52e Jaargang Uitgave KIEZEBRINK Co, lo. M lente Blad annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Dit No. bestaat uit 3 bladen. Uit onze Raadzaal. Zaterdag 25 Juli 1986 NIEUWSTIJDINGEN. SNEEK, 6 Juli 1936. SNEEK, 4 Juli 1936. Aan de Gemeenteraad. Aldus enz. SNEEK, 30 Juni 1936. Aan de Gemeenteraad. De Kroon heeft, blijkens het bij de stukken ter inzage De Commissie voor rekeningen en begrotingen. Dl ZUIDERBAAN, Voorzitter, A. H. VIS, Rapporteur. B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorsteden aan: No. X 08.17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Werkliedenreglement. SNEEK, 14 Juli 1936. No. 1.842.73(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het reglement voor het Old Burger Weeshuis alhier. weshalve zij U adviseert tot goedkeuring te besluiten. De verlies- en winstrekening sluit met een batig saldo van ƒ3870.31, waarvan zal worden toegevoegd aan het kapitaal der instelling 1870.31. Een bedrag van ƒ2000. zal aan de reserve ten goede komen. No. 1.842.1(9). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de genees-, heel- en verloskundige armenzorg. I - No. X 07.351.32(69), Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot verhuring van de „Mastenbroekspolle” op de hoek van de Woudvaart en de Sperkhemmer opvaart, kad. bekend gem. Sneek, Sectie C, nos. 751, 752, 1127, 918 en 919. No. IV 07.35. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op het gemeentelijk woningbedrijf. SNEEK, 14 Juli 1936. Aan de Gemeenteraad. Bij Uw besluit van 31 Maart jl. no. 14, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten bij besluit van 15 April d.a.v. no. 4, zijn door de gemeente aangekocht de fabriekster reinen met opstallen, op de hoek van de Sperkhemmer opvaart en de Woudvaart, genaamd de „Mastenbroeks polle” voor de som van 1782.in totaal. Aangezien de gemeente bedoeld perceel thans nog niet voor een of ander doeleinde nodig heeft, kan het voorlopig worden verhuurd. In verband met de toestand, waarin de gebouwen verkeren, kan o. i. de huur niet hoger gesteld worden dan ongeveer ƒ3.per week. Wij stellen U voor ons te machtigen bedoelde terreinen te verhuren voor tenminste ƒ3.per week en geven U daarom in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 14 Juli 1936, no. X 07.351.32(69); BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten Burgemeester en Wethouders te machtigen, de fabriekster reinen met opstallen op de hoek van de Sperkhemmer opvaart en de Woudvaart, genaamd de „Mastenbroeks polle”, kad. bekend gemeente Sneek, Sectie C, nos. 751, 752, 1127, 918 en 919, te verhuren tegen een huurprijs van tenminste 3.per week en verder onder nader door hen met den huurder overeen te komen voorwaarden. Aldus enz. Aan de Gemeenteraad. Op grond van dezelfde overwegingen welke hebben geleid tot het raadsbesluit van 29 Juni 1936, no. 8, tot wijziging van de verordening houdende algemene regelen voor het in gebruik geven van schoollokalen (bijlage no. 57), stellen wij U voor artikel 22, 3e lid van het Werk liedenreglement aan te vullen als in het hieronder opge nomen ontwerp-besluit is vermeld. Hierdoor zal dit artikel tevens in overeenstemming worden gebracht met hetgeen in artikel 31 is bepaald ten aanzien van het loon wegens overwerk. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 14 Juli 1936, no. X 08.17; BESLUIT: het 3e lid van artikel 22 van het W erkliedenreglement in die zin aan te vullen dat daaraan wordt toegevoegd de volgende volzin: „Hetgeen de werkman wegens het verrichten van tarief- of stukwerk meer ontvangt dan zijn gewone loon wordt als tijdelijke toelage genoten”. Aldus enz. De commissie voor het onderzoeken van rekeningen en begrotingen ontving om advies de balans met verlies- en winstrekening en de rekening van de Kapitaaldienst over 1935 van het Old Burger Weeshuis, welke haar geen aan leiding geven tot het maken van bijzondere opmerkingen, No. 1.842.73(13). Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begrotingen betreffende de verlies- en winstrekening en de rekening van kapi- taalsinkomsten en -uitgaven over 1935 en de balans per 31 December 1935 van het Old Burger Weeshuis. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op abc werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 22 en 23 Juli: Vulpotlood Geld in papiertje Sleu teltje van hangslot Kinderbeursje met inhoud. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen^ als gevonden aangegeven op 22 en 23 Juli: Vulpotlood, A. M. Monkel; Iepen laan 16; Rijwielbelastingmerk, P. Bakker, Gedempte Pol 6; Gesp, A. Westra, ie Boschdwarsstraat 5; Dameshemd, J. Bus- „Sport en Liefdadigheid.”. Woensdagavond had in Hotel Hanen burg de afdracht plaats van het batig saldo der op Hemelvaartsdag gehouden voetbal wedstrijden van „Sport en Liefdadigheid”. De V o o r z. van Sp. en L., de heer Per- sijn, heette de aanwezigen welkom en deel de direct mede dat, ofschoon de afdracht iets lager is dan verleden jaar, elke vereen. (Hulp in Nood en de Ver. tot bestr. der t.b.c.) zal n.l. f450 ontvangen, tegen vorig jaar f475, alle commissie-leden toch zeer tevreden zijn over het nu beschikbare be drag. Er waren dit jaar verkocht 2462 plaats bewijzen 55 et, v. j. 2800, 160 plaatsbe wijzen A 25 ct. (v. j. 245), 154 tribunekaar- ten A 50 ct. (v. j. 206), 3 bankplaatsen (v. j. 173). Doch deze mindere verkoop was hoofdzakelijk het gevolg van het slechte weer, want de loketverkoop was veel ge ringer dan verleden jaar, de voorverkoop handhaafde zich ruim, hetgeen er op wijst dat het innerlijk met „Sport en Liefdadig heid” wel in orde is. Niettegenstaande de aanzienlijk geringer loketverkoop behoeven we de afdracht slechts f50.totaal lager te stellen, hetgeen te danken is aan een groote besnoeiing der uitgaven, daar we ditmaal slechts op één club van buiten, E.D.O., naast de 3 plaatselijke clubs, een beroep deden. Al deze clubs zegden spontaan medewerking toe, terwijl een commissie uit de burgerij ons een schitte rende wisselprijs cadeau gaf. Nadat spr. nog een enkel woord had gewijd aan het bedrag dat de commissie aan huur voor het Sportp. moet betalen, n.l. f 150, en de hoop had uitgesproken, dat dit zooal niet geheel geschrapt, dan toch belangrijk verlaagd zal worden, nu het Sportpark ook gratis is beschikbaar gesteld voor de wedstrijd ten bate van de Tocht ouden v. dagen, ver zocht hij! de penningmeesters van Hulp in Nood en t.b.c.-ver. de finandeele beschei den van den penningmeester der commis sie, den heer de Leeuw, te controleeren. De h.h. Keuning en Hofstee kweten zich van die taak en adviseerden bij monde van laatstgenoemde tot goedkeuring der reke ning en décharge der commissie onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zijn keurig beheer. Hiertoe werd besloten en daarna volgde overhandiging der be dragen. De heer R. N i e v e e n, voorzitter van Hulp in Nood, zegt dat zijne vereeniging ook nu weer haar hartelijke dank wenscht te betuigen voor deze gift, welke verkregen is ten koste van zooveel werk van de zijde der leden der commissie Sp. en L. Spr. brengt dit woord van dank niet alleen na mens H. i. N. maar ook namens de door die ver. gesteunden en constateerde dat deze dank voor dit bedrag niet minder groot is dan toen wij hier enkele jaren ge leden als resultaat f 1000 mochten ontvan gen. De zorgelijke tijden hebben ook hier hun invloed, doch spr. wenscht er even op te wijzen dat de schipper in stormweer het moeilijker heeft dan bij mooi weer, en zoo ook hebben de commissie-leden in deze zorgvolle tijden zoo mogelijk nog meer hun krachten moeten inspannen dan vroeger in betere tijden; daarom treedt het bedrag in dit dankwoord niet op den voorgrond, doch