THEE KOFFIE TABAK TROMP, Sneek. NIEMEIJER’S ABLO (VELASQUES) Firma JDHs. TROMP - Sneek Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co Woensdag 3 Juni 1936. I 52e Jaargang Heeren TROMP - SNEEK Dames! No. 71 2 ^Koffie Sa Heel Orgaan der Gemeente Sneek. NIEUWSTIJDINGEN. Voor het PI. Comité: P. VAN DER VEEN, Secretaris. Fred. Hendrikstr. 32 Voor den handel bij - - Een blanke huid verbrandt en wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AM1LD A-zonnebruin- crême, die Uw huid beschermt tegen ver vellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Abonnement: per Jaar 2.50, Ir. p. post 3.60. Advertentlën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentlën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT AANVARING TUSSCHEN RUSSISCH EN DUITSCH SCHIP OP DE NOORDZEE. N. Rt. Ct. ALLÉÉN, ÓP DE WERELD Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLEINZAND 57 SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 4 er ii, Niemeijer’s Ik hou van rurvere koffie, regt Dora. En daarom let Ik op de naamr INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een man van 115 jaar? Te St. Paul in Nebraska (Ver. St.) is op zeer hoogen leeftijd overleden Solomon Rickner. Het heet, dat hij 115 zou zijn ge- Ger. Evan- ie prijs met 34572 P-J Looft den Heer van Ijlst ie prijs De gastheer van den Negus te Londen. De Daily Herald meldt, dat sir Elly Ka- doorie, de bekende bankier en industrie- magnaat, een man van onmetelijken rijk dom, gastheer zal zijn van den Negus. De Negus en sir Elly hebben elkanaei nog nimmer ontmoet. Haile Selassie wordt Woensdag te Lon den verwacht. Sir Elly vertoeft met zijn beide zoons in China, waar hij te Shanghai den meesten tijd verblijft. Zijn woning te Londen, Princes-gate 6, Knightsbridge, is dus juist naast de Abes- sijnsche legatie. Door den tuin zullen de beide huizen rechtstreeks met elkander ver bonden worden. Te Moskou is het volgende bericht ont vangen van den kapitein van het Russische vrachtschip „Mensjingski”. Op 24 Mei voer op de Noordzee het Duitsche s.s. „Rossich”, de „Mensjingski” midden aan bakboordzijde aan, terwijl de „Mensjingski” met geringe snelheid en on der het geven van voortdurende signalen door den mist voer. De „Mensjingski” werd beschadigd. Na de aanvaring ver dween de „Rossich” in den mist, on danks de conventie van Brussel, krachtens welke het schip verplicht was, op straffe van voor den crimineelen rechter te ver schijnen, te stoppen, en te vragen of de „Mensjingski” hulp noodig had. Ondanks herhaalde radioseinen bleef de „Rossich” zwijgen. Zomerpostzegels. Ook hier ter stede is een Comité tot stand gekomen dat de verkoopactie der Zomer- postzegels voor cultureele en sociale doel einden zal bevorderen. Het Comité bestaat uit de dames S. M. S. van den Berg-Bosman, H. Kuijt-Hertz- berger, T. Nijdam-Jongsma, J. I. Posthu- ma-Nieuwenhuijs en de heeren J. A. Mase- 'and, A. de Vries en D. Jac. van der Veer. Van de opbrengst van de zegelverkoop komt de helft ten bate van de kunstenaars, de andere helft voor drie kwart aan de Ned. Centr. Ver. tot Bestrijding der Tuber culose, en een kwart voor de A.V.O. (on volwaardig arbeidskrachten). Aan het Secretariaat Arbeidsbeurs, Marktstraat 27, tel. no. 2232, en Willem Lodewijkstraat 41, zijn reeds bestelkaarten voor zakatlasjes en prentbriefkaarten, be trekking hebbende op het toerisme, ver krijgbaar. