annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek OM EEN KIND Woensdag 10 Juni 1986 Uitgave KIEZEBP.INH Co. 52e Jaargang No. 73 Eerste Blad Bit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën wordeu in beldejbladen opgenomen goed Nadruk verboden. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. van ell al de hu- Roman van NORBERT GARAI het gezicht heeft geslagen, maar na een oogenblik hervat hij rijn gejaagde wande ling door het vertrek. Nicolle wacht rustig rijn antwoord af. Eindelijk schijnt hij wat kalmer te zijh, geworden, want plotseling laat hij zich languit in een fauteuil vallen, vouwt de armen achter het hoofd tezamen en onafgebroken naar het plafond starend, begint hij te vertellen. Voor Nicolle ontrolt zich een even avon tuurlijke als dramatische levensgeschiedenis in snél elkaar opvolgende beelden. Het is nu vier jaar geleden Directeur Gordon van de Estna fabrie ken tracht zich door een proces het recht te verzekeren op een door Coverley ge dane uitvinding. Voor het getuigenhekje staat Reeves. Hij antwoordt kalm en wel overwogen op de vragen van den president. Ja, het betreft hier een uitvinding, waaraan hij voor vijftig procent heeft meegewerkt. Tezamen met Coverley heeft hij in de Est na fabrieken alle experimenten en proef- constructies, welke tot de uitvinding leid den, meegemaakt. Hij schijnt de redelijkheid in persoon en liegt met een zekerheid, die iemand het bloed naar het hoofd doet stijgen. Coverley en rijn vrouw verlaten het pa leis van justitie. Beiden beseffen, dat door rijn, onder eede afgelegde verklaring, hun lot bezegeld is. Er blijft hun niet veel tijd voor overleg. Een taxi. Naar het bureau van de Crosland Company. De teekeningen van de uitvin ding worden overgelegd, de koopsom uit betaald in een cheque op de Credit Lyo nais te Parijs, den volgenden dag inwis selbaar. Eerf taxi. Naar huis. Een laatste blik op het kind. Weer een taxi, naar het vlieg veld. Parijs. Hij dwaalt door de straten. Zijn De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s tl a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. DE VOORTVLUCHTIGE ONTVANGER VAN HINDELOOPEN. De gemeenteraad heeft in een spoed vergadering den voortvluchtigen gemeente ontvanger v. V. geschorst en B. en W. hebben hem als ambtenaar ter secretarie ontslagen. Nog vernemen wij1, dat de laatste kas verificatie begin Mei is geschied. Uit het onderzoek is gebleken, dat v. V. een poosj e de posten niet heeft geboekt en dat bijl uit de gemeentekas zijh particuliere schulden Ongeluk bij militaire oefeningen. Gistermiddag is in de gracht achter kazerne te Deventer de dienstplichtige i zaar De Haan (uit Friesland afkomstig), bij oefeningen met den zgn. drijfzak ver dronken. In de parochiekerk werden de pelgrims toegesproken door pastoor G. Smit waarna om 10 uur op het Martelveld de Hoogmis werd opgedragen door pastoor Smit, met assistentie van kapelaan P. Graafsma, van Leeuwarden en pater Lucas, van Drachten, die ook de predicatie hield. Na den H. Dienst trokken de pelgrims in processie door Dokkum’s straten, om ver volgens in de kerk de reliquieën te vereeren. Des middags werd, wederom in de kapel op het Martelveld, een plechtig Lof gecele breerd, waaronder pastoor G. L. W. A. de Geus, van Huizum, de predicatie hield. Doordat het begon te regenen, moest worden afgezien van het houden der Sa cramentsprocessie door het park. Deze bleef thans binnen de kapel. Per autobussen werd ten slotte de terug reis weer aanvaard. L. Ct. Hoe vaak heeft Nicolle vroeger al niet in het Adviesbureau voor Vrouwen met ge lijkluidende woorden een mtensch voor den ondergang trachten te bewaren? En op de haar eigen openhartige manier vraagt rij ronduit, hoe mr. Coverley