annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. 1 B Uitgave KIEZEBRINK Co. woensdag 16 September 1936 No. 101 Eerste Blad Jaargang I II NIEUWSTIJDINGEN. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden in beide bladen opgenomen MELKBEZORGINGSVERBOD OP ZONDAG. SNEEK, 1 September 1936. SNEEK, 1 September 1936. BESLUIT: Artikel 1. a. a. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum BESLUIT: vast te stellen navolgende VERORDENING OP DE BEDIENING VAN BRUGGEN IN DE GEMEENTE SNEEK. B. en W. bieden de Raad o. a. de volgende voorstellen aan: No. 1.838.1(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de Winkelsluitingsveror- dening met een melkbezorgingsverbod op Zondag. behoudens Koninklijke goedkeuring: I. de Verordening op de Winkelsluiting in de gemeente Sneek, vastgesteld bij Raadsbesluit van 1 Juli 1935, no. 13, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 17 Juli 1935, no. 36, in die zin aan te vullen, dat na artikel 1 wordt ingevoegd een nieuw artikel la luidende: No. 1.811.122.5(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening der Verordening op de bedie ning van bruggen in deze gemeente, vast gesteld bij Raadsbesluit van 17 November 1930 no. 17. 1. dags; 2. 3. 6. I Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De beweegbare bruggen in de gemeente zullen op werkdagen voor de scheepvaart gesloten zijn: des voormiddags van 8/29 uur, behalve des Dins- Aan de Gemeenteraad. Gelijk U bekend is heeft de met de uitvoering van de Winkelsluitingswet belaste Minister in 1935 enkele malen bezwaar gemaakt tegen het bevorderen van goedkeuring van een door U uitgevaardigde bepaling krachtens welke winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak melk en melk producten ten verkoop in voorraad zijn, gedurende de Zondag gesloten zouden moeten zijn. In verschillende vergaderingen van Uw College is deze aangelegenheid sedert dien ter sprake geweest. Wij vol staan met hieraan te herinneren, zonder alles wat is voor gevallen te memoreren. Een in de raadsvergadering van 9 December 1935 door den heer De Groot ingediende motie (bijlage 134), welke werd gesteund door den heer Boeijenga en waarmede de Raad zich heeft verenigd, heeft geleid tot het opnieuw in stellen van een onderzoek naar de gezindheid van de bij het onderwerpelijke vraagstuk direct belanghebbenden. Daarbij is gebleken, dat thans van de 69 te Sneek wonende melktappers 50 zich voor en 19 zich tegen een verbod van melkbezorging op Zondag hebben verklaard. Wij hebben in dit resultaat aanleiding gevonden den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te ver zoeken ons te berichten of hij, gezien de uitslag van dit onderzoek, bereid is een melkbezorgingsverbod op Zondag in deze gemeente aan de Kroon ter goedkeuring voor te dragen. Onder dagtekening van 5 Augustus jl. deelde genoemde bewindsman ons mede, dat er bij hem thans geen bezwa ren meer bestaan tegen een regeling, waarbij het bezorgen op Zondag van melk en room vanuit winkels, als bedoeld in art. 4, le lid onder c. der Winkelsluitingswet, verboden wordt. Op grond van het vorenstaande bieden wij U een ont- werp-besluit tot aanvulling van de Winkelsluitings-veror- dening ter vaststelling aan. Wanneer het besluit van kracht is geworden, zullen de melkwinkels ingevolge art. 4, le lid, letter c. der Winkelsluitingswet, op Zondag tot 12 uur des middags geopend mogen zijn, terwijl het be zorgen van melk en room op die dag verboden is. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 1 September 1936, no. 1.838.1(1); lenen.” II. te bepalen, dat de onder I vermelde aanvulling in werking zal treden op een nader door Burgemeester en 45; Gouden ring, S. Kuperus, Nije- Wethouders te bepalen datum. Aldus enz. des middags van 1212% uur; des namiddags van 1%2 uur. De onder a. bedoelde bruggen zullen op werkdagen behalve des Dinsdags en Vrijdags bovendien voor de scheepvaart gesloten zijn: 1. in het tijdvak van 1 April1 October bij zomertijd van des nachts 12 uur tot des voormiddags 5 uur en van des namiddags 11 uur tot des nachts 12 uur en indien er geen zomertijd is van des nachts 12 uur tot des voormid dags 4 uur en van des namiddags 10 uur tot des nachts 12 uur. 2. in het tijdvak van 1 October1 April bij zomertijd van des nachts 12 uur tot des voormiddags 6 uur en van „1. In afwijking van het bepaalde bij artikel 7 der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, is het verboden op Zon dag melk en room aan de woningen of inrichtingen der gebruikers te bezorgen of vanuit winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij melk- en zuivelproducten, hetzij melk, zuivelproducten en consumptie-ijs, ten verkoop in voorraad zijn, of uit het daarbij behorend winkelhuis, melk of room ter aflevering aan het publiek uit te zenden. Het verbod van het vorig lid geldt niet: voor het bezorgen of uitzenden van melk en room aan ziekenhuizen en aan andere daarmede naar het oor deel van Burgemeester en Wethouders gelijk te stellen inrichtingen; b. met betrekking tot het uitzenden van melk en room uit winkels, waarvan het hoofd of de bestuurder in het bezit is van een vergunning als bedoeld in art. 5, le lid der Winkelsluitingswet 1930, S. 460. 3. Burgemeester en Wethouders kunnen op grond van durende de nacht niet voor de scheepvaart zijn gesloten. Wij zijn van oordeel, dat de gemeentelijke regeling zon der bezwaar in overeenstemming kan worden gebracht met die geldende voor de provinciale bruggen en sluizen, waar door voor alle bruggen alhier de nachtsluiting zou worden ingevoerd en er terzake dus uniformiteit ontstaat. Het scheepvaartbelang verzet er zich o. i. ook niet tegen, dat dit geschiedt. De voorgestelde regeling heeft een plaats gevonden in artikel 1 der concept-verordening. Is het in nood- of andere bijzondere gevallen noodzakelijk, dat vaartuigen des nachts bruggen passeren, dan zou daarin voorzien kunnen worden op de wijze als is aan gegeven in het voorgestelde artikel 4, hetwelk in de plaats treedt van het bestaande artikel 5. Wij hebben hier het oog op melk- en marktboten en op gevallen, dat een schipper bv. wegens ziekte- of sterfgeval noodzakelijk des nachts met zijn vaartuig door een brug moet. Artikel 3 der geldende verordening, regelende de open stelling en sluiting der bruggen op Zondag kan o. i. ook enigszins gewijzigd worden. Zijn de provinciale bruggen des Zondags geheel gesloten voor de schepen, dit is niet het geval met de gemeentelijke, die, voornamelijk met het oog op de watersport, op bedoelde dag gedurende bepaal de uren voor de scheepvaart zijn geopend en wel in het tijdvak 15 Maart tot 15 Octobfer van des voormiddags 79 uur, van 121 uur des namiddags en van 710 des avonds. Van 15 October tot 15 Maart zijn de bruggen ge durende de gehele Zondag gesloten. In het belang van de watersport zouden wij deze regeling wensen te handhaven met dien verstande evenwel, dat het tijdvak gedurende het welk de bruggen