Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. No. 79 Eerste Blad Uitgave KUZEBRINK Co. Woensdag 1 Juli 1986 52e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad Alle Advertentlën worden In beide bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting DE TRAVERSE SNEEK VAN RIJKSWEG NO. 43. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 19 PROVINCIALE ONDERWIJSRAAD. Ged. Staten hebben benoemd tot Ed van den Provincialen Onderwijsraad den heer dr. W. Kok, leeraar aan het Gereformeerd Gymnasium te Leeuwarden, en tot secre taris van dien raad den heer J. H. Brouwer te Hardegarijp. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 29 JUNI 1936, ’s avonds 7lA uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer J. A. Maseland (m. k.). De heer Van der Veen vraagt en verkrijgt verlof om na de afhandeling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten over de motie in de vergadering van 31 Maart jL aan genomen betreffende de uitkering aan werkloden en in de werk verschaffing werkenden van een toeslag op de contributie voor de ziekenfondsen. De heer Greidanus krijgt hetzelfde verlof voor de vol gende vraag nl. lom gezien het feit dat de te werk gestelden voor eigen gereedschap moeten zorgen, die daartoe financieel niet in staat zijn, dit materieel van gemeentewege te verschaf fen, of daarvoor een toeslag te verlenen. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 17 Juni 1936. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: a. Adres van Dr. G. A. Wumkes, houdende verzoek om ontslag als leraar in de Hebreeuwse taal aan het gym nasium. (208). Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend met ingang van 1 September 1936. b. Adres van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs, houdende verzoek om op grond van het nieuwe art. 205ter der Lager onderwijswet 1920, ter vervanging van de jaarlijkse vergoedingen be doeld in art. 205 dier wet voor de Rehobothschool, de Jan van Nassauschool en de Julianaschool een uitkering uit de gemeentekas te ontvangen van een som ineens, gelijk staande met 80 van de krachtens art 205 geschatte waarde. (1.851.2.06.B (4)). Het adres wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Verslag van de Huishoudschool over 1935. (1.851. Een tweede ongeval had hedenmid dag plaats onder Pasveer. Aldaar werd om pl.m. half één de ruim 6o-jarige veehou der L. Zwaagstra, woonachtig te Gauw, door een luxe auto afkomstig uit Gronin gen aangereden. De man die op zijn, rij wiel zat moet volgens den chauffeur plot seling het rijwielpad hebben, verlaten. Z. die aanvankelijk het bewustzijn had verlo ren, doch spoedig weer bij kwam, kon zich niets herinneren. Ernstig aan het hoofd gewond en klagende over inwendige pijn is hij per poEtie-auto naar ’t St. Antonius ziekenhuis vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Dr. Dethmers en dr. Lofvers waren, evenals de chef-veldwachter De Jong, de brigade-commandant der Kon. Mar., de heer Sinkeler en wachtmeester Rijpkema, spoedig ter plaatse. Een nader onderzoek wordt mgesteld. DR. J. J. CROLES. f Op 66-jarigen leeftijd is overleden de heer dr. J. J. Croles, een zeer bekende fi guur in Friesche a.r. kringen. Dr. Cro les, geboren te Ijlst, dooriiep het gymna sium alhier en studeerde rechten aan de V. U. Hij koos zich de rechteriij'ke loop baan en was griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden, rechter in de rechtbank, raadsheer in het Hof aldaar. In 1926 werd hij vice-president van het Hof, in 1930 president; in 1935 ging hij met pensioen. Vele jaren was hij Ed der Staten, ook ar- rondissements-schoolopziener, van 1922 tot 1929 was hij Ed der Eerste Kamer. Hjj was tal 'van jaren voorzitter van het Pro vinciaal Comité der ar. partij. