Ho. 64 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRIHK Co. annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. HOLLANDSCH ZWITSERSCHEreepen: KWALITEIT Zaterdag 9 Mei 1936 52e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. u NIEUWSTIJDINGEN. Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad Alle Advertentiën wordeu In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting I Aldus, enz. SNEEK, 20 April 1936. Aldus enz. SNEEK, 28 April 1936. Aan de Gemeenteraad. Aldus enz. zou worden uftge- Aldus enz. SNEEK, 7 Mei 1936. SNEEK, 14 April 1936. L D i n s (1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. SNEEK, 4 April 1936. Aan de Gemeenteraad. No. X 08.17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Werkliedenreglement. B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorsteen aan: No. IV 07.35(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op het gemeentelijk woningbedrijf. No. X 07.351.11(75). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bevestiging van de publieke aankoop van het perceel weiland, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie C, no. 1297, gelegen aan de Lemmerweg. Aan de Gemeenteraad. Bij de op heden gehouden openbare verkoping hebben wij voor de gemeente aangekocht het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 1297, gelegen aan de Lemmerweg, groot 1.41.00 H.A. (3.8 X 36% are) voor de prijs van ƒ643.per 36% are. De aanvaarding van het perceel kan onmiddellijk ge schieden, terwijl de betaling der koopsom op 1 Mei a.s. moet plaats hebben. Wegens overneming van dammen met toebehoren zal ƒ25.moeten worden betaald. Wij menen, dat het belang der gemeente in de toekomst bij de aankoop van het perceel, dat grenst aan het in 1935 door de gemeente aangekochte perceel weiland, Sectie C, no. 255, gebaat kan zijn en geven U in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad) der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 14 April 1936, no. X 07.351.11(75); No. 1.842.73(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het reglement voor het Old Burger Weeshuis. Bij Uw besluit van 3 April 1933, no. 30, tot instelling van de centrale kas der bedrijven, werd de boekhouding van het woningbedrijf opgedragen aan den beheerder van de centrale kas. In ons voorstel dat tot het nemen van dit besluit heeft geleid (bijlage 63 van 1933), wezen wij er reeds op dat hierin een inconsequentie lag op het met de invoering van het centraal kasbeheer beoogde stelsel van scheiding van kas en boekhouding. Nu de ervaring heeft geleerd dat de werkzaamheden van den gemeente-ontvan- ger tengevolge van de centralisatie van het kasbeheer zo danig zijn toegenomen, dat hij bij de tegenwoordige per soneelsbezetting van zijn kantoor moeilijk nog de boek houding van het woningbedrijf voor zijn rekening kan nemen, was er naar onze mening gerede aanleiding om naar een andere oplossing om te zien. De directeur der gemeentewerken is van oordeel dat, daar de administra tieve werkzaamheden van zijn dienst met betrekking tot het beheer der woningen door het overbrengen van het kasbeheer naar het ontvangerskantoor zijn ingekrompen, de boekhouding thans zonder te grote bezwaren voor een goede gang van zaken door personeel van de dienst der gemeentewerken kan worden gevoerd. Wij stellen U vooi dienovereenkomstig te besluiten. De door het woningbedrijf verschuldigde jaarlijkse ver goeding voor de door den beheerder van de centrale kas der bedrijven gevoerde boekhouding en voor de door ae centrale kas gemaakte kosten, werd in 1933 vastgesteld op 1.50 per woning. Wanneer de beheerder der centrale kas ontheven wordt van het voeren der boekhouding, dient art. 6a der beheers- verordening, dat de jaarlijks verschuldigde vergoeding regelt, in die zin te worden gewijzigd, dat het bedrijf evenals de