YSCOLA'S YSCOLA'S vraagt Tandheelkundige Kliniek TROMP SNEEK I YSCOLA’S Firma JOHs. ÏMP Sneek. Eerste Blad Leeuwenburg 24 - SNEER Behandeling uitsluitend door Tandarts KAREL I TROMP SNEER Uitgave - KIEZERRiNH Co Zaterdag IS Augustus 1036. mmkx SHEERER 00URAH7 mi WYMBRITSERAOEEL Citroen* TROMP SNEEK Ollicisel Orgaan der taeole Sneek. 3 cents SIGAREN 52e Jaargang NO. Ö2 RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. QUEEN MARY MODJO SNEEUWWIT SCOTT ROYAL en CASINO Werkverschaffing en Steunverlening. Sneek, 12 Aug. ’36. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Spreekuren 9—1» 2—5» 68 Zaterdags 9—2 RITMEESTER SCHIMMELPENNING VELASQUES HOFNAR GULDEN VLIES EDEL8BAAR VICTOR HUGO AMSTERDAMSCHE BANK en meerdere andere merken sigaren voor wederverkoopers tegen fa brieksprijzen bij het bekende adres in Tabaksfabrikaten Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60, Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT rijksstraatweg bij de Stationsstraat viel een zware lindeboom over den weg. Het ver keer werd door het dorp omgelegd. De daken van twee huizen werden vermeld. Te Wilp Achterhoek sloeg de bliksem in de boerderij van W. Hekkert. Het vee werd gered. Boerderij en inboedel die verzekera waren, brandden af. Te Wilp-Dorp verbrandde do boerderij de Kleine Lathmer bewoond door den heer Broekhof. Te Deventer werd een fabrieksschoor steen op de Handelskade door den bliksem stuk geslagen. Tijdens een zware onweersbui is Dins dagavond oj> de grens van Amsterdam en Zaandam bij de Fordfabriek de chauffeur van een motorbakfiets, W» Meyns, uit Zaan dam, door den bliksem getroffen en ge dood. Door den Amsterdamschen genees kundigen dienst is het slachtoffer naar Zaandam overgebracht. Toepassing van kunstmatige ademhaling en zuurstofbehan- Veiling Friesch Koperwerk. Op Zaterdag 22 Augustus des avonds 8 uur, zullen Heeren Broersma en De Jong, Deurwaarders te Sneek, publiek A contant verkoopen een keurige collectie Friesch koperwerk uit het bekende atelier van Klaas Dijkstra te Sneek. Bezichtiging van 1522 Aug. in de eta lages van pand Grootzand 20. (Zie naaere adv. in volgend no.) Caramels van Tonnema 2 ons voor 1 kwartje Verkade’s Reepen in 3 smaken A 5 ct. Koffie en Thee van Nlemeljer Tonnema’s King Pepermunt los en in rollen King Atlassen 25 ct. Pindas eiken dag versch electrisch gebrand. Fijne Duryea Pudding per pakje 10 ct. in tal van smaken Vraagt uw winkelier. Engros: ijke, maar hun moeite was vruclv sgcpast, doch ten •den geconstateerd. Helaas had men geen zuurstofapparaat bij de hand. Later ,is de zuurstofkoffer van de Goudsche politie per motor get- bracht. Deze kon echter geen uitkopist meer brengen. De jongeman was na het omslaan Van de boot dadelijk in de diepte verdwenen en hij is niet moer boven gekomen. De bad juffrouw van het zwembad Elf hoeven, mej. B. Bosch en een lid van de Nederlandsche centrale reddingsbrigade, de heer J. de Os uit Gouda, hebben verschillende malen in LIKDOORNS ’t Is beter geholpen dan te klagen. Er pijnloos af te zijn, DAT geeft eerst baat DéArvoor naar JOH. VAN AKKEREN ---a= Pédicure Lid v.h. Ned. Genootschap tot Bevordering der Voetverzorging. Schapenplein 4, Sneek Tel. 2826 OPGERICHT 1901. ook verbetering in do toestanden van nu zal zijn waar te nemen. Ieder Medemblikkcr hoopt daarom van harte, dat het den IJsclmocrvischsUmd wel gal HET ONWEER VAN DINSDAG. De hevige onweders, die zich Dinsdag avond boven de IJsselstreek ontlastten, gin gen in Twello gepaard met een wervel storm, hagelslag en wolkbreuk. Op den stond gesignaleerd, te herkennen. De man gaf toen op K. Konke te heeten, een naam, die wonderwel overeenstemde met dien van den gezochte. Bovendien klopte ook de ge boortedatum precies met dien van den ver dwenen hoofdcommies. Alleen: de gezochte man droeg zijn haar steeds gemillimeterd en was gladgeschoren, terwijl de aangehou dene juist een flinke haardos had, alsmede een baard. De man is daarop, op, transport gesteld naar Rotterdam, waar hij in het Huis van Bewaring werd ingesleten. Bij confrontatie met den