de gehele Zondag zijn gesloten met een maand wordt verlengd (artikel 2). Zoals hierboven reeds werd uiteengezet hebben de Ge deputeerde Staten er ons opmerkzaam op gemaakt, dat de regeling der sluitingstijden op algemeen erkende Chr. feestdagen, die geen Zondagen zijn, niet voldoet aan de provinciale voorschriften. Ook te dezer zake hebben wij ons tot hen gewend met het verzoek om onder toepassing van meergenoemd artikel 4, le lid letter b. te willen toe staan, dat de bestaande regeling, die tot nu toe geen aan leiding tot bezwaren of klachten heeft gegeven, wordt gehandhaafd. Hierop is afwijzend beschikt. Gedeputeerde Staten gaven echter te kennen er geen bezwaar tegen te hebben, dat er in zoverre op bedoelde dagen van het be trokken provinciaal voorschrift wordt afgeweken, dat de bruggen gedurende een half uur vóór het aangaan der kerkdiensten gesloten worden gehouden voor de scheep vaart. Wij konden hierin wel meegaan en hebben een regeling ontworpen, die daaraan zoveel mogelijk voldoet. Blijkens het voorgestelde artikel 3 zijn de sluitingsuren op bedoelde dagen door ons alsvolgt gedacht: van 7%8 uur v.m., van 9—10 uur v.m. en van 4!4SV2 uur des n.m. Op Hemel vaartsdag is, zoals de praktijk heeft geleerd, sluiting der bruggen op uren in de namiddag van die dag, niet door- voerbaar, met het oog op de markt te Leeuwarden. Voor bedoelde feestdag is daarom een uitzondering gemaakt, wat betreft de Sluiting tussen 4/2 en 5’/2 uur n.m. Deze regeling heeft de goedkeuring van meergenoemd college kunnen wegdragen. De omstandigheid, dat de Verordening op de bediening van bruggen in deze gemeente toch gewijzigd moest wor den, is voor ons aanleiding geweest een voorstel bij U ter tafel te brengen tot algehele herziening dier verordening. Op grond van het bovenstaande geven wij U in over weging navolgend ontwerp-besluit vast te stellen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 1 September 1936, no. 1.811.122.5(2); Aan de Gemeenteraad. Artikel 3 der Provinciale brugsluitingsverordening be paalt, dat de beheerders van andere dan provinciale brug gen en sluizen, gelegen over en in vaarwaters, die bij de provincie in onderhoud en beheer zijn, deze werken voor vaartuigen niet gesloten houden gedurende de tijden, dat de over en in die vaarwaters gelegen provinciale bruggen en sluizen voor vaartuigen geopend worden. De Gedeputeerde Staten hebben er onze aandacht op gevestigd, dat bedoeld voorschrift door deze gemeente niet wordt nageleefd, voorzoveel betreft de bediening der gemeentebruggen liggende over provinciale kanalen op algemeen erkende Chr. feestdagen, die geen Zondagen zijn, aangezien deze bruggen op die dagen voor de scheep vaart gesloten worden gehouden op tijdstippen, waarop de provinciale bruggen en sluizen geopend zijn voor het verkeer over het water. Gedeputeerde Staten verzoeken de regeling van de slui tingstijden zodanig te wijzigen, dat aan de bovenomschre ven bepaling wordt voldaan. Naar aanleiding hiervan hebben wij deze aangelegen heid onder ogen gezien en merken wij het volgende op. Daar de bruggen alhier, volgens de Verordening op de bediening van bruggen in deze gemeente, vastgesteld bij raadsbesluit van 17 November 1930, no. 17, op algemeen erkende Chr. feestdagen, andere dan Zondagen, voor de scheepvaart gesloten zijn van ’s voormiddags 9—12 uur, van ’s namiddags 13% uur en van ’s namiddags 4%—6 uur en de provinciale bruggen en sluizen op die dagen worden bediend als op