeken, uitsluitend huis bezoek. Voor Sanatorium-behandeling kwa men in aanmerking 6 patiënten. In het ziekenhuis werden 8, en in de Nazorg- kolonie „Violette” 2 patiënten opgenomen. Op advies werden verbeteringen aange bracht aan slaapplaatsen en woningen. 50 patiënten kwamen onder de hoogtezon. 2 kinderen gingen met hulp van de Chr. Va- cantie-kolonie naar het Dr. de Visserhuis te Lanteren en 2 met hulp van het Cen traal genootschap naar Bergen aan Zee, terwijl 2 met hulp van de R.K. Vac. kolo nie paar „Mooi Gaasterland” gingen. Als vorige jaren werd ook dit jaar de nauwe samenwerking bestendigd tusschen onze bureau. Mc' De kinderen der Londensche achterbuurten. In Hackney, een armendistrict in Londen, werden kinderen van een school onderwor pen aan een klein examen, dat diende om te weten te komen, in welke omgeving zij opgroeiden. De kinderen waren acht jaar of daaromtrent. Zij kenden geen andere dieren dan paard, hond en kat. Vijf en twintig procent had nog nooit een grasveld aanschouwd en was dus blijkbaar nooit in een park geweest, was dus nog nimmer in Londens grootste park, Hyde Parl^, geweest. Slechts 2 procent had de zee gezien; 4 hadden nog nooit de Theems of eenig ander water gezien. Amerikaansch lijntoestel verongelukt Uit Union Town (Pennsylvanië) wordt gemeld, dat, tengevolge van een vliegonge luk elf menschen om het leven zijn gekomen. Een vliegtuig van de Transcontinental and Western Airlines is daar omlaag gestort. De beide piloten vonden den dood, teza men met negen passagiers. Drie andere in zittenden konden worden gered. Een van de geredden, de stewardess van het toestel, die zelf per telefoon kennis gaf I van het ongeluk, deelde mee gewond te zijn. Ook de beide geredde passagiers zijn gewond. Een van hen is de vrouw van den burgemeester van Newark. Nader wordt nog gemeld, dat het vlieg tuig onderweg was van New York naar Pittsburg. De gezagvoerder had per radio meegedeeld, dat hij van plan was te Colum bus te landen, daar de weersomstandig heden zeer ongunstig waren. Tengevolge van de dichte mist is het toestel daarop tegen een bergwand gevlogen, met boven vermeld ontzettend gevolg. Ludendorff en de nazi’s. De Daily Telegraph meldt uit München, dat de Vroegere chef van den Duitschen ge- neralen staf, generaal Ludendorff, die thans leider is van de anti-christelijke beweging in Duitschland, zijn volgelingen heeft medege deeld, dat hij zijn 71 sten verjaardag, op 19 April, niet wenscht te vieren. Verleden jaar was zijn verjaardag gevierd als een natio nale feestdag. In zijn gedenkschrift: „De Heilige bron van Duitschland’s macht” cri- tiseert de generaal het gebrek aan vrijheid, dat thans in Duitschland bestaat. „Ik wensch diegenen onder mijn vrienden, die denken mij op mijn verjaardag met een be zoek te vereeren, er voor te waarschuwen, geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLEINZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 Abonnement; per Jaar 2,50, fr. p poet ƒ3.00. Advertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT restaties van mijn vrienden. Naar mijn mee- ning bewijst mij dat meer eer dan de offi cieele viering van het vorige jaar.” Onverschilligheid van fortuinlijke loterijspelers. De Parijsche Matin herinnert er aan dat niet opgeëischte prijzen altijd een belangrijk hoofdstuk hebben gevormd bij loterijen. Het schijnt, dat de Fransche Nationale loterij alle records op dit gebied slaat. In een