YSCOLA’S Een BRIL? Tandheelkundige Kliniek HOFSTEDE, GROOTZAND 18 Elastieken Wed. S. JÜUSTRA ZOON TROMP SNEEK NIEUWSTE CREATIE VAN DE HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK ■KJ r IJL Eerste Blad No. 96 Leeuwenburg 24 - SNEEK Kousen enz. Extra fijne CITROEN- en SINAASAPPEL-LIMONADE Per flesch 70 cent UitgaveKIEZEBRINH 8 Co Zaterdag 29 Augustus 1936. URKER TROMP SNEEK OIÜGieel Orgaan» der Gemeente Sneek. 52e «Inargaug kum SNEEK - TELEFOON 2200 RECLAMEKOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. zi Hoe kan nu na 6 jaar het algemeen resul taat van deze aanwinst van 20.000 H.A. genoemd worden? De bevindingen in de Wieringermeer toch zijn, wat de hoedanigheid van den bodem betreft, niet onverdeeld gunstig geweest. In tegendeel, wie meende, dat 20.000 H.A. vette klei was buit gemaakt, kwam bedro gen uit. Naar den kant van Medemblik is dat ongeveer met een vierde der totale opper vlakte het geval. Maar hoe verder men naar het eiland Wieringen komt, des te zande riger de bodem wordt. De helft der opper vlakte van den polder bestaat dan ook uit zavel en kleiachtige zandgrond. Ten slotte is ongeveer een vierde deel, waarvan de aanschaffing evenzeer zoo’n f 5000 per H.A. heeft gekost, grofkorrelig zand, zooals men ook in onze Oostelijke zandprovinciën in ruime mate aantreft. Vandaar ook dat men op dit terrein beneden het eiland Wieringen in den aanvang zooveel last heeft gehad van verstuiving. En toch was bij het bodem- kundig onderzoek wel klei gepeild, hetgeen is verklaard, als men bedenkt, dat de klei hier één meter of meer onder het zand zit. Waar het mogelijk is, zal in volgende jaren Behandeling uitsluitend door Tandarts Spreekuren 9-1, 2—5,6—8 Zaterdags 92 NAAR dere gronden overheerscht al spoedig de akkerbouw. Beneden den Oever, waar de bezoeker van Friesland uit zijn entree maakt, is echter een deel ongeschikt geacht voor bodemcultuur, en hier is men tot bosch- aanplant overgegaan. Ook al zal dit bosch in komende jaren een sieraad voor het nieuwe landschap zijn, waar immers zoo weinig plaats is voor opgaand hout, toch is deze entree, althans voor den oppervlakki- gen bezoeker, teleurstellend. Immers bij eenige studie van de bodemkundige kaart en bij eenig verder doordringen in de dee- len, waar de bodem ten volle cultuurrijp kan worden geacht, blijkt alras, dat de resul taten, hoewel sterk varieerend, zich in de goede richting ontwikkelen. Het op gang brengen en het pachtrijp maken der gron den is het werk van de overheid, of meer bepaald de Landbouw Cultuur Maatschap pij, een dochterinstelling van de Wieringer meer Directie. Nadat de voorbereiding vol doende is geweest en het aanzien is gegeven aan courante bedrijven, wordt de gelegen heid tot pachten opengesteld. Telken jare wordt een serie bedrijven daarvoor op de „markt” gebracht. Door de aannemelijke pachtvoorwaarden het stel- van de HOLLANDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLADEFABRIEK vallen bijzonder in den smaak en zijn voor Wederverkoopers tegen fabrieksprijs verkrijgbaar aan het bekende adres OPGERICHT 1901. KRANSEN (de echte) van den heer F. BODE Jr., Urk per busje 25 ct. worden méér en méér gevraagd Ze zijn lekker! Engros: Postdienst op 31 Augustus 1936. Op Maandag 31 Augustus a.s., den ver jaardag van H. M. de Koningin, is het kan toor na 13 uur, voor zoover den postdienst betreft, voor het publiek gesloten. Op dien dag is het kantoor bovendien den geheelen dag gesloten voor de behandeling van postwissels (uitgezonderd telegrafische), postbewijzen en quitantiën en voor de aanneming van belastingbetalin gen alsmede voor den pasmuntdienst. Voor den postchèque- en girodienst zal het op dien dag alleen geopend zijn voor de aan neming van stortingen waarvan spoedbe- handeling of spoedbericht wordt gevraagd, het uitbetalen