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekening van het woning bedrijf over 1935. (Bijlage 54; dossierno. IV 07.352.17). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekening van het reinigings- bedrijf over 1935. (Bijlage 55; dossierno. III 07.352.17). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van de huur van de woning van den directeur der gemeentewerken. (Bijlage 56; dossierno. X 08.743. 1(5)). Den heer Greidanus komt deze verlaging zeer onbillijk voor: ze bedraagt 20 van de huur, terwijl de huur der ge- meentewoningen slechts 2 tot 4 is verlaagd. Het is eigen aardig, dat nu het de huur betreft van iemand met f4800 salaris men een verlaging van 20 voorstelt, terwijl men voor de arbeiders slechts een huurverlaging van 2 tot 4 invoert Ook B. en W. dienen te begrijpen, dat de arbeiders slechts met grote opofferingen hun huur kunnen betalen. Spr. wil nu met geen voorstel komen, doch zal in de eerstvolgende vergadering ook een evenredige verlaging van de huur der gemeentewoningen voorstellen en hoopt dat B. en W. dan een even gunstig advies zullen uitbrengen als in dit geval. De heer S ij t e m a kan zich niet begrijpen dat B. en W. uit eigen beweging met deze verlaging komen. Is er nu inder daad reden, nadat de huur van de woning van den rector ook al is verlaagd^ ook deze huur zodanig te herzien? Ofschoon spr. deze woning niet kent, gelooft hij toch dat de stand en de grootte wel een huur van f500 ook in deze tijd wettigen. En als er al een verlaging nodig is, dan behoeft dat toch zeker geen 20 te zijn, gezien de huren van dergelijke woningen. En moeten we de huren van alle ambtswoningen nu zo incidenteel behandelen, eerst die van den rector, nu die van den directeur van gemeentewerken, straks misschien die van het hoofd der bedrijven, en nog weer later woningen van beamnten, die mis schien ook zullen trachten hun huur iets omlaag te brengen? Spr. vindt dit eigenlijk een verkapte manier om een salaris verlaging te ontkomen, wat de gemeentewerklieden ook wel eens zouden willen proberen. Daarom dient, als er verlaagd wordt, dit volgens een systeem te geschieden. Spr. stelt daarom voor dat B. en W. dit voorstel zullen terugnemen en zo nodig met een voorstel zullen komen tot herziening der huren van alle ambtswoningen. De Voorzitter: Wij hebben geen Ogenblik gedacht aan een verkapte salarisverhoging toen wij dit voorstel naar aan leiding van een verzoek van den directeur, indienden. Er zijn hier heel w.einig ambtswoningen; het huis van den rector is eigenlijk geen ambtswoning; zuiver ambtswoningen zijn alleen die van den directeur van gemeentewerken en van den directeur der bedrijven, en misschien die van enkele brugwachters. Voor het huis van den directeur der bedrijven is huurverlaging inge voerd bij diens aanstelling. Destijds is het salaris van den directeur van gemeentewerken verhoogd, maar ook de huur van f400 op f500 gebracht. Nu zijn de huren van dergelijke wo ningen ontzettend gedaald, en daarom kwam het ons voor, dat het billijk was de huur van deze woning, die niet zo groot is, terug te brengen op dezelfde huur, welke gold voor de algemene stijging der huurprijzen intrad. De huren van de gemeente woningen hier dat is iets heel anders dan de ambtswoningen zijn zeer billijk, de ge meente moet nog bijpassen en in vergelijking met andere wo ningen betaalt de bewoner van een gemeentewioning een zeer billijke huur. De heer S ij t e m a zegt dat er verscheidene amDtswoningen hier zijn, spr. noemt die van den tuinman, ook bij de gasfabriek is er nog een en bij de reiniging, en dan die van de brugwach ters. Waarom pikt men er nu de woning van den directeur der gemeentewerken uit, alleen op een eenvoudig verzoekje van dien ambtenaar. Dan is het toch rationeler alle tegelijk eens te bekijken. De heer Tromp zegt tot den