Officieel Orgaan f Aspirin Het product van vertrouwen. HOLLANDSCH ZWITSERSCHE keepen KWALITEIT Bo. 59 Eerste Blad Wave KIEZEBRIBK Co. Woensdag 22 April 1936 annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 bladen. OM EEN KIND 4^*1 WIJMBKITSERADEEL, Jaargang FEUILLETON I Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting 3- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Nadruk verboaen. Wordt vervolgd. D i n s <1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. Punt III. Verzoek van E. v. d. Meiden, Hoofd der O.L. School te 11 sbrechtum om eervol ontslag alszodanig, met voor stel van Burg, en Weth. B. en W. adviseren: Nu bij de wet van 22 Februari 1936 stbl. no. 100 tot verlaging van de openbare uitgaven van het onderwijs, de mogelijk- Roman van NORBERT GARAI Kjtty grijpt in. Men went aan kinderen. Men went zelfs zeer gauw aan kinderen. Vooral dan, wanneer men zich zoo een zaam en ongelukkig gevoelt als Kitty De vine. heid is geopend, dat de onderwijzers, die de leeftijd van 60 jaren hebben bereikt, voorlopig gepensionneerd kunnen worden, heeft de heer E. van der Meulen, hoofd van de openbare lagere school te IJsbrech tum bij schrijven dd. 25 Februari j.l. ver zocht hem met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag alszodanig te verlenen. Wij stellen U voor dit verzoek in te wil ligen en de heer van der Meulen met ingang van een nader door ons te bepalen datum eervol ontslag uit zijn betrekking te verlenen. Z. h. s. conform besloten. Punt IV. Benoeming van een nieuw hoofd der O.L. School te IJsbrechtum. B. en W. adviseren: In verband met het aan den heer E. van der Meulen te verlenen eervol ontslag als Hoofd van de O.L. School te IJsbrech tum met ingang van een nader door ons te bepalen datum, leggen wij hierbij ter voor ziening in de vacature de volgende voor dracht aan U over, welke is opgemaakt op grona van de verkregen inlichtingen en in overeenstemming met den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Sneek te Heerenveen: conventioneele beleefdheid. „Het geluk is mij niet beschoren ge weest zelf een kind te bezitten, inspec teur. Het waren voor een deel dan ook min of meer egoïstische motieven, die mij er toe deden besluiten de kleine Maud te deerd. „Ik weet, dat u het was, die mes vrouw Coverley door particuliere detec tives liet bewaken. U voorkwam daardoor zelfs eens haar vlucht naar het buiten land, u zorgde er voor, dat haar pas werd afgenomen en uw inlichtingen stelden de politie in de gelegenheid deze vrouw in Schotland te arresteeren. Uit dit alles blijkt wel, dat u voor de moeder van de kleine Maud steeds dezelfde belangstelling hebt getoond als eertijds voor den vader. Daar om is uw zorg voor het kind eens te meer te waardeeren Gordon staart naar den grond. Hij heeft de lippen vast opeen geklemd ent schijnt te overleggen wat hij hierop zal antwoorden. „Goed!” zegt hij eindelijk. „Ik zal u de waarheid zeggen. Misschien zal men ge neigd zijn mijn handelwijze tegenover Maud’s moeder als „hard” te kwalificee- ren. Maar wat bleef mij anders over? De schurk heeft zich voor de uitvinding, waar het om ging, 75.000 pond laten betalen om daarna spoorloos met het geld te ver dwijnen. Met hun geld, dat mij toebehoor de! Het was mijn goed recht alles in het werk te stellen om te trachten mijn geld terug te krijgen. Dat de vrouw, vermoede lijk tengevolge van haar gevangenschap, overleed, heeft mij ten zeerste ontroerd en daarom wilde ik aan het kind goed maken, wat ik misschien tegenover de moeder heb misdreven „Had u met de adoptie geen moeilijkhe den Het kind heeft immers nog een va der?” „Inderdaad, ja. Dat is lang niet gemak kelijk gegaan. Maar tenslotte is aan het licht gekomen, dat het in Cairo gesloten huwelijk van de Coverley’s volgens onze wet niet geldig was. De voogdijraad heeft daarom ziin aanvankeliik gekoesterde be- „Mr. Gordon”, valt Bennett hem in de rede, op elk woord den klemtoon leggend, „de politie zal alles doen, wat zij voor haar plicht houdt.” Vorschend, bijna uitdagend