annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek OM EEN KIND Vrouwenhanden blijven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door PUROL HOLLANDSCH ZWITSERSCHE REEPENKWALITEIT S2e Jaargang Zaterdag 2 Mei 1986 Uitgave KIÏZÏBRINI Co. Ho. 62 lente Blad Dit No. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting scholen hier ter stede en eeni- l ladruk. verboaen. 8. - De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, N’ijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Want H. Z. is inderdaad iets heel bijzonders. On danks den lagen prijs, voldoet H.Z. aan de hoogste eischen, geeft schitterend wit waschgoed en spaart U het zwaarste werk van den vermoeienden waschdag. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem. Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. collega voorzitter van de Kon. Zeilver. Sneek. Spr. heeft den heer v. d. Zee in al die kwaliteiten hoogelijk leeren waardeeren; waren er geschillen dan droeg hij op loyale wijze tot de oplossing daarvan bij. Spr. dankt hem voor die prettige samenwerking en hoopt dat de persoonlijke vriendschaps band nog lang moge blijven bestaan. De heer v. d. Zee dankte voor deze woorden en sloot daarna de vergadering. Roman van NOiP.KRT GARAI bijzondere redenen konden wij helaas niet vroeger komen.” Hij wijst op den jongeman naast zich. „Dit is mijn assistent, mr. Kaynes. Zie- zoo, mr. Kaynes, hier ziet u nu de beide jongedames, die door zoo’n merkwaardig toeval in de Kensington-affaire betrokken zijn geraakt Gewoonlijk is de eerste indruk, welke men van iemand krijgt, beslissend voor de verdere houding tegenover deze. Terwijl Nicolle en Kitty van het eerste oogenblik af sympathie gevoelen voor den kalmen, bescheiden jongeman, bespeurt Danny instinctief een afkeer tegen Richard Kaynes. Natuurlijk wil hij zichzelf niet bekennen, dat het steeds waakzame instinct van den verliefden jongeman plotseling gevaar ruikt. Met groeiend wantrouwen consta teert hij heimelijk, dat de man een onbe schaamd nieuwsgierigen blik heeft. Uiteraard willen de beide heeren er zich allereerst van overtuigen, dat de kleine Maud hier goed is ondergebracht. Kitty gaat hen voor en op hun teenen begeven zij zich naar de slaapkamer van het kind. Nu, Maud maakt inderdaad een alle be zorgdheid verdrijvenden indruk. Zij1 glim lacht in haar slaap en dit vreedzame, zor- gelooze lachje verwekt een vriendelijke weerschijn op het ernstige gelaat van de beide politiemenschen. Fluisterend komen zij overeen, dat, om het land niet in haar slaap te storen, het onderhoud op de veranda zal plaats heb ben. Op dezen mooien, zoelen zomeravond is het op de kleine veranda best uit te houden, ook al ontbreekt het dan aan vol doende zitplaatsen. Maar als Danny een kist naderbij heeft gesleept voor Kaynes en zelf met een omgekeerde emmer genoegen neemt, is ook deze puzzle opgelost. s. z. c. De Sneeker Zeilclub hield gisteravond haar algemeene vergadering in „Onder de Linden”. De v o o r z., de heer H. T. v. d. Z e e, heette allen welkom en deelde mede dat de secretaris, de heer S. J. Olij, wegens ziekte verhinderd is aanwezig te zijn. Wij zullen hedenavond de adviezen van dezen gewaar- deerden functionaris, die spoedig 20 jaar het secretariaat zal hebben waargenomen, ten zeerste missen. De plaatsvervangend secretaris, de heer B. Keulen, las nu de notulen, welke on veranderd werden vastgesteld. Het jaarverslag van den secretaris bleef wegens diens ziekte achterwege. De commissie voor het nazien der reke ning bracht bij monde