52e Jaargang Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 20 Jnnl 1086 No. 76 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Dit No. bestaat uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal. NIEUWSTIJDINGEN. RegelprIJs 9 cent» Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worden in beide|bladen opgenomen 400.— Bedrag der verhoging 16300. door OPENBARE SPEELGELEGENHEDEN VOOR DE JEUGD. BESLUIT: 18040.— 2110.— - 129575.— Samen 149725.— Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Öffingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op WOENSDAG 17 JUNI 1936, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer D. Zuiderbaan. De hëer S ij t e m a vraagt en verkrijgt verlof om na afhan deling der agenda een vraag tot B. en W. te richten over openbare speelgelegenheden voor de jeugd. Aan del orde is* 19000.— 68000.— B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorstellen aan: De bedrijven In 1985. No. II 07.352.17 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekenin gen van het gas-, waterleiding en electrici- teitsbedrijf over 1935. SNEEK, 12 Mei 1936. Aan de Gemeenteraad. Wij leggen hierbij aan U over de door de Commissie voor de gemeentebedrijven bij ons ingediende rekeningen van het gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijf over 1935. Ten aanzien van de aan U overgelegde bescheiden heb ben wij niets te onzer verantwoording te vermelden. Onder mededeling dat de cijfers der rekening door het Centraal bureau voor verificatie en financiële adviezen der vereniging van Nederlandse gemeenten overeenkomstig art. 265, le lid, der Gemeentewet zijn deugdelijk verklaard, bieden wij U het volgend ontwerp-besluit te vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 12 Mei 1936, no. II 07.352.17; - 2000.— - 110000— I. a. over b. Kosten van werkverschaffirig, verant woord op andere begrotingsposten (premie ingevolge de Ziektewet) Bedrag der verlaging rond 3500. Nadere raming van de bijdrage in de kosten van steun verlening: 66.1 van ƒ129575.rond ƒ85600. Geraamd- 69300. vraagd en zal over die aanbeveling misschien ook iets willen zeggen! De heer Mas el an d wil dat niet in de eerste plaats; hij wilde betogen, dat ook het vorige college van B. en W. zich vele malen het hoofd gebroken heeft over de kwestie der speelterreinen; er waren dan steeds bezwaren, nl. de ligging en de toestand der terreinen, die ingericht moesten worden en dan stuitte alles veelal af op de financiële kwestie; niet om de huurderving, die niet zo groot is, omdat het terrein tenslotte ook weer niet zo heel groot behoeft te zijn, doch wel om de inrichtingskosten. Als men zou kunnen komen, zoals elders wel het geval is, tot een samenwerking tussen gemeente en pen commissie uit dë omwonenden aan zo’n speelterrein, en deze commissie op zich nam de terreinen in te richten en toezicht te houden, dan zou men, als de gemeente de terreinen gratis be schikbaar stelde, misschien iets bereiken. Dan werden speelter reinen verkregen niet uitsluitend voor opleiding van candidaten voor het voetbalelftal van Sneek over 10 jaar, doch ook voor de kleineren; de commissie kon dan immers een tijdrooster maken en bepalen dat slechts op zekere uren gevoetbald mocht worden. Als de gemeente en dergelijke buurtcommissies de handen in eenslaan, zou iets te bereiken zijn. Wat <ies heren Smeding’s opmerking betreft, de kinderen zouden zich daar achter de Bolswarderweg ongetwijfeld ver maken, doch de omwonenden krijgen allicht last. Voor kleinere kinderen was op een bepaald gedeelte van het terrein daar echter-wel iets te bereiken. De heer Vis onderschrijft wat de heer Sijtema zeide; er bestaat inderdaad behoefte aan speelterreinen. De heer Sijtema onderschat echter de beteekenis als speelterrein van de tegen woordige Ijsbaan, voor het gebruik waarvan de Commissie v. Lich. Opv. ook nu een verzoek heeft ingediend; op mooie dagen komen er ’s morgens 100, ’s middags 120 150 kinderen, waar bij veel kleintjes. Ze maken gebruik van de toestellen die er zijn. De commissie heeft er speelmateriaal voldoende, en er is toezicht en als het maar even bekend