gewone werkdagen en dus op ge noemde tijdstippen geopend zijn, is inderdaad strijd met de provinciale voorschriften aanwezig. Behalve op het besproken punt zijn er in de gemeente lijke verordening nog enkele andere afwijkingen en wel de volgende. Provinciaal geldt op werkdagen, behalve des Dinsdags en Vrijdags, de regeling dat de bruggen gesloten zijn: a. gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 October, van 10 u. des n.m. tot 4 u. des v.m.; (bij zomertijd van 115); b. gedurende het tijdvak van 1 October tot 1 April, van 9 u. des n.m. tot 5 u. des v.m. (bij zomertijd van 10—6). Voor de Dinsdag en de Vrijdag is een afzonderlijke regeling getroffen nl. zodanig, dat de bruggen en sluizen op die dagen geopend zijn in het eerstaangegeven tijdvak van 4 uur v.m tot 11 uur n.m. en van 1 October tot 1 April van 4 uur v.m. tot 10 n.m. Gedurende de dag zijn de pro vinciale bruggen dus niet voor de scheepvaart gesloten, hetgeen wel het geval is met de gemeentelijke bruggen. Deze laatste zijn nl. niet geopend voor het verkeer te water van 8,%9 uur des v.m., van 12—12% uur des n.m. en van 1%2 uur des n.m., terwijl de Lemmerbrug bo vendien nog gesloten is van des v.m. 7%7% uur. Des Dinsdags geldt deze regeling niet en zijn de bruggen dus de gehele dag voor de scheepvaart geopend. De Koningin- nebrug is op die dag echter wel gesloten op de aangegeven tijdstippen. Zal aan meergenoemd artikel 3 der Provinciale Ver ordening worden voldaan, dan zouden de bedoelde slui tingstijden tenminste voorzoveel betreft de bruggen, die liggen over kanalen, bij de provincie in onderhoud of beheer, dienen te vervallen. De Gedeputeerde Staten zijn evenwel bevoegd, op grond van artikel 4, le lid letter b dier verordening, afwijking van evengenoemd voorschrift toe te staan. Naar onze mening bestaat er geen bezwaar tegen, dat de sluiting van de Lemmerbrug tussen 7% en 7'/2 uur v.m. vervalt. De terzake van de andere bruggen bestaande regeling moet echter o. i. ongewijzigd worden gehand haafd, vooral met het oog op de scholen en de middag- verkeersdrukte. Zonder bezwaar voor de scheepvaart kun nen o. i. bedoelde sluitingstijden eveneens op Dinsdag gelden, hetgeen ook uit verkeersoogpunt wenselijk is. Wij hebben ons daarom tot de Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek de besproken afwijkingen toe te staan. Hierop is door hen gunstig beschikt. De betrokken regeling is opgenomen in artikel 1 der hieronder afge drukte ontwerp-verordening. Ook de voor de nachtsluiting vastgestelde uren voldoen niet geheel aan de provinciale voorschriften. Volgens de thans geldende verordening zijn de Koninginnebrug, de Oppenhuizerbrug en de brug aan de Harinxmakade op werkdagen gedurende het gehele jaar gesloten van des n.m. 10% uur tot des voormiddags 4/2 uur, terwijl in het tijdvak 1 April tot 1 October provinciaal de regeling geldt, dat de bruggen reeds des morgens om 4 uur, dat is dus een half uur vroeger, worden geopend. Voor de Lemmer brug, Woudvaartsbrug, Oosterpoortsbrug en Laatste Stui- verbrug geldt deze bepaling niet, zodat deze bruggen ge- des namiddags 10 uur tot des nachts 12 uur en indien er Een aanvaring. Hedenmorgen omstreeks 7 uur had in de Houkesloot in de nabijheid van het veilings- gebouw der Zuid-Friesche Tuinbouwveree- niging alhier een aanvaring plaats tusschen de motorboot, die de beurtdienst op Akkrum onderhoudt en ’t schip van den heer Koopal, den bekenden eigenaar van een draaimolen te Leeuwarden, die