van cheques op welker ad viezen ten girokantore spoedbehandeling is toegepast, of waarvoor telegrafische mach tiging tot het doen uitbetalen is verleend, alsmede voor het doen van uitbetalingen op reispostchequeboekjes. De 3e bestelling zal alleen worden uitge voerd voor zoover betreft de bestelling van nieuwsbladen en overlijdensberichten. Geslaagd voor de akte Engelsch L. O. de heer M. Hoekstra te Lutkewierum, opge leid door den heer AL Postma alhier. Onze vroegere stadgenoot de heer J. G. Krook is door de regeering der Zuid- Afrikaansche Unie benoemd tot rijkszuivel- inspecteur. Predikbeurten Advent Gemeente. Predikbeurten: Zaterdags van 3 tot 4 uur Gebouw: Tempelierenhuis. Familie door bijen overvallen. Een Amsterdamsche familie, die haar vacantie op de Veluwe doorbrengt, is Dins dagmiddag, naar uit Arnhem aan de Tel. gemeld wordt, een onaangenaam avontuur overkomen. De familie, dr. Weydland, zijn echtgenoote en hun vijfjarig dochtertje, maakten per auto een uitstapje naar de omgeving van Terlet, waar men ging pick nicken. Op haar wandeling over de heide is de familie plotseling overvallen door een bijen zwerm, die door een of andere oorzaak, die onbekend is gebleven, woedend was en de drie vacantiegasten te lijf ging. Ieder van de slachtoffers kreeg een 60-tal bijensteken. Een Amsterdammer, die toevallig per auto passeerde, heeft de drie slachtoffers in zijn auto onmiddellijk naar het Diacones senhuis te Arnhem vervoerd, waar hun toe stand dusdanig ernstig bleek te zijn, dat opneming noodzakelijk was. Vooral het dochtertje is er vrij ernstig aan toe. Geluk kig was de toestand ’s avonds van alle drie de slachtoffers vrij gunstig, al zullen zij nog geruimen tijd verpleging in het ziekenhuis behoeven. De brandstichting bij Zundert. Het onderzoek naar de brandstichting in het Trappistenklooster De Kievit te Zundert schijnt verrassende resultaten te zullen op leveren. Dit door de Kon. Marechaussee na de brandstichting van Zondag jl. ingestelde onderzoek heeft namelijk met vrij groote zekerheid uitgewezen, dat de brandstichting los staat van de andere door de Heikes- mannen gepleegde baldadigheden tegen de kloostergemeenschap. De brandstichter toch schijnt gezocht te moeten worden onder de leden van de kloostergemeenschap zelve, hetgeen ook daaruit blijkt, dat alleen de kloosterbewoners bekend waren met de op heffing der bewaking. Er zijn dan ook aan wijzingen, dat een der kloosterbewoners nei gingen tot pyromanie heeft, zoodat deze zeer waarschijnlijk den brand heeft gesticht. Hoewel de man nog niet bekend heeft, wordt het onderzoek in deze richting voortgezet. Het uit het Merwedekanaal opgehaalde lijk. De doctoren Hulst en Hammes, die een onderzoek instellen op het lijk van den 21- jarigen Utrechtschen meubelmaker M. van Hal, dat Maandagmiddag uit het Merwede kanaal bij Amsterdam is opgehaald, om vast te stellen of hier sprake is van een ongeluk of van een misdrijf, hebben hun rapport nog niet uitgebracht. Ofschoon dus niet officieel vaststaat, dat men hier te doen heeft met misdrijf, zetten justitie en politie hun onderzoek in die richting voort. De commissaris van politie de heer E. C. J. Staal en de inspecteur J. v. d. Berg zijn Woensdag een groot deel van den dag te Utrecht geweest en Donderdagochtend zijn ven als een blijvende toetssteen, welke vorm voor het grootbedrijf althans de voorkeur verdient. De Cultuur Maatschappij dan heeft dit jaar van de 18000 H.A., nuttig cultuurland, 8700 H.A. in tijdelijke exploitatie. Het tempo van het inzaaien gaat hand aan hand met het tempo van de ontzilting, daar op de zware gronden het zoutgehalte langer sto rend optreedt. Op de zandgronden werd reeds in 1931 130 H.A. winterrogge ver bouwd en 120 H.A. zomergerst. In 1935 was ruim 10.000 H.A. in exploitatie, waarvan de opbrengsten