danken wij de commissie nog eens extra voor het vele dat zij voor ons deed en de krachtsinspanning welke zij zich voor ons en de door ons gesteunden getroostte. In die dank begrijpt spr. ook de dames der commissie-leden, die niet alleen hun echt- genooten voor dit liefdadigheidswerk af standen, doch ook zelf krachtige hulp ver leenden. De heer M a s e 1 a n d, voorzitter der ver. tot bestr. der tb.c., spreekt eveneens een dankwoord. Wanneer het bedrag dan al iets lager is dan verleden jaar, onze waardeering is er niet minder om, want wij weten dat dit per gulden afdracht veel meer krachtsinspan ning der commissie beteekent dan voor heen. Als spr. een statistiek moest maken van de prestaties van Sp. en L. zouden som mige daarvan gemakkelijk in grafische voorstellingen samen te vatten zijn, niet echter de inspanning der commissie-leden, want die ontsnapt aan elke controle. En toch, als daarvan een dergelijke voorstel ling ware te maken zou deze nog steeds een stijgende lijn vertoonen. Spr. wijdt nog een hartelijk woord aan „de vrouw op de achtergrond”, de dames der commissie leden, die hun echtgenooten steeds zoo flink terzijde staan en spreekt de hoop uit dat de resultaten van Sp. en L. bij voort during bevredigend mogen blijven. De V o o r z., de heer P e r s ij n, dankt de sprekers en uit de wensch dat met het afnemen van de crisis ook de finandeele resultaten van Sp. en L. weer beter zullen worden. SNEEK, 14 Juli 1936. Aan de Gemeenteraad. De geneeskundige Inspecteur van de volksgezondheid heeft op grond van artikel 35 der Armenwet bij de Gede puteerde Staten dezer provincie bezwaren ingébracht tegen Uw besluit van 31 Maart 1936, no. 19, tot wijziging van de verordening op de genees-, heel- en verloskundige armenzorg. Deze bezwaren richtten zich in de eerste plaats tegen het feit, dat artikel 1, 6e lid der meerge noemde verordening verband legt tussen de bezoldiging van de gemeentevroedvrouw uit de gemeentekas en haar inkomsten uit de particuliere praktijk. Het tweede bezwaar had betrekking op de in artikel 1, lid 2 geschapen moge lijkheid om de geneeskundigen en de vroedvrouw op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienst te nemen. Een dergelijke regeling verdraagt zich naar het oordeel van den Inspecteur niet met de artikelen 34 en 37 der Armenwet. Blijkens de bij de stukken gevoegde be schikking van de Gedeputeerde Staten van 30 Juni 1936, no. 96, le afd. B, heeft dit college het eerste bezwaar van den Inspecteur ongegrond verklaard. Wat het in dienst nemen van geneeskundigen op arbeidscontract betreft oor deelde het, dat uit de bepalingen der Armenwet voldoende blijkt, dat de wetgever ambtelijke aanstelling van genees kundigen en vroedvrouwen voor de armenzorg heeft be doeld en dat de door U getroffen regeling mitsdien niet in overeenstemming met de wet is. Wij kunnen de zienswijze van de Gedeputeerde Staten en van den Inspecteur niet onderschrijven. Kortheidshalve verwijzen wij U voor ons standpunt naar onze bij de stuk ken gevoegde aan de Gedeputeerde Staten gezonden brief van 5 Juni 1936, waarin wij de opvattingen van den In specteur hebben bestreden. Op verschillende gronden kwamen wij in die brief tot de conclusie, dat de door den Inspecteur gewraakte regeling niet in strijd met de wet is en dat verschillende feitelijke omstandigheden het slui ten van een arbeidsovereenkomst in die gevallen aanbe- velenswaardig maken. Nu ons betoog de Gedeputeerde Staten niet heeft ver mogen te overtuigen van de juistheid der door U bij besluit van 31 Maart 1936 no. 19 aanvaarde regeling, zal U óf bij de Kroon in beroep moeten gaan van de beslissing van de Gedep. Staten, óf krachtens artikel 36 der Armenwet die beslissing moeten uitvoeren. Van het instellen van beroep verwachten wij weinig resultaat. Naar wij menen te weten huldigt de Minister van