annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) PUBOL Verzacht-geneesl OM EEN KIND I Dit No. bestaat uit 3 bladen. Ho, 70 Eerste Blad PItgave KIEZEBRIWK Co.Zaterdag 80 Mei 1986 B8e Jaargang I FEUILLETON OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Doorzitten? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. vondst. De Hel- Nadruk verboden. 15- Wordt vervolgd. paedagoog, .de talenten sen, die van bouw en massa-regie buiten gewoon mooi, boeiend en spannend op zichzelf zijn. Het thema is een gelukkige Bi} ons een ruime keuze envelopp.es Fa. KIEZEBR1NK Co. Rietmand. 5—7 Sneek Roman van NORBERT GARAI dan moeten streven naar een oplossing die gevaren voor een verdere schending van de rechtsorde in andere gevallen, zooveel mogelijk ter zijde stelt. Overigens is het mechanisme van de je dan vacantie?” Danny knikt. Waarheid en fantasie be denkelijk door elkaar haspelend, hangt hij een verhaal op over een bezoek bij mr. Gordon, die hem op zijn privé-kantoor zou hebben ontboden en bij die gelegenheid van zijn erkentelijkheid z©(u hebben blijk gegeven in den vorm van een onverwacht verlof en een belofte voor een aanzienlijke salarisverhooging haar tenminste eenige troost voor den aan blik van de, op de rivier drijvende boot met haar beide inzittenden, wier uitbun dige vroolijkheid tot op de veranda van het weekend-huisje doordringt. Zij zet Maud bij zich op schoot. O, wat dèt beteekent, niet alleen te zijn. Iemand om zich heen te hebben, wienmen zijn liefde en zorg kan geven. Wat een wonderlijke, overweldigende gewaarwor ding is deze, zoo onverwacht in haar ont waakte moederliefde Ach Maud, meisje, wat beteekent Danny eigenlijk voor ons? Zij knipt met haar duim en wijsvinger in de lucht en trekt daarbij een zoo ver achtelijk gezicht, alsof zij met deze geste Danny voor eeuwig uit haar gedachten heeft verbannen. NEDERLANDSCHE SCHOLIEREN IN BELGIË. Een der Sneeker scholieren welke deze tocht meemaakte schrijft ons: Evenals vorig jaar, is ook dit jaar weer een reis van Nederlandsche scholieren naar België gehouden, als tegenbezoek op dat van Belgische scholieren in Maart. Deze reizen, die van de legeeringen uitgaan, hebben ten doel, verbroedering van beide volken te bewerken. Ook van Engelsche zijde bestond dit jaar belangstelling, zoodat misschien volgend jaar een gemeenschap pelijke reis van Nederlanders en Belgen naar Engeland plaats zal hebben. Maar nu nog even een kort verslag over de verschillende dagen. De eerste dag, zo Mei, werd te Mechelen doorgebracht. Na de officieele ontvangst op ’t stadhuis werd de stad bezichtigd, en een orgel- en beiaardconcert gehoord. De tweede dag ging het eerst per z.g. Radiotrein naar Namen, waar minister de Bovesse de Ne derlanders in een geestige rede toesprak. Daarna werden te Dinant grot en citadel bezichtigd. Als laatste bezochten we dien dag de prachtige grotten van Han. Op den derden dag reden we per autobus door Brussel en omstreken. Te 17 uur had de officieele ontvangst te Brussel plaats, waar bij Prof, van Poelje gedecoreerd werd, ’s Avonds werd een gezellige avond in ’t Kon. Circus gehouden, waar de leer lingen van vele Brusselsche meisjesscholen volksdansen uitvoerden. De vierde dag, Zaterdag, werd te Ant werpen o.a. de Scheldetunnel bezichtigd. Na de officieele ontvangst in ’t Kon. Athe naeum gingen we weer huiswaarts. De reis had een uitstekend verloop en was erg prettig, wat vooral te danken was aan de uitstekende organisatie. Ongeveer 400 leerlingen gingen mee, waarvan Sneek er twee leverde. Ver. voor Volkenbond