Uitgave KTEZEBRINH Co. No. 81 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek OM EEN KIND HOLLANDSCH ZWITSERSCHE keepenKWALITEIT b^e^Jaargag Woensdag 29 April 1936 Dit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. 1 Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen vertoond, zullen steunen, opdat de directie Kitty hartelijk Nadruk verboaen. 7- iun laatste stuiver te vertrammen om Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. Er werden heden aan de markt alhier 8000 kievitseieren aangevoerd. Prijs 7 ct per stuk. in staat blijve het theater te handhaven op het bereikte hooge peil. Daarna werd het programma gedraaid, dat naast mooie journaals eenige prachtige kleurenfilmpjes bracht, nl. „Kleine artis- ten”, waarvan hier de première voor Neder land ging en een teekenfilm met Paasch- konijntjes. Over de groote film „De reis van de K XVIII” is reeds veel geschreven, doch nog niet te veel; het is een voortreffelijke film, niet alleen boeiend omdat het hier prestaties van een Nederlandsche duikboot betreft, maar filmisch ook van uitstekende kwaliteit; de luitenant Wijtema, welke haar opnam, blijkt een amateur-cineast van uitzonderlijke bekwaamheid, hij wist de treffende momen ten uit deze groote reis op kunstzinnige wijze met de camera vast te houden en dank zij ’n zeer knappe indeeling maakt deze film, wat zij gemakkelijk had kunnen worden, geen oogenblik de indruk maar fragmenta risch te zijn. Een buitengewoon mooie flim, waarvan een bezoek een ieder, die het nog niet heeft gedaan, zij aanbevolen. Bevordering. Bij Kon. besluit van 24 April 1936 is be vorderd tot Kapitein-Luit. ter zee de Luit, ter zee le klasse D. C. M. Hetterschij. Dit is de bevelhebber van de K XVIII op zijn wereldreis. Nieuwe verkeersregelen. De Tel. verneemt dat de voorbereiding van de wijziging van het motor- en rijwiel- reglement zoo goed als gereed is. Het Koninklijk besluit ter invoering van deze moderniseering kan, doen zich geen onverwachte gebeurtenissen voor in den loop der maand Mei worden verwacht. Deze wijziging bevat, gelijk men weet, in afwachting van de totstandkoming van het nieuwe reglement, een regeling van den voorrang, van het inhalen van trams, van het passeeren van de vluchtheuvels, van het signaalgeven des nachts e. d. De jachtvliegtuigen naar Schiphol Op 1 Juni zal de afdeeling „Jachtvlieg tuigen” van Soesterberg naar Schiphol wor den overgebracht. De naar Amsterdam overgaande jacht- vliegtuigafdeeling beschikt over 20 a 25 jachtvliegtuigen en bestaat uit 40 A 50 man personeel. Zij staat onder commando van den bekenden vlieger, kapitein H. van Weer den Poelman, en enkel ervaren en gerouti- Twee nieuwe duikbooten. Naar het U. D. meldt heeft de werf Wil- ton-Feijenoord te Schiedam van het depar tement van defensie opdracht gekregen voor den bouw van twee nieuwe duikbooten van het type van de K XVIII. Deze beide booten zijn eveneens bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Indië en zullen resp. de K XIX en de K XX worden genoemd. De materialen voor den bouw van deze duikbooten zijn reeds gedeeltelijk op de werf aangekomen. Men is thans begonnen met de plaatsing van een kraan, die daarbij dienst zal moeten doen. Gevaarlijk autorijden. Zondagmiddag werd de aandacht van de politie gevestigd op het feit, dat een vrouw aan het stuur van hare auto gezeten, op gevaarlijke wijze manoeuvreerde in de Adri- analaan te Schiebroek. De politie gebood de bestuurster haar wagen tot stilstand te brengen en spoedig bleek dat de vrouw verkeerde onder den in vloed van sterken drank. Uit de papieren bleek, dat zij mevr. J. K. uit Den Haag was. Door