snuden:.. MODERNE BUIL? HOFSTEDE -/Mi „Conveiiable" en P.O. Corsets hm| B. MARTENS - fASPÏRI^fe K hei product van vertrouwen K Eerste Blad Firma Wed. S. Joustra Zoon Oflicieel Orgaan der Gemeeole Sneek. ültnaveKIEZEBRINK Co Woensdag 15 April 1936. 5^e Jnnrgaüg No. 57 BRILLEN in alle prijzen. NIEUWSTIJDINGEN. r- RECLAMEKOLOM. BELEGEN WIJNEN - PRIMA GEDISTILLEERD FIJNE ADVOCAAT Anno 1864. TELEFOON 2912. SNEEK - Groote sorteering Solide reparatie - inrichting. B. v. d. Zee, Sneek 4574 - - 4545 - 4469 - 4459 - 4307 - 4230 - 4150 - 4150 - 4050 - 4047 - 4040 - 3975 - 3966 - 3948 - 3875 - AAN DE SPITS, I T I I zijn de typL j sche sympto- J men van een opkomen- K de verkoudheid: K - TELEFOON 2200 SNEEK I t\- DINSDAGS Bureau: Dat wil zeggen: Inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal Is voor drie auto’s naast elkaar, ’n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- warlng voert! heeft zijn onzuivere gewoonten; wij kunnen er niet aan ontkomen al meenen wij ze ver van ons af te zetten. Dat wordt een zwaar leven als men vlak naast elkaar moet leven en niet met elkaar kan opschieten. Doch als één dan de minste wil zijn komt er vrede en is men weer gelukkig. Zoo is onze ver houding tot God gebroken door onze zonde; Hij staat dicht bij ons om onze gebroken heid te heelen, maar dan moeten wij breken met onze zonden. De goede boodschap van Paschen is een bewijs van Gods genade en zoekende liefde, en Jezus Christus is onze Borg, dat de breuk met God hersteld kan worden als wij, evenals Jezus Christus, in volkomen gehoorzaamheid gaan den weg, dien Hij ons wijst, al moet het, evenals Hij, uitloopen op de smaadheid van het Kruis. Door Zijn dood is ons volkomen rechtvaar digheid geschonken; Hij vaart op naar den hemel en neemt mee elk die Hem navolgt. Als onze gebrokenheid is hersteld, dan gaan wij door de schuldvergeving te prediken en is ons perspectief zoo wijd en groot gewor den, dat wij deze herstelling der gebroken heid willen brengen aan heel de wereld, tot dat een nieuwe schepping is gekomen en wij onverbrekelijk met Christus vereenigd zijn. evangelie gelooven en God voor waarachtig houden; Hij zal u een nieuw leven geven en heel de wereld met u. Onze eenige werk zaamheid is te wachten op den komenden Christus, d. w. z. in voortdurende spanning naar Hem uitzien. Hij komt op Zijn tijd. Waken en bidden is onze taak, Maranatha, Jezus komt! heb- ge- aan le te i. t I e i c ie it Alléén prima glazen. Grootzand 18 Tel. 3054 prinses slagen in het volvoeren van hun proefstuk,, doch als de sultan ten einde raad is en de beslissing in handen van de prinses legt, deelt deze mede zich te heb ben verloofd met een allerliefste taxi-chauf- feur. Met groote belangstelling werd de loop der gebeurtenissen gevolgd. De spelers kwe ten zich uitnemend van hun taak en het applaus, dat na elk bedrijf opklonk, was ruimschoots verdiend. De tooneelaankleeding was verzorgd door de firma Brenninkmeijer, terwijl de heer Jan de Boer voor het kapwerk zorgde. Na afloop dankte de voorzitter in enkele zeer hartelijke woorden de Sneeker vrien den voor wat zij èn in het organiseeren van de vergaderingen èn in de opvoering van dit stuk hadden gepresteerd,,terwijl hij den auteur een speciaal woordje wijdde, en de muziek, de Leeuwarder C.C.J., voor haar medewerking, waarna hij voorging in dank gebed. „Sneeker Muziekcorps”. „Harmonie”. „Steun in den Strijd”. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS KLE1NZAND 5—7 De avondbijeenkomst in ’t Gebouw stond wederom onder leiding van den heer Feen- stra. Het gebouw was meer dan vol zelfs kon een honderdtal geen plaats bekomen. De leider heette allen welkom en hoopte dat de aanwezigen een paar aangename uren mochten doorbrengen, waarna hij twee cou pletten van het Wilhelmus liet zingen. Dan wordt een aanvang gemaakt met de opvoering van „Noodlanding”, een humoris tisch stuk, dat buitengewoon insloeg. De sultan van Balsora is met zijn vizier en kadi in het paleis, als de „Muskiet”, een vlieg machine, wegens benzinegebrek moet dalen. De le piloot wordt bevorderd tot vizier, de 2e piloot tot hofkok, Valk, een verkeers agent met verlof op weg naar Holland,, in die functie benoemd en Beekman, een jour nalist, tot hofverteller. De twee eersten en de laatsten dingen naar de hand van prinses Agèba, waarvoor zij elk een proefstuk moe ten leveren. Allerlei complicaties ontstaan, tot ten leste de sultan met de prins en de prinses met de „Muskiet” naar Holland ver trekken. De ervaringen, die de sultan daar opdoet, zijn zoo onprettig, hij wordt o.a. revue aangereden door een wagen van de ge- meentereiniging, dat hij hard naar Balsora terug verlangt. De prins krijgt op een poli tieke meeting een pak slaag, met gevolg dat hij zich verloofd met Hetty Brons, een pas- sagiere van de „Muskiet”, met wie hij In Balsora reeds connecties had aangeknoopt. De drie pretendenten naar de hand van de ïbonnement: per jaar 2.50, fr. p. post ƒ3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Xdvertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Provinciale Bondsdag Ned. Jong. Verbond. Tweede Paaschdag is alhier weer de Pro vinciale Bondsdag van het Ned. Jong. Ver- jond gehouden. Duizenden jongelingen en i.ongedochters hadden zich opgemaakt om aan deze toogdag deel te nemen, en waar üer ter plaatse geen zaal is„ die zoo’n groote massa er waren pl.m. 3000 deel- iemers kan bevatten, moest de regelings- commissie een bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk houden, terwijl tegelijkertijd in het Ge- □ouw voor Chr. Belangen door de afd. Sneek een feestvergadering was belegd, vaar aan de aanwezigen de opvoering van aen modern sprookje werd aangeboden, ’s Avonds wisselden de beide groepen. D s. v. d. K o o i van Suameer sprak daar na een samenvattend slotwoord en ging voor in dankgebed. I Onder leiding van zijn directeur, den heer J. Nauta, zong het Christelijk Gemengd Koor frisch en pittig een paar liederen. Na afloop van deze samenkomst werd een grootsche optocht geformeerd, die veel toe schouwers lokte. De stoet werd op het Mar- tiniplein, na een rondgang door de stad, door het zingen van een lied: „Wij hebben een woord voor de wereld” en het Bondslied besloten. Aanbesteding. Uitslag van de door ’t Architectenbureau B. Leeman te Sneek gehouden aanbesteding van de verbouw Drukkerij A. J. Wiersma en Zn., Oude Koemarkt 39„ te Sneek. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. •ijke and nen ivan tin nen jan- rin- ;het de lig nd, iop als ize ien >e- Pg Lu fen is Aan inhoud, monteering en costumeering is de grootst mogelijke zorg besteed. De voorstellingen door het geheele land zullen gelijk zijn aan die in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gegeven, waarover de Pers unaniem met groote lof geschreven heeft. De populaire komiek van de Nationale Revue, Lou Bandy, heeft in deze revue volop gelegenheid zich van zijn beste zijde te la ten kennen. Behalve met eenige populaire liedjes, waaronder, behalve het titellied, de Schlager „Nederland je zet mijn hart in vuur en vlam”, treedt hij in een aantal ko mische scènes op welke den schouwburg doen daveren van de lach. Het vocale gedeelte wordt verzorgd