annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek HOLLANDSCH ZWITSERSCHE i nieuwste CREATIE Uitgave KIEZEBRINK Co. No. 75 Eerste Blad 31e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. I Weensdag 17 Juni 1936 Een BIJZONDER FIJNE delicatesse in 2 smaken verkrijgbaar: MOCCA en SINAASAPPEL v* Linkerarm Voor^Uwe eiondheid MP Aspirin- TABLETTEN I en nooit vervalschingen I® 1 Alle Advertentlën worde» In belde|bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIEUWSTIJDINGEN. in de Koningin te De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Eindexamen Chr. Kweekschool. Geëxamineerd en geslaagd 6 candidaten n.l. de heeren; H. Reyenga, A. Risselada, P. Schengen- ga, G. Strampel, J. v. d. Veen, J. Visser. ZEILEN. Serie wedstrijden Kon. Zeilver. Sneek. Zaterdag werd de tweede der bovenge noemde serie-wedstrijden gehouden. Dit maal waren ook de jollen aanwezig. Er waren deze keer heel wat protesten, zoodat de hieronder opgegeven puntentel- lin; - - - Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het Water in de Snee ker Zweminrichting was heden 17 voren gebracht, waarbij de 1 ver- de, party zelve, een ruimere Een jeugdige redder. De tienjarige P. J. Betlem uit de Duive- landstraat in Tuindorp Buiksloot heeft Za terdagmiddag op kranige wijze het leven gered van een 5-jarigen H. de Graaf. Bij het spelen was de laatste bij de werf van de firma De Vries Lentsch te Nieuwendam te water geraakt en onder een houtvlot te recht gekomen. De tienjarige jongen, die dit ongeluk zag gebeuren, sprong onmiddellijk gekleed te water, dook onder het vlot door en slaagde er in den drenkeling op het droge te bren gen. De 51-jarige knaap, bij wien de levens geesten spoedig waren teruggekeerd, is naar zijn woning te Nieuwendam vervoerd. CHOCOLADEFABRIEK Zwempak leeren jas Beurs met inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 1215 Juni: Ceintuur (groen), Hottinga, Gedemp te Pol 16; Huissleutel, Wi. Karsten, 3e Woudstraat 33; Mes en sleuteltje, T. Bosch, Molen de Hen 3; Mesje, D. de Boer, lepenlaan 8; Wit kindersokje, J. Ozinga, Hooiblokstraat 1Wit ski-sokje, J. An drea, Zuidend 1Beurs met inh., T. Zijl- stra, Vesperstraat 37; Parkiet, Brandsma, Albertine Agnesstraat 9; Kinderbeursje met inh., G. Boomsma, 3e Woudstraat 36. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In het tij'dvak van 116 Mei bedroeg het aantal bezoekers 1272. Het aantal uit geleende banden 2871; aan werkloozen werden op vertoon van de werkloozenkaart samen uitgeleend 157 banden, waaronder 19 studieboeken, De heer P. Hofstee alhier slaagde heden voor het 2e gedeelte van het nota rieel staatsexamen. LAFFE DAADI Een der eenden die geregeld in het Grootzand Zwemmen, zat gistermiddag op de walkant zich in het zonnetje te koeste ren. Dit werd het dier noodlottig,, want een jongen die daar passeerde verbrijzelde met een scherpe steen beide pooten. Als een reddeloos wrak plofte het diertj e in het wa ter, waaruit dierenvrienden het hebben op- gevischt en afgemaakt. De jongen, wiens naam bijl de politie be kend is, zal zijn straf wel niet ontloopen. Geslaagd voor het eindexamen aan de rijkskweekschool te Apeldoorn de da mes A. de Boer te IJsbrechtum en I. Mul der te Woudsend. Hoe word ik snel bruin Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Naar aanleiding van het bovenstaande bericht de parlementaire redacteur van de Courant Het N. v. d. D. aan zijn, blad, dat de kwestie der verkiezingen in den minis terraad nog niet besproken is. Voorshands moet het, zelfs al zou de regeering een dergelijke vervroeging beoogen, zeer twij felachtig geacht worden, of een dergelijk tempo voor het parlementaire werk prac- tisch doorvoerbaar zou zijn. Men acht op zijh vroegst verkiezingen tegen half Apnl mogelijk. De heer Schouten deelt naar aanleiding van het boven opgenomen verslag „Uit de A.