I Woensdag 22 Juli 1936 Ro. 85 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRIRK Go. 52e Jaargang annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 bladen. DE STRIJD OH WEENEN ■L Si FEUILLETON 1 NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEZONDEN MBDBDEEUNGEöL Nadruk verboden. D i n s <1 a g s te Woudeend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. iten. Vreemde vondst bij Enschede. Een landbouwer heeft tegen een houten wal langs een landweg op den Hoogen Boekel in een omgeving, die zeer schaars bewoond is, een bundeltje dameskleeren gevonden, zoo wordt uit Enschede aan de Courant gemeld. De kleeren droegen de sporen van een worsteling. De politie heeft met honden het geheele terrein afgezocht en overaf in de omgeving gespeurd, maar geen verdere aanwijzingen omtrent de her komst der kleeren kunnen vinden. van vuur le besteld, teens zeer [met kran- geei derl ■roerige nota den minister van Binnenland- Roman van HUGO BETTAUER. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaaftmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. 's Maandags had mevrouw Holub dezen brief ontvangen en den daaropvolgenden Dinsdag kreeg zij bezoek van. een manager der maatschappij, die haar mededeelde, dat haar man Zaterdags door een neergestorten pijler was gedood. Hij condoleerde de we duwe met liet droeve verlies en gaf haar bovendien een volle week salaris, waarbij hij niet nab'et te verzekeren dat Amerika nen nobele menschen rijn. En mevrouw Holub, die de Engelsche taal niet machtig was, bleef met haar knap pe dochtertje, dat aardig kon zingen en een beetje piano kon spetten, maar verder ook niets geleerd had, alleen en zonder middelen van bestaan in het vreemde land achter. De kleine Lola ontwikkelde een in haar ongekende energie. Toen ze uitgehuild was, begaf ze zich op een dag in October naar de veertiende straat, ging bij Irving Place den hoek om en bleef met angstig kloppend hart voor een uiterlijk zeer verwaarloosden schouwburg staan, waarop tal van helge kleurde reclamebiljetten der wereld kond deden, dat hier de directeuren Gustav Arn berg en Heinrich Cönried als leiders van een tooneelgezelschap zetelden. Lola had nd. een dag tevoren in de „Staatszeitung” gelezen, dat het Duitsche theater wegens Flacon 90ct, Tube60d, Doos 50 en 25 cj De man uit het Westen. Zoo verliepen twee, drie maanden in een permanente geldverlegenheid en zware be proevingen, tot op een Zondagavond een eigenaardig toeval in den persoon Van den welgestelden houtzager John Patrick O’Fla nagan aan het leven van de kleine Lola een merkwaardige wending gaf. John Patrick O’Flanagan was een Ier, die als jongen naar Amerika was geëmi greerd, zich eerst jarenlang als houthakker in het Westen had opgehouden, tot hij ten slotte door taaie volharding, voorbeeldige vlijt, slimheid en het overboord werpen van alle gewetensbezwaren er in geslaagd was zich zelf een paar H.A. bosch en een mooi huis in St. Paul te koopen. Hij was ongehuwd gebleven, eenerrijds, omdat hij nooit tijd had gehad zich om vrouwen te bekommeren, anderzijds echter, wijl hij vreesde onder bet juk te zullen geraken van plotseling klaar wakker. Een jong, blond meisje, dat er uitzag als een pop en dat met onwaarschijnlijke viooltjesblauwc oogen de zaal in keek, betrad in een lichtblauw toiletje het tooneel. Het meisje zong met zachte, maar welluidende stem een paar Weensche liedjes, het onvermijdelijke „Weist du, Mutterl, was mir traumt bat” en „Muss ja net alles von Gold sein was glanzt”, en Flanagan, die er natuurlijk geen woord van verstond, zette z’n groote han den in beweging, applaudisseerde onzinnig hard en floot en trappelde daarbij met z’n voeten, hetgeen in Amerika een bewijs is van buitengewone instemming. Kortom, hij toonde zich zoo uitgelaten, dat het zange