YSCOLA'S YSCOLA'S YSCOLA’S VRUCHTEN PORTUGEESJES NIEMEIJERS TROMP SNEEK SCHAAP 4 VROLIJK Eerste Blad UltnaveKIEZEBRINK Co Zaterdag 11 Juli 1936. MOEEL 52e Jaargang Olliiml Orgaan* der Geereeele Sneek. NO. 82 KWART BLIKJES DAMES! Fa. H. HENSTRA VERO TROMP, Sneek waar alle courante en nieuwe artikelen voorradig zijn. 3 ct. Overheerlijk! URKER TROMP - SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Koffije on. [nofz NIEUWSTIJDINGEN. SST OPGERICHT 1801. Aan de Amsterdamsche universiteit is bevorderd tot arts de heer H. R. van Noort van hier. HOOGEND - TEL. 3136 HET PROBLEEM van drooghouden Sigaren opgelost bij 50 Sigaartjes in een luxe blikje voor één gulden. Uw winkelier heeft ze wel. Engros bij ons gekocht en U blijft onze klant. KRANSEN (de echte) van den heer F. BODE Jr., Drk per busje 25 ct. worden méér en méér gevraagd Ze zijn lekker! Engros Telefonisch is de politie te üosterbeek 'lijk een onder - dat twee man in den Rijn aan het roeien waren, die, politie ontdekten, naar den wal het hazepad kozen. Zij werden SLACHTOFFERS VAN ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Woensdagochtend is te Apeldoorn op den onbewaakten overweg van het lokaal- spoor ApeldoornZwolle tusschen de Wal deck Pynnontlaan en de Tweede Konings- dwarsstraat de 8-jarige Wim Nieuwenchjk op weg naar school en nog vlak bij de ouderlijke woning tegen den laatsten wagen per blikje 25 ct. 4 voor 95 ct. Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT 24 ct. 90ct. van een passeerenden goederentrein geloo- pen. 'Met een deerlijk verminkt hoofd je is hij naar het algemeene ziekenhuis te Apel doorn gebracht, waar hij in den loop van den middag aan de opgeloopen verwon dingen is bezweken. Door den trein, die om 1,9.10 uit Gouda naar Rotterdam vertrekt, is Woensdag avond op den onbewaakten overweg bij Capello een wielrijder overreden. De trein stopte en personeel en passagiers haastten zich naar de plaats des onheils. Hulp kon echter niet meer baten. Het slachtoffer bleek te zijn de 49-jarige A. Westbroek uit Krimpen a.d. IJssél. Ver moedelijk is verstrooidheid van den wiel rijder oorzaak van dit ongeluk. Het lijk is in beslag genomen. De vrouw van het slachtoffer bevond van de HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK vallen bijzonder in den smaak en zijn voor Wederverkoopers tegen fabrieksprijs verkrijgbaar aan het bekende adres avond boven F riesland heeft gewoed, is te Kortezwaag de 18-jarige D. Hl in dienstbetrekking was bij den veehouder Wind aldaar, door den bliksem getroffen en gedood. De jongeman was afkomstig uit Wouterswoude. Te Lieve Vrouwe Parochie is de 37-, jarige ongehuwde landarbeider J. B. Bildt- kert door den bliksem getroffen en ge dood. De 29-jarige B. Krikke te Langezwaag (Fr.), die uit het land kwam en zich naar huis begaf, is door den bliksem getroffen en op slag gedood. Dinsdagmiddag om half vier sloeg tij dens het Hevige onweer de bliksem in de boerderij, bewoond door den landbouwer van Voorst te Gietel (gem. Voorst) en eigendom van baron Haersma de Wit te Putten. Het geheele pand en de inboedel gingen verloren. Het vee kon worden ge red. De schade, die op ongeveer f 25.000 wordt geschat, wordt door verzekering ge dekt. Bij het hevige onweer, dat Dinsdagavond boven de streek langs den IJsel woedde, sloeg de bliksem in de kapitale boerderij van J. W. Markvoort te Wesepe, gemeente Olst. Het met riet bedekte huis stond spoe dig in volle vlam. 14 varkens zijn gered, een hond kwam in de vlammen om. Huis raad en inboedel waren verzekerd. Gaat U met vacantie □aar bosch en heide, zee en strand Verzuim dan toch vooral niet