NIEMEIJERS R. MARTENS KING PEPERMUNT No. 87 Eerste Blad «MM» SHEERER COURANT 52e Saorgang UitgaveKIEZBBBUffi S Co Woensdag 29 Juli 1980. «w^wbiutsermdeel Ollicieel Orgaan der fiemeentB hek. ZOMER OPRUIMING HUISHOUDSCHOOLNIEUWS. 'Kbffüs en.'Lfaa NIEUWSTIJDINGEN. Andere goederen met korting. DE OUDE EGYPTENAREN gebruikten reeds de op wekkende bestanddelen van de pepermuntplant. Tegenwoordig gebruikt men ditzelfde middel ter opwekking en verkwikking in verfijnde vorm. Men gebruikt SNEEK - TELEFOON 2200 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. IN6BZONDBN MBDEDEBUNGfiM. ijkenis 6 :r, dat er in olsum. H. de Jong Tj. v. d. Zee T. OOSTERBAAN. :'7« TONNEMA C'E SNEEK zwarten de leiding te bezorgen Dit J werd Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 19 stille strand te Scheveningen de F. Jakma Boiëldieu Strauss Offenbach Ter P. A. .de omgeving staat, dat 41 standigheden op de hoogte vrij zeker, dat 41 door de huis 4jn binnengcdrongen. Deze deur was zeer slecht verzekerd en zat met een zwakke Abonnement: per jaar 2.50, fr, p. post 3,00. AdvertentiGn: 0 ct. p, regel. Ingezonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Fetje Altenburg te Tims Pier Huistra te Schamegoutum Wietske Schaap te Tiras Grietje Dijkstra te Tiras Obbe Térpstra te Sneek IJnze van Dijk te Gauw VOETBAL. 9e Nederlaagwedstrijd Sneeker Groentehandelaren. Sn. Groenth.Wit-Zwart JJ. Vrijdagavond was de belangstelling voor de nederlaagwedstrijden, welke ge organiseerd worden door de Sneeker Groentehandel. wederom bijzonder groot. Ruim 700 betalende bezoekers passeerden de controle en deze zijn zeer voldaan huis waarts gekeerd, want behalve met een zeer spannende strijd welke tenslotte de R.K. voetbalclub Wit-Zwart een nog onver wachte 16 overwinning opleverde, heb ben de toeschouwers ach nog kunnen amu- seeren met de muziek van „The Combined Players”. Het was ook deze avond weer als voorafgaande „dik in orde”. De Groentehandelaren verschenen vrij wel met dezelfde ploeg als vorige week. Wit-Zwart we hebben dit reeds eerder Het bestuur van het Sneeker Groente handelaren elftal verzocht ons te willen mededeelen er prijs op te stellen, de ge ruchten, als zou men n.l. deze laatste wed strijd de Sneek-veteranen willen laten win nen, tegen te spreken. Men kan er van verzekerd zijn dat het ook in de finale niet aan de noodige span ning zal ontbreken. Voor nadere bijzonderheden zie men een adv. in dit blad. pass en dito schuiver van gebr. T< De bal ging daarbij tusschen de zonlicht het uitzicht werd belemmerd, in het doel waarmede de stand 11 werd. Vanaf dit oogenblik verkreeg het Wit- Zwart-elftal een veldmeerderheid die nog voor de rust in een 12 voorsprong werd uitgedrukt doordat P. Teppema het leer voorzette, waarbij een der geelzwarte backs het van richting deed veranderen en G. Teppema de bal tenslotte inschoot. Na de hervatting was Wit-Zwart sterk in de meerderheid. De geelzwarten werden in 1 de verdediging gedrongen. Eerst toen lie ten de gasten hun fraaiste spel zien. De beide vleugelspelers en midvoor, de drie gebroeders Teppema, waren voortdurend een gevaar. Daarachter zat een halflinie die zoowel in aanvallen als steunen keu- rig spel demonstreerdeterwijl ’t achtertrio ondoordringbaar was. Voor de Groente handelaren was er dan ook geen doorko men aan en elk oogenblik kon een doel punt voor witzwart verwacht worden. Na dat eenige hoekschoppen geen resultaat hadden opgeleverd, deed H. Tepep.ma een lage voorzet, waarbij H. de Jong de bal in t eigen doel werkte 13. Dit bracht