en Vrede. Het hoofdbestuur van c? Ver. voor Vol kenbond en Vrede heeft aan de afdeelingen een uitvoerig schrijven gericht, waarin het constateert dat door de agressie van Italië jegens Abessinië en de verloochening van het verdrag van Locarno door Duitscnland het vertrouwen in de eerbiediging van het internationale recht ernstig ondermijnd is. De Volkenbond is er niet in geslaagd den veroveringsoorlog te stuiten, hij heeft als vredesinstituut in dit geval gefaald. Men vraagt zich daarom af of dit lichaam niet eerder gevaarlijk dan heilzaam is en of het niet beter was dat Nederland er niet langer deel van uitmaakte. Het hoofdbestuur wijst dan op het vele goede dat de Bond toch presteerde, niet alleen ten opzichte van technisch werk, doch bv. bij de volksstemming in het Saar- gebied, na de koningsmoord te Marseille enz. Het hoofdbestuur meent dat de interna tionale rechtsgedachte geenszins mag wor den losgelaten, maar dat de vraag dient overwogen hoe een eventueel nieuw falen van den Bond tevoorkomen. Inzake het Italiaansch-Abessijnsch conflict zal men HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan H. VAN DER GOOT, aldaar, en zijn rechtverkrijgenden tot het inrichten van een werkplaats voor het repareren van automobielen en motoren, waarbij als krachtwerktuigen zullen wor den gebezigd 4 electromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 31/2 P-k. in het perceel Leeuwarderweg 1 b, sectie D no. 1038. SNEEK, 30 Md 1936. ZAKENNIEUWS. De heer P. P o s t m a heeft op de hoek Suupmark tS i n g e 1 zijn sigaren magazijn „De iHooge Stoep” geopend. Aan deze keurig ingerichte zaak is ook een af- deeling „suikerwerken” verbonden. Opening Pavüjoendienst. Morgen, Zaterdag, te 2.30 uur opent de Groninger-Lemmer Stoombootmij. haar pa- viljoendiefist. Voor tarieven en dienstrege ling zie men de adv. in dit nr. 91-JARIGE TWEELINGEN. Niet de gebroeders Kees en Hein van Hartens, in de gemeente Mijdrecht, die dezer dagen hun pisten verjaardag vier den, zijn de oudste tweeling in Nederland, zooals wij méldden. De gezusters C. en G. Jas, de laatste weduwe van J. H. de Raadt, zijn 17 Januari 1845 te Amster dam geboren, toen de eerstgenoemden nog ter wereld moesten komen. Deze oude da mes wonen te Nijmegen. Een breede, rechte straat ligt voor hem. Tempo, tempo! Groen licht, alles veilig. De een na den ander wordt ingehaald: voetgangers, wielrijders, trams, autobussen en auto’s. Het gelijkt een symbool! Ja, als je maar eenmaal goed in het zadel zit, dan is het geen kunst meer. Dan kom je voor uit en behoef je je door niets en niemand te laten weerhouden! Neen, mr. Gordon, tenslotte hebt uniet met een schaakstuk te doen, dat u naar willekeur uit het spel kunt nemen. Mis schien spreken we elkaar Inog wel eens na der! En dan mr. Gordon hoop ik u nog eens ronduit mijn meening te kunnen' zeg gen En met deze alleenspraak bant Danny de Estna fabrieken en haar directeur-gene- raal voorloopig uit zijn gedachten om zich geheel over te geven aan zijn nieuwsten aanwinst, den voor een deel nog onbetaal- den motor, die hem het leven weer wat zonniger doet zien en hem nu op zijn vee renden rug in dien kortst mogelijken tijd naar de groene oevers van de Theems brengt. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op ahe werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 27 en 28 Mei: Grijze ceintuur Sleutel Hoes van auto Rijwiel Padvindersriem. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 27 en 28 Mei: Sleutel, Tj. Hoekstra, Martiniplein 1Sleuteltje, D. v. d. Ploeg, IJIsterkade 35; Beurs met inh., F. v. Popta, Oost- hem; Badpakje, J. Dantuma, ie Zomer- rakbuurt 26; Manteltje, E. Bos, Klein- zand 20; Beurs, Joh. de Vries, Zuidend 9; Bos sleutels, Klein, Boschstraat 19; Oor bel, G. v. d. Heide, Oppenhuizerweg 9; Medaille, M. Hoekstra, Alb. Agnesstr. 21. Afloop verkooping. Notaris E. Elema veilde gisteravond fi naal in het hotel Hanenburg een dubbel heerenhuis met tuin, aan den Lemmer weg no. 16. Kooper werd de heer D. IJ. Bakker te Sneek voor een som van f 2850. Vervolgens twee arbeiderswoningen, no. 7 en 9, gelegen aan de Boschstraat, waar van de laatste in huur bij J. Tichelaar. Koopster van beide laatste perceelen werd mej. H. van der Meer te Sneek voor een som van f 1130. stellen te zeer de kortzichtige politiek van eigenbelang op den voorgrond, ’t Hoofdbe stuur wijst dan op de aanbevelingen betref fende de reconstructie van den Bond, welke van verschillende zijden geuit worden, doch 4iit zich over de wenschelijkheid van elk dier aanbevelingen thans niet. Wel echter vestigt het er de aandacht op, dat welke regelingen ook mogen bestaan of gescha pen worden, deze alleen waarde zullen heb- de koelinrichtmgen, de parafineer- en ver- bfn JIs de Xol^ren’ d,e dez5 ^paalde ver- b r plichtingen hebben aanvaard, ten volle be reid en in staat zijn deze na te komen. DE ALKMAARSCHE RECHTBANK EN DE N. S. B. De heer Albarda heeft bij de behande ling van het wetsontwerp voorzieningen omtrent weerkorpsen in de Tweede Kamer o.m. de opmerking gemaakt, dat men van een rechtbank als de Alkmaarsche de zon derlingste beslissingen kan verwachten bij de toepassing vpn deze wet, daarbij klaar blijkelijk doelende op het reeds eerder ver spreide gerucht, dat eenige rechters in voormelde rechtbank hun sympathiën in de richting van de N.S.B. laten gaan. De N. R. Crt. deelt naar aanleiding) hiervan mede, dat de rechters W>. A. Ub- bens en H. M. Fruin inderdaad lid van de N.S.B. zijn. Mr. Fruin’s gezindheid bleek gisteravond ontwijfelbaar uit het feit, dat hij op het Alkmaarsche kringhuis van de N.S.B. in een zwart hemd en met een insigne dejr Beweging getooid een dertig jongelieden college gaf over de nationaal- socxalistische staatsleer of een dergelijk on derwerp. De vraag zou kunnen rijzen, of het ver bod uit het Rijksambtenarenreglement om lid te zijn van een door den voorzitter van den ministerraad aangewezen organisatie, ook op rechters van toepassing is. Dit is niet het geval. Bedoeld verbod berust n.l. op art. 125 van de Ambtenarenwet, vol gens hetwelk het bevoegde gezag voor schriften kan geven o.m. betreffende ont slag en de overige rechten en verplichtin gen der ambtenaren. Krachtens art. 2 is de titel, waarin art. 125 voorkomt, echter o.m. niet van toepassing op krachtens Grondwet of wet voor het leven aangestelde ambtena ren. Volgens art. 167 van de Grondwet zijn de leden van de rechterlijke macht, belast met rechtspraak, voor hun leven aange steld. De rechtspositie van rechters wordt be- heerscht door de wet op de rechterlijke organisatie, waarin de schorsing en het ontslag door den Hoogen Raad is voor zien in bepaalde bij de wet omschreven gevallen. De hierboven bedoelde rechters te Alk maar ?jjn derhalve niet in overtreding van het verbod van het Rijksambtenarenregle ment. BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitia Theater heeft als eerste hoofdnummer „Vaders Eerewoord” met Shirley Temple, waarbij deze als partners heeft Gary Cooper en Carole Lombard. Het is een sterke speelfilm en het roerend verhaal van een meisje van 5 jaar, dat een doortrapte