Uitgave MEZEBRISK Co. Jo. 63 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek OM EEN KIND HOLLA NDSCH ZWIT5BP.5CHE reepfn: KWALITEIT Woensdag 6 Mei 1986 62e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen INGEKOMEN: VERTROKKEN: reeds geral Zijn gezinnen. Foor gemakkelijk ras* en afWaswerk. Nadruk verboaen. 9- want eenige minuten enkele minuten duren. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE APRIL 1936. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckek Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), 1 Jsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. 6; *Dievertje Baas, wed. van Berend Jan Lub bert Burema, huishoudster, van Haarlem naar Koopmansgracht 2. )iter en alle Romeinsche Goden I moet onmiddellijk worden aange- het be- situatie Roman van NORBERT GARAI nu .tijdelijk 3 pakken voor 15 ct. Ida Dijkstra, z. b., van Oosterend naar 3e Woudstraat 19; Relnier die Vries, lithograaf, van Deventer naar Priorstraat 56; *Jochum Zijlstra, terreinknecht, van Oppenhuizen naar Oppenhui- terweg 194; *Bauke Noordbruis, schaalknecht N. S., van Winschoten naar Wassenberghstraat 13; Sijbe IJbe Bakker, reiziger, van Haarlem n. Schoolstraat 29; Siebergje Wetting, z. b., van Wirdum naar Waling Dijkstrastraat 31*Sjoerd Vlkema, veehouder, van Garijp naar Oude Dijk 10; Adriana Vermeulen, wed. van Aant Bijl, z. b., van Zeist n. Willem Lode wijkstraat 3; Mar- garetha Schottler, dienstbode, van Leeuwarden n. Willem Frederikstraat 19; Engeltje Zeypveld, dienstbode, van Bolsward naar Geeuwkade 15; Cornells Willem Docters van Leeuwen, agent v. Politie, van Ouderkerk a. d. IJsel naar Fred. Hendrikstraat 79'; Jacob van der Meer, winke lier, van Harlingen naar Galigastraat 23; Haaije de Vries, zeilmaker, van Bolsward naar Klein- zand 71; Andries van Foeken, kapper, van Mid- delie naar Koopmansgracht 71; *Wijtze Boeke- ma, steenhouwer, van Westhem naar Lijnbaans- buurt 17; Wiepke Holthuis, verpleegster, van Haren naar Maria Louisestraat 29; Jacoba Berg- sma, echtgen. van Cornelis Koopmans, z. b., van Legemeer naar Leeuwarderweg 77; Gosse van Seijen, zuivelarbeider, van Tijnje naar Kleinzand 24; Jacobus Nico laas Bernardus Maria Giesen, winkelbediende, van Amersfoort naar Ged. Pol 2a; Leo Stoelinga, z. b., van Leeuwarden naar Ernst Casimirstraat 1*Alle de Haas, ambtenaar P.T.T., van Bandoeng naar 2e Oosterkade 27 (inw.); Wisse Brandsma, metselaar, van Ter schelling naar Kloosterhof 23; IJbeltje Eijzinga, dienstbode, van Ijlst naar IJlsterkade 41Joanna Pietersma, dienstbode, van Joure naar Stations straat 34; Klaas Sclhukking, bouwkundig opzich ter, van Wommels naar Kloosterstraat 25; Tij- men Dikkerboom, bouwkundig opzichter, van Oudehaske naar Westersingel 30; Hendrikje Grada Hobma, echtgen. van Rinnert de Jager, z. b. van Hindeloopen naar Prins Hendrikkade 18; ♦Geertje Huitema, wed. van H. van der Vleugel, z. b., van Franeker naar Kruizebroederstraat 23; ♦Wijt&ke van dier Werf, wed. van Toon Eike naar, z. b., van Haarlem naar Singel 42; Maaike Sustring, z. b., van Leeuwarden naar Grootzand 63;Dirk Waringa, kantoorbediende, van Heeg n. Singel 56; Halbe Scheper, z. b., van Amsterdam naar J. W. Frisostraat 39; Martel Anna de Back- ker, z. b., van Clinge naar Leeuwarderweg 24; ♦Wiebe Antonides, pakhuisknecht, van Oosthem naar Colignystraat 7; Pietje Zands tra, dienst bode, van Ijlst naar Stationsstraat 32; Gerben Meindert Meijer, inspecteur, Nationale Boeren Onderlinge, van Kollumerzwaag naar Leliestraat Klaaske Kamstra, dienstbode, v. Galigastraat 12 naar Sijbrandaburen; Wijtse Hoekstra, secre taris van de Directie van de intercommunale wa terleiding, van Stationsstraat 