GLIMKOLEN i I I HOFSTEDE, NIEMEIJERS Een BRIL? I Eerste Blad 1 Ditnave KIEZEBRINK Co Woensdag 30 September 1036. No. 105 annex SHEERER COURART AOEEL i MM Orgaan-deF Gemeente Sneek 52e Jaargang i WYMBRITS i Brandduur 5 uren zonder reuk Mag In geen huisgezin ontbreken f liiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR WIJMBRITSERADEEL. - TELEFOON 2200 SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. RECLAME KOLOM. 10 Leden. J DINSDAGS Bureau: Wie ooren heeft om te hoorwx zegt Dora, hoort wel wol de lekkerste koffie ia 1 NAAR Solide Reparatie*Inrichting E Ook het vertrouwde adres voor Breukbanden, Buikgordels, Elastieken Kousen enz. Verschijnt en VRIJDAGSAVONDS KLEINZAND 5—7 Bijz. School Folsgare Herv. School Heeg Oer. School Heeg Oer. School Hommerts - Bijz. School Oosthem - R.K. School Westhem - R.K. School Woudsend - geschatte waarde 6488.70 15500.— 19450.— 8900.— 25908.50 82462.— 29000.— Afkoopsom 80 5190.96 12400.— 15560.— 7120.— 20726.80 65969.60 23200 Abonnement: per jaar 2.50, fr. p. post 3.60. Advertentiën: 9 ct. p. regel. Ingezonden mededeelingen hooger. Abonnement belangrijke korting. Advertentiën worden tevens gratis ge plaatst in de SNEEKER COURANT De heer Oudega heeft verklaard zich met deze nieuwe voorwaarde te kunnen vereni gen onder handhaving van de bestaande huursom. Waar wij in deze omstandigheden onder handse verpachting in het belang der ge meente achten, stellen wij U voor boven bedoeld stuk land met ingang van 12 No vember a.s. voor de tijd van drie jaar ondershands te verhuren aan J. Oudega voornoemd tegen een huursom van ƒ92. per jaar. Z. h. s. conform besloten. Punt VIII. Voorstel van Burg, en Weth. tot publieke verpachting van het bermgras gewas en enkele perceeltjes rietgewas zo mede een perceel weiland bij de vaste brug te Goënga. B. en W. adviseren: Op 12 November a.s. eindigt de thans lopende huurtijd der pl.m. 70 percelen berm grasgewas, van enkele percelen rietgewas en van het grasgewas van de Oude Dijk te Scharnegoutum. De sinds jaren gevolgde gewoonte van publieke verpachting voor de tijd van 3 jaar, zouden wij ook voor de komende pachtperiode willen zien toegepast. Tevens loopt per 12 November a.s. af de Gesteund door onze jarenlange ervaring garandeeren wij PRIMA pasvorm en kwaliteit. Uit dezen hebben wij ter voldoening aan artikel 1 der Instructie voor den assistent- gemeente-opzichter in overleg met den ge- meente-architect en na verkregen inlichtin gen en persoonlijke kennismaking, de vol gende aanbeveling opgemaakt, welke U in alphabetische volgorde wordt aangeboden: 1. J. Grunstra, opzichter te Sexbierum; 2. K. Schukking, opzichter te Sneek; 3. H. Zijlstra, opzichter te Stiens. Wij zouden de nieuw te benoemen amb tenaar aangesteld willen zien met een proeftijd van een jaar en behoudens genees kundige goedkeuring. Wij stellen U voor uit bovenstaande aan beveling tot benoeming over te gaan en het bepalen van de datum van ingang daarvan aan ons over te laten. De sollicitatiestukken liggen voor U ter secretarie ter inzage. De openbare vergadering wordt even ge schorst. Na heropening wordt gestemd en de heer J. Grunstra benoemd met 8 st.; de heer K. Schukking had 3 en de heer H. Zijlstra 4 st. Punt V. Voorstel van Burg, en Weth. tot herverpachting van de dorpsreiniging in de diverse ressorten. Wordt aangehouden tot de volgende verga dering. Punt VI. Voorstel van Burg, en Weth. tot onderhandse verhuur van een perceeltje grasland te Hommerts aan G. Nieuwenhuis aldaar. B. en W. adviseren: Op 3 October 1933 werd bij publieke ver pachting het perceeltje grasland groot pl.m. 1000 Ms., gelegen aan de Westzijde van het Hommertservar tegenover de Kerksloot te Hommerts voor het tijdvak 1 Januari 1934 tot 12 November 1936 toegewezen aan Gerben Nieuwenhuis, melkrijder wonende aldaar, voor de door hem geboden huursom van 15.per jaar. Nieuwenhuis, die in de