annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Io. 91 lente Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag IS Augustus 1986 SSe Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. p 5 NIEUWSTIJDINGEN. Alle AdvertentlBn wordea In belde bladen opgenomen Begelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Derhalve meer ingelegd 7 en V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tims, Goëiiga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaafitmeer, Balk, Stavoren. Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Met inga zullen de F< VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK MAANDAG 10 AUGUSTUS 1936, ’s avonds 7 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer L. Rasterhoff, loco-secretaris. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer F. Boeijenga De heer Van der Veen zegt bij de opening der vergade ring dat het de bedoeling was zijn schriftelijk gedane vragen, die ook schriftelijk door B. en W. beantwoord zijn, in deze vergadering te bespreken. Hij zou er nog aan willen toevoegen een enkele vraag inzake bet conflict in de werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat de schriftelijk beantwoorde vragen ook volgens de bedoeling van B. en W. hedenavond na behandeling der agenda aan de orde zullen komen. Ook voor de vraag inzake het conflict in de werkverschaffing verleent de raad den heer Van der Veen verlof. Aan de orde is: de eventueel meerdere uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur aan geneesmiddelen, zal men tot de conclusie moeten komen, dat spr.’s voorstel ook financieel nog niet zo onvoordelig is. Spr. gelooft dat de kosten van doktoren en geneesmiddelen bijna verdubbeld zijn. Feitelijk is de toestand al zo als B. en W. waarschuwen, dat hij bij aanneming van sprekers voorstel zal worden. Er is dus feitelijk voor de niet verzekerden reeds gedaan, wat spr. nu vraagt voor de verzekerden. Bij de lan delijke steunregeling wordt het systeem gehuldigd, dat zij die zich in normale tijden verzekerd hadden tegen werkloosheid, nu ook een hogere steun genieten dan zij die onverschillig bleven en zich niet verzekerden. Hier zullen dg verzekerden echter naar het Burgerlijk Armbestuur worden verwezen als B. en W. hun zin krijgen. Men heeft in enkele gemeenten pen toeslag verleend, onder voorwaarde dat alle werklozen enz. zich aansloten bij de ziekenfondsen, maar ook dan nog krijgt men een bevoorrechting van de ene groep boven de andere, geheel de rechtvaardigheid betrachten kan men nimmer. Behoudens het finandëel bezwaar aanvaardt spr. dan ook de argumenten van B; en W. niet. Om aan dat financiële bezwaar tegemoet te komen, ook omdat spr. van de zijde van ’t zgn. doktersfonda daarop werd gewezen, komt het spr. gewenst voor zijn voor stel aldus te wijzigen, dat inplaate van der contributie, een kwart door de gemeente wordt vergoed in de vorm van een toeslag, doktoren en ziekenfondsen betalen ook een kwart, terwijl de mensen zelf die helft betalen. Volgens de bereke ning van) B. en W. zou het voorstel van spr. f 1850 kosten j het gewijzigde zal dus nog geen f 1400 kosten. Spr. beveelt zijn gewijzigde voorstel den raad aan als een poging de werk lozen tegemoet te komen, het teruglopen van het ledental der ziekenfondsen te voorkomen en ook te voorkomen, dat nog meerderen naar het Burgerlijk Armbestuur worden verwezen, waarvan het budget dan nog meer wordt belast De heer Kracht zegt dat hij in die vergadering van 31 Maart gezegd heeft neiging te hebben medewerking te verlenen aan dit voorstel Hij voelde de behoefte bij die werklozen, doch wilde ook rekening houden met de finantiële toestand der ge meente. Spr. gaf zijn stem aan de toen aangenomen motie en beeft er geen spijt van. Er wordt met deze maatregel