annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uitgave RIEZEBRINK Co. No. 84 Eerste Blad Zaterdag 18 Juli 1980 S2e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. r- Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Tuinstra, de notulen van de vorige alg. vertellen Y311 een Friesch verhaal dat, t o 4- <-n. liöirlzxr» ivif cv rio, q on na rnf nraar. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tiras, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharaegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum, De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s (1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. we t dat deze zal bijdragen, aan. 'a d E- l- k de Friesi zgjn. stadsfries; Een tweede reden is dat Snits een van de oudste krites van 't Selskip is. De heer D. Hansma, in zijn tijd teekenleeraar te Sneek, is een van de oprichters van het Frysk Selskip, en was jaren lang lid van het hoofdbestuur. Hij heeft ook de Krite Snits in 1850 opgericht. De eerste bijeen komsten werden in Hommerts gehouden, Waar secretaris Reitsma, de hoeren J. D. Schepers, meester v. d. Wal, Oppedijk van Woudsend en meerdere ouderen bijeenkwa- gelicht. Daarna werd tot stemming overgegaan en werden gekozen de h.h. W. Th. Zwart ip is het brengen. het hoofdbestuur. Hij heeft ook de Krite komsten werden in Hommerts gehouden, Schepers, meester v. d. Wal, Woudsend en meerdere ouderen bijeenkwa men. Een derde reden al is die door 't vele water in 't water gevallen is omdat Sneek aan het Sneekermeer ligt, waar wij watergenoegens kunnen vinden, waarheen we een boottocht zouden houden en waar een openluchtspel opgevoerd zou worden. De burgemeester zéide dat 't Selskip goed werk doet. Het doet ons goed dat van hem gehoord te hebben, omdat wij van meening zijn, dat we goed werk doen. Spreker hoopt dat deze dag er een steentje toe zal bijdragen aan vele Friezen moed te geven om te behouden wat ze hebben en om de Friesche taal zooveel mogelijk te beschermen en uit te breiden, en eindigt met de hoop op een prettige dag uit te spreken. De rekenin, van den heer vastgesteld. Bestuursverkiezing enz. Aftredend waren volgens rooster de hee ren J. Brouwer en Ir. K. A. Rienks, die zich niet weer beschikbaar stelden, ter wijl de heer B. Tuinstra tusschentijds had bedankt wegens vertrek. Het bedanken van de heeren Brouwer en Rienks werd, naar aanleiding van een vraag van den heer D. Kalma, uitvoerig door het hoofdbestuurslid Hijlkema toe- De voorzitter, de heer J. W. D ij k s t r a, opende hierna de vergadering met een uit voerige openingsrede, waaraan we het vol gende ontleenen: Der is in nije tiid komd en dy freget nije middels, en wij meije net stil sitte. Sa binne dêr de fortelmiddagen for de bern, sa’t dy nou al en mei great sukses to Ljouwert, Boalsert en pp oare plakken jown wirde en dèr’t honderten op ta setten komme. Kriten, hald dizze bern fêst en sykje de alden op; allicht kin der letter, for it Ünderwiis en jimme jongereinleargongen (ek for oare dingen), in kearn üt foarme wirde. En kriten, dy’t dit middel yet net Het feit dat de heer Dijkstra eenige malen de naam van Greate Pier noemde, was voor den burgemeester aanleiding de vitrine met oudheden die zich in de kléine raadszaal bevindt, te ontsluiten en aan de congressisten de inhoud daarvan o.a. de helm van Greate Pier te toonen. Deze kostbare voorwerpen trokken uit den aard der zaak groote belangstelling. Ondcrtusschen werd koffie met Friesche kruidkoek rondgediend. De Algemeene Vergadering die in de bovenzaal van „Onder de Linden” gehou den werd, ving om pl.m. half