is dat het terrein weer is opengesteld komt de toeloop spoedig. Spr. hoopt dat B. en W. spoedig dit terrein ook dit jaar weer beschikbaar zullen stellen. De Voorzitter meende dat deze zaak al lang beklonken was. De heer Vis ontkent dit. De Secretaris zegt dat het verzoek der commissie niet heelemaal aanpast aan wat hier ter sprake kwam. De heer Vis: Wij vroegen 2 dingen: no. 1 de openstelling en daartoe zou toch kunnen worden besloten. De Secretaris: In B en W. is de wenselijkheid geult dat even met de commissie overlegd wordt. De Voorzitter zegt toe dat dit overleg dan zo spoedig mogelijk zal plaats hebben; spr. geeft toe dat er niet veel speelterrein beschikbaar is; klachten bereiken ons echter niet We zullen deze zaak nog eens bespreken. De heer S ij t e m a heeft toch een mogelijkheid aan de hand gedaan, nl. dat terreinen vlak bij de stad beschikbaar zullen worden gesteld; spr. hoopt dat B. en W. die mogelijkheid eens zullen overwegen. De Voorzitter zegt dat dit besproken zal worden. Maar spr. uit twijfel aan de uitvoerbaarheid van zo iets in deze moeilijke tijd, omdat hier dergelijke terreinen gedraineerd zullen moeten worden, wat veel kost. Hierna sluiting. 1934 is het werklozencijfer in deze gemeente sterk geste gen. Dat cijfer is sedert dien niet in belangrijke mate ge daald. In de loop van het begrotingsjaar werden de uit gaven voor werkverschaffing en steunverlening op grond van de gewijzigde omstandigheden nader geraamd als volgt: gemeentelijke werkverschaffing 25000. centrale werkverschaffing steunverlening Z. hj s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Alsnu is aan de orde de vraag van den heer S ij t e m a be treffende Totaal rond ƒ150100.— In verband met de verhouding tussen de uitgaven en de belastingcapaciteit (uiteengezet op bladzijde 16 van de memorie van toelichting op de gemeentebegroting voor 1935) zal de gemeente, volgens de schaal behorende bij het Kon. besluit van 27 Juni 1935, S. no. 364, aanspraak kunnen maken op een bijdrage uit het werkloosheidssub- sidiefonds van 66.1 der kosten. De bijdrage zal dus ongeveer bedragen 66.1 van ƒ150100.rond ƒ99200.Gerekend was op een subsidie van ƒ86310.zodat een hogere raming van pl.m. 12800.mogelijk is. Het subsidie in de kosten van gemeentelijke werkver schaffing zal bedragen 66.1 van 18440. rond12200.- Geraamd-15750. Punt 1. Notulen van de vergadering van 11 Mei 1936. Hebben ter viise gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1935 in ver band met de nadere raming van de uitgaven voor werk- 1 lozenzorg. (Bijlage 51; dossierno. 1.836.1(4)). B. en W. adviseren: Wij bieden U hierbij ter vaststelling aan een ontwerp besluit tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1935, beogende een nadere raming van de uitgaven voor werk lozenzorg. Het lag in onze bedoeling de voorgestelde veranderingen te verwerken in een voorstel tot wijziging der begroting op verschillende punten, dat U in de loop van deze maand nog zal worden aangeboden. Onder dag tekening van 13 Juni berichtten de Gedeputeerde Staten ons echter, dat de Commissie van overleg inzake de ge meentebegrotingen er op wijst, dat zij, ingeval een ge meentebestuur verzuimd heeft de begrotingsposten tijdig te verhogen, geen rekening met het bedrag der over schrijding van de door haar goedgekeurde raming bij de afrekening der rijksbijdrage kan houden, tenzij een wij- zigingsbesluit nog vóór 22 Juni 1936 wordt ingezonden. Hoewel, naar onze mening, de aanspraken van de ge meente op een uitkering uit het werkloosheidssubsidie- fonds thans steunen op wet en algemene maatregel van bestuur en niet afhankelijk zijn van het oordeel der hier boven vermelde Commissie, achten wij het in het belang van een vlotte afdoening van zaken gewenst met de in houd van het schrijven van de Gedeputeerde Staten rekening te houden. Een memorie van toelichting is achter het ontwerp besluit afgedrukt. MEMORIE VAN TOELICHTING, behorende bij het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 15 Juni 1936, tot wijziging van de gemeentebegro ting voor het dienstjaar 1935. UITGAVEN. Op de oorspronkelijke begroting voor het jaar 