avonturier nieuwe waarden van het leven leert kennen. Het gegeven rust op het kostbare vertrouwen van een kind in een volwassene, een film met drama tische inslag, waarin Shirley in al baar zonnigheid echter de straal van het geluk brengt. Als tweede hoofdnummer: derziende. De Telegraaf schrijft er van: Prachtige rol van Claude Rains. Van het begin tot het einde wordt de aandacht strak gespannen gehouden. Een sensatie-film van de beste soort. Want niet alleen zijn er de geweldige spanningen, .waarin een geduchte climax zit, maar er zijn fotografische opnamen, beelden-reek- korte, dikke plank. Dan verdwijnt hij voor de tweede en derde maal om telkens met een paar dikke palen terug te keeren en 's middags, kort voor het thee-uurtje, wordt dan plechtig de door Danny voor „het pleegkind” ver vaardigde schommel in gebruik genomen. Kaynes blijft intusschen onzichtbaar, doch als Danny eenigen tijd later zijn boot uit de schuur haalt om met Maud en „Neemt u de zaak zelf ter hand; mr. Nicolle de Theems op te roeien, komt hij haastig uit zijn woning naar buiten om Danny, hevig gesticuleerend te beduiden, dat hij onmiddellijk moet terugkeeren. Verwijtend roept hij Danny toe, dat het kind zich noch te water, noch te land van het weekend-huisje mag verwijderen. Danny mompelt weliswaar iets van „’overdreven nonsens” en „dwaze politie- voorschriften”, waaraan hij zich niet kan storen, maar er zit toch niet veel anders voor hem op dan Maud onmiddellijk aan land te zetten. Terwijl hij dan alleen met Nicolle zijn onderbroken roeitocht voortzet, tracht Kit ty de kleine Maud te troosten door met haar samen een eenvoudig kinderliedje op de luit te spelen. Met de linkerhand houdt Kitty den hals van de luit omklemd, terwijl zij1 met de rechter de vingers van het kind over de snaren leidt. Tot haar verbazing bemerkt zij, dat Maud met het grootste geduld steeds weer het lied van Hansje, die al leen de wijde wereld introk, opnieuw be gint, net zoo lang tot zij Kitty’s behulp zame hand niet meer noodig heeft. Het blijkt, dat Maud een uitstekend mu zikaal gehoor heeft, want wanneer zij een verkeerde toon aanslaat, corrigeert zij zich zelf onmiddellijk. Kitty voelt de trots van de die de, in het kind sluimeren heeft vermogen te ontdekken. Dat geeft Ward, heeft hij gezegd. Dan pas zal ik ge rust zijn. Zooals u wilt, mr. Gordon, heb ik geantwoord, ik ben geheel tot uw dienst. Ik U’as trouwens zelf al van plan u voor te stellen de bewaking daar buiten aan mij over te laten, want, onder ons gezegd), mr. Gordon, zei. ik, die politie-assistent Kaynes lijkt me niet zoo’n licht De volgende dag gaat voorbij, zonder dat er iets 'bijzonders gebeurt. Danny levert zich geheel over aan zijn zorgelooze stemming, die niet naar vandaag of morgen vraagt. Èr is niet zoo heel veel intellect voor noodig om te begrijpen, dat de strijd tusschen Gordon en Coverley niet geheel langs hem heen kan gaan en hij "heeft zich vast voorgenomen om de kans, die hem daarbij geboden wordt, tot de laatste consequentie uit te buiten. In de beste stemming musiceert hij den geheelen ochtend op zijn banjo. Kitty as sisteert hem op haar luit, maar elk lied, dat zij inzet, is doortrokken van eenige melancholie. Al haar vriendschap voor Nicolle ten spijt, is het voor Kitty toch verre van aan genaam „dat verliefde gedaas” van Danny te moeten aanhooren. Na het middagmaal verdwijnt Danny plotseling spoorloos om een uur later even onverwachts weer te komen opdagen met blijven?” vraagt Nicolle verwonderd'.