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 16 Bij de redteerwedstrijd te Hallum behaalde onze stadgenoot F. de Vlas in de afd. Luim de derde prijs, een zilveren lauwerkrans. „Zonnestraaldag" 1936. Het werk van de vereeniging „Zonne straal”, de verpleging van tuberculose-lij- ders aller gezindten, en uit heel ons land, in haar sanatorium voor arbeidstherapie te Hilversum, is een zóó groot belang, waar voor wij steeds met vrijmoedigheid een beroep op allen doen. En, gelukkig, nimmer tevergeefs! Hoewel de opbrengst van het laatste jaar nog al aanmerkelijk lager was dan in 1934, kunnen we ons er toch in ver heugen, telken jare een paar honderd gul den aan het Centraal Comité af te dragen. Dit jaar zal de collecte worden gehouden op Zaterdag 6 Juni a.s. Met betrekking tot de collecten in Friesland te houden, dus ook Sneek, is dit jaar tot een verandering be sloten. De collecte, tot dusver gehouden uitsluitend ten bate van „Zonnestraal”, zal nl. dit jaar tevens gehouden worden ten bate van de Nazorg-kolonie „Violetta” te Heerenveen; een stichting, in het leven ge roepen op initiatief van de Prov. Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis”. Hoewel nog van bescheiden omvang, verricht deze inrichting, evenals „Zonnestraal”, zeer nut tig werk op het gebied van de arbeidsthe- rapeutische behandeling van tb.c.-patiën- ten, wier herstel daar bevorderd en gecon solideerd wordt, opdat zij, als volwaardige werkers in de maatschappij zullen kunnen terug keeren. Deze nazorg-kolonie is echter financieel noodlijdend en heeft daarom gevraagd haar een deel af te staan van de opbrengst der op Friesch grondgebied gehouden „Zonne- straal”-collecte, ni. 25 van de netto- opbrengst. Zoo zal dit jaar op die basis een proef worden genomen om de „Zonnestraal”- collecte mede te doen strekken ten bate van „Violetta”. Gelijk wij voorheen opwekten orii onder „Zonnestraal”-leuze: „De sterken voor de zwakken”, deze collecte te doen slagen, doen wij dit nu in het belang van „Zonnestraal” en „Violetta” beiden. Wij vertrouwen dat nu nog meerderen zich ge drongen zullen gevoelen een penningske voor dit modie doel af te dragen. Veel karpers! Nauwelijks was gisteren het vischseizoen geopend of overal zag men langs de wallen visschers staan om een vischje en zoo mo gelijk dan wei een karper te verschalken. In onze plaats hebben tal van hengelaars een goede slag geslagen. Sommigen zelfs hadden drie en vier karpers gevangen va- rieerende in gewicht van 25 pond. Ondeugdelijke controle. Door de rijks- en gemeente-politie van Sneek en Wymbritseradeel is proces-ver- baal opgemaakt tegen zekeren J. G. Jan sen, voorheen wonende te Sneek, thans wo nende te Sappemeer, die, zich uitgevende voor firmant van het Electro Technisch Controle Bureau „De Weerlicht”, Zwarte- weg 10 te Groningen, speciaal voor blik semafleiders, zich bij verschillende boeren in deze gemeente belastte met het contro- leeren van de bliksemafleiders en door valsche voorwendsels opdrachten wist te verkrijgen. Vermoed wordt, dat deze controle, welke veel te wenschen overliet, op ondeugdelijke wijze werd uitgeoefend, daar, bij meting vanwege het Provinciaal Electrisch Bedrijf van dezelfde bliksemafleiders geheel an dere uitkomsten werden verkregen. Een door genoemde persoon deugdelijk ver klaarde bliksemafleider werd door een ambtenaar v^h het P.E.B, ondeugdelijk be vonden. Bij onderzoek ter plaatse bleek het