verwarring in het verband van de groentehandelaren, men geraakte zicht baar van de kook. Keeper Pasma „knof- felde’* een bal, waardoor G. Teppema m staat werd gesteld 1—4 te scoren, terwijl een vijfde doelpunt (voor buitenspel werd geannuleerd, nadat de bal uit een hoek- schop door H. Teppema was voorgezet en door zijn broer P. Teppema was m- gekopt. Echter gelukte het dezelfde spe- Ier met een kopbal even hierna toch 15 1 te scoren. Verwoed ging de strijd verder, zelfs zoo dat een tweetal spelers met elkaar in bot- i sing kwamen en een der Groenteh. verde digers daarbij geblesseerd geraakte. Van opzet was hier o.i. geen sprake. Het kwam door het vurige spel. Tenslotte scoorde H. Teppema 16, waarmede het einde kwam. Door deze overwinning heeft Wit-Zwart de leiding genomen. De R.K. voetbalclub heeft deze overwinning volkomen verdiend en’ zal wel zoo goed als zeker in het bezit komen van de ie prijs daar Vrijdag a.s. alleen nog de Sneek-veteranen dé laatste wedstrijd tegen de geelzwarten moeten spe len en wel niet in staat zullen blijken dit record aantal doelpunten te verbeteren. geschreven bestaat geheel uit pittige jonge spelers, leeftijd voor het meerendeel tusschen 17 en 23 jaar, terwijl de ouder dom van de geelzwarten varieert van 2537 jaar. Te verwonderen was het dan ook niet dat men met ‘groote belangstel ling deze wedstrijd tegemoet zag. De organisatoren zetten direct flink van wal en reeds binnen de 21/2 minuut wist Tj. v. d. Zee uit een afgemeten voorzet van Siebesma, waarop keeper Brouwer nog uit liep, doch daarbij het leer voor de voeten stompte van de Groenteh. midvoor, de geel- t i—o. puntje gaf de thuisclub moed en er flink aangepakt. Keeper Brouwer kreeg een hard ingeschoten bal van De Jong" te verwerken, doch deed dit naar behooren, een voorbeeld dat keeper Pas ma subliem volgde toen Wit-Zwart een schuiver op zijn heiligdom afvuurde. De wedstrijd gaf volop spannende momenten. Aan beide kanten vielen er keurige aan vallen te noteeren, doch Tj. v. d. Zee zocht, evenals Silvius, het doel feel te hoog. Allengs begon Wit-Zwart zich wat los te werken. Met goed open spel werd aanval op aanval ondernomen, waarbij eenmaal de paal keeper Pasma te hulp kwam. Een doelpunt zat Voor witzwart in de lucht. Toch gelukte dit niet eerder dan in de 36e minuut. Nadat de geelzwarte defensie heel wat pittige aanvallen van Wit-Zwart had weten af té slaan, volgde er een fraaie ma. nen door van keeper Pasma, wien door het Geslaagd voor diploma Duitsche Handelsoorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen de heer B. Wester te Oppenhuizen. M.U.L.O.-EXAMEN. Geslaagd voor het mulo-diploma A: P. Andéla, T. v. d. Meulen, I. M. Ring- nalda, A. M. Volkers, M. J. Groenland en R. Rmsma, allen te Sneek en H, Walinga te Heeg. Voor diploma B: A. Slotboom en J. Winselaar te Sneek. Maandag zij!n te Leeuwarden voor diploma A: J. Feenstra te IJ. Renema te Schamegoutum. Diploma B: A. Bijlsma te Poppjnga- wier. UITSLAG MELKERSCURSUS afd. Sneek Frlesche Mij\. v. Landbouw. Op 25 Juli 1936 werd bij den veehouder J. Huistra te Schamegoutum de eindles van de meikerscursus gehouden, uitgeschreven door de afd. Sneek Fr. Mij. van Land bouw. De jury, bestaande uit de heeren O. v. d. Burg te Tietjerk, K. Zijlstra te Leeuwarden, S. Alberda te Sneek en den cursusleider B. Meintema te Mantgum, kende aan onderstaande leerlingen het di ploma toe met de volgende punten: 187 pnt. 175 pnt. 172 pnt. 169 pnt. 165 pnt. 165 pnt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLEINZAND 57 KOOPT IN ONZE MASSA RESTANTEN voor zeer lage prijzen. Ook zeer bizondere koopjes in CORSETTEN. OOSTERDIJK 29. 