ziet Gordon inspecteur Bennett aan. Een seconde lang ontmoeten de blikken van beide mannen elkaar. En gedurende dit korte oogenblik lijkt het, alsof zij felle tegenstanders zijn. Onmiddellijk daarna echter zitten zij weer minzaam glimlachend tegenover elkaar, zonder een spoor van wrok vraag en ant woord wisselend. Als Gordon een kwartier later het bu reau heeft verlaten, wendt Bennett zich tot Kaynes, die al dien tijd tegen den muur heeft geleund, met intense belangstelling het onderhoud volgend, zooals een student de boeiende voordracht van zijn professor. „Nu, Kaynes, vertel jij me nu eens wel ken indruk je van mr. Gordon hebt ge kregen!” „Een allergoedigste mangeeft Kaynes zonder aarzelen ten antwoord. En de ironische trek om zijn mond roept op Bennett’s scherp gelaat een glim lachje te voorschijn, waaruit duidelijk' de voldoening van den leeraar over de in telligentie van diens leerling blijkt. de vernuftige inrich tingen voor de fabricatie van Aspirin. Vakmensen uit alle mogelijke landen overtuigen zich zelf ter plaatse van de zuiverheid der fabricatie en van de hygiëne tijdens hef ver pakken. Vóór U raakt geen hand de Aspirin* tabletten aan. missie op het L.O. omtrent hare werkzaam heden en over de toestand van het onder wijs in 1935. h. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvan- ger over het ie kwartaal 1936. De stukken g en h worden ter inzage ge legd voor de leden. Nagekomen zijn: i. Voorstel van B. en W. om voor werk verschaffing de Westhemmer Opvaart uit te diepen; kosten totaal f1200, waarvan f200 vaste kosten, wiaarin de heer J. T. Landman voor f 150 bijdraagt. Nadat de h.h. Rijpma en Hofstra inlichtingen hebben gevraagd en van den V o o r z. verkregen, wordt z. h. s. hiertoe besloten. B. en W. hebben besloten in afwachting van ’s raads beslissing de groentedistributie te schorsen. De V o o r z. deelt mede, dat de laatste weken maar een zeer gering aantal belang hebbenden hiervan gebruik maakt Op een vraag van den heer N ij d a m zegt de V o o r z. dat het aantal personen dat hiervan gebruik maakt, in Februari bo ven de 100 was, in April maar 20; nu de zomer voor de deur staat, lijkt het ’t beste deze distributie stop te zetten. Later kan men, als er meer belangstelling is, de zaak weer hervatten. Daarom wordt voorgesteld de zaak te schorsen zolang het B. en ,W. gewenst voorkomt. De heer Van Gooi verkrijgt nog een inlichting, waarna de heer B o u m a be toogt, dat de kwaliteit der groenten af en toe niet meeviel. ,De V o o r z. zegt dat de bevolking niet gewend was aan de beschikbaar gestelde groenten; dat is iets anders dan dat de kwa liteit niet goed was. De heer F e e n s t r a heeft ook gehoord dat de kwaliteit niet meeviel. De V o o r z.: Als men weer klachten heeft dient men zich direct tot den burgemeester te wenden. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. „Mr. Gordon, laten wij eens openhartig met elkaar praten.” In Bennett’s toon klinkt thans duidelijk eenig ongeduld. „Als Co veriey van zijn kind houdt, dan moet het voor hem wel een zeer zware slag zijn, wanneer hij verneemt, dat de man, die hem als zijn grootste vijand beschouwt, zijn kind als het zijne kan beschouwen.” „U houdt mij wel ten goede, inspecteur, dat mij de gevoelens van dien man wei nig interesseeren Een oogenblik flikkert er een doodelijke haat in Gordon’s grijze oogen. „En als ik jegens mijn geadopteerde dochter één plicht te vervullen heb, in specteur, dan is het wel deze, haar te be schermen tegen een door de politie gezoch- ten misdadiger, ook al is die man dan haar vader.” Hij heeft met toenemende opwinding ge sproken, maar blijkbaar heeft hij onmid- dellijk spijt van dit gebrek aan zêïfbeheer- sching, want, plotseling veel kalmer, ver volgt hij „Als u inderdaad verlangt, dat wij open kaart spelen mr. Bennett, dan moet ik u zeggen, dat ik den stand van zaken wei zeer zonderling vind. Voor mij staat het wel vast, dat de door de politie gezochte Coveriey naar Engeland is teruggekeerd. Bovendien twijfel ik er geen