zich dat eigenlijk voorstelt? Of hij rijn plicht tegen over het kind daarmee acht afgedaan, dat hij het een, uit een financieel oogpunt on bezorgde toekomst verzekert Of hij dan in ’t geheel geen rekening houdt met het mo- reele nadeel, dat hij rijn kind berokkent, als het vandaag of morgen verneemt, dat haar vader een door de politie gezochte misdadiger is Zijn beter ik zoo eenvoudig weg op te geven, onverschillig in zijh lot te berusten, voor altijd als verrader van fa brieksgeheimen te worden aangerien, dat ware om geen harder woord te gebrui ken eenvoudig onverantwoordelijk. Aanvankelijk heeft Coverley voor Nicol- Vs dringend betoog niet meer over dan een ijzig stilzwijgen en een spottenden blik, taar langzamerhand onzeker wordend, merkt hij tenslotte bruusk op, dat hij nie mand het recht geeft zich met zijh zaken te bemoeien. Edoch ook zijh grofheid baat hem niets. Nicolle laat niet los en tenslotte dringt het tot hem door, dat dit jonge Naar wij vernemen is het huis aan de Wijde Noorderhorne, eigen aan en be woond door mevr. wed. dr. G. Bouma, verkocht aan een combinatie alhier. Wat gebeuren zal kon men ons nog niet meededen. meisje, dat hij zooeven nog weliswaar aar- dig en aantrekkelijk, maar overigens vrij onbeteekenend vond, zichzelf tot verdedig- ster van zijn zaak heeft gemaakt en deze zelfs tegen hem behartigt met alle energie van de strijdlustige jeugd. Hij doet een laatste poging tot een eer- vollen aftocht door een blik op zijn hor loge te werpen en Nicolle aan haar vader te herinneren. Zij kunnen den ouden heer niet zoo lang laten wachten. Maar Nicolle grijpt deze gelegenheid slechts aan om er met nadruk op te wij zen, dat haar vader in geen geval aan het gevaar mag worden bloot gesteld door deze affaire in onaangenaamheden te geraken. „Als het uitkomt, wie u in werkelijkheid bent, zou mijn vader onder verdenking van medeplichtigheid kunnen komen „En u dan?” vraagt Coverley. „Zoolang buiten ons niemand weet, dat het mij bekend was, wie mr. Mitchell is, zoolang zal niemand mij kunnen beschul digen.” „En uw geweten?” vraagt hij spottend. „Ik heb het gevoel, dat de justitieele machinerie u ten onrechte gevat en ver nietigd heeft. Ik houd het voor mijn plicht u te helpen.” En om haar woorden hun wellicht wat al te plechtig karakter te ontnemen, Iaat zij er o£ ovèrdreven zakelijken toon op volgen: „U moet mij nu eerst eens alles nauwkeurig vertellen! Wie was de man, die in de heide bij Kensington vermoord is gevonden Wie was de moordenaar „M’n hemel, miss Osbom”, zegt Cover ley radeloos, „u staat op het punt een geweldige domheid te begaan. U mengt zich in dingen, die buitengewoon gevaarlijk voor u kunnen worden. Waarom doet u dat?" En Nicolle moet aan een oude Chinee-1 Een zwaluw gered! Zwaluw waarheen was uw vlucht? Dit vroegen zich de honderden Amster dammers af, die Zondagmorgen tegen elven tezamen stroomden achter het Koninklijk Paleis, hun halzen gerekt en de hoofden omhoog, de blik strak gericht op het orna ment tusschen twee der Paleis-ramen van de derde verdieping, waar zich een zwaluw in nood bevond. Het diertje was nl. klem gevlogen in een der krullen van het orna ment eener console en kon klaarblijkelijk niet meer los komen. De verkeersagent vóór de Raadhuisstraat verliet zijn post en klapte zijn bord neer, steeds grooter werd de kring nieuwsgieri gen. De verkeersagent stelde zich in verbin ding met de brandweer. Maar deze laatste dacht terecht, dat men ’t ook zonder haar wel af kon. Twee werklieden, die met de uitwendige restauratie van het Paleis bezig waren, wigten toen via een der ramen, de vogel, die wanhopige pogingen deed om vrij te komen, te bereiken. Men volgde ingespan nen elke beweging van de redders, want ’t kostte nog heel wat moeite de zwaluw on beschadigd te verlossen. Eindelijk gelukte ’t en weldra vloog nu de vogel na zijn bange avontuur, weer blij klapwiekend de blauwe lucht in, tot oprechte verheugenis van het goedhartige publiek. Tijdens deze oefeningen moest De Haan met den zak het water oversteken. Hij is daarbij te water geraakt. Aanvankelijk wist hij zich drijvende te houden. Toen evenwel bleek, dat hij den wal niet zou kunnen bereiken, sprong de huzaar Van der Reide te water om te trachten, De Haan op het droge te brengen. De Haan greep Van der Reide echter bij een der armen, zoodat beiden naar de diepte zouden zijn gegaan, ware het niet, dat de wachtmeester Mensink te hulp kwam. Hij slaagde er in Van der Reide uit den greep van De Haan te bevrijden en dook daarna verscheidene keeren, helaas tevergeefs, naar De Haan. Het gelukte eerst later deze boven te bren gen. Kunstmatige ademhaling mocht toen niet meer baten. Postbode verduistert f1500. Onder leiding van den loco-burgemeester van Borne is Zaterdagnacht omstreeks vier uur door de politie van Zeist en Borne een inval gedaan in een woonwagen, toebe- hoorende aan zekeren P. v. d. B., staande aan den Azeloschen weg te Borne. Ver moed werd, dat zich daarin een zekere van D., postbode te Zeist, bevond, die verdacht werd van oplichting van een bedrag van f 1500. Daar de eigenaar de politie den toegang tot den woonwagen weigerde, drong men met geweld binnen. Het ver moeden bleek juist te -zijn. De postbode werd van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij is op transport naar Zwolle gesteld. Onder het bed werd nog een bedrag van f 60 aangetroffen. Een 22-jarig meisje werd eveneens gearresteerd, doch is later weer op vrije voeten gesteld. Reiziger boekte orders voor zichzelf. De bloembollenhandelaar Th. Kaptein te Sassenheim had bij de Haagsche rechtbank een vordering ingesteld tegen zijn vroege- ren reiziger H. W. van W. tot betaling van een schadevergoeding van f 15.000, op grond, dat Van W., als bloembollenreiziger in zijn dienst, in strijd met de tusschen bei den bestaande overeenkomst, in begin 1930 in Amerika orders heeft geboekt op eigen naam of op naam van anderen te zijnen behoeve, en orders op naam van den eischer niet aan dezen ter hand heeft gesteld. De rechtbank verklaarde deze handelin gen onrechtmatig en wees de vordering tot een bedrag van f 6000, toe. In hooger beroep heeft het Haagsche Gerechtshof dit vonnis bevestigd, doch het bedrag der te betalen schadevergoeding nader bepaald op f5000. gen tijd verlieten de andere kinderen het huis. De 17-jarige Catharina Schipper is in Haarlem in betrekking; jen bracht haar vrijen Zondag door bij familie. Het mag een wonder worden genoemd, dat bij dezen aanslag niet meer slachtoffers rijn geval len. Mejuffrouw Van Riesjen is door dr. Rutten verbonden en maakt het naar om standigheden goed. 1,1, Ontslagen en toch verdiensten. Het 17-jarige dienstmeisje G. M. uit Gro ningen is aangehouden wegens diefstal van eenige rijwielen. Zij ‘was buiten betrekking en durfde dat thuis niet zeggen. Toch kwam zij geregeld met haar loon thuis. Zij verkreeg het geld door den verkoop van de gestolen fietsen. Zij is toen, zij bemerkte dat de politie haar zocht, naar een vriend te Haarlem gevlucht, waar zij is gearres teerd. zakken volgepropt met bankbiljetten van duizend franc. Zijn signalement in de En- gelsche bladen. Bevel tot inhechtenisne ming wegens verduistering van fabrieks geheimen. Er blijft hem maar één ding oververdwijnen. Zoo spoedig mogelijk verdwijnen! Maar hoe? Havenkroegen in Marseille met dik be slagen vensters, die het onmogelijk maken een blik naar binnen te werpen, en wal mende petroleumlampen. Daar maakt hij