3 niemeijers Firma JOHs. W Sneek. REGENJASSEN Firma JOfls, TROMP Sneek. Eerste Blad Uittel flpgm der Gemeente Sneek. No. 99 COURANT M WYMBRÏT8ERADEEL r cents SIGAREN UitgaveKIEZEBRINK 4 Co Woensdag 9 September 1936. annoi SRE VOOR HEEBEN EN JONGENS - VERKADE’s bkie «Baarga^g NIEUWSTIJDINGEN. - TELEFOON 2200 SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 9 1 DINSDAGS Bureau: DRAMA IN DE NEW YORKS GHE TOONEELWERELD. QUEEN MARY MODJO SNEEUWWIT SCOTT ROYAL en CASINO ft geeTm sfö/d ftef besfe^ zegt Dora, dus aatuurüjk: groen insect, dat bij nader onderzoek een sprikhaan bleek te zijn, ongeveer ter lengte van 5 c.M. Het dier is inheemsch in Noord-Afrika en Zuid-Europa en hoe dit exemplaar in Friesland is terecht gekomen, mag een raadsel heeten. De sprinkhaan is een zeer vraatzuchtig insect, dat, wanneer het bij millioenen in aantal over de velden zwermt, heele ge bieden kaal vreet. L. N.' worden bijzonder aanbevolen door de wederverkoopers der U slaagt nergens beter en goedkooper dan bij Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS KLEINZAND 5—7 Knappertjes Ajour Batons! Crêmeroosjes Poloivafels Pain’d amande Chobisco Abonnement: per Je^r 2.50, fr, p, post 3.00, Advertentlën: 9 et, p. regel. Ingezonden mededeellngen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT DE ZUIDERZEEWERKEN. BIJ LEMMER. De werkzaamheden voor het maken van een werkhaven, op slag terrein en sluisput bij Lemmer, welke een paar weken geleden vanwege den Rijkswaterstaat werden aan besteed, zijn inmiddels begonnen, aldus de N. R. Crt. De maatschappij tot uitvoering van Zui derzeewerken (M.U.Z.) heeft haar mate riaal laten aanvoeren en men is reeds eenige dagen bezig met het baggeren van de werkhaven. Twee baggermachines liggen ten Oosten van de haven van Lemmer en de vrij' ko mende grond wordt door de sleepbooten een eindweegs zee in gesleept, waar deze grond ten minste io K.M. uit de kust wordt gelost op een plaats die Egt buiten den toekomstigen ringdijk van den ontwor pen noprdoostelijken polder. Zaterdagmorgen is men tevens begon nen met zandzuigen ten Westen van de ha ven, noodig voor het opspuiten van het op- slagterrein. Deze week zullen de werken in vollen omvang worden aangevat. Verschillende plaatseflijke werklopzen en steuntrekkenden ingevolge de Zuiderzee- steunwet worden via de gemeentelijke ar beidsbeurs geplaatst als bakschipper enz. Deze werkzaamheden hebben een groote bedrijvigheid in en om de haven gebracht, waarvan enkele industrieën, o.a. de scheepshelling en steenkolenhandel, reeds profiteeren. Ook yoor de plaatselijke neringdoenden zijn deze werken zeer welkom en 'eindelijk is voor deze en tallooze andere inwoners een lang gekoesterde wensch werkelijkheid geworden. 15 ct. per pond 20 ct. per pond 25 ct. per X pond 25 ct. per X pond 25 ct. per X pond per ons 12 ct. 2 ons voor 1 kwartje (Chocolade en Biscuits) in voorraad met alle andere artike len van Verkade bij Het publiek in het Harrisontheater in New York volgde in spanning de slotscène van het vierde bedrijf van een Fransen so cietydrama. Het tooneel verbeeldde een open plek in een bosch bij ochtendscheme ring, waar de voorbereidselen voor een duel werden gemaakt. Een der secundan- ten stapte den afstand af, de dokter pakte zijn verbandkistje uit en de tegenstanders stonden al op hun plaatsen, het pistool in de hand. Op het commando van den, leider hieven de duellanten, een markies en een jong edelman den arm op. Twee Laat bijv, iedere gemeente een cursus inrichten, waarin door ervaren opvoedkun digen den ouders de kunst van opvoeden