-R. Partij” mede, dat dit verslag ge heel in strijd is met de werkelijkheid, dat de mededeelingen een zeer gewrongen en verwrongen karakter dragen, zoodat zij, zacht uitgedrukt, niet in overeenstemming zijn met de waarheid en dat in die verga dering door schr. niets is gezegd over kamerontbinding en het tijdstip der verkie zingen. ONDER DE MAAIERS EN HOOIERS. Wat was het Zondagmiddag weer een! gezellige drukte, in en om de groote zaal Van de Harmonie. Fietsen reden af en aan en eeïiige hon derdtallen vonden een goed plaatsje onder de hoede van de controleurs, terwijl de respectieve eigenaren naar binnen gin gen, om te genieten van een geurig kop koffie, om oude kennissen te spreken, een ernstige of luimige voordracht te hooren, kortom, zij brachten de middag gezellig door. De schrijfzaal, waarin een postkantoor is gevestigd, mag zich verheugen in een zeer druk bezoek. Niet minder dan 287 stukken werden ter verzending aangeboden. De dames van de bedieningstroepen fla neerden met groote bladen koek en gevulde koffieketels door de zaal. Ruim 400 dorstige kelen werden door hen gelaafd. Resumeerende komen wij tot de conclu sie, dat het bestuur der afd. Sneek vanl de N.C.G.O.V. een noodzakelijk en zegenrijk werk, weer vol goeden moed en een groote dosis energie heeft aangepakt. Voor belangstellenden is het een kijkje waard. den zullen fhans in het centraal comité worden besproken, waarna dit aan de aan gesloten kjesvereenigingen een advies zal uitbrengen. Op na de sluiting van de vergadering gestelde vragen omtrent de kwestie Ambt- Hardenberg en ’s Gravenzande, gaf de heer Schouten een ontwijkend antwoord, aangezien z. i. daarover in de Staten-Gene raal het laatste woord nog niet gesproken was. ig slechts zeer voorloopig is. Regenbogen: 1. Waterrot, van S. Kuipers te Sneek, 9.1 p., Ie wedstrijd 8 p., totaal 17.1 p.; 2. Hennie, van M. Hendriks te Sneek, 8 p., 9.1 p., 17.1 p.; 3. Piet Hein, van Mulder te Langweer, 7 p., 1 p., 8 p.; 4. Schelm, van P. van Dijk te Sneek, 6 p., 7 p., 13 p.; 5. De Bruiser, van A. v, d. Sluis te Sneek, 5 p., 2 p., 7 p.; 6. Windekind, van D. Oppenhuizen te Sneek, 4 p., 5 p., 9 p.; 7. Waterzonnetje, van Joh. Zwart te Sneek, 3 p., 4 p., 7 p.; 8. War Dy, van ir. G. J. A. Nieveen te Sneek, 2 p., 3 p., 5 p.; 9. Dolfijn, van Synd. Vrolijk te Sneek, 1 p., 6 p., 7 p. 16 M2.-klasse: 1. Comeet, van G. E. de Boer te Joure, 10.1 p., Ie wedstrijd 6 p., totaal 16.1 p.; 2. Anali, van E. Kussendra- ger te Sneek, 9 p., 10.1 p., 19.1 p.; 3. Un- rêst, van A. Postma te Sneek, 8 p., 2 p., 10 p.; 4. Gretha, van P. Sijperda te Sneek, 7 p., 9 p., 16 p.; 5. Deli, van L. Rosier te Sneek, 6 p., 1 p., 7 p.; 6. Louise II, van R. Moed te Sneek, 5 p., 8 p., 13 p.; 7. Swalker III, van B. v. d. Werf te Sneek, 4 p., 7 p., 11 p.; 8. Foddebosk, van mej. IJ. Groen hout te Sneek, 3 p., 5 p., 8 p.; 9. Rosa, van A. Faber te Sneek, 2 p., 4 p., 6 p.; 10. Dirk Tom, van B. de Haan te Sneek, 1 p., 3 p., 4 p. 12-voets jollen: 1. Us Idiael, van Syndi caat Oppenhuizen, Sneek, 4.1 pt.; 2 Trits, van K. Edel, Sneek, 3 pt; 3. Tobbe, van W. Zeijl, Sneek, 2 p.; Ree, van C. Schaap, Sneek (gedisqualificeerd), 0 p. o.m. moeten bevatten een krachtige ge zag shandha ving, bevordering van een krachtige weermacht, zoowel in de over- zeesche gewesten als in het moederland - en ook een verbeterde crisiswetgeving, waarbij met de belangen van alle betrokke- Wat de wijze van candidaatstelling be treft, was men vrijwel algemeen van oor deel, dat deze op dezelfde wijze als in 1933 diende te geschieden, nl. door het indienen van één lijst in alle kieskringen, met dr. H. Colijn als lijsttrekker. Bij de bespreking van de candidaten werd ernstige critiek’geoefend op het teit, dat de heeren van Baren en Schwartz het Kamerlidmaatschap gecumuleerd hebben met het burgemeestersambt van Delft en Maassluis. De heer Schouten deelde daarop mede, dat zulks geschied was in overleg met het centraal comité, opdat men bij de komende verkiezingen vrij zou staan om den heeren al* dan niet een direct verkies bare plaats op de candidatenlijst in te ruimen. Verscheidene nieuwe candidaten werden hierop naar 1 wensch bleek, ook met het oog op de houdingen in de, partij r’ plaats op de candidatenlijst in te ruimen aan anti-revolutionairen van Ned. Herv. huize. In dit verband werden als candida ten voor een direct verkiesbare plaats ge- houder van Renkum, en baron van Heem stra, oud-gouvemeur van Curasao. Ook kwam van enkele zijden de wensch naar voren, sommige oudere a.