Elec tro Technisch Controle Bureau „De Weer licht”, Zwarteweg 10 te Groningen niet te bestaan. worden. Wij vertrouwen dat niet recht, want meestal ontbreekt bij de vermelding van den dood van zulke stokoude personen een behoorlijk documenteel bewijs. Maar hoe dat zij oud geworden was Richner zeker. Zoo wordt van hem beweerd, dat hij zich tot driemaal toe had opgegeven voor dienstneming in den burgeroorlog (1861 ’65)„ maar telkens wegens zwakke gezond heid was weg gestuurd. Desniettemin is Rickner tot het laatst van zijn leven redelijk welvarend geweest. Veertien dagen geleden viel hij en brak een been. Aan de gevolgen is hij thans be zweken. Rickner zelf schreef het bereiken van een zoo hoogen leeftijd toe aan „de hooge kos ten van het leven”, die hem tot een sobere tafel hadden veroordeeld. Maar hij was daarentegen een overmatig drinker van thee en koffie. Ook hield hij van een glas bier op zijn tijd; en zeventig jaar lang heeft gerookt. En misschien is hij ook wel 115 jaar geworden. Maar dat zou met de pa pieren dienen te worden bewezen. Ja, dan had u de ruimte, kon u links of rechts rijden, of midden op den weg, dan waren er geen vóorrangskwesties. - Maar nu 1- - IJLST, 1 Juni. Begunstigd door goed weder hield de Bond van Chr. Zangver- eenigxngen in Friesland zijn 46ste Zapgers- feest alhier. Om 12.30 uur had de officieele ont vangst plaats in het gemeentehuis. Burge meester Langman riep namens het ge meentebestuur allen een harteilijk welkom toe en hield een korte toespraak, wij zende op het verleden en het heden van ons oude stadje, hetwelk reeds in 868 zijn privileges kreeg. Thans roemt het op het bezit van veel nijverheid. Spreker uit de wensch dat dit eerste bezoek van de Zangersbond in aangename herinnering mag blijven. Hierna sprak de voorzitter, de heer A. Kalverda van Wijjum. Het verheugt spre ker dat dit feest in Ijlst wordt gehouden. Wij vieren drie maal per jaar ons feest in verschilteode deden van de provincie, om dat onze bond 90 afdeelingen bezit. Het verheugt spr. dat er in Ijlst zooveel mee levend publiek is, dat is voor de bond van groot belang; we willen onze vereenigingen vooruit helpen. Dat we piet eerder een bezoek aan Ijlst hebben gébracht, ligt niet aan de bond, want Ijlst staat bij deze in een goed blaadje, gezien ook het groot getal medailles dat door de burgerij be schikbaar is gesteld. Spr. hoopt dan ook dat dit feest in alle opzichten mag slagen^ tot eer van Godl Hierna volgde een optocht door de stad; voorafgegaan door het Chr. muziekcorps Concordia ging het naar het feestterrein, waar de voorzitter het feest opende met De politie volgde hem en zag hem een klein schuurtje binnengaan. Even later sloegen de vlammen uit het gebouwtje. De man bleek brand te hebben gesticht m een zak geperst hooi. Het vuur was spoedig gedoofd en de brandstichter gegrepen. Hij werd naar het hoofdbureau van politie te Eindhoven overgebracht. De Commissaris van Politie heeft hem Zaterdagmorgen aan een verhoor onder worpen. Het nader onderzoek zal uitma ken, of hij ook schuldig is aan brand stichtingen die den laatsten tijd te Eind hoven hebben plaats gehad. NIEUWE SHEERER COURANT annex SHEERER OOURANT on WYMBRITSERADEEL EEN RIJKE ARMLASTIGE. Na een jarenlange verpleging van een krankzinnige voor rekening van de ge meente Loosdrecht, is het gemeentebestuur gebleken, dat diens bezittingen niet onbe langrijk waren. De gemeente