oud-directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Diepst, dr. H. C. van Herwerden, den bac- terioloog-quarantaine-arts dr. H. Wi. Hoe sen en ander personeel, waarmede de hoofdcommies had samengewerkt, bleken spraak en houding wel eenigen houvast te geven, doch pertinent zeker herkenden zij den man toch niet. Of dit dus de gezochte is, staat niet vast, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, omdat K. zich alleen de gebeurtenissen, die zich in de laatste zes jaren hebben afgespeeld, weet te herinne ren. De man, die verdwenen is zou echter, naar geileken is, nooit in het buitenland geweest zijn, doch wel eenige jaren in Veenhuizen hebben vertoefd. Konke is van het Huis van Bewaring naar het Hoofdbureau van Politie overge bracht, waar foto’s van hem genomen zijn. Inmiddels heeft men zijn haaf geknipt en zijn gelaat weer gladgeschoren en spoedig zal men hem nu andermaal met de ex-col- lega’s van den verdwenen man confronteer ren. Of hij nu herkend zal worden? In aansluiting op bovenstaande» kan na der worden medegedeeld, dat de gearres teerde inderdaad degene is, voor wie men hem hield. Zijn geweldige baard en zijn weelderige haardos hebben hem, naar we in de Tel. lezen, niet kunnen onttrekken aan het oog van de politic, evenmin als zyn gefingeerde naam. Maar nu het masker is weggenomen en baard en haardos waren afgeschoren, heeft men den oud-hoofdcommies herkend. Na acht en een half jaar van onrust en span ning wordt de man, die eens door zijn chef en ondergeschikten op handen' werd gedra gen, opgesloten in het Huis van bewaring, om te boeten voor het vergrijp, dat ieder, die den man kende, heeft verbijsterd. Over het verleden en de arrestatie van den man meldt het Handelsblad nog, dat deze de laatste jaren het leven heeft geleid van een vagebond, zwervende van de eene gemeente naar de andere. Meermalen heeft do politie hem wegens landlooperij opgesloten. En eenmaal zelfs is het gebeurd, dat hij voor den tijd van twee jaren naar de Rijkswerlpmichting te Veen huizen is gezonden. Ongeveer veertien da gen geleden heeft een veldwachter den man in een dorpje nabij Apeldoorn aangehou den. Hij gaf toen op Konke te heeten. De veldwachter sloeg het politieblad eens na, en toen trof het hem, dat het uiterlijk van den man zeer veel overeenkomst vertoonde met den persoon, die reeds jarenlang stond gesignaleerd als verdacht van verduiste ring in dienstbetrekking van bovengenoemd bedrag ten nadeele van de gemeente Rot terdam. De politie te Apeldoorn stelde zich direct in verbinding met de Rotterdamsche recherche, die ’smans signalement over het geheele land had verspreid. Hoewel het Afgeluisterd. Zeg man, wat rook jij je tanden toch bruin I Ik zal eens IVOROL voor je meebrengen. uiterlijk van den man op bepaalde punten van het signalement afweek besloot men hem toch maar eens op transport naar Rotr terdam te stellen, waar hij, zooals gemeld, voorloopig in het Huis van Bewaring werd opgesloten. Tijdens het verhoor voor den rechter commissaris, verklaarde de man te lijden aan geheugenverlies. Zoo wist hij zich al leen nog maar dingen te herinneren uit de Laatste jaren. Waar hij zich op het tijdstip, dat het geld werd verduisterd, heeft bevon den, en waar hij toen werkzaam was, wist hij zich met geen mogelijkheid meer te her inneren. Op een dag in December 1927 was de hoofdambtenaar, die, zooals gemeld, be; Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLE1NZAND 5—7 SNEEK - TELEFOON 2200 het ruim vier meter diepe water gedoken, maar zij konden het lichaam niet vinden. De consternatie was begrijpelijk heel groot. Zelfs was eenigen tijd noodig om te weten te komen hoeveel menschen er in de boot hadden gezeten. De jongen kon van schrik bijna niets vertellen en eenige opheldering over de toedracht kon hij even min geven. Politic en burgers zijn later per boot met een dreg en een zegen naar liet lichaam gaan zoeken, ’s Avonds was het lijk nog niet opgehaald. Het stoffelijk overschot van het meisje is voorloopig naar het doodenhuisje te Reeuwijk vervoerd. De jongen werd