moment aan, dat de ontvoering van de kleine Maud zijn werk is. En ik ben er stellig van over tuigd, dat hij aan den moord op dien man in de heide bij Kensington op de een of andere wijze debet is. Wanneer de politie er niet eindelijk in slaagt op dit gevaar lijk individu de hand te leggen, dan zal ik er ernstig over moeten gaan denken En geland te verlaten, omdat ik hier mijn le ven niet zeker ben. Als ik me niet meer 5- „Vreeselijk! Verschrikkelijk!" komt het moeizaam van Gordon’s lippen. „Wat was er met dien man Waarom heeft hij Maud ontvoerd Waarom werd hij vermoord Wat is er met het kind gebeurd?" Het ontgaat Bennett’s scherpen blik niet, dat Gordon’s smal, energiek gelaat gedu rende het onderdeel van een seconde, angst en schrik uitdrukt. Het lijkt bijna, alsof deze man voor zijn eigen leven vreest. „Helaas moeten wij u op al die vragen het antwoord schuldig blijven, mr. Gor don. U kunt er echter verzekerd van zijn, dat de nasporingen met alle kracht en met alle ons ten dienste staande middelen wor den voortgezet." Nadenkend bladert hij in de map. „Het is werkelijk treffend, mr. Gordon, zooals u aan het verdwenen kind gehecht blijkt te zijn. Het is toch niet uw eigen kind, nietwaar Geadopteerd, naar ik meen Gordon knikt. Zijn gelaat heeft nu slechts een nietszeggende uitdrukking van Tj. de Jong, hoofd der O.L. School te Engelum; S. Schxere te Sneek, wachtgelder hoofd der nu opgeheven O.L. School te Deersum; J. Tolsma, hoofd der O.L. Schooi te Hitzum. Wij merken U hierbij nog op, dat voor de vervulling van deze vacature alleen in aanmerking kunnen komen hoofden van scholen wier jaarwedden voor Rijksvergoe- ding in aanmerking komen en hoofden van scholen op wachtgeld. Wij stellen U voor uit deze voordracht tot benoeming over te gaan en het bepalen van de ‘datum van ingang daarvan aan ons over te laten. Benoemd wordt de heer Tj. de Jong met 9 st.; de heer Schiere had 5, de heer Tolsma 1 st. Punt V. Voorstel van Burg, en Weth. tot herbenoeming van F. Soetenga te Op penhuizen tot brugwachter over de Broere- sloot aldaar. B. en W. adviseren: In Uw vergadering van 15 Mei 1933 werd F. Soetenga te Oppenhuizen voor het tijdvak 12 Mei 1933—12 Mei 1936 be noemd tot brugwachter op de draaibrug over de Broeresloot aldaar, op een belo ning van f 75.per jaar. Overeenkomstig het advies van den ge meente-opzichter stellen wij U voor Soe tenga voornoemd in deze functie opnieuw te benoemen en wel voor onbepaalde tijd. Wij kunnen er ons mede verenigen, dat het bedrag der thans toegekend wordende beloning ongewijzigd blijft. Z. h. s. conform besloten. Punt VI. Voorstel van Burg, en Weth. tot toevoeging van een hulp aan de pont- veerwachter P. Ringnalda te Uitwellin gerga. B. en W. adviseren: De bedienaar van het pontveer over de Westerbrugsloot te Uitwellingerga, P. Ringnalda, is sedert 1 April jJi. na een, vrij langdurige ziekte weer in functie. Uit een rapport van onze gemeente-ar- chitect blijkt ons dat de dagtaak van be doelde pontveerwachter in de maanden Oc tober, November, December, Januari en Februari omvat 17 uren en de overige maanden 18 uren. Weliswaar is de bedie ning van de pont niet steeds aanhoudend, maar dit neemt niet weg, dat de man toch van ’s morgens vroeg tot 's avonds laat „in touwen” is en aan zijn werkkring ge bonden. .nu tijdelijk 3 pakken voor 15 et. Gemiddeld is de werkweek van Ring nalda te stellen op 111 uren. Het salaris van den pontveerwachter bedraagt thans f117 5.en is gelijk aan dat van de brugwachters in deze gemeente. Uit bovenstaande gegevens moge U blij ken, dat een jonge man van een sterke, gezonde constitutie aan deze dagtaak de handen vol heeft; laat staan iemand als Ringnalda, die thans 58 jaar is en pas een ziekte heeft doorstaan. Hij heeft per 12 Mei 1936 een dienst tijd van 30 jaar. Vooropstellende, dat de betrekking van pontveerwachter te Uitwellingerga in nor male omstandigheden door één persoon is waar te nemen zij het ook dat hij een zeer bezette werkkring heeft hebben wij ons de vraag gesteld of er in