de goede zorgen van de politie is de auto naar het politie bureau gebracht. De bestuurster kreeg tij dens den rit een plaatsje op de achterbank. Gisterochtend is de vrouw, na proces-ver- baal, weer op vrije voeten gesteld. Roman van NORBERT GARAI Het gebruik van de Harderwijker haven op Zondag. Het verzoek van Ged. Staten van Gelder land aan den gemeenteraad van Harderwijk tot intrekking van de wijziging in de politie verordening, waarbij het varen van booten op Zondag is verboden, is destijds niet in gewilligd. Thans hebben Ged. Staten aan het ge meentebestuur bericht gezonden, dat zij het besluit van den raad om de wijziging in de politieverordening te handhaven, aan de Kroon ter vernietiging zullen voordragen. I De Zomerdienst der Spoorwegen. Naar de L. Ct, verneemt, wordt met in gang van 15 Mei op het traject Leeuwarden- Stavoren-Amsterdam en terug nog een snel trein ingelegd, zoodat men viermaal daags, heen en terug, van deze route gebruik kan maken. pen, maar daar ze lachen, sluit zij zich er gul bij aan. Slechts zij, die genoodzaakt zijn, uren lang in de wachtkamer te anticharnbreeren en h, een armzalige kans na te jagen, slechts zij weten hoe verschrikkelijk het is dezie me chanisch uitgesproken woorden te moeten aanhooren: „Wij zullen u dezer dagen berichten I" Het 5-jarig dochtertje van den heer Van der K. te Kwintsheul is op den Mariendijk door een auto van den vrachtrijder K. aan gereden en vrijwel op slag gedood. Gistermiddag hield te Finsterwolde de 12^ jarige R. Hollander, terwijl hij op zijn fiets reed, een hem inhalenden vrachtauto* vast. Bij de boerderij van den heer Waalkens moest de vrachtauto twee aldaar stilstaande auto’s passeeren. Blijkbaar heeft de jongen dit te laat bemerkt, want hij raakte een der stilstaande auto’s en kwam vervolgens on der een der achterwielen van den vrachtauto terecht, welke hem over het hoofd ging. De jongen was op slag dood. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Maud heeft er geen woord van begre- -jiziet gereden, die achter een vrachtauto vandaan kwam. De wielrijder, H. van der Sande, boek handelaar te Best, liep zeer ernstige ver wondingen op. Hij werd door een passee- renden dokter verbonden en daarna naar het ziekenhuis te Best vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. De uit Zuid-Holland afkomstige auto, welke aan de voorzijde zwaar werd bescha digd, is door de politie in beslag genomen. Kitty heeft het restant van haar spaar duitjes van het Postkantoor gehaald: 3 pond, 16 shilling Het kost haar de grootste moeite deze 3 pond en 16 shilling tegen aanslagen van de buitenwereld te beschermen, want voor eenige cliënten van het „Adviesbureau voor door Paulette Goddard, een vief figuurtje van Latijnsch type, dat gelukkig goed past in het karakter van Chaplin’s voorstellingen en ervaringen. Men ziet een verscheidenheid van toestanden in een fabriek, op straat, in de gevangenis, op een scheepswerf in een warenhuis, in een café, in een vervallen keet aan den waterkant, die elkaar opvolgen met de snelheid van de stalen platen op den rol lenden band zonder einde. En Chaplin had er meer of minder kunnen geven zonder de film in haar schikking te schade. Maar elke gegeven toestand verschaft den knapsten potsenmaker van zijn tijd ampel gelegenheid tot kostelijke pantomime, onweerstaanbaar in haar lachwekkend effect. Men mag hem verwijten, dat hij de lachspieren geen rust gunt, hetgeen ongeriefelijk kan worden. De filmgeschiedenis vertelt, dat Chaplin’s eerste film f2500.kostte en dat voor de vervaardiging niet langer dan een week noodig was. Voor „Modern Times” heeft hij twee jaar