door Mimi Lebret en Emile van Bosch. Wiesje Bouwmeester, Clairette Hammé, Nol Na- barro en Frans Bogaert, zijn ook voor dit seizoen weer aan het gezelschap verbonden, terwijl tot de nieuwe leden van het gezel schap behoort Louis Bouwmeester, dan- seur-excentriek. Het ballet, dat ditmaal onder leiding staat I van The Muriloffs, bestaat uit 16 danseres sen. Hetgeen met dit Nederlandsche ballet bereikt is, heeft alle verwachtingen over troffen. Het orkest staat wederom onder leiding van Julius Susan. De revue bevat 6 groote finales: „De Tui nen der Verbeelding”, w.o. De Tuin der Veeren Waaiers, De Metalen Tuinen,, en de Tuinen aan de Cote d’Azur, verder „Casa nova”, „De Parasols”, ’n Echte Ouderwet- sche Wals, „De Negerplantage” enz. Ook dit jaar is de revue weer zoo samen gesteld en aangekleed, dat zij door jong en oud kan worden gezien en dan ook door de Katholieke Pers bijzonder wordt geprezen. Tot slot nog den goeden raad: „Bespreekt vroegtijdig plaatsen”. Ook hier zal het, evenals het vorig jaar, storm loopen. De plaatsbespreking begint op den speel dag 11 uur. Alle humbug ten spijt staan (60 X met goud bekroond) - zoowel wat prijs als I pasvorm aangaat. UF Vraagt het Uw Dokter Natuurlijk alleen verkrijgbaar in het SPECIALE CORSETTEN MAGAZIJN EEN GOEDE VANGST. Zaterdagochtend werd een lid van het gilde inbrekers uit Dokkum naar Leeuwar den overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Hij had vermoedelijk den laatsten tijd het Noorden van Fries land als operatieterrein uitgekozen en heeft blijkens een bij de marechaussee te Dok kum ingekomen verzoek ook in tul van andere plaatsen in ons land zijn slag ge slagen. Naar aanleiding van het onderzoek, dat de marechaussee in de omgeving van Dokkum naar de inbraken instelde, ver kreeg de opperwachtmeester aldaar tal van gegevens, waaruit hij een uitvoerig en nauwkeurig signalement kon distilleeren. Bovendien bleek, dat oogenschijnlijk met valsche sleutels werd gewerkt. Woensdagnacht ontdekten een paar agenten te Dokkum een man, die aan dit signalement voldeed, doch ze geraakten het spoor bijster. De bestuurder van een auto, welke uit de richting Holwerd kwam, wist de politie echter mede te deelen, dat hij een man was gepasseerd, die de gezochte wel eens kon zijn. Men trok er op uit en onder Raard werd de gesignaleerde aange houden. Hij bleek in het bezit van een groot aantal loopers en sleutels te zijn welke op 85 sloten pasten. Voorts had hij een beitel, handschoenen en andere inbrekerswerktuigen. Bovendien een abonnement op de Nederlandsche spoorwegen. Bij een huiszoeking te Am sterdam is ook nog een groot aantal sleu tels in beslag genomen. KINDEREN UIT DEN TREIN GEVALLEN. Zaterdagochtend is uit trein no. 113, welke om 10 u. 32 uit Rotterdam vertrekt, bij de Vlasakkers, nabij Amersfoort, het 5-jarige jongetje de V., uit Rotterdam, door het opengaan van het portier, uit den trein gevallen. Met een zeer ernstige hoofd wonde is hij naar het St. Elisabethszie- kenhuis vervoerd. Men vreest voor zijn le ven. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. 