AMILDA-zonnebruin- crême mede te nemen. Deze beschermt tegen vervellen en zonnebrand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Het ligt voor de hand, dat de voortdu rende druk, welke de waschvprzenders uit oefenen op, dq door hen aan de wassche- rijen te betalen waschprijs, aan de kwaliteit van het waschverzenderswerk niet ten goede komt. Met leed© oogen zien de eigenlijke wasscherijen dan ook reeds sedert lang, ‘dat de dikwijls in étagewoningen gevestigde waschverzendingen, door zich met de naam „wasscherij”, „waschinrichting’1, „stoom- wasscherij” enz. te tooien, de reputatie van de bonafide wasscherijbedrijven schaden, afgezien van de hygiënische bezwaren voor het publiek, welke deze waschverzendin gen aankleven. Hoe het ook zij, de werkelijke wassch©- rijen willen niet langer meer met deze waschverzendingen vereenzelvigd worden en daarom heeft de bond van Waschindustri- eelen in Nederland een procf-aanklacht in- Ds. H. M. Dethmers. De bekende Friesche Geref. predikant, ds. H. M. Dethmers, em. pred. van de Geref. kerk van Sneek, herdenkt a.s. Zondag den dag, waarop hij voor 45 jaar het predik ambt aanvaardde. Ds. Dethmers werd 3 Juni 1865 te Wes- terlee (Gr.) geboren en studeerde aan het gymnasium te Doetinchem en aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1890 candidaat werd, om 12 Juli 1891 te Paesens (Fr.) in zijn eerste gemeente te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij naar Sneek. Tot aan zijn emeritaat, dat hem 12 Juli 1931 verleend werd, heeft ds. H. Dethmers de kerk van Sneek gediend. In zijn emeritaat heeft hij in zijn oude gemeente Paesens nog wat hulpdiensten verricht. Mede onder leiding van ds. Dethmers kwam in Sneek de ineen- smelting tusschen de Geref. kerken A en B tot stand. Ds. Dethmers heeft zich in Friesland op velerlei terrein bewogen. Hij nam er in de A.-R. partij een vooraanstaande plaats in. Tal van jaren was hij voorzitter van de Centr. A.-R. Kiesvereeniging, lid van het Prov. Comité in Friesland van de A.-R. par tij, voorzitter van de Prov. Persvereeniging, die hij mede oprichtte, bestuurslid van de Chr. Kweekschool te Leeuwarden, voorz. van het Geref. gymnasium te Leeuwarden. Ook is hij lid van het Centraal Comité der A-R. partij. Voor de classis Sneek heeft hij tal van deputaatschappen bekleed. F. D. Predikbeurten Advent Gemeente. Predikbeurten: Zaterdags van 3 lot 4 uur Gebouw: Tempelierenhuis. (Adv.) ONWEER. Tjjdens het hevige onweer, dat Dinsdag middag boven Nederland beeft gewoed, is de 28-jarige heer Krul uit de Commelin- straat te Amsterdam, die op het z.g. Blau we Hoofd bij Durgerdam met zijn vrouw en een neef schuilde voor den hevigen regen val, gedood. Zijn twee metgezellen verloren het bewustzijn, doch door toepassing van kunstmatige ademhaling konden de levens geesten weer spoedig worden opgewekt. zich, toen het ongeluk gebeurde, op een af stand van 50 meter van de spoorlijn. Woensdagmiddag is op den onbewaakten overweg te Oirlo (gem. Venraay) het twee jarig dochtertje van de familie van Rijswijk te Venraay bij het spelen op een ‘onbe waakten overweg door den trein, die om 15 u. 20 uit Venraay naar Venlo vertrekt, gegrepen en op slag gedood. De K-N.A.C. dringt opnieuw aan op de beveiliging van de onbe waakte 'overwegen. Aangezien is gebleken, dat de talrijke ongevallen met fatale gevolgen op onbe waakte overwegen een groote beroering in het land hebben gewekt, heeft de K.N.A.C. aan den minister van waterstaat verzocht een beslissing te willen nemen op haar ver zoek van 30 October 1935, waarin voor stellen werden gedaan tot het treffen van veiligheidsmaatregelen bij onbewaakte