ant woord aan een der Kamerleden verklaart de minister van financiën, dat tot 18 Febr. jl. 11.028 loterijbriefjes uit 1934 niet zijn ingewisseld. Hierbij bevinden zich acht nummers, waarop prijzen van 100.000 fran ken zijn gevallen. In het geheel bevindt zich op deze wijze nog in kas een bedrag van 5.192.000 franken. Vermoedelijk zullen dui zenden briefjes nimmer terecht komen, om- Alles 2 ons voor 1 kwartje. Propellers Van Melle. Monte Carlo bonbons de Heer. Kwatta’s verpakte en onver pakte Choc, eitjes Tonnema's Rocco bonbons De Heer’s licht In gewicht Chocolade Verkade’s Advocaatkeps Ananaspistons Van Melle. Vruchten met likeur de Heer Tonnema’s Zomertrlllers Kwatta’s Rozinettes. Van Melle’s Jaffa en grape fruits Engros VOORJAARSBLOEMBOLLEN. Begin April is steeds de beste tijd om voorjaarsbloembollen te planten. We beginnen maar met de gladiolen. Er bestaan grootbloemige soorten en klein- bloemige. De groot-bloemige worden ge- plant op i wijl de bo den gelegd. Een nadeel van de groot-bloemige soor ten is, dat ze bij slagregen of storm dik wijls omvallen, zoodat ze als snijbloemen meestal bedorven zijn. Er moeten dus stok jes worden aangewend als steun, en dat staat in pérk of border niet erg mooi. Voor perk- of borderbeplanting is de gladiolus primulinus dan ook bijzonder ge schikt. Deze klein-bloemige soort onderscheidt zich door een kleurenrijkdom, waartegen de groot-bloemige het eigenlijk af moeten leggen. Montbretia komt steeds meer in trek. Geen wonder: haar oranje-roode en oranje gele bloemen aan fijnvertakte stengels, vor men een schitterende vaasvulling. De bol letjes worden niet zoo diep geplant als b.v. $ie van de gladiolen; een centimeter of 6 is hier wel voldoende. De bolletjes komen io tot 12 c.m. uit elkaar te liggen. Lelie’s worden heel diep gelegd, omdat de lelie’s ook bóven den bol wortels ma ken. Lelie’s verlangen veel zon, maar vra gen eenige bedekking over him wortels in den vorm van laag-groeiende kruipende planten b.v. Men kan lelie’s dus ook goed planten te midden van lage heesters. De grond moet diep worden omgewerkt, en het bijmengen van een weinig oude, fijn verdeelde koemest is aan te bevelen. In natten grond verrot de bol; op zulke plaat sen kan men de lelie’s dus beter onder in een diepen bloempot planten. We besluiten met nog te herinneren aan voorjaarsbloembolletjes als Klaver-Vier (Oxalis), anemonen en ranonkels. Knolbegonia’s werden reeds in Maart (uiterlijk begin April) in een kistje met scherp zand in de warmte tet; spruiting gelegd onder glas (b.v. in den broeibak of achter glas, serre) zoodat ze eind Mei of begin Juni op de perken kunnen wor den uitgeplant. Op dahlia’s, die spoedig kunnen worden uitgeplant, komen we in een volgend num mer uitvoerig terug. Er zijn weer prach tige, nieuwe soorten. Totaal Schulden Diverse leeningen Aandeelhouders (leden) Diverse Crediteuren Algem. huurrekeningen Burgerhuis huurrekeningen Reservefondsen Spaarkasrekening Afgeschreven woon- en winkel huizen i 1 f107137.16 f107137.16 J 2d 1409-55 25.— 500. 97041-59 29.72 52.57 3958.22 1902.51 2218.— 475 - 301.40 2090.76 1103.31 329-46 1081.50 109,— 3-30 15.28 79-68 112.10 577-70 219-49 3290.39 88.72 179-O36 2040.25 54-- 229.02 UIEUÏÏE SHEERER COURAIT emrant SiE f 30500.— '26397.35 3138-73 2896.68 9-49 9525-73 25628.30 SNfefeK NW. BUQOÖTQAAT en 1U |c is - lie it r -*• :t k PER 'iONS

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1