annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek I Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 24 Juni 1936 No. 77 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 2 bladen. WIJMBR1TSE RADEEL. op Maandag 22 Juni 1936, 'snam 21/3 uur. I Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting f 3°°-— D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum, Punt X. Aanbieding van de Balans per 31 December 1935 en 'de Verlies- en Winstrekening over 1935 van de Woningr lag verduidelijking van de redactie der ge wraakte bepaÉng te bevorderen om aan het gerezen misverstand een einde te maken. Wij nemen "cleze verduidelijking te ver krijgen door de bepaling alsvolgt te doen luiden: „Het is verboden op Zondag te vissen in openbare wateren of in wateren van of vanuit openbare land- of waterwegen zichtbaar, een en ander voor zover gelegen binnen de bebouwde kommen der dorpen.” Burgemeester en Wethouders kunnen van de in het eerste lid genoemde verbodsbepa ling ontheffing verlenen. Het 2e lid is opgenomen uitsluitend met het oogmerk, om in verband met het be grip „vissen” volgens de Visserijwet aan beroepsvisschers in noodzakelijke gevallen te vergunnen him bedrijf op Zondag ook uit te oefenen. Tevens willen wij deze gelegenheid nog aangrijpen om U voor te stellen in de artt. 41 en 50 der Politieverordening, welke eveneens bij Uw besluit van 9 December 1935 werden gewijzigd, een redactiever- betering aan te brengen door aan deze be palingen te laten voorafgaan de woorden: „Onverminderd het bepaalde in het Pro vinciaal reglement van politie”, waarna dan de verbodsbepalingen zelve volgen. Z.h.s. conform besloten. stichting in Wymbritsèradeel. In handen gesteld der h.h.Kaspersma, Feenstra en Bouma ter onderzoek. traal bekend gemeente Nieuwland, Sectie D, no. 576 en 575, eigen aan P. J. de Hoop, burgemeester te Sneek en pl.m. 290 M2. van perceel, kadastraal bekend gem. Nieuwlana, Sectie E, no. 930 eigen aan Sj. Landman, veehouder te Wolsum. Het weggedeelte, gelegen voor de brug aan de kant van Remswerd, zal uit de nevens de weg lopende opvaart vanuit de vaartbodem opgezet moeten worden met een eiken betuining, waarop met stapel- zoden het verdere talud opgezet moet wor den. Verder wordt, gerekend vanaf de nieuwe brug nevens de opvaart, over een lengte van 12 M. een houten walbeschoeiïng ingesla gen. De onderbouw van de nieuwe brug wordt gemaakt van gewapend beton, aan de btu« tenkant bekleed met metselwerk voorzover de brug in ’t zicht komt. Op de hoeken in de doorvaart heeft bekleding plaats met graniet. Het dek van de vaste gedeelten der brug wordt van asphalttegels voorzien, terwijl het dek van het beweegbare gedeelte van Borneo-teak wordt gemaakt, dik 8 c.M. Het zgn. val met brugleuningen en af sluithekken wordt gemaakt van ijzer. Het is de bedoeling, dat de brug met de hand wordt bediend, terwijl bij de bouw er reke ning mede wordt gehouden, dat, indien zulks gewenst is, de brug ook door middel van een electromotor beweegbaar zal kun nen worden gemaakt. Verschillende systemen van constructie voor de bewegingsinrichting van een bas- culebrug zijn mogelijk. Door de N.V. Werkspoor te Amsterdam is een zeer eenvoudige constructie voor een dergelijke bewegingsinrichting ontworpen, waarop onder no. 35363 Nederlands Octrooi is verleend, welke constructie mij, gezien de plaats van de brug, waar deze gebouwd wordt in verband met de grote winddruk, die er op zal komen, zeer gewenst voor komt en ook door den Hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat ten zeerste wordt aanbevolen. Een voordeel van de construc- tiewerkplaatsen en de machinefabrieken van Werkspoor is bovendien, dat zij in staat zijn eenjbrug geheel electrisch te las sen, waardoor het gewicht van de construc tie natuurlijk kleiner wordt en een dergelijke brug zich ook meer eigent voor handbewe ging, terwijl de kosten van een electrisch gelaste brug lager zijn dan van een geklon ken constructie. Ter toelichting