-r. Kamer leden door jongeren te vervangen. Bij de bespreking van het verkiezings- program werd, vooral door de gedeputeer den uit de landbouwende provincies en spe ciaal uit Zeeland en F riesland, ernstige critiek geoefend op het crisisbeleid der re geering, Vooral over de agrarische maatre gelen bleek groot verschil van meening te bestaan. Ook de heer Schouten gaf te ken nen, dat slechts weinig crisismaatregelen zijn volle instemming hadden. Ook over het beleid van sociale zaken was de ontstem ming vrijwel algemeen. In plaats van het streven naar een voldoenden steun, wensch- te men te zien een streven naar meer ar beid, waarvoor verschillende objecten wer den aangewezen, Steun zonder productie- ven arbeid achtten zeer velen uit den booze. Ook de werking van het Werkfonds acht ten vele gedeputeerden onvoldoende en te langzaam. Na ampele bespreking bleek het meeren- deel der aanwezigen van oordeel, dat een vierhoeksprogram, benevens een politiek manifest, het meest wenschelijk moest wor- cretarissen.” OP HET IJSELMEER DOOR ONWEERSBUI OVERVALLEN. Vier kleine zeilbooten zijn Zaterdag avond op het IJselmeer bij Harderwijk door een hevige onweersbui, gepaard gaan de met hoos-verschijnsel'pT overvallen. Een dier zeilbootjes, waarin de h.h. Marsé en v. Windenberg uit Baam waren gezeten, sloeg om; zij waren goede zwemmers en na veel worstelen in het holle water slaag den zij er in de boot weer in de goede stand te brengen en er in plaats te nemen. De heer Marsé werd echter door de doorgestane angst en vermoeienis plotse ling onwel en overleed. Al peddelend wist de heer v. Wi. tot vlak bij de haven van Nijkerk te komen, toen onverwacht opnieuw wind kwam opzetten, die de boot zeewaarts stuurde. Eenigen tijd later bespeurde de heer V. W'. op een K.M. afstand een motorschuit. Deze wist hij te bereiken. De heer v. W. wekte den schip per, die hem van droge kleeren voorzag en hem met het stoffelijk overschot van den heer M. naar Nijkerk vervoerde. In den loop van den middag is de heer v. W. Zondag te 'Baam teruggekeerd. De heer heer M. laat een vrouw met twee jonge kinderen achter meldt de Crt. het N. V. d. D. De andere bootjes zijh Zaterdagavond en Zondagavond eerst binnengeloop en, ook die opvarenden hadden angstige uren aan boord doorgebracht. Van de zijde van de politie wordt gewe zen op de medewerking van den comman dant van de luchtvaartafdeeling van Soes- terberg, die zich Zondag terstond bereid verklaarde met een vliegtuig boven het Ijsselmeer naar de bootjes te laten zoeken, noemd jhr. Beelaerts van Blokland, wet- Juist toen het toestel zou opstijgen kwam het bericht binnen, dat de opvarenden te recht waren. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat de commandant in dergelijke gevallen den vervolge paraat staat. UIT DE A. R. PARTIJ. Omtrent de in het Dr. Kuyperhuis ,s Gravenhage gehouden vergadering van gedeputeerden der kieskringcentrales van de anti-revolutionaire partij, verneemt de N. R. Crt. het volgende: De voorzitter van het centraal comité, het Tweede Kamerlid Schouten, deelde aanstonds bij den aanvang mede, dat slechts drie punten in bespreking zouden worden gebracht, nl. ie. de wijze van can didaatstelling voor de Kamerverkiezingen 1937, 2e. de candidaten voor deze verkie zing, 3e, het verkiezingsprogram. Andere punten konden niet ter bespreking worden toegelaten, aangezien de vorengenoemde drie punten, met het oog op den ernst van den politieken toestand ten zeerste urgent moesten worden geacht. Deze urgentie is ontstaan, zoo vervolgde hij, door het voornemen der regeering, de partieele wijziging van de Grondwet op een zoodanig tijdstip aan de orde te stellen, den geacht. Het vierhoeksprogram zal dan dat einde 1936 of begin 1937 de Kamer zal worden ontbonden, terwijl de nieuwe verkiezingen dan reeds in Februari of Maart 1937 zullen plaats vinden. De a.