nu bijna afgelo pen huurperiode bewezen heeft goed op het land te passen, heeft te kennen gegeven op de bestaande voorwaarden weer te willen inhuren. Het is niet te verwachten, dat bij open bare verhuring een hogere huursom kan worden bedongen. Inwilliging van het vgrzoek achten wij dan ook in het belang der gemeente en wij stellen U daarom voor met ingang van 12 November 1936 voor de tijd van 3 jaren, bedoeld perceeltje grasland ondershands te verhuren aan G. Nieuwenhuis voornoemd tegen een huursom van 15.per jaar en onder de thans geldende voorwaarden. Z. h. s. conform besloten. Punt Vil. Voorstel van Burg, en Weth. tot onderhandse verhuur van een perceel wei land onder Goënga (gelegen in het Pot- schar) aan Oudega te Ojjingawier. B. en W. adviseren: De heer J. Oudega, veehouder te Offin- gawier, is genegen het hem in 1933 bij publieke inschrijving toegewezen perceel weiland onder Goënga, kadastraal bekend gemeente Scharnegoutum, Sectie E, no. 88 en groot 1.86.50 H.A. (gelegen in de Pot- schar), waarvan de huur afloopt op 12 November a.s., weder in te huren voor de tijd van 3 jaren tegen de thans geldende huursom van ƒ92.per jaar (zonder ver plichting tot het brengen van terpaarde over het land) en onder de bestaande voor waarden. De tegenwoordige huurder heeft blijk ge geven goed voor het land te zorgen en wij verwachten niet dat bij openbare verhuring een hogere huursom kan worden bedongen. Waar wij voortaan een behoorlijke be mesting willen zien toegepast, zal door de huurder per jaar 1000 K.G. slakkenmeel over het land moeten worden gebracht, waarvan de aanschaffingskosten komen voor rekening van huurder en verhuurder, ieder voor de helft. ■voor cfcwv Totaal f 187709.20 f 150167.36 Het gemeentebestuur beschikt op het ver zoek tot afkoop vóór 1 November 1936. Van een afwijzend besluit, dat met redenen moet zijn omkleed, kdn het schoolbestuur bij Ged. Staten in beroep komen. Het geval zou zich namelijk kunnen voor doen dat een schoolgebouw in zodanige huur van een perceel weiland gelegen bij de vaste brug te Goënga, kadastraal bekend gemeente Scharnegoutum, Sectie C, no. 640, groot 37 A. 45 c.A. De tegenwoordige huur der heeft medegedeeld tegen de thans gel dende huursom van ƒ34.25 (met verplichte bemesting van een derde schar koemest) het weiland niet weer te willen inhuren. De door hem voor de volgende pacht periode geboden huursom is dermate laag, dat wij op dat aanbod menen niet te moeten ingaan. Wij twijfelen er niet aan of pu blieke verpachting zal in het belang der gemeente zijn. Wij stellen Ui derhalve voor ons te mach tigen bovenbedoelde percelen gras- en riet gewas en genoemd perceel weiland publiek te verpachten voor de tijd van drie jaar, alzo tot 12 November 1939. Z. h. s. conform besloten. Punt IX. Voorlopige vaststelling van wij zigingen in de Waterstaatslegger. Z. h. s. overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt X. Advies van Burg, en Weth. op de verzoeken van 7 bijzondere schoolbestu ren om een uitkering ineens van 80 der geschatte waarde ex art. 205 der Lager On derwijswet 1920. B. en W. adviseren: Bij de wet van 22 Februari 1936, Stbl. no. 100 de zgn. Onderwijsbezuinigingswet zijn o.m. ten aanzien van de aan bijzon dere scholen uit te keren vergoeding inge volge art. 205 der Lager Onderwijswet 1920 enkele belangrijke wijzigingen tot stand ge komen. Bedoelde vergoeding, welke door de bij zondere schoolbesturen wordt genoten voor de gebouwen en terreinen, welke eigendom zijn van de schoolbesturen, wordt uitge drukt in een bepaald rente-percentage van de geschatte waarde dier terreinen en ge bouwen, met inbegrip van de schoolmeube- len. Dit rentepercentage, dat als regel 6.214 bedroeg, is nu krachtens de Onderwijsbezui nigingswet gerekend met ingang van 1 Ja nuari 1936 teruggebracht tot 5 behou dens de mogelijkheid van een uitzondering, welke hier niet ter zake