van het be- wegingswerk en de constructie van een elec trisch gelaste brug moge verder worden verwezen naar aangehechte beschrijving van een dergelijke brug, gebouwd over het Kiel- diep.” De totale kosten van het werk, inbegre pen de wegaanleg enz. worden door den ge- meente-opzichter geraamd op f 25000. Een situatie- en een bestekstekening lig gen voor U ter secretarie ter inzage, als mede de beschrijving van een dergelijke brug over het Kieldiep en te Tjerkwerd. Het opruimen van de bestaancfe brug en de onderbouw van de nieuwe brug met aan verwante werken zouden wij publiek willen aanbesteden. Omtrent de wijze van aanbesteding van de ijzeren bovenbouw met leuningen, af sluithekken en verlichting zullen wij U ter raadsvergadering nadere mededelingen doen, terwijl wij U dan tevens een concept besluit betreffende de bovengenoemde grondtransakties ter vaststeling zullen aan bieden. De verbreding van de weg aan de Noord zijde, t.w. grondwerk met aanbrengen van een gewalste verharding, kan met de ge- meentewals in eigen beheer geschieden; Rest ons ten slotte nog U mede te delen, dat tijdens de uitvoering van het werk het verkeer over de brug en over de weg geheel moet worden stopgezet. Voor het overzetten van voetgangers en fietsers zouden wij met de pachter S. Sik- kes een regeling willen treffen, opdat deze voor het overhalen en het daaraan verbon den extra-werk een billijke vergoeding ont vangt. Deze regeling ware aan ons over te laten. Wij stellen U voor tot de bouw van een nieuwe basculebrug als bovenomschreven te besluiten en de daartoe nodige gelden op de gemeentebegroting voor 1936 uit te trekken, te dekken uit geldlening. De hierop betrekking hebbende concept- begrotingswijziging ligt voor U ter secre tarie ter inzage. De V o o r z. stelt voor: aan te kopen van den heer P. J. de Hoop te Sneek: 150 Ms. terrein voor 30 ct. per M2.; 50 M2. voor 50 ct. Van den heer Sj. Landman te Wolsum 290 M2. a 50 ct. Z. h. s. conform besloten. RAADSVERGADERING VAN (Vervolg van tweede blad). Het nieuwe „besluit bevolkingsboekhou ding 1936, Staatsblad no. 342”, dat met ingang van 1 Juli a.s. in werking treedt, maakt o.m. wijziging nodig van de Leges- verordening dezer gemeente. A. Volgens art. 104 van bedoeld besluit geschiedt het verstrekken van alle inlich tingen of opgaven uit 't bevolkings-register kosteloos, indien deze worden gevraagd ten behoeve van de departementen van alge meen bestuur, de provinciale besturen, de Rijksinspectie van de bevolkingsregisters, de gemeentebesturen, de Burgerlijke Stand, het Openbaar Ministerie en de Rijksstads- dek. Het oude besluit betreffende de bevol kingsboekhouding (Koninklijk Besluit van 12 December 1922, Stbl. no. 670) bevat ook een soortgelijke vrijstellings-bepaling, terwijl art 7 onder c der Leges-Verorde ning eveneens bepalingen omtrent leges- vrijdom behelst. Het komt ons gewenst voor om in dezen alle twijfel buiten te sluiten dat de in bovengenoemd art. 104 geregelde vrijstelling van leges nadrukkelijk in de verordening wordt genoemd, mede met het oog op het hierna volgende. B. Volgens art. 105 van bedoeld be sluit en dat is voor de Leges-Verorde ning iets nieuws worden voor inlich tingen of opgaven uit het bevolkingsregis ter aan andere openbare diensten dan die, welke hierboven zijn genoemd alsmede aan openbare instellingen en bedrijven, niet meer dan 5 cent per inlichting of opgave en voor een geldig blijvend abonnement voor 100, 500, 1000 of 1000,0 inlichtingen of opgaven afnemende bedragen in reke ning gebracht. Ingevolge het 2e Ed van art. 105 be paalt de gemeenteraad of en in hoeverre het in 't voorgaande Ed bedoelde tarief te vens zal gelden voor iriEchtingen of op gaven, bestemd voor een wetenschappeEjk of phÉantropisch doel. Er is od. geen aanleiding om voor de legesheffing van de hier bedoelde open bare diensten, -instellingen of -bedrijven lager te gaan dan het maximaal toegestane tarief t.w. 5 cent. Tenzij hieromtrent nog interpretatieve voorschriften