op weg was naar Wol- vega. De oorzaak van de botsing was ver moedelijk de mist. Het schip van den heer Koopal werd ern stig aan den kop beschadigd, maar kon zijn reis naar Wolvega voortzetten. Afloop verkoopingen. Mr. K. H. Mulder, notaris te Langweer, verkocht hedenmiddag finaal in het café Knorr een zathe en landen te Boornzwaag onder Uitwellingerga, bestaande in boeren- huizinge, schuur, hokken, wei- en hooilan den, groot 51% pondemaat. Bij samenvoeging toegewezen aan den heer H. W. de Roest te Rhoon voor een som van f22558. Vervolgens een zathe en landen aldaar, bestaande uit boerenhuizinge, met schuur, gierput, hieminge, wei- en hooilanden, groot 33.8 pondemaat. Bij samenvoeging toegewezen aan den heer A. Schuurmans te Sneek voor een som van f 14590.50. Een perceel wei- en hooiland a. d. Holle Graft onder Uitwellingerga, groot 6% pon demaat. Kooper de heer R. Sevensma te Sneek voor een som van f 203 per pondemaat. Een perceel hooiland aan het Oud Hof onder Uitwellingerga, groot 8.9 pondemaat. Kooper Zeijl’s Verz. Bank te Sneek voor een som van f 337 per pondemaat. Een perceel hooiland, uitmakende de zgn. Pikpolle, in het Oud Hof met het daarom gelegen rietgewas, groot 0.6 pondemaat. Kooper de heer W. Bijlsma te Oosterbeek voor een totale som van f 390. Een perceel wei- en hooiland met riet en water, gelegen ten oosten van perceel 8, groot 7.8 pondemaat. Kooper de heer Sj. Heeres te Bolsward, voor een som van f 309 per pondemaat. Een perceel hooiland met riet en water, genaamd „de Langstirt”, groot 2.2 ponde maat, gelegen onder Langweer. Kooper de heer S. Wijnstra te Uitwellin gerga voor een som van f 283 per ponde maat. Een perceel hooiland, genaamd „de Zoe- gestirt ten westen van het „Oude Gat”, achter de Woudwarren, onder Langweer, groot 3.8 pondemaat. Kooper de heer D. J. Bokma te Langweer voor een som van f 205 per pondemaat. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 14 WAAROM RECLAME VOOR ASPIRIN? Aspirin is todh alom bekend, zoo denkt U. Juist daarom, omdat Aspirin zoo bekend is, wordt maar al te vaak elk hoofdpijnmiddel, ja bijna elk wit tabletje Aspirin genoemd, dus wordt natuurlijk ook de geringe werkzaamheid en minder goede verdraaglijkheid van een goed- kooper surrogaat het echte Aspirin aange wreven. Daarom maakt de goede naam van Aspirin voortdurend reclame, d.w.z. opheldering nood!- zakelijk, want alleen Aspirin met het „Bayer”- kruis en in de verpakking met den Oranjeband is het ecihte Aspirin met al zijn voortreffelijke eigenschappen. ASPIRIN, het product van vertrouwen. (Adv.) GEVONDFN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 912 Sept.: Zilveren rozenkrans Heerenhoed Sleutel Schoolétui Padvindersbeurs met inh. Melkbus. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 912 Sept.Damesrijwiel, W. de Vries, Wester- singel 20; Vulpotlood, Falkena, 3e Woud- straat 3; Ceintuur, mej. de Boer, Oppen- huizerweg 1; Boekenlegger, ds. Mesdag, - - - Singel 30; Vulpen, F. Dotinga, Klooster- bijzondere omstandigheden van het in het le lid opge- dwarsstraat 63; Jongensjasje, W. de Vries, nomen verbod algemene of bijzondere ontheffing ver- 4e Frittemahovenstraat 1; Blauw jasje, M. Larmené, Westersingel 10; Eenige goede ren, A. van der Meulen, Schoolstraat 26; Plamuurmes, A. Koning, Kruizebroeder- straat ^ijl bij Ijlst; Bruine ceintuur, H. de Haan, Willem Lodewijkstraat 19. NIEUWE SNEEKER COURANT 2. 1 r 1 ■'••I 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1