kennis met Jimmy, een aan lager wal ge raakten Ier, die op het onzalige idéé is ge komen de wereld in te gaan. Hij komt niet verder dan Marseille en verdrinkt daar in één nacht zijn geheele bezit. Jimmy is rijn man. Naar Australië wil hij én Jimmy zal hij meenemen. Australië! Dat is het land voor vluchtelingen als hij, Iemand, die spoorloos moet verdwijnen. Jimmy heeft voortreffelijke relaties on der het eerzame gilde der menschensmok- kelaars, die zich bezig houden met het vervaardigen van valsche passen en op alle mogelijke manieren de politie om den tuin weten te leiden. Dan gaat het met Jimmy dwars door den donkeren nacht, achter een man aan, die er met rijn wijde gummi-jas uitriet als een wandelende duikerklok. Een ijzige wind, die het zilte vocht in het gezicht blaast, over een drassigen grond, taai als leer, waarin de voet bij elke schrede vast zuigt. Dat is ons afscheid van Europa. Ja, Jimmy, je was een pracht kerel. Al leen dat drinken had je moeten laten. Nou ja, ik begon natuurlijk steeds vaker mee te drinken. Dat is daar in Australië immers je eenige troost En toch valt die boeman mee! fn dagelijksch leven zelfs een aange naam tnensch, maar op den weg.... Zoo zijn er meer! Fietsers, motor rijders, automobilisten evengoed als gezoolde weggebruikers, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef en...... önveilig! REVOLVER-AANSLAG TE IJMUIDEN. Zondagmiddag omstreeks 2 uur heeft een zekere D. de Rooy op rijn 17-jarige stiefdochter, Catharina Schipper, te IJmui- den een moordaanslag gepleegd. Het meis je bleef ongedeerd, doch haar tante, me juffrouw Van Riesen werd door een re volverschot aan het hoofd gewond. De Rooy, aldus de Crt. Het N. v. d. D., die alleen een bovenhuis bewoont in de De La Reijstraat, wilde rijn stiefdochter in huis hebben, ten einde haar, zoo zeide hij, een pakje oude brieven te overhandigen, afkomstig van haar overleden vader. Haar tante belette dit, waarop De Rooy in woe de ontstak en naar boven ging. Even daar na keerde hij op straat terug en zei tegen de vrouwen: „Je laatste week is gesla gen”, waarop hij èen revolver trok en begon te schieten. Mejuffrouw Van Riesen werd direct aan het hoofd verwond. Beiden vluchtten naar het huis van mej. Van Riesen, vlak om den hoek in de Pres. Krugerstraat gelegen. De Rooy richtte ver volgens de revolver op een der buurvrou wen, doch het schot miste en de kogel drong door een raam het huis binnen. Daarop zette de man de vrouwen, met rijn revolver dreigend en schietend, na. Toe vallig waren er bij den heer Van Riesen enkele mannen op bezoek, toen De Rooy binnendrong en ook hen met de revolver dreigde. Zij overmanden den kerel en in dien niet tijdig de politie ten tooneele was verschenen, dan zou het hem slecht vergaan zijh. Geboeid is hij naar het po litiebureau overgebracht en ingesloten. Vanzelfsprekend was door dit voorval de anders zoo stille buurt geheel in rep en roer. Groepjes menschen bespraken den aanslag druk. De Rooy, die geheel alleen woonde, dronk den laatsten tijd sterk. Voor eenogen tijd maakte rijn vrouw een einde aan haar leven, een vijfjarig zoontje in den dood medenemend. In dezen droevi- heeft betaald. Voorts is gebleken, dat hij uit Calais een brief aan een garagehouder te Koudum heeft gezonden, waarin een postchèque, ter betaling van een schuld. De gemeente heeft bij de Incasso Bank een fraudeverzekering loopen tot f25000 en bovendien is er een zekerheid van f 1000 bij de Vereeniging van tot zekerheid verplichte gemeenten. Voorloopig 'is het tekort geschat tusschen f 3000 en f 4000. De nieuwe gouverneur-generaal van N ederlandsch - Indïë. Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, onze gezant te Brussel, is tot gouverneur-generaal van Neder- landsch-lndië benoemd. De nieuwe gouverneur werd 7 Maart 1888 te Groningen geboren als zoon van jhr. mr. Edgard Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en jkvr. Christina Jacoba Quin tus. Het geslacht der Tjarda’s; behoort tot den oud-Frieschen adel. met het pand g< op dit oogenblik Stoompontendienst EnkhuizenStavoren verkocht Naar de L. Ct. verneemt, zijn de twee groote stoomponten „Enkhuizen” en „Leeu warden” voor vervoer van goederen en spoorrijtuigen der Staatsspoorwegen van Enkhuizen naar Stavoren verkocht aan een Nederlandschen en buitenlandschen kooper. De dienst wordt nog alleen onderhouden door de passagiersvaartuigen. De beide ponten, die elk 495 bruto registerton meten, hebben een lengte van 66, een breedte van 12.50 en een holte van 3 meter. Een zegelring van keizer Toet-ank-amen. Men meldt uit Leeuwarden aan de N. Rott. Crt.: Ter gelegenheid van de opening van de Alma Tademakamer op Stania-State, den uithof van het Friesch Museum te Oenkerk, heeft de directie van het Museum een bij zonder geschenk uit de handen van miss Alma Tadema ontvangen. Het geschenk betreft een zegelring keizer Toet-ank-amen, gevonden te Tc amarna in Egypte, en door professor New berry geschonken aan den bekenden schil der sir Louwrens Alma Tadema, afkomstig uit Dronrijp in Friesland. De ring werd door Tadema op zijn beurt geschonken aan prinses Louise, dochter van koningin Vic toria, die den ring thans, door tusschen- komst van de dochter van den schilder, miss Laura Alma Tadema, geschonken heeft aan het Friesch Museum te Leeuwar den. Het is een zeer kostbaar, blauw gegla zuurde ring, die vermoedelijk door keizer Toet-ank-amen tijdens zijn leven is gedra gen. De voetbedevaart naar Dokkum. Ruim 200 pelgrims o. w. ongeveer 50 dames uit Leeuwarden, Bolsward, Har lingen, Wijtgaard, Sneek en Wartena, kwa men Zondagnacht 3 uur in de St. Bonifa- ciuskerk te Leeuwarden bijeen ter bijwo ning van de H. Mis, w.o. gezamenlijk ter H. Tafel werd genaderd. Nadat men vervolgens in het Leo-gebouw het ontbijt genuttigd had, werd om 4 uur via Quatrebras afgemarcheerd naar Dok- kum, waar men ruim 9 uur aankwam. sche spreuk denken, die zij eens in de wer ken van Li-tai-po heeft gelezen: Dat is nu eenmaal het noodlot, dat men tegen den eenen tnensch slecht moet rijn en voor den anderen. Het noodlot „Vertellenbromt Coverley, ter wijl hij ontstemd de kamer op en neer loopt. „U vertellen? Wat begrijpt u van het leven? U bent nog veel te jong!” „Desondanks vertrouwt u mij uw kind toe. Ik meen toch, dat u „Ja, ’t is goed” ,valt hij haar met een afwerende handbeweging m de rede, om dan plotseling voor haar stil te staan en haar met een spottend lachje toe te voe gen: „U zoudt u toch leelijk de vingers branden”. En bijna steunend laat hij er op volgen: „Er is immers al een mensch aan deze geschiedenis te gronde gegaan. Mijn vrouw! Zij heeft zich opgeofferd, om dat ze mij lief had en omdat ons kind Zijn handen ballen zich tot vuisten. „En Jimmy is omgekomen. Hij was m’n vriend, een man, die door dik en dun ging met me. M’n vriend Bijna vijandig staart hij Nicolle aan. „Maar u Verdraaid wat hebt u met deze zaak te maken?” „Ik heb met u te doen”, zegt Nicolle rustig. „Wat? U, met mij? U bent niet goed wijs. Ik bezit in Australië land, geld en menschen in overvloed. En vrienden? Aan eiken vinger tien, als ik dat wil. En u zoudt met me, te doen hebben Laat u zich toch niet uitlachen!” „En toch bent u daar in Australië, te midden van al uw rijkdom en vrienden aan de drank geraakt!” zegt Nicolle geduldig en vriendelijk, alsof rij tot een zieke spreekt. Hij krimpt ineen, alsof iemand hem in NIEUWE SNEEKER COURANT 20. o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1