wordt bijgebracht, voor zoover dit moge lijk is. Telkens wanneer er nu door schoolkin deren straatschenderij of andere baldadig heid wordt gepleegd, worden de ouders Verplicht, eenige tijd zoo’n cursus bij te wonen. Naar gelang van de ernst van het misdrijf wordt de verplichte tijd van deel neming aan een cursus door de pobtie be paald. Binnen afzienbare tijd zal het Uit zijn met de baldadigheid 1 Een bewijs Het Egt vlak voor de hand dezelfde kinderen, die zich in de school klassen gedragen als lammetjes van zacht heid en gewilligheid, vertoonen zich in het ouderlijk huis vaak als ruwelingen, als on handelbare wezens, die ieders tegenzin op wekken. De onderwijzers moeten het den ouders léérenl Laat Amsterdam nu dadelijk hier mede beginnen! Deze cursussen kunnen ook preventief werken door er nog andere ouders bij toe te laten, dan degenen wien het als straf wordt opgelegd.” schoten vielen en de markies, wiens rol, Reginald Evans, een der bekendste too? neelspelers van Amerika, speelde, zakte met een luiden kreet ineen. De Parijschp Don Juan was door zijn noodlot achter haald. Het gordijn zakte en hetpubliek in het parket en in de loges applaudisseer de zonder ophouden. De artist had zijn rol weer eens onvergetelijk en echt en levens waar gespeeld. Onderwijl speelde zich op het tooneel, onmerkbaar voor het publiek, iets vreemds af, aldus het Vaderland. Terwijl de too- neelknechts het tooneel gingen veranderen en Ue regisseur en de inspecient versche nen, lag de markies, in leven de acteur, Reginald Evans, nog steeds naast den boom, waar hij stervend was neergezonken. Het was prachtig riep de regisseur en ging naar den held van het dramaPlotse ling schrok hij. Wat is er aan de hand? Evans bloedt! De dokter! Er moet een ongeluk gebeurd zijn! De schouwburgdok- ter kon slechts constateeren, dat de ac teur dood was. Een kogel had zijn hart doorboord. De politie verscheen in den schouwburg en inspecteur Carden vond dra het theaterpistool, waar Evans mee ge dood was. Alleen was het geen theater pistool, maar een echte revolver, in welks magazijn de andere patronen nog zaten. Geen 'geheimzinnig geval, zei hij, verwis selde wapens, wie is de andere acteur En waar is hij? Herbert Wood, de jeune pre mier van den schouwburg, wien een schit terende carrière voorspeld werd, lag in zijn kleedkamer op een divan in huilkrampen. De Inspecteur kwam binnen. Wood ik ar resteer u wegens moord! Wood weigerde aan de politie eenige op heldering te geven over het motief voor zijn daad en zei alleen voor den rechter van instructie te willen spreken. Nog des nachts boorde de inspecteur eenige ge tuigen en stelde vast, dat voor de voorstel ling een jongedame in de kleedkamer van Wood was geweest, die kort daarna den schouwburg in zeer opgewonden toestand had verlaten. Den volgenden morgen werd in een ziekenhuis Helen opgenomen, een nauwelijks twintigjarige dochter van een goede familie, die in de Hudson was ge sprongen en door een voorbijrijdenden automobilist gered. Carden verscheen juist toen het meisje uit haar bewusteloosheid bijkwam. Was u gisteravond voor de voor stelling in het Harrisontheater bij mr, Wood vroeg hij onmiddellijk. Helen zakte neer en begon te huilen. De inspecteur; nam haar hand. Ik weet, dat u niet mede plichtig bent aan den moord op het too neel, die gisteren is gebeurd, maar u bent wel in het drama verwikkeld. Bent u de verloofde van Wood of stond u dendoo- de na? En nu vertelde Helen de tragedie van haar leven. Een jaar tevoren had ze Herbert Wood, op een tuinfeest leeren kennen. Ze waren verliefd