64 naar Baard 78; Joihianna Christina Jillings, dienstb., van Geeuw kade 27 naar Amsterdam, Nieuwe Heerengracht 109a; Gosse Sjoerd Dooper, monteur-chauffeur, van Looxmastraat 14 naar Haarlem, Schoterweg 57 rood; Rinske van der Schuit, echtgen. van Sijbren Gijsen, z. b., van Fred., Hendrikstraat 41 naar Heerde, Enkweg A 293II; Jacob Bouma, winkelbediende, van Oosterdijk 46 naar Oudega (Sm.) Maria Anna Elisabeth Sinnige, wed. van Hendrikus Petrus Swildens, z. b., van Singel 61 naar Wolvega, Lycklamaweg 33; Pieter Zweitze Steensma, venter, van aan boord naar Utrecht, aan boord Kloosterlaan♦Hendrik Draaisma, koopman, van Bothniakade 38 naar Huizum, Smidsbuurt 18; Frans Posthuma, waterbouw kundige, van N. Noorderhorne 19 naar Wit- marsum, Kaatsplein 22; Julia Visser, echtgen. van Johannes Hendrikus Heerius, z. b., van Schaapmarktplein 15 n. Goor, Grootestraat 77; Tetje Hofman, kraamverzorgster, van Juliana- park 12 n. Groningen, Sabangplaats 23; Tettje van der Woude, hulp in de huishouding, van Priorstraat 2 naar Naarden, van Lijndenlaan 26; Johannes Gerardus Zweijtzer, radiomonteur, van le Woudstraat 18 naar Sittard, Rosmolenstraat 6; Klaas Tolsrna, schilder, van 2e Boschdwars- straat 1 naar Slootdorp, Sluizervaart ,,'t Witte Jacht”; Dirk van der Meer, slager, van Wijde Noorderhorne 5 naar Workum, Wijk D no. 16; Joukje van het Meer, echtgen. van Albertus Hendrik Molenaar, z. b., van Koopmansgracht 22 naar Purmerend, Purmerweg 44; Grietje Radix, dienstbode, van Marktstraat 23 naar Smilde, Evert Hendrikswijk B 97; Aaltje Anna Vrolijk, echtgen. van Dirk Frans Koenraad Bak ker, z. b., van Grootzand 61 naar Franeker, Voorstraat 53; Catharina Huitema, dienstbode, van Stationsweg 3 naar Bolsward, Gr. Dijlakker 21; Berend Albert Kruis, wagenknecht, van Ha- rinxmakade 26 naar Amsterdam, Nieuwe Lelie straat 183 hs; Jetske Andela, dienstbode, van Stationsweg 3 naar Maastricht, Klooster „Ónder de Bogen”; Sietske Kooi, dienstbode, van Park- buurt 6 naar Huizum, Kerkstraat 17; Grietje Dijkstra, echtgen. van Jacob Thomas Hiemstra, z. b., van Stationsstraat 62 naar Utrecht, Richard Holstraat 8 bis; *Sjoerd die Jager, broodventer, van Golignystraat 7 naar Arnhem, St. Peterlaan 49; Wijtske Faber, echtgen. van Sjoerd Ferwer- da, z. b., van 3e Zomerrakbuurt 1 naar Bols ward aan boord Hoog Bolwerk; Aukjen Kooi- Het einde. In zijn volle lengte uitgestrekt het lichaam’ stijf tegen den natten grond ge drukt, ligt een man in de smalle, donkere schaduw van een bramenstruik. De grijze pruik, die zijn uiterlijk zoo zeer veran derde, is ver naar achteren in zijn hals geschoven en de donkere bril ligt naast hem op den grond. Af en toe dringen fluisterende stemmen tot deze schuilplaats door. stra, z. b., van Oppenhuizerweg 32 naar Ku- baard 59; Tjipke van Gosliga, boerenknecht, van Lemmerweg 47 naar Slootdorp; Stijntje Siegel, wed. van Pieke Sprik, z. b., van Grootzand 14a naar Voorburg, van Deventerlaan 61Marcus Johannes Hofstra, koopman, van Franekervaart 14 e naar Gorinchem, Kortendijk 108; Theda Helena Benten, liefdezuster, van Leeeuwarder- weg 32 naar Amsterdam, Spaarndammerstraat 13; Antje Elisabeth Waringa, kapster, v. Kloos terstraat 9 naar Bussum, Poststraat 6; *Gerhard Drenth, koopman, van Julianapark 14 naar Leeu warden, Willemskade 42; Johan Antoon Joseph Noordman, winkelbediende, van Nauwe Burg straat 11 naar Hilversum, ’s Gravelandscheweg 71; *Jan Hendrik Scholten, monteur, van Klein zand 49 naar Huizum, Govert Flinckstraat 19; Aukjen IJbema, wed. van Sipke de Boer, z. b., van Kapelstraat 10 naar Workum, Zuid, B 88; Anna Cornelia Lunshof, z. b., van Prins Hen drikkade 18 naar Oosterbeek, Bato’s