annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Wave KIEZEBRINK Co. No. 65 Eerste Blad Woensdag 13 Mel 1938 52e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. /ASPIRIN^ g het product van vertrouwen 1 h OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worde» In beide|bladen opgenomen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. D i ii s (1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbreclnum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckei. Langweer, Bozum b. c. d. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat bij hen ia ingekomen een verzoek van AFKE SANGERS, weduwe van Ekkö de Haan, te Sneek, om haar een verlof B ingevolge de Drankwet 1931, S. 476 te verlenen, voor de localiteit achter de winkel (ter oppervlakte van 10 M2.) van het perceel Galigastraal no. 8. Tegen het verlenen van het verlof kun nen binnen 2 weken schriftelijk bezwaren worden ingebracht. SNEEK, 13 Mei 1936. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement voor het Old Burger Weeshuis. (Bijlage 49; dossierno. 1.842.73). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt IX. Vaststelling van het le kohier van de reini- gingsbelasting voor 1936, met bepaling, dat de belasting verschuldigd zal zijn in 2 gelijke termijnen, vervallende op 15 Juli en 15 September 1936. (Dossierno. III 07.353.8(7)). Z. h. s. conform besloten. Punt X. Oninbaarverklaring van enkele posten van de reinigingsbelasting over de belastingjaren 1934 en 1935. (Dossierno. III 07.353.8(9)). Z. h. s. conform besloten. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Werkliedenreglement. (Bijlage 50; dos sierno. X 08.17). Het voorstel van B. en W» vindt men in ons vorig nr. De heer Van der Veen heeft als lid van het Georganiseerd Overleg de besprekingen daar meegemaakt, waarbij naar voren kwam, dat verzet tegen ’s ministers wens wel niet veel zou baten, ook al omdat dit op andere plaatsen enige malen is ge probeerd en geen resultaat heeft opgeleverd. Dat neemt niet weg, dat spr. zal tegenstemmen, het minimum vooral der laagste lonen wordt immers zo laag, nl. f24.waarvan 10 pensioen premie afgaat, blijft dus f 21.60, dat spr. dit niet meer mede voor zijn verantwoordelijkheid kan nemen. Spr. gelooft ook dat verzet niet veel zal baten, doch zal om de genoemde reden tegen stemmen. De heer Smeding zal op dezelfde gronden tegenstemmen. De heer De Groot zal tegenstemmen, niet alleen om het lagere peil waarop het minimum komt, doch meer nog om de wijze waarop de gemeente met circulaires door de regering wordt beregeerd. Zij grijpt niet alleen in als grote salarissen naar beneden gehaald moeten worden, doch hier betreft het slechts kleinigheden, de vacantietoeslag moest uit het regle ment vervallen en deze minima verlaagd; dat is een soort bedil lerigheid jegens de gemeenten, een poging om deze te be-rege- ren, welke wij niet in overeenstemming kunnen brengen met onze opvatting betreffende de vrijheid der gemeenten. De heer D o k k u m begrijpt niet waarom van de overzijde zoveel bezwaar gemaakt wordt; men krijgt de indruk alsof er op maatschappelijk economisch gebied geen vuiltje aan de lucht is. In normale tijden waren we het inderdaad niet gewend, dat de gemeenten door circulaires geregeerd werden. Er is echter verschil tussen normaal en abnormaal en inderdaad is in deze abnormale tijden de correspondentie tussen lagere en hogere besturen druk. Er zullen echter wel net zoveel stukken naar Den Haag worden verzonden door de gemeenten, als deze van daar ontvangen. Immers telkens moeten deze steun vragen voor dit en dat; daarom ook acht spr. het wel gemotiveerd dat van rijks wege toezicht uitgeoefend wordt; er zijn toch ook gemeenten, die inderdaad er voor in aanmerking komen onder curatele gesteld te worden en als dan hier een wijziging van zo geringe betekenis wordt gewenst, dat het georganiseerd overleg met de grootst mogelijke meerderheid deze aanvaardt, begrijpt spr. niet dat hier nog verzet rijst. Overigens zou spr. wel eens willen weten, welke normen de overzijde stelt voor de beloning van het overheidspersoneel. Wij hebben de indexcijfers als norm gehad, die hebben nu geen waarde meer. Als de heren hier de tijd van 1920 meegemaakt hebben, herinneren zij zich dat toen het argu ment gebruikt werd van de absoluut onjuiste verhouding tussen de lonen in het particulier en overheidsbedrijf; nu de