1935 werd uitgetrokken wegens kosten van werklozenzorg: gemeentelijke werkverschaffing 25000. centrale werkverschaffing steunverlening De heer c ij t e m a vraagt of bij B. en W. ook plannen be staan het aantal speelgelegenheden voor de jeugd uit te breiden. Misschien is de vraag, zo geformuleerd, zelfs niet juist en moet spr. vragen of B. en W. plannen hebben er wederom in het leven te roepen. De publieke gelegenheden voor de jeugd om eens uit te ravotten, waarop die jeugd recht heeft, zijn hier immers tot nihil gereduceerd. Op het IJsbaanterrein is, naar spr. meent, nu geen gelegenheid meer voor spel en de ver schillende plaatsen in de stad, die daarvoor vroeger bestemd waren, zijn nu tot parkjes gemaakt of verpacht Het ontbreken van die publieke speelgelegenheden werkt, naar spr. gelooft, de baldadigheid zeer in de hand. Die baldadigheid stijgt hier in Sneek voortdurend, de bewoners Van stadsgedeelten waar parkjes zijn, kunnen daarvan meepraten. Verscheidene van die parkjes worden nu voor speelgelegenheid gebruikt, struikjes worden vernield, paden vertrapt, het grasveld voor voetbal ge bruikt; de politie en aanwonenden hebben hiervan veel last, want het is vaak voor hen een ergernis zoals de jeugd daar huishoudt; het genot bij dergelijke parkjes te wonen wordt- tegenwoordig overtroffen door de ergernis welke men van de vernielingen heeft. Wordt het nu zo langzamerhand geen tijd ook de jeugd tegemoet te komen, die toch wel recht heeft ook eens te ravotten. Terwille van de veiligheid, zowel als om vandalisme te voorkomen, is het van belang dat de jeu(gd hier en daar in of bij de stad gelegenheid heeft te spelen. Zijn er plannen bij B. en W. dergelijke gelegenheden te scheppen, of wordt het anders geen tijd dat B. en W. eensrondzien om terreinen voor het spel van de jeugd te zoeken en te bestemmen. Den V o o r z. hebben persoonlijk geen klaagliederen over veel baldadigheid bereikt, maar er is hier reeds eens op gewezen dat het nuttig kan zijn de aandacht der hoofden van scholen op deze kwestie te vestigen. Het is jammer, dat de jeugd, als deze geen speelgelegenheid heeft, zich werpt op de plantsoenen en daar baldadigheid pleegt; wij hebben in overleg met de commissie voor lichamelijke opvoeding besloten als speelterrein ook dit jaar de tegenwoordige ijsbaan open te stellen. Een terrein bij de watertoren is al eenige jaren geleden voor dit doel overgedragen aan de omwonenden, doch of dat als speel gelegenheid geëxploiteerd wordt weet spr. niet. Het terrein bij de Gijsbert Japikstraat is ook gebruikt voor speelterrein, doch dat is plantsoen geworden. Heel dikwijls worden der gelijke voor de jeugd aangewezen speelterreinen geannexeerd door voetballende jongelui van 16 a 17 jaren, dat is jammer. Öm op het ogenblik andere terreinen aan te wijzen is moeilijk. In B. en W. is er wel over gesproken, doch de gemeente derft dan huur, en de terreinen komen nog al op enige distantie van de stad te liggen, en dat schijnen de ouders niet aangenaam te vinden. Vroeger had de jeugd, wat de ruimte voor hun spelen betreft, bescheidener wensen, maar iedere jongen trapt tegenwoordig tegen een bal en daarvoor zijn dan grote uit gestrektheden nodig). Spr. zal de zaak in het D. B. bespreken. De heer S ij t e m a meent dat de gemeente enige huurderving moet aanvaarden terwille van de jeugd, die de publieke straat niet meer voor speelterrein gebruiken mag om de veiligheid, en de parkjes niet omdat er dan schade aangericht wordt. De gemeente heeft landerijen, bv. wel een stuk vlak bij de Parallel weg, en zo liggen er bij alle delen van de stad. Laat men daar van een deel inrichten voor speelterrein. Dan derft men huur, doch men heeft toch zekere verplichtingen ten opzichte van de jeugd; de gelegenheid om speelterreinen te scheppen is hier betes dan in vele andere gemeenten, omdat onze gemeente over het land om de stad beschikt. De jeugd wordt tegenwoordig meer en meer van alle terrein verdreven, van speeL zowel als werkterrein en daarmee moet men toch voorzichtig zijn, want die jeugd zou daardoor zich kunnen keren tegen de ouderen en slachtoffer worden van een bepaalde