andere gemeentebedrijven in plaats van een vast bedrag telken jare een bijdrage in de kosten van de centrale kas verschuldigd is in verhouding tot de bewezen diensten. Wij stellen U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 28 April 1936, no. IV 07.35(1); een bijdrage in de kosten van de centrale kas der bedrijven, waarvan het bedrag na afloop van elk jaar wordt vastgesteld door Burgemeester en Wethouders in verhouding tot de diensten, welke voor elk bedrijf zijn verricht”. II. III. No, 1.754.2(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 8 December 1930, no. 15, houdende wijziging en aanvulling van de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de openbare straat. Aan de Gemeenteraad. In de inleidende beschouwingen tot de gemeentebegroting voor 1936 (biz. III), deelden wij U mede, dat met betrek king tot de salariëring van het personeel dezer gemeente overleg gaande was tussen den Minister van Binnenlandse Zaken en ons. Het resultaat daarvan is geweest, dat de Minister zijn aanvankelijk ingenomen standpunt, dat op de bezoldiging van het gemeentepersoneel een korting van ongeveer 5 moet worden toegepast, heeft prijs gegeven. Ook de lonen van de gemeentewerklieden kunnen voor zoveel de maxima betreft naar ’s Ministers oordeel gehandhaafd worden. „De minima” zo schrijft deze bewindsman evenwel „waren echter alsnog te verlagen De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum BESLUIT: behoudens Koninklijke goedkeuring, het raadsbesluit van 8 December 1930, no. 15, gewijzigd bij raadsbesluit van 23 Maart 1931, no. 15, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 21 April 1931, no. 8, houdende wijziging en aanvulling van de Verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de openbare straat in de gemeente Sneek in die zin te wijzigen, dat het bepaalde onder Ha vervalt. No. IX 07.352.17(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekening van het openbaar slachthuisbedrijf over 1935. SNEEK, 28 April 1936. Aan de Gemeenteraad. Naar aanleiding van het behandelde in de op 31 Maart jl. gehouden besloten raadsvergadering en een onder dag tekening van 24 April 1936 ontvangen, hierbij overgelegd schrijven van Regenten van het Old Burger Weeshuis, stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 28 April 1936, no. 1.842.73(2); BESLUIT: onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedeputeerde Staten het Reglement voor het Old Burger Weeshuis te Sneek te wijzigen in die zin, dat van artikel 10 de leden 1, 2, 3 en 4 luiden als volgt: „1. De regenten worden door de gemeenteraad be noemd, na ontvangst ener aanbeveling van dubbeltallen, door regenten of bij ontstentenis van deze, door burge meester en wethouders in te dienen. 2. De regenten hebben zitting gedurende zeven jaren. 3. Op de 1ste Januari van elk jaar treedt een der regenten af, volgens een daarvan op te maken rooster. 4. Die, ter vervulling ener buiten de bij de rooster bepaalde tijd opengevallen plaats tot regent is benoemd, treedt af op het tijdstip, waarop degeen in wiens plaats hij is benoemd, moest aftreden. In dit geval kan éénmaal onmiddellijk herbenoeming plaats hebben. Overigens zijn de aftredenden eerst herkiesbaar als tenminste een jaar sedert het aftreden is verstreken.” II. te bepalen dat de onder I omschreven wijziging in werking zal treden op de dag, volgende op die der goed keuring. het le lid van art. 12 wordt gelezen als volgt: Bij schorsing, ontslag of overlijden van den direc teur der gemeentewerken worden door Burgemeester en Wethouders, een lid van het college van Burgemeester en Wethouders of een daartoe aangewezen deskundige zijn boeken gesloten en zijn kas, indien die wordt gehouden, opgenomen en bewaard tot in de dienst is voorzien.” Aldus enz. Wij leggen hierbij aan U over de door den Directeur van het Openbaar