geworden en tegen den wil van, haar ouders verloofd. Toen werd een twee de ontmoeting haar noodlot. In Juni keer de de bekende tooneelspeler Evans van een Zuid-Amerikaansche tournee terug en werd haar 'door haar verloofde voorge- steld. Evans oefende een griezeligen in vloed op haar. De Leveling der vrouwen, die een geheimzinnig dubbelleven leidde,, maakte haar tot morfinist en bracht haar in drugholes, waar hij placht te verkeeren. Het jongemeisje beloofde hem zich van Wood te zullen losmaken. Den volgenden avond verscheen ze in den schouwburg en bekende haar verloofde, dat ze de minna res van Evans geworden was en met hem naar Europa zou reizen. Het was twee uur voor de duelscène op het tooneel. Wood verwisselde het theaterpistool met een re volver en schoot op het tooneel den man neer die zijh geluk en zijn leven had ver woest. Het drama van de vrouw tusschen twee mannen zal geen piloog voor den aard- schen rechter hebben. Toen de agent in de celvan den moordenaar kwam om hem naar den rechter van instructie te brengen, lag op het bed een lijk. Wood had vergif verborgen weten te houden en zich met cyaankali gedood. JONGE PALING IN HET IJSELMEER GEBRACHT. In het Driemaandelijksche Bericht be treffende de Zuiderzeewerken wordt om trent de toestand op het IJseinteer meege- deeld, dat gedurende eenige weken door de spuisluizen bij gering verval ook water is jngelaten. Deze maatregel, die op 16 Maart was ingegaan en die ook in 1935 reeds was genomen, heeft ten doel jonge paling de zoogenaamde glasaaltjes op het IJselmeer te brengen. Gedurende de trek- tijd, die van Maart tot Mei duurt, nemen deze diertjes elke gelegenheid te baat om zoet water op te zoeken. Vele kiezen daar- toe de weg door de schutsluizen; door het openen van de spuisluizen omstreeks ge lijk water worden millioenen aaltjes op het meer gebracht. De palingvisscherij op het meer is reeds van veel beteekenis. Het is uiteraard moei lijk te voorspellen in hoeverre de paling- vangst op de duur de vroegere seizoenvis- scherij Op haring en ansjovis zal kunnen vervangen, doch het is duidelijk, dat het van veel belang is om de palingvisscherij in zoo gunstig mogelijke omstandigheden te brengen. Dat daardoor groote hoeveelheden water met een hoog zoutgehalte op het meer worden gebracht (omstreeks 400 millioen M3.), levert thans geen bezwaar op. De invloed daarvan op het zoutgehalte van het meerwater is niet zoo groot, dat de bruik baarheid voor inlaten in de omliggende landen wordt geschaad. Anders wordt dit, wanneer het 'meer als prise d’eau voor drinkwaterleidingen zal worden benut. Dan is het zaak de kwaliteit van het water zoo hoog op te voeren als mogelijk is. Om te rijner tijd de tegenstrijdige be langen van de visscherij1 en van de drink watervoorziening met elkander te kunnen vereenigen, wordt naar middelen gezocht om gedurende het trekseizoen de jonge pa ling in grooten getale op het meer te brengen zonder tegelijkertijd hinderlijke hoeveelheden zout water op het IJselmeer te brengen. Dit onderzoek wordt in sa menwerking uitgevoerd met het Zoölogisch station van de Ned. Dierkundige vereeni- ging te Den Helder en met de Dienst der Visscherij-inspectie. Daar de levensgewoon ten van de glasaaltjes nog jn onvoldoende mate bekend zijn, is een bioloog begonnen deze ter plaatse te bestudeeren. DE BURGEMEESTER VAN BORSSELEN. Bij Kon. besluit van 2 September is aan den heer H. C. Rutgers, op zijïr ver zoek, ontslag verleend als burgemeester der gemeente Borsselen. Naar de N. R. Crt. meldt is de heer Rutgers op 21 Juli geschorst wegens onre