goed werk gedaan; belanghebbenden doen ook zelf iets, zij willen zich zelf redden, doch zijn nu finandëel onmachtig geworden om het lidmaatschap van het ziekenfonds te handhaven en als ze dan hulp willen hebben is er slechts de moeilijke weg naar het Burgerlijk Armbestuur. Als men weet dat deze mensen al jaren gebukt gaan onder de zwaarste nood, dan kan men zich er niet afmaken met te zeggen: „de wal keert het schip”. We hebben te rekenen met het volk, dat zich langs magere grond voortbeweegt. Waar ook de uitgaven van het Burgerlijk Arm bestuur anders zullen vermeerderen, vindt spr. vrijheid voor dit voorstel te stemmen. De heer Greidanus zegt dat B. en W. van mening zijn dat de rechtvaardigheid eist dat allen, die niet in staat zijn de contributie te betalen, eigenlijk geholpen moeten worden; dat getuigt van menslievendheid, doch die blijkt niet diep te zitten, gezien het feit dat B. en W. zich nu verschuilen achter de be groting. Het voorstel-Van der Veen gaat ons en ook hem niet ver genoeg, maar waar toch een kleine groep er mee geholpen is, zullen wij dit voorstel steunen. De Voorzitter zegt dat B. en W. de financiële gevolgen hebben nagegaan en menen dat men bij aanneming van het voorstel-Van der Veen de tweede stap, nl allen te helpen, niet zal kunnen nalaten en dat kan de begroting niet dragen. Al kunnen wij ons hier finandëel nog redden, wij moeten uiterst voorzichtig zijn en zorgen dat wij niet voor sanering in aan merking komen; kunnen wij, als wij nu deze stap döen, later wel weer terug en zeggen: „de mensen kunnen zich nu zelf wel weer redden”? De heer Blok: Het is ongetwijfeld een sympathiek voorstel als men een groep der burgerij kan helpen, maar daarmee zijn we niet klaar. Wanneer het enkel het bedrag door den heer Van der Veen genoemd betrof, zou het ook al moeilijk gaan, want zelfs voor de luchtbescherming, die toch voor de gehele burgerij van belang is durfden B. en W. op deze begroting, hoewel daartoe van hogerhand uitgenodigd, geen bedrag uit trekken. De berekening van den heer Van der Veen inzake de armen dokters is niet geheel juist. Het werk dezer doktoren is zeer toegenomen doordat zij nu allerlei kleine operaties moeten doen welke vroeger verricht werden door den chirurg. Hun salarissen zijn dus wel) verhoogd, maar de chirurg krijgt minder, zodat dit elkaar dekt. Maar de consekwenties van een voorstel dienen in het oog gehouden; het gevaar voor sanering dreigt als we boven ons geld leven en om dat gevaar te voorkomen is ons advies af wijzend, dat dus op financiële grond duidelijk geargumenteerd is. Daarom geeft spr. ernstig in overweging het voorstel-Van der Veen af te wijzen. De heer Zuider baan zegt dat er voorlopig geen kans is dat de salariëring van de armendoktoren weer omhoog moet gebracht, deze zaak is reeds met de doktoren onder ogen gezien. De heelkundigen hebben gewenst, dat elke, ook kleine operatie, in het vervolg afzonderlijk gehonoreerd zou worden; de gevolgen daarvan waren niet te overzien, zodat met de beide gemeentedoktoren werd overeen gekomen, dat zij kleine ope raties zelf zouden verrichten en hun salaris zou worden ver hoogd als is overeen gekomen. Spr. zou gaarne doen als de heer Kracht, doch de financiën laten het z. i. niet toe, nl. zonder belastingverhoging. B. en W. hebben, toen zij deze taak aan vaardden, beloofd zoveel mogelijk te zullen zorgen, dat belas tingverhoging voorkomen werd en daarom hebben we zuinig moeten zijn en kunnen wij ook nu niet adviseren dit voorstel aan te nemen. De heer Van der Veen zegt dat het toch ook nu zo is dat een deel der bevolking geholpen wordt en een ander deel niet geholpen wordt. Als inderdaad de crisis afneemt en nor maler toestanden intreden, zal dit voorstel automatisch zijn be tekenis verliezen, omdat immers dit voorstel beoogt de werk lozen tegemoet te komen en het aantal daarvan dan zeer zal afnemen. Spr. meent toch, dat de salarissen van de genees- FEDERATIE-EXAMENS. van de najaarsexamens 1936 eratie-examens, voor het Mer- curius-diploma, behalve in de tot neden voor deze examens geldende plaatsen, ook worden af genomen in Leeuwarden, en wel: voor het Boekhouden op 16 en 17 De cember, voor Engelsche en Duitsche han- delscorrespondentie op 22 December en voor Fransche en Nederlandsche handels- correspondentie op 23 December a.s. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Sneek. In de loop der maand Juli 1936 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd f 53.675.20 en teragbetaald - 48.937,78 Punt lil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op het gemeentelijk woning bedrijf. (Bijlage 63; dossierno. IV 07.35). Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Werkliedenreglement. (Bijlage 64; dos sierno. X 08.17). Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot verhuring van de „Mastenbroeks- polle” op de hoek van de Woudvaart en de Sperkhemmer opvaart, kad. bekend gemeente Sneek, Sectie C, no. 751, 752, 1127, 918 en 919. (Bijlage 65; dossierno. X 07.351.32 (69)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het Reglement voor het Old Burger Weeshuis. (Bijlage 66; dossierno. 1.842.73). Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt VII. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen betreffende onderzoek van de rekening der brandweer over 1935. (Bijlage 67; dossierno. VII 07.352. 18). Het rapport vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. conform het rapport tot goedkeuring besloten. Punt VIII. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen inzake onderzoek van de gewijzigde be groting van het Old Burger Weeshuis voor 1935. (Bijlage 68; dossierno. 1.842.73(14)). Het rapport vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. conform het rapport tot goedkeuring besloten. Punt IX. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen betreffende de verlies- en winstrekening en de rekening van kapitaalsinkomsten en -uitgaven over 1935 en de balans per 31 December 1935 van het Old Burger Weeshuis. (Bijlage 69; dossierno. 1.842.73(13)). Punt XV. Voorstel van het lid van de raad, den heer P. van der Veen, om aan de steuntrekkende en bij de werkverschaffing geplaatste leden van ziekenfondsen van gemeentewege een gedeelte der te betalen contributie te vergoeden, met nader advies van Burgemeester en Wet houders. (Bijlage 73; dossierno. 1.842.973(9)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Van der Veen constateert dat B. en W. blijven bij hun afwijzend advies en spr. had niet anders verwacht, al heeft dan dit nader advies hem niet bekeerd. Spr. handhaaft zijn voorstel, zij het dan iets gewijzigd. Spr. meent dat een uitgave voor dit stukje particulier initiatief in deze tij'd nog wel verantwoord is; het gaat hier om het tegemoetkomen aan een groep werklozen, mede de zwaarst getroffenen door <Te crisis, die zich zelf steeds opofferingen hebben getroost om zich in geval van ziekte hulp van dokter en apotheker te verzekeren. De financiële toestand is niet zo zorgwekkend, de rekening 1935 is niet zó afgevallen als men verwacht en ons enige malen verteld had. Tróuwens tal van andere gemeenten, waar de financiële toestand zorgwekkender is, besloten tot deze maatregel en kregen daarop hogere goedkeuring. Dat wijst er wel op, dat aan deze tegemoetkoming belangrijke betekenis wordt toegekend. Komt men deze groep niet tegemoet, dan worden er nog meer naar het Burgerlijk Armbestuur verwezen, dat kost toch ook geld. Ook na het verlenen van deze toeslag blijft de toe stand van de werklozen nog ondraaglijk, nog