annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek OM EEN KIND ASPIRIN (B Wave KIEZEBRINK S Co. Zaterdag 26 April 1936 Ho. 60 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 bladen. Ve/ik<nu(/ kedeA I ttae Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. het product ven vertrouwen. 21 Nadruk verboaen. wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechium, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen bui g, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Roman van NORBERT GARAI Een half uur later bevinden de beide studenten zich op het dicht by gelegen Afloop verkooping. Door notarissen E. Elema te Sneek en W. G. Gramser te Roordahuizum had gister avond de finale veiling plaats in het café Knorr, van de navolgende perceelen: 1. Een woon- en winkelhuizinge, Kruize- broederstraat no. 5, in huur bij de fa. H. Donker. Kooper de heer A. J. Mulder te Sneek voor een som van f4105. 2. Een woning met erf, no. 19, aan de steeg, naast perc. 1, in huur bij den heer 17 /2 CTS. den man, die Maud bij de beide studen ten heeft gebracht, nauwkeurig nagegaan en genoteerd. Dan deelt Bennett mede, dat de vader van het kind reeds van een en ander in kennis is gesteld. Het zal waar schijnlijk wel het beste zijn om het kind voorloopig in een of ander tehuis onder te brengen. Nicolle is het daarmee geheel eens. Daar zij vandaag nog willen verhuizen, zou het kind him te veel last veroorzaken, als zij het nog langer bij zich hielden. Kitty staart peinzend voor zich uit. Zou zij nu voor altijd afscheid van de kleine Maud moeten nemen Zij voelt dat als iets pijnlijks. Het kind zal het niet kunnen begrijpen, dat de nieuwe „mamma” haar zoo maar aan vreemde menschen over laat en zich met een leugen van haar af-, maakt. „Meneer de inspecteur”, zegt zij aarze lend, „het komt mij voor, dat het niet in het belang van het kind zou zijn, als Plotseling krijgt haar bevende Stem meer vastheid. „Het lijkt mij het beste, dat de vader het kind bij ons komt halen. Wij voorkomen daarmee, dat het nog eenigen tijd in een vreemde omgeving zal moeten doorbrengen.” Nicolle is zóó verbluft, dat zij geen woord vermag uit te brengen. Haar gezicht is één groot vraagteeken. Wat is er in vredesnaam met Kitty aan de hand Had zij onderweg, toen zij zich naar het politiebureau begaven, niet nog gedeci deerd verklaard, dat zij zich de weelde van een dergelijke zorg niet konden veroorlo ven, dat het de taak van het rijk was het kina te verplegen En nu plotseling deze veranderde stemming l "huw. sttocü Voor slechts 17$ ets. doet H.Z. het zware waschwerk. Goedkooper kunt U het toch niet wenschen. Maar toch zult U verrukt zijn over de veilige werking. Vijfde Abonnementsvoorstelling Kunstkring Amicitia. Voor de Kunstkring Amicitia werd de vijfde en laatste abonnementsvoorstelling van dit seizoen Dinsdagavond gegeven door het Ver. Rotterd. Hofstad Tooneel. Dit gezelschap bracht hier nu „Madeleine’s Misdaad”, een blijspel in vier bedrijven van Georges Berr en Louis Verneuil. Het is een satire op de wijze waarop in Frankrijk de „crime passionnel” berecht wordt. Er is een bankier vermoord en Madeleine Verdier, de jonge, aan lager wal geraakte letterkundige, wordt van dien moord verdacht, omdat zij omstreeks den tijd van den moord bij dien bankier, die haar niet bepaald eerbare door haar afgewezen voorstellen had ge daan, was gewèest. En ofschoon zij part noch deel aan dien moord heeft, komt zij er bij den rechter van instructie Rabusset toe, de misdaad te bekennen èn omdat zij en haar advocate, haar eveneens op zwart zaad zittende vriendin Pauline Mauléon, in de publiciteit welke van deze bekentenis het gevolg zal zijn, reclame