weg 70; Adriana van Kalken, echtgen. van Andries Teijema, z. b., van Korte Veemarktstraat 6 naar Leeuwarden, Droevendal 9; Feldde de Jong, stof feerder, van Kloosterhof 28 n. Steen wijk, Hotel Bellevue, Stationsstraat; Keimpe Wiersma, kaas maker, van Waling Dijkstrastraat 17 naar Frankrijk; Sijbrandus Pietersma, koopman, van Singel 33 naar Drachten, Zuidkade 63; Hen- drikje en Margje cte Wilde, z. b., van Kleine Kerkstraat 6 naar Amsterdam, Weegbreestraat 63; Jacobus Bastiaan Vermeeren, houder van een wasinrichting], van Gijsbert Japiksstraat 22 naar Wormerveer, Transvaalstraat 1; Albert Sijbesma, z. b., van Boeierstraat 2 naar Vaassen, Rollekoot; *Eltjo Jan Scheltens, z. b., van Pa rallelweg 32 naar Groningen, Star Numanstraat 20a; *Geert Noppert, timmerman, van Bourbon- straat 7 naar Leeuwarden, Werkmanslust 144; ♦Karel Hero Muldter, notaris, van Stationsstraat 9 naar Langweer; Geertje Kok, dienstbode, van Stationsstraat 9 naar Langweer; Haaije de Vries, z. b., van 2e Selfhelpstraat 8 naar Veenwouden, Talma Rustoord. BIOSCOOPNIEUWS. Drommen bezoekers hebben nu Chaplin’s „Modern Times” in het A m i c i- tia Theater gezien, en wie het niet deed heeft tot en met Donderdag a.s. nog de gelegenheid. Men zal dan een dier echte Chaplin-films zien van een lach en een traan, waarin enkele onvergefelijke hoogte punten. Men kan verschillen over de mee- ning waar die liggen, wij voor ons vinden ze in de, zooals het wel door een recensent is genoemd, moorddadige persiflage op het ultra modem gerationaliseerde bedrijf, waarvan het tafreel met de eetmachine stellig niet minder hoog staat dan wat uit Dr. J. L. CHAILLET. f Te Arnhem is op 7 6-jarigen leeftijd overleden dr. J. L. Chaillet, die na zijn leeraarsambt aan het Doetinchemsche gymnasium aangevangen te hebben, hier ter stede jarenlang leeraar en conrector aan het gymnasium is geweest, in de la tere jaren ook directeur van den Handels- cursus. Dr. Chaillet was destijds ook in de F riesche beweging te ^ezer stede geen Nauwelijks vijftien pas verder ligt een politieagent in een kuil op den loer, ter wijl een ander, elk geluid vermijdend, van boom tot boom sluipt, van struik tot struik, luisterend en spiedend. De man onder de braamstruik weet, dat hem nog slechts enkele minuten overblij ven. Dan zal men hem ontdekken. Kleine wolken glijden langzaam voorbij den maan en onttrekken deze aan het ge zicht. Zijn zij voorbij, dan zal de groote hemel-schijnwerper weer in zijn volle glo rie aan het firmament troonen en het landschap hier beneden doen baden in een zacht, maar helder Echt. Nu sluipt een der beide agenten naar een groep van drie, dicht bij elkaar staan de berken. In het heldere maanlicht vormt hij een uitstekend doelwit. De man onder de bramenstruik strekt langzaam den arm met de revolver. Hij mikt lang Maar hij haalt den haan niet over. Wat baat het hem, of hij dien daar neerschiet De andere, rechts van hem, zal immers onmiddeUijk een waar vuurgevecht met hem beginnen. De schoten zullen de an deren; <tie hier waarschijnlijk nog verdekt zijn opgesteld, alarmeeren en wat dan? Een plotselinge windvlaag buigt voor een oogenblik de berkentoppen ter zijde. Men hoort het ruischen van de rivier. Klaterend slaat golf na golf tegen den kant. De man, die zich stijf tegen de berken stammen heeft aangedrukt, spiedt naar alle richtingen. Dan laat hij zich bliksemsnel hét water, op den grond vaUen en tuurt ingespan nen naar de bramenstruik. Nog schijnt hij niet volkomen zeker van deze omstandigheden kan de jacHt slechts rijn zaak te zijh, want eenige minuten enkele minuten duren. VER. ORANJE. In de buitengewone ledenvergadering! van Oranje, 