's Avonds is een tweede ongeluk ge beurd. Uit den sneltrein ZwolleAmersfoort nr .120 is om ruim 7 uur een 9-jarig meis je, afkomstig uit Groningen, door het over gaan van den grendel van de coupédeur, uit den trein gevallen bij de halte Slich- tenhorst, tusschen Nijkerk en Amersfoort. Het kind is levensgevaarlijk verwond naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amers foort gebracht. Het gaat met de patiëntjes thans iets beter. GEVAARLIJK SNOEPGOED. Het achtjarig dochtertje van de familie V. te Hilversum werd na het gebruik van snoepgoed, waaronder een hoeveelheid droppoeder, plotseling onwel. Het kind klaagde over inwendige pijnen, waarbij zich hevige brakingen voordeden. Toen het meisje niet beter werd, verwittigde men den huisdokter, doch voordat deze gear riveerd was, was het kind reeds overle den. Tengevolge van het overmatig gebruik van droppoeder was een zeer sterke slijm- afscheidmg opgetreden, waardoor het kind is gestikt. Droppoeder en braaksel zijn door de politie voor onderzoek in beslag genomen. De broertjes en zusjes van het meisje, die het droppoeder eveneens, doch in min dere mate tot zich genomen hadden, onder vonden daar geen nadeel van. GESPIJKERDE ZOLEN VEROORZAKEN BRAND. Op merkwaardige wijze is Vrijdag brand ontstaan in het perceel Groendaelstraat 19 te Amsterdam vaarin een kurkfabriek is gevestigd van den heer N. Hier wordt met collodium gewerkt, en de aetherdampen, die hierbij ontstaan zijn, zijn wel op een zeer bijzondere manier in brand geraakt. Een werkman gleed uit en, doordat zijn schoenen met spijkers waren beslagen, ont stond er een vonk, die een explosie veroor zaakte. Een binnenmuurtje werd ingedrukt en een begin van brand ontstond. De 21- jarige arbeider boette bij deze explosie zijn haardos in. De brandweer heeft het vuur tje met emmers water gebluscht. De middagsamenkomst in de Groote Kerk werd geopend met gezamenlijk zingen van Psalm 105 1 en 2 en gebed, waarna de voorzitter, de heer M. K. Feenstra, van Nij- land, een gedeelte uit de brief aan de Ro meinen voorlas en voorging in gebed. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat het langzamerhand een goede gewoonte wordt hier in Sneek op dezen dag samen te komen. Spr. heet allen hartelijk welkom en wijst op de eenheid van bedoelen van allen die hier zijn vergaderd. Samenkomsten als deze zijn de beste remedie tegen vereenza ming; hier voelt men zich een deel van de keten, die allen samenbindt. Dan voelt men de behoefte door te geven van wat men zeil in Christus heeft ontvangen. Daarvan zul len de sprekers getuigen en spr. hoopt, dat hun boodschap een goed onthaal zal vinden en tot nieuwe activiteit zal aanvuren. Eerste spreker was ds. Douwes van Oostermeer, die sprak over: „Een dag van goede boodschap”. Dit onderwerp staat in het thema van den ganschen dag. Alle spre kers zullen over dit onderwerp spreken. Wij kunnen hiermee twee kanten uit; we kunnen zien op den Bondsdag en letten op de be spreking van dit onderwerp in alle vergade ringen die heden gehouden worden van het N. J. V. Spr. ziet zijn onderwerp als het preludium van de punten die de volgende sprekers zullen inleiden. Spr. grijpt naar Lukas 24: „De Heere is waarlijk opgestaan”. Dat is de boodschap, die gebracht zal worden. Paschen is een dag van goede boodschap. Dat zijn wij allen met elkaar eens vandaag. Maar als wij straks weer stempelen of onze werkzaamheden te midden van tegenstan ders verrichten, is dan dat enthousiasme nog even groot? Deze boodschap grijpt uit boven de ellende van eiken Sag en van ver twijfeling en wanhoop. Wij leven in een tijd van overgang en in dien tijd gaat veel oude traditie en oud geloof verloren; als wij dat gevoelen als onze eigen nood, dan is het te begrijpen, dat een vraagteeken gezet wordt bij de boodschap van vandaag. De kritiek van wereld en ongeloof staat tegenover ons enthousiasme en men spreekt daar er van dat de leiders de consekwentie van hun woorden niet aandurven en ze de aardsche vragen verwijzen naar den hemel. Wij mogen geen struisvogelpolitiek voeren en de opvatting: Godsdienst is opium