en financieele op komst zien, èn omdat de heer Rabusset een rechter is, die zijn fantasie meer dan de feiten laat spreken. Hij reconstrueert voor Madeleine zoo boeiend haar misdaad, dat het haar gemakkelijk valt hem de valsche bekentenis te doen slikken. Een geruchtma kende rechtzaak volgt. Madeleine Verdier wordt door de jury vrijgesproken, omdat zij haar eer heeft verdedigd tegenover een bruut. Haar doel is bereikt, zij heeft bekend heid verworven, wordt medewerkster aan bladen, houdt lezingen, ook haar advocate deelt, dank zij een schitterend pleidooi, in die roem, tot haar plotseling al die welvaart en verheerlijking dreigt ontnomen te wor den. Want de werkelijke moordenaar van den bankier, Chaumette, duikt op; hij is ja- loersch op de vermeende moordenares, om dat haar zooveel roem ten deel viel, en wil ook wat voor „zijn moord”. Als Madeleine en Pauline zijn chantagepogingen afwijzen, gaat hij naar het parket, waar hij al direct moet constateeren, dat alleen hij geen profijt van zijn moord trok, want Rabusset is, dank zij de snelle ontdekking van de moorde nares, bevorderd. Chaumette wil nu met alle macht zijn misdaad bekennen, opdat hem de glorie zal ten deel vallen welke het deel van Madeleine was, maar Rabusset vertelt hem dat hij juridisch onmogelijk de moor denaar kan zijn, omdat deze moord reeds door een ander bekend is, die er voor te recht stond ook, al werd zij dan vrijgespro ken. Hij adviseert Chaumette maar even een Nóg wil zij het zichzelf niet bekennen, dat het een zeldzaam wonderlijk gevoel is zoo over het welzijn van een klein schep seltje te mogen waken. Dies zegt zij des morgens vroeg, onmiddellijk na het ontwa ken, op zeer beslisten'toon tot Nicolle, dat die geschiedenis met Maud nu direct moet worden afgedaan. „Als we eenmaal de zorg voor het kind op ons hebben genomen, moeten we ook bij alles rekening met haar houden. En die weelde kunnen wij ons niet veroorloven. Als we vooruit willen komen, moeten we vrij en onafhankelijk zijn.” Vooruit komenI Dat is Kitty’s devies. Voor haar is het leven een stuk klei, dat men kneden kan, maar natuurlijk slechts zoolang men jong is en elasticiteit bezit. Het is nog geen zes uur in den ochtend. De slaapdronken Nicolle gevoelt nog niet de minste lust tot een discussie. „Ach ja, dat is nu eenmaal niet an ders mompelt ze om direct daarop weer in te slapen. Haar roode, volle lippen zijn half geopend en laten twee rijen parel witte tanden zien. Haar ademhaling is rus tig en gelijkmatig en op haar gelaat ligt een vreedzaam glimlachje, ondanks het ho- In de pauze werd een verloting gehou den waarvoor talrijke winkeliers eigen geestverwanten fraaie prijzen belange loos hadden beschikbaar gesteld. Het tweede gedeelte van den avond werd ingezet met de opvoering door leden van de v.v. Zwaluwen van „Voor de recht bank”, gevolgd door opvoering van „W-C”, door leden van de v.v. Blauw-Wit. Met beide stukjes kwamen de lachspieren ter dege los. De heer Jaarsma, lid van O.N., droeg voor „De Schoonmaak”, terwijl de voorz. van afd. VII, de heer Couperus, eenige liedjes ten beste gaf. Het was reeds ver over het middemach- telijk uur toen het zeer afwisselend pro gramma was afgewerkt. Nadat de voorz. allen had dank 'gebracht voor het door hen gegevene en ook de schenkers van de fraaie prijzen in dien dank had laten deelen, zong men staande twee coupletten van het Wilhelmus, waarna de voorzitter met dankgebed sloot. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te. bevragen op ahe werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 2124 April: Kinderbeursje Roode ceintuur Zweep Sleutel Blauwe muts. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2124 April: Armbandhorloge, R. Baarda, Oude Dijk; Paar wollen handschoenen, Heinz, Jachthavenstraat 29; Belastingmerk, E. van der Heide, 2e Zomerrakbuurt 13; Jon gensjas, J. Busker, W. de Zwijgerstraat 1 Glacé heerenhandschoen, Harms, Peper straat; Armbandje, T. Blauw, Ubbo Em- miusstraat 72; Zakmes, M. Bosma, Geeuw- kade 50. andere moord, waarvan de dader nog niet ontdekt is te bekennen, en geeft hem zelfs de keus uit de dossiers ten parkette. Maar Madeleine heeft intusschen op ge raffineerde wijze het bedrag bijeengebracht, dat Chaumette voor zijn zwijgen eischte, zoodat de werkelijke moordenaar niet be kent en aan Madeleine de eer blijft in de oogen van het publiek de bedrijfster van een „crime passionnel” te zijn. Er loopt door het verhaal nog een liefdes geschiedenisje, dat niet veel om ’t lijf heeft. De rol van Madeleine was geknipt voot Annie van Ees, die haar speelde met bra- vour, raffinement en ontwapenende on schuld, al naar de situatie eischte; tegen over deze would be misdadigster speelde Cor v. d. Lugt Melsert Chaumette, de echte moordenaar, met het overwicht van den vakman, die alle troeven in z’n handen weet, en die alleen even uit z’n evenwicht wordt gebracht als hem in het kabinet van Ra busset blijkt, dat men hem zijn misdaad voor goed heeft „ontstolen”. Anton Roemer was een magnifieke Ra busset, de bureaucraat met een, voor een rechter, ontstellende zucht naar romantiek, en Mimi Boesnach had de eenige andere vrouwenrol, de advocate, en daarmee de moeilijke taak relief te geven aan een vrou wenrol naast die van een ster als Annie van Ees - die bloemen kreeg - doch zij slaagde daarin uitstekend. De andere rollen waren, wat bij dit gezelschap trouwens regel is, goed bezet, zoodat we tot slot van dit sei zoen genoten hebben van een vlekkelooze uitvoering van een zeer geestig stuk. Naar de heer Joh. Miedema voor de pauze meedeelde is dit gezelschap en dat van Fritz Hirsch ook reeds voor het volgend sei zoen voor de kunstkring geëngageerd. An dere contracten zijn nog niet afgesloten, omdat het repertoire en zelfs de samenstel ling der andere gezelschappen nog niet be kend is. De Kunstkring Amicitia zal echter weer gewoon doorwerken; voor eventueel bedankende leden zal invallen een deel van de velen die reeds lang op inschrijving als lid wachten. Revue „Dat doet je weer goed. De N.V. Nationale revue, directeur Bob Peters, was hier Woensdag en Donderdag met haar jubileumrevue jubileum omdat het eerste vijftal bestaansjaren van dit ge zelschap achter de rug is ,„Dat doet je weer goed”. Dat is natuurlijk ook de titel van een der succesliedjes in deze revue,- een liedje door Lou Bandy gezongen, door het publiek meegekweeld, nadat deze revuester aan de orkestbak was ontrukt, waar hij, toen het eerste bedrijf al wel onderweg was, in een vermomming het orkest dirigeerde van de plaats, welke Jules Susan, de orkest leider, overigens op zoo uitstekende wijze bezette. politiebureau. De brigadier, die hun met een lichte lijk verveeld gezicht ontving, is na een paar minuten een en al oor. Een stort vloed van vragen daalt op de beide meis jes neer, terwijl de kleine Maud, zonder zich ook maar in het minst bewust te zijn van de beteekenis van haar persoontje op dit oogenblik, op een stoel bij het raam zit en totaal onverschillig voor hetgeen zich hierbinnen afspeelt, naar buiten kijkt. Een lichtgeel gelakte auto, waarin een on geduldige meneer herhaaldelijk de claxon laat loeien, neemt haar aandacht geheel in beslag. Uit een aangrenzend vertrek zijn nog twee politie-agenten er bij gekomen. Ook zij stellen diverse vragen, terwijl de briga dier eenigszins geagiteerd met een of an dere afdeeling van