doet. Evenwel is in het nieuwe artikel 205 ter bepaald, dat de bijzondere schoolbesturen, bedoeld in artikel 205, vóór 1 Augustus 1936 aan het gemeentebestuur het verzoek konden richten om ter vervanging van de jaarlijkse vergoeding artikel 205, een uit kering te ontvangen van een som ineens, gelijkstaande met 80 van de geschatte waarde bovenbedoeld, eventueel verminderd overeenkomstig het 10e en lie lid van ar tikel 205. Dit laatste voorbehoud het zij reeds direct opgemerkt is hier niet van toepas sing. Van de zo juist vermelde bevoegdheid heeft een 7-tal schoolbesturen gebruik ge maakt, welke hierna volgen met vermelding van de getaxeerde waarde en de afkoopsom van 80 School Een GLIMKOOLTJE in de stoof geen koude voeten meer. Een GLIMKOOLTJE in het komfoor houdt het eten heerlijk warm. RAADSVERGADERING VAN op MAANDAG 28 SEPTEMBER 1936, des voormiddags 10 uur (N. T.). Voorzitter de heer H. M. Martens, burgemees ter. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Na opening der vergadering op de gebruike lijke wijze zegt de Voorz., dat ook hier met blijde dankbaarheid de verloving van prinses Juliana en prins Bernhard is vernomen. B. en W. hebben gemeend aan H. M. de Koningin een telegram van gelukwensch te moeten richten, evenals aan Prinses Juliana en Prins Bernhard. Ook de bevolking onzer gemeente heeft spon taan haar vreugde over deze verloving geuit en zal ongetwijfeld instemmen met de inhoud van deze telegrammen. Hierna wordt overgegaan tot de behandeling der agenda. Punt I. Notulen der vergadering van 11 juli 1936. (De Commissie bestaat uit de h.h. Abma, Bouma en Van der Hoff.) Worden op advies der commissie onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken en medede lingen. a. Resolutie van Heren Gedeputeerde Staten van Friesland dd. 8 Juni 1936 no. 20, houdende bericht van ontvangst van het afschrift-raadsbesluit d.d. 9 December 1935 tot wijziging van de Algemene Politieveror dening en het afschrift raadsbesluit dd. 22 Juni 1936 tot wijziging van eerstgenoemd besluit. b. Idem, dd. 8 Juli 1936, no. 97 tot goed keuring van het raadsbesluit dd. 22 Juni 1936, waarbij het bedrag der zekerheid van den gemeente-ontvanger wordt bepaald op ƒ3000.—. c. Idem, dd. 8 Juli 1936, no. 88, houden de goedkeuring van het raadsbesluit dd. 22 Juni 1936 tot wijziging van de gemeente begroting dienst 1935. d. Idem, dd. 22 Juli 1936, no. 6, houden de goedkeuring van het raadsbesluit dd. 11 Juli 1936 tot belegging van gelden, verkre gen door verkoop van eigendommen der ge meente. e. Idem, dd. 22 Juli 1936, no. 165, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 22 Juni 1936 tot wijziging der gemeente begroting 1936 (brug Wolsumerketting). Idem, dd. 12 Augustus 1936, no. 89, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 11 Juli 1936, no. 7, tot wijziging van de gemeentebegroting dienst 1936 (brug Uit- wellingerga). g. Idem, dd. 19 Augustus 1936, no. 6, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 11 Juli 1936 tot aankoop van enige per ceeltjes grond ten behoeve van de verbete ring van de weg te Tjalhuizum. h. Idem, dd. 19 Augustus 1936, no. 7, houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 22 Juni 1936 tot aankoop van enige per ceeltjes grond en water, ten behoeve van het maken van een brug te Wolsumerketting. i. Schrijven van den Minister van Soci ale Zaken dd. 16 Juli 1936, no. 244-1061 V afd. W. en S., waarin deze mededeelt, mede namens zijn ambtgenoten van Binnen landse Zaken en van Financiën, dat er geen bezwaar tegen bestaat dat in deze gemeente met ingang van 15 Juli jl. een controleur der steunverlening en werkverschaffing is aan gesteld op een beloning naar 1100.per Jaar. j. Schrijven van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen dd. 23 Juli 1936, no. 8227, afd. L.O., ten geleide van een afschrift van het Koninklijk besluit van 13 Juli 1936, no. 