verergerd dooi de nieuwe beslissing van den minister van sociale zaken be treffende de intrekking van de huurtoeslag en vaststelling van nieuwe loonnormen, welke voor verschillende werklozen een directe verlaging van f 1.25 per week kunnen betekenen; tenmin ste als de minister niet bezwijkt voor de protesten en verzoeken, die van alle zijden in den lande tot hem komen en niet alleen afkomstig zijn van de moderne arbeidersbeweging, doch ook van andere kant, met name van katholieke zijde en zelfs van enige gemeentebesturen. Rekenend ook met deze nieuwe ver slechtering, welke wel onafwendbaar zal zijn, zij het misschien iets verzacht, maakt dit aanneming van sprekers voorstel nog gewenster. Wat het argument der rechtvaardigheid, door B. en W. aan gehaald betreft, het rechtvaardigheidsgevoel toegepast ook op elke andere maatregel zou ons een geheel ander beeld geven van de maatregelen, die nu in werking zijn. Evenwel als spr. en zijn fractiegenoten in staat zouden zijn allen me voor deze tegemoetkoming in aanmerking kwamen, in ééft maatregel te betrekken, zouden zij niet schromen daartoe het voorstel te doen, doch dat zou dan vermoedelijk verworpen woroen. Daar om heeft men het voorstel gedaan dat het meest voor de hand ligt. In de vergadering van 31 Maart is besloten de salariëring der armendokters te brengen op f 1000, een verhoging van f 90C in totaal. Wordt ons voorstel niet aangenomen, dan zal het spr echter niet verwonderen, als deze salarissen spoedig weer zullei. moeten worden verhoogd, of dat een derde dokter zal moeten worden aangewezen. Als men dit nu in aanmerking neemt en GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagenj de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 7 en 8 Aug1.: Kruk van een portier Rood badpakje en handdoek. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegieven op 7 en 8 Augustus: Beursje, J. Efde, 2e Zomerrak- buurt 38; Beursje, J. Paques, Kleinzand 29; Zakkam en spiegel in etui, H. v. d. Berg, Bourbonstraat 32; Vulpen, H. Wil lemsen, Parkbuurt 14; Beursje, Jansen, Zuidend 12; Bankbiljet, Pot, ie Ooster- kade 21. dan terugbetaald f 4.737.42 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 45. BIÖSCOOPNIEUWS. Het Amlcitta-Theater heeft een voortref felijke film in „Carlo Cavelli, de Hooge- schoolrijder',. De titel riekt naar verschaal de romantiek! maar als men deze film gaat zien zal men tot de conclusie komen dat ze een uitzonderlijk goede is, met een zeer goed scenario én prachtig spel van Rudolf Forster, die voortreffelijk bijgestaan wordt door de jeugdige Angela Salloker. „Squibs’* is hét andere groote nummer, een amusementsfilm welke er ook mag zjjn. Voor de kermisweek belooft dit theater een zeer attractief programma, waarop we in het volgend nummer terug komen. Punt I. Notulen van de vergadering van 29 Juni 1936. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van het Prov. Electriciteitsbedrijf over 1935. (1.824.112). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Vereniging „Pro Juventute” in het arrondissement Leeuwarden over 1935. (1.842.74). Alsvoren. c. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 16 Juli 1936. (X 07.352.651). Dit proces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. d. Adres van het R.-K. Par. Armbestuur, houdende verzoek om op grond van het nieuwe artikel 205ter, der Lager Onderwijswet 1920, ter vervanging van de jaarlijkse vergoeding, bedoeld in art. 205 dier wet, voor de R.K. school voor gewoon lager onderwijs aan de Leeuwarder- weg, een uitkering uit de gemeentekas te ontvangen van een som ineens, gelijkstaande met 80 van de krachtens art. 205 geschatte waarde. (1.851.2.06 B(4)). Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. e. Alsvoren van het R.K. Kerkbestuur ten aanzien van de R.K. Jongensschool aan de Hooiblokstraat (1.851. 