resje hem met haar groote oogen verschrikt aanstaarde en hem met een vriéndelijk knikje nog eens persoonlijk haar dank be tuigde. Waarop O’Flanagan tot over z’n ooren bloosde en plotseling zulke hevige hartklop pingen bespeurde als hij zich herinnerde nog slechts eens in z’n leven te hebben gehad, nJL. toen hij eigens in Wipconsin on verwacht tegenover tien Roodhuiden had gestaan, die het op rijn scalp gemunt had den. De kleine zangeres verdween weer. O’Flanagan ontdekte na veel moeite in het programma, dat rij Lola Holub heette en toen na haar een imposante Germaan- sche uit Berlijn het tooneel betrad, die een onbeschrijflijk gedicht declameerde en daar bij Angstwekkend met de oogen rolde, nam hij de vlucht. Na een zeer onrustigen nacht, waarin zware drocmen hem meermalen het beeld van de kleine Lola voor oogen tooverden, deed O’Flanagan snel rijn zaken met suc ces af, waarbij hij zoo verstrooid was, dat bij de diverse directeuren nog meer af zette dan oorspronkelijk in z’n bedoeling lag. ongesteldheid van twee rijner vrouwelijke leden in ernstige verlegenheid was geraakt en in het bijzonder het operettenrepertoire daar zeer onder te Jijden zou hebben. Waar op Lola zichzelf in den spiegel bekeek, constateerde, dat ze er ook in haar eenvou dige zwarte japonnetje, zeer bekoorlijk uit zag, rich in de Parlor van het pension ach ter de piano zette, een paar accoorden aan sloeg en andermaal met voldoening consta teerde, dat haar stem vol en helder klonk. En hu stond Lola met kloppend hart Voor den schouwburg, waar ze niet bin nen durfde gaan. Tot plotseling een vrién delijke meneer met een geweldige snor Verscheen, die naar haar wenschen infer - meerde. Deze meneer bleek later de zeer invloedrijke en in rijn qualiteit afe eerste suppoost onmisbare Wilhelm Stemberg te rijn, eertijds koninklijk-keizerlijk politie agent tweede klasse in Weenen I Daar Stemberg het meisje niet in het lastige Engeisch aansprak, maar vriendelijk „Fredl’n” zei kreeg rij wat moed en ver klaarde rij, al was het dan met horten en stooten, teen engagement te zoeken- Waarop Stemberg haar, zonder verder nog een woord te spreken bij den arm nam en haar naar het privébureau van de directie bracht, waarin de hoeren Arnberg en Con- ried juist bezig waren elkaar de grootste grofheden naar het hoofd te slingeren. Vijf minuten later stond Lola op het too neel om, begeleid door den Weenschen di rigent Lehner, voor een leege zaal het schoone lied „Weist du, Mutterl, was mir traumt hatte zingen. Wederom vijf minuten later was Lola te gen een salaris van twintig dollar per week Als soubrette aan het Irving- Place theater geëngageerd. Zonder de werkelijke waarde van dit be drag direct te beseffen, spoedde Lola zich overgelukkig naar huis, waar rij haar on troostbare, door leed verouderde moeder juichend om den hals viel. De weduwe luis terde naar het verblijdende nieuws, er kwa men roode vlekken op haar ingevallen wan gen en met haar wasgele handen die van haar dochtertje grijpend, zei ze ernstig „Zorg er voor, dat je rein blijft kind, ook als ik er niet meer rijin zal.” Eenige weken later, twee dagen, nadat mevrouw Holub aan een zielsziekte bezwe ken was, stond Lola op de planken en vertolkte den Prins Orkowsky-rol in de „Fledermaus”. Dat rij in de entr’acte’s zoo hartbrekend snikte, dat rij door de mede lijdende collega’s met whisky moest wor den gekalmeerd, was iets, waarvan het pu bliek geheel onkundig bleef. GROOTE BRAND TE ALMELO. Maandagmorgen om half zes heeft een ernstige brand gewoed in de Grootestraat te Almelo, waardoor twee winkelhuizen in de asch werden gelegd, terwijl een derde winkelhuis groote waterschade kreeg De brana ontstond in de drogisterij de weduwe B. ten Bruggencate. Het* werd ontdekt door een 73-jarige dame, die naast de drogisterij woont. Zij