heer Greidanus dat spr. als lid der Commissie voor de gemeentewoningen met fnziet dat als dit voorstel wordt aangenomen, dan ook de huren der ge meentewoningen met 20 moeten worden verlaagd. Men moet deze zaak op zich zelf zien, al zou spr. er niet tegen zijn dat er systeem gebracht werd in de verlagingen. Nu de heer De Kok echter huurverlaging verzocht heeft moet men overwegen, dat de huur van dit soort woningen zichtbaar keldert en spr. acht, gezien dit feit een verlaging tot f400 niet onbillijk. De heer Greidanus kan zich niet voorstellen dat het ver schil in huurverlaging zo groot moet zijn, dat voor de ene 20 voor andere 2 tot 4 moet gelden. En als deze huur wordt verlaagd omdat het salaris van den directeur is verlaagd, mogen de huren der arbeiders zeker nog wel mee verlaagd worden. De Voorzitter: We hebben geen verband gelegd tussen de salarissen en huren, zoals het rijk wel heeft gedaan. Het type van de woning bepaalt de huurwaarde; deze woning is destijds berekend op een huur van f500 en als daarvoor nu f 400 wordt bedongen achten wij dat nog een vrij stevige huur. De heer Zuiderbaan: Als men een systeem wil volgen moet dit toepasselijk zijn op alle huizen, maar deze lopen zeer uiteen. De beoordeling van de huren hangt af van den aard der woning; B. en W. menen, dat dit huis, dat inmiddels ook al weer 14 jaar ouder is geworden, weer tot de oude huur van f400 terug moet worden gebracht en zijn van oordeel, dat als er een huurder moest gezocht worden, het te bezien zou zijn of voor een ongeschikt huis als dit f400 zou worden gemaakt. De heer De Kok kreeg bij een vroeger verzoek nul op het rekest; aan dit nu herhaald verzoek achten wij het billijk te voldoen. De heer Boeijenga meent dat de dienstwoningen die rechtstreeks behoren tot de taak der gemeente, niet vergeleken kunnen worden met de gemeentewoningen, die gebouwd zijn uit gebrek aan initiatief van particulieren, al was dat het gevolg van de tijd. Er zou iets te zeggen zijn voor het voorstel-Sijtema om systeem in de verlagingen te brengen. Maar er is nu een verzoek van den directeur en spr. is er toch ook niet tegen een woning als deze, die we allen kennen, nu te verlagen. Mei f 400 is die wel betaald. De huur heeft niets te maken met het salaris. Als het goed zou zijn zouden de gemeentewoningen geen verlies moeten laten, deze dienst kost ons echter nog al enige duizenden. Nu kan dat in deze tijd niet anders, bovendien zijn we ook niet vrij in onze beslissingen, maar in dezen gebonden aan het rijk. Als B. en W. in overleg daarmede iets kunnen bereiken op het gebied van huurverlaging, weten zij dat de raad achter hen zal staan, en gaarne medewerking zal verlenen. Spr. neigt er in_ dit geval toe zijn stem aan het voorstel van B. en W. te geven. De heer V i s acht de personele belasting de enig juiste maat, staf voor beoordeling van dit voorstel tot huurverlaging. Nu woont spr. op dezelfde streek waar deze woning ligt en hij betaalde vroeger naar f520 huurwaarde volgens die belasting, nu naar f 420; spr. heeft het dus zo aangevoeld dat dit voor stel van B. en W. volkomen juist en billijk is en zal voor stemmen. Het voortsel-Sijtema komt in stemming. Voor stemmen de leden Hogeveen, De Groot, Smeding, Van der Veen, Greidanus en Sijtema; tegen stemmen de leden Tromp, Blok, Oppenhuizen, Kracht, Vis, Zuiderbaan, Dokkum en Boeijenga. Dit voorstel is dus verworpen met 68 st Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening, houdende algemene regelen voor het in gebruik geven van schoollokalen, (Bijlage 57; dossierno. 1.851.2.06.13 A). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1935. (Bijlage 58; dossierno. X 07.352.11(21)). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving op uitgaafposten der gemeentebegro ting voor 1935, waartoe bij de begroting zelve machtiging is verleend. (Bijlage 59; dossierno. X 07.352.11(21)). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. ONGELUKKEN. Hedenmorgen is mevr. Bergsma van Terhome een ernstig ongeval overkomen. Nadat zij de galanteriezaak van de fa. De Boer aan de Oosterdijk had verlaten is zij bij het oversteken door een wielrijder aan gereden en tegen de grond gesmakt. Zij werd bij de fa. de Boer binnengedragen, waar dr. Klein hulp verleende. Daarna is rij voor onderzoek per poEtie-auto naar het St, Antonius ziekenhuis vervoerd. Vermoe- deHjk is het rechterheupbeen gebroken. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens de verbetering van straten en bruggen in verband met de aanleg van het wegvak Sneek]oure Van rijksweg no. 43. (Afsluitdijk—SneekHeerenveenDrachten-Gro- ningen.) (Bijlage 60; dossierno. 1.811.111(17)). Dit voorstel vindt men in ons vorig nummer. Hierbij wordt tevens behandeld het adres van Fortuna. De heer Boeijenga zegt dat uiteraard over deze belang rijke zaak nu niet veel meer te zeggen is. De voorbereiding is uitnemend geweest, ook het particulier initiatief heeft door tal van organisaties meegewerkt, zodat ons thans slechts rest er onze blijdschap over uit te spreken dat deze plannen nu werkelijkheid zullen worden. Dit is dus eigenlijk een historische dag, nu een besluit gaat vallen dat zoveel betekent voor de toekomstige welvaart van onze stad, want daarmede houden deze plannen nauw verband. De voordelen van deze grote, be langrijke verbetering zullen vooral ook het nageslacht ten goede komen. Een en ander wil echter niet zeggen, dat er niet enkele kleinere dingen in deze plannen zitten, die onaangenaam zijn. Spr. heeft hierbij het oog op het adres van Fortuna en op het feit, dat de kleine pleiziervaart voor haar scheepjes tot nog toe een veilige ligplaats vond in het Kleinzand. Door de overkluizing moet hierin verandering komen. Spr. gelooft dat de bedoelde scheepjes nergens in de andere binnengrachten een plaats zullen kunnen vinden, en de buitengrachten zijn er met het vele verkeer niet geschikt voor. Voor Fortuna zal er wel niet anders opzitten dan haar meel niet meer per schip, doch per auto te vervoeren. Spr. heeft niet de moed inplaats van de over kluizing aan het begin van het Kleinzand een brug voor te stellen. Voor de kleine pleizier.-.cheeupes denkt spr. zich een plaats in de Oudvaart, nu door de aanleg van een kanaal naar de Houkesloot, het verkeer daar ontlast wordt Laat ons aan deze bedrijfjes, die typerend zijn voor Sneek als centrum van watersport, toch de nodige aandacht schenken. Hebben ook B. en W. dat reeds gedaan, en zo niet, willen zij dit dan alsnog doen? De heer Tromp zegt dat hij niet het woord heeft gevraagd om over de voorstellen zelf te spreken. Dat is hier reeds ge schied en de voorstellen en plannen zijn overigens wel door zoveel handen en hoofden gegaan, dat spr. voor zich, bij alle verbeteringen die hij ziet, vertrouwt dat ze, rekening houdend met allerlei omstandigheden, zo goed mogelijk zijn opgezet Wat spr. in dit stadium zou willen zeggen is iets anders, nl. dank te brengen aan alle instanties in dit gewest, die hebben bijgedragen aan de totstandkoming van de reeds ten dele in uitvoering gegeven plannen voor een zéér belangrijk complex van werken, waarmede deze voorstellen van B. en W. in ver band staan. Wat onze gemeente betreft brengt spr. gaarne dank in het bijzonder aan het huidig en vorige college van B. en W., benevens aan hun staf. Tevens wenscht spr. van deze plaats ook gaarne een woord te wijden aan het bekenoe comité voor rijksweg no. 43. Dat comité is spontaan uit de Burgerij voort gekomen en heeft naast en in contact met sub-comité’s en officiële instanties, op voortvarende en diplomatieke wijze een taak