twaalf aan. De voorzitter van de Krite Snits, de heer J. de Leeuw, riep de aanwezigen namens de Krite Snits het welkom toe. Spr. zegt op de algemeene vergaderingen steeds weer die oude bekenden te zien, waarmee hij al menige Selskipsdei heeft doorgebracht, maar tot zijn genoegen is ook de jongerein opgekomen om mee te strijden voor het ééne Friesche doel. Toen het schrijven van het hoofdbestuur kwam om de algemeene vergadering hier te houden, werd dat met gemengde gevoe lens aangenomen. Niet, omdat wij u hier niet graag wilden ontvangen', maar omdat de kas van den penningmeester leeg was. Wij hebben ons toen tot de V.V.V. gewend, die direct tot hulp bereid was en waarvoor haar groeten dank toekomt. De Krite Snits is een van de oudste Kriten. Leeuwarden is ouder, Bergum ligt er tegenaan, maar Sneek is iets ouder en werd in 1850 opgericht. De eerste voorzit ter was D. Hansma, L. Oppedijk was bij zitter, master v. d. Wal secretaris. De krite werd opgericht met 12 leden, die zeer verspreid waren. In Sloten was bijv, een lid, eenige in Woudsend, in Oldeboorn enz. De bijeenkomsten werden in Hommerts ge houden en daar er toen geen treinen wa ren, geen auto’s, geen bussen en zelfs geen fietsen, moesten 'de leden naar Hom merts loopen. Een enkele keer werd ook wel eens in Sneek vergaderd. Zeer loffelijk is 't dat ze het aandurfden hier een krite op te richten. Iedere maand werd een ver gadering gehouden, waarop twee sprekers optraden. Jullie oude gastvrouw, de krite Snits, meent het goed met jullie, aldus vervolgt spreker, en heeft gezorgd den dag zoo goed mogelijk tot zijn recht te laten komen. Eén ding hadden we echter niet in de macht: het weer, naaar we zullen er toch van maken, wat er van te maken valt. Spreker maakt tenslotte de dagindeeling bekend en eindigt zijn begroetingsrede met den wensch, dat het een mooie dag zal worden. Barend v. d. Veen. Dit aardige spel, be schrijvende de dagindeeling en ’t spel van de Friesche jeugd op de boerderij, werd vooraf in ’t kort door den heer Keulen toegelicht, en daarna op keurige wijze door de kinderen uitgevoerd, waarvoor hun na afloop van verschillende kanten lof en dank werd gebracht. De heer W. Th. Zwart, propaganda leider van het Selskip, sprak een kort pro- pagandawoord, in ‘t begin waarvan hij er op wees, dat het zoo goed is dat de Frie zen hun eigen taal hebban, en dat het van groot belang zou zijn als de dominéés, schoolmeesters en onderwijzeressen hen hiel- Na de boottocht kwam men opnieuw, ditmaal in de foyer van „Amicitia”, bijeen. Hier trok allereerst de aandacht een keurige boekentafel van de stichting „It Fryské Boek”, waarop een groot aantal van de door .verschillende uitgevers uitge geven boekwerken: kinderboeken, poëzie, proza, verhalen enz. van diverse Friesche auteurs op overzichtelijke wijze waren ten toongesteld. In een hoek van de foyer had de heer B. Keulen, onderwijzer aan de O.L.S. in het Sperkhem en leider van de Sneeker Friesche cursus, met een groot aantal kin deren, voor ’t grootste deel' tot zijn eigen klas behoorend, plaatsgenomen, welke kin deren vóór de aankomst van het gezelschap den tijd kortten met het zingen van Frie sche liedjes. Deze mooie, heldere kinderzang werd door de reeds aanwezige ouders en verdere heard det er yn Hilversum, syn nij wenplak, belangstellenden zeer 'gewaardeerd. Bovendien hield meester Keulen de kin deren nog een tijd lang prettig bezig met af te leiden uit de groote aandacht waar mee het gevolgd werd, bij de kleinen zeer in den smaak viel. Deze vertelling was net beëindigd, toen het gezelschap weer arriveerde. Nadat