op Elfhoeven van droge kleeren voorzien en is daarop naar de ouderlijke woning te Gouda gegaan. De boot heeft men naar de jacht haven gesleept. Zij was niet beschadigd. Gisteren is ook het lijk van de jongeman gevonden, meldt de N. R. Crt. MUGGENPLAAG IN IJ SELMEER-GEMEENTEN. De muggen, die tot voor eenige weken velen IJsclmeergemoentcn tot oen plaag waren, doch daarna plotseling waren ver dwenen, zijn teruggekeerd. Vooral te Medcmblik en omgeving is de lucht weer vervuld met muggengézoicm, meldt het Hdbl. Ontelbare legioenen dezer insecten beijveren zich het den menschep, zoo lastig mogelijk te maken. Vooral aan den Oostzccdijk te Medcmblik beerscht dc plaag op zijn ergst. Voor den wielrijder en den automobilist is het bijna niet mogelijk zich voort te be wegen. De wielrijder is gedwongen een stofbril te dragen en indien het mq-, gelijk ware ooren, neus en mond ge sloten houden. Hierdoor kan hij echter toch niet voorkomen, dat de zoo zeer gewraakte insecten zich zelfs door de boven- én onder- kleeding van hun slachtoffer weten heen te wringen. Den automobilist is het geraden al leen indien hij in het bezit van een ruit- wisscher van bovenstbeste kwaliteit is zich op den dijk te begeven, nadat hijl den radiator heeft gepantserd met honengaas. De muggen vliegen anders jn de gaatjes van den radiator, waardoor de luchttoe voer wordt afgesneden en de motor warm zal loopen. Eenerzijds schrijft men de terugkomst van de muggen toe aan den Oostenwind, die de insecten uit het IJselmeer zou ver drijven. Anderzijds is men echter van mea ning, dat deze muggen afkomstig zijn van een tweede broedsel. Deze meening wordt gesteund door de voorspellingen, waaraan deskundigen zich dit voorjaar hebben gcr waagd. Toen de muggen in Mei j.l. te voor schijn kwamen werd reeds béfweerd, dat zijiin de maand Augustus in versterkten getale zouden, terugkeeren. En hoe is deze profetie bewaarheid! De straatlantaarns zijn wederom door de muggen in beslag genomen, de winkelra men zijn wederom door hen bezet. De win keliers ziet men met stofzuigers gewapend, de muggen te lijf gaan. De bakkers kunnen geen ander brood dan krentenbrood, lie ver gezegd: brood met zwarte puntjes pro<- duceeren. Medemblik snakt naar adem! In letterlij ken zin: buitenshuis is het niet geraden den mond te openen, indien men geen.' prijs stelt op de consumptie van muggen! En ook in figuurlijken zin! Men beweert, dat bij verbetering van de IJselmeerrfauna, wanneer de visschen de muggenverdelgers bij uitnemendheid zich in aantal zullen hebben uitgebreid, ’s mans verblijfplaats werd gevraagd. De gearresteerde is ook met de vrouw geconr fronteerd. Hij droeg toen nog baard en knevel. De vrouw verklaarde met zekerheid haar man niet in dezen persoon te herken nen. Dezer dagen is zij opnieuw met hem geconfronteerd, nadat hij van baard en snor was ontdaan. Wat de resultaten van deze confrontatie zijn, wenscht men nog niet mede te dcelem Het staat echter vast, dat de man in het Huis van Bewaring blijft opgesloten en dat de verduistering binnen kort in openbare terechtzitting zal won den behandeld. Als verdedigster van den verdachte zal optreden mej. mr. M. K. J. Slot. van de HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK vallen bijzonder in den smaak en zijn voor Wederverkoopers tegen fabrieksprijs verkrijgbaar aan het bekende adres worden bijzonder aanbevolen door de wederverkoopers der TWEE PERSONEN VERDRONKEN. Twee jonge menschen uit Woudsend, pen verloofd paar, die op vacantiereis waren, zijn Woensdagmiddag op de Reeuwijksche Plassen op tragische wijze om het leven ge komen. Bij een zeiltocht is de boot omge slagen, waarbij beiden zijn verdronken. Een jongen van elf jaar, die de derde inzittende was, heeft zich zwemmende kunnen redden. De slachtoffers zijn de 25-jarige G. v. d. Werf en zijn 21-jarige verloofde Fopje Vollema, beiden uit Woudsend. Zij vertoef den met de moeder van den jongeman reeds eenige dagen bij de familie Wester- hof aan den Ridder van Catswcg te Gouda. Woensdagmiddag gingen de jongelui met hun neefje, de 