waarschuwde de brandweer, die spoedig ter plaatse was. Het vuur werd krachtig aangetast, doch men kon niet verhinderen dat de drogisterij uitbrandde. Het vuur sloeg over naar de naast de drogisterij gelegen kapperszaak van den heer J. Smits en ook hier kon de brandweer weinig tegen de vuurzee uitrich ten, zoodat ook deze zaak een prooi der vlammen werd. Een derde perceel, waarin de sanitair-winkel van den heer Westland gevestigd was, en naar welk perceel het vuur dreigde over te slaan, wist men te behouden. Het pand kreeg echter enorme waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke vele duizenden guldens bedraagt, wordt door verzekering gedekt. DE DRUKPERSVRIJHEID WORDT VOLLEDIG GEHANDHAAFD. De parlementaire redacteur van het Hbl. schrijft: Naar wij uit meestal welingelichte bron vernemen, is de regeering tot de conclusie gekomen, dat het de voorkeur verdient, art. 7 de vrijheid van drukpers niet in de Grondwetsherziening te betrekken, omdat tusschen de verschillende groepen, die in het kabinet vertegenwoordigd rijn, dienaangaande geen overeenstemming be staat. De regeering heeft van haar optre den af zooveel mogelijk vermeden, tegen stellingen toe te spitsen. Blijkbaar heeft rij thans de overtuiging gekregen, dat ook met betrekking tot de vrijheid van drukpers dezte gedragslijn moet worden gevolgd. Bo vendien zal' het niet aan haar aandacht ontsnapt rijn, dat reeds door het aanwezig rijn van 'n meerderheids- zoowel als van ’ri minderheids-standpunt in de staatscommis sie ter voorbereiding van de partieele grondwetsherziening, liet verschil van opi nie betreffende dit onderwerp duidelijk ge bleken is. Alles tezamen heeft men het beter deeld, de drukpersvrijheid intact te DE „DRENTE” VERDWENEN. Het laatste stuk van de sleepboot „Dren- QD TT'rr'm.rvt-» rlcXIizi cf-ronrl l'a f-honc naar Bijna negen maanden hebben, de sloopers De „Kerkplein” en de naar men zich herinnert, beide tegelijk tij dens een hevigen Noordwesterstorm in den nacht van 19 op 20 October van het vorigle jaar. In Februari gelukte het, na vele vergeefsche pogingen, de „Kerkplein'’ we der vlot te brengen, nadat de „Jos Maria”, die weer later was gestrand, op Nieuwjaars dag weder zee had gekozen. De lichting 1937. Van de 25.232 tot gewoon dienstplichtige bestemde ingeschrevenen der lichting 1937 moet door de provincie Friesland worden geleverd 1335 man, berekend naar een getal ingeschrevenen van 1425 Het aandeel door elke gemeente of groep van gemeenten in deze provincie te dragen, is door den Commissaris der Koningin als volgt vastgesteld: Leeuwarden 185, Doniawerstal, Gaaster- land, Hemelumer Oldephaert c. a., Lemster- land, Sloten en Stavoren samen 87, Barra- deel, Harlingen en Menaldumadeel samen 94, Ameland, Dokkum, Oostdongeradeel, Schiermonnikoog en Westdongeradeel sa men 73, Dantumadeel en Kollumerland c. a. samen 60, Bolsward, Hindeloopen, Won- seradeel en Workum samen 84, Idaardera- deel en Smallingerland samen 67, Acht- karspelen en Tietjerksteradeel samen 85, Baarderadeel, Franeker, Franekeradeel, Hennaarderadeel en Rauwerderhem samen 63, Sneek, Wijmbritseradeel en Ijlst samen 89, Het Bildt, Ferwerderadeel en Leeuwar- deradeel samen 129, Opsterland en Utin- geradeel samen 88, Haskerland en Heeren- veen samen 109, Ooststellingwerf en West- stellingwerf samen 122. PLAATSELIJKE PROTECTIE. Indertijd richtte de minister van Binnen^- landsche Zaken, mede namens de minis- ters van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en Sociale Zaken, een circulaire tot de dagelijksche besturen van de Nederland- sche gemeenten, waarbij veroordeeld werd de maatregel om in bestekken voor aan besteding van werken de voorwaarde te stellen, dat de bij de uitvoering benoodigde materialen van de in de desbetreffende gemeente wonende handelaren of fabrikan