noodig gehad en deze film heeft naar men zegt bijna 4 millioen gulden ge kost. „Over een paar dagen krijg ik bericht”, zegt Nicolle zonder veel optimisme, terwijl zij naast Kitty op de bank plaats neemt. „Wat ze niet allemaal van me wilden we ten I Ik geloof, als ik wat toebetaald had, dat zij mij dan beslist genomen zou den hebben." „Waar ben je geweest?” vraagt Maud nieuwsgierig. „Ik Ik heb met een man gespro ken” Nicolle’s humor wint het al weer spoedig van haar teleurstelling „die er uitzag als de schrijftafel, waar hij achter zat. Zijn gezicht leek grijs vloeipapier, rijn oogen verbleekte inkt, onder zijn neus had hij een pennenborsteltje. Zijn mond met goud geplombeerde tanden ging open en dicht als een koperen brievenweger en rijn groot vierkant, kaal hoofd zag er uit ali eea ilecht afgeatofta inktpot.” Ongelukken. Omstreeks 4 uur Zaterdagmiddag heeft op den provincialen weg tusschen Oirschot en Best, onder de gemeente Best een auto; komende uit de richting Oirschot, in snelle vaart een tegemoetkomenden wielrijder aan- Vrouwen” vormt de groote afstand geen beletsel om Kitty en Nicolle met haar zor gen te bezoeken. Daar is in de eerste plaats juffrouw Bilkins, die hemel en aarde beweegt om haar gescheiden echtgenoot er toe te bren gen de haar toekomende onderhoudskosten te betalen. Voorts is daar, de tot een skelet verma gerde vrouw Curson, die met haar twee kinderen voor haar man, een onverbeterlij- ken dronkaard, uit haar woning is ge vlucht. Tragisch is het lot van de 23-jarige Betty Moller, die tengevolge van een gas ontploffing aan een oog blind werd. Zij procedeert reeds sinds meer dan een jaar met de directie der fabriek, waar het on geluk plaats had, omdat deze zich daar voor niet aansprakelijk meent te kunnen stellen en zij zal het proces ongetwijfeld verliezen, omdat de fabrieksdirectie over belangrijke getuigen beschikt, die kunnen bewijzen, dat Betty Moller het ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid te wijten heeft. Verlegen en schuldbewust staat Kitty haar bezoeksters te woord. Zij moeten zich ditmaal tevreden stellen met wat goedkoope troostwoorden en holle phrasen, zooals menschen, die gewoonlijk de hand stijf op de zak houden, die ten beste plegen te geven. Zij bezit immers slechts 3 pond en 16 shilling I Wie weet, hoe lang zij daar mee doen moetl Er blijft haar dus niet veel anders over dan hard te rijn. Maar telkens, wanneer een van de be zoeksters vertrokken is, knaagt Kitty’s ge weten. Het was ook dwaasheid om hun adres bij den concierge van hun vroegere woning achter te laten. Nicolle kan haar bij deze pijnlijke ge sprekken ook al niet bijstaan, want gister avond, kort voordat zij hun reis begonnen, werd er een brief bezorgd, waarin de Syn- Is verduisteren plicht? De politie te Laren (N.-H.) heeft proces verbaal opgemaakt tegen twee inwoners dier gemeente, wegens het opzettelijk niet verduisteren van hun woning tijdens de ge houden oefeningen voor de luchtbescher ming, op grond van art. 424 B. W., zijnde het belemmeren van maatregelen ten alge- meenen nutte. Zondagmiddag half drie stond het 13-jarige meisje A. Zwanenburg uit Katwijk, op den vluchtheuvel op den Rijnsburgerweg te Lei den op de tram naar Katwijk te wachten. Zij was zoo onvoorzichtig van den vluchtheuvel af te gaan, juist op het oogenblik, dat er ’n auto aankwam, bestuurd door den heer J, v. D. uit Stompwijk. Het meisje werd gegre pen, een eind meegesleurd en ernstig ge wond. Onderweg naar het academisch zie kenhuis is zij overleden. BIOSCOOPNIEUWS. Het AmicitiaTheater geniet groot bezoek, nu er ais hoofdfilm de tocht van de K XVIII, 20.000 mijlen