voor het volk blijkt onwaar, als wij het willen wagen met God en vasthouden aan onzen Zaligmaker. Hij heeft den dood overwonnen en door Zijn kracht kunnen wij begeerig worden onze kameraden de boodschap van Paschen te brengen. Met ons geloof in Jezus Christus is geen oplossing van de werkloosheid en internat- tionale veiligheid gegeven, en als deze laat ste vtagen ons vasthouden dreigt ons ge loof te verstikken. Maar het vraagstuk wordt door het geloof gezet in Zijn licht en dan weten wij, dat Hij het maken zal. Toon dat ge de vragen niet ontwijkt, maar dat gij het leven aandurft in dè zekerheid: „De Heere is waarlijk opgestaan”. Ds. Boerma van Bolsward sprak over: „De boodschap der vergeving”. Verkeerde en scheef getrokken verhoudingen worden door deze boodschap hersteld. Overal ont moeten wij zulke verbroken verhoudingen, een gevolg van de zelfzucht. Op internatio naal en nationaal terrein, op het erf van de kerk, ja ook in ons eigen leven vinden wij de verbrokenheid. Deze verkeerde toestand INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Valkenheide-S peldj esdag. Ge kent toch „Valkenheide”, het op voedingsgesticht voor verwaarloosde jon gens, uitgaande van de Ned. Herv. kerk? Welnu, dat mooie werk lijdt vreeselijk onder de crisis. Door inkrimping van regeeringssubsi- dies, door achteruitgang der giften en con tributies is een groot deel van zijn inkom sten teloor gegaan. In het gesticht worden niet alleen Herv., doch ook Gereformeerde, Luthersche en Doopsgezinde jongens opgenomen. Het is dus een nationaal belang, dat hier gediend wordt. Heel Nederland helpel Niemand blijve achter, nu het er om gaat dit goede werk in stand te houden. G. Doevendans, Sneek IJtsma, Sneek K. Hiemstra, Sneek P. Rijnja, Woudsend Joh. Olij, Sneek Ringnalda, Sneek Rivaal, Sneek v. d. Meer en Bloemsma, Sneek P. de Dood, Sneek Chr. Koster, Sneek Duiker en v. d. Zee, Hommerts S. de Wolf, Sneek H. Speelman, Sneek P. v. Dijk, Sneek Begrooting van den Architect B. Leeman: 3823. Den laagsten inschrijver gegund. Kievitseieren. Aan de markt alhier werden heden 4000 kievitseieren aangevoerd. Prijs per stuk 10 cent. Als een bizonderheid mag vermeld dat nabij de Joustersluis door onzen stadgenoot den heer G. de Boer, gisteren reeds 4 eieren van de Grutto in één nest zijn gevonden. Volksconcerten. Behoudens goedkeuring van B. en W. zijn de a.s. Volksconcerten als volgt verdeeld: 28 Mei: „Steun in den Strijd”. 11 Juni 18 Juni 2 Juli: 16 Juli: „Harmonie”. 30 Juli: „Sneeker Muziekcorps”. 13 Augustus: „Steun in den Strijd”. 31 Augustus: „Sneeker Muziekcorps”. 10 September: „Harmonie”. Revue „Dat doet je weer goed”! Op Woensdag 22 en Donderdag 23 April, 8 uur zal de N.V. Nationale Revue, Dir. Bob Peters, in „Amicitia”, Sneek, eenige voorstellingen geven van de groote lach- „Dat doet je weer goed”. De directie van de Nationale Revue heeft gemeend in haar vijfde speeljaar met een revue voor den dag te moeten komen, welke al haar vorige revues verre overtreft. Zij wil de goede reputatie welke haar onder neming in den loop der jaren door het ge heele land gekregen heeft bij haar eerste Lustrum op waardige wijze bevestigen. NIEUWE SNEEKER COURANT rnnex SNEEKER COURANT WYMBRITSERADEEL D s. B ij 1 van Drogeham sprak daarna in het Friesch over: „De boodschap van ver nieuwing”. Als ik het heb over een nieuw leven, dan spreek ik over een wonder, zegt spr., waarvan wij schrikken, evenals de sol daten bij de opstanding van Christus. Voot ons zal dit nieuwe leven alleen dan beteeke- nis hebben als wij ons zelven in Christus hebben verloren en met Hem gestorven