10e Nederlaagwedstrijd Sneeker Groentehandelaren. Vrijdagavond a.s. zal de laatste neder laagwedstrijd gespeeld worden door het Sneeker Groentehandelaren elftal en de Sneek-veteranen. Deze finale zal een feestelijk karakter dragen. Om plm. half zeven vertrekken de beidé elftallen en andere genoodigden in auto’s van het Martiniplein in optocht naar het Sportpark. Het Sneeker Muziekcorps zal voorop gaan, terwijl dit corps tevens de wedstrijd zal opluisteren. Na afloop zal in het restaurant de prijsuitdeeling plaats hebben en zal een strijkje voor de noodige vroolijkheid zorgen. De opstelling van het elftal der Snee ker Groentehandelaren is als volgt: H. Pasma C. de Jong L. Poiesz D. de Ruiter Tj. Aukema T. Faber P. de Jong S. Siebesma Tj. v. d. Zee Th. Pasma MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE LEEUWARDEN. Aan de Middelbare Technische School te Leeuwarden werden na afloop van het zomerhalfjaar 1936 bevorderd van de: ie naar de 2e klasse: G. de Leeuw, K. Ooms, C. J. Stockmann, Sj. de Vries, A. Slob en L. v. d. Meer te SneekK. Zonder land te Schamegoutum; P. v. d. Zee te Hommerts. 2e naar de 3e klasse: Sj. Rolsma, S. B. Bos, C. L. Koster en G. F. Wamelink te Sneek. VERGOEDING BIJZ. SCHOLEN IN WIJMBRITSERADEEL. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door den raad der gemeente Wijtabritseradeel tegen het be sluit van Ged. Staten van Friesland van i! April 1936, waarby met vernietiging van het besluit van dien raad van 17 Februari 1936, ten behoeve van de bijzondere lagere scholen in Wijtabritseradeel nader is vast gesteld de vergoeding, bedoeld in artikel xoi, negende Ëd der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1933. Kerknieuws. De classis Brielle der Geref. Kerken heeft aan ds. A. Ph. S. Schaafsma, predikant bij de Geref. Kerk van den Bommel, om ge zondheidsredenen eervol emeritaat ver leend. Ds. Schaafsma werd 13 October 1870 geboren en studeerde aan de Vrije Univer- siteit. Hij werd eerst op gevorderden leef tijd candidaat en aanvaardde 25 Sept. 1904 hét predikambt bij de Geref. Kerk van Jutrijp-Hotamerts (Fr.). Vandaar vertrok hij in 1908 naar Lioessens, welke stand plaats hij in 1913 met Nieuwveen verwis selde. In 1918 vertrok hij naar Appelscha, om zich 14 Mei 1922 te verbinden aan de kerk van den Bommel, wier eerste predi kant hij is. Ds. Schaafsma heeft in de classes waar bij diende tal van deputaat- schappen vervuld en bij verhaling deel uitgemaakt van de Part. Synode in 4jin ressort. den horloge wordt vermist, De situatie wees er op, dat er geschoten was; een ruit was stuk en in het kozijn bevond rich een kogelgat. Dit moeten waar schuwingsschoten van Zetsma rijn geweest, die zich op aanraden van veldwachter ter Berga een revolver had aangeschaft, juist met het oog op, het feit, dat Zetsma vaak veel geld in huis had. Even na de schoten heeft mej. Bovius een geluid gehoord, dat veel op mensche- lijk gerochel leek. Haar man stelde haar echter wederom gerust door te zeggen, dat dit waarschijnlijk van een koe afkom stig was. Een der overburen, mej. Bovius, die dicht aan den weg slaapt, is door schoten wakker geworden. Zij meende, dat zij drie keer heeft hooien schieten en werd angstig, doch haar man stelde haar gerust. Het gebeurt wel eens vaker, dat er ip den nacht geschoten wordt. In deze streek worden nd. veel kippendiefstallen gepleegd en de kippenhouders liggen 's nachts wel op den loer om door een schot de dieven aan