35, waarbij ongegrond 4. dat ingeval de bestemming van het schoolgebouw mocht worden veran derd, waardoor het bepaalde in het 3e lid van artikel 205 ter der Lager On derwijswet 1920 toepassing zou moe ten vinden, het schoolbestuur het recht van eerste koop heeft op het schoolge bouw tegen taxatie van twee deskun digen, van wie één door het gemeente bestuur en één door het schoolbestuur wordt benoemd, terwijl ingeval van ge mis aan overeenstemming tussen beide deskundigen, de beslissing van een derde deskundige, door de kantonrech ter aan te wijzen, kan worden ingeroe pen. Deze voorwaarden, welke wij in het be lang der gemeente achten, zonder dat daar mede aan de wettelijke rechten van de be trokken schoolbesturen te kort wordt ge daan, spreken voor zichzelf en liggen ge heel in de lijn van de wettelijke bepalingen, omtrent nieuwbouw ingevolge artikel 72 e. v. der Lager Onderwijswet 1920. Omtrent de financiële gevolgen voor de gemeente van de afkoop der vergoeding artikel 205 en de verlaging der vergoeding artikel 205 voor de 10 schoolbesturen, die jiiet wensten af te kopen, zij nog het vol gende opgemerkt. Het totaal der afkoopsommen bedraagt; naar hierboven blijkt, 150.167.36. De betrokken schoolbesturen blijven tot de dag van de voldoening der afkoopsom men in het genot van de vergoeding, bere kend naar de oude rentevoet. Tot dekking van de uitkeringen ineens moet door de gemeente een geldlening wor den aangegaan groot 150.000. Wij hebben dienaangaande reeds voor bereidende maatregelen getroffen. De lening ware af te lossen in 30 jaar. Wellicht zou men voor een rente van hoog stens 4% kunnen slagen. Het mooiste zou zijn een annuïteitslening te sluiten, doch dit kan wel uitgesloten wor den geacht. In elk geval kan de financiering, indien een vaste lening onverhoopt niet direct op bevredigende voorwaarden mocht gelukken, uit een tijdelijke kasgeldlening geschieden. In de nota ten geleide der gemeentebe groting voor 1937 deelden wij U reeds mede, met een en ander in de begroting rekening te hebben gehouden. De tien schoolbesturen, die geen verzoek tot afkoop indienden, ontvangen sedert 1 Januari 1936 de vergoeding artikel 205 be rekend naar 5 der getaxeerde waarden. Deze getaxeerde waarden bedragen in totaal 178.146.80. Gezien de oude percentages van uitke ring, betekent deze renteverlaging een be sparing voor de gemeentekas van 1936.88. Tegenover het vervallen van de vergoe ding artikel 205 voor de „afkopende” schoolbesturen - zijnde in totaal 11.404.70 naar het oude rentepercentage en 9.385.47 naar de nieuwe rentevoet staat de rente en aflossing van de nieuwe geldlening ad 150.000.Bij een aflossingsduur van 30 jaar en een rente van 4’/2 wordt hiervoor dus aan rente en aflossing over hét eerste jaar betaald 11.750.—welk bedrag gelei delijk minder wordt. Neemt men nog in aanmerking, dat som mige schoolbesturen reeds enkele jaren vrij willig in een verlaging van de vergoeding art. 205 hebben bewilligd, hetgeen in totaal een besparing gaf van 620.per jaar, dan is, in vergelijking met de oude toestand een mindere uitgaaf per saldo te constateren van 1000.— over het le jaar. Dit komt ook in de concept-gemeente- begroting voor 1937 tot uitdrukking. Intussen wordt door de in de eerste jaren relatief hoge rente en aflossing der nieuwe lening de besparing op de vergoedingen ar tikel 205 de eerste tijd voor een groot deel illusoir gemaakt. Immers zou bij niet-af- koop met een vergoeding aan de hier be doelde schoolbesturen kunnen zijn volstaan van 9385.47, Wij hebben U hiermede enig idee gegeven van de financiële gevolgen dezer aangele genheid. Resumerende stellen wij U voor aan de bovengenoemde schoolbesturen de achter lilt is verklaard het beroep van de gemeente raad tegen het besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie, dd. 1 April 1936, tot vernietiging van het raadsbesluit dd. 17 Fe