deze bijeenkomst opnieuw door den heer D ij k s t r a was geopend, zong net kritekoor „Marsang" onder leiding van den heer Fl. A. van Bergen, zeer verdienstelijk een tweetal liederen, die met groote aan dacht werden aangehoord en met luid ap plaus beantwoord. Vervolgens was de beurt aan de kinde ren voor het opvoeren van het zangspelletje SELSKIP FOR FRYSKE TAEL- EN SKRIFTENKENNISSE. Bovengenoemd Selskip hield Woensdag zijn algemeene vergadering in onze stad. Het lag in de bedoeling aan deze ver gadering een Selskipsdei te verbinden, die gehouden zou worden by het Paviljoen aan het Sneekermeer. Het slechte weet trad echter als spelbreker op, zoodat dit over moest gaan en het pavüjoen-terrein Ver wisseld werd met de foyer van het Ami- dtia-theater. Alleen maakte het gezelschap, om den dag iets te breken, *s middags na afloop van de algemeene vergadering, een boottocht over het Sneekermeer, wat ook al weer met de noodige slagregens en wolkbreuken gepaard ging. Nadat de deelnemers zich ’s morgens in de bovenzaal van het café „Onder de Lin den” verzameld hadden, werden het hoofd bestuur en de afgevaardigden om 11 uur officieel door het gemeentebestuur op het Raadhuis ontvangen. Burgemeester P. J. de Hoop sprak het gezelschap namens het D. B. toe. Ofschoon een Fries van geboorte, waagde spreker het, naar hij zeide, niet in - iche taal te spreken. Ik ben nd. een m i, aldus spreker, en daar spreekt men geen Friesch. Ook ging ik gauw de grenzen van onze provincie over én kwam in Groningen terecht. Het doet mij gepoegen U namens het Dag. Best, welkom tfl heeten, in, de eerste plaats het hoofdbestuur van it Selskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse en ook de afgevaardigden van de verschillende krites. Het spreekt van zelf, dat de Friezen zich niet beperken tot hun eigen provincie, maar dat zij dikwijls de grenzen daarvan over schrijden. Ik weet echter uit eigen ervaring dat tusschen hen een soort familieband blijft bestaan. Uit mijln jeugd herin ner ik me nog dat Waling Dijkstra een voordrachtavond gaf, waarop we dë oude Friesche klanken weer eens vernamen die we in Groningen niet altijd hoorden. Spreker’s eerste toevluchtsoord was Fin- sterwolde. Ook daar vond hij een Friesche familie, waar hij menige gezellige avond heeft doorgebracht. Na nog verscheidene jaren in Groningerland te hébben doorge bracht, kwam spreker in Sneek weer op Frieschen bodem en kan ik u hier thans welkom heeten. Het doel Van het Frysk Selski] Friesch Weer nieuw leven bij te 1 In dit verband citeert spreker een oud- Friesch gedichtje, waarin de angst tot uiting kwam dat de geheele Friesche taal zou verdwijnen. Het Frysk Selskip echter heeft er krachtig toe medegewerkt die vrees te doen verdwijnen. De Friezen vormen één familieband met elkaar. In elke academiestad bestaat een Friesche Krite en in vele plaatsen buiten Friesland bestaan Friesche vereenigingen. Een goed geaarde Fries geniet nd. altijd van z’n eigen Friesche taal! Spreker ging altijd met genoegen naar de Friesche tooneelavonden om naar de Friesche tooneelstukken te zien. Zoo zag hij vele oude stukken, maar ook geniet hij nog dikwijls van dé nieuwere stukken. Het Frysk Selskip zorgt er voor dat de Friezen over de geheele wereld in staat rijn de Friesche proza en het Friesche lied in eere te houden. Door het Selskip for Frys ke Tael- en Skriftenkennisse worden ze herinnerd aan het plekje grond waar hun wieg eens stond en waar zè misschien het gelukkigst rijn geweest. Spr. besluit daarom met den wensch dat heit it Selskip goed mag gaan, en dat het in groei en bloei moge toenemen. De