het schrikken te maken. Eenigen tijd later hoorde mej. Bovius iets op den weg, schoof het gordijn op rij en zag twee wielrijders, die rich in de richting van Opende begaven. Zij hééft echter niet met zekerheid kun nen vaststellen, dat deze beide personen van het erf van Zetsma kwamen. Mej. gissing, de vrouw van den onder wijzer, die naast Zetsma woont, vertelde ons, dat zij niets van het drama hebben ge merkt. Vrijdagavond pl.ta. 7 uur hebben rij en haar man nog eenigen tijd met Z. staan te praten. Deze is daarna waarschijnlijk een eindje gaan wandelen, zooals hij dat vaker deed. Zij hebben piet gezien hoe laat hij is thuis gekomen. Algemeen is de indruk, dat de daders in - •mioeteQ worden gezocht. Vast it 41 zocr goed met Zetsma’s om- waren. Het is le achterdeur het huis rijn binnengedrongen. Deze deur kram vast, zoodat het een kind zelfs niet moeiljjk zou vallen de deux in te drukken. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Vrijdag is bij het baden in zee op het -•n--j c-i-J-, 7.jarjge A. H. M. uit Rotterdam, verdronken. Red- eld door den 22-jarigen H. tie, dooi deze faalden. Het lijk" is nog niet aangespoeld. BRANDSTICHTING? Zaterdag is het echtpaar S. in wiens woning te Oss enkele dagen geleden op verdachte wijlze brand is ontstaan, gevan kelijk naar Den Bosch gebracht, teneinde voor den officier van justitie te worden ge leid. Na verhoord te rijn werd mevr. S. in het huis van bewaring opgesloten. De heer S. is op vrije voeten gesteld. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. De vijftigjarige boerenarbeider A. Zee, uit Twisk, reed Zaterdagmiddag met paard en wagen in de Wieringermeer nabij Me- dembtik. Plotseling sloeg het paard op hol en Zee viel van den wagen. Een der wielen kreeg hij over het lichaam. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis ver voerd, doch öp weg daarheen 'is hij han rijn verwondingen overleden. Het slacht offer was gehuwd en laat twee kinderen na. DOOR EEN REVOLVERSCHOT GETROFFEN. Bij de arrestatie van den 29-jarigen B. uit de Hemsterhuisstraat te Den Haag, die met nog een tweetal personen de rust ver stoorde en een agent van politie bedreigd had en met een flesch gegooid, hoorden de politieagenten in de gang der woning roepen: „Gééf me een mes”. Daarop werd de deur van de achterkamer geopend en sprong B. de gang in en op een der agen ten af. Een van de agenten, ziende dat zijn collega in gevaar verkeerde, schoot daar op met rijn pistool op de beenen van B. en trof hem in de rechterblaasstreek. B. werd door den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Zijn toe stand is gunstig. XV. Nu het schooljaar geëindigd is komen de zorgen voor het nieuwe. Wjj hebben een zeer ingespannen en drukke periode achter de rug en na zo’n tijd lokt vacantierust en ontspanning wel heel bijzonder. Toch moe ten de zorgen eerst zoveel mogetijk aan de kant, en zo rit ik te denken, dat het toch wel goed is nog eens de aandacht te ves tigen op de éénjarige cursus, welke wij het vorige jaar voor het eerst hebben inge voerd. Deze cursus is blijkbaar nog niet ingeburgerd. Wij hebben heel wat aangifte gehad voor al de tweejarige cursussen. Verder wensen vele gediplomeerden nog één jaar te komen voor de opleiding „hulp in de huishouding”. Wij kunnen over de belangstelling voor deze cursussen dus zeer tevreden zijn, maar de éénjarige cursus schijnt niet bijzonder te trekken, of is nog niet bekend genoeg. Wij hebben hiervoor wel aangifte, doch nog niet voldoende. Van daar dat ik over deze cursus nog gaarne een en ander zal