verschijnen, Egt het in de bedoeling voortaan van in stellingen als de Raden van Arbeid, Be lastinginspecties, provinciale- en gemeente bedrijven, Kamers van Koophandel, Water schappen en Crisisdiensten leges te heffen. Het voorschrift om bij een geldig bEj- vend abonnement afnemende bedragen te vorderen, zouden wij als volgt willen zien toegepast Bij een getal Bij een getal van inlichtingen Bij een getal van inlichtingen Bij een getal van inlichtingen De bovenbouw van de brug wordt z. h. s. gegund aan de N.V. Werkspoor tegen on geveer het begrotingsbedrag. De heer v. Gooi heeft bezwaar tegen de bepaling dat de onderbouw van de brug voor zover in ’t zicht, bekleed wordt met metselwerk. Dat is niet mooi. De Voorz.: B. en W. zullen over dit bezwaar met de opzichter overleggen. De heer v. Gooi beveelt raadpleging van ook andere deskundigen aan, omdat in dezen veel verschil van mening is. De heer S a n t e m a wijst er op dat ook de weg verbeterd wordt, als dat veel zal kosten is spr. daar niet voor, De Voorz.: Dat zal f3000 f3500 kosten. Maar het betreft hier wel degelijk een onzer hoofdwegen, o. a. in verband met het melkvervoer. Door het uitnemen van een knik in de weg wordt deze veel beter voor het verkeer en als men nu bezig Is, laat men het dan ook goed doen, dit zal stellig een gemotiveerde verbetering opleveren. De heer Santemaisin den regel geen bestrijder van wegverbetering en vindt het bedrag ook niet hoog, zodat hij zich geheel aansluit bij B. en W. Na nog een opmerking van den heer Kaspersma merkt de heer N ij d a m op dat het verkeer tijdens de verbetering geheel wordt stopgezet. Ware het niet beter een hulpbrug te slaan. De Voorz.: Inderdaad, doch dit zou veel kosten ook in verband met de door vaart. Nu men toch ook via andere wegen de betrokken dorpen kan bereiken, wil men het zonder hulpbrug doen. De gemeente is in dezen in de rechtmatige uitoefening van haar overheidsplicht. Na nog enige discussie betoogt de heer H o f s t r a dat de zeer hooge kosten van de hulpbrug niet gerechtvaardigd zouden zijn. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XII. Vaststelling van het kohier der reinigingsrechten, dienst 1936. Dit kohier wordt op voorstel van B. en W. z. h. s. vastgesteld op f8679. PuntXI11 Voorstel van Burg.enWeth.: a. tot wijziging van de begroting Burg. Armbestuur c.a. voor 1935; b. terzake aan bieding van de rekening, over 1935 van het Burg. Armbestuur c.a. B. en W. adviseren: De Armmeester heeft bij ons ingediend de rekening van het Burgeriijk Armbestuur en het Algemeen Armhuis over 1935. Deze bescheiden zijn op de gebruikerijke wijze door de Commissie voor Armenzaken onderzocht. Uit haar rapport citeren wij: „Zoals U uit de stukken zal bEjken is voor het sluitend maken van de rekening van het Buigeriijk Armbestuur 1935 een subsidie nodig van f 27297.24. Er is der halve f 297.24 meer nodig dan bij de be groting is uitgetrokken. De rekening sluit dan in ontvang en uitgaaf met een eind cijfer van f 73554-34, wat betreft Afd. I. Afdeling II (Armhuis) geeft over 1935 een batig saldo van f 1657.72, hetwelk is over geboekt naar Afd. I. Afdeling II sluit dan met een ontvang en uitgaaf van f 8228.62. De cijfers der rekening geven de commissie geen aanleiding tot op- of aanmerking, zodat ze adviseert tot onveranderde goed keuring. De commissie kan zich verenigen met de noodzakelijke af- en overschrijvin gen en wijziging van de begroting 1935 overeenkomstig het aangeboden ontwerp, weshalve ze adviseert deze wijziging aan te brengen.” Wij hebben aan het vorenstaande niets toe te voegen en Stellen U voor, overeen komstig het advies der Commissie de reke- Toch vindt spr. het gewenst te zeggen, dat hij het met dit voorstel niet eens is. Als men de toestand in het bouwvak nagaat is het niet gewenst daaraan nog verdere rem men aan te leggen. Al zegt men dan wel eens „komt men over de hond dan komt men over de staart”, dit voorstel gaat in een verkeerde richting; terwijl vele