van den heer P. Olij verslag uit. De ontvangsten hadden bedra gen f 1265.45, de uitgaven f 989.93’/2, batig saldo f275.51'/z; met hetgeen in enkele fondsen aanwezig is bedroegen de kasmid delen f 379.66. De rekening werd op advies der commis sie goedgekeurd. Bij het punt bestuursverkiezing deelde de v o o r z. mede, dat de heer Johs. Olij hem had verzocht de vergadering te vragen geen stemmen op hem uit te brengen, daar hij het niet goed zou vinden dat twee broeders in hetzelfde bestuur zitting zouden hebben. De voorz., de heer H. T v. d. Zee, trad periodiek af en stelde zich niet herkiesbaar. De heer A. V e e n stelde voor den voor zitter nu tot eere-voorzitter te benoemen, welk voorstel met applaus door de vergade ring werd ontvangen. De heer v. d. Z e e zegt dat hij bijna 32 jaar voorzitter der vereeniging is geweest, dat het nu tijd voor een afscheid van deze bestuursfunctie wordt, doch dat hij ’t voor stel van den heer A. Veen een groote eer acht. Spr. was een der oprichters der ver., nimmer hadden wij gedacht dat zij zoo’n vlucht zou nemen, dat er nu over de 500 leden zijn. Spr. hoopt echter nog een aantal jaren het eere-voorzitterschap te mogen vervullen. In de vacature H. T. v. d. Zee werd als- nu, na herstemming met den heer L. Bran- denburgh, gekozen de heer S. Kuipers, die de benoeming aannam. De heer G. S. Hof- stra, periodiek aftredend, werd herkozen en nam die herbenoeming aan. De penningmeester, de heer F. v. d. Meer, zegt dat de heer A. Veen de be stuursleden, buiten den heer v. d. Zee dan, even voor was met z’n voorstel den heer v. d. Zee tot eere-voorzitter te benoemen. Dat was ook hun plan, maar nu nemen zij dat van den heer Veen over. Dit voorstel wordt nu zonder stemming aangenomen. De heer v. d. M e e r wenscht den voorz. geluk met deze onderscheiding; S. Z. C. en v. d. Zee zijn samengegroeid; een deel van diens levenstaak is geweest de S. Z. C. groot te maken, en nu hij heengaat van de voorzitterszetel kan hij op een zeer verdien stelijke loopbaan in de S. Z. C. terugzien. Moge onze eere-voorzitter nog vele jaren getuige zijn van de bloei van datgene, wat een deel van zijn levenswerk was. De v o o r z. dankt voor de onderscheiding en de goede woorden daarbij gevoegd. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden aangewezen de h.h. D. Olij en S. de Wolf; de heeren J. Lust en Joh. Zwart werden plaatsvervangers. De heer G. Hofstra bracht als een der afgevaardigden naar de jaarvergadering van de N.N.W.B. verslag uit. We memoree ren er uit, dat aan de S. Z. C. de data 15, 16 en 17 Augustus zijn toegewezen voor de open wedstrijden tijdens de Sneek-week; de kampioenswedstrijd in de Tjotterklasse zal dan ook worden gehouden. Het bestuur deelde betreffende de data ’t volgende mede: 3 Mei opening van het seizoen. Men had aangekondigd. Merkwaardig, waarom komt die man niet overdag Een bezoek zóó iaat op den avond is toch op zijn minst zeer ongewoon. En overigens wie zal zeggen wanneer die man komtl Moeten zij mis schien den geheelen nacht hier blijven zit ten en wachten Zij praten, wachten en ergeren zich. Zij leggen een zeldzame onverschillig heid aan den dag tegenover den maan, die met zijn helder, zilver licht een even- zoo glanzende maan in den waterspiegel van de Theems toovert. Zij hooren niet den roep van den nachtuil, die klagend door het verlaten bosch klinkt en de, met korte tusschenpoozen vallende sterren doen vanavond geen enkele geheime wensch bij hen opkomen. In deze, op zichzelf reeds zeer geprik kelde stemming, komt