schrijven. Deze éénjarige dag cursus a wordt bij zonder geschikt gemaakt voor meisjes, wel ke wat meer vóórontwikkeling hebben dan enkel de lagere school. Ook worden oudere meisjes welke enkel lager onderwijs heb ben gehad op grond van haar leeftijd tot deze cursus toegelaten en behoeven zij zich ook niet ongerust te maken, dat rij deze lessen niet kunnen volgen. De lessen zijn Beide treinen ondervonden geruimen tijd vertraging. Door de politie wordt een onderzoek naar ue oorzaak van het losloopen van de koeien ingesteld. MOORD TE OPENDE. De alleenwonende heer Reinder Zetsma te Opende, lid van het Burgerlijk Arm bestuur in de Gron. gemeente Grootegast, is Zaterdagmorgen met een prop in den mond en aan handen en voeten gebonden, dood in rijn bed gevonden. De heer Zetsma was ongehuwd en 72 jaar oud. Vermoed wordt dat de moordenaar (s) van meening was (waren) dat er geld aanwezig was daar in den regel1 Zater dags de uitkeering aan de armen plaats heeft. Het N. v. K. N. schrijft nader: Het is ongeveer een jaar geleden, dat onze provincie werd opgeschrikt door den gruwelijken moord op den ouden heer Kroeze te Wildervank, thans brengt een ander drama, dat daarmee veel 'J vertoont, nieuwe ontsteltenis teweeg. In de streek, waar deze moord is gepleegd, leeft nog sterk de herinnering aan de misdaad te Lucaswolde, waarbij vier veldwachters door moordenaarshand vielen. De oude heer Zetsma, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het slachtoffer ia geworden van den zeer laffen overval, leefde alleen in een klein huisje aan den weg van Opende naar Surhuisterveen. Hij was een tamelijk welgesteld man, die ech ter rijn eigen geld onmiddellijk steeds naar de bank bracht. Zoo is hij de vorige week nog met een bedrag van pl.m. f 700, dat hij "voor zich zelf had geïnd, naar Gronin gen gegaan. Door rijn functie als uitbetalend lid van het Burgerlijk Armbestuur, had hij even wel geregeld erg veel geld in huis. Deze week trof dat wel zeer bijzonder, want Zetsma was van plan Zaterdag het geld voor 2 weken uit te betalen, omdat hij vandaag voor enkele dagen met vacantie naar rijn eenigen broer in Aalten zou gaan. De som die in huis moet zijn geweest, kan op ongeveer f 500 worden gestéld. Daarnaast was er nog wat zilvergeld, dat ook ongeveer f .100—-Izoa beliep. Zetsma stond als een goed man bekend. De functie van uitbetaler van het B. A. bracht natuurlijk wel eens conflicten met sommige menschen, die geregeld geld van hem ontvingen, mee, maar als mensch mocht men hem over 't algemeen graag. Al leefde hij alleen hij is nooit gehuwd geweest hij Was niet iemand, die zich terugtrok. Geregeld kwam hij bij de buren praten en als hij eens op reis ging, vertelde hij dat altijd prompt. Zijn naaste buren spraken met waardeering van hem. Het is dan ook te begrijpen, dat deze misdaad een hevigen schok in de omgeving heeft verwekt. - Het lid van het Burgeri. Armbestuur, de heer K. Weima, ging Zaterdagmorgen om 9 uur naar het huisje van Zetsma om hem te halen voor den wekelijkschen rondgang waarop het geld wordt uitbetaald. Hij was de eerste, die de vreeselijke ontdekking deed. Onmiddéllijk is de gemeenteveld wachter van Grootegast, Berga, gewaar schuwd, die het voorioopig onderzoék leid de. Hij stelde den burgemeester van Groo tegast, den heer v. d. Munnik, in kennis met het drama, die onmiddellijk het parket te Groningen waarschuwde, dat pj.m. 12 uur arriveerde. Het interieur van het huisje, waarin Zet sma ai ongeveer 19 jaar woonde Zetsma is afkomstig uit Leens, doch reeds 30 jaar in Opende