gelmatigheden in de administratie der ge meente en van ten polder Borsselen. LOONEN TE ALMELO. De regeering heeft het gemeentebestuur van Almelo in kennis gesteld van een Ko ninklijk besluit, waarbij wordt bepaald, dat binnen den termijn van drie weken de verlaging der salarissen van gemeente ambtenaren, werklieden en het politieper soneel moet worden ingevoerd. Op 18 Aug. j.l. had de raad de betreffende voor stellen verworpen. AFSCHAFFING VAN DE EERSTE KLAS BIJ DE SPOORWEGEN. In het weekblad van de Moderne Vak bond van Spoorwegpersoneel betoogt de heer H. J. van Braambeek, dat het maar beter zou zijn de eerste klasse bij de spoor wegen af te schaffen. De abonnementen buiten beschouwing gelaten, blijkt, dat de reizigers zich aldus over de drie klassen hebben verspreid; 0.8 pet. in de eerste, 7.4 pet. in de tweede en 91.8 pet. in de derde klasse. In totaal leverden in de ontvangsten uit het reirigersvervoerde eerste klassers 4.3 pet., de tweede klassers 22.0 p.ct. en de derde klassers 73.7 pet. Zoo langzamerhand lijkt het, dat het toch voordeeliger zal worden de eerste klasse af te schaffen. Deze brengt slechts 21/2 millioen op per jaar. Verdwijnt de eerste klasse, zoo gaan de reizigers in groote hoofdzaak naar de tweede klasse. Zou Jiet resteerende verlies in dat geval niet goedgemaakt worden door de min- dere exploitatiekosten? Van 1934 op 1935 is de opbrengst uit de eerste klasse reeds gedaald van f 2.573.000 tot f 2.277.000 (in 1930 was deze nog f 5.318.000. Wordt het aantal lijnen, waarop de eerste klasse een zeld zaamheid is, straks nog weer vergroot, zoo riEL deze terugloop nog verder door gaan. DE UITWIJZING DER VIER NEDER LANDERS UIT DUITSCHLAND. De stappen die de Nederlandsche re geering bij de Puitsche regeering naar aanleiding van het aan de vier Nederlan ders uitgevaardigd uitwijzingsbevel heeft gedaan, hebben er niet toe geleid, dat aan dezen maatregel geen gevolg wordt gege ven. Zooals bekend, heeft de uitwijzing plaats gevonden dis uitvoering van de bedrei ging, dat vier willekeurige Nederlanders uit Duitschland zouden worden gezet, in dien de Nederlandsche regeering na liet te voldoen aan het verzoek om het besluit tot uitwijzing van vier Duitschers uit Ne derland op 'grond van daartegen ingé brachte bedenkingen op te schorten. Ten aanzien van laatstgenoemde uitwij zing, welke, naar reeds werd medegedeeld, geschied is wegens ontoelaatbare politieke 'actie en organisatie hier te lande, kan thans nader het volgende worden meegé- deeld: Bedoelde personen hadden zich in strijd met de bestaande regeling bezig gehouden met verrichtingen in opdracht van een centrale autoriteit in Rotterdam, aan welke - rij, zooals rij zelf verklaarden, onderge schikt waren. Als zoodanig moesten zij geacht worden organen te vormen van een, in strijd met die regeling bestaande cen trale overkapping van de betrokken Duit- jsche organisaties. Bovendien hadden zij bemoeiingen met de administratie van het lidmaatschap van de N.S.DA.P. Voor het overige kan verwezen worden naar het antwoord in Maart j.l. door de ministers van buitenlandsche zaken en van justitie op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. Goseling gegeven met betrekking tot de voorwaarden, waar- 1 onder Organisaties van Duitsche onderda- nen hier te lande rijn toegelaten. 