ten moeten worden betrokken of dat het werk met plaatselijke arbeidskrachten moet worden uitgevoerd. Het was naar de meening der regeering duidelijk, dat zoodanig streven naar „plaat selijke protectie” niet in overeenstemming moet worden geacht met het algemeen landsbelang. Tegen het stellen van voor waarden van dien aard bestond bij de re geering bezwaar. De Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten heeft in een uit- sche Zaken medegedeeld, dat ze rich in beginsel zeer wel kan aansluiten bij rijn zienswijze, dat plaatselijke protectie moet worden vermeden, doch dat bij haar de vraag rijst, of aan het begrip plaatselijke protectie niet een averechtsche beteekenis wordt verbonden, indien men het toepast ten aanzien van wérken, welke door de gemeente zelf worden ondernomen en waar bij wel de voornaamste drijfveer is, in de ongunstige economische omstandigheden harèr werklooze ingezetenen althans plaat selijk eenige verlichting te brengen. Men zal! terecht van plaatselijke protectie kunnen spreken aldus de nota indien een ge meente ten aanzien van door derden onder nomen werken concessies verleent om de tewerkstelling van plaatselijke werkloozen te bevorderen niet echter, indien het hoofddoel van het ondernemen van het werk, als b.v. bij de werkverschaffing, is op eigen territoir den werkloozen arbeid te verschaffen. In een conferentie, welke de minister aan vertegenwoordigers van de Vereeniging van Nedeiïandsche Gemeenten wel heeft willen toestaan, werd de strekking van vorenbe doelde nota nader toegelicht. Daarbij bleek, dat voorgekomen misbruiken, welke het gevolg waren van het streven naar plaatse lijke protectie, er de regeering toe heb ben gebracht, de hierboven aangehaalde circulaire te verzenden, om op die wijze bare inzichten ter kennis van alle gemeen tebesturen te brengen. De bedoeling er van is echter geenszins den gemeentebestu ren moeilijkheden m den weg te leggen bij het ter hand nemen van werken, welke het karakter dragen van werkverruiming en in dezen financieel moeilijken tijd wellicht zou den kunnen worden uitgesteld, doch on dernomen worden om de plaatselijke werk loosheid te verlichten. Hoewel de minister overwegend bezwaar heeft, dat gemeentebesturen bij de open bare aanbesteding van werken voorschrij ven, dat uitsluitend ter plaatse gevestigde aannemers daarvoor kunnen inschrijven, ontmoet het bij hem in het algemeen geen bedenking, dat bij openbare aanbesteding een Amerikaansche vrouw, die, naar hij stellig meende, alleen was uitgevonden om den mannen tot een kwelling te rijn. En nu was John Patrick voor het eerst sinds vele jaren naar het Oosten gekomen. Hij had in Philadelphia groote contracten afgesloten en was toen naar New York ge reisd om met de directie van de Erie spoorwegen te onderhandelen over de leve ring van dwarsliggers voor een spoorlijn van tienduizend kilometer. Op den flag na Nieuwjaar slenterde de man uit Minnesota door de straten van de hoofdstad en verveelde zich, zooals slechts een vreemdeling in het Amerikaansche Oos ten dat kan. Het Vas negen uur ’s avonds en John Patrick had juist besloten, hotel „Nether- land”, waar hij rijti intrek had genomen, weer op te zoeken, toen hem op den hoek van de Veertiende straat en Irving Place iets van muziek in de ooren klonk. Nieuws gierig speurend naar de herkomst van deze klanken, kwam hij voor het Duitsche the ater, waarop reclamebiljetten in het En geisch en Duitsch aankondigden, dat hier als „Sacred-Concert” met zang de „Raben- vater” gegeven werd. John Patrick O’Flanagan verstond welis waar, behalve „Sauerkraut” en „Frankfur ter” geen woord Duitsch, maar, dacht nij, Duitsch gezang is toch altijd nog beter dan heelemaal niets, weshalve hij naar de kas ging, waar een vroegere Oostenrijksch offi cier van den generalen staf