Io. 103 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. annex SNEEKER COURANT (79e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. 62e Jaargang Woensdag 28 September 1986 Dit No. bestaat uit 3 bladen. I NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worden in beide bladen opgenomen Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Qoënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Een wandeltocht Twee kinderen uit een gezin hier ter stede, een meisje van 12 en een jongen van 9 jaar, hebben hun ouders een angstige dag be zorgd. Zij werden gisteren vermist, 'waren nergens te vinden, zoodat de politie en zelfs de radio werd te hulp geroepen. Toen waren ze echter spoedig gevonden. Ze waren naar Drachten g e 1 o o p e n, waar familie woont, bij welke ze zoo’n prettige vacantie hadden gehad, dat ze die trachtten te herhalen I De autobus van Drachten heeft hedenmorgen de kinderen in het ouderlijk huis terugge bracht. De snelle vlucht, die, thans bijna drie jaar geleden, een evenement van beteekenis op het gebied der verkeersvliegerij is ge weest, heeft in en buiten ons land sterk de aandacht getrokken. Had men voor dit ver keersvliegtuig niet een plaats kunnen inrui men in een of ander museum? De verstrekking in natura aan werkloozen. Op vragen van het Tweede Kamerlid Stumpel: UITVERKOOP VAN GENEESMIDDELEN? Neen, dat bestaat nietl Want een waardevol geneesmiddel is een product van het mensche- lijk vernuft in zijn meest volmaakte uitingen. Zeker, er is een groot aantal Aspirin-imitaties, die beneden den prijs van Aspirin verkocht worden. Maar gaat U zelf eens na: Een reeks van werkdagen zijn voor het ont staan van een Aspirin-tablet noodig. In dezen tijd passeeren de Aspirin-tabletten vele pro- ductiephasen; herhaald onderzoek betreffende de zuiverheid, samenstelling, verhouding van de bestanddeelen onderling enz. enz. moet plaats hebben, om gelijkblijvende kwaliteit en zekere werkzaamheid te waarborgen. U ziet, Aspirin is een product, dat aan het menschelijk kunnen de hoogste eischen stelt. (Adv.) Benoemd worden de heren G. L. Dokkum, J. de Groot en K. Kracht, alle met 15 st. Punt V. Alsvoren van drie leden in de Commissie voor de gemeentereiniging. (X 07.515). Benoemd worden de heren P. van der Veen, A. Hogeveen en J. A. Maseland, alle met 15 st. Punt VI. Alsvoren van drie leden in de Commissie voor de Openbare werken. (X 07.515). Benoemd worden die heren J. de Groot, G. L. Dokkum en J. A. Maseland, alle met 15 st. Punt Vil. Alsvoren van drie leden in de Commissie voor de gemeente-eigendommen. (X 07.515). Benoemd worden de heren M. Oppenhuizen, A, Smeding en K. Kracht, alle met 15 st. Punt VIII. Alsvoren van drie leden in de Commissie voor de gemeentelijke woningbouw. (X 07.515). Benoemd worden de heren A. Smeding, M. Oppenhuizen en H. Tromp, alle met 15 st. Punt IX. Alsvoren van drie leden in de Commissie voor de gemeentebedrijven. (X 07.515). Benoemd worden de heren F. Boeijenga, U. Sijtema en A. H. Vis, alle met 15 st. Punt X. Alsvoren van drie leden in de Commissie voor de uitvoering van de reclame-verordening. (X 07.515). Benoemd worden de heren A. Hogeveen met 15 st., U. Sijtema met 14 st en J. Greidanus met 15 st. De heer A. H. Vis had 1 st. Punt XI. Alsvoren van een Voorzitter en twee leden in de Commissie voor rekeningen en begrotingen. (X 07.515). Benoemd wordt tot voorzitter de heer D. Zuiderbaan met 11 st., de heer U. Sijtema had 4 st.; tot leden worden benoemd de heren H. Tromp en A. H. Vis, beide met 15 st. Punt Xli. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de Winkelsluitingsverordening met een melkbezorgingsverbod op Zondag. (Bijlage 75; dossier- no. 1.838.1). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening der Verordening op de bediening van brug gen, vast gesteld bij raadsbesluit van 17 November 1930, no. 17. (Bijlage 76; dossierno. 1.811.122.5). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIV. Vaststelling van het 2de kohier van de reini- gingsbelasting voor 1936, met bepaling, dat de belasting verschuldigd zal zijn in 2 gelijke termijnen, vervallende op 15 October en 15 December 1936. (Dossierno. III, 07.353. 8(7)). Z. h. s. vastgesteld als aangeboden. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de ontruimingstermijn van 4 onbewoon- baarverklaarde woningen. (Bijlage 77; dossierno. 1.778. 522(5)). Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. De heer Smeding: Wij zullen niet tegen dit voorstel stem men om de mensen niet op korte termijn te dwingen deze woningen te ontruimen; er wordit genoeg gebouwd maar geen arbeiderswoningen; er komt daaraan weer behoefte, tegen lage huur natuurlijk. De minister staat daarvoor steun toe. Spr. hoopt dat B. en W. eens een ernstige poging zullen doen iets in dezen te bereiken. De Voorzitter belooft deze zaak eens in bespreking te zullen brengen in het D. B. De heer Smeding: De mensen lopen weer om woningen, 2 jaar lang was dat niet het geval. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XVI. Aanbieding door Burgemeester en Wethou ders van de gemeentebegroting voor 1937 en van de be grotingen voor 1937 van de takken van dienst, ten aanzien van welke artikel 252 der Gemeentewet is toegepast. (Bij lage 78; dossierno. X 07.352.11(23)). De secties ter onderzoek van deze begrotingen worden als volgt getrokken: le sectie: F. Boeijenga, P. van dier Veen, A. H. Vis, J. A. Maseland, J. de Groot en M. Oppenhuizen. 2e sectie: J. Greidanus, U. Sijtema, A. Hogeveen, A. Smedfng, G. L. Dokkum, K. Kracht en H. Tromp. De eerstgenoemde van elke sectie roept de vergadering samen. Punt XVII. Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het verzoek van de Gedeputeerde Staten om ’s Raads mening mede te delen over het voor nemen om de jaarwedde van den burgemeester, den secre taris en den ontvanger met 5 te verlagen. (Bijlage 79; dossierno. X 07.53). Het advies van B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer Dokkum gelooft dat de minderheid van het college van B. en W. zich inderdaad met recht verzet heeft tegen het voorstel van de meerderheid van B. en W. Spr. meent dat het Afloop verkooping. Mr. K. H. Mulder, notaris te Langweer, veilde gisteravond finaal in het café Bok- ma een woon- en winkelhuis, gelegen aan den Lemmerweg, in eigen gebruik bij den heer A. Nota. Kooper werd de heer M. Kruis te Sneek voor een som van f 1530. En toch valt die boeman mee! In *t dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar op den weg.... Zoo zijn er meer! Fietsers, motor rijders, automobilisten evengoed als gezoolde weggebruikers, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef en...... Onveilig! Drie Fokker-vliegtuigen van de K.L.M. naar Frankrijk verkocht. De K.L.M. deelt mede, dat zij drie vlieg tuigen van haar vloot heeft verkocht, te weten: de Fokkervliegtuigen F 20 (PH- A1Z) Zilvermeeuw, de F 18 (PH-AIP) Peli kaan en de F 9 (PH-AGA) Adelaar. De nieuwe eigenaresse van deze drie vliegtuigen is de Fransche luchtverkeers- maatschappij Air Tropique, welker vloot een luchtlijn in de Fransche koloniën in 1. Is het juist, dat bij de voorgenomen wijziging van de steunregeling voor werk- loozen, het tevens in het voornemen der re- geering ligt over te gaan tot uitbreiding van de verstrekking van levensmiddelen in na tura? 2. Is het de regeering bekend dat tot nu toe in vele gemeenten bij die verstrekking in natura de middenstand bij de distributie werd uitgeschakeld? 3. Is ook de regeering niet van oordeel, Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op ahe werkdagen, de navolgende voorwerpen, als gevonden gedeponeerd op 1720 Sep tember Rozenkrans Grijze ceintuur Roode ceintuur Regenbroekspijp Fluweelen ceintuur Zilveren oorbel Rood petroleumvat. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 1720 Sept.: Zak met aardappelen, H. Nauta, Jutrijp; Regenjas, J. W. Heeringa, Goën- ga; Armbandhorloge, Metz, Oude Koe markt 32; Reserveband van auto, J. Faber, Zuidend 1Armband, J. Stapersma, Wil lem Frederikstraat 23; Vulpotlood, D. van der Molen, Willem de Zwijgerstraat 47; Ceintuur, J. Brauer, Kleine Kerkstraat 5; Rijwielbelastingmerk, S. de Boer, Jan van Nassaustraat 54. Afrika zal exploiteeren. Zondag zijn de vliegtuigen naar Parijs gevlogen. De Pelikaan kwam in 1932 in dienst van de K.L.M., de F 20 in 1933. Het is aan den eenen kant jammer, aldus de N. R. CL, dat een vliegtuig als de Peli kaan, waarmee Smirnoff en thans wijlen Soer in December 1933 de befaamde snelle Kerstvlucht tusschen Nederland en Indië vice-versa hebben volbracht, naar het bui tenland is verkocht. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der Directe Belastin gen te Sneek werd ontvangen f 6.54 ge wetensgeld wegens vroeger tq weinig be taalde belastingen. in de raadsvergadering van 22 October 1928 was, dat deze salarissen een punt van bespreking waren, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten om advies over een voorgenomen wijziging daarvan. Toen is uitgesproken welke bedragen de raad oordeelde dat gewenst waren voor deze salarissen. Daar aan hebben Ged. Staten zich echter niet gehouden; zij zijn daarboven uitgegaan, al is het verschil groter ten aanzien van de beide eerste functionarissen dan bij de derde. Gezien echter de verlaging voor en na toegepast op de lonen en salarissen van het andere gemeentepersoneel en de huidige economische en financiële omstandigheden, komt het spr. voor dat waar Ged. Staten nu een verlaging voorstellen, er geen reden bestaat ten opzichte van den gemeente-ontvanger een uitzondering te maken, juist omdat in 1928 door de raad geoordeeld werd dat dit salaris iets lager kon zijn dan toen is vastgesteld. Spr. steunt dus de minderheid van B. en W, en zal tegen het voorstel der meerderheid stemmen. De heer Kracht zegt dat het staatje van de salarissen in het advies opgenomen, aantoont dat Sneek niet aan de hoge kant is, en daarom sluit spr. zich aan bij het voorstel der meerderheid van B. en W. De heer Tromp zegt dat wanneer het al niet reeds duidelijk mocht zijn wie de minderheid vormt in B en W., wij dat ten overvloede weten door de verdediging van den heer Dokkum. Spreker ziet de zaak anders en wil eerst persoonlijk opmerken, dat hij ’t een sympathieke geste vindt van B. en W., om, terwijl burgemeester en secretaris 5 salarisverlaging moeten accep- teren, op te komen voor het salaris van den ontvanger. Spr. vindt, toegelicht o. a. door B. en W., het billijk dat het salaris van den ontvanger bestendigd blijft, mede namens zijn fractie leider, en zal dus stemmen vóór het voorstel van B. en W. De Voorzitter: De mening der meerderheid van B. en W., welke men overigens duidelijk in het advies omschreven vindt, was dat het salaris van den ontvanger in verband met diens werk en verantwoordelijkheid, en vergeleken met andere plaatsen, niet te hoog is. Het voorstel der meerderheid van B. en W. komt in stemming. Voor stemmen de leden: Maseland, Zuiderbaan, Boeijenga, Tromp, Sijtema, Hogeveen, Greidanus, Vis, De Groot, Kracht, Smeding en Van der Veen. Tegen stemmen de leden Dokkum, Blok en Oppenhuizen. Dit voorstel is dus met 123 st. aangenomen. Punt XV1I1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedde van den Secretaris-boek- houder van het Old Burger Weeshuis. (Bijlage 80; dos sierno. 1.842.73(2)), Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XIX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van de Staat der Nederlanden van een ge deelte van de Lemmerweg. (Bijlage 81; dossierno. X 07. 351.11(74)). Het voorstel van B. en W, vindt men in ons vorig nr. Z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. Punt XX. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen inzake het onderzoek van de rekening van het legaat van wijlen de wed. W. J. Jorritsma over 1935. (Bijlage 82; dossierno. VI 07.352.65). Den heer Dokkum viel het op, dat het beginsaldo van f60.is opgelopen tot f72.terwijl er in deze tijd nogal 1 gelegenheid is uitgaven aan behoeftigen te doen. Waarom zijn de uitgaven beperkt, terwijl er meer uitgegeven had kunnen t worden? Is men misschien beperkt door de testamentaire be- 1 palingen? De Voorzitter: Het Burgerlijk Armbestuur beheert dit fonds en spr. gelooft toch dat het beter is dat men iets over houdt, om mogelijke latere tekorten te egaliseren. De heer Zuiderbaan: De commissie voor de rekeningen heeft slechts te onderzoeken of de rekening in orde is. Een andere zaak is dat B. en W. misschien de vraag van den heer Dokkum aan het B. A. kunnen ovérbrengen. De heer T r o m p Is ’t nu wel eens met den heer Dokkum en is van mening, dat men, zonder de kip te slachten, en zonder tekorten te maken, geen saldo moet vormen, dat in deze tijden zo goed kan worden besteed. Spr. is noch voorzitter noch rap porteur van de commissie, maar slechts een doodgewoon lid, 1 maar via die commissie wil hij toch wel graag B. en W. uit nodigen in die richting een opmerking te maken. De Voorzitter kent de bepalingen van het testament niet voldoende en men moet dus eerst informeren. De heer Blok zegt, dat men altijd moet zorgen rond te komen en met eventueel stijgende vleesprijzen rekening moet houden (het betreft hier een vleesuitdeling). Alles is echter precies voorgeschreven in het testament, wat men heeft te doen en te laten. De Voorzitter: We zullen informeren. Z. h. s. wordt hierna conform het rapport besloten. Punt XXI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrotingen inzake onderzoek van de voorgestelde wij ziging der begroting van het Old Burger Weeshuis voor 1936. (Bijlage 83; dossierno. 