1 De Nederlandsche regeering beraadt zich thans nader ten aanzien van de ver- - der door haar te volgen gedragslijn met betrekking tot de uitzetting der Nederlan- ders uit Duitschland. AVOND-NIJVERHEIDSSCHOOL. Wij vestigen de aandacht op de, in dit nr. geplaatste advertentie betreffende de inschrijving van leerlingen voor de Avond- nijverheidsschool. Het doel van deze school is, jonge am- bachtsleerlingen, die overdag hun practi- sche opleiding in de werkplaats ontvan gen, in de avonduren èen voldoende theo retische vakkennis en teekenvaardigheid bij te brengen, welke noodig rijn om een goed geheel te vormen. Ook zij, die aan de leerplicht hebben voldaan, doch nog geen werk hebben kunnen vinden, zullen goed doen zich alvast voor de school aan te geven, daar de volledige cursusduur 5 winters bedraagt. Zaterdagavond vergaderde de Vracht rijders vereen, „de Harmonie” in Veerhuis Postma, onder leiding van den voorzitter, P. Piersma van Terzopl. Men beoogde met deze vergadering de Vrachtrijders met doel en streven van de Friesche Vervoer Federatie in kennis te brengen. Spreker was de voorzitter van de Fr. V. F., de heer v. d. Ploeg uit Winsum, die wees op de .onhoudbare toestanden in deze bedrijven, zoowel op de weg als te water. Aansluiting ook met andere provin ciën is een eisch des tijds om zoodoende nog wat tot stand te brengen. Ook het concessiestelsel werd besproken en niet minder het „eigen vervoer”, waar nog al druk over werd gediscussieerd, aaar hier in Sneek ook al zaken rijn welke hier mee beginnen, ja zelfs zoover gaan dat de bestellingen, welke door vrachtrijders wor den gedaan, door hen zelf worden uitge voerd. De algemeene opinie was dan, ook dat dit zoo niet langer gaat. Te ruim 11 uur sloot de voorzitter deze leerrijke avond. De opkomst had beter gekund. DE PROVINCIALE PLAN-DEMON- STRATIE TE LEEUWARDEN. Evenals in andere provincies is Zondag ook te Leeuwarden door de gewestelijke Plan Commissie van de S.D.A.P. en het N.V.V. een grpote demonstratie gehouden vopr het Plan van den Arbeid en voor de democratie. Aan den vooravond werd een Plant jeugddemonstratie gehouden. Zondag waren pp de Wilhelminabaan ongeveer '10.000 bezoekers aanwezig. Onder leiding van den heer W.. Zonder land stelden zich een 400-tal zangers en zangeressen op een plankier vpor de tri bune op. Met medewerking van „Ons Ge noegen” werd uitgevoerd de „Strijdliede- ren-fantasie" die geopend werd met de In ternationale. De opvoering van het symbolisch massa spel „De menschheid roept”, waaraanmeer dan 200 personen medewerkten en waar bij „Ons Genoegen”, onder leiding van den heer P. de Ruiter, het muzikale en „De Dageraad” het vocale gedeelte verzorg de, gaf een uitbeelding van den strijd tus schen fascisme en democratie, tusschen dictatuur en vrijheid. Het massaspel genoot de volle belangstelling van de duizendkop pige menigte. De slotapotheose met de leuzen: „Orde en Welvaart”, „Overwinning van den Cha os”, „Wat willen N.V.V. en S.D.A.P.?”, „Voor vrijheid, vrede en welvaart”, „Voor de democratie” en „Werk, werk, werk”, ontlokte een daverend applaus. De heer P. Moltmaker sprak de rede uit waarna een optocht werd gehouden, de deelnemers waren toen aangegroeid tot ruim li.ooo, jammer voor de betoogers dat het tijdens die optocht bijna voortdu rend regende. Het muziekcorps Steun in de Strijd van hier verleende o.a. medewerking. Aan de demonstraties vpor het Plan van de Arbeid van S.D.A.P. en N.V.V. heb ben, naar Het Volk meldt, 170.000 betoo gers deelgenomen. Rotterdam bracht tezamen met Den Haag niet minder dan 50.000 betoogers op de been, Amster dam 40.000. Dan volgden Utrecht met 14.000, Leeuwarden, Groningen en De venter ieder met 12.000, terwijl Nijmegen niet minder dan 10.000 demonstranten te zamen zag. Dan volgt Assen met 6500, Vlis- singen had er 6000, Eindhoven 4500, ter