11-jarige B. J. Wester- hof, op de Reeuwijksche Plassen een zeil tocht doen, waartoe zij in de jachthaven van het recreatieoord Elfhoeven een 14- voets jol huurden. Daarmee gingen zij den plas Elfhoeven op, welke de grootste is van het Reeuwijksche merencomplex en tegen over den straatweg naar Bodegraven ligt. Midden in het wijde water, op onge veer honderd meter afstand van de Groene Reede, de scheiding tusschen de plassen Elfhoeven en ’s Gravenbroek, is het onge luk gebeurd. Op deze plaats sloeg het vaar tuig om. Hoe, valt niet met zekerheid te zeggen. De jongeman kon zeilen en had in zijn woonplaats een boot. Er stond een flinke wind uit het Noord-Westen, die het water wel is waar flink deed deinen, maar de omstandigheden waren voor zeilen toch alleszins geschikt. Vermoedelijk is een ster ke windvlaag er zat een bui in de lucht in het zeil geslagen, dat mogelijk heeft vastgestaan en niet meer gereefd kon wor den. De verloofden konden niet zwemmen en dit vooral werd hun noodlottig toen de boot kapseisde. De iirjarige jongen kon wel zwemmen en zoo dra hij in het water Lag, begaf hij zich naar den kant. Het onge luk werd spoedig opgemerkt. Op een paar honderd meter was de heer J. L. Hulleman uit Gouda met zijn motor boot en onmiddellijk voer hij naar de plaats waar de omgeslagen jol dreef. Op 50 me ter van den kant pikte hij den jongen, die al zeer vermoeid was, op. Het meisje was spoedig gevonden. Zij had zich aan de boot vastgeklampt en lag onder het zeil in het water. Met de motorboot werd zij naar de Groene Reede gebracht. Reeds na vijf mi nuten was zij op den wal en direct werden pogingen in het werk gesteld om de levens geesten op te wekken. Een dokter, leden van de reddingbrigade en politie déden ai het mogclijke, maar hun moeite was vruch teloos. Ruim twee uur achtereen is kunst matige ademhaling toej slotte moest de dood wor< deling heeft niet tot een gunstig resultaat kunnen leiden. Tijdens een zwaar onweer, dat Dinsdag middag boven Goes heeft gewoed tusschen 3 en 4 uur is de 24-jarige’ C. Zandee die in den Goeschen polder aan het ploegen was door den bliksem getroffen en gedood. Dinsdagavond omstreeks zes uur is de bliksem ingeslagen in de groote schuur van de landbouwer A. H. de Bekker te Em- pel. In een oogwenk stond deze in lichter laaie. De inhoud van de schuur, 60.000 pond hooi, landbouwwerktuigen, een prach tige stamboekstier en vijf varkens gingen in het vuur verloren. De hooiberg, die naast de schuur stond en 40.000 pond bevatte, werd door het vuur aangetast en ging even eens in vlammen op. De brandweer van ’s Hertogenbosch, die in de nabijheid aan het oefenen was, spoedde zich naar den brand en nam het blusschingswerk ter hand. De groote hooivoorraad, welke geheel uit elkaar gehaald moest worden, heeft den, blusschers eenige uren arbeid geleverd. Eerst laat in den avond was men met het nablusschen gereed. Ook te Ammerzoden sloeg de bliksem in,, en wel in de woning van de kinderen van den Oord, er ontstond echter geen brand. EEN RAADSELACHTIG GEVAL. De politie en justitie te Rotterdam staan momenteel voor een probleem, dat in het verleden al heel wat hoofdbrekens gekost heeft, en dat mogelijk in de toekomst ook nog wel de noodige zorgen zal meebrengen. Het betreft hier een negen jaar geleden, met medeneming van f 24.000, verdwenen hoofdcommies, belast met de administratie van den geneeskundigen dienst, waarvan men nooit meer iets gehoord heeft, doch die thans door de rijksveldwacht te Zwolle ontdekt zou zijn. Eind December 1926 heeft de thans 64- jarigen C. J. K., die de administratie bij den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst voerde, de salarissen voor verplegers en lager personeel keurig in de daarvoor be>- stemde zakjes gestoken en deze loonzakjes klaargezet, terwijl hij zelf spoorloos ver dween met medeneming van de gelden, be stemd voor doktoren en verloskundigen. Toenmaals heeft men ontdekt, dat de voort vluchtige blijkbaar door huiselijke omstan digheden tot zijn daad was gekomen en vanzelfsprekend hoeft de politie oen minu tieus