stelde een actie in tot terugvordering der verpleeggelden. Zij ver kreeg ruim f 8000 in geld, benevens een mooie postzegelverzameting. Daarvan komt 40 pet. aan de provincie ten goede. De geesteszieke was eerder voor eigen rekening verpleegd maar door den val van de maA. zou zijn vermogen destijds zijn verdwenen, tengevolge waarvan de gemeen te toen de verpleegkosten had te betalen. BERUCHT INBREKER IN GESLOTEN. Naar het Huis van bewaring te Den Haag is overgebracht J. van der V., die de politie een twaalftal inbraken heeft bekend,. Van der V. is zijn serie inbraken begon nen, nadat hij óp 21 Maart jd. uit de ge vangenis is ontslagen, waar hij eveneens terzake inbraken was opgesloten. In hopfdzaak maakte v. d. V. zijn werk van café’s en levensmiddelenzaken. Hij pleegde de inbraken in de regel tusschen 2 en 3 uur ’s nachts. Dit was ook het geval bij zyn laatste inbraak in een win kel Van Simon de Wit in de Jan van der Heijdestraat, alwaar een surveilleeren.de agent van politie hem juist op het mo ment, dat huj de zaak wilde verlaten, zijn hoofd buiten de deur zag steken en onmid dellijk weer terugtrekken. Met behulp van de inmiddels ter assis tentie gezonden recherche gelukte het van der V., die zich onder een aldaar aanwe zige tafel, achter een gordijn verstopt had, aan te houden. Bij fouilLeering werden eenige inbrekerswerktuigen op hem bevon den. Aanvankelijk ontkende v. d. V. zich aan andere inbraken te hebben schuldig ge maakt. De man had de eigenaardigheid bij zijn inbraken in de levensmiddelenwinkels zich te buiten te gaan aan het snoepen van pruimedanten, waarvan hij de pitten in de door hem geledigde cassa’s depo neerde. Het vinden hiervan was voor de politie een aanwijzing, dat de inbraken door denzelfden persoon moesten zijn ge schied. Van der V. bekende tenslotte dan ook dat dit juist was. Vleeschbeendermeel. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, treedt met ingang van 1 Juni 1936 een wijziging van de Crisis-Diermeelrege- ling in werking, volgens welke het bereiden of doen bereiden van vleeschbeendermeel en ander dan ontlijmd beendermeel slechts is toegestaan aan hen, die bij de Neder- landsche Meelcentrale, gevestigd te ’s Gra- ÜEVONDFN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 28 Mei1 Juni: Mantelceintuur Muziekstuk Rijwiel Dameshandschoen Handschoen Blauwe ceintuur Koralen halssnoer. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 28 Mei 1 Juni: Konijn, Faber, Tulpstraat 6; Be- lastingmerk, J. Smink, Muntstraat 4; Paar zwarte dameshandschoenen, W. Kracht, Willem de Zwijgerstraat 3; Schoolétui, IJ. Smit, Grootzand 69; Man teltje, F rankena, Joh. W. Frisostraat 1; Portemonnaie met inh., J. van Netten, Wassenbergstraat 42; Belastingmerk, Nij- holt, Nauwe Noorderhome 7; Jongensjas, L. Boenna, Woudvaartkade 62; Blauwe ceintuur, J. de Jong, Boschstraat 35; Rij wiel, H. Hendriksma, Joh. W. Frisostraat 25; Belastingmerk, H. Veltman, Bosch- «traat 2. Kerknieuws. In de gehouden vergadering van het Kerkelijk Kiescollege der Ned. Herv. Ge meente te Groningen zijn de volgende vier tallen opgemaakt: Vacature Knap. 1. ds. Eerhard, Hille- gom; 2. ds. Odé, Koudekerk; 3. ds. Scho- neveld, Alp hen a. d. Rijn; 4. ds. Stree- der, Leiderdorp. Vacature-Willemze. x. ds. Blok, Wor- kum; 2. ds. Loos, Oudega; 3. ds. Uitman, Vollenhove; 4. ds. v. Woerden, Zwammer- dam. BRANDSTICHTER TE EINDHOVEN OP HEETERDAAD