die in de oude landen naar de kroon staken. Ook dit jaar laat de tarwe zich goed aanzien, evengoed als in de klei streken van Groningen of Friesland. Dat van 8700 H.A. 2800 H.A. tarwe, dus onge veer het toegestane derde deel wordt ver bouwd, zegt genoeg. De gerst, die wij za gen, kon beter. De haver daarentegen liet wejnig te wenschen over. Aardappelen en suikerbieten bezetten een bescheiden opper vlakte, maar gedijen hier en daar heel goed. Naar we hoorden, mag 7,’/2 pct. van het bouwland in de Meer met suikerbieten wor den beteeld. Groene erwten, koolzaad, alles wil er groeien. Een bezienswaardigheid op zich zelf vormt de 34 H.A. vlas, op een ter rein, dat tot een reserve-vliegveld zou zijn bestemd. Voor de steunregeling was de op brengst getaxeerd op '6500 K.G. per H.A., een zeer goed gewas. Met het trekken waren bij ons bezoek 160 man bezig. Naast ruim 2000 H.A. klavers en ruim 1000 H.A. gras land wordt nog meer dan 100 H.A. voor proefvelden gebezigd, en een kleine 1000 H.A. voor een zgn. noodmengsel (een drie tal grassen met een goed weerstandsver mogen tegen zout) tot tijdelijk grasland in gezaaid. Met het verpachte is er dit jaar 14700 H.A. in cultuur of ca. 82 pct. van het geheel; bijna 30 pct. van den geheelen pol der is reeds in particuliere exploitatie. Alles tezamen zijn dan de resultaten met beide heeren, thans vergezeld van den subst. officier van justitie, mr. L. de Blécourt, op nieuw naar Utrecht vertrokken. Zooals men weet is daar in arrest een jongeman H. S., in wiens gezelschap van Hal Vrijdagavond nog is gezien en die wist dat van Hal geld bij zich had. Uit Utrecht deelt men mede, dat daar thans wordt nagegaan of het alibi, dat H. S. heeft opgegeven na acht uur dien avond met de werkelijkheid klopt. Er zou daarin een hiaat zijn van drie uur en wel van negen uur tot middernacht. Het bedrag aan geld, dat van Hal bij zich zou hebben gehad en dat ongeveer f 150 zou zijn ge weest, is nog niet terecht. Ook is het vinden van het rijwiel van van Hal aan het Met- wedekanaal bij Utrecht voor de politie nog een raadsel. Men kan niet aannemen, dat van Hal in het Merwedekanaal bij Utrecht is verdwenen en dat zijn lijk een paar dagen later in dat kanaal bij Amsterdam wordt gevonden. De Amsterdamsche politie is bezig het Merwedekanaal af te dreggen in de omge ving van de plaats waar het lijk van van Hal werd gevonden. Dat dreggen is eefi poging om wellicht het mes of een ander scherp voorwerp, waarmee de eventueele misdaad zou zijn geschied, te vinden. De verdachte is Woensdag aan zeer lang durige verhooren onderworpen. Hij houdt vol, dat hij aan den moord volmaakt on schuldig is. Wel zijn er lacunes in zijn ver haal, zoo nu en dan spreekt hij zichzelf tegen, hij stokt dan even, doch herstelt zich weldra. Er zijn verschillende aanwijzingen, dat hij gebeurtenissen van dien dag verzwijgt en dat hij zeer zeker meer weet van het ge beurde. De vondst van de fiets bij de Rotterdam- sche brug is moeilijk te verklaren. Het is echter niet onmogelijk, dat hij een zaken afspraak met den moordenaar en zijn hel pers heeft gemaakt, dat hij daarop per fiets naar het afgesproken punt is gegaan en daar de aankomst van zijn zakenrelaties, die per 'auto kwamen, heeft afgewacht. Waar schijnlijk hebben ze hem toen een voordee- lige transactie voorgespiegeld, die in de nabijheid kon worden afgesloten. Hij heeft zijn fiets laten staan en is in de auto ge stapt. Op een of andere wijze is hij later bewogen uit te stappen. Op dat oogenblik is hij verraderlijk van achter aangevallen. Waarschijnlijk is hij met een bijl neergesla gen. Het scherp is door de hoed in het ach terhoofd gedrongen. Ook ’t gelaat vertoont sporen van geweld, de eerste slag was niet doodelijk, er ontstond een-worsteling, waar bij hij in het water is gedrongen. Er is bij