toestand echter andersom is en nog veel schever is dan destijds, wordt een beroep op 't particulier bedrijf door de overzijde gewraakt. Wat moet nu de norm zijn? Spr. meent«dat de houding van de overzijde geen steun in de feiten vindt, zodat hij over die hou ding zijn afkeuring wil uitspreken. De heer 'Van der Veen: Onze maatstaf is: een zo veel mogelijk draaglijk leven ook voor de laagst bezoldigde in ge meentedienst. Wij behoeven er geen indexcijfers bij om uit te maken, dat als iemand f21.60 thuisbrengt de heer Dokkum heeft ook een huishouding voor dat bedrag niet is te verkrij gen datgene, waarmede een enigszins* draaglijk leven mogelijk is. Inderdaad wordt in de brief van het georganiseerd overleg gezegd, dat er voor haar geen aanleiding was zich te verzetten tegen datgene wat de minister wenste, doch wie de vergadering meemaakte weet dat de sprekers deze houding grondden op het argument dat verzet toch niet zou baten; dat was voor ver schillende vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties het motief, ook al meende men dat een loon van f21.60 te laag was. Den heer Zuiderbaan wil het voorkomen, dat er geen Mij. tot Nut van ’t Algemeen. Departement Sneek. In de bestuurskamer van de Openbare Leeszaal werd gisterenavond de algemeene vergadering van bovengenoemd departe ment gehouden. De v o o r z., de heer F. W. C. d e H a a s, herinnerde in zijn openingswoord aan de vier lezingen, welke in den afgeloopen win ter zijn gehouden en zeer in den smaak zijn gevallen, nl. een lezing over Abessinië, over Bouwkunst, over Goochelkunst en over Op sporing Van misdrijven. Twee jeugdconcer- ten werden gegeven; de uitzending van jeugdige werkloozen naar werkkampen werd bevorderd in samenwerking met de gemeente, en een cursus voor huiswerk werd gegeven. Het ledental is stijgende en be draagt thans voor de eerste maal meer dan 200, nl. 210. Spr. memoreert dan de opening van de nieuwe Huishoudschool, tot welker oprichting dit departement de stoot heeft gegeven, doordat dit in 1923 cursussen liet geven. Binnenkort zullen boekjes worden aangeboden onder den titel: „Tot geluk ge boren”, waarvan het le deel voor kleuters is, het 2e deel voor kinderen, die de lagere klassen van de lagere school bezoeken. De heer H. V r o 1 ij k leest de uitvoerige notulen van de vorige vergadering, die wor den vastgesteld. Van het Hoofdbestuur is een schrijven ingekomen betreffende de voorziening in De V o o r z. deelt mede;, dat het Nut be reid is tot een samenspreking, liever zelfs dan een langdurige briefwisseling. Dr. Klein vraagt welk standpunt Het Nut inneemt ten opzichte van speeltuinen. De V 00 rz. antwoordt dat dit standpunt een is van belangstelling. Mocht er hier een commissie worden samengesteld, dan zal Het Nut daar ongetwijfeld zitting in willen nemen. De agenda was hiermee afgehandeld en de Voorz. sloot met dank voor de opkomst. kan hef komen - K ah op Uw W chaam gegooid 9 eerst hevige ril- j F lingen, dan koorts. J De weg tol harsteil UMuNand «wkrijgbaar In d«o«en>bandbulijM ven mabi.10 ah «n oranjMakjM van 3 tabL 6 100b vacatures in het H. B. De vergadering wijst de eerste candidaten van de beide dubbel tallen aan. Van den heer Visser te Heerenveen is een schrijven ingekomen, waarin een bijdrage voor het werk van Pro Juvehtute wordt ge vraagd. Dit stuk zal bij de begrooting wor den behandeld. Dr. Oosterhuis brengt dan verslag uit van twee door hem bijgewoonde verga deringen van het District, welk verslag on der dankzegging voor kennisgeving wordt aangenomen. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering in Juni te Amsterdam wordt benoemd de voorz., de heer F. W. C. de Haas; tot diens plaatsvervanger de secreta ris de heer Dr. J. Oosterhuis. Naar de districtsvergadering worden af gevaardigd de heeren Dr. J. Oosterhuis en E. Smit; plaatsvervangers zijn mej. T. Oos- terbaan en de heer H. Vrolijk. Het aftredend bestuurslid, de heer E. Smit, wordt als zoodanig herkozen. GEVONDFNI VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 10 en n Mei: Streng roodé koralen Dameshandschoen Paar gymnastiekschoenen Dames handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer- van Pro Juventute niet direct onder de ar beid van Het Nut valt; men zou het een grensgeval kunnen noemen. De heer v. d. P ij p e k a m p is van oor deel dat Pro Juventute zeer nuttig werk ver richt en zeer zeker voor subsidie