bruari 1936, nopens vaststelling van de ver goeding ex art. 101, 9e lid L.O.wet 1920 over 1933. De stukken a. t/m j. worden aangenomen voor kennisgeving. k. Adres van het bestuur van het water schap „Heeg” om 100 overheidssubsidie te mogen ontvangen voor het in werkver schaffing verbeteren van 2205 meter polder dijk van landerijen aan de Wegsloot. Geraamd kostenbedrag ƒ4315.25. Op voorstel van B. en W. wordt besloten ter wille van de werkverschaffing de hiertoe noo- dige financiële medewerking te verlenen. l. 1. Adres van F. Tolsma en S. Hom- minga te Westhem om de op hun naam staande concessie voor een radio-centrale te Blauwhuis e. o. over te schrijven op naam van A. de Vries te Abbega, die het adres heeft mede-ondertekend. 2. Adres van W. Kromhout van der Meer te Sneek om de tenaamstelling van de con cessie voor radio-distributie te Nijezijl te wijzigen in: „N.V. Radio-centrale Ijlst, Di recteur W. Kromhout van der Meer”. Deze adressen worden in handen van B, en W. gesteld ter afdoening. Nagekomen zijn o. a.: Aanvraag van het Geref. schoolbestuur te Hommerts om gelden voor de bouw van een rijwielbergplaats. Op voorstel van B. en W. z. h. s. ingewilligdi. Proces-verbaal van kasverificatie. Ter inzage gelegd voor de leden. Adhaesiebetuiging afd. Wymbritseradeel van de C. B. T. B. aan het adres der Friesche Mij., dat bij punt XV aan de orde komt Punt 111. Benoeming van leden der vaste raadscommissies. B. en W. adviseren: Ingevolge het bepaalde in de betreffende verordeningen moeten in de eerste raads vergadering in September worden benoemd de leden van de navolgende commissies van bijstand en voorbereiding: a. Commissie van voorbereiding voor de strafverordeningen b. Commissie van bijstand voor de Rei nigingsdienst; c. Commissie van bijstand voor Armen zaken. Ter Uwer oriëntering laten wij hieronder volgen een overzicht van de huidige samen stelling van die commissies. Commissie bedoeld onder at H. M. Martens, Voorzitter. L. Nijdam C. Kaspersmal Leden. H. E. A. van der Hoff Commissie bedoeld onder b: J. Cnossen Jzn., Voorzitter. C. H. Hofstra, S. Jellema A. van Gooi Commissie bedoeld onder ct H. M. Martens, Voorzitter. W. R. Abma J. Rijpma Leden. D. W. Schilstra Bij acclamatie worden de aftredenden herbe noemd. Punt IV. Benoeming van een asslstent- gemeenteopzichter. B. en W. adviseren: Aan de Raad. Aan den heer W. Wessellus is door U bij raadsbesluit van 11 Juli 1936 met ingang van 1 September 1936 overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag verleend als assis- tent-gemeente-opzichter. Ter voorziening in de hierdoor ontstane vacature hebben wij een oproeping van sol licitanten geplaatst, waarop zich 161 solli citanten hebben aangemeld. slechte toestand verkeert, dat waarschijnlijk binnen enkele jaren een nieuw schoolge bouw betrokken zou moeten worden. In zo danig geval zou er terecht bezwaar kunnen worden gemaakt tegen een afkoopsom van 80 Gezien echter het rapport van onze ge- meente-opzichter over de toestand en bruik baarheid der schoolgebouwen c. a. van bo vengenoemde besturen is er geen aanleiding om uit dien hoofde tegenover een uitkering ineens van 80 der geschatte waarde af wijzend te staan. Wel zouden wij aan bedoelde uitkering enkele voorwaarden willen verbinden t.w.: 1. dat het schoolgebouw en bijbehorende grond niet met hypotheek is of wordt bezwaard; 2. dat het schoolgebouw behoorlijk tegen brandschade zal zijn verzekerd en dat bij gehele of gedeeltelijke vernietiging wegens brand, de assurantiepenningen ter beschikking van het gemeentebe stuur worden gesteld ten behoeve van herbouw; 3. dat geen vervreemding van het school gebouw met bijbehorende grond mag plaats hebben zonder goedkeuring van het gemeentebestuur; Y.t\HXN.Y raWKVYWV f f GROOTZAND 18 uiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim S 'kA* Nimsmimmw

Sneeker Nieuwsblad nl | 1936 | | pagina 1