„Heb een dik touw, ©en stel ijzeren haken en een DE CONCENTRATIE VAN HET BIJZONDER ONDERWIJS. Wij lezen in de Standaard Naar wij vernemen, hebben de werk zaamheden van de Staatscommissie, in gesteld na de behandeling van par. 12 van het Bezuinigingsontwerp op het onderwijs in de Tweede Kamer, nog geen vlot ver loop. i ill De tegenstellingen, die zich bij' het Ka merdebat tusschen rechts en links open baarden inzake gedwongen concentratie van bijzondere scholen, schijnen ook in de Staatscommissie nog niet verzoend te zijd. Intusschen neemt het aantal vrijwillige concentraties van christelijke scholen toe. Een oplossing van dit zeer netelige vraag» stuk "Schijnt echter voorshands nog niet verwacht te mogen worden. Blinde stenotypiste. Onlangs wist mej. De Bel te Schiedam, de blinde dochter van den bekenden predi kant aldaar, tijdens een openbaar examen te Den Haag het gewone diplome „kantoor- stenograaf” te behalen in kortere tijd dan „ziende” leerlingen hiervoor in den regel noodig hebben. De redactie van het maandblad „Kan- toor-arbeid” richtte een oproep tot haar abonné’s, teneinde haar een eigen braille machine te verschaffen, voor welk sympa thiek idee de lezers en lezeressen van dit maandblad uit het geheele land hun gaven offerden. Woensdag had te Den Haag voor een kleine kring van genoodigden de aanbieding plaats. In een korte toespraak wees de heer C. H. Boer, hoofdredacteur van „Kantoor- arbeid”, op de buitengewone moeilijkheden, die een blinde op haar weg vindt, voordat zij tot zulk een resultaat kan komen. Namens de redactie en abonné’s van het tijdschrift bood spreker daarop de nieuwste vinding der Duitsche techniek aan, een heel klein machientje van ongeveer 20 bij 10 bij 5 c.M., dat, naar hij hoopte, er toe zou bij dragen haar levenspad te vergemakkelijken. Ds. de Bel bedankte in hartelijke woorden voor het geschenk, dat als blijk van appre ciatie zijn dochter stimuleerde in haar zelf vertrouwen om de achterstand bij haar meer bevoorrechte collega’s zooveel mogelijk in te halen. Hierna gaf het blinde meisje een demon stratie waarbij duidelijk naar voren kwam, dat hier van een „stenografeermachine” geen sprake is. Met behulp van de zes toet sen der braillemachine worden, op een door haar leermeester, den heer J. D. P. Zetteler, vernuftig gevonden wijze, puntencombina- ties gevormd, die de stenografische teekens vervangen moeten. Het eigenlijke stenografeeren geschiedt door het verkort weergeven van woorden en zinnen, geheel volgens ’t verkoningsstelsel van het systeem-Pont. den op te nemen. De nieuwe motor wordt, zoowel door Nicolle als door Kitty, oprecht bewon derd, maar het proefritje, dat Danny direct met Nicolle wil ondernemen, moet op dringend verzoek van de beide meisjes tot den volgenden dag worden uitgesteld, om dat men Danny eerst van het belangrijke nieuws op de hoogte wil stellen. Coverley is plotseling opgedoken. Ook Danny weet geen andere verkla ring voor de verrassende gebeurtenissen te vinden. Daar zitten ze nu midden in een span nende detectivefilm. Schoten in het bosch, een chauffeur, die wordt neergeslagen en een geheimzinnige boodschap, welke den machtigen directeur-generaal der Estna- fabrieken de sftiipen op het lijf jaagt Het is alles even fantastisch. Onwillekeurig moet Danny aan de woor den van den cantinehouder denken: „Het staat nog lang niet vast, wie hier de mis dadiger is En het verslag, dat de beide meisjes over hun onderhoud met den politie-assis- tent Kaynes uitbrengen, lijkt hem een be vestiging van deze woorden. Maud zal dus ook 'in bescherming moeten worden geno men tegen