de sectie uitgemaakt, dat hij nog niet dood was, toen hij in het water terecht kwam. De justitie volgt thans verschillende spo ren, waarover men in het belang van het onderzoek nog geen verdere mededeelingen kan doen. Een later bericht meldt dat de verdachte bekend heeft. Nu de Noord-Oostelijke polder wordt drooggemaakt. Men schrijft aan de N. Rt. Ct: Bij Urk zijn de machtige machines van de Maatschappij tot Uitvoering der Zuiderzee werken hun grootsch werk weer begonnen. Als tweede object van het groote plan zal de Noord-Oostelijke polder worden gescha pen. Deze zal grooter zijn Man de Wierin germeer. Bij de inpoldering, maar ook en vooral bij het in cultuur brengen, kan men putten uit de rijke lessen, die de Wieringer meer tot dusver heeft opgeleverd. door woelen de bouwvoor wel met woelklei verbeterd worden. Waar dit uitzicht niet bestaat, heeft men het land zoo gauw mogelijk ingezaaid met een grasmengsel, zoodat het stuiven dra tot het verleden behoorde. De grofkorrelige zandgrond was uiteraard veel vlugger ont- zilt, en daardoor eerder in cultuur. Niette min zou zonder meer, vooral in tijden van droogte, de cultuurwaarde miniem zijn ge bleven, indien niet op geniale wijze zgn. door infiltratie het uitdrogen wordt voor komen, en waarmee de aanvankelijke teleur stelling naar behooren in een succes is ver keerd. Men laat nl. uit ’t tot Amstelmeer ge worden vrij diepe bassin tusschen Wierin gen, de Noord-Hollandsche kust en den Af sluitdijk, waarin langzamerhand het water van zout, zoet wordt, het water binnen in den polder, in slooten. Vandaar is op ieder gevormd bedrijf gelegenheid water in de greppels der groenlanden toe te laten, zoo dat door de grofkorreligheid ’t grondwater voldoende stijgt. Meer naar de zwaardere gronden, zou dit wafer niet zoo gemakkelijk doortrekken, maar daar is het ook niet noo- dig, omdat dan de bodem zelf voldoende vochthoudend is. Met deze infiltratie en begreppeling is dus dat deel van den polder geschikt voor groenbouw en veehouderij. Naar de zwaar- sel van mobiele pacht behoedt den pachter voor buitengewone oeconomische risico’s is dit aanbod tot nu toe een stijgend succes geweest. De gegadigden hebben aan rede lijke eischen te voldoen, wat bekwaamheid, geschiktheid en kapitaalkracht betreft. Het is niet uitgemaakt, of op deze manier n$ verloop van tijd de geheele polder in pacht zal worden gegeven. Het is mogelijk, dat een deel in overheids-exploitatie zal blij de inpoldering verkregen onbetwistbaar goed! De exploitatie met haar machinalen in slag heeft door den breeden opzet een eigen karakter, waarbij in de eerste plaats de kolonisten van de groote bedrijven in het oude land,, hun hart zullen kunnen ophalen. De pachters komen meerendeeïs uit Gronin gen, Friesland en Noord-diolland. In de ge stage ontwikkeling van dit nieuwe land ligt voor den tijdgenoot, die zich gaarne bezig houdt met de juiste oeconomische orde, een groote charme. Op een bijkans onbegrensd terrein kan de Wieringermeer in stijgende mate tot leering strekken voor den nieuwen Noord-Oostelijken polder, die eveneens bin nen afzienbaren tijd aan onzen eeuwigen erfvijand, het water, zal zijn ontrukt. Vier Nederlanders te Berlijn uitgewezen. Van bevoegde zijde wordt gemeld: In den loop der laatste jaren hebben de Nederlandsche autoriteiten zich meermalen genoopt gezien, hier te lande gevestigde Duitschers uit te wijzen, wijl dezen bleken te hebben gehandeld in strijd met de rege len, die de regeering had gesteld ten aan zien van de organisatie van vreemdelingen hier te lande in verband met het te hunnen aanzien geldende verbod van politieke actie. Kortelings zijn op dezen grond wederom 4 Duitschers, werkzaam bij de steenkolenmij nen in Limburg, uit het land verwijderd moeten worden. Voordat aan het besluit tot uitwijzing