over zee, gaat. Men is nog in de gelegenheid tot en met Donder dag a.s. deze film te zien, en niet alleen deze film, maar ook een zeer mooi voorpro gramma. Talloozen, en daaronder ook velen die niet tot de geregelde bioscoopgangers behooren, hebben dit programma reeds ge zien en bewonderd. Vrijdag had de voorstel ling min of meer het karakter van een gala- avond. De directeur, de heer Joh. Miedema, heeft daarbij een openingswoord gesproken, en in het bijzonder welkom geheeten de bur gemeester dezer gemeente en andere genoo- digden. Spr. wees er op dat ditmaal rond het groote nationale hoofdnummer een pro gramma is samengesteld, dat ook de bijzon der eaandacht vraagt van hen, die weinig ter bioscoop gaan, en van wie spr. hoopt dat zij door het hedenavond geziene bewo gen zullen worden dit theater, waar ’t beste wat de cinematografie kan bieden, wordt getoond, vaker te bezoeken. Spr. is reeds in staat aan te kondigen dat binnenkort Cha- plin’s meesterwerk „Modern Times”, voorts „De Roode Pimpernel” en andere werken, die aan het hoofd staan van de huidige pro ductie, hier zullen worden gedraaid. Spr. hoopt dat allen dit theater, waar films van GEVONDFN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 2428 April: Parapluie Bruine handschoen Ben- rinevat „Shell” Rijwielen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 24—28 April: Kolenschop, A. Mulder, Oppenhui- terweg 1Belastingmerk, J. B. Vermee- ren, Gijsbert Japikstraat 22; Bril, van Ak keren, SchaapmarktpleinBelastingmerk, L. Pieterson, Scharnegoutum; Stalenboek, C. Stroop, Kloosterhof 31; Vulpotlood, D. Bergstra, Kleinzand 42; Jongensrijwiel, J. v. d. Wal, Kerkgracht 3. Van a.s. Vrijdag af en opnieuw een ge- heele week lang, wacht de bezoeker van het Amicitia Theater weder een buiten gewoon gebeuren; dan komt er nl. Chaplin’s „Modern Times”. Charley Chaplin, filmspe- ler en -regisseur van afzonderlijke klasse wiens humor ver uitgaat boven wat anderen ons ten dezen vaak bieden, een humor welke dan soms zoo plotseling even kan overslaan naar de tragiek heeft in „Modern Times” de mensch tegenover de moderne industrie en de onverbiddelijkheid van den modernen tijd gesteld; hij heeft ook in deze film, zoo als in tal van zijn andere, weer gelegenheid door alle humor heen te laten voelen hoe in laatste instantie ieder mensch een eenzame is, een eenzame moet zijn, al wordt in deze film de zieligheid van het einde Chaplin en zijn gezellin op weg naar weer onbekend gebied verzacht door de gedachte, dat de deerniswekkende figuur, die met linkschheid en onhandigheid zooveel stooten in een harde wereld heeft verdragen en aldus mil- lioenen heeft doen schateren, niet langer moederziel alleen is, hij heeft immers een gezellin. „Modern Times” wordt door de bekend ste critici het vermakelijkste geacht ooit op het filmdoek vertoond; het is een aaneen schakeling van hachelijke en verbijsterende de hoogste klasse als de genoemde worden ^avonturen van den zwerver Chaplin, die hij vaak deelt met een zwerfstertje, gespeeld Het weekend-huisje aan de Theems. In den middag van den volgenden dag slentert de man, die de kleine Maud bij de beide meisjes-studenten heeft gebracht langs een smallen boschweg, welke zich aan den linkeroever van de Theems uit steekt. Nog werpt de zon haar stralen fel en warm over het landschap, maar weldra zal zij door een, zich langzaam naar het I midden van den hemel verplaatsende, zwart-grijze wolkenbank, worden bedekt. Bij een groep hooge, slanke eschdooms blijft de man staan en van achter de hoo rnen gluurt hij ingespannen over de lage schutting, welke het weekend-huisje met den daarbij