bedrij ven gesteund Worden heeft het bouwvak die niet, maar het moet dan zeker niet verder belemmerd worden. De Voorz.: Tot op zekere hoogte gaan B. en W. volkomen met deze opmerking accoord. Doch als we dit niet aannemen, krijgen wij de extra bijdrage niet; met dat zwaard boven het hoofd kunnen wij niet anders dan dit voorsteUen. Wij leggen ons er dus node bij neer. De heer Feenstra: dan zult u er toch niets op tegen hebben, dat hier een stem opgaat ^ie zich er tegen verzet. Spreker meent voorts dat dit nog slechts een plan is, is het niet mogelijk dit besluit te nemen als het plan wordt uitgevoerd. Zijn B. en Wi. niet wat voorbarig? De Voorz.: leest de brief van Ged. St. waaruit blijkt dat met ingang van, 1 Juh de regeling moet zijn ingevoerd. De Voorz.: Wij hebben geen bezwaar dat een stem zich tegen dit voorstel uit, maar in de verhouding tussen Rijk en ge meenten staat ook de ver. van gemeenten steeds op de bres voor de belangen der ge meenten. De heer van Gooi vindt het geen be zwaar dat deze leges wat verhoogd wordt nu het er met de gemeentefinanciën zo slecht voorstaat. Wel meent spr. dat de raad zeer wel bevoegd is een maatregel te verwerpen als hij die niet wenst, onze mening wordt gevraagd, we mogen dus ook „neen” zeggen. De heer Jellema: De gemeenten, die de begroting sluitend kunnen maken, be hoeven deze verhoging niet in te voeren en dan is zo’n maatregel wel hard. Laat de raad zich maar eens uitspreken. De Voorz.: Als de raad dit verwerpt, krijgt de gemeente geen bijdrage; of dat een juiste houding is, is een vraag waarop spr. thans geen antwoord kan geven. Als echter wat de regering wil op een wet ge grond is, is het de geordende weg dat de lagere instantie zich daarbij neerlegt. Spr. vermoedt nu dat de commissie in dezen op de wet steunt. Als het rijk extra financiële verphchtingen op zich neemt ten opzichte van verschillende gemeenten heeft het ook het morele recht invloed uit te oefenen op de financiële politiek enz. van die gesteun- den. Er wordt nu gestemd over de bouwleges. Voor stemmen de leden: Rijpma, Nij-, dam, v. Gooi, Atsma, Cnossen, Hofstra, Abma, Kaspersma, v. d. Hoff en Schilstra. Tegen stemmen de leden: Santema, Feenstra, Jellema en Bergsma. Met 10—4 st. is dit voorstel van B. en W. dus aangenomen. ZJi.s. wordt de rest van het Voorste^ aangenomen. Punt IX. Voorstel van de Commissie voor de Strafverordeningen tot wijziging der Politie-verordening. B. en Wadviseren Het is gebleken, dat het bij Uw besluit van 9 December 1935 in de PoEtiieveror- dening opgenomen „hengelverbod op Zon dag” tot misverstand aanleiding, heeft ge geven. De verbodsbepaling is als volgt: „Het is verboden op Zondag te vissen binnen de bebouwde kommen der dorpen in open bare wateren of in wateren van of vanuit openbare land- of waterwegen zichtbaar.” Het verzet, dat o.m. van de zijde van de Nederlandse Hengelaarsbond tegen deze bepaling is .gerezen, grondt zich bhjkbaar op de uitlegging, dat de woorden „of in wateren van of vanuit openbare land- of waterwegen zichtbaar” los zouden staan van de voorafgaande begrenzing „binnen de bebouwde kommen”. Deze opvatting is echter niet juist. De gehele verbodsbepaling en niet een deel daarvan wordt namelijk be heerst door de woorden „binnen de be bouwde kommen der dorpen”. Deze bedoeling heeft althans bij het in het leven roepen van het verbod voorge zeten. Aan Gedeputeerde Staten dezer provin cie, tot wien de Nederlandse Hengelaars-1 de brug iets te verleggen, zodat de verbre- bond zich heeft gewend met het verzoek! ding 1 om deze bepaling ter vernietiging aan del van de weg plaats hebben zal, waarvoor pl. Kroon voor te dragen, hebben wij onlangs tn. 500 M2. landaankoop moet plaats heb- medegedeeld, dat het in onze bedoeling1 ben, t.w. pl.m. 200 M’. van perceel kadas- l van ioo iriEchtingen of opgaven of opgaven 10000 of opgaven Wat de mogehjkheid van leges-vrijstel- Eng voor wetenschappeEjke of philantropi- sche doeleinden betreft, achten wij het