gevolg was gegeven, werden door het Duit- sche gezantschap bij het ministerie van bui- tenlandsche zaken stappen ondernomen, strekkende om de uitzetting te doen op schorten en een nader onderzoek terzake te doen instellen. Er zouden wellicht termen zijn geweest, aan dit verzoek tot een nader onderzoek te voldoen, ware het niet dat van Duitsche zijde de bedreiging werd geuit dat, werd niet aan het verzoek voldaan, vier willekeurige Nederlanders uit Duitschland zouden worden uitgewezen. De ambtenaar van het ministerie van buitenlandsche zaken, bij wien de démarche werd gedaan, had nog, alvorens de regeering met den Duitschen stap in kennis te stellen, er met nadruk op gewezen, dat de bedreiging wel haast on mogelijk zou maken, het Duitsche verzoek in overweging te nemen, doch men bleek te Berlijn niet bereid, die bedreiging terug te nemen. De Nederlandsche regeering harerzijds was niet bereid, onder bedreiging verdere besprekingen te voeren, en de uitzetting van de Duitschers uit Nederland heeft hierna conform het besluit plaats gehad. Thans hebben vier Nederlanders te Ber lijn aanzegging gekregen Duitschland bin nen tien dagen te verlaten. Dit is dus als een repressaille op te vatten, als hoedanig zij ook door de Duitsche regeering ter ken nis van de betrokken Nederlanders is ge bracht. Aan Hr. Ms. gezant is opgedragen, te Berlijn tegen de voorgenomen uitzetting, als zijnde in strijd met de bestaande verdra gen, te protesteeren en op intrekking ervan aan te dringen. De vier bedoelde Nederlanders zijn: A. Hes, tandarts, W. de Heer, accountant, P. E. Peters, kunsthandelaar en E. F. L. van Lith Harrebomee, redacteur-vertaler van het Nederl. persbureau te Berlijn. Waarom de radio niet werkte. Bij een ingezetene te Diever deed zich het volgende niet alledaagsche geval voor. De radio, die tot dusver perfect gefunctionneerd had, weigerde plotseling dienst. Hoe men er ook aan draaide en peuterde, het ding vertikte het om ook maar het geringste ge luidje te doen hooren. Een goede raad was duur, want ook de te hulp geroepen reparateur kon rïiets bij zonders aan het uitwendige van het toestel constateeren. Toen werd de schroeven draaier ter hand genomen om de inwendige organen te inspecteeren. En wat bleek? Een muis had de radio tot woning willen kiezen, was daarbij echter geëlectrocuteerd en had tevens kortsluiting veroorzaakt. Zes slangen te Helmond ontsnapt. Men meldt uit Helmond aan de N. R. Ct.: Bij de vogel- en dierenhandel van de fir ma Corstens-Verschuren aan den Weg op den Heuvel te Helmond zijn zes groote Pythonslangen, welke een dezer dagen wer den ontvangen, uit de kooi ontsnapt. Begrijpelijk verwekte de ontvluchting dezer gevaarlijke slangen, wier lengte va rieert van 2/2 tot 4’/£ meter, in de buurt groote consternatie. Met behulp van een speurhond werd het opsporingswerk begonnen. Op het terrein der gemeentelijke ambachtsschool werden vier slangen opgespoord en gepakt. De nasporingen naar de twee andere die ren leverden tot op heden nog geen resultaat op. Desniettemin wordt het onderzoek nog voortgezet. Ook het vertrouwde adres voor Breukbanden, Buikgordels, Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGSAVONDS Bureau: KLEINZAND 57 Abonnement: per Jaar 2,50, fr. .p, post 3.60. Advcrtentien: 0 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT Een BIJZONDER FIJNE delicatesse in 2 smaken verkrijgbaar: MOCCA en SINAASAPPEL Daar staat de „doodstraP op 1 Fietsen in het donker tonder reflector en zonder wit achter- spatbord kost 'n paar gulden boete (als de politie u ziet) of.„ uw leven (als het verkeer u niet ziet!) PJS. Wist u, dat alleen „wit” „wit” is..„ (smoezelig** of „verroest” u dus niet voldoende 1) rv - IBWESIEKBlÖüWÏ annex SHEEKER OOUEUUTT en WYHBRITSERAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1