van Het Nut in aanmerking komt, waarom hij voor stelt voor dit jaar f 10.daarvoor uit te trekken. Na eenige discussie wordt dit voorstel bij meerderheid van stemmen verworpen. De Voorz. doet daarna lecture van de punten, die op de Algemeene Vergadering zullen worden behandeld. Bijde rondvraag stelt de heer v. d. P ij p e k a m p de vraag of er ook een schrijven van de N.V. Sneeker Zweminrich ting is ingekomen. De Voorz. antwoordt dat bij het be stuur een dergelijk schrijven is ingekomen. Er ontstaat dan een breedvoerige discus sie over de vraag of de N.V. en Het Nut elkaar kunnen vinden in het streven naar een betere zweminrichting. BEDRIJFSREKENINGEN 1935. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat ter secre tarie dier gemeente gedurende 14 dagen van heden af voor een ieder ter lezing zijp nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar ge steld, de aan de raad aangeboden reke ningen van: het het het het electriciteitsbedrijf gasbedrijf waterleidingbedrijf woningbedrijf en reinigingsbedrjjf. SNEEK, 13 Mei 1936. Tot leden der financieele commissie wor den benoemd de heeren notaris Banning en L. Kiezebrink; tot hun plaatsvervangers de heeren Jac. N. D Hoogslag en R. Meursinge Reijnders. Na deze stemmingen is de begrooting aan de orde. De ontvangsten bestaan uit: contributies f 550.entrée’s lezingen f 5.rente kapitaal f 370.totaal f925.De uitgaven bestaan uit: quotum H. B. f 240.contributies f 45.sprekers f225.vergaderingen f 175.drukwerk en advertenties f 100.bode f30.afge vaardigden f 25.bijdrage Huishoudschool f 10.uitzendingen naar de werkkampen f50.Montessorischool f 10.diversen f 15.—, totaal f925.—. Bij dit punt komt aan de orde de aan vraag van den heer Visser om een bijdrage voor Pro Juventute. De Voorz. zegt dat het bestuur geen beslissing heeft genomen, en daarom dit schrijven ter kennis van de vergadering brengt. Het bestuur meent, dat het werk aanleiding is dit debat te voeren. De heer Van der Veen drukt maar aldoor op dat bedrag van f21.60, doch dat is een minimum dat maar 1 jaar genoten wordt. Aanvankelijk wilde de minister 5 korten; de gemeente is toen met hem in overleg getreden; toen heeft de minister ons aanbevolen wat we hier nu hebben en spr. begrijpt niet dat men daartegen zoveel bezwaren heeft; die minima bestaan voor een lid van het personeel toch maar t jaar, het wordt toch ieder jaar beter; als men aanmerking maakte op de maxima had dat nog zin, doch voor aanmerkin gen op de minima ontbreekt elke aanleiding. Als men een ver gelijking met het loon in de particuliere bedrijven zou maken, weet spr. wel dat het personeel in die bedrijven o zo gaarne deze minima zou hebben. De heer De Groot: Wij moeten niet zo’n drukte maken over deze minima, zegt de heer Zuiderbaan. Inderdaad doen wij dat ook niet, die minima gaan voorbij, er vallen hier maar enkelen onder. De heer Zuiderbaan: „Geen één!” De heer De Groot: Maar als het sop de kool niet waard is, waarom maakt men er zich in Den Haag dan zoo druk over? De heer Zuiderbaan: Omdat men een regeling wil gelijk aan die bij het rijkl De heer De Groot geeft toe, dat heel veel mensen in par ticuliere bedrijven dit loon zouden willen hebben zelfs als eind- salaris, doch dat mag voor ons niet als maatstaf gelden. Wat die maatstaf wel moet zijn is reeds gezegd door den heer Van der Veen. Voor ons geldt niet de maatstaf van de werkloos heidsuitkering. De heer Dokkum: Voor wie wel? De heer De Groot zegt zich wat te sterk uit te drukken als hij deze vraag beantwoordt met een „dat weet ik niet”. Maar in ieder geval mag niet dat wat de vrouw van den werk loze thuis krijgt maatstaf voor ons zijn, doch moet als loon- norm gelden dat wat voor een enigszins behoorlijk onderhoud van een gezin nodig is, en dat bedrag is niet bereikt voor men niet boven f30.komt. De heer Zuiderbaan: Men trekt van de f24.telkens 10 af voor pensioenkorting, doch daar krijgen de mensen toch ook wat voor; spr. weet wel dat vroeger hier het pensioen premievrij was, dat was toen toe te j’uichen, doch1 sedert dien is veel veranderd. De allerlaagste lonen worden 1 jaar genoten en klimmen tot ruim f29.na 5 jaar dienst. Dat men dat nog te laag vindt kan spr. zich voorstellen, doch dat men over de minima valt kan spr. niet begrijpen. De heer M a se 1 a n d wil even zijn stem motiveren. Hij neemt hetzelfde standpunt in dat blijkbaar de meerderheid der