woorden van den burgemeester, die, getuige het applaus, met groote instemming werden aangehoord, werden in het Friesch door den voorzitter van it Selskip, den heer J. WL Dijkstra beantwoord. Spreker zegt zeer dankbaar voor de ge sproken woorden te zijn. Die waren als uit tiet hart gegrepen. Dat we hier in Sneek gekomen zijn, heeft verschillende oorzaken. Allereerst is Sneek een van de aller oudste Friesche steden, en in den tijd van Greate Pier de hoofdstad van' Westergio en het middelpunt van den strijd tegen de Saksen. Sneek is beslist een van de oudste nederzettingen geweest in dit lage land van Friesland. en miskien letter in nije krite. As der op sa’n plak mar ien ef twa minsken binne dy’t de jas ütlüke en der hjarren foar sette, folgje der al gau mear ende wein rint. Ek scil üs propagandalieder war dwaen pen for dit doel meiinoar oparbeidzje, det {moatte* det yn gearkomsten op alderhande gebied, ek f’ral yn dy fen de Jongerein, it Frysk de fiertael wirdt. Trochdet de hear Zwart oeral komt en faek seis lieding jowt, like hy üs ek for dit wirk de geskikte man. Hy scil fjirder propagandaklubs foarmje, helpers sykje moatte ek üt de kriten, om mei it fjild yn for it forkeapjen fen boeken en skriften. Yn ’t koart it wirk fen de propaganda lieder is: de ljue op de iene ef oare menear mei yn ’e biweging to lüken en as 't kin by ’t Selskip to bringen. Hy scil troch per- soanlik kontakt bisykje, héld to krijen en cellen to stiftsjen op plakken, dêr’t gjin ef to min bilangstelling is for it bihéld fen üs aide sprake. De tastan fen üs selskip is, det we oan ’e ein fen 1934 hiene 763 leden en 13 stipers en oan ’e ein fen 1935 851 leden en 12 stipers. En fen dizze 851 leden léze 500 it tydskrift. Det is to min. Troch it forstjerren fen de hear L. S. v. d. Burg en it forfarren fen de hear B. Tuin stra nei Leens (Grinslün) miende it haed- bistjür oergean to moatten de krite Makkum forfalle to litten. Ek de krite Roardhüzum scil it folgjend jier net mear op ’e list foar- komme. De krite Birgum is wer ta nij libben brocht en it bistjür hat flinke plannen tor de kommende winter. 20 Aug. 1935 is to Hilversum forstoam notaris L. S. v. d. Burg, foarsitter fen de krite Makkum. Mar trije jier mocht hy dit plak, ynnomd nei it forstjerren fen syn heit, üs Ald-earefoarsitter, waernimme. 17 Septimber stqar in warber bistjürslid fen de Krite Menaem, de hear Jentsje La- rooy. Hy wier ien mei fen de oprjuchters fen dy krite. 22 Septimber is rêst, 71 jier Md, de hear J. by de Ley to Drachten, jierren lang for- spraet lid fen ’t Selskip. Forskate bydragen fen him kin men fine yn üs Tiidwirkjes „Forjit my net”, „Swanneblommen” en „Fryslén”. 25 Maert 1936 stoar de hear S. W. Zwat, lange jierren skriuwer fen de Krite Grou. Rêst sêft, warbere stridersl 15 Septimber 1935 mocht üs forspraet lid, de hear dr. J. B. Schepers to Haerlim syn 70ste forjierdei fiere. Wy binne bliid him noch meitelle to kinnen yri ’e rige fen Friezen dy’t hjarren moed yn Fryske klan ken üterje. De 8ste Maert 1936 fierde it Ljouwter Kritekoar syn 35-jierrich bistean en waerd syn lieder, de hear R. Metzlar, earelid fen it Selskip, dy’t al dy 35 jier oan it haed fen dit koar stien hat, hildige, troch it koar fen- sels, mar ek fen de krite’ en it haedbistjür. Wy wolle ek fen dit plak de hear Metzlar en it koar tawinskje, det it hem yet jierren jown wirde mei syn wirk foart to setten. Ek it Ljouwter Toanielselskip, bütenge- woan lid fen üs Selskip, bitocht op 27 Jan. syn 55-jierrich bistean. Den wol ik yet in wird fen hilde bringe oan de foarsitter, nou eare-foarsitter fen de