vervuld. Er zijn dingen die mien niet bewijzen kan en die men toch aanneemt. Daartoe behoort bv. voor spr., en hij meent niet voor hem alleen, de overtuiging, dat dit comité sympathiek en krachtig gesteund door de pers, voor ons gewest, maar vooral voor onze stad, in haar gelukkig contact met cte hoogste auto riteiten en hun staf, inderdaad invloed heeft uitgeoefend en succes heeft gehad en spr. komt het voor, dat genoemd comité daarvoor eveneens toekomt hulde en dank. d. Alsvoren. e. Verslag van de gemeentebedrijven over 1935. (II). Alsvoren. Verslag van de N.V. Centr. Ammoniakfabriek over 1935. (II 07.353.18). Alsvoren. g. Verslag der Vereniging van Nederl. gemeenten over 1935. (X 07.571.1). Alsvoren. h. Verslag der afd. Friesland van de Vereniging van Ned. gemeenten over 1935. (X 07.571.1). Alsvoren. i. Verslag der Ver. Fries Volkssanatorium over 1935. (1.842.13) . Alsvoren. j. Verslag der Ver. tot bestrijding der tuberculose over 1935. (1.842.1). Alsvoren. k. Verslag der Ver. tot ziekenverpleging over 1935. (1.842.14) . Alsvoren. l. Verslag van de Prov. Keuringsdienst over 1935. (I. 773.11-3). Alsvoren. De heer S ij t e m a acht de wijze waarop deze verslagen hier worden behandeld een paskwil. Er zijn zeer dikke bij, en serieus kunnen ze niet worden doorgewerkt als ze zo kort ter visie liggen. Men kan dus niet spreken van een behandeling door de raad, waaruit mogelijk vragen omtrent dergelijke verslagen zouden rijzen als ze grondiger doorgewerkt konden worden. Kan men deze verslagen niet meer geleidelijk in de raad brengen? De Voorzitter: Deze verslagen komen in een bepaalde tijd binnen en we moeten dan het inkomen aan de raad mee delen. Maar er is geen bezwaar tegen ze langer ter visie ie leggen; als een bepaald verslag de heren interesseert, kan men dat ter secretarie even verzoeken, welke dan gaarne mede werking zal verlenen. m. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 6 Mei 1936. (X 07.352.651). Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. n. Adres van de N.V. Meelfabriek Fortuna betreffende de voorgenomen overkluizing van het Kleinzand. Wordt behandeld bij punt XL Punt III. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het woningbedrijf voor 1935. (Bijlage 52; dossierno. IV 07.352.11). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekeningen van het gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijf over 1935. (Bijlage 53; dossierno. II 07.352.17). Z. h. s. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. c. 365). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. Verslag van het reinigingsbedrijf over 1935. (III). GEVONDFN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van poEtie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 2527 Juni: Zwarte dameshandschoen Mapje foto negatieven Notitieboekje met nota’s Vrachtdienst BolswardGroningen (Duo) Damesrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 25—27 Juni: Konijn, M. Kruis, W. Frederikstr. 17; Heerenrijwiel, Brouwer (G. Leeuw), Kruizebroederstraat; Bos sleutels (3 st.), J, Kroezen, Oude Koemarkt 14; Koperen gewicht, J. Koenen, Schipper, Martinipl.; Grijze scmldersjas, H. Boersma, ie Woud- straat 7; Vulpen, G. Visser, Smidsbuurt 6; Beurs inh. gebr. postzegels, Sj. Lichthart, Boschstraat 8; Beurs (bruin), IJ. Teen- sma, 3e Woudstraat 32; Sigarenknipper, De Leeuw, Leliestraat 13; Mes, Brouwer, W. Lodewijkstraat 12. Onze vroegere stadgenoote mej. Grietje Christian heeft het einddiploma verworven aan het „College of Dentistry” der Universiteit van Zuid Califomië. *7 Si i I v Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per ,ur zijn wagen haalt, maar slechts einigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart ie stoppen I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1