arbei- dersvertegenwoordigers.in het georganiseerd overleg innam, nl. dat het geen doel heeft’zich tegen deze wens van den minister te verzetten, en de kwestie ook niet zo van belang is om een trouwens vruchteloos gevecht tegen de bierkaai in te zetten. Doch dat spr. in het algemeen bewondering heeft voor het beleid van het betrokken departement kan spr. niet zeggen, daarvoor tracht het te veel op alle slakken zout te leggen en streeft het te veel naar „Rechthaberei”. In buitengewone tijden zijn bui tengewone maatregelen nodig, dat geeft spr. toe, dat de minister het recht eist in te grijpen, als de gemeentefinanciën ontwricht worden, omdat het rijk dan moet bijspringen begrijpt bij, dat kan zeker noodzakelijk zijn. Maar ais men bij dergelijke zeer ondergeschikte dingen als hier en bij de vacantietoeslag ingrijpt, dan verliest spr. voor dit optreden alle bewondering. Doch spr. zal niet tegen stemmen, omdat deze kwestie niet van voldoende belang is, en ook al verwierp een meerderheid hier dit voorstel, dit toch geen practisch resultaat zou hebben. De Voorzitter: Wij krijgen meer circulaires van den mi nister dan wij aan hem sturen, er is veel schrijverij in deze tijd. Spr. hoopt, dat de minister thans ons voorstel, zoals het is aangeboden, zal accepteren. De heer M a s e 1 a n d: Zou het dan mogelijk zijn dat de minister dat niet doet? De Voorzitter: Wat is onmogelijk in deze tijden? De heer Van der Veen: De heer Zuiderbaan drukt steVk op die 10 aftrek, doch op ’t moment dat de betrokkene zijn loon beurt heeft hij aan die premie niets. Laat de heer Zuider baan zich eens in de toestand van de betrokkenen indenken; men kan langer dan 1 jaar op het minimum staan als men bv. een tijd los bij de reiniging is geweest en dan vast wordt, en nog weer een jaar lang niet meer dan f21.60 per week ontvangt. Het voorstel van B. en W. komt in stemming. Voor stemmen de leden Boeijenga, Oppenhuizen, Kracht, Dokkum, Vis, Zuiderbaan, Maseland, Blok, Hoogeveen en Tromp. Tegen stemmen de leden Smeding, De Groot en Vaft der Veen. Dit voorstel is dus met 10 tegen 3 st. aangenomen. Hierna sluiting. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 11 MEI 1936, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 13 leden. Afwezig de hh. Greidanus en Sijtema (de laatste m. k.). Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 31 Maart 1936. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Verslag over de toestand van het Gymnasium over 1935. (1.851.33.02.98). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs over 1935. (1.851.3.02.98). Alsvoren. c. Verslag van den schoolarts over 1935. (1.851.09.1). Alsvoren. d. Verslag van de Commissie voor de Lichamelijke opvoeding over 1935. (1.855.3). Alsvoren. e. Verslag van den directeur van het openbaar slacht huis, als bedoeld in art. 12, 2e lid, zijner instructie, over 1935. (IX 07.355.1). Alsvoren. Verslag van de „Vereniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek” over 1935. (1.852.11). Alsvoren. g. Verslag van de toestand en de werkzaamheden der Vereniging voor kraamverzorging over 1935. (1.842.15). Alsvoren. h. Verslag van de Prov. Friese Vereniging „Het Groene Kruis” over 1935. (1.842.1). Alsvoren. i. Verslag met verlies- en winstrekening over 1935 van de N.V. Bank voor Ned. gemeenten. (X 07.571.2). Alsvoren. Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroting van baten en lasten van het reinigingsbedrijf voor 1935. (Bijlage 44; dossierno. III 07. 352.11). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekening van het openbaar slachthuisbedrijf over 1935. (Bijlage 45; dossierno. IX 07. 352.17). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op het beheer van het ge meentelijk woningbedrijf. (Bijlage 46; dossierno. IV 07.35). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 8 December 1930, no. 15, houdende wijziging en aanvulling van de verordening op de heffing van rechten voor het gebruik van de open bare straat. (Bijlage 47; dossierno. 1.754.2). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bevestiging van de publieke aankoop van het perceel wei land, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C, no. 1297, gelegen aan de Lemmerweg. (Bijlage 48; dossierno. X 07.351.11(75)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. NIEUWE SNEEKER COURANT 0 [j e. het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1