BETRAPT. Na de vele branden van den laatsten tijd had de Eindhovensche politie haar waak zaamheid verscherpt en ging zij zorgvuldig de gangen na van verschillende personen, die reeds eerder bij een brandstichting betrokken waren geweest. Onder hen be vond zich ook de 28-jarige G. P. van der Loy, die in 1933 verschillende boerderijen in de omgeving in brand had gestoken. De man werd voortdurend geobserveerd, waarbij Vrijdagavond bleek, dat hij zich te Valkenswaard ophield. De politie wilde hem bij terugkomst arresteeren en tot dat doel hadden de hoofd-inspecteur Ten Haaf met twee rechercheurs zich in een droge sloot bij een boerderij aan de grens der gemeente verscholen. Diep in den nacht kwam van der Loy terug, en ging dadelijk het erf op van den landbouwer van Aken. Of we er trek in hebben of niet, (de Dames doen ’t al lang), óók wij moeten naar beneden en wanneer we tenslotte landen bij een 4 cents Sigaar, nemen we dan ook de beste die namelijk verpakt in kistjes van 100, 50 of 25 en doosjes van 10 stuks. gebed en een korte toespraak tot de koren om vooral niet te zingen alleen om de prij zen, doch het doel dat men zich stelle hoo ger aan te slaan. Met begeleiding van de muziek werd nu gezongen Psalm 251 2, waarna de wedstrijd kon aanvangen. In de 3e afdeeling werd een ie prijs behaald met 2671/2 pnt. door Looft dén Heer van Oppenhuizen; de Lof stem van Schraard verkreeg een 3e pr. met 2291/2 pnt.; Sursuim Corda van Bozum 2e prijs met 250 pnt.; God is mijn Lied van Ber- likum 2e prijs met 241 p.; Zanglust van Exmorra ie prijs met 270 p.; BemJef van Wierum 3e prijs met 2231/2 p. In de tweede afd. verkreeg Looft den Heer van Nijland een 2e prijs met 2791/2 p.; Bemlef van Oppenhuizen 2e prijs met 2901/2 p.; Sursum Corda van Oude Bildt- dijk 3e prijs met 252 p.; Euphonia van Ijlst een ie prijs met 302 p.; Halleluja van Temaard een ie prijs met 327 p.; Sursum Corda van Tzum 3e prijs met 2 591/2 p.; Zingt den Heer van Tzummarum ie prijs met 3031/2 p.; Eendracht van Ab- bega 2e prijs met 286 p.; God is mijn lied van Schamegoutum een ie prijs met 3101/2 punt. In de eerste afd. verkreeg Excelsior van Hijjum een ie prijs met 337 p. gelisatie Zangkoor van Sneek met 3561/2P.; Laus Deo van Leeuwarden 2e jtiijs met 324 p.; Chr. Klein Gem. Zangkoor van Boxum 3e prijs met 2991/2 p. In af d. Uitmuntendheid behaalde de Lof- stem van Oudega (W.) een 2e prijs met 336 p.; Sursum Corda van Dokkum een 2e prijs met 344 p. Hierna gaf het muziekcorps Concordia een concert, waarbij de eerewedstrijd werd gehouden. Hieraan namen deel Looft den Heer van Oppenhuizen., Zanglust van Ex morra, Halleluja van Temaard, het Ger. Evangelisatie Zangkoor van Sneek, God is mijn lied van Schamegoutum, Looft den Heer van Ijlst, De Lofstem van Oudega (W.) en Sursum Corda van Dokkum. De uitslag was: Looft den Heer, Oppenhuizen, ie prijs; Zanglust, Exmorra, 2e pr; Halleluja, Ter- naara, ie pr.; God is mijn lied, Schame- goutum, 2e pr.; Looft den Heer, Ijlst, ie prijs; Ger. Evangelisatie Zangkoor, Sneek, 2e pr.; De Lofstem, Oudega (Wu), xe pr.; Sursum Corda, Dokkum, 2e pr. Burgemeester Langman sprak hierna een slotwoord, waarbij hij wees op het groote nut dat in het beoefenen van zang en muziek ligt opgesloten voor de mensch. Dit concours had zijn volle sympathie. Hij wenscht allen een behouden thuiskomst met een blijde herinnering aan het oude stadje Ijlst. Het muziekcorps