Slachthuis bij ons ingediende rekening van het openbaar slachthuisbedrijf over 1935 met de daarbij behorende bescheiden. Onder mededeling dat de cijfers der rekening door het centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen van de vereniging van Nederlandse gemeenten*overeenkomstig artikel 265, le lid, der Gemeentewet, deugdelijk zijn ver klaard, bieden wij U het volgend ontwerp-besluit ter vast stelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 4 April 1936, no. IX 07.352.17(1); BESLUIT: voorlopig vast te stellen: a. de rekening van baten en lasten van het openbaar slachthuisbedrijf over 1935, met een batig saldo van ƒ2727.07; b. de rekening van kapitaalsontvangsten en -uitgaven van dat bedrijf over 1935 met een totaal van ƒ161912.63 en een nadelig saldo van ƒ3163.79; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1935 met een totaal van 186215.36 in debet en credit. Aan de Gemeenteraad. Ten aanzien van de in 1930 vastgestelde tarieven voor het innemen van standplaatsen met vrachtauto’s en vrachtwagens, automobielen en autobussen op de parkeer terreinen op het Martiniplein, het Oud Kerkhof en aan de Kanaalstraat, is bepaald dat zij zullen gelden voor vijf jaar, te rekenen van de dag van in werking treding af. De tarieven zijn onderscheidenlijk op 28 September 1931 en 1 Januari 1932 (autobussen) in werking getreden. Het beperken van de geldigheidsduur vond indertijd op aandrang van den Minister van Binnenlandse Zaken plaats, opdat na enige jaren kan worden nagegaan of ver laging der rechten wenselijk is. Zoals U blijkt uit de bij de stukken gevoegde opgave, zijn de tot nog toe geheven rechten zeer matig in ver houding tot de lasten voor de gemeente voortspruitende uit de inrichting der parkeerterreinen. Ook in vergelijking van hetgeen elders gevorderd wordt voor het parkeren van auto’s, vrachtauto’s en autobussen, op daarvoor inge richte terreinen zijn de te dezer stede geldende tarieven in het algemeen eer aan de lage dan aan de hoge kant. Er bestaat naar onze mening dan ook geen aanleiding de tarieven te verlagen, weshalve wij U voorstellen het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 20 April 1936, no. 1.754.2(1); BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, de Verordening op het gemeentelijk woningbedrijf, te rekenen van 1 Januari 1936 af, te wijzigen als volgt: I. het bepaalde onder b van art. 6a wordt gelezen als volgt: BUITENGEWONE LEDENVERGADERING ORANJE. In hotel Hanenburg had gisteravond deze zeer druk bezochte vergadering plaats, waar het bestuur mededeelingen zou doen betref fende het niet doorgaan van de Juliana- avond en zijn mandaat ter beschikking stellen. De v o o r z., de heer F. Brinkman, herinnerde er in zijn openingswoord aan dat in de gewone ledenvergadering de plan nen zijn meegedeeld, hoe het bestuur zich de viering van den Julianadag dacht, dat de voorbereidende maatregelen waren genomen en de plannen zouden worden uitgevoerd, zooals ze waren meegedeeld als de verga dering er mee accoord ging. In die vergade ring is geen stem tegen die plannen opge gaan, zoodat mocht worden aangenomen, dat ze waren goedgekeurd. Toch is van die plannen niets gekomen, Juliana-avond is onopgemerkt voorbijgegaan en veel leden zullen zich hebben afgevraagd wat er aan de hand was. Het bestuur meende het recht en de plicht te hebben de leden mee te dee- len waarom ’t besluit der ledenvergadering niet is uitgevoerd, vandaar deze buitenge wone ledenvergadering. Een tweede motief daarvoor was, dat eenige bestuursleden, na wat er geschied was, zeiden dat als het zoo moest zij hun functie wenschten neer te leg gen, waarop het geheele bestuur besloot zijn mandaat ter beschikking te stellen. Spr. hoopt echter dat deze vergadering tot ge volg zal hebben dat Oranje, al maakt ze thans een crisis door, versterkt