krite Frjentsjer, de hear F. ten Kate, dy’t howol gjin Fries, üs tael sa goed machtich wier en der safolle for dien hat, dat er man- nich Fries biskamme makke. Wy ha al 1 syn wirk ünder de Friezen foartset. Nadat de algem. secretaris, de heer G. verg, had voorgelezen, welke na een kleine opmerking van den heer W. Hijlkema wer den goedgekeurd, sprak de voorzitter z’n vreugde over het algeheele herstel van den heer Tuinstra uit, waaraan hij den wensch verbond dat het Selskip hem nog lange jaren in z’n midden mag houden. Dat hij met deze woorden de gevoelens van de vergadering vertolkte, bleek wel uit het klaterende applaus dat er op volgde. Rekening 1935. 1935 werd, na een vraag v. d. Veen, onveranderd ge ^0^”, geschreven door den heer en J. K. Dijkstra, beiden te Leeuwarden cu H. Ferwerda te Huizum. Tot leden van de commissie tot het na zien der rekening 1936 werden aangewezen de heeren U. Kooistra te Leeuwarden, S. Kingma te Menaldum en Wu Lolkema te Huizum, tot plaatsvervangers de heeren J. de Leeuw te Sneek, Wi. F. Stedehouder te Heerenveen en Tj, de Jager te Leeu warden. Tot buitengewoon lid van het Selskip werd bij acclamatie benoemd het Selskip „It Heitelên” te Hilversum. Tot leden van de „Ütjefte kommissie’’ werden in de plaatsen van de h.h. J. Brou wer en S. D. de Jong, die beiden hadden bedankt, bjj acclamatie benoemd de hee ren S. J. v. d. Molen te Heerenveen (die deze functie al een jaar lang tijdelijk had aangenomen) en J. K. Dijkstra te Leeu warden. Plaats volgende Alg. Vergadering. Besloten werd dat de algemeene ver gadering in 1937, indien mogelijk, te Drachten zal worden gehouden. Daar be staat n.l. geen krite, maar het H.B. zal trachten aanknoopingspunten te vinden en pogingen in 't werk stéllen om tot de op richting van een krite te komen. Begrooting 1937. Na uitvoerige besprekingen werd de be grooting voor 1937 als volgt vastgesteld: uitgaven f2669.50, ontvangsten f 2650.80, nadéelig saldo f 18.70. Rondvraag. Bij de rondvraag herinnerde de heer D. Kalma er aan dat het in October 1936 300 jaar geleden zal rijn dat Gijsbert Japiks in ’t huwelijk trad. Op zijn voorstel werd me», algemeene stemmen besloten op dien dag namens het Selskip een krans op zijn graf te leggen. Verder drong de heer Kalma. er op aan voortaan meer tijd voor de algem. ver gadering beschikbaar te stellen, om al de punten zoo goed mogelijk te kunnen be spreken. Het hoofdbestuur zegde toe hier aan de noodige aandacht te schenken. Tenslotte werden nog een aantal interne aangelegenheden besproken, waarna de algem. vergadering om pirn, half drie werd gesloten. tapast ha, bisykje it ris, jimm’ scille sjen det it er ynfalt, det it lokt en fortuten docht Twad: it hnderwiis seis. Men hat wol ris miend, nou’t yn de Algemiene Fryske Un- derrjucht Kommisje (A.F.U.K.) de selskip- de kriten hjir gjin taek mear ha. Mar sa is it net. Krekt de kritebistjüren moatte it fjild ré meitsje for de bibouwing. Hja moatte war dwaen for geskikte masters en dizze helpe bern byinoar to krijen. En den de saek opjaen oan de hear S. R. Sipma to Ingwierrum ef oan my. De masters kinne dit seis ek dwaen. As we de skoalmasters en de doomny’s ha binne we in hiel ein fjirder. Tred: De Jongerein fen 1215 jier, mar f’ral ek boppe de 15, móat ünder geskikte lieding brocht wirde (Jongereinleargongen en Studzjerounten). Ik wit wol, det dit net altyd maklik is, marwy binne derfor en de oanhalder wint. En üs propaganda lieder en it haedbistjür steane klear om as it nedich is by to spingen. Mar alderearst: pak seis oan. Wy moatte bitinke, det it tal aktive mins ken yn üs Selskip