behoorenden grond omgeeft. De man ontwaart de kleine blondine, die hem twee dagen geleden meer res pect heeft afgedwongen door haar ener giek optreden dan door haar verschijning. Zij is juist bezig eenige natte kleeding- stukken over een drooglijn te hangen, waarbij de kleine Maud haar, vroolijk bab belend, de behulpzame hand biedt door de waschknijpers aan te geven. De man glimlacht tevreden, als iemand, die er van overtuigd is, zich behoorlijk van rijn taak te hebben gekweten. Wel een kwartier lang blijft hij in dezelfde hou ding staan, onafgebroken naar het aardige tafreeltje in den kleinen tuin starend. Naderbij komende menschen verdrijven hem tenslotte van deze verborgen uitkijk post. Langzaam loopt hij voort, aandach tig het weekend-hui* bekijkend, dat mat tax Corporation Nicolle Osbom verzocht den eigenden dag haar taak als steno typiste te beginnen. Maandelijksch salaris 7 pond. Voor- loopig op een proeftijd, waarin nog zal moeten blijken, of zij waardig gekeurd wordt de verantwoordelijke betrekking van typiste bij de Syntax Corporation te blij ven bekleeden. En daarvoor heeft rij nu vijftien jaar lang op de schoolbanken gezeten en in het zweet baars aanschijns rechten gestu deerd I Ja, ja, ’t is een moeilijke tijd Menschen zijn sterk in prijs gedaald. Om zeven uur 's avonds zit Kitty De vine op een bank voor Hotel „Post”. Zij wacht op Nicolle. Op het geasphalteerde trottoir speelt Maud met een zeilwagentje, dat Kitty gis teren voor haar gekocht heeft. Het bestaat uit een, op vier wielen voortrollend plank je, waarop een mast, waaraan een sierlijk zeiltje fladdert. Op de bank naast Kitty zit een man, klein en gedrongen van postuur. Van on der de diep op het voorhoofd getrokken pet, springen eenige plukken grijs haar te voorschijn. Een groote, donkere bril met hoornen rand bedekt zijn oogen. De man schijnt in een krant verdiept te zijn. Tersluiks kijkt hij echter af en toe over den rand van de krant heen, waar bij rijn blik voor een oogenblik op de kleine Maud gericht blijft. Maud’s zeilwagentje wordt door de be zorgde Kitty buiten bedrijf gesteld, want de wind is inmiddels gedraaid en jaagt het ratelende karretje steeds weer van het trot toir op den rijweg. rijn vlak dak, de lichtbruin geschilderde muren en de kleine met glas overdekte veranda een zindelijken, gezelligen indruk maakt. Steeds weer keert hij zich om, teneinde het huis en de omgeving nog eens in zich op te nemen en in rijn herinnering vast te leggen: de weg, die in een groote boog uit het bosch komend om de schutting heen loopt, het houten schuurtje met het spitse dak, dat een soort bootenhuis schijnt te zijn en de hooge, rechts van het huis staan de linde, welks takken voor een deel over de sAutting heen hangen. Na tien minuten blijft de man staan, rich verdiepend in het opschrift van een bord, dat in den tuin van een kleine villa is) ge- l plaatst. Villa te koop of te huur. Drie kamers met serre en keuken, bad kamer, kelder, bootenhuis en moestuin. Te bevragen bij G. Taylor, Greenstreet 7. Een uur later huurt de man deze villa, welke door den oorspronkelijken eigenaar „Boschzicht” is gedoopt. Hij schijnt een bijzondere voorliefde te hebben voor de hengelsport, want den ge- heelen middag brengt hij door in een boot met een groote hoeveelheid splinternieuw vischtuig. Blijkbaar toevallig drijft de boot echter steeds in de richting van Danny’s week- end-huis, zoodat de man vanaf de rivier alles wat zich daaromheen afspeelt, rustig kan gadeslaan. neerde militaire vliegers besturen deze vliegtuigen. NIEUWE SNEEKER COURANT Kievitseieren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1