Danny plotseling met een mededeeling, welke voor Kitty’s slechte bui een welkome gelegenheid voor een daverende explosie biedt. „Overmorgen breng ik Poulsen mee. Hij is toch in alle opzichten een nette vent. Je zult zien, dat die het nog eens ver brengt. En als ik jou was, Kitty, zc(u. ik eens wat aardiger tegen dien jongen zijn.” Dat is een onderwerp, waarover reeds meermalen op vrij heftige wijze van ge dachten is gewisseld. Eenerzijds kan van Fred Poulsen, een collega van Danny, slechts gezegd worden, dat hij een ge schikte jongen is, anderzijds echter.... Hij is klein! Slechts een paar centime ter grooter dan Kitty. En dat maakt hem in haar oogen onuitstaanbaar. Reeds meer dan eens heeft zij er met den noodigen na druk op gewezen, dat zij er niet aan denkt een liliputtergezin te stichten. „Ik zou wel eens willen weten”, zegt Danny geërgerd, waarom jij je hart zoo hoog draagt 1 Fred is van goede familie en zal van zijn ouden heer zeker dik geld gedacht aan een gezamenlijke uittocht: eerst de zeilschepen, dan de motorbooten, vooral omdat als het nieuwe kanaal er is„ de men- schen in de stad nimmer meer het vlagver toon van de S. Z. C. zullen kunnen aan schouwen van de wal in Sneek. Doch er is niet voldoende tijd van voorbereiding meer, zoodat men dit plan voor dit jaar opgaf en het misschien ’t volgende jaar nog eens zal overwegen. Uit de vergadering werd er op aange drongen, dat het bestuur dan tijdig de leden liervoor zal opwekken en de leden zelf zul len meedeelen of zij meedoen of niet. Ook gingen er stemmen op niet vast te houden aan een vaste openingsdag eer ste Zondag in Mei doch de heer Van Gooi drong er op aan dat daaraan toch vastgehouden zou worden, de menschen maken dan hun schepen beter op tijd klaar. Bovendien is het niet te vroeg; Groningen en Holland hebben reeds wedstrijden gehad. Het bestuur deelde ten slotte mede dat het had besloten de openingstocht dit jaar vast te sellen op 10 Mei en de leden te zul- len uitnoodigen deel te nemen aan het ge zamenlijk uitvaren. De verdere data zijn: 21 Mei.Hemel- vaartsdag, met onderlinge wedstrijden, 19 Juli groepswedstrijden, 15, 16 en 17 Augus tus Sneekweek, 13 Sept, sluiting. In de onderlinge wedstrijden van Hemel vaartsdag zijn als invitatieklasse ook de 22 M2. schepen opgenomen. Een denkbeeld van den heer v. Gooi om de groepswedstrijden te vervangen door estafette-wedstrijden zal het bestuur over wegen. Na eenige discussie over de prijzen van het sleepen en van de boot daarvoor ge huurd, deelde het bestuur mede dat het van plan was de zgn. „wilde boot” dit jaar op den Zondag van de Sneek-week te laten varen tusschen Sneek en Kolmeersland, ter- wille van de leden die geen schip bezitten. Van andere zijde werd opgemerkt, dat deze wilde boot tot nog toe het eene jaar hierheen, het andere jaar daarheen trok en tal van leden ook van buiten de stad het tochtje meemaakten; nu zou deze boot ge heel voor Sneek bestemd worden, wat heb ben de leden van buiten dan nog? Anderzijds wilde men ook geen concur rentie aan de paviljoenboot aandoen op dt bedoelde Zondag. Met groote meerderheid werd het be stuursvoorstel verworpen en op voorstel van den heer Johs. Olij besloten dat de „wilde”- boot dit jaar naar het feest van het 70-jarig bestaan van Lemmer zal varen. Het bestuur werd opgedragen toch te trachten, als de financiën het toelaten, ge legenheid voor de leden die geen schip heb ben te scheppen per boot op de Zondag van de Sneek-week naar Kolmeersland te varen, bij voorkeur per Paviljoenboot. Het bestuur