zijn aan ons oude leven en opgestaan tot een nieuw leven. Deze opstanding is: laten lig gen wat achter ons ligt en heengaan tot het nieuwe. Christus is Koning geworden, omdat Hij de weg der vernedering is gegaan en Zich met ons volkomen vereenigd heeft. Nu is de duivel niet meer baas. God heeft Chris tus de absolute macht gegeven over dood en graf en elk die Zich aan Hem overgeeft, ziet met sterk verlangen uit naar Zijn weder komst om met Hem vereenigd te worden. De natuur wil ook koning zijn en velen willen daar hun oplevend leven uitvieren, ais de knoppen losspringen en alles nieuw wordt. Het is gemakkelijk onder de bekoring daarvan te komen, want jong en oud bruist het bloed door de aderen. Natuurpreeken gaan er in en we zien het in Duitschland hoever de natuurverheerlijking voert. Maar die natuurverheerlijking geeft niet voldoende; welnu, de mensch heeft zijn in tellect en geest en dan probeert men op te staan uit het oude en door'revolutie wil men een andere, betere samenleving bren gen. Dan lacht men om het ouderwetsche en beschouwt dat als de dood, terwijl de nieu we ideeën het leven zijn. De natuur is het nieuwe leven niet en de menschelijke geest kan het niet geven; wij bedriegen ons zoo menigmaal met de schijn. In Christus ervaren wij dat Zijn macht sterk is en als wij het ons zeggen en gelden laten, dat Hij sterk is, dan zullen wij verder komen met de ervaring dat er in Hem is werkelijke vernieuwing des levens. Christus staat boven alles en Hij is waardig aan Hem al leen vast te houden en met Hem eiken dag uit ons zondengraf te rijzen. D s. Loos van Oudega (W.) sprak ten slotte over: „Een boodschap van leven”. Spr. kiest zijn uitgangspunt in een woord van Paulus: „Christus is de eersteling der- genen die ontslapen zijn”. Christus heeft onze oude mensch aan het kruis gebracht, d. w. z. onze vijandschap tegen God is in Christus te niet gedaan en de stroom van Zijn genade is losgebroken. De werkelijk heid van ons eigen leven geeft maar al te veel aanleiding aan die opstanding te twij felen. Is dat wel waar? zeggen wij. De vraag rijst,, waarom er dan zooveel ellende in de wereld is: werkloosheid, onvrede onder de volken en haat en nijd. Deze tegenwer pingen worden niet alleen gemaakt door de tegenstanders, maar ook heel veel christenen heeft 20 eeuwen christendom niets geleerd. Zij zitten met allerlei vragen en nemen per slot van rekening hun leven in eigen han den. Maar geeft dat uitkomst? Wij leven in een wereld van zonde en gebrek. Christus is als de eersteling van den grooten oogst op gestaan en zoo zeker als Hij verrezen is zul len wij opstaan. God heeft het grootste deel van het werk reeds verricht; ’t kleinste moet nog geschieden. En dan komt een nieuwe hemel en een nieuwe aarde. En in plaats van ons ongeduldig te haasten moeten wij wachten tot heel de schepping vernieuwd is. Het valt ons moeilijk te gelooven aan onze opstanding, omdat wij dagelijks onze ellen de ervaren. Wij hebben gemeend dat wij als machtige hulptroepen Gods zouden optrek ken, alsof Gods koninkrijk door ons ge bouwd werd. Maar er is een groote teleur stelling over ons gekomen, omdat wij zien dat al ons werk niet bracht wat wij er van dachten. God zal Zijn werk doen, dat heeft Hij beloofd. Maar daarvan hebben wij nog niets in onze handen, het is alles belofte. Wat moeten wij doen als alles zonde is? Het Zwaar hoofd en moe K gevoel in de benen. K Neemt dan K Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 10 tabi. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. 30

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1