Scotland Yard telefo neert. Als hij de hoorn weer op den haak heeft gelegd, verzoekt hij den beiden stu denten een minuut of tien geduld te wil len hebben. Inspecteur Bennett, die deze zou zich onmiddellijk hier- Na deze entrée heeft Lou Bandy ons inge leid in de geheimen der economie en met Wiesje Bouwmeester, Clairette Hammé, Frans Bogaert, Nol Nabarro en eenige an dere ons tusschen de zang en dans door doen genieten van een aantal ditmaal bij zonder geslaagde entre-actes, n.l. „De vrouw die alles vergat”,, „De plichtsgetrou we huisknecht”, „Een vindingrijke familie”, „Hotel Het Witte Paard” en „De winkel bediende in één uur”, in welk laatste num mer Louis Bouwmeester op uitstekende wijze een étalagepop voorstelde. Ook als excentriek danser bleek deze een zeer goede kracht. Mimi Lebret was de nieuwe zangeres van het gezelschap en voldeed wel, al is haar stem misschien wat te zwak; bij Emile van Bosch, de zanger, was dat tekort niet te constateeren. En nu datgene wat een revue maakt de demi-finales en finales en de dans. Voor het laatste zorgden weer de Muriloff girls, en wat ze presteerden was ook nu weer voortreffelijk. Het is geen groot gezelschap zoodat de indruk van hun optreden en van de finales misschien niet zoo overweldigend is, maar juist het beperkte aantal krachten laat toe de aandacht te vestigen op de in- dividueele prestatie en die is bij deze girls een wel buitengewoon verdienstelijke. En zoo was het ook bij de kijknummers, niet in het overweldigend groote en de grootsche allure is het gezocht, maar meer in het fijne, fraai-kleurige en beschaafde. En daarin is men zoo zeer geslaagd, dat wie de revue heeft gezien, haar ook heeft ge waardeerd. Kitty neemt het meisje bij zich op schoot en tracht haar tot bedaren te brengen. In derdaad klaart het, zooeven nog door tra nen verduisterde gezichtje weer spoedig op en als Kitty het kind op haar knie laat rijden, verdrijft een vroolijk lachje de laat ste sporen van het groote verdriet. Er stopt een auto voor het gebouw en onmiddellijk daarna stapt inspecteur Ben nett met een korten groet het vertrek binnen. In het algemeen herhaalt hij de vragen, welke den brigadier en de beide agenten reeds gesteld hebben, noteert een en ander en vergelijkt dan zijn aanteekeningen met die van den brigadier. Tenslotte vraagt hij Nicolle (Kitty con stateert met groeiende ergernis, dat de meer representatieve Nicolle weer eens met meer respect wordt behandeldnatuur lijk als je klein bent, wordt je niet voor vol aangezienaltijd en eeuwig hetzelfde of zij de politie zou kunnen helpen aan een lijst met de namen der cliënten van het Adviesbureau voor vrou wen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat de geheimzinnige bezoeker door iemand, die de beide dames kende, op haar bureau op merkzaam was gemaakt. Dan tracht Bennett Maud aan het spre ken te krijgen. Hij laat haar de foto van den vermoor den man zien, maar het kind kijkt er nau welijks naar en zegt, opnieuw half huilend „Kom, we gaan weg. Ik wil hier niet meer blijven, Mammie, zeg dien mannen toch, dat ik niet met ze praten wil „Zegt dat kind Mammie tegen u vraagt Bennett verwonderd. Kitty glimlacht. „Ja, we hebben al vriendschap geslo ten.” Nog eens wordt het signalement van F. Tuinstra. Kooper de heer T. Wouda te Sneek voor een som van f770. 