deelde nog mede te zullen trachten tijdens de Sneek-week een team wedstrijd te organiseeren tusschen 5 Rotter- damsche en 5 Sneeker B.M.ers. Bij de rondvraag werden nog eenige wen ken gegeven en wenschen geuit, welke het bestuur toezegde alle in overweging te zul len nemen. Op voorstel van den heer Ferwerda werd besloten een telegram met de wensch voor spoedig herstel aan den secretaris te rich ten. Ten slotte richtte de heer A. t e n C a t e, voorzitter van de Kon. Zeilver. Sneek, zich tot den voorz. Hij constateerde dat hij met den heer v. d. Zee in verschillende kwaliteit heeft mogen samenwerken, in het bestuur der S, Z. C., dat der Jachthaven en ook als Zijn openhartig, vrijmoedig optreden maakt een zichtbaar goeden indruk op de beide bezoekers, die hem onmiddellijk volgen. Onderweg vertelt hij hun, dat zijn verloofde, juffrouw Osbom, hem reeds van alles op de hoogte heeft gebracht. De klei ne Maud verkeert in blakenden welstand en is geheel aan haar nieuwe „mamma”, zooals het kind juffrouw Devine ostenta tief blijft noemen, gewend. Kitty en Nicolle wachten reeds vol on geduld in den kleinen tuin. In een van de beide heeren herkennen zij onmiddellijk inspecteur Bennett. „Het spijt me, dat ik de idylle hier bui ten zoo wreed moet storen, dames,” be groet Bennett haar vriendelijk. ,En dat nog wel op zoo’n ongewoon uur. Maar om i MEI-VIERING S.D.A.P. Vanmorgen werd in „De Harmonie" al hier de morgen-bijeenkomst gehouden voor het i Mei-feest van S.DA.P., S.B.B. en S.D.V.C. De heer P. v. d. Veen wijdde allereerst een kort herdenki leden partijgenoot een van de gfootste partijgenooten, niet al- meekrijgen. Het studeeren is voor jullie meisjes immers toch maar dwaasheid. Een vrouw moet trouwen, voor het nageslacht zorgen „Trouwen?” herhaalt Kitty smalend. „Trouwen merci! Daar weet ik van mee te praten. Ik ken genoeg menschen, die met elkaar getrouwd zijn, maar zich het liefst zouden vergiftigen. In het huwelijk sterft de liefde!” „Dat ellendige Adviesbureau voor Vrou wen! Jullie hebben je door een paar van die draken totaal laten beïnvloeden, zoodat je nu het leven zoo verkeerd ziet, alsof je op je hoofd staat”. Kitty’s verlangen om Danny eens flink dwars te zitten, wordt door deze opmer king nog slechts geprikkeld. Het is im mers het eenige middel om hem er toe te brengen zijn, weliswaar zeer welwillende, maar toch steeds ietwat gereserveerde hou ding tegenover haar af te leggen. Daarom zegt ze ook nu, op min of meer verveelden toon, dat zij daarover nu een maal haar eigen meening heeft, er daarbij welwillend aan toevoegend, dat zij het Danny niet kwalijk neemt, dat hij haar niet begrijpt. Het is immers bekend, dat meisjes over het algemeen veel verstandi ger zijn en veel logischer denken dan jon gens van denzelfden leeftijd. En als Danny daarop woedend repli ceert, dat de beleefdheid hem verbiedt eens ronduit te zeggen, wat hij in ’t alge meen van de verwaandheid, welker naam vrouw is, denkt, ontbrandt de strijd tus schen beide jongemenschen over de gehee- le linie Nicolle plaatst zich tusschen de beide kemphanen en tracht met een „bon mot” de verzoening tot stand te brengen, maar plotseling zwijgen allen om een oogenblik ingespannen te luisteren. Een auto Motorgeronk „Dat zal de rechercheur zijn”, roept Danny en opspringend, verdwijnt hij in den donkeren tuin. Om den afstand naar den rijweg te bekorten, loopt hij dwars door het bosch. Twee minuten later staat hij voor den auto, welks inzittenden, twee heeren in bur- gerkleeding, den wagen reeds verlaten heb