-r. partij dient met deze mogelijkheid reke ning te houden, teneinde de verkiezings- actie zoo spoedig mogelijk te kunnen aan- nen wordt rekening gehouden, vangen. De wenschen en grieven der gedeputeer- Aanwezig aan het bureau van politie, Martiiuplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 1215 Juni: Streng koralen Hondenriem ceintuur HET RAPPORT DER GRONDWETSCOMMISSIE. Het rapport dezer commissie behelst de volgende voorstellen: Vaststelling van het inkomen van de Kroon bij de wet met een meerderheid van twee derde. Verzekering van een jaarlijksch inkomen aan den gemaal van de Koningin of de troonopvolgster. Verlaging van de schadeloosstelling voor Tweede Kamerleden tot f4000 ’s jaars; mogelijkheid tot wijziging van dit grond wetsartikel bij een wet met een meerder heid van twee derde. Vermindering van' het pensioen van f 150 tot f 120 per zittingsjaar en van het maximum van f 3000 tot f 2400. De commissie wenscht geen veranderin gen ten aanzien van den Raad van State voor te stellen. Opening van de mogelijkheid tot benoe ming van ministers zonder portefeuille. On- vereenigbaarverklaring van het minister schap met het Kamerlidmaatschap, geen staatssecretarissen. Wijziging van de artikelen over de sa menstelling der openbare lichamen in de zen zin, dat de wetgever niet verplicht zal zijn de wiskundige evenredigheid zooveel mogelijk te benaderen. Het nader aanwijzen van een weg in de grondwet voor organen die blijvend op net eigen terrein van het bedrijfsleven regelend zullen kunnen optreden. Geen Economische Kamer dis derde kamer van de Staten-Ge neraal. Vervallenverklaring van revolutionaire volksvertegenwoordigers van hun lidmaat schap, zonder dat de opengevallen plaats kan worden vervuld. Geen afschaffing of vermindering in de samenstelling van de Algemeene Reken kamer. Voor het onder de wapenen houden van troepen zal ook onverwijlde indiening van een wet noodig zijn. Inzake de drukpersvrijheid wordt voor gesteld aan het bestaande grondwetsartikel toe te voegen: „De wet kan regels stellen, volgens wel ke eene bepaalde uitgave wegens nader bij de wet te omschrijven grove inbreuk op de openbare orde tijdelijk kan worden verbo den.” De commissie stelt voor het jaarlijksch inkomen van de Koning(in) ten laste van ’s rijks kas van f 1.200.000 of f 1.000.09*0 te brengen. De gemaal van een regeerende koningin zal f 200.000 per jaar ontvangen. De erfgename van de Kroon f200.000; na een huwelijk, waartoe bij de wet toestem ming is verleend, ontvangt haar gemaal ook f 200.000. 1 i Er zijn minderheidsnota’s bij ie voorstel len van de h.h. Albarda, van den Bergh, Joekes en Kranenburg zoowel inzake de vrijheid van drukpers, als inzake de revo lutionaire volksvertegenwoordigers. Van de hh.. v. d. Bergh, v. d. Heide en Kranen burg inzake de schadeloosstelling der Twee de ‘Kamerleden en van de hh. Aalberse, Albarda, v. d. Bergh, de Geer, Joekes, Kranenburg en Anema inzake „Staatsse- NIEUWE SHEERER COURANT [BAY ER) Ie J Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van I steeds het goede en het HE beste, daarom alleen Lr v w». -- - 30 tabi. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. of uw linker-richtingaan- wijzer steekt u natuurlijk altoos tijdig uit, voor u ’n bocht naar links neemt Weet u, dat zoo’n teeken geen tooverstaf Is? En., dat u dus uw beurt moet afwachten GEVONDFN VOORWERPEN. i I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1