3. Een burgerhuizinge, met voor- en ach tererf, aan de Kloosterstraat no. 21, in huur bij mej. de wed. Hoogervorst. Kooper de heer H. Koetzier te Sneek, voor een som van f 1963. CHR. VOETBALCLUB ORANJE NASSAU. Gister gaf de Chr. Voetbalclub „Oranje Nassau” alhier in het Gebouw voor Chr. Belangen een propaganda-feestavond, wel ke uitstekend geslaagd genoemd kan wor den. Nadat te ongeveer half negen de; voorz., de heer J. de Groot Boersma, was voor gegaan in gebed, opende deze met een kort welkomswoord deze bijeenkomst. In het bijzonder heette hij welkom de vele gasten uit Leeuwarden, Huizum en Ijlst leden met dames van de voetbalclubs Zwaluwen, Blauw-Wit en IJVC die allen zoo spontaan hunne medewerking hadden toegezegd voor het welslagen van deze avond, en het hoofdbestuurslid van afd. VII, de heer J. Couperus van Leeuwarden en diens verloofde. Hij hoopte dat deze eerste feestvergadering een gezellig en ge noeglijk verloop zou mogen hebben en riep daarvoor aller medewerking in. Onder het gezamenlijk zingen van het O.N.-clublied had de opmarsch plaats van de verschillende elftalspelers. Hierna werd door leden van Blauw-Wit opgevoerd de klucht: „In de box”, een nummertje, dat direct insloeg. Er is har telijk om gelachen. Vooral het meesterlijk spel van den heer S. Faber droeg hiertoe veel bij. Deze ontpopte zich als een uitste kende komiek, men noemde hem zelfs „Buziau II”. Jopie Kok gaf eenige aardige voor drachten ten beste. Vooral het nummer „Locomotief en wagen” mocht er wezen. Verschillende leden en gasten volgden zijn voorbeeld met samenspraken en lied jes, alles op voorbeeldige wijze, afgewis seld met piano- en orgelmuziek van het duo Fahner en Zijlstra. Hun prestaties verhoogden niet weinig de gezelligheid. pelooze faillissement van het Adviesbureau voor Vrouwen, ondanks de huuropzegging van de zijde van den huisbaas en ondanks de vijfhonderd pond, die zorgvuldig in een geldkistje zijn opgeborgen. Gelukkige Nicolle Kitty springt haar bed uit. In de lichtblauwe pyama ziet de kleine blondine er nog jonger uit dan anders, als zij door een degelijk kapsel, lange rokken en afgemeten bewegingen een waardigen indruk tracht te maken. Op bloote voeten sluipt zij (voor de vier de maal in dezen nacht) naar Maud, schudt het kussen op, trekt de weggegleden de ken recht en weerstaat (voor de vierde maal in dezen nacht) een opkomend ver langen om een kus op het lieve, zorge- looze gezichtje van het kind te drukken. Tien minuten later echter is de kleine woning in rep en roer. Nicolle zit huiverend en met een zeer verwarde coiffure op den rand van haar bed en staart verschrikt in het ochtend-xxcltizcu. blad, dat Kitty haar met alle teekenery zaak behandelt, van de grootste opwinding in de hand heeft gedrukt. Op de voorpagina is een foto van de kleine Maud opgenomen. Daarnaast het conterfeitsel van een man, die ongeveer vijf-en-dertig jaar kan zijn en wiens gelaat, niettegenstaande de oogen gesloten zijn, een somberen, haast drei genden trek heeft. „Roofmoord!” staat in vette letters bo ven de beide foto’s. En daaronder, wat kleiner: Vierjarig kind ontvoerd! Wie heeft de kleine Maud Gordon ge zien? heen begeven. De twee agenten doen intusschen hun uiterste best om met Maud op goeden voet te komen, in de hoop een en ander over den man, die haar ontvoerde en diens moordenaar te zullen vernemen, maar Maud drukt zich vast tegen Kitty aan, kijkt met groote, verschrikte oogen naar haar op en is er niet toe te bewegen ook maar een woord uit te brengen. Alle goede be doelingen van de beide agenten hebben tenslotte slechts als eenig resultaat, dat Maud begint te huilen. Het ijle, hoog|e stemmetje laat een langgerekt, klagend ge huil hooren, verstomt voor het onderdeel van seconden om dan met hernieuwde kracht en een verbijsterende hardnekkig heid wederom in te zetten. NIEUWE SNEEKER COURANT 6. VOOR LAGEN PRIJS HOOGE KWALITEIT ZELFWERKEND SWASCHMIDDEL PER GROOT l PAK j komen bij ons klimaat ge- regeld voor; GEVONDFN VOORWERPEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1