Gordon, haar pleegvader, wiens motieven voor de adoptie van zeer beden- kelijken aard schijnen te zijn Het drietal zit langen tijd bijeen, beraad slagend wat hun te doen staat. „Enfin”, zegt Danny eindelijk op vader lijken toon, „nu kan jullie in ieder geval niets meer gebeuren. Ik zal hier voorloo pig e<jn paar dagen blijven en in dien tijd de heele geschiedenis eens onder de loupe nemen „Hè ja”, plaagt Kitty, „Danny als be schermer van weduwen en weezen „Hoe wil je dat klaar spelen om hier te De volgende dag brengt plotseling het eind aan de idyllische rust die om d© kleine woning heerscht. Reeds vroeg in den ochtend worden de bewoners gewekt doordat Pan heftig aan slaat. Er is bezoek gekomen. Voor de schutting staat, steunend op een kruk, Nicolle’s vader, die zich gemoe delijk scheldend, alle moeite geeft den woedenden dog het zwijgen op te leggen, De oude heer schijht in een buitenge woon opgewekte stemming te zijn. Hij om helst Nicolle en zijn „tweede dochter”, Kitty, om daarna kennis te maken met Maud, waarover Nicolle hem in een brief (feeds een en ander heeft meegedeeld. MINISTER DECKERS IN FRIESLAND. Gisterochtend omstreeks negen uur heeft de minister van landbouw en visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, een bezoek ge- - bracht aan de Frico (Friesche Coöpera- ®,0P,d Soed genPe8> doch de Staten zelve tieve Zuivelexport Vereemging) te Leeu warden. De minister werd ontvangen door den voorzitter en den directeur van de Frico, de heeren B. K. v. d. Berg en S. Nijholt. Er werd een rondgang door het geheele bedrijf aan den Sneeker Trekweg gemaakt, waarbij de minister groote be langstelling aan den dag legde. De opslag plaatsen fan boter, kaas en melkpoeder werden in ©ogenschouw genomen, evenals Pan, de dog, toont zich, na Danny eens grondig besnuffeld te hebben, bereid deze in den kring der aan zijn zorg toevertrouw- pakkingsafdeelingen. Na den rondgang door de bedrijven was er een bespreking ten kantore, waarna de minister omstreeks elf uur naar het Land- bouwhuis vertrok. Hier werd hij ontvangen door den voorzitter en den secretaris van de Friesche Maatschappij van Landbouw, ir. W. Oosterbaan en den heer N. H. Blink. Na een kort oponthoud vertrok de minister, vergezeld van deze beide heeren, naar de proefboerderij van de Friesche Maatschappij te Engelum. Na bezichtiging ging van dit bedrijf werd een tocht door den Frieschen bouwhoek gemaakt, op wel ke tocht de boerderij van den heer R. D. de Jong, Groot Ropta onder Weinaldum, werd bezichtigd. Vandaar vertrok het gezelschap naar Harlingen, waar de lunch werd gebruikt. BRANDSTICHTING. De 54-jarige P. J., zonder beroep te Ijlst, thans gedetineerd, heeft Woensdag te Leeuwarden terechtgestaan wegens op zettelijke brandstichting. Op 16 April heeft verd. in de keuken van zijn woning over de vloer en een stoel petroleum gegoten en toen in brand gestoken. Verder heeft hij bedsteden, een bijbel en papieren met pe troleum overgoten en toen in brand ge stoken. De opperwachtmeester H. Sinkeler, die het onderzoek heeft geleid, zegt, dat tal van brandbare voorwerpen in het huis naar petroleum stonken. Alleen de kamer is uitgebrand. Ook werden lucifers gevon den. Verdachte ontkende. Eisch 2 jaar. Doos 30 ct.Bij Apobh.enDrogisten I NIEUWE SNEEKER COURANT Natuurlijk Is 1 prachtig als a even w0» kijker. naar onze plaat]es-met-'n-praatje over veilig verkeer. En toch hebben we nog liever, dat u ze overslaat, mits.o dan maar uit uzèlf al die wenken in practijk brengt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1