gevestigd, de eerste n jaar op een boerderijtje op Öpende-Zuid bood een vreeselijken aanblik. Alles was over hoop gehaald en de kasten waren door zocht. Op het bed lag Zetsma, aan handen en voeten gekneveld met nieuw tou|W en een leeren riem. In zijn mond was een prop papier geduwd. Verwondingen vielen op het eerste gericht niet te constateeren. Het papiergeld van het Burgeri. Armbestuur was verdwenen, doch het zilvergeld had men laten staan. Ook een waardevol gou- Eeu mooie gjft. tiegenheid van het feit dat ds. R. .utgers, Ned. Herv. predikant te Katwijk aan Zee, dezer dagen mocht her denken dat hij deze gemeente 25 jaar heeft gediend, heeft een lid der gemeente uit waardeering voor den persoon en den ar beid van den jubilaris een gift van f ii'5.000 geschonken, onder bepaling dat deze zal worden besteed voor den bouw van een nieuwe pastorie. De rente moet gedurende het leven van den gever hem worden uitbe taald, terwijl bij mens overlijden het be drag vrij van successierechten aan de kerk voogdij ‘der Ned. Herv. Gem. te Katwijk vervalt. Men zal spoedig een aanvang ma ken met den pastoriebouw. TREIN OP EEN TROEP KOEIEN INGEREDEN. Zaterdagavond om half twaalf zijn twee treinen, komende uit de richting Heeren- veen en uit Leeuwarden, die elkaar onder de gemeente Grouw moesten passeeren op een troep koeien ingereden, eigendom van den heer Schuurman te Grouw. Van de beesten die blijkbaar uit de weide waren losgebroken, werden er zeven gedood, ter wijl" verscheidene andere gewond werden. ten slotte voor allen nieuw en op oudere leeftijd wordt het bevattingsvermogen gro ter. De éénjarige cursus geeft de gelegenheid het volledig nuishoudonderwijs te volgen en hiervoor een diploma te verwerven. Bui ten de Zaterdag moeten de leerlingen alle dagen komen, doch hebben geen les op Maandagmorgen en Woensdagnamiddag, De lessen lopen ’s morgens van 912 en 's nam. van 1.30—4.30 uur. Het lesgeld en de vergoeding voor grondstoffen is ge lijk als voor de andere dagcursus a per jaar. Men betaalt voor zo’n cursus in de regel naar verhouding veel minder, dan wanneer men het bij kortere cursussen gaat zoeken. Bij de kortere cursussen krijgt men ook niet alle vakken en geen diploma. Di ploma’s worden tegenwoordig dikwijls ver langd en dit diploma is voor verschillende betrekkingen een aanbeveling. Willen de meisjes later verpleegster worden, dan wordt gewoonlijk enig huishoudonderwijs verlangd. Kunnen rij dan een derg. diploma laten zien, dan zijn zij in de regel hiermee klaar. Te late aangifte voor een cursus kan ten gevolge hebben, dat deze geschrapt wordt van de lijst, daar de lesrooster reeds in Augustus naar de Minister moet worden opgezonden. Daarom geef ik volgens de advertentie in dit blad nu nog gaarne gelegenheid voor aangifte. CONCERT te geven door het Sneeker Muziekcorps, dir. de heer H. B. te Strake, op Donderdag 30 Juli des avonds 8.15 uur op het Mar- dmplein. Programma: 1. Overste Barendsen, marsch 2. Le Calif de Bagdad, ouv. 3. Kunstier Leben, wals 4. Les Contes d’Hoffman, fant. 5. Hup Holland, marsch W. Sqhootemeijer Pauze. 6. Through night to Light, marsch E. Laikien 7. Egmont Ouverture L. v. Beethoven 8. a. Marche Militaire Schubert b. Cortège du Prince Carnaval, fantasie L. Montagne 9. Radio Journaal, potp. Joh. Brookhouse 10. Alte Kameraden, marsch Teike i6 J dingspogingen werden ingesteld 2o-jarigen S. N. de B., den van K. en een agent van politie, Ze geurt fe «apeaciet «egt Dora. en r&tmaakt naar meer. HIEU WE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1