gezindheid. De Voorzitter zegt dat B. en W. al eens meer gedacht hebben over speelterreinen, doch zé zitten steeds met de kwestie dat die tegenwoordig vrij uitgestrekt moeten zijn. De heer Smeding zag onlangs spelen op het stukje land achter de huizen aan de Bolswarderweg; kdat was inderdaad een aardig plaatsje voor de jeugd in die buurt. De Voorzitter: De heer Maseland heeft het woord ge- Snel mooi bruin AMILDA-zonnebruincréme, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct De loting voor den dienstplicht. De minister van Defensie a. i. heeft be paald, dat de loting voor den dienstplicht betreffende de lichting 1938 op Dinsdag 30 Juni a.s. in de Rolzaal aan het Binnenhof te ’s Gravenhage zal plaats hebben. Geslaagd aan het Ned. Technicum P.B.NA. te Arnhem voor het diploma We- gentechnicus, de heeren H. Hendriksma en K. Schukking alhier. Voor het bovengenoemd examen is even eens geslaagd de heer Th. Sppelstra alhier. Samen 137000. Bij deze nadere raming waren tot maatstaf genomen de werkelijke uitgaven over het le halfjaar 1935. Als ge volg van een onduidelijke opgaaf van de betrokken dienst werd toen aangenomen, dat de kosten van steunverlening hadden bedragen ƒ61776.11; dit moest echter zijn ƒ66776.11. De nadere raming was daardoor niet in over eenstemming met de werkelijkheid. INKOMSTEN. Volgnos. 169 en 170. Blijkens de nadere raming der werkloosheidsuitgaven is over 1935 uitgegeven: gemeentelijke werkverschaffing ƒ25000. 6960.— centrale werkverschaffing 2000. ƒ110.— steunverlening 110000.ƒ20875.- 1300.(zie volgno. 172) Samen ƒ112000.— Vrij spoedig bleek dat dit bedrag niet toereikend zou zijn om de nodige uitgaven te bestrijden. In het najaar van Bt toch wdt die boeman meed In *1 dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar op den weg.... Zoo zijn er meer! Fietsers, motor rijders, automobilisten evengoed ah gezoolde weggebruikers, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef en.önveilig Een verklaring namens minister Colijn. Sinds eenigen tijd worden hier te lande geruchten verspreid van uiterst kwetsend karakter voor den goeden naam van dr. Colijn, voorzitter van den ministerraad. Zij vinden kennelijk hun uitgangspunt in een aangelegenheid van zuiver particulieren aard, waaromtrent intusschen, met machti ging van den minister zelf, zonder bezwaar mededeeling kan worden gedaan, nu blijkt, dat zij misbruikt wordt tot achterklap. Dr. Colijn heeft, begaan met den nood van een uit moeder, zoon en dochter be staand, uit den vreemde hierheen gekomen gezin, dat zich om steun tot hem wendde, zich op verschillende tijdstippen en op ver schillende wijzen gedurende anderhalf jaar het lot van dit gezin aangetrokken. Intus schen was dr. Colijn enkele maanden ge leden tegen de dochter gewaarschuwd ge worden met het oog op haar levenswandel. Hij vond daarin aanleiding haar mede te deelen, dat zij op zijn hulp niet verder had te rekenen. Eenigen tijd later heeft dr. Colijn echter besloten de familie voor het laatst nog eens te helpen en wel met een borgstelling, die het de dochter mogelijk zou maken ’t benoodigde geld op te nemen voor deelneming in een publiciteitsagent- schap in Zuid-Amerika, waarbij zij, door deze participatie, een behoorlijke maat- schappelijken werkkring kon krijgen. Den doorslag gaf daarbij, dat bij dr. Colijn in middels twijfel was gerezen aan de juist heid van hetgeen hem omtrent haar gedrag was medegedeeld. De aangelegenheid is hiermede tot de juiste afmetingen teruggebracht. De daar omheen ten aanzien van dr. Colijn geweven geruchten missen elke feitelijke grondslag, aldus de N. R. Crt voorlopig vast te stellen: de rekening van baten en lasten van het gasbedrijf 1935 met een voordelig saldo van ƒ33.282.78; de rekening van kapitaalontvangsten en -uitgaven van dat bedrijf over 1935 met een totaal van ƒ385.047.20 in ontvang en uitgaaf; c. de balans van dat bedrijf per 31 December 1935 met een totaal van ƒ527.234.16 in debet en credit; II. voorlopig vast te stellen: a. de rekening van baten en lasten van het waterlei- NIEUWE SNEEKER COURAN 1 (Mii aggi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1