voltooide zijn schitte rend program voor deze avond, waarna een prachtig vuurwerk dit welgeslaagde feest besloot en ieder dankbaar huiswaarts keerde. De jury bestond uit de h.h. Willem Zon derland en R. Beintema te Leeuwarden en Jac. N. D. Hoogslag te Sneek. venhage, zijn aangesloten als georganiseer- den en zijn ingedeeld in de groep bereiders van vleeschbeendermeel en ander dan ont lijmd beendermeel. Bovendien zijn deze ge- organiseerden voor het bereiden of doen bereiden van deze producten verplicht aan de Meelcentrale te betalen een bedrag van f 1.50 per 100 k.g. Dit bedrag zal evenwel onder zekere voorwaarden worden gerestitueerd of ver goed, en wel in dien zin, dat mits aan bedoelde voorwaarden is voldaan uit eindelijk alleen belast blijven die hoeveel heden,, welke binnenslands tot veevoeder- doeleinden worden aangewend. EEN VAN DE BEIDE ZWEEDSCHE AMBULANCES IN ABESSINIË ONTDEKT. Dr. Junod, vertegenwoordiger van het internationale Roode Kruis-comité in Abes- sinië heeft medegedeeld, dat vliegtuigen een kamp van de Zweedsche ambulance hebben ontdekt in de buurt van Hadakoe- mi, in de provincie Bale, Noord-oostelijk van NegheUi. Uit een van de vliegtuigen' heeft men een briefje omlaag geworpen, waarin den leider van de Zweedsche am bulance wordt verzocht zich paar Addis Abeba te begeven. Een van de beide Zweedsche Roode Kruis-eenheden blijkt zich dus Noord-oos telijk van Negiuilu te bevinden. Het be stuur van het Zweedsche Roode Kruis heeft zich reeds herhaaldelijk met den Britschen gezant te Addis Abeba en latex met ‘de Itaüaansche autoriteiten in verbin ding gesteld, om de terugroeping van de amOulance fe bewerkstelugen. Deze po gingen fijn tot dusverre zonder resultaat gebleven, waaruit men mag afleiden, dat de Zweedsche ambulance geen communi catie heeft gehad met de Abessijnschie hoofdstad den laatsten tijd. Bezwaarlijk is aan te nemen, dat de ambulance midden in de provincie Bale zou blijven kampeeren, als het den leden van de ambulance be kend was, dat de oorlog is afgeloopen. Het is dus, hoe vreemd dit ook klinken, moge, mogelijk, dat men nog niet de ze kerheid heeft, dat de oorlog is geëindigd en hierbij kan het niet anders, of er bevin den zich in de buurt van de Zweedsche ambulance Abessijnsche troepen, die door hun aanwezigheid demonstreeren, dat er nog steeds verdediging valt te voeren. Van Neghelli uit zijn de Italianen, ook nu Addis Abeba bezet is, nog niet verder opgerukt. Dit beteekent, dat de geheele sector van Dolo naar Addis Abeba prac tised nog in handen is van de Abessijnen en dat hier ook nog Abessijnsche troepen zijn. Het is niet onzeker, wat er met deze toepen zal gebeuren. Zij zullen op den duur wel weer aan hun normale werk gaan. niemand alléénheerscher is in.het verkeer, spreekt het vanzelf, dat allen zich aan de wegregels moeten 1 l houden. -n Boerenjongensbonbons fijn 2 ons voor 1 kwartje Chocol-croquant staafjes (gebrande nougat) licht 2 ons voor 1 kwartje Zomertrillers Tonnema 2 ons voor 1 kwartje Monte Carlo bonbons de Heer 2 ons voor 1 kwartje v. Melle's Kruisbessen gevuld 2 ons voor 1 kwartje Verkade’s heerlijke 5 ct. reepen. King Pepermunt, bij aankoop van 1 ons of 1 rol, 1 atlas voor 1 kwartje Glacé vruchten en -ananas 2 ons voor 1 kwartje Kersen Bonbons 2 ons voor 30 ct. Shirley’s Kauwgom per pakje 5 ct. (in ieder pakje 1 sportplaatje)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1