de gegeven bijzondere omstandigheden geen aanleiding is om de steeds trouw op zijn post geweest zijnde pontveerwachter Ringnalda voors hands een flinke hulpkracht ter zijde te stellen, die hem van een gedeelte van zijn lange dagtaak ontlast. Wij zouden echter Ringnalda daarvoor niet in z’n loon willen korten en dus zijlm jaarwedde als pontveerwachter, welke toch al niet hoog is gezien zijn dagtaak gelijk willen laten. Indien, zoals wij met het Hoofd van Ge- het dienstjaar 1936. c. Idem, dd. 11 Maart 1936, no. 109, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit, dd. 17 Februari 1936, no. 2 tot wij ziging der gemeentebegroting, dienstjaar 1936 (brug Katzijl). d. Idem, dd. 18 Maart 1936, no. 14 houdende vrijstelling tot 1 Januari 1938 van de verplichting tot het geven van on derwijs in lichamelijke oefening aan de openbare lagere school te IJsbrechtum. e. Idem, dd. 18 Maart 1936, no. 6, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit tot het kopen van enige perceeltjes grond ten behoeve van het maken van een nieuwe betonbrug te „Katzijl” onder West- hem. Idem, dd. 19 Februari 1936, no 95, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot het aangaan van een geldlening groot f 100.000. De stukken a t/m f worden aangenomen voor kennisgeving. g. Rapport van de Plaatselijke Com- VERGADERING van de RAAD der gemeente op DINSDAG 21 APRIL 1936, ’s nam. 2 uur. Voorz.: de heer H. M. Martens, burgemeester Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde: Punt I. Notulen der vergadering van 17 Februari 1936. (De commissie bestaat uit de h.h. Jellema, Kaspersma en Nijdam). Worden op advies der commissie onver anderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken en medede lingen. a. Resoluties van Gedeputeerde Statera van Friesland, dd. 19 Februari 1936, no. 90 en dd. 4 Maart 1936, no. 102, hou dende goedkeuring van de raadsbesluiten, dd. 17 Februari 1936 tot wijziging van de gemeentebegroting voor het dienstjaar ‘935- b. Idem, dd. 19 Februari 1936, no. 127, houdende goedkeuring van het raads besluit, dd. 17 Februari 1936, no. 1 tot wijziging van de gemeentebegroting voor Hij spreekt opvallend langzaam, zorg vuldig elk woord overwegend, als iemand, die op zijn hoede is. „Ondanks die egoïstische motieven, mr. Gordon”, houdt Bennett vol, „kan ik toch niet nalaten mijn bewondering uit te spre ken voor het feit, dat u het kind adopteer de van een man, die u als ik mij wel herinner zooveel schade heeft berok kend Onwillig trekt Gordon de wenkbrauwen op, terwijl hij Bennett een koelen, afwij- zenden blik toewerpt. „Waarom moet het kind er voor boeten, dat haar vader een schurk is, mr. Ben nett? Toen de moeder van de kleine Maud stierf, was er niemand, die zich het lot van het kind aantrok." „De moeder van de kleine Maud", zegt Bennett op zakelijken toon, alsof slechts zijn plicht er hem toe dwingt eenige on beduidende details ter sprake te brengen, „overleed in het gevangenis-ziekenhuis. Zij trachtte op het postkantoor van een klein plaatsje, ergens in Schotland, geld op te nemen, dat haar uit het buitenland was toegezonden. Daar er geen twijfel bestond, dat dit geld afkomstig was van haar man, tegen wien een bevel tot inhechtenisneming was uitgevaardigd, werd de vrouw gearres teerd. Zij weigerde halsstarrig de verblijf plaats van haar man te verraden en der halve werd zij wegens medeplichtigheid en heling tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Reeds na enkele maanden van haar gevangenschap echter openbaarde zich een hartkwaal, waaraan zij spoedig in het ziekenhuis overleed „Dat alles is me bekend”, zegt Gordon met een ongeduldige handbeweging. „Desondanks is het misschien goed, dat wii een en ander nos even recanituleeren”. adopteeren". zwanen tegen de adoptie ingetrokken.” NIEUWE SNEEKER COURANT I I. 2. Sen uitkomst voor de was en de vaat. PBOS-» Uitsluitend verkrijgbaar In da oranja-bandbulsjas van 30 tabL 70 et». an oranjazakjas van 2 taal. 4 10 cti.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1