onderzoek ingesteld. Aanvankelijk meende men, dat de man, die te goeder naam en faam bekend stond, dc wijk naar het buitenland had genomen, aangezien de nasporingen in verschillende groote steden geen resultaat opleverden. K. werd in het Algemeen' Politieblad gesignaleerd, doch men heeft verder nooit meer iets van hem gezien of gehoord. Eenigen tijd geleden nu meende de veld wachter te Zwolle den gezochten hoofd commies, die nog steeds in het Politieblad M. de R., Het blijkt ons dat de in Uw bericht, onder bovengenoemd opschrift de vorige week geplaatst, voorkomende zinsnede: „Na besprekingen met de vertegenwoordigers der vakceutralen”, de indruk heeft gewekt, als zouden de vakcentralen en derhalve ook het N.V.V., accoord gaan met alle wijzi gingen inzake werkverschaffing en steun verlening, die over de week eindigend 5 Sept. a.s. moeten worden toegepast, dus óók met de verslechtingen als b.v. „af schaffing van He huurtoeslag” en „invoe ring van een z.g. standaardloon bij lang durige werkloosheid.” Ja, doordat de Minister van Sociale Za ken „overleg” pleegde, zou de vakbewe ging zelfs medewerking hebben verleend bij het tot stand komen dezer verslechtin- gen en er dus mede verantwoordelijk voor zijn. Wij wensen hierdoor met grote na druk te verklaren, dat deze voorstelling te enenmale in strijd is met de werkelijkheid. Hoe, het dan wel is? Kort en goed als volgt: Wanneer de Minister voornemens is wij zigingen inzake werklozenzorg in te voeren, of wanneer de vertegenwoordigers der vak centralen op invoering van bepaalde wijzi gingen prijs stellen, dan worden al deze verlangde wijzigingen in de regel bespro ken in de Landelijke Contactcommissie. Dit is een commissie van advies; er wor den dus geen beslissingen door deze com missie genomen. Nadat de besprekingen .in deze commissie zijn beëindigd, neemt de Minister ten slotte geheel alleen en dus voor eigen verantwoording een beslissing. N.u eens valt de Ministeriële beslissing uit zoals die door de vertegenwoordigers'der Vakcentralen werd gewenst, dan weer is het omgekeerde het’ geval, ondanks het door de vertegenwoordigers geboden ver zet. Zo is het ook met de thans door, den ;Mi- r, inzake werklozenzorg gegaan. De' Minister pleegde -leg, de vertegenwoordigers der vak centralen hebben zich tegen de wijzigingen, achting beduiden, verzet, doch de Minister besliste, dat zjj toch moeten wor- Zo is en zo was steeds de gang van za- l Met dank voor de verleende plaats ruimte. P. VAN DER VEEN, Seer. S.B.B. Geslaagd te Leeuwarden voor de hoofdakte de heer W,. Oppenhuizen van, hier. Geslaagd te Utrecht voor de acte Fransch (1. o.) mej. A. Loopstra te Lang weer. Geslaagd te Utrecht voor de acte Engelsch (1. o.) de heer D. dc Vries te Abbega. RIJKSZUIVELSGHOOL TE BOLSWARD. Bij beschikking van den minister van landbouw en visschcrij zijn, voor het tijd vak van 1 September 1936 tot 1 Septem ber 1937, wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de rijkszuivelschool te Bols- ward M. ten Cate en Wi. VJietstra, beiden aldaar, A. W. Danneriberg, A. de Haas en mr. dr. J. Hoogland, allen te Leeuwarden, S. Siersema te Harlingen en J. Slim te Sneek. last was met de uitbetaling van de salaris sen, o.a. aan doktoren, verplegers en verder personeel, plotseling verdwenen. Ongeveer f 20.000 van het bedrag, dat op dien dag moest worden uitbetaald, had hij meegeno men. Al het mogelijke heeft men geprof beerd om de opsporing van den man te be werkstelligen, maar het was tevergeefs. Men vermoedde tenslotte, dat de hoofdp ambtenaar de wijk naar het buitenland haa genomen. De vrouw van den verdachte, die ria de verdwijning van haar man taal noch toeken van hem neeft vernomen, was juist eenigen tijd geleden van plan een meuw huwelijk aan te gaan. Er heeft dan ook een paar weken, geleden in dc Rotterdamsche bladen een oproeping gestaan, waarin van de huwelijksplannen werd kond gedaan en nister aangekondigde wijzigingen overleg, ccntralen die verslcchting den ingevoerd. ken, ook nu dusl NIEUW WniWBÏÏÏ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1