1.842.73(14)). Z. h. s. conform het rapport besloten. Hierna sluiting. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 21 SEPTEMBER 1936, ’s avonds 7 V4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 10 Augustus 1936. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van het Old Burger Weeshuis over 1935. (1.842.73). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van het bestuur der Ned. Vakcentrale te Am sterdam, houdende verzoek, onder toezending van een resolutie, welke op een congres dier Vakcentrale is aan vaard, er bij de Regering op aan te dringen de wijzigin gen, welke in de steunregeling voor werkloze arbeiders zijn aangebracht, terug te nemen. Gezien het adres, door het Bestuur der Vereniging van Neder landse gemeenten onder dagtekening van 8 September jl. tot den Minister van Sociale Zaken gericht, waarin uitvoerig de bezwaren tegen wijziging der steunregeling zijn uiteengezet, stellen B. en W. voor het ingekomen adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van d|er Veen zegt dat er van de zijde zijner fractie niet veel behoefte is tegen dit voorstel te stemmen, doch spr. wil toch even zijn spijt er over uitdrukken, dat na de adressen van de S.B.B. en de R.K. ver. Leo XIII, B. en W. zich reeds toen niet voegden bij de gemeentebesturen, die op kwamen tegen de steunverslechteringen. Als de kleine gemeen ten in deze achterwege blijven, gaat het in den regel zo, dat wel geluisterd wordt naar de bezwaren der grote gemeenten, doch de kleinere over het hoofd worden gezien. De later aan gebrachte wijzigingen in de regeling wijzen hierop ook wel. Het standaardloon was eerst voor de grote gemeenten ge bracht op f20.voor Sneek op f 15.na de storm van pro testen wijzigde de minister de regeling zo, dat dit resp. f23. en f 16.werd; eerst was het verschil dus f5.nu f7. en dat verschil juist maakt, dat nu ook Sneker werklozen ge troffen zullen worden door de maximum-verlaging die op f 1. gebracht is; ware het standaardloon voor Sneek f 1.f2. hoger geworden, dan zouden ook die mensen de maximum- verlaging niet ondergaan. Spr. geeft B. en W. in overweging alsnog te pogen dit standaardloon van f 16.op f 18.te krijgen, wat wel ver dedigbaar ook is, daar de vakmensen getroffen worden, die in den regel niet de laagste lonen hebben. Overigens heeft het uitstekende adres der Ver. van Nederlandse gemeenten onze instemming; waar nu de verlaging een feit is geworden en de interpellatie-Kupers is geweigerd, zal de eerste maanden wel geen wijziging gebracht worden in de regeling, tenzij de minis ter alsnog bezwijkt voor het adres der Ver. van Ned. gemeenten; spr. hoopt dat, doch twijfelt er aan. Spr. gelooft daarom dat we er niet veel bij zullen winnen als we dit adres nu steunen. Wel hoopt spr. dat zodra de regeling omtrent goedkope levens middelen bekend wordt, B. en W. direct daaraan hun aandacht zullen schenken. De Voorzitter zegt dat het bestuur der Ver. van Ned. gemeenten dit adres heeft ingediend na inlichtingen van bijna alle gemeenten te hebben gevraagd, ook van Sneek. En dan menen wij dat zo’n gezamenlijk adres meer indruk zal maken dan als elke gemeente afzonderlijk adresseert. Wat de goedkope levensmiddelen betreft hebben B. en W. steeds hun aandacht daaraan geschonken als er in dezen iets te bereiken was. De kwestie van het standaardloon zal in B. en W. gebracht worden, doch spr. vreest dat er niet veel bereikt zal worden. Hierna wordt het voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. c. Adres van het bestuur van de Broederschap van gemeente-ontvangers in Friesland, houdende verzoek Ge deputeerde Staten van Friesland te berichten, dat ver laging van het salaris van den ontvanger der gemeente Sneek ongewenst is. (X 07.53). Dit adres wordt gevoegd bij punt XVII der agenda. Punt III. Benoeming van een leraar in de Hebreeuwse taal aan het Gymnasium, met ingang van een nader door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum en voor het resterende gedeelte van het schooljaar 1936fl937. Door Curatoren van het Gymnasium worden aanbe volen lo. A. S. Levisson, moré, opperrabbijn te Leeuwarden. 2o. J. R. Wolfensberger, theol. docts., predikant té Sneek. (Dossierno. 208). Benoemd wordt de heer A. S. Levisson met 8 st.; ds. J. R. Wolfensberger had 7 st. Punt IV. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de Strafverordeningen. (X 07.515). NIEUWE SNEEKER COURANT UEVONDFN VOORWERPEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1