2.06 B(4)). Alsvoren. Alsvoren van de kerkeraad der Chr. Gereformeerde gemeente ten aanzien van de Groen van Prinstererschool aan de Willemstraat. (1.851.2.06 B(4)). Alsvoren. Het rapport vindt men in een onzer vorige nrs. Z. hi. s. conform het rapport tot goedkeuring besloten. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de verordening op de genees-, heel- en verloskundige armenzorg. (Bijlage 70; dossierno. 1.842. 1(9)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een onzer vorige nrs. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt XI. Benoeming met ingang van 1 September 1936 van twee geneeskundigen voor de armenverzorging. Aanbevolen worden: Vacature dr. Klein: 1. de heer Dr. H. Klein; 2. de heer H. Gerritsma. Vacature H. Gerritsma: 1. de heer H. Gerritsma; 2. de heer Dr. H. Klein. (Dossierno. 208). Benoemd wordt in de vacature dr. H. Klein dezelfde met algemene (14) stemmen. Benoemd wordt in de vacature de heer H. Gerritsma dezelfde met algemene (14) stemmen. Punt Xll. Oninbaarverklaring van enkele posten van schoolgeld over het belastingjaar 1934f1935 en van enkele andere posten. (Dossierno. 1.851.2.02.2(4)). Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming van C. Koster van strookjes grond aan. de Oppenhuizerweg, deel uitmakende van de kadastrale per celen gemeente Sneek, Sectie C, nos. 1635 en 2510. (Bij lage 71; dossierno. 1.777.68(5)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIV. Aanbieding door Burgemeester en Wethou ders van de gemeenterekening over 1935. (Bijlage 72; dossierno. X 07.352.18). De secties ter onderzoek worden als volgt getrokken: le sectie de leden: U. Sijtema, F. Boeijenga, A. H. Vis, J. de Groot, G. L. Dokkum, P. v. d. Veen, J. A. Maseland. 2e sectie de leden; K. Kracht, J. Greidanus, A. Smeding, H. Tromp, A. Hogeveen, M. Oppenhuizen. De eerstgenoemde van beide secties roept zijn sectie bij elkaar. DE VISSCHER EN DE BOK. Een bok uit Broek in Waterland heeft het een hengelaar uit de hoofdstad Vrijdag dermate lastig gemaakt, dat de man ten slotte met het beest op het bureau Ade laarsweg terecht kwam, zoo vertelt de Tel. Toen de man zijn snoer had uitgeworpen en eenige tijd naar zijn dobber had ge tuurd, kreeg hij gezelschap van een bok. Het was een heel bijzondere bok. Van het eerste oogenblik af voelde het beest zich sterk tot den man aangetrokken en week geen moment van zijn zijde. De heele tijd, dat de man vischte, was het dier om) hem heen en in de stille, landelijke omgeving was het beest het eenige levende wezen in de wijde omtrek. Dies vond de hengelaar de aanwezigheid van de bok aanvankelijk wel aardig. Dit zou echter spoedig anders worden. Want toen de man tenslotte zijn spullen bij elkaar pakte en de lange terugweg te voet wilde aanvaarden, bleek de bok allerminst gezind de pas gesloten vriendschap nu at te doen eindigen. Wat de man ook probeer de, de bok blééf bij hem. Als hij hard Eep, holde de bok mee. Joeg hij het dier met zijn hengelstokken een eindje weg, even la ter had het beest hem weer ingehaald. Urenlang sjokte de bok trouw achter den man, aan. Bij de grens van de hoofdstad trok het vreemde tweetal, een hengelaar en een bok, niet weinig de aandacht. De hoop van den man dat hij de bok nu in de drukte wel gauw kwijt zou zijn, bleek ook al ijdel. Het dier volgde hem op de voet. Ten einde raad bracht hij de bok naar het politiebureau Adelaarsweg en pas toen was hij van het dier verlost. De politie stelde zich met Broek in Waterland in ver binding, waar men spoedig den vermoede- lijken eigenaar kon uitvisschen, die later op de dag de aanhankelijke bok zou terug halen. ij NIEUWE SNEEKER COURANT Op

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1