7 Mei a.s. te houden, komen on. aan de orde de punten: „Toelichting van het niet doorgaan van de Juliana- avond” en „Verkiezing van een nieuw be stuur, aangezien de bestuursleden allen hun mandaat ter beschikking, stellen." De man wendt eenige malen het hoofd om en al spoedig dringt het tot hem door, dat hij zijh beide achtervolgers niet zal kunnen ontkomen. Nog een paar wanhopige slagen, aan geeft hij het op, werpt zich op den rug en laat zich door den stroom voortdrijven. Een der beide agenten heeft hem thans bereikt. Het steunen van den man, die zichtbaar a^n het eind van zijh krachten is en zich nog slechts op het water laat drijven, mis leidt hem. Hulpvaardig schuift hij zijh hand onder den nek van den. uitgeputten arres tant. In de volgende seconde echter klemmen vijf vingers zich in een ijzeren greep om zijn keel Met een kreet laat hij den man los, slaat de armen in de hoogte en zinkt als een steen in de diepte. Op het aderlaatste moment echter weet zijn coUega hem nog te grijpen. Op den rug liggend en zich met krach tige beenslagen door het water werkend, trekt hij den bewustelooze met zich mee om hem tenslotte aan den oever in vei ligheid te brengen. Met een van woede verwrongen gelaat kijkt hij over de rivier. ,EUendige schoft!” vloekt hij zachtjes. „Wij krijgen je nog wel!" Eerst thans, nu de ontzettende spanning van zijn zenuwen langzaam wijkt, voelt de vluchteling de koude van het water. Door kraditige slagen tracht hij de langzaam verstijvende ledematen lenig te houden. Zijn met water volgezogen klee- ren hangen als zware gewichten aan zijn lichaam. Op dit oogenblik krijgt Danny een idee. Een idee, dat hem zoo fascineert, dat bij van den emmer opspringt, alsof hij door een wesp wordt gestoken. Hij is een handige jongen. Op slissende oogenblik weet hij met de zijn voordeel te doen. Als tnr. Gordon voor zijh leven vreest en daarom het kind voorloopig bij1 de beide meisjes wenscht te laten, dan zal deze schatrijke baas zich zeker niet laten ken nen, maar integendeel aUes widen doen om de veiligheid van het kind te waarbor gen. Met een verbazingwekkende snelheid van gedachten combineert Danny, dat zich hier een nooit terugkeerende gelegenheid voordoet Gordon om eenige weken vacan- tie te verzoeken, teneinde het kind in zijn huis te kunnen helpen bewaken. Bovendien als een veldheer overziet Danny thans de situatie maakt hij een goede kans op een behoorlijke salansver- hooging. Bij Jui Die kans grepen! „Inspecteur", zegt hij, een en al manne lijk» vastberadenheid, „nergens is Maud zoo goed opgeborgen als bij ons! Ik zou wel eens widen zien, wie het durfde wagen dit terrein zonder mijn toestemming te betreden Hij bemerkt de waardeerende blikken van de meisjes en constateert met voldoe ning, dat er eenige notitie van zijn moed wordt genomen. „U kimt u op ons verlaten, inspecteur!" zegt hij nonchalant. „Laat iemand het maar eens probeeren hier ongevraagd binnen te dringen.” Bennett kijkt hen een voor een aan, een verstolen glimlachje om de tippen. Zoo jong was hij bok eens „Nu, goed!” knikt hij. „Dan wil ik u ook in kennis stellen van het voorstel, dat mr. Gordon u aan de hand doet. Hij acht het bij de huidige omstandigheden niet on mogelijk, dat de door ons gezochte Cover- ley vandaag of morgen hier opduikt om te trachten zich met het kind in verbinding te stellen. Als het gelukt bij die gelegen heid de hand op hem te leggen, dan ont vangt u, dames, tien procent van de som, welke dan nog gered kan worden. Dat kan, als het een beetje meeloopt, een bedrag uitmaken van eenige duizenden pond ster ling, dames1" lang blijft hij in dezelfde houding liggen, onafgebroken de