daaruit te voorschijn moge komen, en dat door hand having van de eendracht en versterking van de samenwerking der leden met welk be stuur dan ook, het doel der ver. met vrucht kan worden nagestreefd. Nadat de secretaris, de heer Midden dorp, de notulen heeft gelezen, waaruit o. a. blijkt dat ter algemeene ledenvergade ring werd besloten de Julianadag te vieren met een optocht en een vergadering in Chr. Belangen, waar de heer H. M. Martens zou spreken en het moderne sprookje van de» heer De Boer zou worden opgevoerd, is het woord opnieuw aan den voorzitter om een toelichting op het niet doen doorgaan van dit alles te geven. Er was dan op de jaarvergadering geen kritiek geoefend op ’t door het bestuur voorgestelde. Op Paasch- Maandag nu werd het stukje waarover het ging, opgevoerd voor de Prov. Bondsdag van het Ned. Jongelingsverbond. Bijna alle bestuursleden van Oranje gingen het daar zien en 2 dagen later is een bestuursver gadering gehouden om te beslissen over deze opvoering. Toen is de mogelijkheid ge opperd dat sommige kringen niet erg sym pathiek tegenover deze opvoering zouden staan. Nadat deze vraag, door den voorz. zelf aan de orde gesteld, omdat hij staat op eerbiediging van z ij n maar ook van anderer gevoelens, ampel besproken was, bleek er niets van bezwaar. Wij zijn toen doorgegaan, een laatste bestuursver gadering zou op 25 April worden gehouden voor de laatste voorbereidingen. Eenige of een enkele dag tevoren ontving spr. bericht van burgemeester Martens dat deze wegerts ziekte verhinderd was de spreekbeurt te ver vullen. En kort voor de vergadering werd spr. meegedeeld, dat van Geref. zijde be zwaren waren gerezen, een ouderling der Geref. Kerk had meegedeeld, dat niet ieder ingenomen was met wat stond te gebeuren en dat de Geref. predikanten op 26 April van de kansel een vermanend woord tegen de Juliana-avond zouden doen hooren. Per soonlijk heeft spr. zich toen tot den zegs man, den heer Dokkum, gewend, en hem op de man af gevraagd of er inderdaad kans was dat deze vermaning sproken. De heer Dokkum heeft spr. toen verzekerd, dat dit zeker zou doorgaan als onze plannen doorgingen. Toen kwam de bestuursvergadering van Oranje en deelde de secretaris mede wat hem was gezegd en spreker heeft dat aan gevuld met wat hij van den heer Dokkum had gehoord. Dat was toen een zeer moeilijk oogenblik voor het bestuur; er gingen stemmen op die zeiden „doorgaan”, van andere zijde werd echter gewezen op de mogelijkheid van een financieel debacle. Ook kwam daar de vraag weer aan de orde: „zijn er nu werkelijk principiëele bezwaren?” Als de Geref. pre dikanten meenen dat zij hun gemeenteleden moeten vermanen hebben zij werkelijk groo- te bezwaren en moeten wij die in elk geval respecteeren, is toen ook gezegd. Spr. heeft zelf toen gezegd dat als de herders der ge- de tweede volzin van arfu 7, le lid, vervalt; in de aanhef van art. 7, 2e lid, wordt in plaats van „Zij geven” gelezen: „Deze geeft”, terwijl aan dat lid wordt toegevoegd met vervanging van de daar achter geplaatste punt door een komma „indien die wordt gehouden”.; IV. „1. BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, te bevestigen de publieke aankoop van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 1297, gelegen aan de Lemmerweg, groot 1.41.00 H.A. of 3.8 maal 36% are, voor de som van 2443.40 en onder de volgende voorwaarden: 1. de aanvaarding van het gekochte kan onmiddellijk geschieden; 2. de betaling der koopsom vindt op 1 Mei 1936 plaats; 3. de op het gekochte perceel rustende lasten komen van>l Januari 1936 af voor rekening van de koopster; 4. de kosten, op de verkoop gevallen, zijn ten laste van de koopster; 5. de koopster moet voor de som van 25.een twee tal dammen met toebehoren overnemen. NIEUWE SNEEKER COURANT I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1