ben en ijverig met den chauffeur beraad slagen. Danny aarzelt een oogenblik, maar dan acht hij het toch wel zeker, dat dit de beide heeren van de politie zijn. „Pardon!” zegt hij, naderbij komend, „zoeken de heeren misschien juffrouw De vine?” De heeren keeren zich eenigszins ver baasd om. „Inderdaad”, antwoordt een hunner, „wij worden bij juffrouw Devme verwacht.” „Dat weet ik. Mijn naam is Danny Ward. Juffrouw Devine logeert met haar vriendin, mijn verloofde, in mijn weekend- huis. Ik zal u er heen brengen. De auto kan hier wel blijven staan.” „Vijfduizend pond, mmes Danny’s bereidwilligheii Om zijn week- end-huisje aan de beide Hudenten af te staan, brengt mee, dat hij zich zelf een slaapplaats in het bootenhuis bereidt. Het feit, dat hij, hoewel tot aan den kin iq een slaapzak stekend ook zijn gezicht nog met een soort muskietengaas moet bedekken om tegen de venijnige aanvallen van alle mogelijke insecten gevrijwaard te zijn, doet aan zijn gezonde slaap geen afbreuk. Derhalve worden thans matrassen, kus sens en wat hij meer voor zijn legerstede noodig mocht hebben, naar het bootenhuis gedragen en bij het schijnsel van een zak lantaarn wordt een. en ander voor den nacht gereed gemaakt. De kleine Maud krijgt een slaapplaats in een ligstoel naast Kitty’s bed en daar mee is dan het logies-vraagstuk tot aller tevredenheid opgelost. Danny, Nicolle en Kitty zitten op de kleine, overdekte veranda bij een petro leumlamp. Langzamerhand heeft zich van de drie jonge menschen een nerveusiteit meester gemaakt, die hun goede stemming dreigt te zullen verdringen. De brief is daarvan de oorzaak. Mr. Gordon heeft daarin immers voor dezen avond het bezoek van een rechercheur swoord aan den over- M. Wibaut. Hij was leen als strijder voor het socialisme, doch ook als mensch. Bij zijn baar behoeven wij niet te treuren; hij gaf de beste krach ten van zijn leven voor ons ideaal. Wat ons wel past, is een gevoel van dankbaar heid, dat deze mensch een uit onze rijen was. Hierna werd gezamenlijk door de aan- wezigen het Eed „Aan de strijders” ge zongen, en vervolgens declameerde een klein groepje van de zangvereeniging „Morgenrood” een fragment uit het „Plan- spel”, waarvan eerlang met volledige bezet ting een uitvoering zal plaatsvinden in het Sportpark. Nadat nog eens was gezongen, ving ds. Vink van Bolsward aan met het houden van zijn toespraak. Wij kunnen de gang van de menschheid door de eeuwen heen zien in vierderlei ge stalte. De figuur van een recht opgaande lijn is typeerend voor den optimistischen kijk van den mensch der 19e eeuw, den libe ralen mensch, die de gang van de mensch heid zag als een stijging en leefde in de overtuiging door eigen gegroeide venno- BEGRAFENIS J. LINDEMAN. Hedenmorgen werd op de Algemeene Begraafplaats alhier het stoffelijk over schot van den heer J. Lindeman, oud-on- derwijzer, in allen eenvoud ter aarde be steld. Deputaties van de personeelen dier open- rare je vrienden bewezen den overledene de aatste eer. Aan het graf werd niet gesproken. De wdste zoon sloot de droeve plechtigheid net het uitspreken van een bede voor de tielerust van zijn vader. Bij Kon. besluit van 28 April 1936 is met ingang van 1 December 1936 aan mr. dr.'P. C. Andreae, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerscholen te Leeuwar den en Sneek. »teld. put lagere NIEUWE SNEEKER COURANT I HZ.24-B i'. 17J CTS. PER GROOT PAK. ZELFWERKEND WASCHMIDDEL DUIZENDEN HUISVROUWEN GEBRUIKEN AL HZ EN ZIJN ER VERRUKT OVER

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1