in de Ejn van het voorgaande te Eggen om de iriEchtingen of opgaven uit het bevolkings register voor deze doeleinden onder het zelfde tarief te doen vallen als hierboven is aangegeven. Het zou overigens ook de vraag zijri of een milder tarief ten aanzien van deze doeleinden voor onze gemeente, door de hogere autoriteiten aanvaard zou worden. Het komt ons daarom gewenst voor in de Leges-Verordening een bepaling op te nemen, krachtens welke het bovenstaande tarief van 5 cent en het aflopende tarief bij een geldig bkjvend abonnement ook van toepassing is voor de inrichtingen of opgaven uit het bevolkingsregister, be stemd voor een wetenschappeEjk of philan- tropisch doel, een en ander naar het oor deel van Burgemeester en Wethouders. De wijzigingen en aanvullingen waartoe wij U, gezien het vorenstaande bij dezen het voorstel doen, vindt U vermeld in het concept-besluit, dat voor U ter secre tarie ter inzage Egt. De heer Feenstra: Dit besluit wordt ons weer van hoger hand opgedrongen. Punt XI. Voorstel van Burg, en Weth. tot de bouw van een nieuwe bascule-brug te Wolsumerketting met wijziging te dien opzichte van de gemeente-begpoting voor 1936. B. en W. adviseren: De plannen voor de bouw van een nieuwe brug over de Bolswardervaart te Wolsu- merketting zijn thans door den Gemeente- opzichter bij ons ingediend. Het is U bekend, dat voor dit werk op de gemeentebegroting voor 1936 een memorie- post is uitgetrokken (volgno. 349c). Omtrent de bouw van de nieuwe brug is overleg gepleegd met den heer Hoofdinge nieur van de Provinciale Waterstaat, die als afmetingen voor de brug aangaf: een doorvaartbreedte van 7 M. en een rijbreedte tussen de leuningen van 5.50 M. Het door onzen gemeente-opzichter ge maakte ontwerp van een öascule-brug is door voormelden Hoofdingenieur zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De keuze tussen een ophaalbrug en een basculebrug, waarvan de bouwkosten niet noemenswaard verschillen, is gevallen op laatstgenoemde, aangezien deze in de toe komst minder onderhoudskosten zal vragen. Uit het terzake deze brugbouw door den gemeente-opzichter uitgebracht rapport ci teren wij voorts nog de volgende bijzonder heden: „Gezien de grotere doorvaartbreedte zo mede het toenemende zwaardere verkeer over de brug is de liggerhoogte van de be staande en nieuwe brug met 0.35 M. ver meerderd, zulks mede in verband met de be lastingen over deze brug, welke zijn be paald overeenkomstig de V.O.S.B, en Ï.V. S.B. en wel volgens het type C. Bovenkant brugdek oude brug Is gelegen op 1.50 plus F.Z.P., terwijl bovenkant dek nieuwe brug komt te liggen op 1.60 M. plus F.Z.P., waaruit blijkt, dat onderkant ligger nieuwe brug vergeleken bij onderkant lig ger oude brug 0.25 M. lager komt te liggen als de brug in gesloten toestand verkeert. Om aan de behoefte van pramen en bootjes, welke deze brug moeten passeeren, vrije doorgang te verlenen en aan een gemak kelijker passering van grote schepen door de brug tegemoet te komen en de vrije door stroming in het kanaal te bevorderen, is aan de kant van het dorp Wolsum een doorvaart gemaakt, die een hoogte zal ver krijgen van 1.15 M. plus F.Z.P. De hoogte van de oude brug in gesloten toestand be draagt aldaar 1.20 AL plus F.Z.P. Waar de nieuwe brug 2.15 M. meerdere breedte tussen de leuningen verkrijgt dan de oude brug en de brugwachterswoning nogal zeer dicht tegen de verharde weg is gelegen en zodoende het vrije uitzicht voor het verkeer over deze weg enigszins belem mert, is gedacht de weg over een afstand van 400 M., t.w. 200 M. links en rechts van van het weglfchaam aan de Noordzijde I 4.50 20.— 35-“ saiini NIEUWE SNEEKER COURAN Meer don f 7.500.000,be talen Neêrlands fietsers elk jaar aan rijwiel belasting. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar... waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen weg! VOOR DEN FIETSER IS T FIETSPAD DE VEILIGE WEG I 500 of opgaven 1000

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1