wijl Maastricht, dat zoo ongeveer 3000 Ivprwacht had, dat aantal nog met 20 procent zag overschreden, zoodat een stoet van 3600 menschen door de Limburgsche hoofdstad trok. BOERDERIJ TE HEMELUM AFGEBRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag is omstreeks half twee de boerderij eigen aan en bewoond door Homme de Jong in de Haren onder Hemelum door de bliksem getroffen en afgebrand. Binnen korten tijd stond alles in lichte laaie, zoodat voor de motorspuit van Kou- dum bij aankomst niet anders meer viel te doen dan de brand te bedwingen, waar door nog een houten hok is gespaard ge bleven. Van den inboedel is zoo goed als niets gered, mede ook doordat 'de Jong zelve pen kuur in gipsverband ondergaat en daardoor op een ladder naar de buren ver voerd moest worden. Ongeveer dertig wa gens hooi rijn mede in de vlammen opge gaan. Fr. D. EEN SPRINKHAAN IN FRIESLAND. De veehouder S. Kok te Oranjewoud ontdekte op een hok in zijh tuin een groot Te Groningen is de 56-jarige Ws. S. bij het oversteken van de weg aangereden door een auto uit Katwijk en gedood. Ook is daar een 28-jarige monteur G. gedood die onder een auto werkte en door de val lende carosserie werd verpletterd. Toen de echtgenoote van den heer S„ wonende in de Belarumpolder te Breda, Zondagmorgen thee wilde inschenken, viel plotseling de bodem uit de theepot, met gevolg dat een 6-jarig dochtertje den in houd pver het lichaam kreeg. Deerlijk met brandwonden overdekt, werd het kind naar het St. Ignatius zie kenhuis vervoerd, waar het in den loop van den dag aan de gevolgen is overleden. 'ONDEUGENDE KINDEREN. Naar aanle’ ling van het voorgevallene in Amsterdam, waarbij een aantal kinde ren van acht tot tien jaar pud een leeg schoolgebouw binnendrong en ernstige verwoestingen aanrichtte, schrijft een oud- onderwijsman aan het Handelsblad: „Rond vijftig jaar heb ik in de Volks school voor de klas gestaan. Mag ik nu een woordje meespreken, waar het gaat om de noodige strengheid van de straffen, die zullen worden toegediend? Welnu, dan kan ik kort en bondig zeg gen: „behandel de kinderen met zachtheid, spaar de ouders.” En nu behoeft men mij niet te verden ken van slapheid of zwakheid. Integen deel, ik heb altijd hooge eischen aan mijn kinderen gesteld. Het kwaad schuilt op een geheel andere plaats dan men vermoedt. De ouders ver staan niet de kunst, met hun kinderen om te gaan. Zij' weten niet, hoe het aan te leggen, dat de kinderen hun gehoorzaam zullen rijn. Welnu, dat moet men hun léérenl ONGELUKKEN. Een personenauto, bestuurd door den heer G. uit Apeldoorn, heeft bij Oss de 50-jarige kolenhandelaar B. uit Berghem, die onverwacht de weg overstak, aangere den en gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. De motorrijder E. L. uit Rotterdam is onder Overschie door een auto, bestuurd door den heer Wu uit Rotterdam, aange reden en gedood. Bij Roermond is het motorrijwiel van De Fr. uit Den Haag geslipt en gevallen. De Fr. is zeer ernstig gewond, rijn 59- jarige moeder die op de duo zat werd on- middellijk gedood. Te Elburg is een auto tegen een hek gereden waartegen het echtpaar B. geleund stond. Mevrouw B. werd gedood. Aan de Pastoorstraat te Arnhem is de 40-jarige stucadoor E. van een plat ge vallen waarvan de leuning brak en 15 M. naar beneden gevallen. Een 9-jarig zoon tje dat kwam kijken waar vader bleef, stortte ook in de diepte en kreeg ©en schedelbreuk. E. is zwaar gewond, zijn zoontje verkeert in zorgwekkende toestand. WUDE BURGSTRAAT 9 ramlWEKER COURANT w5

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1