yet altyd fiersten to lyts is. Litte se hjarren opjaen, de mannen fen de died, dy’t eat for de saek fiele en der hwet for dwaen wolle. De krite Ljouwert hat forline finter in proef nomd om, allinne mei Jonge krêften, in toanieljoun to jaen mei foardrachten en in taspraek fen in jongfries. Di is ek in middel om de jongerein yn üs wirk to bilü- ken en det is do hiel goed slagge, sadet it fen ’t winter wer bisocht wirde scil. Oare kriten arbeidzje yn ’e mande mei pleatselike forienings lyk as it Nut, V. v. V., sylforie- nings ensaf. Sa kin it haedbistjür hjoed ek dizze moaije dei oan 'e leden oanbiede, al linne om’t to Snits alles: de krite, de forie- ning for Frjemdenforkear en it dèistich bï- stjür, it kritekoar „Marsang” en master B. Keulen mei de bern fen de Snitser Fryske leargong meiwirkje en hjarren stipe tasein ha. As ik de propaganda yndiele woe, den scoe det op Ünderskate menearen kinne. Ik scoe prate kinne fen de propaganda fen de inkeling, dy fen de kriten en dy fen it haedbistjür, ynbigrepen it wirk fen de pro pagandalieder mei syn helpers. Ik scoe ek prate kinne fen de propaganda yn en büten it Selskip. Wylst in tredde fordieling wéze koe: de propaganda op it pompier (tyd skrift en oare skriften), dy mei it wird (sprekkerij, toanielspyljen, sjongen ensaf.) en dy mei de died (ünderwiis, lêz- en stüdzjerounten, boekeforkeap, boeketafel en kolportaesje). It sprekt fensels, det al dizze dingen yninoar gripe moatte. En de kinst is nou om dêr in organisaesje fen to krijen dy ’t sa wirket, det elk ünderdiel sa folie mooglik nuttich effekt opleveret. En det kin allinne as alle skeakels meiwirkje, oars scil it al tyd in stjittend ürwirk bliuwe, det nedich oan ’t smarren ta is. Nei ien en oar oer it tiidskrift sein to hawwen forfette sprekker: En nou it wirk fen de propagandalieder. Men moat net tinke, det dit in nije ynstel- ling is: jierren lang hat de hear B. S. Hyl- kema as sadanich for it Selskip yn ’t spier west. Mar it is net altyd dwaenlik in geskikt man to finen, dy ’t troch syn dèistich wirk hiel Fryslan troch mei in bulte minsken to praet komt en oeral gau wêze kin as ’t moat. Sa’n man miene wy nou foun to hawwen yn de persoan fen de hear W. Zwart, dy ’t ek troch syn arbeidzjen yn de Jongereinformiddens al hiel moai wirk dien hat. As regel scil it haedbistjür seis in kon takt mei de kriten oanhalde en dizze by- stean en foarljochting jaen, hwer ’t dit nedich blike mocht. Der binnen stevige kriten, dy ’t flink üt eigen fearren fleane. Ja, dy ’t ré steane om mei hjarren toaniel- en sjongminsken om ütens to gean en swak- kere sisters by to springen, marder binne ek oaren. De propagandalieder scil hjir nou en den ek syn stipe jaen kinne, marhy hat yn haedsaek in oare taek. Hij scil alderearst bisykje moatte nije terreinen to Ontdekken en yn kultuer to bringen, yn elts gefal for fierdere biwirking ryp to meitsjen. Det wol sizze: hy scil Frysksinnige mins ken opsykje en oantrünje ta it stiftsjen fen nije formiddens, ef oanslüting by bisteande. Miskien is der ek in master to finen dy’t Fryske les jaen wol en it tal bern, derfor nedich, byinoar to krijen wit. En faeks kin yn sa’n nij plak, as de winter komt, wol ris in gearkomste hélden wirde mei in sprekker en foardrachten ef toaniel, as 't kin üt eigen folk en den f’ral yn meiwirking fen de Jon gerein, oars mei help fen oanlizzende kriten ef it haedbistjür. Is lêsrounte ef Jongerein- kursus scoe der den allicht üt groeije kinne NIEUWE SNEEKER COURANT I 1 I t L- ■i o t a 3 r I -I r VA ba z\. i .1 1 y r l.l b, -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1