over wegen. Zooals bekend is propageert de K.N.A.C. de toepassing van automatische lichtsigna len, een betere aanduiding van de onbe waakte overwegen, zoomede de toepassing van een derde licht bij de treinen. INBREKERS VERDRONKEN. Maandag op Dinsdagnacht, aldus het Hbld., werd de winkelier Verhoef te Driel (Over-Betuwe) tegen half vier gewekt door het luide blaffen van zijn hond. Hij stond direct op en zag door het raam van zijn slaapkamer, dat twee mannen op het erf rondscharrelden en bezig waren een partij klompen voor vervoer gereed te maken. Ook hadden zij zich reeds een nieuw dekzeil toegeëigend. Toen Verhoef alarm maakte was weldra de geheele familie op de been en begon de vervolging van de twee dieven, die intus- schen reeds het hazenpad hadden gekozen. Een der zoons van Verhoef vervolgde de mannen per rijwiel en zat hen vlak op de hielen. Toen hij een van hen wilde grijpen, draaide deze zich plotseling om en loste eenige schoten op hem. Door dreigen met revolvers wisten de vluchtelingen hun ach tervolgers op een behoorlijken afstand te houden. Zoo kwamen de dieven op de uiterwaar den, waar zij zich eenigen tijd schuil hiel den in een wilgenboschje. Door de familie Verhoef en de inmiddels gearriveerde po litie werd dit boschje omsingeld, doch niet temin wisten de dieven nog te ontvluchten. Wat toen verder gebeurd js kan nog niet met zekerheid worden gjezegd, maar enkele visschers, die in den morgen probeerden een vischje te verschalken, hebben een sensationeel verhaal gedaan. Zij zaten aan den Rijn te visschen, toen zij ópgeschrikt werden door twee mannen, die regelrecht in hun richting kwamen ren nen. Toen deze mannen de visschers m het oog kregen, sloegen zij direct een andere richting in en sprongen pardoes in den Rijn. De stom verbaasde visschers zagen daarna nog eenige keeren hun hoofden boven het water uitsteken, maar hebben niet gezien, dat zij aan wal gingen. gewaarschuwd, die onmiddellijk een onder zoek instelde. Daarbij bleek nen toen zij de gingen en gediend op grond van oneerlijke mededin ging (art. 328 bis, W. van Ètrafr.) tegen TT----- waschverzender, die z’n on-» derneming tegenover ’t publiek als ^stoom- waschinrichting” aanduidt. Het resultaat van deze aanklacht wordt, zoowel in de kringen der wasscherij-onder- nemers als in die van de pseudo-wasscherjj- ondememers met belangstelling verbeid. HUURVERLAGING IN DE RESIDENTIE. B. en W. van Den Haag hebben bij de Raad een voorstel aanhangig gemaakt or© over te gaan tot verlaging van de huren van in totaal 10.241 gemeente- en vereeni- gingswoningen. Aan nuurderving zal deze verlaging per jaar f207.017 bedragen. Op 1 Juni 1936 stonden van de 7995 ge- meentewoningen 467, dj. 5.84 pet. leeg en van de 7159 vereenigingswoningen 795, of ii. 15 pet. De daaruit voortvloeiende huur- derving is zeer belangrijk. Het is dan ook dringend noodzakelijk tè trachten door ver dere huurverlaging ‘dit verlies te bestrijden. Huurverlaging is trouwens ook in verband met de daling der Iconen e» salarissen on vermijdelijk. Voor de bewoners komt deze huurver laging neer op circa 40 cent per week. NOODLANDING VAN EEN AUTOGIRO-TOESTEL BIJ SOESTERBERG. Dinsdagavond om kwart voor zes is na bij het vliegveld te Soesterberg een onge luk gebeurd met een autogirotoestel, be stuurd door den vlieginstructeur Schmidt Grans. Het toestel was juist los van den grond, toen de bestuurder bemerkte, dat het niet wilde optrekken. Hij trachtte naar het vliegterrein terug te keeren, doch dit lukte niet meer. Op eenige tientallen meters afstand van het veld kwam het toestel m aanraking met twee aldaar geparkeerd staande