hem* met allen verschuldigden eerbied een logeplaats vlak bij het tooneel verkocht. De eerste acte was juist geëindigd en een heer in een slecht zittende rok zong nu met een overslaande stem een eindelooze aria, welke den nftan uit het Westen bepaald sla perig maakte en tot onbedwingbare geeu wen noopte. Na dit nummer echter werd hij Van tevoren Am4da-zonoebru*n- crême. Door inwerking van de lucht, ook zonder zon, krijgt U een prachtige bron»kleur, die beschermt te- xonnebrend. Eerst naar LINKS, dan naar REd T uitkijken vóór oversteekt, en.... even uw beurt aL wachten. (Neem lie ver een latere tram dan.de auto van den „Eerste Hulp- cÖenst".) DE VACANTLE BEGONNEN.... Zaterdag jj. zijn de vacanties vrij alge meen begonnen. De meeste examens zijn afgeloopen. De schooldeuren hebben zich gesloten. Dit begin is Zaterdag heel goed te merken geweest. Ge hadt maar eens een poosje moeten drentelen over de perrons van het Utrechtsche Centraal Station, zegt het Utr. Dgbl. Men deelde het blad mede, dat alreeds dien eersten vacantiedag ongeveer 2500 passagiers Utrecht zijn gepasseerd op weg naar Duitschland, welk aantal nog maar alleen betrekking had op het vervoer in de D-treinen en waarbij dus niet rijn geteld de reizigers, die per gewonen trein de grens naar het Oosten of Zuiden zijn overgegaan van Utrecht uit, en óók niet de passa giers die over andere routen zijiu gereisd, die niet óver Utrecht liepen. waarbij inschrijving zonder eenige beper king mogclijk is wordt bepaald, dat bij de uitvoering uitsluitend plaatselijke ar beidskrachten moeten worden te werk ge steld rij het dan ook dat den aannemer vrijheid wordt gelaten een kern van eigen arbeidskrachten te gebruiken. Ten slotte betoogde de minister met klem, dat de circulaire allerminst ten doel heeft het uitvoeren van werken door de gemeenten op eenigerlei wijze te belemme ren, doch uitsluitend beoogt een onder in vloed van de tijdsomstandigheden gaande weg hier en tiaar opgekomen ontoelaat- baren vorm van plaatselijke protectie voortaan te weren. L. Crt. BEGRAFENIS VAN DE SLACHT OFFERS VAN HET AUTO-ONGELUK TE ASSEN. Gisteren rijn de slachtoffers van het anto-ongeluk te Assen onder groote be- langsteUmg ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot van burgemees ter Froentjes werd begraven in het familie graf te Doezem. Onder de 600 aanwezigen bevonden zich o.a. de heer J. N. Krijger, lid van de Tweede Kamer, J. Knoppers, lid van Ged. Staten van Drente, het geheele college van B. en W. van Assen met den gemeentesecretaris, de burgemeesters van vele Drentsche gemeenten en deputaties van vereenigingen, waarvan velen 't woord voerden. Het stoffelijk overschot van wethouder Eleveld werd te Beilen ter aarde besteld. De belangstelling was hier d|®.eens zeer groot. De lijkwagen, omhangeMmet kran sen, werd gevolgd door een "draagbaar waarop de rest van de dertig bloemstukken werden meegevoerd, die vooral uit de krin gen van de Arbeidersbeweging als een af scheidsgroet waren gezonden. Ook bij ‘dit graf werd door vele perso nen gesproken. In het kerkgebouw van de Ned. Pro testanten Bond was Zondag de dienst ge heel gewijd aan de ramp die de gemeente vorige week heeft getroffen. Ook in de Ned. Herv. kerk was de dienst in hoofdzaak aan dit droef gebeuren ge wijd, terwijl de ramp in de Geref. kerk eveneens werd herdacht. De heer P. van Berkum, klerk bij den dienst der Gemeente-Reiniging alhier, slaagde te Leeuwarden voor het examen boekhouden van de Ver. van Leeraren in de HandelsWetenschappen. >p het Egmondsche strand is thans, het Hbl. meldt, gesloopt. werk gehad om hun arbeid te voltooien. De „Kerkplein” en de „Drente” strandden, Za [NO NIEUWE SNEEKER COURANT iyrme&iuin otóme 7 2. ■n4 >3 Eén dagje utt en nu reeds heerlijk brutal

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1