Binnenlandse Zaken ook de opvatting, dat geneeskundigen belast met de geneeskundige armenverzorging, niet als arbeidscon tracten in dienst kunnen worden genomen. Daar wij deze aangelegenheid bovendien in de gegeven omstandigheden niet van grote praktische betekenis ach ten, stellen wij U voor te handelen overeenkomstig de door de Gedeputeerde Staten genomen beslissingen. Met ingang van de datum, waarop het tweede lid van artikel 1 der verordening wordt geschrapt, zal de met de geneeskundigen Dr. H. Klein en H. Gerritsma gesloten arbeidsovereenkomst moeten worden beëindigd en zal tot aanstelling van de betrokkenen in ambtelijk dienstverband moeten worden overgegaan. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 14 Juli 1936 no. 1.842.1(9); BESLUIT: I. artikel 1 van de Verordening op de genees-, heel- en verloskundige armenzorg, vastgesteld bij raadsbesluit van 10 October 1913, laatstelijk gewijzigd bij dat van 31 Maart 1936, no. 19, met ingang van 1 September 1936 als- volgt te wijzigen: a. het tweede lid vervalt, terwijl de overige leden wor den genummerd 1 tot en met 5; b. het nieuw genummerde 3e lid wordt gelezen als- volgt: „Met betrekking tot de schorsing van en het verlenen van ontslag aan de geneeskundigen en de vroedvrouw zijn van toepassing de desbetreffende bepalingen van de para grafen 8 en 10 der Ambtenaarsverordening, zoals die bepalingen op 1 Januari 1936 luiden.” II. te beëindigen met ingang van 1 September 1936 de krachtens raadsbesluit van 31 Maart 1936 no. 20 met de heren Dr. H. Klein en H. Gerritsma gesloten arbeidsover eenkomsten naar burgerlijk recht als geneeskundigen voor de armenverzorging. BIOSCOOPNIEUWS. Het Amicitia theater brengt zijin eerste groote vacantie-programma uit, dat gedu rende een geheele week zal draaien en waarin als hoofdmimmer een buitengewoon goede film fungeert n.l. „Captain Blood” naar de zoo bekende roman van Sabatini. „De Tijd" schrijft er van: Met films als Captain Blood geeft de bioscoop voortreffelijk, hartverkwikkend amusement, waar men van begin tot einde vreugde aan beleeft en gezonde sensatie De Parijsche correspondent van de N. Rott. Crt. zag de film in Parijs en schreef aan zijn blad: Zeldzaam boeiend is deze film van Curtiz, die culmineert in den zeeslag voor Port-Royal, een meesterstuk van massa- scher, Willem de Zwijgerstraat 1Para- pluie, J. Vonk, Singel 18; Kindermuts, J. Greljdanus, ie Woudstraat 6; Jongensjasje, H. Halbertsma, Stationsstraat; Dames pa- rapluie, wed. Delcambie, ie Woudstraat 1 Beurs met inhoud, S. Haitinga, Kolhom. Aan de huishoudschool Laan van Meerdervoort te Den Haag slaagde voor het diploma huishoudkundige mej. F. van Giffen van Balk. regie, fotografie en montage. Wanneer het tenslotte komt tot den strijd van man tegen man op het dek van het Fransche fregat, klimmen kapitein Blood en zijin mannen in het want, de touwen worden doorgesneden en, in dichte drommen laten de mannen zich op het vijandelijke dek overslingeren. Het is weer een van die knappe vondsten, waardoor een film zich van alle andere, toch ook knap gemaakte films onder scheidt, deze overval van onderaf op te ne men. Van dezen bepaalden gezichtshoek uit immers krijgt zoo een scène beteekenis, die noch het bloote oog, noch de fantasie, haar hadden verleend. Opeens worden be- „Artikel 8a. Het boekjaar loopt van 5 November van elk jaar tot en met 4 November van het daarop volgend jaa?’. b. in art. 13 wordt in plaats van „jaar”, gelezen: „boekjaar”; c. in art. 17, le lid, wordt in plaats van „1 April”, „15 April” en „jaar” onderscheidenlijk gelezen: „1 Ja nuari”, „15 Januari” en „boekjaar”; d. in art. 17, 2e lid, wordt in plaats van „15 Mei” gelezen: „1 April”. II. te bepalen dat de onder I vermelde wijzigingen in werking zullen treden op 1 Augustus 1936 met dien ver stande dat het op 1 Januari 1936 aangevangen rekenings- jaar zal lopen tot 5 November 1936. Aldus enz. Bruin, óók zonder zon, door de snelle huidbruinende werking van AMILDA-zonnebruincrême, welke ook zonder zon, alleen reeds door den invloed van licht en lucht de huid mooi egaal bruint. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Aan de Gemeenteraad. De annuïteiten van de,door de gemeente uit ’s rijks kas ontvangen voorschotten ingevolge de Woningwet vervielen aanvankelijk op verschillende data. Te beginnen met het exploitatiejaar 1934/35 is hiertn verandering gekomen. De Minister van Financiën heeft toen de vervaldag voor alle annuïteiten vastgesteld op 5 November. Het gevolg hiervan is dat de rijksbijdrage in de exploitatietekorten der woningen voortaan telkens over een tijdvak, lopende van 5 November tot 5 Novem ber, worden toegekend. Het opmaken van een verlies- en winstrekening met balans voor de met rijkssteun gebouwde woningcomplexen is daarvoor nodig. Daar het rekenings- jaar van het woningbedrijf samenvalt met het kalender jaar, moet voor het gehele bedrijf na afloop van het jaar weer een rekening worden opgemaakt. Deze handelwijze vergt onnodige arbeid. Ter vermijding daarvan hebben wij aan de Kroon op grond van het bepaalde in artikel 38 der Rekeningsvoorschriften 1931 verzocht goed te keuren, dat het boekjaar van het woningbedrijf voortaan zal lopen van 5 November tot 5 November. Bij Koninklijk besluit van 12 Mei 1936, no. 38 is de gevraagde toestemming ver leend. Wij stellen U voor, pp grond van het vorenstaande, het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 6 Juli 1936, no. IV 07.35; BESLUIT: behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, I. de Verordening op het gemeentelijk woningbedrijf te wijzigen alsvolgt: a. na artikel 8 wordt ingevoegd een nieuw artikel, luidende: gelegd Koninklijk besluit van 5 Juni 1936, no. 37, onge grond verklaard het namens Ui door ons ingesteld beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie van 22 Januari jl. no. 128, le afdeling B, waarbij goed keuring is onthouden aan Uw besluit van 13 Januari 1936, no. 9, tot wijziging van het reglement van het Old Burger Weeshuis alhier, in die zin dat de beloning van den Secre- taris-boekhouder en die van het overige personeel door de Regenten wordt geregeld. Hierdoor is weer de toestand ntstaan, dat geen orgaan is aangewezen, dat met de regeling der jaarwedden van het personeel van het Old Burger Weeshuis is belast, het geen niet in overeenstemming is met artikel 125 der Amb tenarenwet 1929. Ten einde in de bestaan^’? leemte te voorzien stellen wij U voor liet reglement van het Old Burger Weeshuis in die zin te wijzigen, dat de iaarwedderegeling van den Secretaris-boekhouder door de Raad wordt vastgesteld en die van het overige personeel door de Regenten van het Weeshuis. In verband met het bovenstaande bieden wij U het vol gende concept-besluit ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 30 Juni no. 1.842.73(2); BESLUIT: 1. onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedepu teerde Staten in het Reglement voor het Old Burger Weeshuis, vastgesteld bij raadsbesluit van 24 Mei 1916, no. 5, laatstelijk gewijzigd bij dat van 11 Mei 1936 no. 8, tussen de artikelen 10 en 10a een artikel 10 I in te voegen luidende als volgt: „1. De jaarwedde van den Secretaris-boekhouder wordt vastgesteld door de Raad, na ingewonnen advies van Regenten. 2. Voor zoveel den Secretaris-boekhouder betreft treden voor de toepassing van artikel 11 van de Ambte naarsverordening der gemeente Sneek de Regenten in de plaats van de Raad. 3. De beloning van het overige personeel wordt door Regenten geregeld”. II. te bepalen, dat het onder I genomen besluit in wer king zal treden op de dag der goedkeuring. Aldus enz. NIEUWE SNEEKER COURANT t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1