donkere, smalle schaduw van de struik in het oog houdend. Dan springt hij echter plotseling over eind. Zijn kreet alarmeert zijtn collega. Bei den rennen zij in de richting van de bra menstruik. Doch ook de man, die daar verborgen lag, is overeind gevlogen. Slechts een oogenblik aarzelt hij; dan snelt hij met groote, zonderlinge sprongen op den rivier af. Zijn j’as fladdert als een zeil achter hem aan; zijh armen slingeren langs het lichaam als de klepels van een klok. Een spook gelijkt de man, die daar met zijn schaduw om het hardst schijht te loopen. Hij heeft den oever bereikt. Met een wanhopigen sprong werpt hij zich in de rivier. De plons van het zware lichaam is tot ver in den omtrek hoorbaar. De man schijnt een geoefend zwemmer te zjjn. In een oogwenk heeft hij zich van zjjn jas ontdaan om dan met snelle, krach tige slagen naar het midden van de rivier te zwemmen. Een oogenblik staan de beide politie mannen verbluft aan den kant. Zij hebben den vluchteling geen enkel schot nagezonden, daar zij in de veron derstelling verkeerden, dat de rivier hem wel tot staan zou brengen. Hun besluiteloosheid duurt echter niet lang. Helmen, uniformen en koppels wor den op den grond geworpen. Tegelijkertijd, als op commando, glijden zij beiden in Met elke seconde vermindert de afstand tusschen hen en den vluchteling. Onder ,cht Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting „Goldrush” ons altijd bij bleef, de dans met de broodjea. Als Chaplin hier ook aan de loopende band staat om moeren en nog eens moeren aan te draaien tot hij niets dan moeren meer ziet, zoodat hij zelfs de knoopen aan de mantel van een dame met z’n sleutels te lijf gaat, is dat iets meer dan een kluchtig tafreel dat is humor met een zeer tragische noot, de humor waarin Chaplin altijd zoo sterk is. Er is zoo veel meer in deze film, welke men moet zien, omdat ze een evenement op cine matografisch gebied is, en waarvoor we de directie van het Amicitia Theater dankbaar zijn dat ze deze hier zoo spoedig bracht als première voor het Noorden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 25 Mei: Vat Standaard Rijwielen Twee duiven. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaand voorwer pen, als gevonden aangegeven op 25 Mei: Rozenkrans, J. de Jong, Priorstr. 11; Zilveren ring, A. v. d. Duim, Offingawier; Vaarboom, f. Jasper, 3e Zomerrakbuurt 32; Sjaal, W. Blom, Potbuurt 5. A. VELSINK. f Te Leeuwarden is gisteren overleden onze vroegere stadgenoot, de beer Alb. Velsink, leeraar R.H.B.S. aldaar, een be kende figuur in watersportkringen. De heer Velsink, die 56 jaar oud werd, is ook eenigen tijd leeraar in het teekenen aan da Sneeker H.B.S. geweest. AANKONDIGING VERGADERINGEN ENZ. Donderdag 7 Mei. Buitengewone leden vergadering ver. Oranje. Vrijdag 8 Mei. 4.30—9 uur. Huishoud school te Sneek. Tentoonstelling Goede en Goedkoope Voeding. Zie adv. De ATO-diensten over den Afsluitdijk. Blijkens de nieuwe dienstregeling van de AT.O., die de verbinding Leeuwarden Alkmaar via den Afsluitdijk onderhoudt, komen de nachtdiensten van en naar Alk maar te vervallen. De eerste bus zal dan des morgens om 5.30 uur van het station te Leeuwarden ver trekken en vervolgens om 7.50 uur, 9.45, 12.30, 14.30, 16.35 en de laatste bus om 19.30 uur. Uit Alkmaar vertrekt de eerste bus naar Leeuwarden om 8.55 uur en de laatste om 22.50 uur. onbekende, hij is o.a. voorzitter van de krite Snits van it Selskip geweest. Het laatste levensjaar van dr. Chaillet werd over.scha.duwd door den dood van zijn oud sten zoon, den Rotterdamschen arts L. JL F. Chaillet. NIEUWE SNEEKER COURANT PROA4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1