autobussen, welke juist voor het vertrek gereed stonden en waarin de pas sagiers reeds hadden plaats genomen. De daken van de autobussen werden ge deeltelijk opengescheurd, doch de passa giers kregen geen letsel. Via de autobussen kwam het vliegtuig met een smak op het parkeerterrein terecht, waarbij het vrij ern stige schade opliep. De heer Schmidt Crans en de heer J. Benes, assistent-havenmeester van Waalhaven, die mede in het toestel zat, bleven ongedeerd. Zomertrlllers Tonnema Zij waren op het Buiten-IJ aan het zwemmen geweest, toen zij door het onweer werden overvallen. Zij hadden zich aange kleed en in een kuil op den dijk een schuil plaats gezocht, terwijl zij als dekking een regenjas over zich heen hadden getrokken. Op een gegeven oogenblik was de bliksem vlak achter hen in den grond geslagen. Een eindje verderop zaten in een kuil elf andere personen te schuilen. Zij bleven al len ongedeerd en kwamen onmiddellijk het drietal te hulp. Onder hen bevonden zich leden van de Amsterdamsche reddingbri- gade, die dadelijk begonnen kunstmatige a.dfjnhaling toe te passen. Later arriveer den ook dr. Bokslag uit Durgerdam en de G.G.D. uit Amsterdam. Het stoffelijk overschot van het eene slachtoffer is naar het Binnen-gasthuis te Amsterdam vervoerd, waar ook de beide andere slachtoffers zijn opgenomen. De neef kon later weer huiswaarts keeren. Men meldt uit Soesterberg: Toen de heer P. J. v. d. Griend, de be kende instructeur-vlïeger van de luchtvaart- af deeding te Soesterberg zich om ongeveer half een per auto huiswaarts begaf, sloeg de bliksefn in den auto met het gevolg, dat de heer v. d. Griend deels door ver blinding, deels door den schrik op een stilstaanden auto reed, toebehoorende aan dr. v. Beek te Soesterberg. Beide auto’s werden zwaar beschadigd. De heer v. d. Griend, die een paar zwart geblakerde han den had opgeloopen kreeg bij de botsing nog verscheidene kwetsuren aan het ge laat, oa. een gebroken neusbeen. Dinsdagavond omstreeks half zeven toen de landbouwer J. van Mook te Alem (N.B.) met zijn elfjarig zoontje Christiaan bezig was met het melken der koeien, werd het knaapje op een gegeven moment door den bliksem' getroffen en op slag gedood. De vader bevond zich op ongeveer vijftig me ter afstand, toen het ongeluk gebeurde. Tjjdens het zware onweer, dat Dinsdag- gewoec, 1 .ansma, die Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLEINZAND 57 SNEEK - TELEFOON 2200 beslag genomen. is hij hi verbaal achter den rug werd reeds ge- ruimen tijd in het oog gehouden. De man reisde dikwijls naar België en bjj aankomst aan de stations te Rotterdam heeft men al vaak zijn koffers doorzocht, waarin dan natuurlijk toevallig niets te vinden was. Aanvankelijk ontdekte men bij den mval niets bijzonders. Een rechercheur van het hoofdbureau echter bemerkte bij het onder zoek een kast, die gewoon bij de familie in gebruik was. Deze kast en de omgeving van de kast werden aan een nauwkeurig onder zoek onderworpen en toen kwam aan het licht, dat er onder de kast op zeer ver nuftige wjjze, in de vloer een ruimte was aangebracht. Toen men deze ruimte een maal! gevonden had, was het vinden van de smokkelwaar slechts een kwestie van enkele minuten. Met een vrachtauto heeft men de in be slag genomen goederen naar de Boompjes gebracht. heerlijk met Slagroom Ananas Abrikozen Fruit-Cocktail Fruit-Salad Peren Perziken Mandarijntjes per blikje 4 voor. Ananas blokjes p. blik 28 ct. schijven p. blik 25-34-40 ct. ONEERLIJKE CONCURRENTIE? De Bond van Waschindustrieelen in Ne derland schrijft ons: In het wasscherijbedrijf doet zich de eigenaardige omstandigheid voor, dat zich misschien tweemaal zooveel ondernemingen „wasscherij” of zelfs „stoomwasscheriji” noe men, dan er in werkelijkheid zijn. Vele van deze zich „wasscherij” noe mende bedrijven wasschen nJ., in het ge heel niet, doch bepalen zich er toe, de waschgoederen op te halen bij de klanten, van de „wasscherij”, om die dan „en bloc” voor de laagst mogelijke prijs door een of andere stoomwasscherij te doen behan delen. Bij deze transactie speelt méér dan de kwaliteit, de voor het wasschen te be talen prijs een rol. De „droge waschinrich- ting” of wel, zooals zij in vakkringen aan geduid wordt de „waschverzending” moet nd. bestaan van de marge tusschen de van de huisvrouwen te bedingen prijs en het geen aan de stoomwasscherij betaald moet worden. na een wilde jacht in ©en wilgenboschje, verschoten onder een hoop, rijshout, gegre pen ejn toen bleek dat het een paar onschul dige, Oosterbeekers waren, die in den Rijn verkoeling hadden gezocht. In de meenipg, dat zij daarmede een overtreding hadden gepleegd, waren zij bij de nadering van de politie! opi de vluclit Van de beide voortvluchtige dieven heeft men geen spoor meer gevonden. Men ver moedt, dat beiden door den stroom zijn medegesleurd en verdronken. Bij een nader onderzoek bleek, dat het zadel van een der beide fietsen, waarop, de mannen paar Driel waren gekomen, afkomstig was van een kortgeleden te Randwijk ontvreemd rijwiel. Achter op. een der beide fietsen be vond zich nog een zak, waarin een bijl en een aantal kippen werden gevonden, waar schijnlijk van diefstal afkomstig. Woensdagavond heeft schipper Th. Driessen in den Rijn onder Doorwerth bij Rcnkum het lijk van een der beide inbre kers, die in den pacht van Maandag op Dinsdag te Driel hebben ingebroken en na achtervolging door de politie in de ri vier zijn gesprongen, opgevischt. Op het lijk werden geen papieren of an- dere identiteitstieekenen gevonden. Het pols horloge van den man was op, ongeveer 4 uur blijven stilstaan, hetgeen geheel over eenstemt met den tijd, waarop, de mannen in de rivier moeten zijd gesprongen. Ook werd een revolver in de jaszak gevonden. Het lijk is overgebracht paar het lijken huisje te Oosterbedi, waar getracht zal wor den de identiteit vast te stellen. Het lijk van den tweeden inbreker is nog niet gevonden. SMOKKELWAAR IN BESLAG GENOMEN. Ambtenaren der invoerrechten en accijn zen te Rotterdam hebben in samenwerking met de centrale recherche geen slechten slag geslagen, want bij ©en inval in de woning van den bekenden smokkelaar R. heeft men ©en partij ©au de cologne, als mede 30 h 401.000 boekjes sigarettenpapier, waarvoor geen invoerrechten waren be taald, ontdekt in ©en geheime bergplaats. De smokkelwaar, die een verkoopwaarde van circa f 4000 vertegenwoordigt, ja in beslag genomen. R. die een goede bekende van de politie :t reeds meerdere processen ruimen tijd in het oog gehouden. De Na zweer wedt, zeg* Dora, bet fijnste merk. NIEUWE SNEEKEE OÖÜM rrj - zi fc-», „Och, waren alle menscben wijl (Dat l< heelemaal niet nooclig, als ze achter het stuur maar klein beetje beter wddeo gplwttnn, dos honden we qHuMt In» sidtsi x»>0 2 ons voor 1 kwartje Boerenjongensbonbons fijn 2 ons voor 1 kwartje Monte Carlo bonbons de Heer 2 ons voor 1 kwartje v. Melle’s Kruisbessen gevuld 2 ons voor 1 kwartje Verkade’s heerlijke 5 ct. reepen King Pepermunt, bij aankoop van 1 ons of 1 rol, i atlas voor 1 kwartje Glacé vruchten en -ananas 2 ons voor 1 kwartje Kersenbonbons 2 ons voor 30 ct. Shirley’s, Kauwgom per pakje 5 ct. (in ieder pakje 1 sportplaatje) ^Firma JOHs. TROMP Saeek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1